Hypotheek oversluiten interessant? TJES FIRSTLADY GIGANTISCHE AANBIEDING 'Van heidehut tot residence' IJsbaan te danken aan Peter van den Breemer 'Gehandicaptensport succes' Soest 50 jaar geleden] Uit de historie van Soest(erberg) IQPSOEST PAGINA 7 ELKE WEEK EEN lagere oversluit kosten Het is tijd voor de Rabobank. Kom snel naar en profiteer van deze PAGINA 6 WOENSDAG 13 APRIL 2005 SOESTER COURANT Oosterland's kerkplantsoen door Soest beplant De Goyer en Rietveld na 30 jaar weg bij Bentinck Fonds Collecte voor sporters met een handicap Interessant? Jazeker! maanden geen rente betalen IN DE BUS? Rabobank Soest Baarn Eemnes Neem een abonnement: 9,25 per halfjaar! tel.(035)6014152 e overige cijfers e boerderij waar De vriendschap tussen Oosterland en onze gemeente kwam Dinsdag weer tot uitdrukking in een uit gebreide beplanting rondom de Nederlands Hervormde Kerk van Oosterland door de Soester bloe misten - en hoveniersvereniging. Om zo efficiënt mogelijk te wer ken, zijn de Soestenaren 's mor gens te vier uur vertrokken, zodat om half acht de auto met negen vakmensen de dorpskom van Oosterland binnen reed, waarna werd begonnen de oude, sinds enkele maanden gerestaureerde kerk van Oosterland weer in het groen van bomen en planten te plaatsen. Het te gebruiken materiaal en de beplanting zelf zijn een geschenk van de gemeente Soest, terwijl de vaklui belangeloos deze dag naar Oosterland gingen om het werk ter verrichten. Onder leiding van de voorzitter van de Soester bloemistenvereniging, de heer A. Hoekstra, zetten in snel tempo - zulks in overleg met de technisch ambtenaar uit Oosterland, de heer J.P. van Dijk - tweehonderd heer- sters, 15 bomen en driehonderd vaste planten in de grond. Ook achttien kilo gazonzaad werd breed uitgestrooid. Binnen enkele jaren zullen deze lijsterbessen, meidoorns, gouden regen, prunus en witte populieren de voorgrond van de oude kerk vormen. Ook bloeiende seringen, asters, lupinen, rozen en velerlei berberissoorten zullen het dorp een vrolijk aanzien schenken. In het midden van het gazon aan de zijde van het kerkplein zal t.z.t. - men hoopt vóór 4 Mei - het oorlogsherinneringskruis verrij zen. De heer Hoekstra sprak zijn vol doening uit over het werk, dat weliswaar voor de planters in een druk seizoen valt, maar de liefde voor het geadopteerde Oosterland won het van de eigen zaak. Voor ons is het landschap vanaf Zijpe naar Oosterland, verge leken bij Soest, vrij troosteloos en wij zijn daarom blij, dat we iets voor de mensïen en het dorp hier mogen doen, merkte de heer Hoekstra op. Burgemeester SAW. Laurense uit Oosterland gewaagde van zijn blijdschap. „Door samenwer king is dit een geslaagd geheel geworden en bet kerkplein zal in de toekomst mooier worden dan ooit te voren". De gasten uit Soest werd 's mid dags in het Hervormde vergader lokaal een warme maaltijd aan geboden, waar het college van Burgemeester en Wethouders, de gemeentesecretaris en de Ned. Herv. Predikant van Oosterland, ds. W. Radstake, mee aanzaten. Hierbij vertolkte Burgemeester Laurense de gevoelens van dank van de Oosterlanders voor deze geste van de gemeente Soest. „Dit geschenk zal voor het nageslacht nog blijven spreken", aldus Bur gemeester Laurense, die in zijn woord van erkentelijkheid ook de heer Van Hal, chef van de afdeling sociale zaken van Soest betrok. Ds. Radstake gewaagde van de grote waardering van de leden van de Ned. Herv. gemeente, nu de kerk weer in het groen komt Met enkele welgekozen woor den bedankte tenslotte de heer Hoekstra de gastheren, zijn ver heuging uitspreken over het contact door Oosterland met de gehele provincie Zeeland. „Wij kunnen ons nu wel inspannen, maar alleen God kan deze arbeid zegenen", zo besloot de heer Hoekstra. Rabobank sn Voorjaarsopr. bij ROMEKA tie MEUBEL Weteringpad 60 t.c n- Karwei. 06-53784257. www bx, romeka.nl JS SCHIPHOL-SERVICE max. pers. 65.-. Taxi Touring 'nJ carcentrale 06-12022260 i0 Ook voor busverhuur. 14. Schenk al uw gedrager '0- KLEDING e.d. aan Stichtinc en Suriname Recycling. U kun 00 inleveren ma t/m za bij Depo Soest Molenstraat 112 Soesi _9 Voor eventueel afhalen kunt i bellen 035-6021841. H- DATADIDACT computeroplei ■3_ dingen. Al 12,5 jaar specialis ^9 in betaalbare, flexibele com 3rt putercursussen. Voor begin ar_ ners en gevorderden; kinde ,an ren en senioren. Individuele ldi begeleiding; direct starten Tel.: 035-6022826; internet www.datadidact.nl Uit de Soester Courant van Vrijdag 15 April 1955 het bekendst is, waren in trek en vanzelfsprekend gold dat ook voor de Eem. Als die eenmaal goed was dichtgevroren, zag het er werkelijk zwart van de schaatsers. Populair Wie de schaats heeft uitgevonden, wie zich het eerst met ijzers on der probeerde staande te houden, is niet meer te achterhalen. Wel staat vast dat al vele eeuwen ge leden het schaatsen en het gebeu ren eromheen erg populair waren. Buitengewoon rijk is immers onze teken- en schilderkunst aan ijsta ferelen. Ook in de letterkunde is veel terug te vinden dat betrekking heeft op ijsvermaak. Geschilderd, getekend, geschreven op rijm of in proza - overal zijn bewijzen te vinden van de grote liefde van onze verre voorouders voor de verma kelijkheden op 't ijs. Taferelen die door de eeuwen heen een dankbaar onderwerp zijn geweest voor schil ders en schrijvers. Nergens ter wereld zag men zo'n grote verscheidenheid en zo'n al gemene deelname aan de ijspret. Buitenlanders die in de winter ons land bezochten keken met verba zing naar het wonderlijke gedoe dat zich op de bevroren wateren afspeelde, en ze raakten niet uit gepraat of uitgeschreven over de verandering die plaatsvond met de mders zo stijve Nederlanders zodra Koning Winter z'n intrede had ge- iaan. Ook nu nog, hoewel de tele- risie al veel van de charme van de ïerste 'aanraking' met het schaatsen aeeft weggenomen, vinden buiten- Bijzijn afscheid na ruim veertig jarig lidmaatschap van de gemeen teraad bood burgemeester Deketh (links) Peter van den Breemer na mens de raad een elecktrische klok aan. Foto; archief Eemland Pers anders ons ijsvermaak iets typisch Hollands. En voor degenen onder hen die nooit sneeuw of ijs hebben gezien, is het een klein wonder wat sr gebeurt, want de echte sfeer, het 2chte gevoel kan zelfs de televisie niet overbrengen. Vroeger was een dagje op de ijs baan nog veel leuker dan tegen woordig. Toen werd er soms een complete kermis op het ijs ge bouwd. Er werden allerlei volks spelen gedaan, de schutterij kwam opdraven om op de papegaai of de schijf te schieten. Overal zag men stalletjes met allerlei voorwerpen, rariteiten. Ijsvermaak was een soort carnaval, een feest voor het hele dorp, een samenkomst op schaat sen en in arrensleden van mensen van allerlei stand. Bij al dit feestelijke gedoe werden de hardrijderijen niet vergeten. On der die wedstrijden die in de va derlandse geschiedenis vermaard zijn geworden, was die van 1 en 2 februari 1805 in Leeuwarden. Daar deden 130 vrouwelijke hardrijders aan mee. Enkelen van hen oefen den tot op hoge leeftijd deze sport nog uit. In Dokkum werd bijvoor beeld een vrouw van 72 jaar om haar bijzondere snelheid op de schaats algemeen bewonderd. In Zevenhuizen bij Gouda is 't ge beurd dat een schipper van 99 jaar, z'n zoon, kleinzoon en achterklein zoon samen gingen schaatsen. Kleurrijk Zó lang heeft Peter van den Bree mer niet van zijn geliefde schaats sport kunnen genieten. Op 1 no vember 1944 overleed hij. Met hem ging een kleurrijk figuur in Soest heen, en zeker de meest kleurrijke gemeentebestuurder die de gemeente ooit heeft ge kend. Daaraan herinneren tal van verhalen, zoals zijn beroemde duik in het Soester Natuurbad toen dit in 1933 door de commissaris van de koningin werd geopend. Van den Breemer trok zich niets van het protocol aan, trok in een onbe waakt ogenblik achter de struiken zijn 'zondagse pak' uit, waaronder hij alvast zijn donkerblauwe wol len zwempak had aangetrokken, en nam vervolgens voor de ogen van de verbouwereerde menigte als eerste een duik in het bad. Hij won daarmee een wedden schap van dokter P. Rupert, die voor het omkleden een kleedhokje had opgezocht en daardoor te laat kwam om als eerste een duik te kunnen nemen. Peter van den Breemer heeft blijkbaar altijd iets met water gehad, of dit nu wel of niet bevroren was. Maar ook in de lucht 'stond hij z'n mannetje'. Al in 1923 maakte hij een rondvlucht boven Soest, wat hem 'een bewijs van luchtdoop' opleverde met de tekst: 'De heer P. van den Breemer heeft gevlogen met het toestel H- N ABM van Soesterberg boven de gemeente Soest (een afstand van circa 60 kilometer) op den 19 sep tember 1923. De Leider van het vliegveld'. Zo zijn er nog veel meer verha len over hem in omloop. Verhalen die het waard zijn opgeschreven te worden opdat ze niet verloren gaan. Te veel van hetgeen oude Soesters hebben meegemaakt en waarover ze vaak zo smeuiig kon den vertellen, is nooit op papier gezet en daardoor verloren gegaan of zodanig 'verminkt' dat nu aan het waarheidsgehalte op z'n minst moet worden getwijfeld. De naam Peter van den Breemer is inmiddels in een aantal losse publicaties vast gelegd, niet alleen over zijn doen en laten als boer, zijn lidmaatschap van de gemeenteraad en zijn ma nier van leven, maar vooral ook over zijn 'fratsen'. Het is dan ook terecht dat er in Soest een weg naar hem is ver noemd en dat de ijsbaan nog steeds zijn naam draagt, Péter's Baan. Joke de Goyer en Wim Rietveld stoppen als bestuurslid van Stich ting Bentinck Fonds. Beiden heb ben zich in de afgelopen dertig jaar ingezet voor de minder valide Soesters. *We geven mensen met een handicap de mogelijkheid om aan een sport mee te doen. Het gaat bij ons niet om de prestatie. We geven ze liever een goed ge voel mee. Ook met een handicap kun je aan veel sporten deelne men', aldus Joke de Goyer. Op initiatief van mr. S.P. baron Bentinck is in de jaren '70 het Bentinck Fonds opgericht. Hij was burgemeester van Soest. Toen hij na ruim twintig jaar afscheid nam wilde hij geld in plaats van ca deaus. De opbrengst stopte hij in het fonds. Joke: 'De burgemeester was een sociaal bewogen man. Het was een zeer goede keus van hem om iets voor de gehandicaptensport te doen.' Een sport laagdrempelig houden is een belangrijk doel van de stichting. Gehandicapten moeten gemakke lijk toegang kunnen krijgen tot een sport. De middelen moeten er zijn en de minder validen moeten van de sportmogelijkheden afweten. 'We hielden ons bijvoorbeeld be zig met publiciteit. Mensen moeten wel weten dat deze sporten er zijn. En we zorgden voor vervoermid delen, materialen en indien nodig ook voor geld, om de sportactiviteit mogelijk te maken.' Vrijwilligster De Soesterse kwam na een ongeluk in het revalidatiecentrum terecht. Zo kwam ze in contact met fysio therapeute Mieke de Kater, die haar vertelde dat er een plekje voor haar was in het bestuur van het Bentinck Fonds. Joke: Teder be stuurslid had zijn eigen specialiteit. Ik was ervaringsdeskundige op het gebied van een handicap. Omdat ik zelf minder valide ben, weet ik hoe anderen zich kunnen voelen. Ik ben daarom ook 25 jaar lang zeer actief geweest voor Stichting de Schakel, dat is een vereniging voor mensen et ei gelegd is. De landcode Het land van herkomst. in de Soester Courant Woningruil Diversen Handel 6,96 8,62 €10,29 €11,95 €13,62 €15,29 €16,95 €18,62 €20,28 €21,95 €23,62 €25,28 €26,95 r Courant, :ant te worden betaald. iensdag incl. BTW www.firstlady.nl Soestérbergsestraat 49a, Soest Tel. 035 - 602 35 84 Polo 17,95 Broek 39,95 Sluit vóór 15 mei 2005 uw hypotheek over bij de Rabobank en profiteer dubbel van het aantrekkelijke actie-aanbod. U betaalt tot 3 maanden geen rente en bovendien verzorgt de Rabobank snel en deskundig uw nieuwe hypotheek voor het totaalbedrag van slechts 720,-*. een sport die zeer geliefd was en al gemeen beoefend werd in ons land. Het was de tijd die zich kenmerkte door ongedwongen vrolijkheid. 'Op 't ijs, kent men 's lands wijs' was een spreuk die algemeen gold. Rangen en standen vielen weg op het ijs; een heer van goede komaf bood een meisje dat hij mogelijk nooit had gezien, vriendelijk de hand, en ze reden tezamen. 'Een heer zwiert rond met hoge hoed, en pijp in de mond. Een dame zonder mokken in lange rokken', zo was de tekst van een liedje. En 'Op het ijs is alles gemeen. Die geen meisje heeft, kiest er één', werd overal in de praktijk gebracht. Zoals vroeger voor jongelui in Soest een brand vaak aanleiding was om het huis uit te kunnen en heimelijk een meisje of jongen te ontmoeten op wie men een oogje had laten vallen, zo was de ijstijd een periode waarin zulke ontmoetingen voor een langere tijd mogelijk waren. De winter kon de jongverliefden dan ook niet vroeg genoeg beginnen en ook niet lang genoeg duren! Trouwens, ook Peter van den Bree mer was als het maar even kon op het ijs te vinden. Bij zijn tachtigste verjaardag in 1942 werd daaraan herinnerd in een gedicht dat spe ciaal voor hem was geschreven en dat hem werd aangeboden door een groepje klanten dat hij in de oorlogvaren van melk voorzag: led'ren winter als er ijs is, Schaats je als een jonge vent. En er is geen kind, geen sterv'- ling, Die den Soester boer niet kent. Hier een lach en daar een praatje Met een knappe boerenmeid Die vol trots aan haar vriendin nen Zegt hoe fijn die Peter rijdt! Kijk hem zwieren, kijk hem klau wen, Langs de spiegelgladde baan. Menig stuntelige rijder Kijkt hem vol bewond'ring aan. Van een ijsclub met leden was vóór 1912 in Soest nog geen sprake. Die kwam er pas veertig jaar later, in 1952. Ook een ijsbaan zoals die in bijna elke plaats te vinden is, was er niet. Overal waar geschaatst kon worden, werden de ijzers onder gebonden. In Soest waren tal van brede sloten daarvoor uitstekend geschikt. Ook kleine meertjes in de bossen, waarvan het Pluismeer Bel nu voor de actievoorwaarden of een afspraak, telefoon (035) 60963 19. lebben een eigen lettercode, °ren moet worden vermeld. Volgens kenners is één van de ge volgen van de opwarming van de aarde door het broeikaseffect dat de winters niet meer zo koud zijn als vroeger en ook minder lang du ren. Dat is geen goed nieuws voor met name de schaatsliefhebbers. Zij kunnen steeds minder genieten van hun favoriete sport. De ijsbaan aan de Eeniweg kan soms jaren achtereen niet gebruikt worden omdat het ijs niet sterk genoeg is. I Een enkeling zoekt het daarom op vijvers en sloten, maar moet daar de gezelligheid van de ijsbaan mis sen. Een gezelligheid die de 'stich- ter' van de baan, de in 1944 op 82-jarige leeftijd overleden Peter van den Breemer, voor ogen moet hebben gestaan toen hij zijn wei- !land aan de Eemweg in de winter maanden gratis beschikbaar stelde om er een ijsbaan aan te leggen. De man die veertig jaar lang een gewaardeerd gemeentebestuurder was, waarvan vele jaren wethou der, in welke functie hij ook als ■I loco-burgemeester actief was, stond onder meer bekend als een 1 groot schaatsliefhebber. Hij heeft I zich trouwens op tal van gebieden 1 onderscheiden, zoals ook al bleek j uit de rubriek 'Verdwenen Soest t hervonden' in de Soester Courant \M van vorige week. De omvang van die rubriek kent uiteraard beper- ,M kingen. Daarom is bijvoorbeeld zijn I® verdienste voor de schaatssport in Soest onbesproken gebleven. Het was dan ook niet vreemd dat - bij 't ontbreken van een baan - juist hij, immers groot schaatslief hebber die hij was, een eind maakte aan het gedwongen schaatsen op het vaak onbetrouwbare ijs van vijvers, meertjes, poelen en sloten in Soest. Daarop te schaatsen had weliswaar z'n charme, maar op de achtergrond loerde altijd het ge vaar van zwak ijs. Bovendien was de kwaliteit niet overal even goed en ten slotte was er nergens enige i accommodatie om zich om te kle den of te warmen. Als je geluk had, kwam er hoogstens eens iemand voorbij met koek en zoopie. Peter van den Breemer, de man die zich met hart en ziel inzette voor de beoefening van het ijs vermaak in Soest, vond blijkbaar dat dit anders moest, dat er een écht trefpunt moest komen voor de schaatsliefhebbers. Om dat mogelijk te maken, stelde hij in de winter van 1912 voor het eerst en geheel belangeloos een deel van z'n weilandenbezit aan de Eem weg ter beschikking om het onder water te zetten zodra de vorst zich aankondigde. Hij nam zelf de zorg op zich dat de baan onder water kwam te staan. Samen met zijn knechts damde hij elk jaar daarna de sloten af om ervoor te zorgen dat het water blééf staan en de kans kreeg een mooie, gladde ijsbaan te vormen. Bij de opening was hij vanzelfsprekend één van de eersten die op de baari verscheen. Pepermunt LJs en weder dienende zweefde heel Soest, jong en oud, over de baan. Volgens de verhalen die over hem bewaard zijn gebleven, trok Peter van den Breemer z'n baantjes bij voorkeur in charmant gezelschap. Hij had ook altijd een rolletje pepermunt op zak (van het merk* King dat hij met grote vast houdendheid altijd Knig is blijven noemen), want je wist maar nooit wie je op de baan tegenkwam, en het zou zonde zijn als een plezierige relatie, hoe tijdelijk ook, zou stuk lopen op een onfrisse adem... In de tijd dat er nog 'ouderwetse' winters waren, was het ijsvermaak Eén van de weinige foto's die I bewaard is gebleven van Peter van den Breemer terwijl hij voorberei- I dingen treft voor het beoefenen van zijn favoriete schaatssport. Foto: archief Eemland Pers Volgende week wordt ook in Soest en Soesterberg gecollecteerd voor het Nationaal Fonds Sport Gehan dicapten (NFSG). Dit jaar staat de inzamelingsactie in het teken van zwemmen. Veel mensen met een handicap of chronische riekte kun nen deze sport beoefenen, omdat er in het water nauwelijks druk van de zwaartekracht is en ze zich daar door vrijer kunnen bewegen. Het NFSG financiert op jaarbasis honderden aanvragen voor sport- projecten voor mensen met een handicap. Dat geld kan bestemd rijn voor sportevenementen, maar bijvoorbeeld ook voor een aange paste rolstoel voor sporters. Het fonds bestaat nu dertig jaar, maar de vraag naar hulpmiddelen en aanpassingen van sportaccommo daties is nog steeds groot. De op brengst van de collecte is daarom van groot belang. In Soest rijn nog vrijwilligers nodig, die in de week van 18 tot en met 23 april een keer met een bus langs de deuren willen gaan. Zij kunnen zich aanmelden bij Paul Hilhorst, tel. 06-51261422. naar sportaccommodaties. Als het busje het niet deed, reed ze zelf de mensen in haar auto heen en terug. 'Het vervoer naar een bepaalde accommodatie is erg belangrijk', aldus de vrijwilligster. Het gaat goed met het Bentinck Fonds. Naast subsidie van de ge meente, doet het bestuur erg haar best om veel geld binnen te halen. 'We krijgen veel inkomsten uit donaties. Bedrijven geven bijvoor beeld een feestje waarbij ze geld geven aan een goed doel. En dat rijn wij dan. Wim Rietveld hield zich veel met dat soort zaken be zig. Hij was de penningmeester van het fonds en hij vertegenwoordigde haar tijdens veel activiteiten. Wim werkte bij de NMB-bank. Hij kon daardoor vaak voor een vergader ruimte zorgen. Een zeer goede kracht en steun voor de stichting', vertelt ze. Verder was Joke jaarlijks te vinden op de Oude Ambach tenmarkt, waar ze allerlei dingetjes verkocht. De opbrengsten gingen naar het Fonds. Leuk team Het bestuur bestaat uit negen vrijwilligers. Joke: Ik ben dertig jaar vrijwilligster geweest, omdat het onderling zo gezellig is en de samenwerking zo goed gaat. Inmid dels ritten er veel jonge mensen in het bestuur. Dat vind ik ook nodig. Nieuwelingen hebben weer nieuwe ideeën. Verder staan ze misschien ook wat dichter bij de nieuwe gene ratie. Mijn functie wordt overgeno men door zitvoileybalster Marijke Roest, ook ervaringsdeskundige op het gebied van een handicap.' Het gaat erg goed met de gehandi captensport. Het zal volgens haar steeds minder nodig rijn om minder validen aan het sporten te krijgen. 'Mensen met een handicap durven tegenwoordig veel meer door de grotere maatschappelijke accepta tie', aldus Joke. Bestuurslid van het Bentinck Fonds, Joke de Goyer, stopt na dertig jaar met haar werkzaamhe den. Marijke Roest neemt haar ta ken over. Foto: Herman van Dam met een dwarslaesie. In het begin schaamde ze zich voor haar handicap. Joke: 'Dat hebben veel mensen. Vooral als je niet al tijd gehandicapt bent geweest. Je merkt dat je niet alles meer kan zoals voor het ongeluk, voor de handicap.' Ze is niet iemand die bij de pakken gaat neerzitten. Ze kan met een aantal aanpassingen nog steeds een heleboel dingen doen. Dat brengt ze ook aan ande ren over. Aan een sport meedoen kan volgens haar een manier zijn om uit een isolement te raken. 'Je ontmoet andere mensen en je riet wat anderen met een handicap al lemaal kunnen. Dat werkt erg sti mulerend.' Zilver Joke geeft haar voorkeur aan denk sporten, zoals bridge. Ze doet dat inmiddels tweemaal per week met een vast groepje. 'Ik speel graag spelletjes. Bridge heb ik ook nog als sport proberen in te voeren, maar daar was niet voldoende animo voor. Voor zwemmen en zitvol- leybal daarentegen heel veel. Het Nederlandse zitvolleybalteam met Soester Marijke Roest heeft zelfs zilver gewonnen op de Paralympi sche spelen', aldus Joke. Bijna alle sporten rijn mogelijk. Zwemmen is volgens haar een ideale sport voor gehandicapten, omdat lichaamsbeweging in het water gemakkelijker is. Maar ook sporten als paardrijden, tandemfiet- sen, rolstoeldansen en boogschie ten doen het goed. In Soest bestaat een boogschuttervereniging, die inmiddels zelfstandig functioneert. Zwemmen en paardrijden worden meer gedaan voor de ontspanning. Joke: 'De ene sport heeft meer succes dan de andere. Dat hangt af van het aantal belangstellende Soesters.' De stichting geeft veel mensen de gelegenheid om aan sport deel te nemen. Het bestuurslid: 'We hel pen mensen die geen geld hebben om een sportactiviteit te betalen. Wij zorgen er bijvoorbeeld voor dat een vereniging over pijlen en bogen of tennisrackets beschikt.' Verder zorgen de Roteryclubs voor vervoer

Soester Courant | 2005 | | pagina 7