NTJES DEMONSTRATIE Vier maal Janssen in Soest Matthijs Kool bouwt waterdam Brandweerlieden morgen paraat op Oude Ambachtenmarkt Cabrio biedt deze zomer weer een veelzijdig programma brandweer MOEDERDAG AANBIEDING vmEï PHILIPS SCHOEMAKER 'Stil' op gemeentehuis na uitschakeling in wedstrijd Kamerleden debatteren over Europese Grondwet VARIA I PAGINA 7 Brandweer start campagne 'Durf jij? (m/v)' Provincie viert voortaan op 17 mei haar verjaardag VAARTSDAG [OPEND )DEREINTJE rs gestoken iPERGES et EEMDAL KORTE )UINEN GRATIS JDSE NIEUWE ELKE WEEK EEN SOESTERScOURANT Geen finaleplek 'schoonste gemeente' Op initiatief CDA en CU/SGP 'Werkbezoek' begin van een traditie Sponsoring gevraagd voor project in Kenia Vrijwilligers werven vrijwilligers Vrijwilligers werven vrijwilligers Statenleden bieden Soest vlag aan Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Openluchttheater start seizoen op 29 mei ek curiosa oude verlichting .00 tot 17.00 uur. maar gewoon wat u zoekt. aat 45, Soest. Tel. 6010586 JT DE KORTE DUINEN n per week geopend ESTAURANT DE straat 108 - Soest 335 - 6013720 www.dekorteduinen.nl nfo@dekorteduinen.nl reek start de graaf van net een UNIEKE ACTIE! die 11 besteedt krijgt u i haringbon. taringbonnen bij elkaar i rd kunt u vanaf 1 juni komen halen. 1 Spakenburg elke vrijdag van 8.30 Boni op de Parallelweg te Soest. 3t in de Soester Courant De brandweer is op zoek naar vrouwen en mannen, die vrijwil liger willen worden bij de brand weer. 'Dat is een serieuze keuze. Je moet het leuk vinden en er gevoel vpor hebben', vertellen vrijwilli gers Sytske de Boer en René Wal- iburg. Het werk dat zij moeten •en varieert heel erg. Van brand ssen, mensen redden uit wrak- kken, meedoen aan wervings- nipagnes, tot het redden van (eren. Ze hebben zelfs een keer een paard uit een zwembad moe ten redden! 'Elke oproep is een nieuw avon tuur. We krijgen bij een melding aleestal maar een paar dingen door, dps wat we aantreffen is vaak een werrassing. We hebben wel eens dat we met alle toeters eh bellen aan komen rijden om vervolgens een vogel uit een schoorsteen te :dden. Je redt de vogel en laat fem vrij. Zoiets trekt erg de aan icht en we hebben dan ook vaak in groot publiek om ons heen', irtelt René. ie meeste vrijwilligers zijn in de /onduren, nachten en weekenden eschikbaar. Ze zijn door hun veer- gurige werkweek meestal overdag iet beschikbaar. René: ik heb ge- uk. Mijn werkgever vindt het goed Is ik tijdens werkuren weg ga om ijvoorbeeld een brand te blussen.' lij werkt bij een farmaceutisch be- rijf in Weesp als hoofdanalist en daar ook werkzaam bij de be- Irijfsbrandweer. De stap naar de ;emeentebrandweer in Soest was laarom een kleine. Sytske heeft >eluk dat ze haar eigen grafische intwerpbureau heeft, ik kan mijn ijd zelf indelen' Samenwerking *Het is hard werken, maar je krijgt er erg veel voldoening voor te lg- Je moet goed bewust zijn van de ge ren en risico's, die bij dit beroep Jaren. Als brandweerman moet je ■er een groot verantwoordelijk- idsgevoel voor jezelf, het slacht offer en je collega's beschikken. Je bent van elkaar afhankelijk. Een goede samenwerking is een must', Vertellen ze. ■Wie vrijwilliger wil worden bij de brandweer moet dat als hij een jrtner heeft en/of kinderen niet zijn eentje beslissen. Dit werk :emt een hoop tijd in beslag, ook op momenten dat het niet goed uit- mt. Sytske: 'Mijn vriend moet jtijd een sleutel meenemen als hij 'en het huis uit gaat, want het ^n maar zo gebeuren dat ik op gepiept word en er vandoor moet. ipclukkig is hij heel begripvol. Als ik midden in de nacht eruit moet helpt hij mij. Hij staat zelfs met Neem een abonnement: 9,25 per halfjaar! tel. (035) 6014152 NU 1 MAAND OP PROEF! KO naar de DEMONSTRATIE van het PHILIPS stoomsysteem van 11.00 tot 17.00 uur Ontcllicute NU MET: 1 maand op proef 50 euro retour bij aankoop van de intellicare BURG. GROTHESTRAAT9, SOEST - TELEFOON 035-6010344 Bauers Kwintet Cocktail van asperges en boerenham Met denkbeeldig, bijna hoorbaar trompetgeschal kondigde de ge meente vorige maand aan dat ze zich had gekwalificeerd voor de halve finale van de wedstrijd 'Schoonste gemeente van Neder land'. Nadat de organisatie de ne gen finalisten bekendmaakte, bleef het stil op het Raadhuisplein. Wat blijkt nu, Soest is anderhalve week geleden uitgeschakeld, dingt dus niet meer mee naar de eretitel en zal niet worden uitgelicht in een televisieserie van de NCRV. 'O, is er geen persbericht uitge gaan', luidt de reactie op het ge meentehuis als wordt gevraagd waarom Soest geen ruchtbaarheid aan de uitslag heeft gegeven. De eerste schifting onder de 69 in geschreven gemeenten overleefde Soest nog. Met veertig andere kan didaten kreeg onze gemeente een plaats in de halve eindstrijd. Die selectie had Soest te danken een de beoordeling van bijna honderd inwoners. Zij mochten zeggen wat ze vinden van hun straat, omgeving en Soest in het algemeen als het aankomt op het schoonhouden van de gemeente. Met een 4 (schoonheid eigen straat) en een 3,9 (schoonheid gemeente) scoorde Soest boven het landelijk gemiddelde. In april moest het gemeentebestuur aan de hand van een zogenoemde quick-scan zijn beleid ten aan zien van zwerfvuil toelichten, en deelnemen aan een masterclass Zwerfafval. De uitkomst daarvan bleek onvoldoende om de finale te bereiken. Leiden, Leeuwarden, Nijmegen, Spijkenisse, Lelystad, Venlo, Waalre, Renkum en Roerdalen gaan wel door. De NCRV zal van elke gemeente een reportage ma ken, waarin onder meer getoond zal worden hoe de finalisten een vierkante kilometer binnen hun gemeentegrenzen schoon houden. Vanaf 3 juli zal de omroep elke zondagavond via Nederland een deelnemer portretteren. In Soest wordt op dinsdag 17 mei een debatavond gehouden over de Europese Grondwet. Het CDA en de SGP zetten hun woordvoerder Europese zaken van de Tweede- Kamerfractie in. In kunstencentrum Idea aan de Willaertstraat zal Cees van der Staaij (SGP) uit de doeken doen waarom men bij het landelijk re ferendum op 1 juni tegen moet stemmen. CD A-er Jan Jacob van Dijk daarentegen gaat proberen de bezoekers ervan te overtuigen juist in te stemmen met de grondwet voor Europa. Beiden houden eerst een inleiding. Daarna kan het publiek vragen stel len en zich mengen in het debat. Het is de bedoeling de toeschou wers te helpen bij de vorming van hun standpunt; dat ze weten waar ze voor of tegen stemmen, wat er allemaal in de Europese Grondwet wordt geregeld, en of ze er rechten bij krijgen of juist rechten moeten inleveren. De discussie staat onder leiding van Sjoerd Vegter, voorzitter van het CDA Soest/Soesterberg. De informatieve bijeenkomst is voor iedereen gratis toegankelijk. De aanvang is 20:00 uur. SOESTER COURANT Het is de meeste Soesters vermoe delijk ontgaan, maar onze gemeen te heeft vorige maand een bijzon der bezoek gehad. Burgemeester Koos Janssen had zijn drie broers even over de gemeentelijke vloer en maakte met hen een rondje langs verschillende locaties. Een soort werkbezoek, zo ken schetst de burgemeester het initi atief, dat waarschijnlijk het begin is van een traditie. De vier broers - Willem (52), Koos (49), Henri (47) en Louis (44) - wilden elkaar wel eens in hun dagelijkse werk omgeving treffen. 'Dan hoor je wat meer van elkaar dan op een verjaardagsfeestje.' Eerder was het viertal bij broer Henri in Naald wijk, waar deze aan het hoofd staat van een toeleveringsbedrijf voor de tuinbouw. Als enige is hij min of meer in de voetsporen van vader Janssen getreden, die tuinder was in Poeldijk (gemeente Monster). De vier Janssens begonnen het werkbezoek uiteraard met een kijkje in het gemeentehuis, waar ze ook kennis maakten met de wethouders. De burgemeester van Soest: 'De bedoeling was dat ze de gemeente ook als een bcdrijf-in- werking zouden zien.' Vervolgens ging het naar het detentiecentrum op het Kamp van Zeist en de spot- tersplek bij de vliegbasis Soester- berg, waarna zij met z'n vieren de trappen van de Oude Kerk bestegen om Soest 'van bovenaf' in alle windrichtingen te bekijken. Daarna volgden nog een bezoekje aan Eurotape op het bedrijfster rein de Grachten en aan het breed educatief centrum De Plantage aan de Smitsweg. Het bezoek werd af gesloten met een hapje bij eetvilla .Van den Brink. Op het programma staan voor de komende tijd nog een bezoek aan broer Willem die directeur is van het voormalige Schippcrsinternaat in Rotterdam (nu een instelling met diverse vormen van huisves ting voor kinderen) en aan broer Louis, die bij Heineken de leiding heeft bij de aanleg van de installa ties bij nieuwe bierfabrieken, overal Burgemeester Koos Janssen en zijn drie broers, hier op de spot- tersplek bij de vliegbasis. Foto: Herman van Dam. ter wereld. In een cyclus van een of anderhalfjaar wordt zo de hele fa milie langsgegaan. Hoewel... Naast de vier broers zijn er ook nog drie zussen Janssen, maar die waren er nu (nog) niet bij. 'Misschien later,' zegt de burgemeester. Hij heeft volop genoten van zijn 'rondleiding', en zijn broers ook, al mopperde een enkeling wel een beetje over het drukke programma dat hij hun voorschotelde. 'Maar het is toch heel leuk om op zo'n dag als broers eikaars bezigheden en interesses te delen. Dat levert dan ook weer eens commentaar vanuit een andere gezichtshoek op.' En welke wijze raad heeft van zijn broers meegekregen? 'Gewoon zo doorgaan, zeiden ze,' aldus de bur gemeester. PAGINA 6 l/VOENSDAG 4 MEI 2005 Do./za. 10.0o-|63o Andere dager, op afspraak voor een kleine prijs I Wonirigruil i. Diversen L Handel 6,96 8,62 10,29 11,95 13,62 15,29 16,95 18,62 20,28 21,95 23,62 25,28 26,95 er Courant, itant te worden betaald. oensdag De brandweer van de ge meente Soest is 'vurig' op zoek naar nieuwe vrijwil ligers, mannen én vrouwen. Daarom is zij gestart met de wervingscampagne 'Durf jij? (m/v)'. Vrijwilligers van de brandweer gaan op pad om vrijwilligers te werven. Onder andere bij bedrijven, in winkelcentra en bij festiviteiten - de Oude Ambachtenmarkt - zullen zij gegadigden aanspre ken en flyers uitdelen. Op 25 mei is er een informatieavond in de brandweerkazerne. Belang stellenden kunnen zich aanmel den bij Brandweer Soest, 60.93.393 of tolbh@soest.nl. De brandweer heeft een belang rijke verantwoordelijkheid als het gaat om de veiligheid in de gemeente Soest. Wie brandweer zegt denkt allereerst aan blus sen. Maar de brandweer doet meer. Veel meer. Naast kleine brandjes komt de brandweer ook in actie bij bijvoorbeeld bosbranden en branden in op slagplaatsen en loodsen. De brandweer schiet ook te hulp bij ongelukken, als mensen bijvoor beeld bekneld zitten in hun auto. Om zo snel mogelijk te kunnen werken - iedere seconde telt - maken brandweerlieden gebruik van hypermoderne apparatuur, moderne verbindingsmidde len, uitgekiende, veilige en beschermende kleding, andere uitrustingsstukken en snelle voertuigen. Brandweermannen en -vrouwen hebben een grote mate van zelfbeheersing, spor tieve instelling, goed verstand, een absolute hekel aan paniek en bravoure en zijn bereid zich dienstbaar te maken. Versterking dringend nodig De brandweer zet zich in voor de veiligheid van iedere Soester en Soesterberger. Om dat voor honderd procent te kunnen doen is versterking hard nodig. De brandweer is daarom drin gend op zoek naar enthousiaste, sportieve en gezonde mannen en vrouwen tussen de 18 en 35 jaar. Kandidaten moeten wel stevig in de schoenen staan en graag samenwerken in een hecht team. Bovendien moeten ze be reid zijn om zo'n vier uur per week in cursussen en oefeningen te steken, tegen een redelijke vergoeding. Belangstellenden in Soest kun nen contact opnemen met Har- rie Tolboom, Brandweer Soest, 60.93.393, tolbh@soest.nl. Belangstellenden in Soesterberg kunnen terecht bij Jan Udo, Brandweer Soesterberg, 60.93.^92, udojp@soest.nl. In formatie over de brandweer is te vinden op www.brandweersoest. nl of www.soest.nl. Mensen in ontwikkelingslanden een beter bestaan bieden is iets waar het hart van Matthijs Kool (23) naar uit gaat. Om die reden gaat hij voor drie maanden naar het Kitui district in Kenia, om daar samen met de plaatselijke bevol king een dam te bouwen. Die dam moet water vast houden voor o.a. drinkwater en landbouwgewassen. 'Water wordt in deze landen steeds schaarser', aldus de avonturier. incl. BTW Jan Jacob van Dijk CDA). Cees van der Staaij (SGP). Met de Stichtse Landbrief van 17 mei 1375 kregen de Standen van Utrecht - na 1400 de Staten van Utrecht genoemd - invloed op het bestuur. Met recht kan de datum van 17 mei dan ook gezien worden als de verjaardag van de provincie, vindt het bestuur. Provinciale Staten (PS) willen daar om voortaan op 17 mei aandacht besteden aan de verjaardag van de provincie. Ze zoeken daarbij naar een vorm waarbij ook de inwoners van de provincie betrokken kunnen zijn. Dat vergt de nodige voorbe- Voor het nieuwe zomerseizoen heeft Cabrio, het Soester open luchttheater in het bos aan de Soesterbergsestraat, weer een veelzijdig en gevarieerd pro gramma samengesteld. Het bevat ook nu weer diverse vormen van muziek, toneel, theater en andere activiteiten. In kort bestek vermeldt het pro gramma: Zondag 29 mei, 15:00 uur: 'The Tempest' van William Shake- speare, gespeeld door theatergroep en symphonieorkest 'Oberon' uit Rotterdam met muziek van Jean Sibelius. Zondag 5 juni, 10:30 uur: kerk dienst. Zondag 5 juni, 15:00 uur: Fa milievoorstelling 'De Wolkenberg'; Oosterse sprookjes verteld door meesterverteller Peter van der Linden, begeleid door Marieke, Stordiau (fagot) en Marijn Korff de Gidts (slagwerk). reiding en daarom is het eerste wat uitgebreidere 'veijaardagsfeest' pas gepland op woensdag 17 mei 2006. Toch willen PS dit jaar op beschei den schaal de aandacht vestigen op die historische datum en worden er twee activiteiten gehouden. Staten leden bezoeken 's morgens de 33 gemeenten om aan de burgemees ters de provincievlag aan te bieden. Van 18:00 tot 20:00 uur is er een openbaar debat in de Statenzaal onder het motto 'Halverwege. Wat is er gebeurd en wat gaat er nog gebeuren deze statenperiode'. Zondag 12 juni, 20:00 uur: Ca baret 'Hassans's Angels'; drie vrou wen van verschillende afkomst, die de multiculturele samenleving op een razend knappe manier persi fleren. Woensdag 15 juni, 14:30 uur: Kindervoorstelling 'Ali Baba' door Theater de Trekwagen. Vrijdag 24 juni, 20:15 uur: 'Macbeth' van William Shake- speare door toneelgezelschap 'De Droom'. Zaterdag 25 juni, 20:15 uur: 'Macbeth' van William Shake- spearc door toneelgezelschap 'De Droom'. Woensdag 29 juni, 14:30 uur: Kindervoorstelling 'Broers over boord', naar Heijcrmans' 'Op hoop van zegen.' Veel clownerie door Circustheater Meatball v.d. Camp. Vrijdag 1 juli, 23:00 uur: Cultu reel Dance Event 140 BPM. Zaterdag 2 juli, 20:15 uur: The aterfolkgroep 'Knijn' 25 jaar met Met pikhouweel en een schop gaat Matthijs voor zijn stage samen met drie andere studenten uit Neder land met de Kenianen uit het nabij gelegen dorp een gat graven in de rivier van ruim vijf meter diep. 'Met een pikhouweel en een schop ga ik bij 30(C mee helpen het te gra ven. Zwaar werk, wantje stuit daar snel op veel rotsstukken.' Wanneer het gat gegraven is wordt daarin de dam gebouwd met cement en stenen. Met prikkeldraad wordt het geheel bij elkaar gehouden. Er ontstaat dan een betonachtige constructie. De dam gaat vijf meter de diepte in en steekt zo'n drie meter boven de grond uit. Matthijs: 'Het is een speciale dam, een 'sand storage', die erop gebouwd is om niet het oppervlaktewater vast te houden, maar juist het grondwater.' De bedoeling is dat het water in het reservoir komt en dat daardoor de grondwaterstand stijgt. Het water kan vervolgens gebruikt worden om gewassen te verbouwen, om bomen en planten te laten groeien en om de plaatselijke bevolking te voorzien van voldoende drink water. Dankzij deze dam wordt het water zo goed vastgehouden, dat het water het gehele jaar be schikbaar blijft, ook in de droge seizoenen. Iers, Schots en scheef. Zondag 10 juli, 20:15 uur: Mu sicalavond gespeeld en gezongen door 'Het Goois Zangtheater'; selectie uit vier musicals. Woensdag 13 juli, 14:30 uur:- Kindervoorstelling 'Dat mag niet' door Martin Forget en 'Het zaadje' door Arthur Pirenne. Zaterdag 16 juli, 14:30 uur: Folklore-ensemblc 'Zorachka' uit Minsk (Wit-Rusland). Woensdag 27 juli, 14:30 uur: Kindervoorstelling 'Wereldtour nee' door Klezmer Ensemble Ni- gunim. Zondag 31 juli, 20:00 uur: Klassieke avond met het 'Ben- newitz Strijkkwartet' en Harry- Imre Dijkstra, klarinet. Zij spelen o.a. het klarinetkwintet van W.A. Mozart. Zondag 7 augustus, 14:30 uur: Familievoorstelling 'De sluwe stre ken van Reinart de Vos' door to neelvereniging Mariahout. Zaterdag 13 augustus, 20:00 Onderzoek Matthijs gaat naast het bouwen van de dam ook onderzoeken hoe het zit met de integratie tussen de dam men en de waterputten in bet Kitui district. Staan de putten wel op de goede plek, is de kwaliteit van het drinkwater goed, is de afstand van de put en de wc wel groot genoeg in verband met de hygiëne en staan er wel genoeg waterputten bij de dam. Het onderzoek verwerkt hij in een rapport en geeft het aan ■SASOL Foundation Kenia, dat uur: Hongaars openluchttheater spel 'Stefan Borkos', een zigeu- nerspel met Hongaarse dans en muziek. Woensdag 17 augustus, 14:30 uur: Kindervoorstelling 'Rikketik' door theater Sjluuk Co. Zaterdag 20 augustus, 12:00 uur: (tot 24:00 uur) Dance Val- ley. Zondag 28 augustus: Musical '(H)oerlijk duurt het langst' door Stichting Karakter; tekst Annie M.G. Schmidt, muziek Harry Bannink. Zondag 11 september: 'Dido en Aeneas', opera van Henry Purcell, door de zangklas van Sonja van Lier. (Wijzigingen voorbehouden.) Matthijs Kool gaat voor drie maanden naar Kenia. Foto: Soester Courant het kan gebruiken bij een volgend project. Via zijn opleiding internationale land en water management aan de Hogeschool Larenstein College in Velp is hij in contact gekomen met dc uitwisselingsorganisatic Ex change, die hem in contact heeft gebracht met SASOL. Inmiddels zijn er al ruim driehonderd van dit soort dammen aangelegd in dat dis trict. Matthijs: 'Het bouwen van de dam kost circa 12.000,-. Iedere student betaalt minimaal 500 euro daaraan mee. Door ICCO wordt dat bedrag verdubbeld. De reis en de verblijfkosten moet ik zelf beta len. Een deel van deze kosten kan ik terugkrijgen via sponsoring.' Matthijs is bijna klaar voor de reis. 'Ik heb al mijn inentingen al gehad, de malariapillcn en schone naalden liggen al klaar en ook mijn klamboe heb ik al ingepakt. In Kenia ga ik met de drie medestudenten in een tent van drie bij vier meter bivak keren of in een lemen hut. Een kokkin zal voor ons het eten klaar maken en de was doen.' Naast din gen als een afritsbroek, een jas en sokken neemt hij zijn camera met telelenzen mee. 'Ik ben dol op foto graferen', aldus de dambouwcr. Soesters die het project willen ondersteunen kunnen een do natie doen op rekeningnummer: 42.80.34.357 t.n.v. Stichting Ex change bij ABN-AMRO bank te 's-Gravenhage onder vermelding van: T24WB'M.B.Kool'. Meer informatie is te vinden op www. watervoor kenia.nl. A ardbeienba varoise €27,50 mijn jas klaar.' 'Wanneer je opge piept wordt, wordt er ook van je verwacht dat je zo snel mogelijk komt. De brandweerwagen moet vol en weg kunnen rijden naar de plaats van het ongeval. Je collega's verwachten je', aldus René. De brandweer geeft een serieuze opleiding. Naast theorie wordt er veel geoefend en getraind, waarbij voldoende begeleiding aanwezig is. Dc opleiding kost vrijwilligers niets. Ze krijgen een eigen brandweerpak en vooral veel gezelligheid. 'We hebben een eigen vereniging, die veel activiteiten organiseert. Wc hebben zelfs een Partner Activi- Bevrijdingsdag Op 5 mei staan de brandweervrij- wüligers paraat met de brandweer auto de Oude Nevel op de Oude Brandweervrijwilligers Sytske de Boer en René Wallenburg in actie tijdens een brandweeroefening. Foto: Herman van Dam Ambachtenmarkt in Soest. Wie meer informatie wil over werken bij de brandweer kan daar met al zijn vragen terecht. De vrijwilligers kunnen alles vertellen uit eigen er varing. Voor meer informatie: www.brand weersoest. nl. Op de site is meer te lezen over o.a. de verenigingen, de activiteiten en de campagne 'Durf jij?'. Op 25 mei is er een informa tieavond in de brandweerkazerne. Belangstellenden kunnen zich aan melden bij de Brandweer Soest;' S 035-60.933.90. Kerriesoep Spoom Kalfsbiefstuk met gerookte zalmsaus

Soester Courant | 2005 | | pagina 7