def^eMf WÊSBÊM iden 4»v HHHMHHHÉ Fietswegwijzer moet fietsgebruik stimuleren raad 'Elkaar actief ontmoeten' ook motto nieuwe burgerjaarverslag - op 't Hoogt Soesters pakken snel de auto voor korte ritten Geen problemen bij wijziging openingstijden publieksbalies BURGERJAARVERSLAG 2004 jp- Soest in halve finale wedstrijd 'Schoonste Gemeente van Nederland' 't Is weer tijd voor Zomerschoon! hjerscX^0 oc Tentoonstelling Over nachten VERGADERDATA *a rf Jarig Ontdek de Soester landschappen in het klein oensdag 13 a JNBEKEND Soest zouden wat vaker de fiets mogen pakken. Uit onderzoek van de Fietserbond blijkt dat het fietsgebruik in de g t met name te wensen over laat als het gaat om woon-werkverkeer, op de fiets naar school en boodschappen doen op de fiets. De helft van de Soesters gebruikt in die gevallen de auto, terwijl het landelijk gemiddelde op 34 procent ligt. mderwerp zijn e gemeente gen heeft dus iel zinvol kan .intje op een gde een onder- igenda zetten, anaf 14 jaar l via de Dm er steun :n, kan dat op topje Bestuur tuk 'Invloed waaraan een it een voorstel t doen bij de Ie burgemeester. tief kunt u zich 35) 609 31 21. OTING aver of we een ikopen in het Nu geven we ;n, zodat we de raad ook echt i van gedachten i of gewoon uw gerust contact op. den en hun fracties agina 20 t/m 23. :egids Informatie -aads- en Soest staan de s Via de site kunt u eden versturen en n naar de websites :s. Ook andere enteraad is te Alle mogelijke middelen moeten worden f\ingezet om het dagelijkse fietsgebruik te simuleren. Daarom is bij het gemeentehuis 'go speciale fietswegwijzer gemonteerd. pe rood met witte fietswegwijzer heeft vijf Horden. Daarop is niet alleen te lezen hoe de afstand is tot een aantal belangrijke •oorzieningen in de gemeente Soest, zoals fie bibliotheek en het postkantoor, ook het jantal fietsminuten staat vermeld. "Dan zie e dat het wel meevalt met de tijd die met het fietsen gemoeid is", vertelt Bert Zuurke, voorzitter van de afdeling Soest van de Fietsersbond. 'We kregen na het plaatsen van het bord meteen reacties dat de tijd naar de voor zieningen voor ervaren fietsers bedoeld is en dat waarschijnlijk rekening is gehouden met allerlei binnendoorweggetjes", vervolgt Zuurke. "Dat is in het geheel niet het geval. Het gaat om de tijd naar de voorzieningen bij een snelheid van vijftien kilometer per uur en het is gemeten via de routes over de hoofdwegen." Naast Bert Zuurke kwamen ook wethouder Harry Witte en D66-raadslid Wim Roest (initiatiefnemer van de wegwijzer) op de fiets naar het gemeente huis om de wegwijzer in gebruik te nemen. Zij namen elk een van de borden mee die door een medewerker van de buitendienst aan de wegwijzer werd bevestigd. De fietswegwijzer is geplaatst naast het informatiepaneel bij de parkeerplaats voor het gemeentehuis. Het is vooralsnog de enige fietswegwijzer in zijn soort in Soest, maar de Fietserbond ziet eventueel ook mogelijkheden om in samenwerking met Wethouder Witte helpt bij het plaatsing fietswegwijzer bij gemeentehuis. winkeliers en wijkbeheerteams het aantal fiets- wegwijzers in Soest uit te breiden. OORZAKEN De belangrijkste oorzaken dat in Soest relatief weinig wordt gefietst zijn de versnipperde bebouwing van het dorp, de aanwezigheid van 'de bult' en het feit dat winkels en woningen soms ver uit elkaar liggen. Zo heeft de wijk Boerenstreek bijvoorbeeld geen buurtsupermarkt. Volgens Zuurke ligt bij de bouw van nieuwe wijken de meeste nadruk op de wegen voor auto's en worden fietspaden vaak pas aangelegd als de wijk al helemaal klaar is. "Dan zijn mensen al gewend om in die auto te stappen. Dat zou je dus moeten veranderen." Over dit soort zaken is de Fietsersbond continu in gesprek met de Eind april verschijnt het burgerjaarverslag over 2004. Met dit verslag informeert de burgemeester de gemeenteraad en de inwoners van Soest. Bijvoorbeeld over de mogelijkheden om invloed uit te oefenen op het gemeentelijk beleid en de uitvoering daarvan. Maar ook over de kwaliteit van de dienstverlening. Daarnaast is een belangrijke rol weggelegd voor de stand van zaken in de verschillende wijken van Soest en Soesterberg. Het motto van het nieuwe burgeijaarverslag is: elkaar actief ontmoeten. Burgemeester Janssen: "Dat is inderdaad hetzelfde als tijdens de viering van het 975-jarig bestaan van onze gemeente. En dat is niet voor niets. Want door ontmoeting kunnen mensen zich met elkaar ver bonden gaan voelen. En dat is belangrijk, vooral in een tijd van maatschappelijke onrust." 'Het motto klinkt door in een fotocollage in het burgerjaarverslag en in de uitgebreide aandacht voor de manier waarop het gemeentebestuur en de inwoners elkaar tegenkomen bij het maken en uitvoeren van plannen. INVLOED IN DE PRAKTIJK In het burgeijaarverslag is een hoofdstuk gewijd aan de manieren waarop de inwoners van Soest invloed uit kunnen oefenen op het beleid van de gemeente. De mening van de Soesters en Soesterbergers wordt zeer op prijs gesteld. Daarom zijn er in 2004 veel momenten geweest waarop mensen werden uitgenodigd mee te praten, mee te denken en mee te doen. Zo heeft de gemeenteraad afgelopen jaar het burgerinitiatief in het leven geroepen. Hiermee kunnen inwoners zelf onderwerpen op de agenda van de raad zetten. Ook is er een hoorzitting over de begroting georganiseerd waar inwoners hun mening kenbaar konden maken. Het college van burgemeester en wethouders heeft in 2004 een referendum georganiseerd over i het raadsbesluit 'Aanwijzing gronden ter weer zijden Amersfoortsestraat waarop de Wet voor keursrecht gemeenten van toepassing wordt verklaard'. Met een speciale krant, informatie bijeenkomsten en debatten zijn de inwoners van de gemeente Soest geïnformeerd en betrokken bij het onderwerp van het referendum. Inwoners kunnen ook invloed uitoefenen via verschillende commissies. Zoals bijvoorbeeld het cliëntenoverleg sociale zekerheid en het cultuur- platform. Bij het maken en uitvoeren van plannen over bijvoorbeeld de inrichting van Soesterberg, het Burgemeester Janssen: "Het is belangrijk dat we elkaar actief opzoeken, want door ontmoeting kunnen mensen zich met elkaar verbonden gaan voelen." verminderen van zwerfvuil en nieuwe speel plekken zijn veel inwoners betrokken geweest. DE WAARDE VAN DE WIJK Soest wil in alle acht wijken van de gemeente wijkbeheer invoeren. In 2004 werden daarom wijkbeheerteams opgericht in Klaarwater en Overhees. In Soesterberg is nu een dorpsbeheer- team actief. Ale van Elmpt, lid van het wijk- beheerteam De Eng, is goed te spreken over de wijkgerichte aanpak in Soest: "Wij zijn de voel spriet van de gemeente. We geven als ervarings deskundige aan hoe we het willen hebben bij ons de in wijk. En daar wordt naar geluisterd." De verschillende wijken passeren uitgebreid de revue in het nieuwe burgeijaarverslag. Per post- codegebied wordt nagegaan wat er door de ge meente is beloofd en wat er is aangepakt. Ook valt te lezen wat de plannen voor de komende tijd zijn. AMBITIE De gemeente Soest is ambitieus als het gaat om de kwaliteit van de dienstverlening. Daarom wordt er hard gewerkt aan servicenormen. Dit zijn afspraken tussen de gemeente en burgers over het niveau van de dienstverlening. En hoe doet Soest het eigenlijk? In een vergelij kend onderzoek door KPMG kwam Soest goed uit de bus met bijvoorbeeld de openingstijden en de dienstverlening via internet. Uit een korte enquête op www.soest.nl over het burgeijaarverslag bleek klip en klaar dat mensen graag willen lezen over de manieren waarop de gemeente Soest probeert de dienstverlening te verbeteren. Daarom wordt in het laatste hoofd stuk ook aandacht besteed aan verschillende klanttevredenheidsonderzoeken, bijvoorbeeld over het Meldpunt Woonomgeving en de sociale dienst BBS. MEER LEZEN? Dat kan. Vraag het burgeijaarverslag 2004 aan door een email met uw adresgegevens te sturen naar: molea@soest.nl, of vul onderstaande bon in. IA, IK WIL HET m H THUIS GESTUURD KRIJGEN. Stuur deze bon op n; Soest, Communicatie, Antwoordnummer 20, 3760 VB Soest Naam: Adres: Postcode en woonplaats: gemeente. Vanuit de gemeente wordt het fietsen ook gestimuleerd, met name omdat het gezond, sportief en goed voor het milieu is. "Het fietspadennetwerk is goed en we kijken steeds naar mogelijke verbeteringen. Zo hebben we onlangs nog fietsstroken aan gelegd in de Torenstraat", aldus Robert Klerks van de gemeente. IN GESPREK De Fietsersbond is behalve met de gemeente, ook in gesprek met winkeliers en scholen over het signaleren van knelpunten en het (J~~ verbeteren van mogelijkheden voor fietsers. I "Bij de winkelcentra gaat het bijvoorbeeld 88» om goede stallingsmogelijkheden", vertelt Zuurke. "Samen met scholen kijken we hoe we het gebruik van de fiets kunnen stimule ren. Leerlingen raken dan alvast gewend aan het gebruik van de fiets, waardoor het bezoek aan de middelbare school in Hilversum, Amersfoort of Zeist minder gevaarlijk zal zijn." De wijzigingen in de openingstijden van de publieksbalies in het gemeentehuis zijn in januari dit jaar ingevoerd zonder noemenswaardige klachten of problemen. "De reactie van de inwoners viel ons erg mee", aldus Koos van Ekeren, coördinator van het frontoffice. "We waren voorbereid op wat irritatie, maar die is eigenlijk uitgebleven." Voor de wijziging waren de publieksbalies geopend van half negen tot half vijf en op donderdagavond nog eens van zeven tot acht uur. Dat is sinds januari veranderd. Op doordeweekse dagen zijn de balies open van half negen tot één uur 's middags. Op donderdag kunnen de inwoners van Soest en Soesterberg daarnaast van één uur 's middags tot acht uur 's avonds onafgebroken terecht voor hun paspoorten, rijbewijzen, uit treksels en zaken rond planologie en bouwen. "We hebben voor deze openingstijden gekozen omdat we enerzijds moesten bezuinigen en anderzijds omdat we de dienstverlening wilden verbeteren. In deze situatie kunnen onze mede werkers in de middaguren tijd maken voor in woners die specifieke vragen hebben", legt Koos van Ekeren uit. VRESELIJK DRUK Met de communicatie over de wijziging in de openstellingtijden is ruim van tevoren begonnen. "Dat heeft goed geholpen. Natuurlijk was het wennen. In het begin hebben we geturfd hoeveel mensen toch nog te laat kwamen. Dat waren er niet veel en het aantal Mep ook snel terug. Alleen was het de eerste tijd vreselijk druk door de wijziging van de wet op de identificatieplicht. Ofschoon we bijvoorbeeld de jongeren onder de achttien al voor de herfstvakantie hadden aan geschreven over die kwestie, koos het merendeel van de inwoners ervoor om toch pas met de kerst of in januari papieren te gaan halen. Daardoor hadden we op sommige dagen wel 350 mensen. Ter vergelijking: op een normale dag hebben we er gemiddeld honderd. Dus dat was even aanpoten. Niettemin is de eerste tijd zonder noemens waardige incidenten verlopen. "Over die drukke dagen hebben we achteraf veel goede geluiden gehoord, ondanks de wachttijden. En verder zijn de mensen zeer te spreken over de openings tijden op donderdag." Doorgaande fietsroutes in Soest. Soest is nog steeds in de race voor de titel 'Schoonste Gemeente van Nederland 2005'. Soest moet het in de halve finale opnemen tegen 40 andere gemeenten, waaronder bijvoorbeeld Amersfoort, Laren en Veenendaal. de felbegeerde titel. Tijdens de finale wordt er gere kend op de inzet van zowel gemeente als inwoners. Het gaat er dan namelijk om welke gemeente er het beste in slaagt een gebied van ongeveer een vier kante kilometer zes weken lang schoon te houden. De finale is te zien op televisie; per aflevering staat een van de negen finalisten centraal. De winnaar wordt begin september bekend gemaakt. 1^1 adat de inwoners van de verschillende |T|gemeenten via een stemformulier hun zegje konden doen, zijn nu de gemeentebesturen aan zet. Zij moeten uitleggen wat ze doen om de hoeveel heid: zwerfafval te verminderen. Daarbij wordt door de jury speciaal gelet op de samenhang tussen beleid, organisatie en uitvoering. Uiteindelijk blijven er negen kandidaten over voor VRIJDAG 27 EN ZATERDAG 28 MEI Kriebels in de buik en handen die jeuken? Mooi! Want op vrijdag 27 en zaterdag 28 mei is het weer Zomerschoon: de jaarlijks terugkerende actiedag voor een fijne, veilige, schone en gezellige buurt. Een dag waarop bewoners de handen ineen én uit de mouwen steken... X KANS Iedereen kan meedoen aan Zomerschoon. U kunt u in uw eentje inschrijven óf samen met uw buren/kinderen/schoonouders/sportclub/stap- maatjes/vereniging/vriendinnen/collega' s en wat dies meer zij Zomerschoon valt dit jaar op vrijdag 27 en zaterdag 28 mei, maar alle initiatieven die in de week van 23 t/m 28 mei worden uitgevoerd maken, - mits tijdig aangemeld - kans op een prijs van 100,- handje contantje. Dit jaar looft de gemeente Soest drie geld prijzen uit. Samen werken aan een fijne buurt om in te wonen, te spelen, te werken. Door iets schoon te maken, iets op te knappen, iets aan te leggen of iets leuks te organiseren. Een wedstrijd of een buurtbarbecue. Een bloemperk of een hinkelpad. Een opruim- of een 'parkeer-je-auto-zó'- aotie. Een antihondenpoep-happening of een Er zijn zoveel zomerschone initiatie ven te bedenken! Elk goed idee kan op de enthousiaste medewerking van de gemeente rekenen. De projectleider van Zomerschoon ondersteunt u graag. Niet door met een flinke zak geld te rinkelen. Maar wel door mee te denken, materialen te regelen, mee te werken en mee te helpen organiseren. TOU7 APRIL 2005 jjekerij is de afgelopen maanden druk bezocht bnderden kinderen in de leeftijd van 4 tot en Ijaar met hun ouders of met hun groep. In een donker bos maken de kleine bezoekers kennis met een aantal bosbewoners die in het donker actief zijn. Dieren die de kinderen onder andere tegenkomen zijn: vos, reekalf, konijn, bunzing, rat, nachtegaal, kerkuil, bosuil, slakjes en vleermuizen. Het bezoek aan het donkere bos begint met een hoorspel over een eekhoorn die op zoek is naar zijn verloren hazel noten. EERSTE AANMELDINGEN AL BINNEN! De Van der Huchtscbool aan de Libel was dit jaar de eerste school die zich inschreef voor Zomerschoon. Net zoals de meeste basisscholen in Soest doet de Van der Huchtschool elk jaar mee. "Zowel de kinde ren als de ouders vinden het altijd heel gezellig om mee te doen", zegt juf Willy Versteeg. Alledrie de scholen in Soesterberg hebben ook al laten weten zeker mee te doen. Op initiatief van raadslid Annet Oostrom gaan ze dit jaar gezamenlijk aan de slag: het zwerfvuil dat alle Soesterbergse schoolkinde ren gaan verzamelen, wordt verwerkt in een prachtig spandoek voor op het evenemententerrein. Het dorpbeheerteam van Soesterberg speelt hier verder op in: samen met zoveel mogelijk winkeliers en bewoners worden op zaterdag 28 mei zomerschone activiteiten in de Rademakersstraat georganiseerd. Ook elders in de gemeente Soest worden plannen gesmeed om van Zomerschoon 2005 een groot succes te maken. Doet u ook mee? Doen! OPROEP Hebben u of uw kinderen leuke foto's, verhalen of anekdotes over activiteiten en lesprojecten van het milieucentrum tijdens de afgelopen 15 jaar? Schrijf, mail, stuur of bel ze ons.' De kinderen waar we destijds mee begohnen in 1990 waren op z'n oudst 12 en nu dus ongeveer 27 jaar oud. Alle volwassenen en kinderen tussen 4 en 27 jaar oud kunnen dus herinneringen aan ons werk hebben. We zijn benieuwd naar uw reacties en inzendingen. MEE DOEN? Heeft u een Zomerschoon-idee voor bij u in de straat? Bel dan (035) 609 38 18 of mail naar: zomerschoon@soest.nl. Aanmeldingen moeten voor 1 mei aanstaande binnen zijn. WIJKBEHEERTEAM DE ENG 7 juni, 21 juli, 30 augustus, 27 september, 2S oktober, 22 november en 20 december De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in De Plantage aan de Smitsweg te Soest. DORPBEHEERTEAM SOESTERBERG 19 april; 24 mei, 21 juni, 13 september, 11 oktober, IS november en 13 december 2005. De vergaderirig vinden plaats om 19,45 uur in het Dorpshuis Burgstede. Dorpsplein 17 te Soesterberg. Contactpersoon is Benike van der Ploeg, wijkcoördinator gemeente Soest, (035) 609 37 15. WIJKBEHEERTEAM KLAARWATER 10 mei, 13 september en 8 november De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in het ontmoetingscentrum Klaarwater aan de Wiardi Beckmanstraat 475 te Soest. WIJKBEHEERTEAM OVERHEES 17 mei, 21 juni, 23 augustus, 20 september, 11 oktober, 15 november en 13 december De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in het Bowlingcentrum Overhees aan de Willaerstraat 49 c te Soest. Contactpersoon is Carrien Eenhoorn, wijkcoördinator gemeente Soest (035) 609 34 83, 82005 bestaat milieucentrum de Kwekerij jaar! Dit feestelijke feit moet gevierd worden, aar dat kan niet zonder u en uw kinderen. Op het programma staat bijvoorbeeld een Natuur en Milieumarkt in september 2005 voor en door Soesters. Ookzal er in het najaar een tentoon stelling worden opgebouwd in het gemeentehuis met als thema; 15 jaar milieucentrum de Kwekerij? Uiteraard zullen we u, zodra de details bekend zijn, uitgebreid informeren. Bbst en omgeving ontdekken en verken- dan in de heemtuin naast het milieu- ntHüh de Kwekerij. U vindt hier alle land schappen die rondom Soest te vinden zijn. Al sinds 1994 worden de Soester landschappen hier in het klein nagebootst. Nieuw Er is nu een beschreven wandeling met opdrach ten voor de tuin gemaakt door Alexandra Tom AKKERLANDs (natuurgids IVN Eemland). U kunt met of zonder uw kinderen een wandeling maken door de heemtuin, waarbij u onderweg veel te weten komt over de Soester landschappen en de bewoningsgeschiedenis. Ook zitten er in de ontdekdoe-tas, die u meekrijgt tijdens uw wandeling, tips voor natuur- en cultuuruitstap jes in Soest. U kunt de wande ling doen tijdens openingstijden van de Kwekerij. Meer informatie? Bel dan met: Johan Simon (035) 609 32 02 of Pauline van Norden (035) 609 34 54 DE KWEKERIJ ADRES: Molenstraat 157, Soest TELEFOON (035) 602 25.30 OPENINGSTIJDEN: dinsdag-, woensdag-, donderdagmiddag van J3.00 - J6.30 uur E-MAIL: milieucentrum@soest.nl WEBSITE: www.soest.nl/nmcsoest

Soester Courant | 2005 | | pagina 21