99 98 •sfeZ 1 ïrÉÊËÊÊÊ. Nieuwe aanpak aanvragers uitkering maakt succesvolle start Laten ophalen grof vuil kost voortaan geld Hoe tevreden bent u over de gemeentelijke dienstverlening? Ondersteuning bij het opvoeden? Naar de Opvoedwinkel! 5n of grillen rziebonen 500 gram 00 00 woensdag 13 april 2005 Wr Murat: "Ik krijg weer een ritme" Tips MEER INFORMATIE Volop activiteiten el i I 2 0 0 5 8 f zetfouten voorbehouden. WERK ALERT: JE UITKERING IS JE BAAN Sinds maart krijgt iedereen die werkloos is en een sollicitatieplicht heeft, direct bij de aanvraag van een uitkering een baan aangeboden. "Je uitkering wordt je baan", verklaart Jan Booi, hoofd van het gemeentelijk Uitstroom- en Activerings centrum. Het idee van Werk Alert, zoals het project in Soest is gedoopt, is dat werk zelf het beste reïntegratie- instrument is. De actieve benadering van uitkeringsaanvra gers is op zichzelf niet nieuw, ook niet in Nederland. Vaak ging het evenwel om bepaalde doelgroepen, zoals jongeren, allochtone vrouwen of herintredende vrouwen. Bij dit project krijgt echter iedereen die een aanvraag voor een uit kering indient en kan werken, direct tijdens het intakegesprek een onderhoud met een klant manager. Het basisidee voor Werk Alert is - na uitgebreid vooronderzoek - overgenomen uit onder meer de Verenigde Staten en Denemarken, waar inmiddels veel succes is geboekt met Work First en het Productiehuis, zoals de methodes daar respectievelijk worden genoemd. In Soest ziet het intensieve traject er voor de aanvrager van een uitkering ongeveer als volgt uit: tijdens een gesprek wordt een klantprofiel analyse gemaakt, op basis waarvan het verdere traject wordt uitgestippeld. Dan gaat iemand gedurende twee weken twintig uur per week werken, om het arbeidsritme te behouden of opnieuw te verkrijgen. Dan volgen er nog vier weken waarin hetzelfde werk wordt gedaan, maar dan met begeleiding vanuit een re'integratie- bureau en sollicitatietraining. Heeft iemand na die zes weken nog geen passend werk gevonden, dan zijn er mogelijkheden tot werkstages op verschillende plekken in Soest en omgeving. Weigeren om mee te werken aan het project kan leiden tot het toepassen van financiële maat regelen of tot het uitsluiten van recht op uitke ring. "Maar we verwachten niet dat dat snel gaat gebeuren", zegt Jan Booi, "over het algemeen zijn de deelnemers heel enthousiast over deze aanpak." VOORDELEN In de ogen van Jan Booi zijn er aan Wferk Alert louter voordelen verbonden. "Allereerst voor komen we op deze manier dat iemand in een sociaal isolement terechtkomt. Niets doen went snel, en slaat voor je het weet om in apathie." Het project, benadrukt hij, benadert mensen op een positieve manier. "We werken vanuit de mogelijkheden van iemand, niet vanuit de on mogelijkheden. En alle eventuele barrières lossen wij als gemeente op. We regelen kinderopvang als dat nodig is, hebben een jobhunter, en we hebben een arts die kan nagaan in hoeverre iemand nog in staat is zijn of haar werk te doen. En ons meetinstrument, de klantprofielanalyse, is nage noeg feilloos. Wij hebben de hele afdeling eraan laten meedoen en waren verrast hoe sterk je jezelf herkent in het profiel. Dat is belangrijk, want het geeft ons een goede basis waarop je het Wethouder Krijger steekt, bij de officiële start van Werk Alert, de handen ook uit de mouwen. SPULLENHULP BELLEN VOOR HERBRUIKBARE DINGEN Voor het ophalen van grof vuil door de Reiniging Midden Nederland (RMN) moeten inwoners van de gemeente Soest voortaan tien euro betalen. Voor dat geld mag drie kuub grof vuil worden aangeboden. Spullen die nog bruikbaar zijn, kunnen worden aangeboden aan Kringloopwinkel Spullenhulp. Het percentage afval dat aan de bron wordt gescheiden moet met de maatregel omhoog worden gebracht van 52 procent naar minimaal 56 procent. Met de maatregelen moet 70.000 euro worden bespaard. He R moet er met e< r het laten Ienk Dillingh van de gemeente Soest vertelt dat Soest met 52 procent afval scheiding aan de bron onder de landelijke doelstelling zit. "Het streven is om in ieder geval die landelijke doelstelling van 56 procent te halen. Door de mensen te laten betalen voor het ophalen van grof vuil hopen we dat ze bewuster omgaan met afval. Wie het afval zelf naar De Schans brengt, hoeft niets te betalen. We hebben de mogelijkheden uitgebreid door verruiming van de openingstijden. De Schans is vanaf 4 april ook open op woensdag middag en op zaterdagmiddag tot 16.00 uur. Bij De Schans kan het afval worden gescheiden in zeventien verschillende containers. Als het grof vuil bij de mensen thuis wordt afgehaald, gebeurt dat met een kraakperswagen en is er dus geen sprake van scheiding van afval. Het afval uit zo n auto wordt als restafval aangeboden en dat is nu eenmaal duur. Alles wat je scheidt, is goedkoper. TWEE KEER ZO DUUR Volgens Henk Dillingh blijkt uit onderzoek dat het ophalen van grof vuil twee keer zo duur is als het aanbieden van dezelfde hoeveelheid vuil bij De Schans. "In het Gemeentelijke Afvalstoffen- plan hebben we dan ook staan dat we het aan bieden van grof vuil bij De Schans willen stimu leren, omdat we dan meer kunnen scheiden. Daarnaast moet dit een besparing opleveren van 70.000 euro." y HL?;1 :n mobiel pinapparaat worden ophalen van grof vuil. Mensen moeten voor het op halen van grof vuil een telefo nische afspraak maken met de RMN. Dillingh: "Tijdens het ophalen moeten ze wel thuis zijn, want het vuil dat wordt aangeboden moet direct wor den betaald. De medewerkers van de RMN hebben een pin apparaat bij zich waarmee de betaling verricht kan worden. Op een andere manier betalen kan niet." DRUKKER Pieter Roukes van Kringloop winkel Spullenhulp, die naast De Schans gevestigd is, verwacht dat hij en zijn medewerkers het drukker zullen krijgen door de maatregel. "De verwachting is dat we vaker moeten rijden om spullen op te halen. Maar wij komen alleen als de spullen herbruikbaar Goederen GRATIS bij u oj zijn en in de winkel te koop kunnen worden aan geboden. Door het telefoonnummer 0800 - 574 64 54 te draaien, komt men met ons in contact en kan een afspraak worden gemaakt om de spullen op te halen. Het is jammer dat vaak moeilijk aan te geven is wat herbruikbaar is en wat niet. Wat voor de een nog wel kan, vindt een ander niet meer bruikbaar. Over het algemeen geldt dat de spullen nog heel en schoon moeten zijn. Mensen zouden er zelf nog gebruik van kunnen maken." Murat Akbaba is één van de eerste deelnemers van Werk Alert. Sinds 2 maart werkt hij twintig uur In de week bij Kontakt der Kontinenten. Zijn werk bestaat uit het bijhouden en het opknappen van de bosrijke grond die bij de Stichting hoort. "Ik ben enthousiast over het project. Ik zit sinds 2002 in de WW. "Toen het zover was om een bijstandsuitkering aan te vragen, kreeg ik deze kans. Ik ben er blij mee, want ik krijg weer een ritme. Ik had moeite met alles voor ik weer aan de slag ging. Ik sliep niet eens meer goed. Als je niet werkt, sta je buiten de maatschappij. Dat is geen fijn gevoel." Murat is vooral zeer te spreken over de vervoersregeling. ledereen die meedoet aan het project krijgt ofwel een buskaart voor zes weken ofwel een fiets waaraan nog iets versleuteld moet worden, maar die de deelnemers na afloop wél mogen houden. "Ik doe ineens weer veel meer. Morgen heb ik een afspraak bij Randstad Rentree. Ik hoop maar dat daar werk uitrolt." traject kan uitstippelen. Bovendien is de drievou dige begeleiding intensief, door de klantmanager, op het werk, bij het reïntegratiebureau. Wij streven ernaar om 75 procent van de nieuwe uitkeringsaanvragers binnen een jaar weer aan het werk te hebben." SAMENWERKINGSCONTRACTEN Die banen, of het nu voor de eerste zes weken is of voor een latere werkstage, moeten uiteraard wel ergens vandaan komen. Daarvoor heeft de gemeente samenwerkingscontracten afgesloten met onder meer Stichting Balans en Kontakt der Kontinenten. Bij de laatste zijn maximaal vijftien plaatsen beschikbaar voor uitkeringsgerechtigden. "Wij hebben al eerder werk gegeven aan mensen die vanuit de gemeente of Banenplan kwamen, maar dat waren vaak individuele gevallen. Ging het bijvoorbeeld om een Melkertbaan of een andere reïntegratieplek", vertelt directeur Wico Bunskoek. "Dit is veel intensiever. We hebben dan ook speciaal iemand aangenomen om deze groep te begeleiden. Ook hebben we twee men sen uit onze dienst aangewezen om deze mensen te begeleiden. Vooralsnog gaat het allemaal prima." De gemeente Soest wil graag weten hoe de inwoners denken over de diverse vormen van gemeentelijke dienstverlening. Hoe waarderen zij de dienstverlening en wat verwachten ze op dit gebied van de gemeente Soest? Daarom vindt van 19 april t/m 18 mei een telefonisch klanttevreden- heidonderzoek plaats. Met de resultaten van het onderzoek gaat Soest haar dienstverlening verder verbeteren. Bureau Trendview heeft opdracht gekregen van het gemeentebestuur om onderzoek te doen naar de klanttevredenheid over de gemeen telijke dienstverlening. Het gaat daarbij niet alleen om een 'rapportcijfer', maar ook om beter inzicht te krijgen in wat inwoners van de gemeentelijke dienstverlening verwachten. In totaal benadert Trendview 925 inwoners van de gemeente Soest telefonisch met vragen over de verschillende vormen van gemeentelijke dienstverlening. Een telefonisch interview duurt ongeveer 10 minuten. Het gemeentebestuur roept inwoners op om medewerking te verlenen aan dit onderzoek. Met de resultaten van het onderzoek kan de gemeente zo gericht mogelijk verbeteringen aan brengen in de dienstverlening. De dienst verlening kan dan goed worden afgestemd op de wensen van de klant, waardoor de gemeente efficiënter kan werken. Enquêteurs van Trendview voeren de telefoni sche interviews uit tussen 18 april en 19 mei. Uiterlijk 1 juli moeten de resultaten van het onderzoek door Trendview worden opgeleverd. GEEN POTJE GEDULD TE KOOP, MAAR WEL GRATIS ADVIES Stel, je zoontje van vier gaat al naar school, maar is nog niet zindelijk. Of je dochter van veertien wil meer kleedgeld dan je bereid bent haar te geven. Iedere ouder kent wel situaties die een machteloos gevoel oproepen. Dan is een goed advies of een zetje in de goede richting vaak heel welkom. Ouders met kinderen in de leeftijd van nul tot achttien jaar kunnen met al hun vragen terecht bij De Opvoedwinkel. Sinds mei 2004heeft De Opvoedwinkel aan de Nieuweweg haar deuren geopend voor ouders die met vragen zitten. Twee ochtenden in de week zitten ofwel Nicky Bouaazi of Danny Teni?, beiden maatschappelijk werker, klaar om pedagogisch advies te geven. "Die vraag kan over werkelijk van alles gaan", vertelt Danny Teni?. "Tot nu toe blijkt dat veel ouders bijvoorbeeld niet zozeer moeite hebben met consequent zijn, maar consequent blijven, om maar eens een kwestie te noemen die hier geregeld wordt aangekaart. Maar het kan ook zijn dat kinderen niet onder de douche durven, of bang zijn in het donker. Het maakt niet uit, iedereen kan met alle vragen bij ons terecht." Over de noodzaak van een Opvoedwinkel kunnen ze beiden kort zijn. Die is er. "Dat is uit peilingen gebleken. Ook op wijkbijeenkomsten konden mensen aangeven welke diensten ze graag aan geboden zouden krijgen. Ondersteuning bij de opvoeding werd vaak genoemd", verklaart Teni?. Het is ook best logisch, vult zijn collega Nicky Bouaazi hem aan. "Kijk alleen al naar de maat schappelijke ontwikkelingen. Meer individuali teit, werkende ouders die hun schuldgevoel willen compenseren door vaker een oogje toe te knijpen. Je ziet het allemaal terug in het gedrag van de kinderen." BEROEPSKRACHTEN Vooralsnog vinden sinds de opening vorig jaar voornamelijk jonge ouders met meerdere kinderen hun weg naar de opvoedwinkel. Daar speelt het naastgelegen consultatiebureau een grote rol in. "Die sturen mensen wel naar ons door als ze Danny Teni? en Nicky Bouaazi van de Opvoedwinkel: ouders hebben moeite om consequent te blijven. denken dat dat nodig is. Of mensen komen uit het consultatiebureau en zien onze winkel en besluiten dan naar binnen te lopen voor wat informatie en eventueel wat folders. Ook uit stekend." Niettemin is de doelgroep waarop de opvoedwinkel zich richt breder. Danny Teni?: "We geven niet alleen pedagogisch advies aan ouders, maar ook aan lokale beroepskrachten. Mensen die uit hoofde van hun beroep ook met kinderen te maken hebben, zoals leerkrachten, medewerkers van kinderdagverblijven en wijk agenten." Zelf heeft Teni? genoeg vingers in de pedagogische pap van Soest om de opvoedwinkel via zijn uitge breide netwerk te promoten. Hij heeft regelmatig overleg met twee huisartsenposten en als coördi nator van jeugdwerk 12-plus is er maar weinig dat aan zijn aandacht ontsnapt als het om jonge ren gaat. Ook Nicky Bouaazi heeft in het verleden veel ervaring opgedaan in de jeugd- en gezins sector. Beiden zien ze het belang van hun werk in: "Het gaat erom ouders het gevoel te geven dat ze ergens op kunnen terugvallen als dat nodig is. Dat is belangrijk. Ze staan er niet alleen voor." De Opvoedwinkel, Nieuweweg 14. Geopend op maandag- en woensdagochtend van 9.00 tot 12.00 uur en bereikbaar op numrrier (035) 588 90 10. Uitgave gemeente Soest Afdeling Communicatie Raadhuisplein I 3762 AV Soest Telefoon: (035) 609 34 60 E-mail: postbus2000@soest.nl Zie ook: www.soest.nl Op www.soest.nl vindt u heel veel tips om zuinig en bewust om te gaan met energie. Tot 22 april voert de gemeente Soest de campagne 'Schoon en Spaarzaam'. Op de website vindt u meer informatie over de achter grond van deze campagne en talloze manieren om energie te besparen. Ook kunt u zelf een tip plaatsen. Bezoek www.soest.nl Kijk op teletekst, Omroep Amersfoort, pagina's 151 tot en met 173 Kijk naar Tekst-TV op Omroep Amersfoort Bel de Informatietelefoon, telefoon (035) 609 36 65; Bel de Servicelijn (035) 609 37 28. De servicelijn is 24 uur per dag, zeven dagen in de week, bereikbaar tegen het normale tarief. De servicelijn kunt u bellen voor: algemene, actuele informatie over gemeen telijke zaken, het stellen van vragen over gemeentelijk beleid of andere zaken en het inspreken van meldingen met betrekking tot de woonomgeving. Op dit moment is er algemene informatie beschikbaar over burgerzaken (reisdocumenten, rijbewijzen, geboorte aangifte, zorgloket, verhuizingen), sociale zaken, vuilafvoer, woningen (woonruimteverdeling, aankoop woningen, huursubsidie) en gemeentelijke belastingen. In de toekomst zal dit mogelijk worden uitgebreid met een aantal andere categorieën; Lees Op 't Hoogt, wekelijks met bekendmakingen elke woensdag in de Soester Courant (abonnementen), maandelijks de voorlichtingskrant, eveneens in de Soester Courant (huis-aan-huis verspreiding). De volgende voorlichtingskranten verschijnen op 15 juni, 7 september, 5 oktober (Begrotingskrant), 9 november en 14 december. laarwater zal in de toekomst levensloop- bestendig worden. In de woonomgeving is inmiddels een toegankelijkheidsschouw gehou den. Zaken uit deze schouw zoals overhangend groen van privé-tuinen, losliggende tegels en verzakkingen in de stoep worden dit jaar opgelost. Zaken waarover nog een beslissing genomen moet worden of waarvoor extra geld nodig is, zijn onder meer het parkeren voor auto's en fietsers bij Hoogvliet, het eventueel herinrichten van park Honsbergen, het wel of niet weghalen van fietshekjes, het maken van af-/opritjes en het aanpassen van diverse speel plekken. In het najaar is hier meer over bekend. In het Smitsveen onthult wethouder Witte op donderdag 21 april om J 0.30 uur de naam van het plein voor De Plantage. Op zondag 24 april van 12.00 tot 16.00 uur is er een sportfestijn op dit plein. Dit start met een loop voor kinderen in de basisschoolleeftijd om 12.00 uur. Op woensdag 13 april om 19.00 uur organiseert het wijkbeheerteam Overbees een snoeischouw. De punten zijn inmiddels verzameld en worden die avond per fiets geschouwd. De gemeente rijdt mee voor tekst en uitleg. Verzamelen met de fiets bij Idea. Meer informatie over de wijk Overbees zie www.overhees.com. Een werkgroep met wijkbeheerteamleden van Smitsveen, Overhees, de Eng, Fietsersbond en de gemeente maken een plan voor een fiets- vriendelijke verbinding van de Wieksloot naar de Eng. Het wijkbeheerteam De Eng houdt op 12 mei 's avonds een wijkschouw. Punten/aanmeldingen voor deze schouw kunnen voor 25 april worden doorgeven aan Benike van der Ploeg, wijkcoördinator, ploeg@soest.nl of per post: postbus 2000, 3760 CA Soest. Er wordt hard gewerkt aan de realisatie van een duiventil op De Eng ter bestrijding van de duivenoverlast. Vooral met het zoeken van een goede locatie van de til is veel tijd gemoeid. In Soesterberg zal 's avonds 19 mei een wijk schouw worden gehouden. Punten/aanmeldingen voor deze schouw kunnen voor 2 mei worden doorgeven aan Benike van der Ploeg, wijkcoördinator, ploeg@soest.nl of per post: postbus 2000, 3760 CA Soest. Het dorpbeheerteam Soesterberg maakt zich hard voor de realisatie van een nieuwe plek voor jongeren in het dorp, bijvoorbeeld een plek om te skaten of te basketballen met zitmogelijk- heden. Samen met de gemeente wordt nu gekeken naar de mogelijkheden. Het team wil ook de bewoners van Soesterberg in de keuze van de plek betrekken.

Soester Courant | 2005 | | pagina 19