i Expositie 'Soest 1940-1945': een eerbetoon en een signaal Soest50JaarjeledeiJ Soest heeft 'Beatrixboom' Oom Dick en de jongen van de apotheker Verdwenen Soest hervonden WSÖËSf PAGINA i WOENSDAG 4 MEI 2005 SOESTER COURANT Tot 20 juni in Museum Oud Soest PAGINA 9 Soest viert Koninginnedag. Bij zilveren koninginnejubileum Programma 4-7 mei Soest ASSURANTIËN SPULLENHULP zelf uw kaas afsnijden Tot ziens op Hemelvaartsdag! Kaasboerderij "De Staelenhoef" er geen bijzondere voorwaarden lering van enkele woningen met er karakter. In die gevallen Dndere voorwaarden voor die angegeven. Het betreft hier iningen, jongerenwoningen, woningen en woningen voor ;n. Voldoet u niet aan de in de gestelde voorwaarden, dan ;en zin op de betreffende woning uw verzoek wordt dan niet irt er met uw woonbon? ;dig en juist ingevulde woon- •den behandeld. Bovendien wordt ;rd of u aan alle voorwaarden r woningzoekende doen nooit rie reacties mee. Indien er meer n ingezonden worden alleen de meegenomen in de verdeling, waarbij alles klopt worden door Igorde gezet. Als u bovenaan de lijst staat wordt de woning door -/verhuurder aan u aangeboden, u de woning dan krijgt u via de een huisvestingsvergunning van e Soest, waarvoor u leges ad moet betalen. mdidaat Hecteerd voor een woning, j binnen 5 werkdagen na ken van de reactietermijn oor de verhuurder. Zonder een sbrief is het niet mogelijk de binnen te bekijken. Het heeft ssentijds te informeren naar uw S U NIET IN AANMERKING (OMEN VOOR EEN WONING T U GEEN BERICHT!!! i woningtoewijzing en van de woningtoewijzingen jrgegeven in een overzicht, rdt aangegeven hoeveel reacties 'oning zijn ontvangen en of de loting of aan een voorrangs- s toegewezen. u0p internet is weergegeven op welke plaats ler) men is geëindigd." oningzoekenden gevallen is het mogelijk ische of sociale gronden een klaring te verkrijgen. Slechts beperkt aantal gevallen zal jke verklaring, die slechts van is voor een flatwoning, worden nformatie hierover kunt u oij WVS of op de internetsite: •uimteverdelinq.nl. verhoopt een serieuze klacht ien over de woningtoewijzing, die schriftelijk indienen bij bus 276, 3760 AG Soest, ter de klachtencommissie. g vragen heeft over het systeem dan kunt u daarvoor A/VS, of op de internetsite: uimteverdelina.nl. Reactienummer 3 kening:_ worden niet in behandeling genomen. Aantal toewijzing reacties via 7 Loting 49 Loting 97 Loting 72 Loting 63 Loting 16 Loting 73 Loting 59 Loting 169 Loting 243 Loting 92 Loting 83 Loting 62 Voorrang 32 Loting 34 Loting 49 Voorrang 84 Loting 47 Loting Uit de Soester Courant van Dinsdag 3 Mei 1955 De wisseltentoonstelling 'Soest 1940-1945, tlie tot 20 juni te zien is in liet museum Oud Soest (Steenhoffstraat) is volgens burge meester Koos Janssen een eerbe toon aan de vrijheidsstrijders van toen, maar ook een signaal naar de toekomst. 'Voor vrijheid moeten we ons in feite elke dag inspan nen,' aldus de burgemeester. Hij verrichtte vrijdagmiddag de officiële opening van de expositie en arriveerde daarvoor, samen met zijn vrouw, geheel in stijl per jeep - een oude, inmiddels zeldzame Ford uit 1941 (voorloper van de overbekende Willy's jeeps), waar van er volgens ingewijden slechts enkele duizenden zijn gebouwd - en inmiddels nog maar een hand vol over zijn. Na de verwelkoming door voorzitter Wim de Kam wer den enkele ogenblikken stilte in acht genomen ter gedachtenis van Anton van den Dijssel, de vorige week overleden beheerder en grote motor van het museum. Ook de burgemeester stond even stil bij Van den Dijssels betekenis voor de 'bewaarde' historie van Soest. Janssen was onder de indruk van de verhalen over Soest in bezet tingstijd die hij had gehoord. Hij vond het onvoorstelbaar dat men sen het opbrachten om hun laatste beetje moed en energie bijeen te rapen om verder te gaan, zoals hij het omschreef. 'Sommige gebeur tenissen uit de oorlogsjaren snijden in je ziel.' Hij zag de expositie dan ook in de eerste plaats als een eer betoon aan de mannen en vrouwen die zich in Soest hebben ingespan nen voor de vrijheid en die het lef hadden zich tegen de bezetters te keren, met gevaar voor eigen leven. 'Hen goed in herinnering meedra gen is plicht voor alle generaties,' aldus Janssen. Maar de expositie is ook een blijk van waardering voor de talrijke anderen - vrouwen én kinderen - die geen zichtbare heldenrol hebben gespeeld, maar wel van onschatbare betekenis waren als steunpilaren van het verzet, om de samenleving draaiende te hou den en de bezetters dwars te zitten. Woensdag 4 mei 19:00 Bijeenkomst in Maria- kerk, Burg. Grothestraat. 19:30 Vertrek stille tocht naar Verzetsplein. 19:45 Herdenkingsplechtig heid bij monument. 20:00 Stilte, Wilhelmus, kranslegging en défilé. Donderdag 5 mei 04:00 Ophalen bevrijdings vuur Wageningen. 09:00 Bevrijdingsontbijt, tent bij raadhuis. 10:15 Colonne geallieerde voertuigen, Stadhouderslaan. 13:30 Feestmiddag (4- 14 jaar), tent bij raadhuis; 7,50. 20:00 Bevrijdingsconcert PVO, Chorus Line, Nardinc, Petrus en Pauluskerk, Kerk plein. 20:00 Bevrijdingspop (14+), tent bij raadhuis, 13,50. Vrijdag 6 mei 20:00 Dance Classic Par ty (25+), tent bij raadhuis, 17,50. Zaterdag 7 mei 20:00 Hollands Hits Fes tival (16+), tent bij raadhuis, 12,50. V Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Kromrneweg 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e mail: info@korenassurantien.nl Naast eerbetoon en waardering is de tentoonstelling ook van wezen lijke betekenis als signaal naar de toekomst, vond de burgemeester. 'Vrijheid lijkt in deze tijd zo van zelfsprekend, maar niets is minder waar...' Hij sprak zijn bewondering uit voor het omvangrijke en interes sante materiaal dat het museum bij elkaar had weten te brengen, o.a. foto's, krantenartikelen, verzetsli teratuur, pamfletten etc, evenals een groot aantal voorwerpen uit die tijd en kledingstukken, enkele 'aangeklede' poppen. Daarnaast is er een authentieke veldpost inge richt. De expositie geeft een goede Burgemeester Janssen en zijn vrouw worden bij het museum ver welkomd door voorzitter Wim de Kam. Foto: Herman van Dam. indruk van het leven in Soest en Soesterberg tijdens de oorlogsja ren, waarbij o.a. de mobilisatie, de bezetting, de hongerwinter en de bevrijding aan de orde komen. Museum Oud Soest is elke zater dag en zondag open van 13:30 tot 17:00 uur; tevens op donderdag 5 mei van 13:30 tot 16:30 uur. Aubade. Soest was Zaterdagmorgen al vroeg bedrijvig. Leden van P.V.O. staken zich in de keurige unifor men, kinderen haastten zich om op tijd aanwezig te zijn bij het Emma-monument en overal wer den de vlaggen uitgestoken. Het was een stralende morgen en de vroege zon deed de instrumen ten extra blinken. Voorop gingen de tambours en Soest was verrast twee nieuwe lingen t e zien, die opvielen door gering postuur en jeugd, maar die kwiek marcheerden en forse roffels uit hun trommels wisten te halen. Precies om kwart over acht hief de heer A. B. v. d. Broek de diri- geerstaf en zongen de kinderen, versterkt door de Soester Volks zangafdeling en Laus Deo, en be geleid door P.V.O.: „Wilt heden nu treden", ,,'t Is plicht dat ied're jon gen" en „Holland's vlag, je bent m'n glorie". De burgemeester sprak tot de 1500 kinderen der lagere Ulo en Vglo-scholen en de Van Arkel Stichting over de grote waarde van het Huis van Oranje voor ons land en volk en over de geweldige betekenis van de 30e April, de verjaardag van de Koningin. Met het zingen van „O schitteren de kleuren van Neerland's vlag" en „Het Wilhelmus" werd deze mooie opening van de feestdag besloten. De muziek stelde zich op, de kin deren schaarden zich achter P.V.O. en de lange stoel ging op weg naar het raadhuis, waar het colle ge van B. en W. en het feestcomité 'Daar', wijst de man naar de lan taarnpaal voor mijn huis. 'Daar was het. Ik zal 't nooit vergeten.' Z'n blik keert naar binnen om de film te zien die daar al zo vaak moet zijn gedraaid. Ik krijg een monotoon verslag: de bezorgjon- gen van de apotheker ('de aar digste van allemaal') had een ruit ingegooid van de sigarenwinkel van een NSB'er op het Nieuwer- hoekplein. Daarna maakte 'ie zich vliegensvlug uit de voeten, de Vredehofstraat op en linksaf de Regentesselaan in. Mijn verteller wijst nu naar de oude beuk in de tuin van de overburen: 'Achter die boom stond een Duit se soldaat. Er werd geschoten en toen lag die jongen daar bij de lan taarnpaal. Hij was dood, hartstikke dood. En ik was zó boos!' De man kijkt me vervolgens recht aan, zegt: 'Ik wens u verder een prettige middag', stapt weer op z'n fiets en rijdt weg. Het was zomaar even een praatje op straat met een onbekende voorbijganger, maar die paar minuten zorgen er wel voor dat ik m'n eigen film krijg als ik naar die lantaarnpaal kijk. Het is schemerachtig, stil, ik hoor glas gerinkel, schoten. Dan een grote zwarte fiets op straat met een jon gen ernaast. Dood, omdat hij een steen naar binnen had gegooid bij een sigarenwinkel. Had de jongen uit branie gehan deld? Wilde hij z'n eigen jeugdige verzet plegen? Wanneer gebeurde het? Allemaal vragen waarop ik op dat moment geen antwoord heb. Ze blijven me bezig houden en elke keer kom ik via de apothekersjon gen bij mijn eigen oom Dick van Kuijkhof uit. Mijn onbekende oom die in Nederlands-Indië gesneuveld is: vermist en nooit teruggevonden. Alles wat ik van hem weet, zit in een klein groen leren mapje dat mijn grootvader z'n leven lang ge koesterd heeft. Geboortebewijs, in- entingskaart, toelatingsbewijs voor Nederlands-Indië, z'n diploma en cijferlijst, registratiekaart voor z'n auto en twee aanstellingsbrieven. De verhalen van mijn moeder heb ben oom Dick tot een mens ge maakt: de grote broer, die altijd vrolijk was en volop van het leven genoot. Die op 5 januari 1919 werd geboren in Amsterdam, op 29 juli 1936 z'n MULO-A diploma haalde in Rotterdam, in september van datzelfde jaar naar z'n ouders en 5 jaar jongere zusje in Neder lands Indië ging, in 1937 werd af gekeurd 'voor den dienstplicht' cn vervolgens als sportverslaggever bij de Indische Courant in Soerabaja ging werken. Op 2 januari 1941 trad hij in dienst van de n.v. Bor- nco Sumatra Handel Maatschappij op het kantoor in Soerabaja en in augustus van dat jaar kocht hij een Essex twoseatcr uit 1932. Een jaar later breekt de oorlog in Nederlands-Indië uit. Op 5 de cember 1942 vieren ze de laatste Sinterklaas met elkaar. In '43 gaat kringloopcentrum De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 E mail: spullenhulp@spullenhulp.nl Zie ook: www.spullenhulp.nl de knoet van de Jap er overheen en wordt de familie uit elkaar gerukt. Eind 1945 worden mijn moeder en haar ouders herenigd. In de tweede helft van de jaren '60 krijgen mijn grootouders een officiële brief van het Rode Kruis met de mededeling dat nog altijd elk spoor van oom Dick ontbreekt en dat nu officieel moet worden aangenomen dat hij ook niet meer zal terugkeren. In 1970 wordt hij opgegeven voor vermelding in deel 39 van de serie gedenkboeken van de Oorlogsgravenstichting in Den Haag; het is het deel dat wordt uitgebracht ter nagedachtenis aan hen 'wier stoffelijke resten niet zijn begraven op de erevelden'. Nederland zuchtte al onder de Duitse bezetters, terwijl de oorlog in Nederlands-Indië nog niet be gonnen was. Ook in Soest was het gewone leven danig verstoord. Veel boosheid richtte zich op cfe Neder landers die de kant van de Duitsers kozen. Dit uitte zich onder ande re in het ingooien van ruiten bij NSB'ers. In de maanden december 1940/januari 1941 nam dit zelfs dermate vormen aan, dat de Duitse instanties dc gemeente verplichtten de schade daarvan te vergoeden. Maar voor degenen die op deze manier hun afschuw van de land verraders uitten, vormde dat geen enkele belemmering daarmee door te gaan. De sigarenwinkelier en zijn vrouw op het Nieuwerhoekplein waren zich hiervan waarschijnlijk maar al te goed bewust. Daarom ook belden zij op 25 juli 1941 om 23.25 uur de Soester politie om te melden dat 'twee groote jongens bij het garagebedrijf aan de overkant' stonden. Ze vroegen onmiddellijk optreden. Vijf minuten later belde de banketbakker van het Nieuwer hoekplein. Hij had schoten gehoord en maakte zich zorgen. De sigaren winkelier meldde zich kort daarna opnieuw per telefoon. Hij eiste de onmiddeUijke komst van de politie. Tegelijkertijd liet hij weten dat hij hun optreden tot nu toe vond lijken op sabotage en dat hij dat zeker nog ter sprake zou brengen. In dit tijdsbestek van nog geen 10 minuten waren de 'twee groote jongens' op hun fiets gestapt cn hadden beiden met een klinker de ruit van de sigarenwinkel verbrij zeld. Eén van de twee vluchtte naar de Regentesselaan, waar hij door een Duitse patrouille werd doodge schoten. Bij aankomst trof de poli- Yolande Gastelaars met de nage laten bezittingen van oom Dick.. Foto: Soester Courant. tie hem daar aan 'ten dele liggend op z'n rijwiel, met een schotwond in het hoofd'. Deze jongen werd de volgende dag door z'n ouders en broer geïdentificeerd als Gerrit van Dorrestein, oud 19 jaar. Hij werd op 29 juli begraven op de r.k. begraafplaats aan de Steen hoffstraat. 'Het eerste slachtoffer van de Duitse terreur in Soest was gevallen', zo meldt hoofdinspecteur van politie H.G. Scholtmeijer jaren later in z'n Beknopt Overzicht van de Oorlogsjaren '40-'45. De tweede 'dader' is nooit gevonden. Ikzelf vorm de schakel tussen oom Dick en de neergeschoten jongen op de Regentesselaan. Tussen bei den zaten duizenden kilometers af stand en een wereld van verschil. Ze leefden in een tijd, die ik niet anders ken dan uit verhalen. Op school hoorde ik alles over '40-'45, de Duitse bezetting, het verzet, het verraad en de vele transporten naar de concentratiekampen Dachau, Westerbork, Bergen-Belsen... Thuis leerde ik alles over Indië, Jappenhaat, maanzieke kamp commandanten, verkrachtingen, de littekens op m'n vaders rug, de pijn van m'n moeder, het verdriet van m'n grootouders, oom Dick, de vrouwenwijk van Soerabaja en de kampen Grogol, Tjideng, Tan gerang... Mijn oom Dick en Gerrit van Dor restein zouden even anoniem de geschiedenis zijn ingegaan als even zoveel andere oorlogsslachtoffers. Ze zouden één van de vele duizen den blijven die zich op het verkeer de moment op de verkeerde plek bevonden en daardoor afgestraft en afgemaakt werden. Ware het niet dat een onbekende voorbijganger mij op een dag vertelt over hetgeen zich bij die lantaarnpaal voor mijn huis heeft afgespeeld - en hoe dit verhaal de herinnering aan beide mannen levend houdt. Yolande Gastelaars Tekstschrijver Yolande Gaste laars is in Soest vooral bekend als gemeenteraadslid voor Ge meentebelangen Groen Soest. Ze schreef dit verhaal ter gele genheid van de 4 mei-herden king. stonden voor het afnemen van het défilé. 1500 kinderen liepen voorbij, 1500 vlaggetjes werden gezwaaid en opgewekt wuifde de burgemeester naar de vrolijke kin deren, die met oranje en rood, wit en blauw waren getooid. Ballonnenjacht. Om 5 uur stonden 700 school kinderen achter het St Josefge- bouw en 700 ballonnen werden nog even in toom gehouden, voor ze de reis begonnen. Af en toe ontglipte er een, maar dat was niet erg, want ze waren allemaal van een kaartje voorzien, waarop stond, dat het Oranje-comité de vinder verzocht dit op te sturen naar Soest. Om kwart over vijf begonnen de honderden ballonnen in tientallen kleuren de tocht naar onbekende bestemming. Er waren zeer snelle exemplaren bij, die meteen enorm hoog stegen, maar andere deden het kalm aan en dreven wat'rusti- ger in Amersfoortse richting. Avondfeest. Tegen 7 uur was er al een hele bedrijvigheid op het versierde plein achter het V.V.V.-huis, waar stands opgericht werden om de verwachte bezoekers van het no dige te voorzien. Mutsen en toeters, zure bommen en kauwgom, ijs en bananen, al les ten dienste van de velen, die zich gereed maakte het feest te gaan besluiten op het gezellige plein met z'n mooie verlichting. Te half acht kwam P.V.O. en om 8 uur kwam de regen, die moeilijk een slechter moment had kun nen uitkiezen en die meteen een goed deel van het feestelijk vuur bluste. Eerlijk gezegd stond-ie al een poosje aan het Nassauplantsoen te prijken, maar sinds afgelopen vrijdagmiddag heeft Soest dan toch ook officieel z'n 'Beatrix boom'. Het is een cadeautje van het Oranjecomité aan de bevol king van Soest, ter gelegenheid van het zilveren jubileum van ko ningin Beatrix. Voorzitter Roy Schippers van het Oranjecomité verwelkomde in het plantsoen een flink gezelschap van belangstellenden, onder wie heel wat bewoners van Hoog Soestdijk, de nabijgelegen serviceflat. Hij ver telde dat het comité na lang wikken en wegen gekozen had voor een iulpenboom (Liriodendron tulipife- rum) - noch Schippers noch burge meester Koos Janssen wist zich de Latijnse naam te binnen te brengen - om het jubileum iets 'blijvends' te geven. Dc 'Oranjebuurt' van Soest dijk vond hij ook een prima plek. En hij hoopte dat de boom - met het fraaie hekje van siersmid van Rein Tupkcr (dat 'kindvriendelijk' is uitgevoerd, dus zonder harde punten) eromheen, een lang leven beschoren zou zijn. Ook burgemeester Janssen was in z'n nopjes met de aanwinst. Hij zwaaide het Oranjecomité alle lof toe voor het initiatief- 'Een gewei- Foto: Herman van Dam dig idee!' - dat wat hem betreft vooral ook de aanhankelijkheid van Soest aan Hare Majesteit symbo liseert. Hij sprak in dat verband zijn grote bewondering uit voor de wijze waarop de koningin haar zware ambt vervult, als zinnebeeld van stabiliteit en continuïteit. Schippers en Janssen onthulden ten slotte gezamenlijk de kleine plaquette op het sierhek, waarop geschreven staat: '1980-2005, aan geboden door het Oranjecomité ter gelegenheid van het 25-jarig jubi leum van Koningin Beatrix'. Vandaag in Verdwenen Soest her vonden een portret van Jan van de Bovenkamp, boekdrukker, gebo ren in 1912 te Soest, overleden op 7 mei 1992. Jan's vader, Gerrit van de Bovenkamp, was ook druk ker bij Drukkerij Vonk in Wijk bij Duurstede. Het gezin Van de Bo venkamp, vader, moeder en twee kinderen, kwam in 1910/1911 in Soest wonen. Jan was de tweede Jan, want de eerste Jan heeft maar enkele maanden geleefd. Vader Gerrit van de Bovenkamp begon in Soest voor zichzelf een drukkerijtje in het pand aan de Van Weedestraat 221 (later Van Huis steden, nu Twee21). Hjj werkte met een pers met handbediening en hij legde zelf in en al gauw moesten de kinderen ook meewerken. Om de zaak te kunnen beginnen had vader Van de Bovenkamp 600 gulden ge leend van zijn schoonvader. In het pand werden nog meer kin deren geboren, en er was behalve de drukkerij ook een winkel en er werden sigaren verkocht. De oud ste dochter Gijsbertha (ze werd kortweg Gijs genoemd) kwam 12 jaar oud van school in de winkel, dat lag toen voor de hand. In 1919 verhuisde het gezin, met de drukkerij en de winkel, naar de Van Weedestraat 11-13. Hier stond een villa. Die werd afge broken en maakte plaats voor een nieuw pand, in opdracht van G. van de Bovenkamp. Er werden geen sigaren meer verkocht. Het pand staat nog bekend als boek handel Immerzeel en is nu een beddenzaak en staat vanwege de bijzondere bouwstijl op de Monu mentenlijst van Soest. Behalve familie- en handelsdruk werk werd er eens in de week op vrijdag een krant 'De Soester' ge drukt, soms erg laat op de dag, want vaak waren gemeenteraads verslagen nog niet binnen. Moe der kookte dan pap voor iedereen. Wanner de krant gedrukt was en verzonden, werd het zetsel afge broken en opgeruimd en op cjjns- dag werd begonnen met de nieuwe krant. Verslaggevers Behalve vader Gerrit en dochter Gijs werkten er toen al knechten in de drukkerij. Dirk Radstok en later Van de Lede, die op de Ko- renweg woonde en mank liep. In 1925 kwam Jan van school in de drukkerij werken. Hij was toen 13 jaar. Jan voetbalde graag, maar het gebeurde wel eens dat hij op zaterdagmiddag nog de machine moest schoonmaken en dan kon hij het voetballen wel .vergeten. Voor Gerrit van de Bovenkamp werkten toen ook twee verslagge vers: Lange Haver, die ook brand weerman was en de heer Stork, die invalide was. Op een zeker moment kwam ene heer Iburg in beeld. Hij was eige naar van N.V. De Tijsgeest, een ex ploitatiemaatschappij in onroerend goed. Hij schreef regelmatig stuk ken in de door Van de Bovenkamp uitgegeven krant 'De Soester', vaak tegen de in zijn ogen misstanden in Soest. Iburg wordt omschreven als een militante man. Jan herin nert hem zich als een oude dikke man met een stok en een mooie chauffeuse, die in villa Anne Marie woonde. Verkopen Het blijft voor iedereen een raad sel, maar de heer Iburg had belang bij 'De Soester' en wist Gerrit van de Bovenkamp vermoedelijk zo onder druk te zetten om zijn druk kerij en alles wat erbij hoorde aan hem te verkopen. Dat gebeurde in augustus 1928. In de koop in begrepen natuurlijk het pand en verder het recht van uitgifte van 'De Soester', de inventaris druk kerij en winkel en de goodwill van de handelsdrukkerij. In totaal ging het om een bedrag van f 47.500. In het koopcontract was een beding opgenomen, dat er geen drukkerij begonnen moent worden mei ae naam Van de Bovenkamp. Geen nood, Jan de Bruin, inmid dels bijna de schoonzoon van Van de Bovenkamp, begon spoedig daarna een drukkerijtje in de F.C. Kuijperstraat 6. Natuurlijk namen zij wat oude klanten mee. Zo ging ook Jan bij zijn zwager De Bruin werken en bleef hij nog dagelijks met liefde met de letterbakken in de weer. Dat was zijn lust en zijn leven. Drukwerk voor het VW, voor winkeliers en ook de gemeente, verder drukwerk voor begrafenisondernemer. Rouwbrie ven gingen altijd voor, vaak ook 's avonds zaterdags en zondags. In zijn vrije tijd voetbalde Jan bij E.S.V.A.C. met Van der Lugt en Sakkers en vele anderen. Hij fiets te samen met kapper Herman de Vries. Hij zong bij Apollo's kinder koor en later bij het mannenkoor Apollo en ook nog bij het Paleis koor. Met Kees Marks keken ze naar de meisjes, hij kreeg verkering met Jo van Kleef. In april 1940 trouwden ze in de Oude Kerk en ELKE WEEK EEN^ SOESTER&OCRAWT \^JNDEBUS?^^^ Neem een abonnement: 9,25 per halfjaar! tel.(035)6014152 Jan van de Bovenkamp aan de letterbak. gingen ze wonen in een huurhuis aan de Rembrandtlaan. Een maand later brak de oorlog uit. Soest moest plotseling mas saal evacueren, volgens plan naar de kop van Noord-Holland. Na 14 dagen kwamen de Soesters terug cn troffen ze alles aan, zoals ze het bij vertrek hadden achtergelaten. Het leven ging redelijk gewoon door. Eind 1942 werd door maatregelen van de bezetter alles schaarser en ook grimmiger. Oranjekrant In 1942 begon Drukkerij De Bruin met het drukken van de Oranje krant, een illegale krant. De oplage zou in het begin 8000 zijn, maar is later tot boven de 20.000 opgelo pen. De krant verscheen tweemaal per maand, werd met een militaire vrachtauto opgehaald en gebracht naar Schalkx op de Melmweg. De kop van de krant ging na gebruik mee naar de Rembrandtlaan en werd op de zolder opgeborgen. De hele oplage moest tot het laatste blaadje uit de drukkerij verdwijnen om geen sporen na te laten. Het regelmatig drukken van de Oran jekrant heeft geduurd tot najaar 1944, toen een van de opdracht gevers bij een luchtaanval om het leven kwam. Met het drukken van de Oran- jekrant liepen dc drukkers grote risico's. Maar het is gelukkig goed gegaan. Na de bevrijding kregen Jan de Bruin en Jan van de Bo venkamp van de Raad van oud illegale werkers te Soest een ver- zetsdiploma, die ze overigens zelf drukten. 'Toen het Vaderland in nood verkeerde en de vijand ons onderdrukte, stond gij pal, strij dende voor vrijheid en recht.' Een lintje wilden ze niet. In de drukkerij veranderde veel. In 1978 werd de knoop doorgehakt en Drukkerij de Bruin verkocht aan Practicum B.V. van A. Me ijer. Drukkerij dc Bruin had 50 jaar bestaan. Alle drie Bovenkampen kwamen in loondienst. In 1987 waren Jan en zijn vrouw op vakantie in Dwingelo, waar zij op een fietstocht ook het herinne ringscentrum Kamp Westerbork in Hooghalen bezochten. Ze wa ren erg onder de indruk wat op deze plek allemaal is gebeurd in de bezettingsjaren. Ze zagen daar ook een afbeelding van hun eigen gedrukte Oranjekrant. Een hele belevenis en voor Jan een ontroe rend weerzien. De naam Oranje- krant was gekozen .om daarmee het streven naar eenheid te symbolise ren. De oprichter was dc journalist J.H. Doorn. Jan de Bruin in de deur van de winkel/drukkerij aan de F. C. Kuij perstraat 6, waar de Oranjekrant werd gedrukt. Deze rubriek wordt namens Mu seum Oud Soest verzorgd door Gijs van Brummelen. Voor reacties tel. 6012158. Bronnen: archief Soester Courant; Album over het leven van Jan van de Bovenkamp, samengesteld door zijn vrouw. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvangen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest-Soesterberg ieder kwar taal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 6017065. U mag op de Oude Ambachtenmarkt in Soest op Hemelvaartsdag bij de kraam van Kaasboerderij "De Staelenhoef" (1 1/2 pond) Doet u dat tot op 10 gram nauwkeurig, dan is het stuk kaas van u Zit u ernaast, dan bent u de koper... Birkstraat 123 Soest Tel. 035-6013781

Soester Courant | 2005 | | pagina 9