'Weer lucht in begroting van Soest' Lintjes voor drie 'Soestersen' 0.79 0.99 3.49 2.79 6.99 0.49 S Kom Hemelvaartsdag naar Intratuin Amersfoort Soest vraagt ministerie om AHOB's bij overweg 1,00 Gemarineerd satévlees Witlof SUCCESVOL VERKOPEN? WOENSDAG 4 MEI 2005 83e JAARGANG NO. 38 DEZE WEEK 'Eenmalige korting van 25 euro op afvalstoffenheffing' Door bezuinigingen en meevallers blijft er geld over Kantoor S.C. 2 dagen dicht Dieven van steigerklemmen aangehouden GRATIS klokthermostaat tw.v. 140,- bij een nieuwe HR-ketel N NIJHOf "DE SOESTER" Asbestdeeltjes op opslagterrein na brandje Te veel alcohol Feestelijke bijeenkomst met oud-gedecoreerden SOESTER KALENDER r ik V2» ik ik ik NU GROTE PLANTEN T* LAVENDEL!! DESKUNDIG ADVIES Tfchni? Woningmakelaardïj - Taxaties Hypotheken - Assurantiën jp Hol Molenbeek V? Woning- en Assurantiemakelaars 1,00 DPEL6 lü Bananen Multi vit vruchtensap Appeltaart vers gebakken Palingfilet Van de Graaf Bel voor een goed gesprek 035 6032737 REGIOMAKELAARS COURANT Huurwoningen 8 Op Soest 9 Expositie 'Soest 1940-1945'. Soest moet na 0-0 nacompetitie in. Champagne voor hockeysters. Prikbord Kerkdiensten. Medische diensten. Radio Soest. 21 Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 9,25 - Buiten Soest 18,50 - Losse nummers 0,65 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel 3 Hospice komt aan Julianalaan. Gemeentepenning voor Peter Veen en Hans Kampf. Twee varianten voor moskee. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel 4 Actueel 5 Vissterfte in vervuilde vijvers. Buitenspelen achter zwembad. 29e Oude Ambachtenmarkt. Familieberichten 6 Varia 7 Brandweer werft vrijwilligers. Matthijs Kool bouwt waterdam. AJIe huishoudens krijgen volgend jaar een eenmalige korting van 25 euro op de af valstoffenheffing. Dat stelt al thans het college voor aan de gemeenteraad. Dit gebaar aan de burgers kan worden gemaakt, omdat in 2004 de kosten van het Reini- gingsbedrijf Midden-Nederland (RMN) 500 duizend euro lager zijn uitgevallen. Burgemeester en wethouders vinden het van zelfsprekend dat deze meeval ler terugvloeit naar de burgers. Zij zijn immers ook zwaarder belast (OZB) toen er bezuinigd moest worden. Het overschot in de bedrijfsre- serve van het RMN is niet het gevolg van verkeerd begroten, zegt wethouder Bert Krijger desgevraagd. Het RMN heeft efficiënter kunnen werken en verder vielen de kosten van de Afvalverwerking Utrecht (AVU) lager uit. Als de raad instemt met het voorstel van het college, zal de eenmalige korting op de afval stoffenheffing worden berekend in de nota van 2006. Soest heeft Beatrixboom. Verdwenen Soest hervonden: Jan van de Bovenkamp. Yaria 11 Marokkaans Comité moet echt leren op eigen benen te staan. Mugro wil parkeerplekken via rechter waarborgen. Koninginnedag 13 Prullaria, ballonnen, rondritjes en 'live' muziek. Cultuur 14 Joop Oversteegen: muzikant in hart en nieren. Soesterberg De kans op succes wordt klein geacht, zelfs door initiatiefnemer GGS. Toch gaat Soest bij het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat vragen of de spoorwegovergang bij de Gouden Ploeg met AHOB's kan worden beveiligd. Als dat kan, dan blijft de wandel en fietsroute van en naar de Eng open. Mag het niet, dan zal Soest mogelijk proberen groen licht te krijgen voor alternatieve afslui tingen. Bijvoorbeeld hekken die handmatig geopend en gesloten kunnen worden. ProRail is eigenaar van het spoor wegennet en wil uit veiligheids overwegingen alle onbewaakte overwegen afsluiten en er een tunnel of een voetgangersbrug re aliseren. Het rijk heeft daar geld voor uitgetrokken, maar het eer ste alternatief is bij De Gouden Ploeg niet haalbaar, de tweede ongewenst. Koninginnedag: een waar feest. Sport Het kantoor van de Soes- ter Courant is op donderdag 5 en vrijdag 6 mei gesloten. Leveranciers van kopij wor den niettemin verzocht pers berichten zo tijdig mogelijk te mailen of toe te zenden, indien mogelijk bij voorkeur vóór vrijdag 14:00 uur. Hetzelfde geldt voor adver tenties, waarvoor de deadline maandag 15:00 uur is. Dankzij een tip van een getuige heeft de politie twee dieven kun nen aanhouden. Het tweetal, 19 en 20 jaar, had zo'n 250 steigerklem men ontvreemd van een bouwter rein in de Boerenstreek. Iemand zag dinsdagavond dat zij spullen in een auto laadden en belde de politie. Toen die arriveerde, reden de dieven net de Hofstedering uit, maar op de Di Lassostraat werden ze achterhaald en ingerekend. De auto werd in beslag genomen en tijdens het verhoor bekenden de mannen de diefstal. in de Nuon Energiewinkel bouwen woonwaren. baarn minervaweg 3, tel. 035 54 86 m, vww.nilhotbaam.nl. bel voor meer Informatie over deze aanbieding met Nuon, telefoon 0800 zo 21 of kijk op www.nuon.nl CHEVRQLET Kostverlorenweg 1 - Soest Tel. 035 - 6021064 www.soester.nl Soest heeft in 2004 een overschot van 547 duizend euro geboekt en zal dit jaar en de komende vier jaren twee tot negen ton euro overhouden. De betere financi ële positie en vooruitzichten zijn het gevolg van bezuinigingen en (deels structurele) meevallers. 'Er zit weer lucht in de begroting', zegt wethouder Bert'Krijger. In hoeverre de burger ervan gaat profiteren, zal in het najaar duidelijk worden wanneer de (meeijaren)begroting wordt vast gesteld. In juni geeft de gemeen teraad de richtlijnen aan. 'Cadeautjes' als gevolg van de winst van 2004 zitten er niet in. Het college wil deze 'incidentele meevaller' aan de algemene reser ve toevoegen, want die is met 2,5 miljoen euro 'uiterst mager' vol gens Krijger. 'Heb je een tegenval ler, dan heb je een buffer nodig.' Als het gaat om de overschotten tot en met 2009, dan heeft het col lege wel zo zijn ideeën. Concreet stelt het voor een derde wijkcoör dinator en een preventiemedewer ker voor de brandweer aan te stel len. De tijdelijke baan van de-der de communicatiemedewerker mag van het college worden omgezet in een vast dienstverband. Huishoudens Wellicht dat de huishoudens ook een slaatje kunnen slaan uit het rooskleurige toekomstbeeld. Sinds vorig jaar moeten ze, boven op de reguliere inflatieverhoging, elk jaar 2,5 procent extra aan OZB beta len. Deze toeslag zou in 2006 ach terwege kunnen blijven. De raad kan weer stijgen in de populari teitspolls want hij beslist daarover, ook als het gaat om eventuele las tenverlichting of nieuwe structu rele projecten. Vast staat dat lang niet alle (be kende) wensen van de gemeente zelf en verenigingen en instellin gen gehonoreerd kunnen worden. Daarvoor is minimaal een over schot van een miljoen nodig. Krijger vindt dat er scherper moet worden begroot, nu er tot en met 2009 geld zal overblijven. Hoewel het op een totale begroting van 78 miljoen euro om 'marginale bedra gen' gaat, is hij blij dat Soest meer speelruimte krijgt en niet opnieuw gedwongen wordt te snijden in de uitgaven. Helemaal tevreden is hij niet, want er is vorig jaar meer bezuinigd dan hij wilde. Binnen haar eigen ap paraat moest de gemeente van de raad 665 duizend euro bezuinigen. Dat is gelukt, maar heeft ook zijn gevolgen, zegt Krijger. 'Er wordt veel verwacht van de overheid, maar we kunnen niet alles doen, omdat we krap in het personeel zitten. Dat is een spanningsveld. In vergelijking met even grote ge meenten hebben wij een bezetting van tweederde.' ProRail heeft de toestemming van de gemeente nodig om de over weg af te sluiten, maar de raad wil de verbinding met de Eng in stand houden. De vraag is nu of het mi nisterie akkoord gaat met een an dere oplossing dan een brug of een tunnel. Volgens ProRail zal het ministerie er niet mee instemmen, maar Soest gaat het toch probe ren. Dat besloot de raad donder dagavond. De fracties houden wel een slag om de arm. Ze willen duidelijkheid hebben over wie er aansprakelijk is voor ongevallen in een nieuwe si tuatie met AHOB's of een andere vorm van beveiliging. Daarnaast hebben ze geen zin om voor de kosten van AHOB's op te draaien. Wat de aansprakelijkheid betreft, zal het college zich door het ministerie laten informeren. Zodra de antwoorden binnen zijn, koppelt het college een en ander terug naar de raad. Bij een brand in een gebouwtje op gemeentelijk terrein aan de Mo lenstraat is vorige week woensdag asbest vrijgekomen. Asbestdeel tjes kwamen terecht op het op slagterrein van de gemeente. Vol gens een woordvoerder van de gemeente gaat het om een kleine hoeveelheid en is er geen asbest terechtgekomen op de omliggen de terreinen, waaronder het volks tuincomplex De Uitwijk. Die zijn niet vervuild, aldus de woordvoer der, de opslag voor materialen van de gemeente wel. Een sanerings- bedrijf heeft de asbest inmiddels verwijderd. Met meer dan drie keer zoveel al cohol in zijn bloed dan achter het stuur wettelijk is toegestaan, was een negentienjarige Soester za terdagavond toch gaan rijden. Hij werd aangehouden voor een con trole in Baarn en moest per direct zijn rijbewijs afstaan. In ruil daar voor kreeg hij een proces-verbaal mee naar huis. Landelijk schijnt het aantal man nen dat aan de vooravond van Ko ninginnedag yvordt onderscheiden (de zgn. 'algemene gelegenheid') nog altijd veel groter te zijn dan het aantal vrouwen. Soest heeft vo rige week een bescheiden poging ondernomen om daarin wat meer evenwicht te brengen. De lintjes gingen naar drie 'Soestersen'; de mannen kwamen er ditmaal niet aan te pas. De mannen waren overigens wel weer ruimschoots vertegenwoor digd onder de oud-gedecoreerden, die speciaal voor de gelegenheid waren uitgenodigd. 'Ervaringsdes kundigen', noemde burgemeester Janssen hen. In de goed gevulde Open Hof reikte hij de koninklij ke onderscheidingen uit aan ach tereenvolgens de dames A.G. van Mourik-de Knijff (64), A.S. de Widt-Beukelman (63) en W. Lijf- togt-Fredriks (62). Mevrouw Van Mourik werd lid in de orde van Oranje Nassau van wege o.a. haar verdiensten, naast een druk gezin, als vrijwilligster op kerkelijk en maatschappelijk ter rein. Ze was in Soest o.a. telefo niste bij de SWOS (Ouderenbus, personenalarmering), bestuurslid van de PCOB en de NCVB en nog altijd van de Vrienden van de Stichting Zorgcentra Soest. Mevrouw De Widt - echtgenote van Janssens voorganger - werd ridder in de Orde van Oranje Nassau voor haar 'goede werken in de samenleving', o.a. haar inzet in allerlei charitatief en bestuurs- werk, o.a. in Tesselschade Arbeid Adelt (de oudste vrouwenvereni ging van Nederland) en de UW- Soest. Verder was ze betrokken bij diverse musea en spande ze zich o.m. in voor de verkoop van kin derpostzegels. Mevrouw Lijftogt (uit Soester berg), tot voor kort verpleegkun dige in Meander MC, was met name actief op kerkelijk terrein, o.a. als diaken en ouderling, en nog altijd lid van het Comité Im puls, dat o.a. bijeenkomsten orga niseert voor bejaarden. Ook deed ze actief mee in het werk van de Zonnebloem, o.a. als begeleidster tijdens bootreizen. In het vliegdorp kent men haar als een ware 'Flo rence Nightingale'. Zij werd lid in de orde van Oranje Nassau. Gevarieerd 'Niemand doet het alleen,' aldus burgemeester Janssen, die daar mee ook de aanhang van de da mes lof toezwaaide omdat zij, op hun beurt, ook allemaal hun steen tje hadden bijgedragen. Eerder had hij in zijn welkomstwoord bij deze ontmoeting met alle gedeco reerden (velen met hun partner) onderstreept dat zij allen deelden in het eerbetoon, met welke on- Naast burgemeester Janssen v.ln.r. de dames De Widt, Lijftrogt en Van Mourik met hun echtgeno ten. Foto: Herman van Dam derscheiding dan ook. Inderdaad bleek daarvan een uiterst geva rieerde verzameling aanwezig te zijn. Naast de orde van Oranje Nassau (verreweg de meesten) en de Nederlandse Leeuw zag men bijvoorbeeld ook een groot aan tal 'dapperheidsonderscheidingen' en andpre bijzondere versierselen vanwege hun verdiensten in de krijgsmacht of het Verzet. Sommi gen hadden dan ook een compleet rijtje lintjes op hun borst; anderen waren met opvallende medailles gedrapeerd. Lees verder op pagina 31> De Soester kalender biedl vereni gingen en instellingen in Soest ge legenheid hun publieksactiviteiten niet een eenmalig karakter kort in deze 'weekagenda' te melden. Donderdag 5 mei 05:00 Dauwtrappen; start schaapskooi fam. V.d. Grift, Fer- dinand Huycklaan, 2,50. 09:00 Bevrijdingsontbijt, tent gemeentehuis, Raadhuisplein 1. 10:00 Oude Ambachtenmarkt, Kerkebuurt. 10:15 Colonne geallieerde voer tuigen, vanaf Stadhouderslaan. 13:30 Feestmiddag kinde ren (4-14), tent gemeentehuis, 7,50. 20:00 Bevrijdingsconcert PVO en Chorus Line, Petrus en Paulus- kerk, Kerkplein 2. 20:00 Bevrijdingspopconcert, tent gemeentehuis, Raadhuis plein 1. Vrijdag 6 mei 10:00 Fietstocht Woord Daad, start bij Cabrio, Soester- bergsestraat 140, 5,00. 13:30 VW-rit met paar dentram, Steenhoffstraat 9B, 5,50/8,00. 13:45 SLAS-poëziewandeling Prins Hendriksoord, Biltseweg, 5,00/7,50. 19:00 Pinksterommegang, NPB- kerk, Rembrandtlaan 20. 20:00 Dance Classic Party (25+), tent gemeentehuis, Raad huisplein 1, 17,50. 21:00 Jazzconcert Spaces Phrases, Artishock, Steenhoff- straat 46A, 7,00. Zaterdag 7 mei 13:00 'Spelen in vrijheid en blij heid', kinderboerderij Veen weide, Vedelaarpad 53. 20:15 Concert Goffriller Kwar tet, Cenakel, Amersfoortsestraat 18, 17,00. 20:00 Opening expositie Chari- to Crahay en Jazzclub, Artishock, Steenhoffstraat 46A. Zondag 8 mei 14:00 IVN-wandeling in Eem- polder, start Oude Kerk, Toren straat 1. 20:00 Hollands Hits Festival, tent gemeentehuis, Raadhuisplein 1, 12,50. 20:30 Film 'Les Triplettes de Belleville', Artishock, Steenhoff straat 46A, 3,50/5,00. Maandag 9 mei 19:00 Pinksterommegang, de Open Hof, Veenbesstraat 2. 20:30 Film 'Asshak, Ta- les from the Sahara', Artis hock, Steenhoffstraat 46A, 3,50/5,00. Dinsdag 10 mei 19:00 Pinksterommegang, Joan- neskerk, Willaertstraat 51. Woensdag 11 mei 13:30 VW-steptocht (10+) door het bos, start Stayokay, Bos straat, 6,00. 19:00 Inschrijving Avondvier daagse, Arkemeyde, Hellingweg 1, 3,50. 19:00 Pinksterommegang, Mariakerk, Burgemeester Gro- thestraat 76. Heerlijk geurende pot maat 0 15 cm.. Installatie van alle topmerken AIRCONDITIONING. Snelle levering service - Onderhoud. Ook portable modellen direct uit voorraad. Zonder hak- en breekwerk. Souis oan Airconditioning en luchtbehandeling Koningsweg 2-29, Soest - 035-6035650 Sjdld E-mail: lgrift@tiscali.nl J www.louisvandegrift.nl Hol Molenbeek Soest Burgemeester Grothestraat 32 www.holenmolenbeek.nl 035 601 13 04 POTGROND EN TUINAARDE grote baai Kwekerij Groeneveld 300 m na Scouting Buitenzorg ingang Kwekerij Groeneveld aan de linkerkant. Amsterdamseweg 57ABaarn. Tel.: 035-543 11 02 ^4- r V®* .ï'A A®# A®* r «it* ig* ip iig* iig»p 'i« «p ÏÏVÊ NEFKENS SOEST Wie onders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT :a,;UTOM0B.EIBEDR!JF JBirkstraat 30 - 3768 HH Soest] Telefoon (035) 601 23 64 U bent van harte welkom van 10.00 tot 17.00 uur. AMERSFOORT, Amsterdamseweg 139, 033-4611203, donderdag koopavond, www.intratuin.nl kilo 1,5 liter fles 1350 gram 100 gram kilo 500 gram C1000 versvoordeelmarkt Winkelcentrum 'Hartje-Zuid' Geldig t/m zaterdag, druk- en zetfouten voorbehouden- funda IMVfN/l QUALIS "Kijk op onze site" www.buijsregiomakelaars.nl

Soester Courant | 2005 | | pagina 1