L Het aspergeverhaal I Aspergerecepten X,;r mmmm Beleef de Hollandse aspergeweken bij De Groenteman SOESTERpjcOURANT Surfen op wereldwijd web vanaf digitaal eiland Idea HANDEL WANDEL t 4 Nieuw 'fotobehang' bij Brandsma Verf Wand Kraamfeest op boerderij GerdaTupker ELKE WEEK EEN SÖBTlGSCÖWIWr Superieure kwaliteit bij De Groenteman GINA 6 WOENSDAG 6 APRIL 2005 SOESTER COURANT I Internetten voor beginners PAGINA 9 JIIH HOOGPOLIGE TAPIJTTEGELS PIET VAN HEUGTEN Saskia v.d. Kraats wint fotowand Bingo DataDidact IN DE BUS? In e-mail s.v.p. foto's/plaatjes apart houden ledene. cvoettdday &U4, (MMT ttuuvi $.25 fren. ttaiffaan. Aspergetochten Gezondheid van De Groenteman! Aspergetips van De Groenteman N UIT EIGEN TAPIJTFABRIEK ld, M. wil, <«ihI, Wavw, zwart, tijdelijk p.t 59x54 cm ZOON VJ>. UnVMDU VAN HEUCA UrUTTWOi Utrechtseweg 4, RENSWOUDE 1000 m2 tapijttegelshowroom Méér dan 560 kleuren en dessins ai www.vanheugten.nl Tel: 0318-571225 Altijd benzinekoslen vergoeding binnen Noddond De Klarinet in behandeling genomen \antal toewijzing eacties via L94 Voorrang 14 Voorrang 27 Loting 18 Loting 46 Loting 129 Loting 52 Loting 81 Loting 18 Loting 266 Loting 51 Loting 33 Loting 70 Loting 48 Loting 30 Voorrang 6 Loting Internet is volgens velen een van de mooiste mogelijkheden die de computer biedt. Het internet is een gigantische bron van infor matie. Over elk onderwerp is wel iets te vinden: over muziek, televi sieprogramma's, geschiedenis, be drijven, klasgenoten van de lagere school, eigen verhalen van mensen en bijvoorbeeld routebeschrijvin gen van het openbaar vervoer, in formatie over de eigen gemeente I of informatie vanaf de andere kant van de wereld. Wie een paar minuten radiocom mercials beluistert merkt al snel dat I bijna elk bedrijf verwijst naar zijn website. Internet biedt toegang tot I die sites. Iedereen heeft het over I internet en is er mee bezig. De I buren plannen de route naar hun vakantiebestemming tot het verblijf in Zuid Frankrijk, de kinderen ver gelijken producten en kopen met flink voordeel een digitale fotoca mera en de buren verlengen hun bibliotheekboeken via de website van de bibliotheek. Dit voorjaar is Idea opnieuw ge start met een cursus internet voor beginners. Cursisten leren infor matie zoeken via een zoekmachine als Google en via een internetadres zoals www.omroep.nl. Deze site wordt ook gebruikt om naar muziek via internet te luisteren. Natuurlijk komen ook handige tips en trucks aan de orde om de goede informa tie te vinden tussen al die websi tes. Er is zoveel informatie dat het wat handigheid vereist om de juiste informatie te vinden. Steeds meer overheidsorganisaties en bedrijven bieden de mogelijkheid om formu lieren via de website in te vullen en te verzenden. Daarom wordt ook het invullen van formulieren via websites behandeld. Na deze cursus zijn termen als www, inter netadres of Google voor geen van de deelnemers meer een geheim. Internetters aan de slag op het digitale eiland in Idea. Tijdens de les wordt natuurlijk ge oefend met diverse websites. Zo gaan de cursisten een Frans restau rant zoeken in Amersfoort en een reis naar Zutphen plannen met de bus en de trein. Via de zoekma chines wordt informatie gezocht over vakantiebestemmingen. Met behulp van de gratis websites in de bibliotheek leren de cursisten een boekrecensie vinden en krantenar tikelen opzoeken. De veiligheid van internet is te genwoordig een veelbesproken onderwerp. Daarom wordt ook kort behandeld hoe indringers en ongewenste post tegengehouden kunnen worden. Al met al is deze cursus een echte kennismaking met het internet, die de cursisten aanzet om zelf aan de slag te gaan. Het is niet noodzakelijk om zelf een computer in huis te hebben, want op het digitaal eiland staan elf prachtige computers gereed waar mee over het internet gesurfd kan worden. Inschrijven De animo voor de cursussen is groot. De voorjaarscursussen waren al snel volgeboekt, en ook de extra cursussen zijn zo goed als vol. In het nieuwe seizoen starten de cur sussen Kennismaken met de com puter, Kennismaken met internet en E-mailen met Hotmail opnieuw. Bingoliefhebbers van 55 jaar en ouder kunnen vrijdag 8 april aan de gang in De Klarinet. Daar be gint om 14:00 uur het spel met de genummerde balletjes. Er wor den acht ronden gespeeld en de SWOS-werkgroep houdt ook een loterij. Een speelkaart kost 3,00 per stuk. Voor de deelnemers staat een kop koffie/thee klaar. Creatief haken Wie modern creatief haken leuk vindt of wil leren, kan op vrijdag 8 en 15 april meedoen aan een workshop in het ontmoetingscen trum aan de Klarinet. Snelle haak- techniek, randjes rond kleedjes, ha ken met kralen en naaldkan tsteken worden aangeleerd. De deelnemers dienen zelf haaknaalden, (niet te dun) garen en een schaar mee te nemen. De workshops zijn beide dagen van 9:45 tot 11:45 uur. Deelname kost 5,00. Vooraf opgeven is niet nodig. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommeweg 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Het nieuwe fotobehang dat sinds kort verkrijgbaar is bij Brandsma Verf Wand in Soest-Zuid levert Saskia v.d. Kraats van de Jan de Rooijstraat een mooie fotowand op voor de hal van haar huis. Daar op staan de kinderen Michelle (11) en Quinten (7) levensgroot. De fotowand is de prijs die Saskia van Brandsma krijgt aangeboden omdat ze - uit 180 vroege klanten in de maanden februari en maart - de winnares is geworden van de speciale prijs waarmee het 'revolu tionaire' Image-fotobehang onlangs werd geïntroduceerd door Dimago, het huismerk van Brandsma. De nieuwe collectie fotobehang is ver vaardigd met behulp van digitale fotografie en dat heeft buitenge woon fraaie designs opgeleverd. Bij Brandsma zijn daarvan mooie voorbeelden te zien. Daarnaast kan de klant nu ook zijn eigen fotobehang laten maken. Wie een geschikte digitale foto inlevert kan Leo Bremmer, behangspecialist van Brandsma, overhandigt prijs- winnares Saskia v.d. Kraats een bloemetje als voorproefje van de gewonnen foto wand. Foto: Herman van Dam. voor 50,00 extra een enorme vergroting tot het formaat 3,26 x 2,45 cm krijgen. computeropleidingen Al 121/2 jaar specialist in betaalbare, flexibele compu tercursussen. Voor beginners en gevorderden; kinderen en senioren. Individuele begeleiding; direct starten. tel.: 035 - 6022826 internet: www.datadidact.nl Informatie/inschrijving: Idea, Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, 60.95.829, www.ideasoest.nl. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Neem een abonnement: 9,25 per halfjaar! tel. (035) 6014152 Boerin Gerda Tupker trakteert op beschuit met muisjes. Op zaterdag 9 april van 12:00 tot 16:00 uur geeft ze op haar eigen erf, Insin- gerstraat 13, een kraamfeest. Ie dereen is van harte welkom. Naast alle pasgeboren kalfjes zijn er ook lammetjes te bewonderen en de boerin heeft tijd om alle mogelijke vragen te beantwoorden. Natuurlijk is Nautus, de in Soest geboren stamboekfokstier er ook. Samen met zijn eerstgeboren doch ter, Heesster, zijn eerstgeboren zoon, Bilheessie en zijn inmiddels ook andere geboren nakomelingen. Want de tweejarige Nautus heeft vorig jaar in de wei goed werk ver richt: maar liefst 15 koeien zijn door hem bevrucht. Meestal wordt een vaarskalf ge noemd naar haar moeder en een stierkalf naar zijn vader. Maar om dat het om het allereerste Belgisch Blauwwitte kalfje uit in Soest ge fokte en geboren ouders gaat, be sloot boerin Gerda Tupker dat het dit keer anders moest. Ze schreef een naamwedstrijd uit, waar ieder een in Soest en omgeving aan mee mocht doen. Meer dan 60 men sen reageerden. De namen Hees ster (bedacht door Anneke Vis ser) en Bilheessie (bedacht door Hans ten Hoedt) vond de boerin het mooist, omdat die allebei naar Hees, de oorspronkelijke naam van dit stukje Soest verwijzen. Beschuit met muisjes Iedereen die aan de naamwedstrijd heeft meegedaan heeft van de boe rin een bedankbrief gekregen met de uitnodiging om op 9 april op kraambezoek te komen. 'Eerder had ik er gewoon echt geen tijd voor', lacht Gerda. 'Er zijn zoveel jonge beesten geboren en daar heb ik het dan verschrikkelijk druk mee. Maar op 9 april neem ik echt de tijd voor een feestje. Ik hoop dat er veel mensen komen, want ik ben hartstikke trots op mijn dieren. Nautus is een prachtstier. En Heesster, Billheessie en al die andere kalfjes zijn echt enig om te zien.' De pasgeboren kalfjes staan nu nog op stal. 'Ze blijven net zo lang bij hun moeder als nodig is', zegt de boerin. 'Meestal is dat iets van een half jaar, dan drinken de kalljes niet meer bij hun moeder en krijgen ook voor andere koei en belangstelling. Als ze een jaar of anderhalf zijn komen koeien in de pubertijd. Dan trekken ze zich meestal helemaal niets meer van hun moeder aan en als ze een jaar of twee, tweeënhalf zijn, worden ze meestal zelf moeder.' Pas als ze te oud zijn om zelf kin deren te krijgen, brengt de boerin haar koeien naar de slacht. 'Niet leuk, maar het hoort er wel bij', zegt ze. Ze verkoopt haar vlees aan huis, alleen in samengestelde pak ketten van 12,5 kilo. 'Daar zit van alles in', zegt Gerda, 'van schenkel tot biefstuk en van gehakt tot en- trecote'. Wie belangstelling heeft Een van de kalfjes die komende zaterdag te bewonderen zijn aan de Insingerstraat. voor dit natuurvlees moet haar even bellen. Ze verkoopt alleen op bestelling. Klachten bezorging Soester Courant Indien u op woensdag om 18:00 uur de Soester Cou rant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18:30 uur naar ons kantoor bellen (88 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18:30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoord apparaat inspreken. In dat geval krijgt u de krant de volgende dag in de namid dag bezorgd. Van tijd tot tijd bereiken ons via de e-mail persberichten en aankondigingen waarvan de tekst ook foto's of andere plaatjes bevat. In het algemeen is het lastig, soms zelfs onmo gelijk om die te lezen. Ons dringend verzoek aan de 'leve ranciers' is dan ook om foto's/ plaatjes (bij voorkeur in jpg- formaat) voortaan apart te houden van de tekst (liefst in Word) en ze als losse bijlage mee te sturen. Wij rekenen graag op ieders medewerking. INLICHTINGEN: TELEFOON 035 - 601 41 52 Van Weedestraat 227 - 3761 CD Soest www.soestercourant.nl - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl Tour des Asperges De VVV van Noord Limburg heeft 12 fietsroutes uitgezet door het aspergegebied. De routes zijn met bordjes aangegeven, maar staan ook op de speciale kaart 'Route des Asperge' die gratis is aan te vragen via info@regiovvv.nl of bij 0900-2025588 (€0,35 p/min). Asperge Fiets Vierdaagse Op 31 mei en 1, 2 en 3 juni vindt in Arcen de traditionele Asperge Fietsvierdaagse plaats. Vier dagen fietsen door dit voor veel mensen onbekende gebied! Startplaats: Restaurant en Midgetgolf baan De Bosrand, Leermarkt 17, Arcen. Voor informatie, inschrijving eventueel overnachtinga dressen (hotels en campings) kunt u bellen: 077-4731901. Of kijk op internet: www. aspergefietsvierdaagsearcen.nl Aspergemuseum 'De Lochf In het aspergemuseum van streekmuseum 'de Locht' is alles wat er bekend is over het 'witte goud van Limburg', zoals de asperge ook wel wordt genoemd, verzameld. Het museum is in het aspergesei- en elke dag geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Kijk voor speciale activiteiten op internet: www.delocht.nl Streekmuseum De Locht, Koppertweg 5, Horst-Melderslo. Tel: 077-3987320 Kijk voor de kalender met nog veel meer activiteiten rondom ■asperges op www.asperge.nl Door Wilma van Hoeven Wie wacht er niet op: de eerste lelieblanke asperges van eigen bodem, die volgens kenners tot de lekkerste ter wereld behoren? De asperge, het raspaardje onder de Nederlandse seizoensgroenten, is verkrijgbaar in de maanden mei en juni. Tijdens die maanden staat de asperge volop in de belangstelling: toprestaurants serveren speciale aspergemenu's en lief hebbers trekken naar de aspergegebieden. Ook thuis genieten we zolang het kan van verse, blanke asperges. 3e koopt ze natuurlijk 't lekkerst bij De Groenteman. Dus beleef de Hollandse aspergeweken bij De Groenteman van 2 tot en met 14 mei 2005. Witte en groene asperges Asperges zijn scheuten die uit houtachtige wortelstokken omhoog groeien om een plant te worden. Zodra de scheut boven de grond komt, kleurt hij, onder invloed van daglicht, groen. Om witte asperges te telen moeten de scheuten gefopt worden: de grond boven de wortel stokken wordt opgehoogd tot uitein delijk zo'n 25 cm. De aspergescheu ten groeien in het donker kaarsrecht jaar of twaalf productief. Aan het hen, op zoek naar scheuren: het teken dat de aspergescheut groot genoeg is. Bij elke scheur wordt de asperge die daaraan schuldig is zandvrij gemaakt en met een speci aal aspergemes gestoken. Het gat wordt daarna dichtgemaakt en de verhoging hersteld: voor een volgen de asperge van dezelfde wortelstok. Zonder daarbij de andere, nog niet volgroeide asperges te raken. Een echt precisiewerkje, waardoor asper ges met de hand gestoken moeten worden. Dat verklaart dan ook waar om asperges niet goedkoop zijn. ertussen. Zo'n veld (of bed) is een omhoog op zoek naar het zo brood nodige licht. Ze groeien wel, maar blijven wit. Het aspergeveld Aspergevelden zijn gemakkelijk te herkennen aan de kaarsrechte rijen zandheuvels zonder enig groen begin van,zo'n periode van twaalf jaar wordt er gezaaid. In het vol gende voorjaar worden de jonge wortelstokken in rijen uitgezet. Pas drie jaar na het uitzetten kan de asperge gedurende een volledige periode worden geoogst, van begin mei tot, traditioneel, de dag van Sint Jan, op 24 juni. Daarna krijgt de plant rust, de scheuten groeien door tot struiken, die de wortel stokken voeden om het volgend jaar weer asperges te geven. Een goede wortelstok levert per seizoen onge veer 20 asperges. Aspergesteken, precisiewerkje 's Ochtends vroeg kun je de asperge stekers langs de bedden zien lopen, turend naar de zandheuvels onder 'j Bij de groenteman vindt u de beste kwaliteit asperges: klasse Extra. Klasse Extra asperges zijn kaarsrecht, hebben voldoende lengte (18-22 cm) met onder ling hooguit een verschil in lengte van 6 mm. De kop is mooi gesloten en heeft geen (paarsachtige) verkleuring. De stengels hebben een egaal Blieblanke kleur, zonder een enkel vlekje en zijn onbeschadigd. Klasse Extra wordt verdeeld in: B: met een dikte van 12-16 mm dik TA: met een dikte van 16-20 mm I AA: met een dikte van 20-28 mm AAA: met een dikte van 28 mm of meer Voor voorgerechten, soep en roerbakgerechten is klasse Extra B en A een goede keuze. Voor een hoofdgerecht zijn de dikkere het meest geschikt. Vraag dan uw groenteman om klasse Extra AA of AAA! Verse asperges zijn gezond. Ze bevatten nauwelijks calorieën en geen cholesterol, maar juist heel veel vitamines. In 100 gram asperges zit: 18 kilocalorieën (76 kilojoules) 2 gram eiwit 0 gram vet 3 gram koolhydraten En ze bevatten ook veel vitamines: 20 mg vitamine C 0,10 mg vit. BI 0,07 mg vit. B2 en vitamine E Kiespijn? Eet asperges! Asperges werden heel vroeger gebruikt als medicijn tegen allerlei kwalen. Zo werken ze vochtafdrij- vend en versterken ze de nierfunc tie. En ze zijn ook heilzaam bij buikkrampen (ze werken laxerend) en bij kiespijn. En verse asperges hebben een gunstige invloed op lage bloeddruk, hartkloppingen en leverkwalen. Bovendien verlicht het sap uit de stengel van een rauwe asperge de pijn van een bijensteek. (voor 4 personen) Klassieker Asperges met eieren en ham Het meest bekende aspergerecept, dat ook altijd weer lekker is! Benodigdheden: l1/2 kfl verse w'tte asperges van de groenteman, 8 eie ren, 120 gram roomboter, 200 gram gekookte (been)ham, 15 gram fijne rucola, zout, peper, nootmuskaat. Kook de geschilde asperges volgens de kooktips van de groenteman. Kook de eieren 7 minuten, laat ze schrikken, pel en halveer ze. Smelt de boter, maar laat hem niet bruisen. Verdeel de asperges over de borden. Lepel de boter over de asperges en strooi er wat rucola over. Leg op elk bord mooie toeijes ham en de halve eieren. Zet zout, peper én nootmuskaat op tafel. Lekker met nieuwe aardappels, omgeschud met fijngehakte peterselie. Tip: de eieren worden ook wel fijngehakt en, met fijngehakte peterselie, over de asperges gestrooid. Snel klaar Asperges met gravad lax Een prima combinatie: rauwe zalm en verse asperges. Benodigdheden: 12 verse asperges van de groenteman, 8 plakjes 'gravad lax' (geperste zalm met dille). Kook de geschilde asperges volgens de kooktips van de groenteman. Neem ze per 3 uit de pan, wikkel ze in 2 plak jes gravad lax en leg ze op een bord. Serveer ze zo, als warm voorgerecht. Of maak er een lichte lunch van met een paar gekookte en met peterselie omgeschudde aardappeltjes. Hip en trendy Asperges uit de wok Asperges rauw in de wok roerbakken? Dat smaakt verrassend! Benodigdheden: 500 gram verse asperges van de groenteman, 1 rode ui, 1 dikke teen knoflook, 4-5 eetlepels neu trale olie, stukje kippenbouillontablet, 4 eetlepels oestersaus, 1 eetlepel Japanse sojasaus, peper. Schil de asperges volgens de tips van de groenteman en snijd ze in schuine cm dikke 'plakjes'. Snijd de ui in smalle partjes. Snijd de knoflook in plakjes. Verhit de wok op hoog vuur droog voor. Schenk de olie er straalsge wijs in. Roerbak de knoflook 1 minuut en neem de plakjes met een schuimspaan uit de wok. Schep de asperges en ui in de wok en roerbak op hoog vuur 4-5 minuten. Meng 1 dl warm water met oestersaus en sojasaus, verkruimel het bouillontablet erin en schep dit bij de asperges. Breng de saus al omscheppend op hoog vuur aan de kook. Breng op smaak met wat peper en de gefruite knoflook. Lekker met witte (pandan)rijst' en bijvoorbeeld een geroosterd kippetje. Kopen Koop asperges zo vers moge lijk, liefst op de dag dat u ze wilt eten. De groenteman heeft altijd verse asperges in huis. Die zijn roomwit en lichtglan- zend, hebben een iets donker der gesloten kop en ruiken fris naar asperges. Koop altijd asperges van gelijke dikte, die zijn tegelijk gaar. Bewaren Wikkel de verse asperges bij thuiskomst in een schone vochtig gemaakte droogdoek, doe er een plastic zakje omheen en bewaar ze maxi maal 2-3 dagen in de groente- la van de koelkast. Schoonmaken Leg de verse asperges eerst 15 minuten in een bak met koud water. Snijd van de onderkant een stukje van 2-3 cm af, dat kan houterig zijn. Gebruik een gewone dunschiller en schil de asperges van boven naar bene den, begin daarmee vanaf 3 cm van de kop. Bewaar de schillen. Wikkel de geschilde asperges weer in een vochtige doek. Geschilde asperges Wist u, dat u bij uw groenteman ook geschilde asperges kunt kopen? Dat scheelt u veel tijd, want het is een lastig karweitje! Lekker kookwater Voor extra lekker kookwater worden de aspergeschillen gebruikt: zet ze op met ruim water en voeg 1 theelepel zout, 1 theelepel suiker en een stuk je foelie toe. Kook het water 20 minuten. Zeef dan de schil len er uit. De allerbeste kooktip Leg de asperges in een ruime pan, zodat ze goed op de bodem passen. Schenk er (het speciale kook)water op en breng dit aan de kook. Leg een deksel op de pan en kook de asperges 10 minuten. Zet dan het vuur onder de pan uit en laat ze 10-15 minuten staan, afhankelijk van de dikte. Zo worden ze mooi gaar en blijven ze stevig. Kijk voor meer tips op: www.degroenteman.nl

Soester Courant | 2005 | | pagina 9