■HM Begrotingsmarkt: interactie tussen inwoners en raadsleden op 't Hoogt Wijkbeheerteams zijn de voelhoorns vanuit de wijken i»: r«i «ij Contact met de raad Fietsw 'Elkaar motto ni Mi BiHIIRTEAMS KAREL VAN GEET (VVD) Inwoners Soest maken weinig gebruik van burgerinitiatief Soesters pakker ja, ik w BURGEP I woensdag I 3 april 2005 Pagina 2 RAADSLEDEN VINDEN DAT WIJKBEHEERTEAMS 'VOELING' MOETEN HOUDEN MET HUN ACHTERBAN mogelijkheid tot directe invloed waarschijnlijk nog te onbekend De raadsleden van de gemeente Soest staan zonder meer positief tegenover het fenomeen wijkbeheerteam. Door de komst van de wijkbeheerteams is de belangstelling voor de leefbaarheid in de wijken toegenomen en ook merkbaar verbeterd, zo luidt de algemene conclusie na een steekproef onder alle raadsfracties. "Het gaat vaak om het verhelpen van die o zo belangrijke dagelijkse ergernissen", merkt Ellen Huberts (VVD) op. Huberts is regelmatig aanwezig bij de vergade ringen van het wijkbeheerteam Smitsveen. "Daar is men echt goed bezig, enthousiast en betrokken. Je kimt als raadslid zelf een kijkje in de wijk gaan nemen, maar dat is altijd maar een momentopname. De bewoners die in de wijk beheerteams zitten, zijn permanent in die wijk aanwezig en weten dus wat er speelt. Daar doe je dus ook je voordeel mee in je raadswerk. Al moet je natuurlijk bij grotere zaken het belang van heel Soest in de gaten houden. Het is dan aan de poli tiek om op een heldere manier duidelijk te maken waarom bepaalde keuzes worden gemaakt." "Je pikt toch ideeën op", zegt Wim Roest (D66). "Via de wijkbeheerteams heb ik in het afgelopen jaar twee initiatiefvoorstellen kunnen doen die tot resultaat hebben geleid. Dat zijn natuurlijk prima dingen. Het betreft de aanleg van het plein in Smitsveen, waarvoor we samen met de PvdA een initiatief hebben genomen en de realisatie van een veilige fietsroute tussen de bibliotheek en De Eng." Volgens Roest kunnen de wijkbeheer teams een nog grotere rol vervullen dan ze nu al doen. "Ze moeten natuurlijk de juiste wegen leren te bewandelen. Bij de wijkgerichte plannen van de politie moeten ze bijvoorbeeld vooraf hun zegje gaan doen, in plaats van achteraf." KEUZES MAKEN Chris van Vuuren van Christenunie-SGP stelt dat het goed is dat bewoners meepraten over wat er in hun wijk gebeurt. "Wij krijgen van de bijeenkomsten de verslagen opgestuurd, want het is ondoenlijk om op al die vergaderingen te komen. Daarin moet je - zeker als kleine partij - keuzes maken." Van Vuuren vindt dat de wijk beheerteams in al hun enthousiasme wel goed in de gaten moeten houden waarvoor ze zijn opgericht. "We werken er nog maar een paar jaar mee en het heeft zeker voordelen. Wellicht kunnen de wijkbeheerteams een kweekvijver worden voor politiek talent." DUIDELIJKE TAAKVERDELING "Gemeentebelangen Groen Soest vindt het erg belangrijk dat de gemeenteraad en de wijk beheerteams weten wat ze aan elkaar hebben", zegt Roder Van Arkel van Gemeentebelangen Groen Soest (GGS). "Een duidelijke taakverdeling lijkt dan ook de oplossing. Wij hebben echter gemerkt dat het lastig is om de taken te ver delen. Daarom hechten wij veel waarde aan het tijdig informeren van de wijkbeheerteams over wat er in de wijk gaat gebeuren. Vervolgens kunnen de wijkbeheerteams zich focussen op wat zij belangrijk vinden in hun wijk." Volgens GGS spelen wijkbeheerteams een belangrijke rol als het gaat om veiligheid. Roder van Arkel stelt dat zijn partij liever een paar goed functionerende wijkbeheerteams ziet dan een groot aantal minder goed functionerende. "Wij zijn dan ook niet direct voorstander van het op dit moment uitbreiden van het aantal wijkbeheerteams." "De wijkbeheerteams moeten vooral goed 'voeling' houden met de eigen achterban, de bewoners in de wijken", meent Paul Lemmen van de Partij van de Arbeid. "Daar moet de nadruk op liggen, zodat bijvoorbeeld ook de wijkbudgetten op de goede plaats terechtkomen." Net als diverse andere partijen probeert de PvdA zoveel mogelijk vergaderingen van de Jongerenhuisvesting is voor de VVD fractie heel essentieel, vandaar het initiatief van PvdA en VVD enige jaren geleden voor een dergelijke huisvesting aan de Bosstraat, recentelijk de mede door de VVD ingediende motie 'uitbreiding sport accommodatie met daaraan huisvestingsmogelijkheden voor jongeren' en tenslotte heb ik in mijn Nieuwjaarstoespraak gezinspeeld op het leegstaande ENECO-gebouw in Soest. Alles moet uiteraard onderzocht worden op haalbaarheid! Met deze opmerking vooraf wil ik antwoord geven op de vraag van Tijmen Koelewijn waarom ik tegen het bouwplan van Soest 2002 heb gestemd. Het zal Tijmen zeker niet zijn ontgaan dat in de commissie door de WD is gezegd niet afwijzend te staan tegenover het plan, maar Soest 2002 het advies heeft gegeven te gaan praten met Provinciale Staten (PS). Geruime tijd later is door mij aan Soest 2002 gevraagd wat het standpunt was van PS, er was nog geen contact geweest en onder andere aan mij werd gevraagd, omdat de WD een Statenfractie heeft, eens bij hen te informeren. Enige dagen later is dat ook gebeurd door een afvaardiging van de Soester WD. Het antwoord was heel duidelijk. Er zou absoluut geen medewerking worden verleend. Later is dat nog eens bevestigd in een Statenvergadering, vandaar dat ik tegen heb gestemd en dat is zeker niet gebeurd, Tijmen, om blindelings achter de wethouder aan te lopen, zoals je oppert. Nadrukkelijk neem ik afstand van de opmerking 'chantage- optie'. Het is wat populistisch het zo te noemen, daar waar het gaat om Rood voor Groen en omgekeerd en dat weet Soest 2002 heel erg goed. In de Raadsvergadering van 3 juni 2004 is dit onder werp behoorlijk aan de orde geweest en daar sprak Tijmen's fractie deze woorden niet uit, terwijl het ecoduct zeker is genoemd. Op pagina 6 van het vergaderingsverslag zegt zelfs de fractievoorzitter dat Soest 2002 het kaartenhuis niet ineen laat storten als ze de kans krijgt. Wijze woorden op dat moment. Ook de WD zoekt altijd een balans, wat geven we en wat krijgen we ervoor terug. Zijn dat niet ook Tijmen's woorden namens Soest 2002? Voor de WD in dit specifieke geval Groen voor Rood en Rood voor Groen. Ik geef het estafettestokje gaarne over aan mijn sympathieke collega Ans Mann van GroenLinks. RAADS- EN COMMISSIEVERGADERINGEN 18 april: commissie Bestuur en Middelen 19 april: commissie Ruimtelijke Ordening. Verkeer en Milieu 20 april: commissie Sport. Onderwijs en Welzijn 28 april: raadsvergadering 30 mei: commissie Bestuur en Middelen 24 mei: commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu 25 mei: commissie Sport, Onderwijs en Welzijn 2 juni: raadsvergadering 13 juni: commissie Bestuur en Middelen 14 juni: commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu 15 juni: commissie Sport, Onderwijs en Welzijn 23 juni: raadsvergadering De commissie- en raadsvergaderingen beginnen om 19.30 uur. De vergaderingen vinden plaats in de raadzaal in het gemeentehuis van Soest. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in de hal van het gemeentehuis. Een compleet overzicht van de data waarop de commissies en de gemeenteraad vergaderen kunt u vinden op www.soest.nl LUISTER MEE OF LAAT VAN U HOREN U bent van harte welkom om tijdens de vergadering mee te luisteren vanaf de publieke tribune in de raadzaal. Ook is het mogelijk om aan het begin van de vergadering als inspreker te reageren op zaken die op de agenda staan of iets te zeggen over een onderwerp dat niet op de agenda staat. Wilt u gebruik maken van dit spreek recht, dan moet u dat wel uiterlijk op de dag van de vergadering voor 12.00 uur laten weten aan de griffier van de gemeente Soest: (035) 609 34 11 Wijkbeheerteams inspireerden D66 en PvdA tot hel doen van een initiatievoorstel voor een plein in Smitsveen. wijkbeheerteams te bezoeken. "Er is zeker sprake van invloed van de wijkbeheerteams op de Soester politiek." TIEN WIJKBEHEERTEAMS "Wij vinden dat als je Soest kunt onderverdelen in tien wijken, er tien wijkbeheerteams moeten komen", zegt Hans van der Pol van Soest 2002. "Daar kunnen wel verschillen in zitten, maar elke wijk zou een vertegenwoordiging moeten hebben." Hans meent dat de huidige wijkbeheer teams ook zouden moeten zoeken naar een vorm van gezamenlijk overleg. "Dat ze bijvoorbeeld twee keer per jaar bijeenkomen om zaken die in een breder verband spelen te bespreken. Nu komen ze alleen op voor hun eigen i LEKKER VOELEN IN HUN WIJK Ans Mann (GroenLinks) stelt dat het voor de wijkbeheerteams het allermoeilijkste is om een schakel te zijn tussen de buurt en het g bestuur. "Het is belangrijk om daar op een g manier invulling aan te geven." Daarbij gaat het volgens Mann niet alleen om het bewerkstellig- gen van praktische oplossingen, maar ook om de buurt zover te krijgen dat èr zorg is voor elkaar en dat zaken als eenzaamheid de nodige aandacht krijgen. Dat is niet makkelijk, maar het gaat erom dat mensen zich met elkaar lekker voelen in hun wijk, dat de bewoners zich betrokken voelen bij elkaar en bij hun wijkbebeêrteam." "De leden van de wijkbeheerteams zijn heel erg betrokken bij! de leefomgeving van hun wijk, dat merk je tijdens die vergaderingen", vertelt Els de Waard van het CDA. Als raadslid krijg je goed zicht op wat er in de wijken gebeurt. Met het bijwonen van de vergaderingen laten we onze betrokkenheid blijken en maak je jezelf als politicus zichtbaar. En ze weten je te vinden. Als we er een keer niet zijn en ze vinden dat we iets moeten weten, is het bekend voordat de notulen zijn toegestuurd." Sinds het voor de inwoners van de gemeente Soest vanaf vorige zomer mogelijk is om voorstellen op de raadsagenda te plaatsen, is van die kans nog maar mondjesmaat gebruikgemaakt. Plaatsvervangend griffier Erna den Hartogh vermoedt dat het burgerinitiatief, zoals deze mogelijkheid heet, nog niet erg bekend is onder de Soester bevolking. "Daarom wil ik het burgerinitiatief nog eens onder de aandacht brengen." Den Hartogh aan, "moet het een onderwerp zijn dat onder de bevoegdheden van de gemeente valt. Klagen over te hoge belastingen heeft dus geen zin. Wat bijvoorbeeld wél heel zinvol kan zijn, is het vragen om een speeltuintje op een stuk braakliggend terrein." Uiteraard kan iedere kiesgerechtigde een onder werp of voorstel op de politieke agenda zetten, maar in Soest kunnen jongeren vanaf 14 jaar dat al. Zodra iemand een voorstel via de gemeentesite bekend wil maken om er steun voor te werven en het in te dienen, kan dat op de site www.soest.nl onder het kopje Bestuur en Organisatie. Onder het hoofdstuk 'Invloed burgers' staan de voorwaarden waaraan een voorstel moet voldoen. Wie besluit een voorstel schriftelijk in te dienen, moet dat doen bij de voorzitter van de gemeenteraad, de burgemeester. Met vragen over het burgerinitiatief kunt u zich wenden tot Erna den Hartogh (035) 609 31 21. Zaken die de directe leefomgeving aangaan op de raadsagenda plaatsen. Het burgerinitiatief is zonder twijfel de meest dirfecte invloed die de burger op de lokale politiek kan uitoefenen. Ieder onderwerp dat wordt ingediend moet te zijner tijd door de raad worden behandeld. "Het is een uitstekend middel om zaken die de directe leefomgeving aangaan op de agenda te plaatsten", vertelt Erna den Hartogh. "Het burgerinitiatief kan bijvoorbeeld worden gebruikt voor de herinrichting van een groenstrook of het nemen van snelheidsbeperkende maat regelen." Burgerinitiatief, zo werkt dat Tot nu toe is er één voorstel in gediend, met het verzoek een parkeerverbod in te stellen op de Talmalaan. Via de gemeentelijke website (www.soest.nl) is het mogelijk het voorstel te onder steunen. "Bij mijn weten heeft dat voorstel nog niet veel steun gekre gen", verklaart Den Hartogh. Want dat is één van de voor waarden waaraan een voorstel moet voldoen om in principeop de agenda van de raadscommissie te komen. Er moeten ten minste vijftig mensen zijn dié het initia tief steunen. "Bovendien", vult 1Als u een onderwerp op de agenda van de raad wilt plaatsen, dan schrijft u daartoe een voorstel. In het voorstel staat een nauwkeurige omschrijving van her onderwerp, inclusief een toelichting over het hoe en waarom en de (eventuele) kosten. Het voorstel moet gaan over een onderwerp dat behoort tot de bevoegdheid van de raad. Het mag niet gaan over gemeentelijk beleid en geen klacht of bezwaar zijn. Ook mag de afgelopen twee jaar geen besluit over het onderwerp zijn genomen door de raad. 2. U zoekt minimaal 50 inwoners die uw voorstel ondersteunen en laat hen het voorstel mede ondertekenen. Desgewenst kunt u gebruik maken van de website van de gemeente Soest om steun van inwoners te verwerven. Neem hiervoor contact op met de Griffie (Erna den Hartogh, (035) 609 3121) of dien een verzoek in via www.soest.nl 3. U dient het volledige, door minimaal 50 inwoners mede ondertekende, voorstel in bij de voorzitter van de gemeenteraad (de burgemeester) via www.soest.nl of Postbus 2000, 3760 CA Soest. 4. In de eerstvolgende vergadering besluit de gemeenteraad of het voorstel wordt geagendeerd, Het voorstel moet minimaal een week voor die vergadering zijn ingediend. 5. Als het voorstel wordt geagendeerd, krijgt de initiatiefnemer een uitnodiging om het voorstel mondeling toe te lichten in de raadsvergadering waarin het voorstel is geagendeerd. Vervolgens neemt de raad een besluit over het voorstel. RAADSWERKGROEPEN KIJKEN NAAR CONCRETE INVULLING PROGRAMMABEGROTING De wijzingen die de laatste jaren hebben plaatsgevonden in de begrotingsbehandeling en het begrotingsproces van de gemeente Soest krijgen - mede op basis van een enquête onder de raadsleden en de besprekingen daarover - ook in 2005 een vervolg. Een opvallende wijziging is dit jaar het instellen van een begrotingsmarkt. Die vindt plaats voorafgaand aan de begrotingscyclus in het najaar, dus nog voordat de algemene beschouwingen plaatsvinden. Drie werkgroepen zijn druk doende om inhoudelijk meer invulling aan de programmabegroting te geyen. In 2004 was er een hoorzitting, waarop perso nen en organisaties zaken te berde konden brengen met betrekking tot de begroting. De raad wil echter meer interactie met de men sen die komen inspreken. Daarom is gekozen voor een begrotingsmarkt. Ook kunnen raads leden en burgers op die manier op een meer informele manier met elkaar over diverse onderwerpen spreken. Er kan hierbij een onder verdeling worden gemaakt aan de hand van de drie programma's van de raadscommissies Bestuur en middelen, Sport, onderwijs en wel zijnszaken en Ruimtelijke ordening, verkeer en milieu. De uiteindelijke vorm van de begrotings markt moet nog definitief worden vastgesteld. Ook internet krijgt een rol toebedeeld in het begrotingsproces. Inwoners van Soest kunnen vanaf half september tot november 2005 hun reacties op de begroting kwijt via www.soest.nl in een soort gastenboek dat voor iedereen te raadplegen is. Afhankelijk van de belangstelling kan via een evaluatie van de begrotings behandeling worden besloten om het gebruik van internet in de jaren na 2005 te continueren. KADERS AANGEVEN De fracties zullen, net als ze dat in 2004 hebben gedaan, de kaders aangeven op basis waarvan de begroting moet worden opgesteld. Voor de invulling van nieuw beleid zal het college van burgemeester en wethouders met een voorstel komen bij de presentatie van de begroting. Het college kan bij de totstandkoming van het nieuwe beleid de opmerkingen en suggesties betrekken die gedaan zijn bij de discussie over het vaststellen van de kaders. Vervolgens kan «MM* Met de hoorzitting op 7 oktober 2004 is een eerste stap gemaakt naar een meer interactieve begrotingsbehandeling. de gemeenteraad de voorstellen van het college zonodig amenderen bij de begrotingsbehandeling. WERKGROEPEN Ondertussen zijn drie werkgroepen druk bezig om de programmabegroting een betere inhoude lijke invulling te geven, zodat naast de financiële aspecten er ook meer op de inhoud ingegaan kan worden. "Een lastige klus. Het is eigenlijk een vertaling van wat de cijfers voorstellen, waardoor er meer inzicht ontstaat. Dat is een goede zaak, want bij onze begroting van 75 miljoen werd over 74 miljoen euro niet of nauwelijks gesproken en werden over de resterende miljoen euro twintig amendementen en moties ingediend", vertelt Chris van Vuuren van ChristenUnie-SGP, die deel uitmaakt van de raadswerkgroep Sport, Onderwijs en Welzijnszaken. Ans Mann (GroenLinks) zit in de werkgroep Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu: "We beschrijven alles nauwkeuriger, zodat we beter kunnen sturen en controleren. Bijvoorbeeld hoe we het fietsen kunnen stimu leren Het is overigens een goede zaak dat we daar ondersteuning bij krijgen van een ambte naar." "We hebben behoorlijke vorderingen gemaakt", zegt Paul Lemmen van de PvdA, lid van de werkgroep Bestuur Middelen. "Maar het is best een lastige klus. Als je kijkt naar veiligheid en je stelt dat het aantal inbraken omlaag moet, ging vorig jaar de discussie erover of we een paar plaatsen extra moesten inkopen in het GAVO-project voor veelplegers. Nu geven we ruimte voor andere oplossingen, zodat we straks bij de besluitvorming in de raad ook echt iets te kiezen hebben." Wilt u eens met een raadslid van gedachten wisselen, een vraag stellen of gewoon uw mening laten weten? Neem dan gerust contact op. Alle contactgegevens van raadsleden en hun fracties vindt u in de gemeentegids op pagina 20 t/m 23. Daarnaast vindt u in de gemeentegids informatie over bijvoorbeeld inspreken bij raads- en commissievergaderingen. Op de website van de gemeente Soest staan de gegevens van de raadsleden op www.soest.nf/smartsite3178.dws Via de site kunt u ook eenvoudig e-mail aan raadsleden versturen en kunt u onder andere doorklikken naar de websites van de verschillende raadsfracties. Ook andere informatie van en over de gemeenteraad is te vinden op www.soest.nl De inwoners van gemeente met nai De helft van de S< Alle mogelijke middelen n ingezet om het dagelijksi stimuleren. Daarom is bij het een speciale fiets wegwijzer g pe rood met witte fïetswegw borden. Daarop is niet alleen groot de afstand is tot een aa voorzieningen in de gemeent de bibliotheek en het postkai aantal fietsminuten staat vei je dat het wel meevalt met d bet fietsen gemoeid is", verte voorzitter van de afdeling So Fietsersbond. 'We kregen na het plaatsen meteen reacties dat de tijd ni zieningen voor ervaren fietst en dat waarschijnlijk rekenir met allerlei binnendoorwegg Zuurke. "Dat is in het geheel gaat om de tijd naar de voor: snelheid van vijftien kilomet gemeten via de routes over d Naast Bert Zuurke kwamen c Witte en D66-raadslid Wim F van de wegwijzer) op de fiet: huis om de wegwijzer in geb Zij namen elk een van de boi een medewerker van de buit wegwijzer werd bevestigd. E geplaatst naast het informat: parkeerplaats voor het geme> vooralsnog de enige fietsweg in Soest, maar de Fietserboni mogelijkheden om in samenv Eind burgerjaarverslag verslag informeel de gemeenter van Soest. B mogelijkhede oefenen op het en de uitvoering over dienstverlenir belangrijke ro stand van zaker wijken van Sc Het motto van het nieuv\ is: elkaar actief ontmot Janssen: "Dat is inderdaad de viering van het 975-jarig gemeente. En dat is niet vo< ontmoeting kunnen mensen bonden gaan voelen. En dal in een tijd van maatschappi Het motto klinkt door in ee burgeij aar verslag en in de i voor de manier waarop het de inwoners elkaar tegenkc uitvoeren van plannen. INVLOED IN DE PRAK In het burgeijaarverslag is aan de manieren waarop di invloed uit kunnen oefener gemeente. De mening van Soesterbergers wordt zeer Daarom zijn er in 2004 vee waarop mensen werden ui praten, mee te denken en r Zo heeft de gemeenteraad i burgerinitiatief in het leve kunnen inwoners zelf ond< van de raad zetten. Ook is over de begroting georgani hun mening kenbaar kondi Het college van burgemees heeft in 2004 een referend het raadsbesluit Aanwijzii zijden Amersfoortsestraat keursrecht gemeenten van verklaard'. Met een specia bijeenkomsten en debattei de gemeente Soest geïnfor het onderwerp van het rei Inwoners kunnen ook invl verschillende commissies, cliëntenoverleg sociale zei platform. Bij het maken en uitvoere bijvoorbeeld de inrichting Stuur deze bon op naar:1 Naam: Adres: j Postcode en woonplaats:

Soester Courant | 2005 | | pagina 20