Hospice komt aan de Julianalaan Visser Over 2 weken... Starten de feestelijke en jubileumweken! expert Twee varianten voor moskee Soester gemeentepenning voor Peter Veen en Hans Kampf NIJHOf 1 ACTUEEL r ^pOGTT Hemelvaartsdag VROEGE VOGEL ACTIE NU NAAR NIJHOf Oud-gedecoreerden f ja p Hoop te doen zeg bij 't Vaarderhoogt Lekker ontbijtje bij de Kastelein 2,95De rest betalen W,j Zaterdag 7 mei Demonstraties Weber barbecues Zaterdag 7 mei Fuchsiavereniging Gooi, Eemlani f i. UoaCt-Ae mooiste htstreek heeft de mooist en veel stekjes en verhalen voor u Zaterdag 7 mei GRATIS moederdag-bloemstu jes maken voor kinderen Gordelcontrole 'Laagvlieger' op Biltseweg Meisje van 15 slaat meisje Raadhuis en CWI twee dagen dicht Architect aan het werk; advies werkgroep eind mei Jubileumfeestje commissie Milieubeheer Oorlogsmonument Op 11 en 12 mei inschrijven voor 24e avondvierdaagse 10% extra korting op alle keukens' 20% korting op alle keukenkranen' Service voor alle merken EQS&I V WOENSDAG 4 MEI 2005 SOESTER COURANT PAGINA 3 Het Hospice Soest-Baarn koopt het pand aan de Julianalaan 88 in Ie Soester wijk Soestdijk. Een huis lat uitermate geschikt lijkt te zijn 'oor het beoogde doel. 'Een huis net zeven kamers," aldus hospi- :evoorzitter Marjan Haak. Daar- nee moeten we het echt kunnen •edden.' Vier kamers voor de bewoners, jen gemeenschappelijke kamer, jen logeerkamer voor familiele- icn die willen blijven slapen en een |antoortje voor de coördinatoren, daar de aanschaf van het huis is fëigenlijk alleen maar een belang rijke tussenstap. Er moet nog veel «gebeuren. Denk maar aan een jiiterne verbouwing om het huis jcht geschikt te maken voor vier ewoners die hier goed verzorgd feun laatste levensdagen doorbren gen. Ook de scholing van de ruim estig vrijwilligers kan nu worden (Voorbereid. We denken dat in de herfst te kunnen uitvoeren,' zegt Warjan Haak. werving voor de coördinator start binnenkort. 'We denken op dit moment aan een duobaan 'voor twee mensen die elk een baan van 60 krijgen. Een dankbare baan voor mensen die belangstel ling hebben voor palliatieve zorg en daarnaast er een uitdaging in zien om zo'n klus te klaren met een grote groep zeer gemotiveerde vrijwilligers, medewerkers van de thuiszorg en de huisartsen van de bewoners. De laatsten blijven ove rigens eindverantwoordelijk voor hun patiënten. Eén van de Soester huisartsen heeft zich al bereid ver klaard de zorg voor bewoners die van ver komen, denk aan mensen wier kinderen in Baarn of Soest wonen, op zich te willen nemen'. Hordeloop Haak vergelijkt het tot stand ko men van een hospice met het lopen van de honderd meter horden. 'Je hebt een duidelijk einddoel voor ogen. Een 'Bijna Thuis Huis' waar mensen in een huiselijke omgeving met hun eigen spulletjes om zich heen kunnen rekenen op een op timale verzorging. Maar om dat einddoel te halen moet je wel een aantal hindemissen nemen. De eer ste was het bijeenbrengen van een groepje mensen vanuit verschil lende achtergronden die helpen de kar in beweging te krijgen. Dan het verwerven van de noodzakelijke middelen, ongeveer een miljoen euro. Een redelijk deel daarvan hebben we inmiddels binnen in de Vervolg van voorpagina 'e feestelijke bijeenkomst had een mgedwongen en gezellig karakter, "a de uitreiking van de 'nieuwe [intjes' gaf de burgemeester nog :en leerzame uiteenzetting over Ie verschillende onderscheidin- ;en, kruisen, eretekens en ordes, nkele aanwezigen droegen met rots de onderscheidingen in de luisorde van Oranje, destijds nog uitgereikt door koningin Juliana. De sfeer werd verhoogd door de esprekjes die de burgemeester en slotte voerde met drie oud- ;edecoreerden: mevrouw H. van jinkel-Wolvetang (lid orde van Dranje Nassau), de heer W.F. Vlagito (herinneringskruis Nieuw juinea) en het oud-raadslid Cees Werheus (eremedaille Oranje Nas- V.l.n.r. mevrouw Van Ginkel en de heren Verheus en Magito, de oud-gedecoreerden die door de burgemeester in het zonnetje worden gezet. Foto: Herman van Dam. sau -'met de zwaarden' - en later zelfs nog ridder in dezelfde orde). In korte interviews haalden zij her inneringen op. De bijeenkomst in de Open Hof (de raadzaal zou zeker te klein zijn geweest) was een nieuw initiatief voor Soest. Op andere plaatsen is de ontmoeting van oud-gedeco reerden al een bekend verschijnsel. Of hiermee een nieuwe Soester tra ditie geboren is staat nog niet vast, maar gezien de belangstelling en de reacties is de bijeenkomst zeker voor herhaling vatbaar. mugvroegopstaandonderdagochtend maar kunt u ook wel gmwelijkveel geld bespare n Van 07.00 tot 08.00 uur 20% KORTING V^08.OOtot1O.OOuur15%KORTING OP ONS GEHELE ASSORTIMENT! Vandaag leert u alles over barbecues en in het bijzon er de beroemde Weber. Wees erbij en barbecue m het vervolg niet alleen veiliger maar ook smakelijker. O.l.v. één van onze specialisten. vorm van echt geld van donateurs en fondsen en toezeggingen. Voor de laatste inzamelingsactie doen we inmiddels de voorbereidingen. Im mers hoe minder geld we hoeven te lenen hoe groter de zekerheid is dat we het hospice ook op langere termijn zonder problemen draaiend kunnen houden. De noodzaak is groot. Voor het hospice in Amers foort bestaat inmiddels al een wachtlijst waarop regelmatig ook inwoners uit onze regio staan en dat zou eigenlijk niet nodig moeten zijn als je al genoeg andere zorgen aan je hoofd hebt'. De volgende horden zijn volgens Haak de verbouwing, de inrichting, de scholing en de al genoemde in zamelingsactie. En dan natuurlijk de opening. 'We wilden eigenlijk al in de zomer starten, maar dat ha len we niet. Maar het moet al heel erg tegen zitten als we in de loop van dit jaar niet iedereen kunnen uitnodigen om een kijkje te komen nemen. Daarvoor willen we graag de mensen in de omgeving van het hospice informeren over onze plannen. Er zijn vast nog vragen en misverstanden die we graag willen oplossen. 'Een goede buur' is be langrijk voor onze buren, maar ook voor ons. Daarom hebben we alle Zeventien mensen die donder dagmorgen in een auto over de Soesterbergsestraat reden, krijgen binnenkort een boete van 45 in de bus. Zij werden tijdens een gor delcontrole, tussen 10:00 en 12:00 uur, aangehouden en bekeurd. De 303 andere passerende automobi listen en inzittenden droegen de veiligheidsgordel wel. De politie heeft donderdagavond een man aangehouden, omdat deze met een (gecorrigeerde) snelheid van 159 kilometer per uur over de Biltseweg scheurde. De 37-jarige inwoner van Den Dolder moest di rect zijn rijbewijs inleveren en zal een uitnodiging van de rechtbank ontvangen. Op de Biltseweg geldt een maximumsnelheid van 80 km/ u dus de 'laagvlieger' kan rekenen op een straf. aan- en omwonenden uitgenodigd om binnenkort kennis te maken.' Naam 'Een echte naam voor het hospice hebben we nog niet. Daarmee wilden we wachten tot we wisten in wat voor enen huis het hospice zou komen. Daarom werken we nu nog onder de naam Hospice Soest- Baarn, maar suggesties zijn zeer welkom. Zelf vind ik de naam van een vergelijkbaar hospice in Am sterdam erg mooi; het Veerhuis, maar wij gaan op zoek naar een minstens even fraaie naam.' Meer informatie over het hospice Soest- Baam is te vinden op www.hospicesoest. nl. Via deze site of ®035- 60.16.058 kunnen vrijwilligers informatie krijgen en zich aanmelden. Het huis aan de Julianalaan 88. L, In Baarn is een vijftienjarig meisje uit Soest aangehouden wegens mis handeling. Ze zou daar een veer tienjarig meisje uit Eemnes enkele klappen in het gezicht hebben ge geven. Een voorbijganger kwam tussenbeiden en stuurde de boos doener en twee van haar vriendin nen weg. Een van hen komt ook uit Soest en is 14 jaar. De inmiddels gewaarschuwde po litie hield het drietal dinsdagmid dag aan. Het had het slachtoffer uitgescholden, waarna het 15-jarige meisje haar handen niet kon thuis laten. De ruzie lag volgens de poli tie in de relationele sfeer. Zowel het gemeentehuis als het daarin gevestigde kantoor van Centrum Werk en Inkomen zijn gesloten op donderdag 5 en vrij dag 6 mei. Daarmee vervalt ook de donderdagavondopenstelling van publiekszaken. Op 5 mei is de sluiting uiteraard het gevolg van bevrijdingsdag en hemelvaartsdag. Op vrijdag hebben de medewerkers van de gemeente en het CWI een verplichte ADV- De komende weken worden twee varianten voor de bouw van een moskee in Klaarwater nader uit gewerkt. De architect is inmiddels aan de slag gegaan met twee opties die door de werkgroep Fatih mos kee Soest uit vier mogelijkheden zijn gekozen en aan het college voorgedragen. In de ene variant ligt de moskee aan de zijde van de Industrieweg en zijn in het middelste gedeelte (gezien vanaf de Vrijheidsweg) in blokvorm ongeveer zestig parkeer plaatsen gepland. In variant 2 zijn de parkeervakken op dezelfde lo catie gesitueerd. De moskee komt daarin ook langs de Industrieweg te liggen, maar dan aan de zijde van de Koningsweg. Het moskeebestuur geeft de voorkeur aan de laatste variant, omdat het gebedshuis dan vanaf de Koningsweg en vanaf een stukje van de Vrijheidsweg zicht baar is. De werkgroep is er nog niet uit en denkt over een week of twee op basis van de uitgewerkte twee plannen beter een keuze te kunnen maken. Sommige leden (buurtbewoners) willen de moskee op de plek van de container voor de jeugd laten neerzetten, maar dat De gemeente Soest heeft Peter Veen en Hans Kampf, resp. oud en huidig voorzitter van de advies commissie Milieubeheer, vorige week onderscheiden met de pen ning voor Natuur, Landschap en Stedelijk Schoon. Burgemeester Koos Janssen reikte de penningen uit tijdens de jubileumvergadering van de commissie ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Met de toekenning van de pennin gen eerde het gemeentebestuur niet alleen de beide voorzitters, maar ook alle andere leden die de com missie in de loop der jaren hebben bevolkt. Het was een van de hoog tepunten van de feestelijke bijeen komst. Volgens de burgemeester wordt de maatschappelijke bijdrage van 'Milieubeheer' zeer gewaar deerd. 'Ze is geen actiegroep. Het doel van haar inspanning is niet zo zeer het op korte termijn concreet bereiken van mijlpalen, maar meer het inspireren van en samenwerken met gemeentebestuur en ambtelijke organisatie. Langs lijnen van gelei delijkheid,' voegde Janssen daar aan toe. Daaruit kon worden opgemaakt dat de commissie nooit een gezelschap van revolutionairen is geweest. De bijzondere jubileumvergadering had dan ook het karakter van een beschaafd feestje met louter brave bestuurders, ambtenaren en bur gers. Na afloop was er overigens wel een biertje of een glas wijn met^ een smakelijk hapje. Vice-voorzitter Ton Schneider, die optrad als ceremoniemeester, stelde om te beginnen de commis sieleden voor. Volgens hem wijst het feit dat de commissie de 25 jaar heeft gehaald - elders in het land is het soortgelijke 'organen' ken nelijk slechter vergaan - vooral te danken was aan 'de personen', en niet aan 'de structuren'. Burge meester Janssen bracht uiteraard de felicitaties over, met dank voor de waardevolle inbreng en inzet van !de commissie, en voor haar en thousiasme en vasthoudendheid. 'Hij zette vervolgens de heren Veen en Kampf in het zonnetje en over handigde hen de versierselen van de Gemeentepenning voor Natuur, Landschap en Stedelijk Schoon. Landschappen Peter Veen hield daarna een pre sentatie met beelden van de diverse waardevolle Soester landschappen in het verleden en het heden, waar bij hij als uitgangspunt de waar nemingen hanteerde van Rinke Tolman - de bekende Soester natuurkenner die in 1973 over leed. In dat verband kwamen o.a. de Leusderheide, het Soesterveen, de Eempolder en het Slangenbosje ter sprake. Veen bood ten slotte een inventarisatie aan van de vogels in het Soesterveen uit 1926, ooit samengesteld door de Nederlandse Natuurkundige Vereniging, die hij nog tussen zijn spullen had gevon den. Het geschrift krijgt een plekje in het Museum Oud Soest. Hans Kampf vertoonde eerst een film van het ministerie van LNV over de Ecologische Hoofdstruc tuur en hield vervolgens een geest driftige lezing over deze 'natuur- operatie' die er o.a. voor moet zorgen dat de natuurgebieden van de (ooit weer 'ontsnipperde') Utrechtse Heuvelrug en de Veluwe aan elkaar gaan groeien. Hij on dersteunde zijn verhaal met aller lei kaartmateriaal. Tot slot van zijn betoog legde hij het 'verlanglijstje' van de commissie op tafel, zoals de mogelijkheid om in de Ecolo gische Hoofdstructuur te kunnen wandelen en fietsen, dat de vlieg basis Soesterberg straks wordt opgenomen in diezelfde EHS, en dat het Soesterveen eindelijk een stadspark krijgt. Dromen Het slot van de bijeenkomst was voor de wethouders Harry Witte en Bart Krol, die dun 'dromen' mochten vertellen. Witte schets te een nostalgisch beeld van een 'Groen Soest', zoals hem dat des tijds met de paplepel vertrouwd was geworden, met veel vogels en planten die nu op uitsterven staan of al verdwenen zijn, en natuurlijk zijn 'piasdras' in het Soesterveen, plus de Eng vol rogge, aardappelen en knollen, en zonder hekken... 'Ei zijn dromen die uitkomen,' aldus Witte. Bart Krol beschreef Soest zoals het er in zijn ogen over nog eens 25 jaar uit zou zien. Volgens zou het dan allemaal veel mooier zijn dan nu: o.a. een groene Eng (met een Peter Veenpad en een Hans Kampfpad) en een volwassen 'Zon- neglorenbos', met ecoducten over de Amersfoortsestraat en de Vap Weerden Poelmanweg, waardoor het in Soest weer 'stikte' van de edelherten... Foto: Soester Courant. Peter Veen (l.) en Hans Kampf, zeer vereerd met de gemeentepen ning die hun door burgemeester Janssen is aangeboden. is in strijd met de uitgangspunten die de gemeente heeft gesteld. In beide varianten is de ontslui ting van het terrein aan de Vrij heidsweg. Op voldoende afstand van de Koningsweg omdat anders de in/uitrit geblokkeerd dreigt te worden door auto's die voor het rode verkeerslicht stilstaan. Op de Vrijheidsweg passeren dagelijks vijfduizend motorvoertuigen. De vraag is of de parkeervoorzie ning bij de moskee (die plaats moet bieden aan maximaal 550 mensen) toereikend is voor de drukte tij dens het vrijdagmiddaggebed. In de huidige situatie aan de Paral lelweg komen dan gemiddeld 75 auto's naar de moskee. Ook op de zes Islamitische feestdagen (Suiker feest, Slachtfeest en vier heilige nachten) zal het er drukker dan normaal zijn. De werkgroep stelt voor na een jaar de parkeersituatie te evalueren en dan te beslissen of er eventueel veertig extra vakken kunnen/moeten bijkomen, zonder dat afbreuk wordt gedaan aan de inrichting van het terrein. Verhuren Het bestuur van de Fatih mos kee wil haar ruimte ook verhuren aan derden. De werkgroep stelt dat de activiteiten beslist geen (geluid)overlast mogen veroorza ken. Vanuit het bedrijfsleven is de eis gedeponeerd, dat de komst van de moskee niet mag leiden tot nieuwe beperkingen en regels en dat de huidige hinderwetvergun ningen niet als gevolg van de mos kee worden aangescherpt. Strikte voorwaarde is dat de mos kee (inclusief o.m. een dienstwo ning voor de imam, twee gebeds ruimten, een multifunctionele zaal en een winkel) niet meer dan 650 vierkante meter mag beslaan. De werkgroep heeft in principe geen moeite met een winkel, mits deze alleen tijdens de ramadan in ge bruik is, net als nu aan de Parallel weg. Het gebouw moet onder de elf meter hoogte blijven, de spits van de minaret onder de 22 meter. Advies De werkgroep, bestaande uit (buurt)bewoners en bestuursle den van de moskee, zal eind deze maand een definitief advies aan het college uitbrengen. Daarom wil wethouder Bart Krol nu nog niet inhoudelijk reageren op de twee varianten. Dat doen hij en zijn collega's van B&W eind mei, begin juni wanneer ze een stand punt hebben ingenomen en een openbare informatiebijeenkomst zullen beleggen. In juni wordt het plan ook bespro ken in de raadscommissie ruimte lijke ordening. Het college bekijkt daarna of er reacties kunnen wor den meegenomen in de verdere uitwerking. De besluitvorming vindt op zijn vroegst in september of oktober plaats. Geeft het college een bouwvergunning af, en dat is te verwachten, dan kunnen tegen standers bezwaar maken. ELKE WEEK EEN SOESTEKScGURANT IN DE BUS? Neem een abonnement: €9,25 per halfjaar! tel. (035) 60141.52 Centrum van de dodenherden king in Soest op 4 mei is elk jaar het oorlogsmonument aan de Ing. Menkolaan. De witte muur van der tig ton is opgetrokken van Franse kalksteen en werd op 31 augustus 1954 onthuld door burgemees ter mr. S.P. Baron Bentinck. Het kunstwerk bij Braamhage werd ontworpen door de Utrechtse beeldhouwer Alhert Dresmé (1916-?), heeft 20.500 gulden ge kost en kent een roerige geschie denis, die uitvoerig is beschreven door de cultuurwetenschapper en oud-gemeentesecretaris Wim de Kam in zijn scriptie 'Een toekomst vol van het verleden - een publiek debat over oorlogsdocumenten' (1997). Zijn artikel over Soest bevat inte ressante onthullingen over het poli tiek gekrakeel rond dit monument vijftig jaar geleden. Pas in 1955 werd de inscriptie '1940 - 1945' toegevoegd en werd het voor de Soester bevolking definitief een oorlogsmonument. In het midden staat een levensgrote treurende vrouwenfiguur. Linksho ven staan drie vrouwen met een afwerend handgebaar tegen een clown die op z'n knieën rust en een masker voor zijn hoofd houdt, voorstellend propagandaminister Goebbels. 'Hij was de clown van Hitier', zei Dresmé tegen mij in een interview dat ik met de beeldhou wer had vijftien jaar geleden. Rechtshoven in reliëf het wegha len van mannen, waarbij de vrou wen met kind angstig toekijken. Linksonder wordt het in beslag nemen van kostelijk voedsel in de hongerwinter gesymboliseerd. Rechtsonder geeft het doodschie ten van verzetsmensen weer in de oorlogsjaren. Een collecte voor het oorlogsmo nument onder de bevolking bracht in 1947 ruim zesduizend gulden op. Daarbij een bankafschrift van tien gulden van jonkheer Dirk Jan de Geer, die toen in de oude pastorie aan de Kerkstraat woonde. Hij was van augustus 1939 tot september 1940 minister-president van ons land en altijd voorstander van vrede met Hitier. In 1941 keerde hij uit Engeland via Portugal terug naar Nederland. In 1947 werd De Geer veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf en ontslagen als Minister van Staat. Hij overleed in 1960 in Soest. Op woensdag 11 en donderdag 12 mei is de voorinschrijving voor de avondvierdaagse. Beide dagen kan -dat tussen 19:00 en 20:00 uur in Arkemeyde (v/h Van Arkel) aan de Hellingweg 1. Het wandelfestijn is dit jaar van maandag 23 tot en met donder dag 26 mei en beleeft zijn 24e edi tie. Net als vorig jaar is het par keerterrein van S.Ó. Soest aan de Bosstraat de verzamelplek voor de deelnemers. Vandaar worden tochten onderno men in alle windrichtingen, waar voor de natuur maar natuurlijk ook enkele woonwijken het decor zullen vormen. Zoals gebruikelijk kunnen de wandelaars kiezen uit een route van 5 en 10 kilometer. Deelname aan de avondvierdaagse kost 3,50 tijdens de voorinschrij ving. Wie zich pas op maandag 23 mei laat registreren, betaalt vijftig cent meer. Informatie over de avondvier daagse in Soest is verkrijgbaar bij Carl en Marjo van Dorresteijn, tel. 6026289, en Henk en Miekc Krops, tel. 6238801. 2' pinksterdag open van 10 tot 17 uur bouwen woonwaren. baarn minervaweg 3, tel. 035 54 86 111, www.nijhofbaarn.nl SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 -602 93 60 TU.M ADV.ES CENTRUM Dorresteinweg 72 b Soest, Tel.: 035 - 601 28 83 EXPERT SCHOEMAKER, SOEST, Burg. Grothestraat 9. Tel: 035-6010344

Soester Courant | 2005 | | pagina 3