koninginnedag: een waar feest om Bruidspaar zag elkaar pas zes jaar na huwelijksdag moties in huize Preusser over vijf oorlogsjaren C-17A helikopter-slokop Rijkswaterstaat plaatst Is nachts liggers ecoduct Kerkdiensten Medische dienst Hulpverlening Speksteensnijden twee avonden in Drie Eiken na PAGINA 16 WOENSDAG 4 MEI 2005 -Aft o§- Eikenlaan Ier, voorzolder met erde slaapkamer met aangelegd met terras jprijs 395.000,- k.k. Heetakker ■jÉMVIHMi OESTERBERGSE COURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. KJ at-li ie n bezorging: tussen 18:30 en 19:30 uur C. van Bameveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 -602 18 41 oto: Eemland Pers. xe 4-kamerapparte- woonlaag, v.v. lift en its in het souterrain. n2. Bouwjaar 1993. ha), toilet, woon- ifpui naar het grote keuken v.v. inbouwap- ouderslaapkamer, n 2e slaapkamer. De mer is v.v. ligbad, en wastafelmeubel, ir met vaste kasten, i aansl. wasmachine en geïsoleerd en v.v. gas gprijs 445.000,- k.k. Weegbreestraat et diverse terrassen en net ruime afmetingen een camper/caravan ;raard ook zeer ge- ar meerdere auto's, igprijs 465.000,- k.k. Torenstraat Ie weg gelegen mar- joede staat van onder- - winkel-woonhuis. Inhoud 700 m3. Be- ikelruimte oppervlakte rdieping van ca. 20 m2. thuis: gescheiden en- opgang, ruime woon- keuken, slaapkamer, etrap naar zolder met ?rs. Voorzien van gas d. gprijs 495.000,- k.k. :houtenkampweg het lawaai van de traditionele veille, teweeggebracht door ito's, motoren en bromfietsen, irstte in Soesterberg het echte est los. Het inmiddels vertrouwde ogranima lokte w eer duizenden ezoekers naar het dorp, waar de tiviteiten op de Rademakerstraat i het ijsbaanterrein waren gecon- ;ntreerd. ct was een mooie dag, waarop het ikele druppeltje dat er viel niet eens voldoende was om het stof en de rook (van de palingrokerij) en de walm (van de vleessnacks op de grill) te verdrijven. Omge ven door allerlei muziekgenres, live gespeeld door de Boerenkapel en het Shantykoor, gepresenteerd door disc-jockeys of zomaar uit de radio, schuifelden de bezoekers langs de kramen op de Koningin- nejaarmarkt waarmee Soesterberg zich tot ver in het land een naam heeft verworven. Torenstraat uche, toilet en was- :e, aparte wasruimte, aam en dakraam. Veel Met name de ruimte aktijk aan huis. iprijs 495.000,- k.k. Rembrandtlaan idtlaan ligt deze vrij- jouwde villa met :house en garage. Per kamer voorzijde, mer met gaskachel, woonkeuken. Ver- apkamers w.v. 1 met er met ligbad, v.w. en ig. Achter de woning ouse v.v. kitchenette, me slaapkamer. De mbad. De woning is iprïjs 545.000,- k.k. Voor kinderen altijd leuk: ge- te kleuren en in een uitmonstering min kt te worden in de favorie- naar keuze. p0t0; Eemland Pers. Rijkswaterstaat voert volgende week belangrijk werk uit aan de louw van het ecoduct over de A28 lij Leusderheide. Dan worden na- Jelijk de liggers (balken) geplaatst lie de overspanning vormen van let ecoduct. In totaal gaat het om 8 liggers van 25 ton per stuk. let werk vindt 's nachts plaats, ïijdens de werkzaamheden wordt let verkeer op de A28 tussen de fritten Soesterberg en Amersfoort- tuid van tijd tot tijd stilgezet. Dit pbcurt in samenwerking met de LPD. Pp maandag 9 en dinsdag 10 mei lorden de liggers geplaatst op het weggedeelte in de richting Amers- lort. Op woensdag 11 en donder dag 12 mei is het weggedeelte in de richting Utrecht aan de beurt. Vanaf 22:00 uur 's avonds tot 5:30 uur wordt het verkeer tijdens het plaatsen van elke ligger steeds tien minuten stopgezet. Per nacht worden er ongeveer twintig liggers geplaatst. De nacht van vrijdag 13 mei wordt aangehouden als reser venacht. Met de plaatsing van de liggers wordt een belangrijke mijlpaal bereikt in de bouw van het eco duct Leusderheide. Het ecoduct is bedoeld om de dieren op de Leus derheide een kans te geven veilig over te steken naar de bos- en hei degebieden rond Soest. Het gaat met name om grotere diersoorten, zoals dassen, reeën en edelherten. Het ecoduct is naar verwachting half juli gereed. Donderdag 5 mei t/m zondag 8 mei Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Donderdag 10:30 pastor J. Beekman; eucharistieviering; gemengd koor Vrijdag 6 mei 14:30 pastor G. Claassens; viering in De Heybergh Zondag 10:30 pastor B. Tieman; communieviering; herenkoor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 10:00 pastor Firas, eucharistieviering volgens Chaldeeuwse ritus; koor St. Thomasparochie Prot. Kerk in Ned., Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 Zondag 10:00 ds. J. Bouma, Bilthoven Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 mevr. H. Geschiere World Outreach Church (info locatie: 0346-35.04.58) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 0900- 43.01.430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, 030-69.95.952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, 35.24.67; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Even proberen, zo'n driewieler, en als het goed gaat willen vader en moeder misschien wel de porte monnee trekken. Er was weer een zeer uiteenlopend ■aanbod, van de zeer gewilde voet balshirts met achterop de namen van wereldsterren tot vloerkleed jes, van dameskleding tot horloges, van spulletjes uit grootmoeders tijd tot de meest moderne radiogra fisch bestuurbare auto^s. Aan eten eveneens geen gebrek. Paling en haring, saté en hamburgers, pof fertjes, broodjes en oriëntaalse hapjes, er was voor iedereen wat. De opbrengst van de pannen koe kenverkoop was bestemd voor de activiteiten in het ontmoetingscen trum De Drie Eiken. Behalve verkoopkramen waren er ook enkele die bemand werden door leden van clubs die probeer den nieuwe leden binnen te halen, zoals de tennisvereniging en de bridgeclub. Het zou te ver voeren om alle onderdelen afzonderlijk te noemen, maar de ganzenparade was een uniek evenement, de bal lonnenclowns haalden malle fratsen uit, het ponyrijden was een favo riete bezigheid van de kleintjes, het optreden van het show- en twirl- team Soesterberg trok veel bekijks, kortom, het was weer een ouder wets feest in Soesterberg. Daarbij werd de jeugd niet verge ten. Op de ijsbaan waren de meeste activiteiten geconcentreerd, zoals een draaimolen, een springkussen en een ballenbak. De kinderen konden ook meedoen aan allerlei spelletjes, zoals hoefijzer gooien en de schildpaddenrace. En wie geen geld had om er een leuke dag van te maken en het dus eerst moest verdienen, was er de rom melmarkt voor kinderen, waar zij het speelgoed aanboden waarvoor zij zelf inmiddels te groot waren geworden. Kortom, het was weer een gezellige dag in Soesterberg, waar niemand zich hoefde te vervelen omdat er voor iedereen iets te doen was. Tot in de late uren, dankzij de drive-in show met muziek van Strauss tot house en de afsluitende lampion- nenoptocht met muziek van het Malletcorps uit Zeist. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 0900-88.44; alarmnummer: 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 035-60.31.119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, S 06-30.18.93.17. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 35.19.40, b.g.g. 35.16.58 of 35.13.46. Amant thuiszorg en Amant christelijke thuiszorg (voorheen Thuiszorg Eemland) Huishoudelijke verzorging, verzorging en verpleging, gespeciali seerde verpleging, overbruggingszorg, personenalarmering. U bent 24 uur per dag beschermd. 033-42.20.500; ook voor spoedeisende situaties tussen 17:00 en 08:00 uur en in de weekeinden. Amant uitleenservice Voor het lenen van hulpmiddelen en verpleegartikelen. Voor spoed eisende situaties 's avonds en in het weekeinde: 033-46.19.191. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: 033-29.94.669; dag en nacht bereikbaar. Eén op Eén Thuiszorg Particuliere en AWBZ-thuiszorg; gratis zorgadvies, 24-uurs bereik baarheid; vakbekwaam, snel inzetbaar, betaalbare zorg, 035- 54.12.016; buiten kantoortijden voor spoedeisende gevallen: 06- 51.54.03.73. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 35.23.91. Grof vuil, S 0800-766.20.00. 'Blijven ademhalen'. Dat is vol- m gens Wim Legerstee (85) het ge heim van een goed huwelijk. Zijn evenoude echtgenote Rica van Staveren voegt er twee volgens haar noodzakelijke elementen aan toe: 'En tegen elkaar opspelen als het nodig is!' Die combinatie heeft voor hen gewerkt: zaterdag waren ze 65 jaar getrouwd. Is dat al een niet alledaagse gebeurte nis, minstens zo bijzonder is het dat de bruidegom inmiddels lan ger gepensioneerd is dan dat hij (bij de luchtmacht) werkzaam is geweest..... Het feit dat ze getrouwd zijn was wellicht niet eens zo bijzonder, of misschien toch wel: ze leerden el kaar al kennen op de lagere school in Assen, waar de bruid is geboren en de bruidegom door verhuizing van z'n ouders was komen wonen. Nadat ze elkaar een tijdje uit het oog hadden verloren, kwamen ze elkaar weer tegen op de rooms- katholieke dansclub. Toen sprong de vonk over. Legerstee, altijd al bijdehand als het om technische oplossingen ging, had inmiddels een cursus gevolgd aan de am bachtsschool. Toen hij in 1937 als padvinder de Jamboree in Vogelen zang meemaakte, viel er thuis een brief van het Ministerie van Oorlog in de bus met een keuringsoproep voor militaire dienstplicht. Hij werd gevraagd voor de kader opleiding, maar wilde per se bij de Luchtvaartafdeling, voorloper van de Koninklijke Luchtmacht. Na enige strubbelingen kwam hij daar na een opleiding van vier maanden in Nijmegen inderdaad terecht. Niet in Nederland, maar in Nederlands-Indië, waar toen een luchtmacht werd opgezet. Op Tweede Kerstdag 1938 vertrok Legerstee met de Kota Gedeh naar Bandoeng. Omdat de leiding daar er de voorkeur aan gaf dat een Nederlandse militair met een Nederlandse vrouw trouwde die vervolgens over mocht komen, trok Legerstee de stoute schoenen aan en vroeg Rica van Staveren ten hu welijk. Zij stemde ermee in, wat als consequentie had dat ze moesten trouwen 'met de handschoen', dus bij afwezigheid van de bruidegom met een plaatsvervanger. Dat was zijn vader. 'Ik ben dus eigenlijk met zijn vader getrouwd,' zegt de bruid, en de bruidegom vult aan: 'En ik op 30 april 1940 met de notaris in Bandoeng'. Op 13 mei zou de bruid naar Ban doeng vertrekken om haar echtge noot voor het eerst sinds lange tijd weer te zien. Het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog gooide ech ter roet in het eten. Al hun spullen, zoals de complete uitzet, waren al wel met de boottrein naar Genua verstuurd, waar ze na een treinreis aan boord van de Indrapoera zou gaan, maar zover is het niet geko men. Pas na de bevrijding, in 1946, ging ze met de Oranje naar Indië. De spullen zijn daar waarschijnlijk niet aangekomen. Ze zijn althans nooit boven water gekomen, op een hutkoffer na. Wel kregen zo nog tijdens de oorlog van de Rot terdamse Lloyd het bericht dat die in Marseille was opgedoken Krijgsgevangen Alleen al over zijn militaire pe riode in Indonesië is een boek te schrijven. Legerstee maakte als boordwerktuigkundige bombar- dementsvluchten mee, was in Sin gapore en in Nieuw-Guinea, raakte gewond en werd enige tijd in het ziekenhuis verpleegd, werd krijgs gevangen gemaakt en werkte aan de beruchte Birma-spoorweg. Na anderhalf jaar, toen hij nog maar 38 kilo woog, werd hij naar Japan, waar hij in de buurt van Nagasaki de aanval met de atoombom mee maakte. Na de bevrijding kwam hij via Manilla op de Filippijnen weer in Indonesië terecht. Hij kreeg nauwelijks de kans bij te komen van alle ontberingen van de oorlog, kort na het eind daarvan werden politionele acties uitgevoerd tegen Indonesische vrijheidsstrijders. Pas in 1946, zes jaar na hun 'hu welijk met de handschoen', zagen bruid en bruidegom elkaar voor 't eerst weer terug. Drie jaar zijn ze daar samen geweest. Na de soe vereiniteitsoverdracht keerden ze eind 1949 naar Nederland terug met de Willem Ruys. Een aantal overplaatsingen in Nederland, Naast de felicitaties kreeg het 65-jarig bruidspaar Legerstee in Soesterberg ook de gelukwensen van het burgemeester Janssen en diens echtgenote. Foto: Eemland Pers. onder meer naar Leeuwarden en Twente, eindigde toen de Leger- stee's in 1963 naar Soesterberg ver huisden, naar de plaats waar Wim Legerstee inmiddels werkzaam was. Op 31 december 1967 verliet hij na nog geen dertig jaar (maar de tro penjaren telden destijds nog dub bel) als eerste luitenant technisch officier de luchtmacht. Piano Via de Generaal Spoorstraat en de Prof. Lorentzlaan zijn ze naar Huis ten Halve verhuisd, waar ze nu alweer vijftien jaar met plezier wonen. Zoals ze in Soesterberg al tijd met plezier gewoond hebben. Rica Legerstee heeft zich in die 65 jaar met de opvoeding van de vier kinderen en het huishouden bezig gehouden. Daarnaast heeft ze toen als vaste pianiste het inmiddels ter ziele gegane Bejaardenkoor van Soesterberg op de piano begeleid en verzorgde ze piano-uitvoeringen in tehuizen in de omgeving. Zater dag kregen ze voor de tweede keer bezoek van burgemeester Janssen en diens echtgenote, die in 2000 ook al gelukwensen kwamen aan bieden bij het 60-jarig huwelijks feest van het echtpaar Legerstee. Namens de gemeente werd er ook een bloemstuk bezorgd. Ten slotte waren er schriftelijke gelukwensen van koningin Beatrix, wat ook door de vier kinderen, zeven kleinkin deren en de overige familie op het feest zeer werd gewaardeerd. In Soesterberg bestaat de moge lijkheid om de cursus speksteen- snijden te volgen. Wie hiermee wil kennismaken, kan zich hier voor op donderdag 12 en vrijdag 13 mei, van 19:00 tot 22:00 uur, terecht in het ontmoetingscen trum van De Drie Eiken aan het Dorpsplein. Docente is Irmgard Lensink. Zij wil de mensen graag laten kennismaken met speksteen en de fascinerende hobby die het snij den ervan voor velen betekent. Speksteen is een natuursteen die in alle werelddelen wordt gevon den. De hardheid ervan verschilt. De zwarte en de gemarmerde steen zijn het hardst. Deze steensoort wordt gebruikt in de industrie en door beeldhouwers. De hobbyist daarentegen gebruikt de zachtste soort, meestal wit, maar er zijn ook kleuren, zoals roze, groen en bruin. De zachte soort is uiteraard het ge makkelijkst te bewerken, bijvoor beeld met een vijltje, een rasp of een aardappelschilmesje, alles wat enigszins snijdt en schraapt. 'De hobby wordt vergeleken met beeldhouwen, maar dat is het toch niet. Ik heb beeldhouwen nooit ge leerd,' zegt Irmgard Lensink. 'Het gaat erom te leren met speksteen om te gaan, wat je ermee kunt doen en hoe je het kunt bewerken. Het is echt vrije vormgeving.' De ervaring heeft geleerd dat dit vaak tot bijzondere resultaten leidt. 'De mensen die al eerder zo'n cursus hebben meegemaakt, maken heel mooie werkstukken op de twee cursusavonden, terwijl het toch allemaal beginnelingen zijn die gewoon nieuwsgierig zijn geworden nadat ze erover gehoord hebben en komen kijken wat ze zelf kunnen. Er zijn ook veel mensen die ermee doorgaan, 't Is heel erg leuk om met de steen te werken.' Deelnemers aan de cursus hoeven geen materiaal te kopen. Dat is beide avonden in voldoende mate beschikbaar. Voor deelname aan de cursus kan men zich opgeven bij De Drie Eiken, tel. 0346-351402. De Kosten voor beide avonden be dragen 15 euro. De eerste Chinook transporthelikopters van de Ko ninklijke Luchtmacht zijn vanaf hun thuisbasis Soes terberg naar Afghanistan vertrokken. De Chinooks ondersteunen daar de Special Forces die de komende maanden gaan deelnemen aan de 'Operatie Enduring FreedomOEF) in zuidoost Afghanistan. De Chi nooks werden voor het vervoer in een C'-ï 'JA geladen, de slokop van de Amerikaanse Luchtmacht. De Ne derlandse bijdrage aan de 'Operatie Enduring Free dom' bestaat uit 165 militairen van de Special For ces, en een helikopter detachement van 85 militairen en vier Chinook helikopters. 2 slaapkamers met v.v. vaste kasten, en luxe wastafelmeu- tvloer. Vaste trap naar :rap met extra zolder- ler). Veel bergruimte. gas c.v. (2001) en de authentieke de- gezinshuis. Prijs 550.000.- k.k. NVM 035-6030025 Iet meest ergert hij zich aan de Eiensen die zich gebeurtenissen, |fj voorkeur zelfs 'heldendaden', leëigenden hoewel zij die enkel iseren op van-horen-zeggen, laat liaan dat ze er zelf bij (betrokken) rijn geweest. Oud-verzetsstrijder Ac ('Akkie' voor degenen die hem eter kennen) klopt zich zelf niet op e borst voor zijn rol in de oorlogs- iren. Hij praat er zeer terughou- lend over, er niet uit op om zestig lar na de bevrijding nog eens in het ïiddeipunt van de belangstelling te taan. Dat stond hij jaren geleden toen hij werd onderscheiden iet de eremedaille in de Orde van )ranje Nassau met de zwaarden. ten meer dan verdiende waar- lering voor Preusser (83) die is uitgenodigd om op een middelbare ichool in Zeist te komen vertellen over de oorlogsjaren. Een uitnodi ging die hij graag heeft aangeno men, 'omdat-de jeugd van tegen woordig niet weet wat het gekost ïecft om de vrijheid te bereiken.' Er wordt soms schamper gereageerd op verhalen over wat Nederlanders allemaal deden om de Duitse be zetter dwars te zitten. Een passage uit het boek 'Soest in oorlogstijd' geeft hun moed, hoe gering die ook geweest lijkt te zijn, treffend weer: 'Inwoners die meer uit gloeiende verontwaardiging dan uit helden moed een bijdrage leverden aan het verzet. In deze tijd lijkt dat nau welijks van belang te zijn geweest. De jongere generatie die niets van de oorlog heeft meegemaakt maar wel de verhalen kent, doet er soms schamper over. Kinderspel, vinden de jongeren van nu het. Ze verge ten dat het een totaal andere tijd was. Dat het verzet méér werd ge pleegd uit goede wil dan met wa pens; dat de Duitsers onbereken baar waren; dat een verzetsdaad, hoe gering ook, soms onevenre dige represailles tot gevolg had.' De verzetsdaden van Ac Preus ser als lid van een verzetsgroep in Soesterberg waren meer dan schijn baar nietige pesterijtjes jegens de Duitsers. 'Diefstal' van wapens, en het vervoer ervan, evenals van bonkaarten en voedselpakketten, soms met de brandweerauto; het bevrijden van gevangenen en op transport gestelden, of het schep pen van de mogelijkheden daar toe; het opblazen van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort nabij Soest- duinen, samen met Cees Pastunink, het zijn maar enkele van de ver zetsdaden die Preusser pleegde of waar hij nauw bij betrokken was. Aan het opblazen van de spoor lijn heeft hij zijn vrouw 'overge houden'. Na die daad vluchtte hij via het bos naar een huis op het terrein van de waterleiding, waar na hij in het bos verstopt werd. In het huis waar hij binnenvluchtte leerde hij zijn huidige echtge note kennen die daar woonde. Eén van de dingen die hem het meest is bijgebleven, is de bevrij ding van mensen uit de trein op weg naar een concentratiekamp. 'Met personeel van de spoorwegen rom melden we wat aan de vloerbalken van de wagons. Bij Twello moest de trein altijd even stoppen en daar was dan de gelegenheid om een paar jongens te laten ontsnappen.' Duitse afkomst Terugdenken doet hem nog steeds wat 'en het zou onzin zijn als ande ren die de oorlog niet hebben mee gemaakt die tijd zouden vergeten.' Zelf denkt hij vaak terug aan die tijd. Hoewel, via zijn grootvader (hij voer op de Hindenburg) zelf van Duitse afkomst, is zijn grote afkeer van de oudere generatie Puitsers. niet verdwenen en nog net zo groot als in de vijf oorlogsjaren. Maar de huidige generatie verwijt hij niets. 'Om de doodeenvoudige reden dat die er niets aan kan doen.' Daarom heeft hij ook niets tegen contacten zoals die er zijn tussen bijvoorbeeld Odeon en een muziekvereniging in Duitsland of tegen het feit dat Soest de partnergemeente is van de gelijknamige stad in Duitsland. De afkeer is bij hem, meer nog dan door de 'gewone' militairen, vooral veroorzaakt door Duitsers 'die zogenaamd vriendschap pelijk met me omgingen, maar toen puntje bij paaltje kwam me wilden doodschieten.' De ge dachte daaraan maakt bij hem nog steeds een heftige emotie los. Evenals zijn vader die hoofd van de ondergrondse was in Soester berg, was Preusser destijds werk zaam bij het luchtvaartbedrijf op Soesterberg; junior onder de le gendarische adjudant Boevink. Aanvankelijk namen oud-mili tairen het initiatief tot oprichting van een verzetsgroep. Later sloten actieve militairen, onder wie vader en zoon Preusser, zich bij hen aan. Het was het begin van lange jaren waarin Ac Preusser meer dan eens aan de dood is ontsnapt. Eén keer heeft hij zijn leven te danken gehad aan... een begrafenis, van Janneke Bernardusse. Hij werd, toen hij op de fiets een wapen vervoerde dat verstopt moest worden, achterna gezeten door schietende Duitsers. Toen de begrafenisstoet de Ver lengde Postweg opdraaide, hield het schieten even op en kon hij ontkomen, af was een band van zijn fiets kapot geschoten. Het ging toen maar om één wapen. Later waren het er veel meer: 'Wij hadden al leen al in Soesterberg meer wapens dan in de hele provincie Utrecht.' Die wapens werden ondergebracht in een tuinhuisje aan de Chr. Huy- genslaan, waar Henk Elberse on dergedoken zat. 'Daar hebben we een met planten en mos bedekte on dergrondse gang gemaakt waar we schietoefeningen hielden.' Het is op z'n minst een klein wonder dat die plek nooit is ontdekt of verraden. In huize Preusser aan de Postweg maakte men zich al die jaren grote torgen om 'Akkie'. 'Mijn vader vond het verschrikkelijk wat ik deed. Hij zei altijd dat ik er veel te jong voor was. Mijn moeder is er in zes maanden tijd grijs van geworden. Ik was nooit thuis, al tijd maar onderweg. Maar ik deed het omdat ik vond dat er iets ge daan moest worden.' Hij heeft de voldoening dat het niets voor niets is geweest. Hij is zich ervan bewust dat hij geluk heeft gehad dat hij de oorlog heeft overleefd. Zijn collega's in het verzet, Ste- merding, Van Angeren en Odijk (Preusser maakte zich destijds sterk voor diens nagedachtenis; de ge meente eerde hem in het Odijk- plein) hebben het niet gehaald. Zijn herinneringen aan de oorlog vervagen niet. Ook dankzij de waardering die hij kreeg van de velen die hij geholpen heeft, het leven heeft gered soms. De talrij ke bedankbrieven en foto's die hij kreeg, heeft hij allemaal bewaard, ook die van zijn vader. Het be kijken ervan brengt verschillende emoties boven. Emoties die sterker worden naarmate de dag van de dodenherdenking en de bevrij dingsdag naderen. Voor de jeugd zouden het dagen moeten zijn die de betekenis van vrijheid duide lijk maken, en het besef dat deze vrijheid zware offers heeft gekost. Ac Preusser... herinneringen aan de vijf oorlogsjaren vervagen niet... Foto: Eemland Pers.

Soester Courant | 2005 | | pagina 17