iSCH d Gezamenlijke maaltijden 55+ Chippen en pinnen makkelijk? Nog steeds veel discussie wet maatschappelijke ondersteuning €31,- [otors Soest 2.50 2.40 2.40 I.20 I.20 I.50 1." 5.00 5.90 NVM ietalen Voorzorgen tegen brand ZONNESTUDIO - SOEST 24.402,- €22.995,- 1 BETALEN TEL. 6012372 ar ari. Ontmoetingscentra en hun activiteiten (4) Modern betalen is voor velen nog een hele toer AUTOSCHADE KOMT GEGARANDEERD WEER GOED! w mmaf AUTOSCHADE STALENHOEF SOEST SeniorenVaria op zoek naar medewerkers Gevraagd: hobbykok voor cursus Reportages over hobby's Jeu de boules past prima in flashprogramma Voor- of nadeel? Blijf kalm Landelijke campagne: meer bewegen Ouderen kunnen 'flashen' Seniorenbus Klusjesdienst voor ouderen ELKE WEEK EEN Ti ^adfreJwtfw ZONNEBANKEN ZONNEBANKLAMPEN Kerkstraat 7 Soest Tel: 602 30 22 PAGINA 10 =xploitatieplari p/mnd. ire aankopen. Afgebeelde foto itie. Zolang de voorraad strekt. ïd .treden op als intermediair. Ford het Registratie in Tel om gegevens op te vragen. Prijzen zijn incl. BTW/ ringsbijdrage en leges. Wijzigingen EDERLAND Soest (hoek Dalweg). v.ford-eemlandmotors.nl I APPELBLOKJES ROOMSAUS WOENSDAG 13 APRIL 2005 SOESTER COURANT SeniorenVaria sujos stichting weizijn ouderen soest 16e JAARGANG, NUMMER 2 FILET - IANS )e drie ontmoetingscentra voor ienioren, De Klarinet en Klaar- vater in Soest en De Drie Eiken n Soesterberg, organiseren eenmaal per maand een warme maaltijd voor 55-plussers. Dat tunnen zowel alleenstaande puderen zijn als echtparen. r wordt vaak ten onrechte edacht dat de activiteiten van e ontmoetingscentra, waaron- ler ook de maaltijden vallen, [echts voor een beperkte groep enioren zijn. Voor mensen die ijvoorbeeld in ouderencentra f verzorgingstehuizen wonen. )f voor ouderen met weinig eld. Maar de ontmoetingscen- a en dus ook alle activiteiten ie georganiseerd worden, staan pen voor élke 55-pIusser uit e gemeente Soest. Oók voor chtparen. jeen winstoogmerk )e maaltijden die geserveerd svorden, altijd op een dinsdag- niddag, bestaan meestal uit een voor-, hoofd- en nagerecht. Aangepast aan de seizoenen. )e menu's worden van tevo- en in de verschillende huis organen aangekondigd, zodat niemand aan tafel voor een verrassing komt te staan. De prijs kan superlaag gehouden worden, want er is uiteraard geen winstoogmerk en het werk wordt gedaan door vrijwilligers en -sters. Voor elke maaltijd wordt in de meeste gevallen slechts viereuro gevraagd. Om een indruk te geven van hetgeen er zoal ter tafel wordt gebracht hierbij een paar me nu's: Heldere bouillon runderlap je/boerenkool yoghurt met vruchtjes. Salade met gerookte kip chili concarne chocolademousse. Groentesoep varkenshaasje katenspek met gebakken aard appelen, sla en worteltjes/dop erwtjes coup dame blanche. Grote belangstelling Als de kwaliteit van het gebo- dene eersteklas is (en dat is ze) wordt dat vanzelf verder ver teld. Over belangstelling voor de gezamenlijke maaltijden mag dan ook niet geklaagd worden. De drie ontmoetingscentra sa men begroeten elke maand on geveer 170 gasten. Hiermee is de maat vol, want er zijn niet meer zitplaatsen beschikbaar. Vaak is het dan ook nodig de mensen te vragen vroegtijdig te reserveren. Niet zelden komt )e overheid: 'Met de chipknip unt u vrijwel overal in Neder- and betalen.' Nog een citaat it een promotiefolder: 'Paar leine boodschappen doen? ijdschrift kopen bij de kiosk? )at kan gemakkelijk met de hipknip.' s dat zo? Nee dus, er zijn grote raagtekens bij te plaatsen. Uw erslaggever is ervaringsdes- undige en hij mag het zeg- ;en. Er zijn ouderen die, door rvaring en verhalen wijs ge worden, niets meer te maken villen hebben met de betaalpas, finnen of chippen. Geruchten ver trucs bij een oplaadpunt, ver verlies en dergelijke doen reen goed aan de populariteit an de pas. Pinnen in de winkel aat ook mindeF vlot dan men u wilt doen geloven. Kleine letter- es, kaart meestal verkeerd om oor de gleuf halen, pincode itoetsen, bang zijn dat iemand leekijkt als je je code inbrengt, achten tot je op 'Ja' kunt Irukken. Nee, dan toch maar iever geld uit de muur halen en contant betalen. Hoewel, geld uit de muur halen gaat wellicht straks ook geld kosten. De chipmogelijkheid is een onderdeel van het bekende pinapparaat. Bij pinnen haal je de betaalpas door een sleuf, daarna toets je je pincode in. Bij chippen gaat het iets anders, dan steek je de kaart in een gleufje, zelfde apparaatje dus, en is een pincode niet nodig. Het te betalen bedrag verschijnt op het minischermpje en men kan ja of nee aantippen. Klaar en inderdaad heel handig. Als je tenminste de kleine letter tjes op het minischermpje kunt lezen. Maar er is één groot nadeel. Niet alle pinwinkeliers hebben ook hun chipknip geactiveerd. Want dat kost hen apart nog een keer geld. Bij het gros van de winkeliers die aan dit beta lingssysteem meedoen, kun je dus wel pinnen, maar helemaal niet chippen! Kip of het ei Pinnen is heel goed ingebur gerd. Chippen niet. De banken en de overheid geven de con sument min of meer de schuld. vervangende auto direkt inzetbaar. V stalenhoef als één aanspreekpunt voor alle verzekeringen en schade-afwikkelingen. GARANT! EBEDRIJF •T veilig en vakkundig autoschadeherstel, met 4 volle jaren schriftelijke Focwa T 0 8 r L garantie. V nieuwste technieken spotrepair/ uitdeuken zonder spuiten. REPARATEUR Hersteller Ind. terr. Nieuwegracht 29 3763 LP Soest Tel. (035) 602 27 44 Fax (035) 602 74 56 Uw totaalinstallateur P.A. van den 0IJSSEL bv KWALITEIT SERVICE bij al uw installatiewerk LOODGIETER SANITAIR GASONDERHOUD CENTRALE VERWARMING ELEKTRA VERHUUR GASTOESTELLEN Tevens Uneto-Vni Q Laanstraat 34a - Soest Tel.: 035 - 601 24 72 Fax: 035 - 601 11 87 Er zijn veel 50-, 60- en 70-plussers die een nuttige bijdrage aan SeniorenVa ria zouden kunnen leveren. Maar waar zijn ze? Wij wil len graag met ze in contact komen. Voor incidentele bijdragen of om te worden opgenomen in het redac tieteam. Schrijven is leuk, je werk gepubliceerd zien, een mening kenbaar maken aan anderen, kennis en er varingen overdragen, het is dankbaar werk. Liever eerst een gesprekje aan huis? Bel Anton Coppoolse even op: 0346 35 48 61. De maaltijden die de drie ontmoetingscentra maandelijks serveren, zijn erg populair. het voor dat mensen op een wachtlijst geplaatst moeten worden. Maar uiteindelijk komt toch iedereen aan de beurt. Nieuwe contacten Vanzelfsprekend komen de senioren in de eerste plaats voor een goede maaltijd. Maar sommigen vinden het sociale aspect minstens zo belangrijk. 'Ik ben sinds twee jaar alleen en ik spreek weinig mensen', aldus een vaste gast. 'Met die maal tijden kom ik steeds bij andere mensen aan tafel te zitten, het ijs is altijd meteen gebroken en soms ontmoeten we elkaar ook nog wel eens buiten de maaltij den om.' En inderdaad, van het één komt soms ook het ander, blijkt in de praktijk. Want als het zo ge zellig is, waarom zou men dan ook niet eens met een bingo, een koersbal of een kaartmid- dag kennismaken? En er is nog zoveel meer. Kortom, de ge zamenlijke maaltijden bieden meer dan een lekkere hap eten en dat ontdekken steeds meer 55-plussers. Redactie SeniorenVaria Met ingang van volgend sei zoen wil ontmoetingscentrum De Klarinet een eenvoudige kookcursus opzetten voor man nen. Alleenstaande mannen die bij wijze van spreken net een aardappel kunnen schillen of een spiegeleitje kunnen bakken; mannen die het koken van de simpelste maaltijd nog vanaf het begin moeten leren. Gedacht wordt aan groepen van 6 tot 8 cursisten. De Klarinet zoekt iemand die koken als hobby heeft, om sa men een programma voor het najaar te kunnen gaan opzetten. Liefst een seniorkok (m/v) voor wie de financiën maar bijzaak voor zijn. Er staat een prachtige keuken tot zijn/haar beschik king. Interesse? Of in eerste instantie liever een persoonlijk gesprekje? Bel naar Tosca van Bussel of Anja van Vliet, tel. 6023139. Wie kent een 55-plusser met een speciale hobby? De redactie van SeniorenVaria is op zoek naar der gelijke mensen en wil er graag een reportage over maken. Wie heeft er een tip? Bel Anton Coppoolse, tel. 0346-354861. Wie jeu de boules-spel beoefent is, bewust of onbewust, tevens aan het flashen (zie artikel over flashen). Dat komt mooi uit, zo wordt het aangename met het nuttige verenigd. Op verschil lende dagen in de week wordt in Soest en Soesterberg dit po pulaire Franse balspel gespeeld. De SWOS biedt graag de moge lijkheid om in het zomerseizoen jeu de boules in groepsverband te spelen. Aan de Gemshoorn in Soest bijvoorbeeld wordt van mei tot en met september elke woensdagochtend van tien tot twaalf uur gespeeld. Benodigd materiaal is ter plekke aanwezig. Daarvoor wordt per seizoen een bijdrage gevraagd van 15,00, inclusief koffie/ thee. De eerste bijeenkomst is op 4 mei. In Soesterberg, achter het ont moetingscentrum De Drie Ei ken liggen twee openbare jeu de boules banen. Wie zich ge roepen voelt een clubje te vor men, kan daar meteen terecht. Een reeds bestaand clubje is zo enthousiast dat de leden ervan zelfs de hele winter door ge speeld hebben. Voor meer informatie, tel. 6023681. Redactie SeniorenVaria kringloopcentrum SPULLENHULP De Schans 20 3764 AX Soest Te!. (035) 601 87 30 E-mail: spullenhulp@spullenhulp.nl Alle bruikbare kleding, textiel en schoenen kunnen naar Spullenhulp gebracht worden. Aflevertijden: dinsdag t/m vrijdag van 9:00 tot 17:30 uur zaterdag van 9:00 tot 12:00 uur. Zie ook: www.spullenhulp.nl En omdat er te weinig gechipt wordt, lopen ondernemers niet zo hard voor in gebruikneming van het benodigde apparaatje. Vervolgens stoot de consument die wel wil chippen vaak, veel te vaak zelfs, de neus en houdt het dan verder ook maar voor gezien. Zo kom je terecht in de vicieuze cirkel van de kip of het ei. Bij het chippen gaat de kaart in een gleuf. Een pincode tip pen is nu niet nodig, slechts op 'jadrukken als het bedrag ver schijnt dat u moet betalen. Wat hebben wij als ouderen straks aan deze wet? Het is nog te vroeg om daar een duidelijk antwoord op te ge ven. De discussies zijn nog volop aan de gang. Maar weet, dat ouderenbonden op het vinkentouw zitten en uw belangen heel scherp in de gaten houden! VRIJWILLIGERSHULP NODIG? Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg Er zijn van die dingen die je aanschaft, maar waarvan je hoopt dat je ze nooit hoeft te gebruiken! Ongevallenverze keringen bijvoorbeeld. Dure deur- en raamsloten tegen inbraak. U kunt het lijstje zelf wel aanvullen. Drie uit de lijst van mogelijkheden willen we er even uitlichten. Rookmelders Rookmelders zijn kleine ronde kastjes, ter grootte van een des sertbordje die op twee of drie plaatsen in huis aan het plafond worden bevestigd. Daardoor zijn ze nagenoeg onzichtbaar. Voor minder dan een tientje heb je er al een. Zodra zich in huis rook verspreidt, treedt er een indringend geluid in wer king dat zelfs de diepste slaper of schoonste slaapster wakker maakt. Mits op de juiste plaats aangebracht natuurlijk. Een goede plaats is de ruimte tussen woonkamer en keuken, of de hal, op de zolder of overloop en een aparte slaapkamer. Rook melders moeten niet worden geplaatst in de badkamer, de keuken of naast een ventila- tiekoker. Het aanbrengen van een rook melder is heel eenvoudig. Se nioren uit Soest kunnen voor 2 euro de hulp inroepen van de klusjesdienst, tel. 6023681 en senioren uit Soesterberg bellen de Hulpdienst 351940, 351658 of 351346. Blusdeken De blusdeken is in de meeste huishoudens een onbekend at tribuut. Veel mensen weten van het bestaan niet af en dat is jam mer. Een blusdeken is een de- Het grootste gevaar bij brand is in paniek raken. Je schrikt, je bent dit niet gewend en je weet zo snel niet wat te doen. Blijf kalm. Bel als het kan 112, pak persoonlijke papie ren en verlaat de kamer. De overheid wil alle 50-plussers in 2005 aan het flashen hebben. 'Want dat is hartstikke gezond.' In maart is er een campagne gestart waarbij zwaar geschut en dus weer heel veel geld is ingezet. Zoals spots van Postbus 51, internet, kranten en zelfs een heuse Flash'.bus die door het land rijdt. De campagne heet kortweg FLASH! (met uitroepteken). Die letters staan voor Fiet sen, Lopen, Actiemomenten, Sporten en Huishoudelijke klussen. De Flash!bus is een grote truck waarin gezondheid- en fittesten uitgevoerd worden, begeleid door deskundigen. Zij testen bezoekers op cholesterol, vet gehalte en lenigheid. De tes ten kunnen worden aangepast voor verschillende doelgroe pen. Bij de testen hoort ook een gesprekje, waarin bezoekers uitleg en advies krijgen over de resultaten van de test. Een uit gebreide test duurt ongeveer 20 minuten per persoon. Er kun nen 6 mensen tegelijkertijd een test laten afnemen in de bus. De Flash !bus kan worden inge zet door gemeenten bij sportieve manifestaties of door bedrijven Elke week wordt er in Soest en Soesterberg jeu de boules ge speeld. Liefhebbers kunnen zo aansluiten. in het kader van promotionele activiteiten. Zij draaien voor een deel van de kosten op, terwijl een ander deel wordt betaald door het ministerie van VWS. Het ministerie is de ini tiatiefneemster en het Neder lands Instituut voor Sport en Bewegen (NISB) zorgt voor de uitvoering. Aanzet tot actie Doel van de landelijke actie, een initiatief van de ouderen bonden, is dus in de ruimste zin van het woord bewegen. Liefst elke dag een half uurtje. Hoe? Traplopen, fietsen, wandelen, joggen, dansen, biljarten, jeu de boulen, koersballen enzovoort. Als het maar om bewegen gaat. Fanatiek sporten mag, maar hoeft niet. Komt de Flash!bus binnenkort naar Soest? Dat zou kunnen, maar dan moet de gemeente en/of het bedrijfsleven het voortouw nemen. Hier is het adres: FLASH! Postbus 32, 6800 AA Arnhem. Redactie SeniorenVaria Winkelen, een wandeling in het bos maken, op een terras een drankje nuttigen, op bezoek bij een van de (kJein)kinderen, een ander familielid of een verre vriend. Oudere Soesters kunnen gebruik maken van de Senioren- bus als ze ergens naar toe wil len. Tussen 9:00 en 17:00 uur kunnen ze zich op werkdagen binnen Soest laten brengen cn halen. Een telefoontje, minimaal een dag van te voren, naar de SWOS is voldoende. Het kantoor is doordeweeks tussen 9:00 en 16:00 uur te bereiken op num mer 6019190. De volgende editie verschijnt op woensdag 15 juni. Kopij uiterlijk op 16 mei 2005 aanleveren bij de werkgroep Scniorennieuws p/a Dalweg 6, 3762 SP Soest, of bij de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) of per e-mail swos@planel.nl De klusjesdienst voor ouderen is ontstaan om oudere mensen in huis bij te staan. De vrijwil ligers komen op verzoek kleine klusjes doen. Daarbij kan worden gedacht aan het ophangen van een schil derij, de cv-ketel vullen, tl-bui- zen en lampen vervangen, stop contacten herstellen, rolgordij nen gangbaar maken en lekken de kranen repareren. Voor een klusje wordt 2,00 in rekening gebracht. Voor twee klusjes moet dus 4,00 wor den betaald. Ook eventuele bijkomende ma teriaalkosten worden in reke ning van de aanvrager gebracht. De medewerkers verwijzen de ouderen desgewenst ook door naar hulpverleningsadressen. De Klusjesdienst is een initiatief van de drie ouderenbonden in Soest. N.B. Soesterberg heeft een eigen hulpdienst. Het centrale meldpunt van de Klusjesdienst is de SWOS, 88 6023681. ken van onbrandbaar materiaal waarmee je kleine, beginnende branden in de kiem kunt smo ren. Simpelweg door de deken over de vlammen te draperen. Bijvoorbeeld als een vlam in de pan slaat. Of als iemands kleren in brand vliegen of de barbecue omvalt. De blusdeken is heel wat kleiner dan een ge wone deken, ongeveer 1 meter bij 1 meter. Daarom deugt de naam 'deken' niet, 'blusmat' of 'bluskleed' zou passender zijn. In bouwmarkten en speciaalza ken zijn ze te koop voor rond de 25 euro. Brandblussers Brandblussers zijn er in vele maten en prijzen, vanaf 15 euro. Er is de kleine die sommige au tomobilisten aan boord hebben. Er zijn de middenmaatjes die menig gezin een plaatsje in een gangkast gegeven hebben. Dicht bij de hand dus. De bediening is altijd heel eenvoudig en be staat meestal uit niet meer dan drie handelingen. Tenslotte: belangrijk is er aan te denken dat brandblussers een houd baarheidsdatum hebben en dat daar altijd goed op gelet moet worden. Voor weinig geld kan men één of meer rookmelders (la ten) plaatsen. In de editie van 15 december 2004 berichtten wij u reeds over de wet maatschappelijke ondersteuning in wording. In tussen is er heel wat over deze toekomstige wet geschreven en gediscussieerd. De voorgestelde vernieuwing om de thuiszorg en de voorzieningen gehandicapten uit de AWBZ te halen en in een nieuwe wet onder te brengen zorgt voor veel commotie, zo bericht PCOB-Extra. Staatssecretaris Ross wil de WMO reeds per 1 januari 2006 tot uitvoering brengen. De vraag is echter of dit haal baar is. Er moet nog veel werk verzet worden eer alle neuzen dezelfde kant op staan. Er is nogal wat scepsis bij de Kamer leden, de ouderenbonden en de betrokken organisaties. Er is door de staatssecretaris een plan opgesteld, waarin echter nog meerdere elementen zitten, die nadere toelichting vereisen. Tot nu toe is de staatssecretaris zeer spaarzaam met aanpassin gen van het ontwerp. Voorlopige toezeggingen Er komt geen algemeen recht op zorg. Wel moet enige zeker heid worden ingebouwd voor de cliënten. Zorgplicht zou wel moeten gelden voor huishoude lijke hulp en hulpmiddelen als rolstoelen en scootmobielen, met inachtneming van de ge meentelijke verordeningen. Middelen voor enkelvoudige huishoudelijke hulp gaan volle dig over naar de nieuwe wet. De eigen bijdragen worden berekend naar draagkracht. Cliëntenparticipatie wordt in de wet vastgelegd. Indicering voor huishoude lijke hulp (ex AWBZ) geschiedt vanaf 2005 voor 1 jaar; Langdurige indicaties, zoals afgeven door het Regionaal In dicatie Orgaan (RIO), worden teruggebracht naar 1 jaar. De formulering van de kwa liteitseisen voor de huishoude lijke zorg wordt ongewijzigd overgenomen uit de AWBZ. Het indiceren voor maximaal 1 jaar kan wel eens tot veel extra administratieve rompslomp lei den, terwijl in meerdere geval len te voorzien is, dat langdu riger hulp vereist is. Vast staat, dat de landelijke ouderenbon den de ontwikkelingen op de voet blijven volgen. Voordat het plan tot wet wordt verheven zal er nog heel wat over gedis cussieerd en bijgesteld moeten worden. Proefdraaien Vooruitlopend op de defini tieve uitvoering van de nieuwe wet in 2006 is overeengekomen in een aantal gemeenten nu al als proef te beginnen met de uitvoering van de wet in wor ding, met dien verstande, dat dit voorlopig beperkt blijft tot de Wet Voorzieningen Gehan dicapten. De redactie heeft nog niet gehoord of Soest met de proef mee zal doen. Teun Dulicn Redactie SeniorenVaria IN DE BUS? Neem een abonnement: 9,25 per halfjaar! tel.(035)6014152 Leuk om weg te geven. Vraag naar de mogelijkheden. y>"0Kerkstraat 7 3761 CR Soést T Tel.: 035 - 602 30 22 Naam: Zonnebank met 2 gezichtsbruiners 10 x 50,00 per keer 6,20 Snelbruiner met 3 gezichtsbruiners 10 x 63,00 per keer 7,70 Jumbo Mega Jumbo 10 x€ 88,00 per keer 10,00 10 x€ 100,00 per keer 11,20 TEVENS VERKOOP VAN Openingstijden: maandag t/m vrijdag zaterdag 09.30 uur tot 22.00 uur 09.30 uur tot 18.00 uur

Soester Courant | 2005 | | pagina 11