\SCH 1905-2005 Rabobank in Soest 100 jaar 1 Fiets mee op 21 mei li Soest geen Oecumenische Avondvieringen meer te 4.95! l i Certificaten voor 'oudkomers' ll.50 Soester EHBO-ers winnen vaardigheidsproef district nieuws Succesvolle vlaaienactie bij 75-jarig Don Bosco Een Soester Spiegeltje PAGINA8 l/VOENSDAG 27 APRIL 2005 Werkgroep en koor stoppen ermee 1 Heilijgers (035) 603 27 37 .EN! 1ETALEN! JETALEN! IETALEN! ROODJES 9 gesloten! SOESTER COURANT PAGINA 9 Eerste Open Dag THHA succesvol Medium PASO De Achtbaan wil extra lokalen TEL. 6012372 Natuur Nabij ANWB VW-activiteiten in de mei-vakantie Of het paleis Soestdijk Donderdag 5 mei Bevrijdingsontbijt Koninginnedag Hemelvaartsdag IVN-wandeling in de Eempolder Op 'De Bergjes' barbecuen alleen op betonplaten Het is tijd voor een fietstocht met de Rabobank. Rabobank 2 in verkoop met: anaf ca. 300.000,- v.o.n. rnet 12 royale ienthouses (prijsindicatie 00.000,- v.o.n.) appartementen o.n.) ÏANS EN!!! SAMEN VOOR 'APPELBLOKJES Na 2;juar komt er een einde aan rleOrumenischeAvondvieringen vroder Avondgebeden genoemd) die u|der auspiciën van de plaat selijk Raad van Kerken zo'n vier vijiuaal per jaar in Soest wer den fhouden. De organiserende erkroep heeft onlangs - in nauw overig met de koorgroep die de ierijgen begeleidde besloten /ich|lt° op te heffen. Daahee staat definitief een streep ondc een jarenlange serie 'alter natie' kerkdiensten, waarvan de vooieschiedenis feitelijk terug gaat ot de jaren zeventig van de 2 eeuw. De geruchtmakende trcii taping in Drente was des aanleiding voor een aantal ïkomsten in de Oude Kerk, Soesters van uiteenlopende :lijke herkomst elkaar trof- oor bezinning en gebed. De dra 1 werd aan het begin van de tachtig opgepakt door een wei groep die, met de zegen van de aad van Kerken Soest, twee- ma ïdelijkse avondgebeden - in wis :lende kerkgebouwen - begon te ganiseren waarin vooral werd gciobeerd aansluiting te zoeken e maatschappelijke werkelijk- van die tijd. in Soest groeide destijds de ngstelling voor thema's die eend werden aan de actuali- hct vredesvraagstuk, met name de cties tegen de kernwapens, de zog voor het milieu en een recht- dige verdeling van de welvaart, el nationaal als internationaal. PI itselijk speelde in die tijd bij- rbeeld ook de 'richtingenstrijd' bi ten het protestants-christelijk oilerwijs een rol en het zeer om- iden ontslag van enkele tiental- medewerkers bij een Soester b^rijf dat het ook met het milieu al te nauw nam. Ook daar- werd in de avondgebeden aandacht besteed. Daarnaast k am de (kerkelijke of maatschap- ij ke) problematiek rondom de iitie van homo's en vrouwen de orde. Dat gold ook voor ^oorbeeld de verhouding tussen :derlanders en 'buitenlanders' en cjristenen en moslims, evenals de ist van asielzoekers en vluchte- ,en. De avondgebeden groeiden den duur dan ook uit tot een ats waar veel Soesters, betrok- bij actiegroepen van uiteen- 1 rende aard, elkaar 'spiritueel' 1 nden ontmoeten. 1 igentijdse antwoorden I de vieringen werd, in het licht n de bijbel, voortdurend gezocht 1 ar eigentijdse antwoorden op de t rijke vraagstukken van alledag, lar - naar het gevoel van velen de kerken minder duidelijk of 1 ver helemaal geen positie wilden lezen. De vieringen hadden dan >k het karakter van een politiek ondgebed en vormden op den uur ook het alternatieve kerke- ke onderdak van een tamelijk ssclende groep, meestal links oriënteerde christenen - zowel itholieken als protestanten - die ch in de reguliere kerkdiensten et meer thuis voelden. Overigens imen in het algemeen ook heel at 'gewone' kerkgangers aan de jeenkomsten deel. Ook kwam het el voor dat plaatselijke predikan- n en pastores de (s)preekbeurt tor hun rekening namen, al durf- ;n in dat opzicht niet velen hun ïk uit te steken. Vanzelfsprekend bestond in de avondgebeden grote belangstel ling voor vormen van minder tra ditionele geloofsbeleving, zoals de Zuid-Amerikaanse bevrijdings theologie. Gaandeweg groeide na enige jaren ook de behoefte aan verdere liturgische ontwikkeling. Daaruit ontstond de koorgroep, die de vieringen een bijzonder ka rakter verleende door bijvoorbeeld veelvuldig gebruik te maken van het uitgebreide liederenrepertoire van tekstdichters als Huub Oos terhuis en componisten als Tom Löwenthal en Antoinc Oomen, dat in veel kerken in die tijd nog niet erg bekend was. Veel Soesters zijn via de Oecumenische Avond gebeden definitief voor deze mu ziek gewonnen. Spiritualiteit In de jaren negentig - toen ook in de reguliere kerken de aandacht voor 'Vrede, Gerechtigheid en Heelheid van de schepping' (de thema's van het zgn. Conciliair Pro ces) weer leek te zijn toegenomen - verschoof in de avondgebeden het accent van de maatschappelijke en politieke betrokkenheid naar de meer persoonlijke beleving van ge loof en spiritualiteit. De laatste ja ren bleef de belangstelling voor de bijeenkomsten - om misverstanden te voorkomen inmiddels 'avond vieringen' genoemd - beperkt tot soms maar enige tientallen bezoe kers. De samenstelling van het publiek wisselde overigens voort durend; kennelijk voelden telkens weer andere groepen zich tot de vieringen aangetrokken. Hoewel de opheffing van de avond gebeden de laatste jaren al vaker ter sprake kwam, bleken toch elke keer wel weer nieuwe vrijwilligers bereid 'de kar' een tijdje te trek ken. Dat is nu helaas niet meer het geval. De werkgroep heeft dan ook vastgesteld dat er niet voldoende draagvlak is voor een nieuwe reeks avondvieringen, die na de zomer zou moeten beginnen. Omdat tegelijk het voortbestaan van het koor ter discussie stond is eenpa rig besloten nu definitief een punt te zetten achter de Oecumenische Avondvieringen in Soest. Een team van de EHBO Soest heeft zaterdag de vaardigheids- proeven van district Utrecht ge wonnen. Het team bestaat uit Alie Berends, Ellen van Haren en Otto van der Steeg en werd gecoacht door Jeroen Tuenter. Na een intensieve training onder leiding van Frans Hoogeweg en begeleiding van de Lotus (in oplei ding) Erica Stokwielder en Jolanda Tuenter verscheen het Soester team goed voorbereid in Den Dolder. Daar waren in verschillende boxen door Lotus op realistische wijze ongevallen in scène gezet. Aan de EHBO-teams de taak om hier serieus mee om te gaan. Ook on dergingen de hulpverleners een test op hun theoretische kennis op het gebied van het menselijk lichaam, kleine ongevallen, ver bandmiddelen en het stellen van een diagnose. Met ruime voorsprong werd de EHBO-Soest eerste. Dat gebeur de vorig jaar ook al, zij het toen met een andere samenstelling. De Soester hulpverleners mogen op 21 mei het district Utrecht vertegen woordigen op de landelijke vaar- digheidsproeven in Oostvoorne. Coach Jeroen Tuenter (rechts) en het winnende team bestaande, uit Otto van der Steeg, Ellen van Haren en Alie Berends. Jubileum Ruud Mosk is vorige week gehul digd vanwege zijn 25-jarig lidmaat schap van de EHBO Soest, Hij ont ving de zilveren speld, bloemen en een cadeaubon. 'Als je 25 jaar lid bent, dan betekent dit datje 25 jaar tijd hebt geïnvesteerd om je me demens in voorkomende gevallen zo goed mogelijk te kunnen helpen en bijstaan. Dat is het vermelden waard en kan nooit voldoende wor den gewaardeerd', zei voorzitter J.W. Vermeer. Hij noemde ook de dames J.B. van der Boon, W.J. Schrieken-van der Schacht en J.A. Vonk-Veldman die 12,5 jaar lid zijn maar niet op de ledenvergadering aanwezig konden zijn. Verder werd Elise van der Steeg bedankt. Zij blijft weliswaar lid van de EHBO, maar stopt na ruim twintig jaar als kaderinstructeur en docent. Zij werd uitgeroepen tot lid van verdienste en kreeg een zilve ren speld uitgereikt. Afgelopen zaterdag (23 april) heeft het Toon Hermans Huis Amers foort (THHA) zijn eerste Open Dag beleefd. De bezoekers rea geerden heel positief. Ze maakten kennis met wat het inloophuis écn jaar na opening voor mensen met kanker en hun naasten kan bete kenen. De dag stond in het teken van de diverse mogelijkheden die het THHA biedt: lezingen, bij voorbeeld over chemo- en radio therapie, een zangworkshop, een open atelier met diverse creatieve werkvormen en elk uur een medi tatieoefening. De vrijwilligers en coördinatoren gaven informatie over ondersteu ning en begeleiding die in het THHA mogelijk zijn. Verder we zen patiëntenverenigingen vanuit hun ervaringsdeskundigheid op de mogelijkheid tot lotgenotencontact. Bestuur en de Stichting Vrienden van het THHA gaven uitleg over ontstaan en doel. Dat leverde diver se aanbiedingen voor donaties op - noodzakelijke inkomstenbronnen om het huis in de toekomst open te kunnen houden. Het THHA ont vangt geen overheidssubsidie. Doel van het THHA is onder steuning van mensen met kanker en hun naasten bij de verwerking van het ziekteproces. Na het eerste jaar is aan de groeiende bezoekers aantallen merkbaar dat het THHA aansluit bij de behoeften van de doelgroepen. Elke steun is daarbij van harte welkom! Informatie: 033-46.55.227, info@thha.nl of www.thha.nl. In formatie over donaties, giften en sponsormogelijkheden: Stichting Vrienden van het THHA, 033- 47.21.764 of vrienden@thha.nl. Voor het eerst is Keimpe Zwart in Soest. Het medium verricht maandag 2 mei waarnemingen bij PASO, in het clubgebouw van De Vriendschap aan de Mezenhof. Bezoekers kunnen voorwerpen van huis meenemen en die aan Zwart laten zien. De bijeenkomst begint om 20:00 uur, zaal open 19:30 uur. De entree bedraagt 2,00 voor leden en 4,50 voor anderen. De Stichting Katholiek Onderwijs Soest-Soesterberg wil de basis school de Achtbaan aan de Van Hamelstraat uitbreiden met twee lokalen. De uitbreiding van de school is nodig, omdat het aantal leerlingen op de school flink is ge groeid. In 2004 had de school nog 249 leerlingen, inmiddels is dat op gelopen tot 260. Bij dit leerlingen aantal zijn volgens de norm extra lokalen nodig. Eén wordt gereali seerd op de binnenplaats en valt daardoor binnen het bebouwings- vlak van het huidige bestemmings plan. Het andere moet buiten het vlak gebouwd worden. Steden bouwkundig gezien is er geen be zwaar tegen de bouw. Wel dient de school drie extra parkeerplaat sen aan te leggen op eigen terrein. Het plan ligt op het gemeentehuis ter inzage. Soesters kunnen binnen vier weken bezwaar aantekenen. ijftien uitkeringsgerechtigde f >ester 'outlkoniers', die met suc- :s een reïntegratietraject hebben gerond, hebben afgelopen maan- ig van wethouder Bert Krijger in I it gemeentebuis een certificaat 1 itgereikt gekregen. Ik van de cursisten kreeg het cer- ficaat overhandigd door de wet- ouder, nadat beiden hun hand- skening hadden gezet. De groep /erd eerst toegesproken door Üe directeur van het NCB (Ned. pentrum voor Buitenlanders), I. \kel. Voor docente Shireen Schar- cnburg waren er bloemen en alle ursisten kregen een roos. ïen oudkomer is een allochtoon rail 18 jaar of ouder die niet on der de wet inburgering nieuwko mers valt maar wel werkloos is of kinderen opvoedt en in een maat schappelijke achterstandssituatie verkeert. De groep die deel heeft genomen aan het reïntegratietraject bestond grotendeels uit vrouwen. Naast het leren van de Nederlandse taal hebben de oudkomers ook les sen in beroepenoriëntatie gevolgd. De cursus had tot doel hun taalni veau te verhogen en hen beter in de maatschappij te reïntegreren. Alle cursisten hebben na afronding van de training, die eind 2003 is gestart, hun kennis van de Ne derlandse taal weten te vergroten. Inmiddels is meer dan de helft van de cursisten aan de slag met vrijwilligerswerk of een betaalde IVN Eemtard, vereniging Ier bmxderlng van hel natuur- en müeubesel Afdeling van hel Inndelglt Insituul voor Naneirbeschemiingieducabe rvN baan. Voor een aantal cursisten krijgt deze cursus een vervolg om zo hun kans op betaald werk te vergroten. Een tweede groep van 14 uitke ringsgerechtigde oudkomers is in september 2004 gestart. Ook deze groep volgt een intensief reïntegra tietraject taal en beroepenoriënta tie. Een bijdrage van het Europees Sociaal Fonds maakte het mogelijk om een tweede groep mensen de cursus te laten volgen. De groep 'oudkomers', samen met wethouder Bert Krijger, de di recteur van het NCB I. Akel en do cente Shireen Scharrenburg. Foto Soester Courant. la Steenhoïfstraat tel. 60120 75 (Voor deelname altijd van te voren aanmelden bij VW Soest, Steen- hoffstraat 9B, 60.12.075.) Woensdag 11 mei Steptocht Een waar avontuur: op de step door het bos van Soest! De route wordt begeleid, tussendoor zijn er nog wat vragen over het bos en is er wat te drinken. Aan het einde wordt er een ijsje gegeten bij Stayo- kay Soest, waar de route start. Mi nimum leeftijd 10 jaar. Aanvang: 13:30 uur. Deelname: 6,00. Donderdag 12 mei Kaarsen maken Kinderen kunnen nu zelf de mooi ste kaarsen maken in Soest! Bij 'De Punt', een kaarsenmakerij waar mensen met verstandelijke beperkingen werkzaam zijn, krij gen de kinderen een rondleiding om daarna zelf aan de slag te gaan! De kaarsen die ze gemaakt hebben krijgen ze mee naar huis en aan het einde drinken ze nog een glaasje limonade. Minimum leeftijd 7 jaar. Aanvang 13:30 uur. Deelname: 7,00. Vrijdag 13 mei Historische fietstocht door Soest Onder leiding van Hans Kruiswijk fietsen de deelnemers door het mooie historische deel van Soest. Tijdens de route krijgen ze van alles te horen over Soest en zijn geschiedenis. Aanvang: 10:30 uur. Deelname: 4,50. Vrijdag 13 mei Wandeling over landgoed De Paltz Deze dag kan men een mooie wan deling onder leiding van een gids maken over dit bijzondere privé- landgoed. De deelnemers krijgen informatie over het park, de na tuur en de geschiedenis tijdens de wandeling. Aanvang: 14:00 uur. Declname.kost 4,50. Nieuwsgierig als wij waren, reden wij in de rij En wierpen al die jaren die snelle blik opzij Daar wapperde dan fier Juul's koninklijke kroon-banier Ze was weer thuis en zat daar op de bank als wij Nóg zien wij hoe die jongens daar gewapend bij het hek Op wacht en hielden alles in de gaten Hoe die, zoals Christoffel Pullmann in het echt, Voor haar en vaderland, het leven wilden laten Dan wordt het klein, hoe Baarn ende Soest Nog wel eens streden om alle die oranje-eer Gelukkig lang geleden, zo gij smoest Maar kijk het pand staat leeg, het tij dat neemt een kéér Gij voelt het al: Ons Nieuwe Hoofdkwartier Gij Soest, gij Baarn. Dit moogt gij niet meer laten lopen Eén raad, één burgervader, één griffier De helft van de kosten moogt gij rustig hopen En is het referendum nog een eis Dan zal dat nou eens soepel en van harte Wie wil er niet eens neuzen in't paleis? Gij beiden houdt uw statusje aparte zie ook 'In onze straat II' blz. 48) Jan Menne Afgelopen zaterdag 23 april was het een drukte van jewelste op de Heideweg. Bij Scouting Don Bosco werden in alle vroegte maar liefst 1300 Limburgse vlaaien bezorgd, bedoeld om in Soest 'aan de man' gebracht te worden. <pstyle:tekst> Dankzij de voortref felijke voorbereidingen door de vlaaiengroep verliep alles op rol letjes. Na het uitladen begon het bezorgen. Met een achterbak vol vlaaien reden ouders en leden van de scoutinggroepen heel Soest en Soesterberg door om alle bestelde vlaaien op het juiste adres af te le- Esta Mar co Ingels bezorgt een van de 1300 vlaaien van Don Bos- veren. Rond vijf uur was de klus geklaard en ging iedereen moe, maar voldaan naar huis. Scouting Don Bosco bestaat dit jaar 75 jaar. En dat gaat zij natuur lijk vieren. Er staan een heleboel leuke dingen op het programma, zoals een open dag op 21 mei, een ouderdag en een reünie op 29 oktober. Op de website kan men meer te weten komen over alle ju bileumactiviteiten: www.donbos- cosoest.nl. De gemeente Soest en De Stichting 60 jaar bevrijding Soest nodigen alle inwoners van Soest en Soester berg uit om deel te nemen aan het bevrijdingsontbijt op donderdag 5 mei. Het ontbijt wordt gehouden in de tuin achter het gemeentehuis. Er is plaats voor duizend men sen, ongeveer de helft daarvan is gereserveerd voor de bewoners van de Zorgcentra. Er zijn al yeel aanmeldingen binnen gekomen. Wie zich nog niet voor het ontbijt heeft opgegeven en toch graag wil deelnemen kan contact opnemen met mevrouw Van der Zouw, van de gemeente Soest; 035- 60.93.411. De Baby en Peuterzaak OPEN 7.00 -11.00 uur OPEN 10.00 -17.00 uur Baby Beer Soest Kerkstraat 84 035 - 603 13 26 kijk nu op babybeer.nl voor spec. aanbiedingen Op zondag 8 mei organiseert het IVN-Eemland weer een natuur wandeling in de Eempolder bij Soest. De start is om 14:00 uur op het parkeerterrein bij de Oude Kerk, Torenstraat 1. In sloten met kwelwater wordt klimopwaterra nonkel aangetroffen en langs de weg de grote ratelaar, bij enkele duikers ook stekelbaarsjes. Er zijn ook weidevogels als kievit, ture luur, scholekster, grutto en wulp. Verder de buizerd, blauwe kieken dief en steenuil, en eenden zoals wilde eend, slobeend, zomertaling, smient, bergeend en krakeend. In dien mogelijk worden ook het bie zenveld, een zuiveringsgebied van 16.000 m2, en de Vogelopvang Soest bezocht Op zomerse dagen is het meestal erg druk op het dagrecreatieterrein De Bergjes. Momenteel wordt er over het gehele terrein gebarbe cued, met name door de alloch tone bevolking. De vele vuurplaat- sen levert bosbrandgevaar op. De brandweer is van mening dat ieder vuur in het natuurgebied leidt tot brandgevaar en heeft daarom liever een stookverbod. Op het terrein zijn te weinig blusmogelijkheden, aldus de brandweer. De gemeente vindt dat de mogelijkheid om te barbecuen mag blijven, maar wel onder voorwaarde dat er alleen nog vuur gestookt wordt op de betonplaten. De politie gaat hier op toezien. Parkeerplaatsen Bij het terrein van de Bergjes wor den 47 parkeervakken aangelegd op de verharde weg. In de berm wordt nog eens plaats gemaakt voor circa 48 auto's. Op andere plaatsen mag de auto niet meer staan. Op die manier wil de ge meente voorkomen dat die auto's de weg blokkeren voor de hulp diensten. De Rabobank in Soest bestaat 100 jaar! Dat vieren wij heel 2005 samen met u. Bijvoorbeeld op 21 mei met een 20 kilometer lange fietstocht die u door de mooie Soester en Baarnse omgeving leidt. Bij de start ontvangt u de route en versnaperingen voor onderweg. Natuurlijk drinken we ook ergens koffie en aan het einde van de rit is er ijs. Rijdt u mee? Vul dan onderstaande bon in of meldt u aan via info@sbe.rabobank.nl. Wij zien u vervolgens graag op zaterdag 21 mei tussen 10.00 en 12.30 uur bij het Rabobankkantoor aan het Kerkplein in Soest of de Eemnesserweg in Baarn. Stuur deze bon in een envelop (postzegel niet nodig) naar: Rabobank Soest Baarn Eemnes, Antwoordnummer 45,3760 VB S0ESÏ Ja, ik wil graag op 21 mei de fietstocht rijden die de Rabobank heeft samengesteld. Aantal personen Ik vertrek van: Kerkplein, Soest □Eemnessei weg, Baarn Adres. Postcode en Plaats: Tel- 1

Soester Courant | 2005 | | pagina 9