Verdwenen Soest hervonden TJES i Hypotheek oversluiten interessant? 75% 3 8" 14?9 15?9 649 Modern, uniek en beweeglijk Soest 50 jaar geleden Bevrijdingsontbijt op 5 mei Bevrijdingsontbijt IVN-gidsen in opleiding 1 OP SOEST f_ ERBEKKEN ingtextiel I Prijswinnaars Overhees Kunst, bewaren en bomen m m PAGINA 6 leest de 1 41 52 WOENSDAG 6 APRIL 2005 SOESTER COURANT PAGINA 7 e GRATIS delman Hoedenontwerpster wint Hermèsprijs Inbraak kantoor Soester Courant Primera-actie voor verliezers in de Staatsloterij 9 en 10 april museumweekend 9,25 fret Oproep aan Soest(erberg)ers Vertelochtend Lezing: 'Landschap ad referendum' maanden lagere oversluit- kosten geen rente betalen Interessant? Jazeker! Het is tijd voor de Rabobank. 50 4 voor6,00 tr etKkAnrkc tnwHt./ allhof 2 - Soest 15-601 27 15 AN FISCH8ACHER - DE PLOEG nd voor de sfeer in elke woonruimte. u een uitgebreide collectie.U krijgt vak- 2 •adviseurs. Daarnaast heeft Middelman w o werking. De Middelman-collectie staat 1 liddelman en sfeervol bij u thuis! al E: info@middelmanwonen.nl i 3 FIESSEN VOOR )ff Red loch Gold sky iGuyVS ree Port 8t White xSKïïï. lid 9' W W W B O T eld.g t/m 16 april 2005 teBHBSH s in de Soester Courant Woningruil Diversen Handel 6,96 8,62 10,29 11,95 13,62 15,29 16,95 18,62 20,28 21,95 23,62 25,28 26,95 Courant, int te worden betaald, ïnsdag incl. BTW «aiulaag in Verdwenen Soest een j Bjzondere toto van Peter van den f Breemer alias Peter van Mart. Hij I Woonde in de Kerkebnurt op de boerderij met de naam 'Grote- loo'. Peter van den Breemer was een vrome, roomse Soester boer die in de plaatselijke politiek van de vorige eeuw een belangrijke rol speelde. Hij was tientallen ja ren raadslid, van 1895 tot 1935; Üan 1914 tot 1918 wethouder en Jbco-burgemeester van Soest, en in 1914 zelfs tijdelijk burgemeester. Van den Breemer was verder bode lan het Groot Gaesbeecker Gilde van Soest. Hij ontving in 1930 de Bronzen lcgmcdaille van Soest en gtond bekend als een zeer sociaal «ïgcstelde man, die voor iedereen èen goed woord had en de proble- en door een eenvoudige bena- lering vaak wist op te lossen. Je ocst met je vragen wel kort en londig zijn en vooral niet zeuren, uurde het gesprek hem te lang, lan beëindigde hij het onderhoud In onvervalst Soesters met: 'Nou ,ot je maor es gaon'. Of je nu zijn luurman was of de burgemeester, lan moest je op een ander moment iaar terugkomen. Is vroom katholiek kende hij de :even werken van Barmhartigheid, et o.a. de daklozen herbergen, .wervers, landlopers, spirituszui- iers, op zijn Soesters 'schoekers' ;enoemd, die Soest aandeden tochten altijd bij Peter van den reemer in de hooiberg slapen. altiurbad len wapenfeit van hem dat zeker yermeld moet worden deed zich voor op 17 juni 1933 bij de ope- ling van het Soester Natuurbad. Een grote dag voor Soest. Einde- ijk was het nieuwe zwembad, ont worpen door gemeentearchitect J.J. Vleurs, klaar, en in het kader van de werkverschaffing hadden ze er iets moojs van gemaakt. Een grote menigte had zich die dag verzameld voor de opening. De eerste die het bad uitprobeerde was de nestor van de raad, Peter van den Breemer. Zonder van de kleedhokjes gebruik te maken ontdeed hij zich van zijn zondagse boerenpak, waaronder tot ieders verbazing een badpak, en plonsde met een ferme sprong in het diepe. Gevolg: grote hilariteit alom en een daverend aplaus! Op de foto zien we politicus Pe ter van den Breemer in zijn nada gen rustig zitten nagenieten op een bankje bij zijn boerderij. In die tijd vroegen ze hem of hij niet een stuk- Op 16 februari heeft wethouder Harry Witte in de wijk Overhees een wijkinformatiebord geopend. Er zijn toen ballonnen opgelaten enkinde- ren konden aan een kleurwedstrijd mee doen. Onlangs zijn deprijswin- naressen bekend gemaakt op www.overhees.com. Het zijn Esmee Blan kensteen (links) en Yara Drijver. Zij ontvingen twee waardebonnen van 40 euro. In een liefelijk atelier met veran da aan de Van Lijndenlaan werkt Vera Klomp-Stikkers aan haar hoeden. Haar inspiratie haalt ze o.a. uit vormen, natuur en tijd schriften. Haar intuïtie is ook erg belangrijk: 'Ik kan opeens een idee krijgen voor een hoed, dat ik vervolgens uitwerk. Ik ontwerp en maak alles zelf en iedere hoed is weer anders', aldus Vera. Tijdens de internationale hoeden- ontwerpwedstrijd van Maltelier- musée du Chapeau in Chazelles- sur-Lyon heeft ze de Hermèsprijs gewonnen. De prijsuitreiking vindt op 21 mei plaats. Vanaf die dag wordt de hoed samen met honderd andere hoeden geëxposeerd tot 2 oktober. Haar hoed wordt daarna opgenomen in de vaste collectie van het museum. Vera: 'Aan de wedstrijd deden 224 hoedenmakers mee uit 18 landen. Het thema voor deze wedstrijd was contrast. Verder moest het materiaal vilt gebruikt worden en moest de hoed te dragen zijn tijdens alledaagse gelegenhe den. Ik heb bij deze hoed gebruik gemaakt van vilt, aluminium en ronde en rechte lijnen'. Vera is haar carrière begonnen als bloembindster en coupeuse. Zes jaar geleden is ze begonnen met het ontwerpen en maken van hoe den. Het begon als een hobby en is inmiddels haar werk geworden. Vera maakt moderne hoeden. 'Ik probeer in mijn hoeden spanning en beweging te krijgen door het gebruik van ronde en rechte lij nen. Op die manier creëer ik ook contrast. Naast vilt gebruik ik ma terialen als stro, leer en sinamay', aldus de maakster. Ze heeft het vak geleerd van Ma- rianne Jongkind. 'Zij is één van de beste en bekendste hoeden- ontwerpsters van Nederland. Een kleine drie jaar geleden heeft zij en dartig jaor lid van de raod, bin 'n paor maol Wethouwer e'weest en ok nog effen loco-burgemeester en 't ging toe zonder veul praoten ok best. Nong is 't wel waor da'k toe goeie hulp had waor veur ik al- tied nog dankbaor bin maor nong motten ze 't ok veulal nog hebben van de ambtenaoren of de sikke- retaris. En wat za'k zeigen van de minschen teugenwoordig? Vroeger atten ze niks dan roggebrood mit spek en nong mot 't haost allema- ol krentebrod met suuker wezen, 't Is nong meer een bonk luukse. Maor ik kan d'r toch niks an ver anderen, net zomin as an de bult van Soesterberg, die he'k ok nooit weg kunnen kriegen. Ik zal d'r da- orom maor uut schieën. Ik wensch de redaksie en heel Soest 't beste wat d'r te kriegen is.' Peter van den Breemer is in 1944 overleden in de leeftijd van 83 jaar. De boerderij Groteloo aan het be gin van de Olijkeweg is in de tijd dat zijn achterkleinzoon er woon de in de zomer van 2000 door de bliksem getroffen en afgebrand. De resten liggen er wat verloren bij. Hopelijk wordt alles nog eens in de oude glorie herbouwd. Deze rubriek wordt namens Mu seum Oud Soest verzorgd door Gijs van Brtimmelen. Voor reacties, tel. 6012158. Wie vergelijkt leest de Soester Courant De Soester Courant heeft in de nacht van donderdag op vrijdag bezoek gehad van enkele inbrekers. Vermoedelijk zijn zij minimaal met z'n drieën geweest. Nadat ze de kluis uit de muur hadden gesloopt, droegen ze de loodzware kast naar buiten. In de kluis zat een geldbe drag. Ook werden uit het kantoor aan de Van Weedestraat een di gitale fotocamera en een mobiele telefoon ontvreemd. Bij Primera is een nieuwe unieke actie gestart voor verliezers in de staatsloterij, onder de naam: 'Geef uw lot een tweede kans!' Naast de vele winnaars in de staatsloterij zijn er natuurlijk ook mensen die 'nooit' iets winnen. Vanaf heden kan ook het niet-winnende lot ingeleverd worden. Daarmee maakt men dan elke maand kans op extra prijzen. Deze maand maken de verliezers kans om gratis een straatje 1/5 staatsloten te winnen. Na elke trekking van de staatsloterij wordt in beide Primera-winkels (Zuid- promenade en Tamboerijn) een winnend lot getrokken. Primera belt de eigenaar van het lot wiens naam en telefoonnummer op het 'verliezende' lot staat. Deze maand is de actie begonnen. De eerste trekking is op Koningin nedag (zaterdag 30 april). Voor deze actie en voor Koninginne- dagloten is iedereen van harte welkom hij Primera. In zijn nadagen geniet Peter van den Breemer op een bankje bij zijn boerderij Groteloo in de Kerke- buurt. Deze boerderij brandde in 2000 af. Foto: Museum Oud Soest je wilde schrijven in een nieuw uit te geven blad. Aan dat verzoek wilde hij wel vol doen. Het is onderstaand stukje ge worden (januari 1933): 'De redaksie he'w me e'vroegen of ik 'n stukje wou schrieven veur dit nieuwe blad. En nong is 't heel makkelijk om dat goed te vingen maor niet om te schrieven. Da's een vak, dat kan 'k slecht. Maor ik zal toch probeeren d'ex wat van te maoken. Soest is in de laatste tied bar groot e'worden en heel wat anders dan toe ik in de Raod kwam. Toe zag je hier nog niks. Een paor boerderieën, wat huuzen, 'n kark en een school en as vanzelf ok een raodhuus. Ville's ha'j zoo wat helemaol niet, in de kom die toe de karkebuurt was, niks anders dan Middelwijk en Klein Jonkers Hofstede. De grote luu woonde toe meer te gen Baorn an. Nong staot 't heele dorp vol huuzen en scholen. Maor jao, dat mot wel as d'er eerst maor 3000 en nong 15000 minschen wo nen. En je begriept dat de Raod stark veranderd is. Je was't vroeger veul gauwer eens, veul minder har- rie dan teugenwoordig. Nong klet sen ze een half uur vol en op 't end weet je nog maor weinig meer as toe ze begonnen. En waor dient 't ok veur. Ik bin nou zelf al zeuven Op 9 en 10 april vindt het jaar lijkse museumweekend plaats. Dit jaar is het thema 'de kunst van het bewaren'. Kasteel Groeneveld in Baarn combineert dit thema met de Boomfestatie, die vandaag van start gaat in de tuin van het kasteel. De toegang is het gehele weekend gratis. Het thema 'bomen en bewaren' staat dit weekend centraal. Naast een bezoek aan de Boomfestatie is er nog veel meer te doen in het kas teel. Er wordt bijvoorbeeld extra aandacht besteed aan de verzame ling boomboeken (xylotheek) uit begin 19de eeuw. Een xylotheek bestaat uit 'kistjes' in de vorm van boeken. Deze zijn gemaakt van het hout van verschillende bomen. In de boeken wordt materiaal van de betreffende bomen, zoals vruchten en bladeren bewaard. Er zijn nog maar drie xylotheken in Neder- land-, Op zondag 10 april kunnen kin- Peetere cttoettéeEa^ iet cte (UcA wKVi maan. iKÉfcritlNGEN: TELEFOON 035 - 601 41 52 Van Weedestraat 227 - 3761 CD Soest www.soestercourant.nl - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl voor haar werk een koninklijke on derscheiding ontvangen', vertelt ze. Maar ook Vera mag zichzelf al een ware hoedenontwerpster noemen. Er wordt niet alleen in Chazelles- sur-Lyon een hoed tentoongesteld. Inmiddels is haar werk ook in het Hoedenmuseum van Utrecht te zien. Vera: 'Sinds twee weken heeft Utrecht, dankzij Tiny Meihuizen, een hoedenmuseum met ruim 12Ö0 hoeden. Daar is ook een winkeltje bij.' Vera maakt vaak hoeden voor par ticuliere klanten. 'Mensen komen naar mijn atelier. Hier gaan we kijken wat voor hoed het beste bij de persoon en de speciale gelegen heid past. Ik hou van uitdagende opdrachten. Ik heb een keer een pet gemaakt waarin je heel gemak kelijk 'vliegjes' moest kunnen ste ken tijdens het vissen. De man kon daarvoor nergens een geschikte pet vinden.' Uit de Soester Courant van Vrijdag 8 April 1955 VAN WEEK TOT WEEK IN SOEST. - Ik heb gelezen, dat de heer T. v. d. Meulen het eerste Soester Kievitsei ge vonden heeft, maar dat is niet leuk voor Arjen Dijkstra uit de Eemstraat, die het allereerste ei vond en dat aan de Bur gemeester aanbood, die het zeer op prijs stelde. -Het zal je maar gebeuren, dat je gas fornuis uit elkaar ploft, zoals bij die me vrouw aan de Waldeck Pyrmontlaan. Als je nog nooit een bom had horen ontploffen, dan zou je er beslist van schrikken. -De heren A. Schaap en A. H. Damen, resp. 46 en 41 jaar bij de P.T.T., zijn deze week met pensioen gegaan. Ze zullen de brieven missen. -De speeltuinvereniging 't Hart werkt hard om de speeltuin klaar te krijgen. Met de 2099 gulden subsidie kan heel wat gedaan worden, wanneer er zuinig mee omgesprongen wordt, maar 2100 gulden zou toch meer geweest zijn. MENINGEN VAN ONZE LEZERS. Vandalisme of eerbied? Vernieling of bescherming? Dat zijn de gedachten die bij velen op komen, die in deze eerste lentedagen een wandeling maakten door onze aan natuurschoon zo rijke omgeving. Slechts enkele warme dagen na een lange periode van sneeuw en kou en alles wat leeft voelt in zich de drang van nieuw leven: sneeuwklokjes (waar van de eerste zich reeds begin Januari vertoonden) en crocussen kleuren tuin en park. Een toef samengetrokken bla deren wijst de plaats, waar straks een tulp of lange steel zich zal verheffen, terwijl een groep forse aaneengeslo ten bladeren de drang van de bloem knop van de narcis nauwelijks meer kan bedwingen. Ook het dierenleven ondervindt de prikkel van het voorjaar. Vele zoogdieren hebben hun jongen geworpen, de vogels slepen met tak jes, draadjes en ander materiaal voor De gemeente Soest en De Stichting 60 jaar bevrijding Soest nodigen alle inwoners van Soest en Soester berg uit om deel te nemen aan het bevrijdingsontbijt op donderdag 5 mei. Het ontbijt wordt gehouden in de speciale feesttent in de tuin achter het gemeentehuis. Dit jaar is het 60 jaar geleden dat er een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog. In Soest worden veel activiteiten georganiseerd om deze gebeurtenis te herdenken en te vieren. Het bevrijdingsontbijt is één van die activiteiten. Er is plaats voor 1000 mensen; ongeveer de helft daarvan is gereserveerd voor de bewoners van de zorgcentra in Soest en Soesterberg. Spreekt dit initiatief u aan? Meldt u zich dan aan voor dit feestelijk bevrijdingsontbijt. Dat kan via on derstaande aanmeldingsbon. Deel name aan het ontbijt is mogelijk vanaf 12 jaar (kinderen onder be geleiding). Indien het deelnemer slimiet wordt overschreden wordt u op de reservelijst geplaatst. Alle bewoners van de zorgcentra en hun aanleunwoningen krijgen een Ja, ik kom op donderdag 5 mei graag naar het (alle gevraagde gegevens vermelden alstublieft) Naam: _M/V Adres: Postcode/ woonplaats: Geboortedatum: Telefoonnummer: Ik kom met los bijvoegen). E-mailadres: personen (graag alle namen opgeven, eventueel Deze bon in een envelop (postzegelniet nodig) opsturen naar: Gemeente Soest, t.a.v. mevrouw J.L. van der Zouw, Antwoordnum mer 120, 3760 VB Soest N.B. Indien men met meer personen deelneemt is het toegestaan de bon te kopiëren. Medio april krijgt men de toegangskaarten automatisch thuisge stuurd. aparte uitnodiging. Gemeente Soest, Stichting 60 jaar bevrijding Soest deren zelf een boomboek maken onder leiding van kunstenares Olga van Rhede van der Kloot. De ma terialen van bomen gaan ze tijdens een wandeling met de boswachter zoeken. Deze workshop is voor kinderen van 8 tot 12 jaar. Zij kun nen samen met één van hun ouders aan de slag op de zolder van de oranjerie. Het verzamelen met de boswachter begint om 14:00 uur. Het creatieve proces is van 14:30 tot 16:30 uur. Het is ook mogelijk om alleen aan het deel met de bos wachter mee te doen. De wandeling met de boswachter en de workshop zijn net als de toe gang tot het kasteel gratis. Reserveren is handig in verband met het beperkte aantal plaatsen 035-54.80.994 of stuur een e-mail naar reserve ringsbureau@minlnv.nl. Meer in formatie over het kasteel en de activiteiten is te vinden op www. kasteelgroeneveld.nl. De Boom festatie duurt nog tot 30 oktober Sinds anderhalf jaar zijn twintig inwoners van Soest, Baarn en De Bilt in opleiding bij het IVN om natuurgids te worden. De oplei ding wordt afgesloten met een eindpresentatie. Zaterdag 2 april was de aftrap door de cursisten Margriet Hartman en Hans de Vos Buchart. Zij leidden hun medecursisten rond in het Nonneland bij de Lage Vuursche en vertelden over de natuur en de historie. Zoals de naam al zegt was het Nonneland ooit eigendom van de nonnen. Zij hebben ervoor ge zorgd dat het gebied minder nat werd en dat het veen werd afge graven. Nu moet het gebied juist weer vochtig worden om dieren en planten die van water houden te helpen. De presentatie liep ge smeerd, maar Margriet Hartman bekende wat trillerig op haar benen te hebben gestaan. De volgende eindpresentatie vindt plaats in Soest, in de tuin van mi lieucentrum De Kwekerij. Een cursist heeft als eindopdracht voor deze tuin een gidsje geschreven. Bewoners van Soest en omgeving kunnen aan de hand van dit gidsje op een actieve manier kennis ma ken met de tuin. In Klaarwater is op donderdag 6 april weer een vertelochtend voor ouderen. Zij kunnen vanaf 10:00 uur hun verhaal over vroeger aan elkaar kwijt. De werkgroep Klaar water van de SWOS nodigt de deelnemers uit om foto's uit die tijd mee te nemen. Warme maaltijd Vanaf morgen kunnen 55-plussers zich in het ontmoetingscentrum aan de Wiardi Beckmanstraat opgeven voor de warme maaltijd op dinsdag 26 april (12:30 uur). Dan worden groentesoep, gevulde kipfilet, ge bakken aardappelen, doperwten, gemengde salade en ijs geserveerd. Deelname kost 4,00. Aspirant IVN-gids Margriet Hartman wijst naar een grote wolk kikkerdril. Foto: Alexandra Tom. Woensdag 13 april 'Het Landschap ad referendum' is de titel van een lezing die op woensdag 13 april om 20:00 uur gehouden wordt in Artishock door ing. Henk Lugtmeijer. Lugtme- ijer is directeur/rentmeester van de Stichting Utrechts Landschap (1927) en de geestelijk vader van 'Heel de Heuvelrug' en van de plannen om corridors aan te leg gen om de Utrechtse Heuvelrug in de toekomst als aaneengesloten na tuurgebied te kunnen behouden. Aanvang: 20:00 uur. Entree: 5,00. Reserveren: 60.19.577. Meer informatie op internet: ar- tishock-soest.nl. hun nestbouw; sommige hebben na een ernstige inspectie beslag gelegd op een nestkastje. Het mooie citroentje, dat als volwassen vlinder overwinterde, fladdert lustig rond. Ook wij mensen willen van de ontluikende natuur ge nieten, maar wat worden We dan vaak teleurgesteld. Hier een afgerukte wilg, vernield terwille van zijn mooie mollige katjes, daar de wilde kastanje geplun derd voor het genoegen van. enkelen. De jeugd laat de vogels niet met rust, terwille van het bezit van de eieren, niet beseffend, welk vogelleed zij be rokkent en welke schade zij aan de na tuur veroorzaakt. Is dat gemeenschaps zin? De mens, feitelijk tot de natuur be horend, is door de Schepper boven de natuur geplaatst. Door zijn geestelijke ontwikkeling heeft hij de macht over de natuur gekregen om die natuur te beheersen en te gebruiken, maar niet om de natuur te vernielen. Binnenkort herdenken wij de bevrijding. Wat hebben die jaren van bezetting ons een leed gebracht, alleen omdat een machtswellusteling voor eigen winst vernielde en als "Liebesgaben" wegsleepte, wat wij als volk opge bouwd hadden. Begrijpt gij lezer, die zich aan onze mooie natuur vergrijpt, dat gij op dezelfde wijze handelt als de overheerser ons behandelde? Nu zoudt gij hierbij kunnen wijzen op de vaak schrijnende vernielingen van veel natuurschoon nodig voor stedenuitbrei- ding, aanleg van wegen, militaire oe fenterreinen etc. Maar die vergelijking gaat niet op. Dit is een bittere nood zaak voor onze samenlevingl Maar juist omdat ons kleine land in grote moeilijkheden verkeert met zijn overgrote bevolkingsaantal, waaraan veel natuur geofferd moet worden, rust op ons allen des te meer de plicht, wat nog behouden kan worden met de grootste zorg te beschermen. Ouders en docentenl Leer de kinderen eerbied te hebben voor alles wat leeft. Weest hen daarbij een voorbeeld. NATUURWACHTER. Sluit vóór 15 mei 2005 uw hypotheek over bij de Rabobank en profiteer dubbel van het aantrekkelijke actie-aanbod. U betaalt tot 3 maanden geen rente en bovendien verzorgt de Rabobank snel en deskundig uw nieuwe hypotheek voor het totaalbedrag van slechts 720,-*. Bel nu voor de actievoorwaarden of een afspraak, telefoon(035)60963 19. Rabobank Soest Baarn Eernnes Rabobank

Soester Courant | 2005 | | pagina 7