ïmurfit y inke Tolman-poëzieprijs jfHet sprakeloze landschap9 €4,« CD Poëtisch ommetje met SLAS J B2SS9; ;:;r.'S*soestdijk VROLIJKE FRANS? WORD VRIJWILLIGER! 'Muziek Plezier' - muziek maken in groepsverband few Venture Consort op fultuur Festival Soest agtwïjk 3W BOUWADVIES B.V. vtechnische keuringen o.g. vbegeleiding Jeugdige solisten bij Cultuur Festival Soest, óók voor kinderen! nieuws aruóhoch I Liederencyclus Maarten Kooij in Soest Zuid Meesterverteller Peter van der Linden in Soest I ronnink n den Dijssel b.v. itreiking op vrijdagavond 20 mei m Zn. TOF $PECÏAALDMKEMJb,v.\ pen OEMAKËR er Linden i hal DESIGN PIET VAN HEUGTEN ANW% 'Eternal Sunshine of the Spotless Mind' SCHRAVEMADE B.V. Herdenkingsconcert Ned. Cantorij VW-bosuitje voor de kinderen 'Mar Adentro' M Zondag 22 mei bij St. Levenskunst De Europese W ereldwinkeldag Volgende wandeling op 20 mei PAGINA^yVOENSDAG H MEI 2005 SOESTER COURANT PAGINA 13 DORRESTEINVVEG 72b 3763 LL SOEST Telefoon: 035-6012883 Fax: 035-6013606 Voor al uw infra„^.a Gro ndwerkzaamhed, Bestratingswerkzaamhed,,, Riolering^ Sloopwerkzaamheden Ontwerp intraetruauu, n buitenzonwering _§||5|^^ b.v. Tel. (0B3) - 480 22 44 rt Tel. (033)-480 25 20 M INSTALLATEUR werk, centrale verwarming Dtechnische installatie 4a - Telefoon 035 - 601 24 72 GINGSSYSTEMEN ier.nl www.fischer.nl minginnelaan 37a, 3762 DA Soest I. 035 - 6013814, Fax 035 - 6029686 YW.fysiotherapiesoestdijk.nl mail: fysiosoestdijk@zonnet.nl 1IJF SELD 11: 035 - 6019666 ll Boor de vijfde achtereenvolgende eer sinds 1993 wordt dit jaar de riejaarlijkse Kinke Tolman-po- fcieprijs van de gemeente Soest eer uitgereikt door burgemeester is Janssen. Dat gebeurt op vrij- Igavond 20 mei in het genjeente- pis. Het thema is 'Het sprakeloze chap'. Er zijn maar liefst 275 gedichten ingezonden uit Ne land, Vlaanderen, Duitsland eB Spanje. Tien gedichten zijn genomineerd, die deze avond door de inzenders zelf worden voorgedragen. Daar onder zijn ook de drie bekroonde verzen die met een geldprijs van resp. 250 euro, 125 euro en 75 euro worden beloond. Deze gedich ten worden ook gepubliceerd. De poëzieprijs draagt de naam van Rinke Tolman (1891-1983). Hij was veldbioloog, journalist, auteur van talrijke natuurbocken en poëziebundels en ereburger van Soest. De organisatie van deze 'poëzieprijsvraag is opgedragen aan de Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS), in samenwerking i met het Vlaams-Nederlands Lite rair/Cultureel Tijdschrift 'Schoon Schip '93'. De jury bestaat in 2005 mt Nelleke Streefkerk (voorzitter), i^firees Nelissen, Wcrner Paans en Jan Visser (secretaris). feestelijke bijeenkomst op vrij- gavond 20 mei wordt geopend ior dr. Boudewijn Bakker (1938) Amsterdam, die aan de hand enkele 17e-eeuwse vertrouwde idschapsschilderijen een korte le- ig met lichtbeelden houdt over de gelaagde inhoud van de voorstel ling en de overeenkomst tussen het schilderij en het gedicht. Bakker schreef het prachtige boek 'Land schap en Wereldbeeld - van Van Eyck tot Rembrandt' (uitg. Thot 2002). Kees Fens over dit boek, dat ook een voortreffelijke cul tuurgeschiedenis is: 'Panoramische studies als deze worden nog zelden geschreven. Alleen het voorwerk eist jaren'. Na het voorlezen van het juryrap port en de prijsuitreiking zingt de Soester kunstenares JudiGor twee Israëlische landschapsgedichten. De avond is tevens de opmaat voor het Cultuur Festival, dat de volgende dag in en om het gemeentehuis plaatsvindt. Na afloop biedt de gemeente Soest de prijswinnaars, VRIJWILLIGERSCENTRALE SOEST DOE 'T GOED! 035 60 55 555 Dr. Boudewijn Bakker. dc gisten van de Stichting Cul tuurplatform en de bezoekers een receptie aan. De toegang is gratis. 'Muziek Plezier'— het is één naam, maar daarachter gaan twee regio- muziekgroepen schuil die als doel hebben eens iets anders te doen dan muzikaal te soleren in de huiskamer. Om mee te doen is een eigen instrument en een muziek- lessenaar nodig en verder enige theoretische kennis. Samen spelen is al moeilijk ge noeg dus het muzikale niveau komt er niet zo op aan. Wat zeker aanspreekt is dat er géén contri butie is en zo nodig les ook gratis Birkstraat 93 - Soest Tel. 601 23 54 Beukenlaan 46 - Soest I Tel. 601 20 65 Van Weedestraat 46A I Soest - Tel. 601 38 77 Burg. Grothestraat 35 - Soest Tel. (035) 601 6033 Fax (035) 601 37 05 E-mail: info@dejongaccountants.nl I www.dejongaccountants.nl RILLEN PREGEN SLITTEN Ij STANSEN 1 NUMMEREN I verzorging Familiebedrijf sinds 1938 fl begeleiding van uitvaarten, zoals u wenst, j 69 BV Soesterberg Dag en nacht bereikbaar: j njitvaart.nl 0346-351223 9 - SOEST TELEFOON 035 - 6010344 fl RUIME KEUS LAAGSTE PRIJS ndel voor al uw dranken! tel: 035 - 601 24 90 Molenbeek ng- en Assurantiemakelaars rg. Grothestraat 32 Telefoon 035-601 13 04 Q ibeek.nl www.holenmolenbeek.nl DEMEERN SOEST VIANEN ZEIST ma-Huishoudelijke apparatuur-Multimedia itraat 52 3761 CG Soest 32 42 Fax: 035 - 601 04 94 Soest-Tel. 035-602 31 13 sbureau voor telecommunicatie ouwstation voor mobiele communicatie Nieuweweg 27-29a, Soest )91000 - Telefax 035 - 6091009 info@vanhaltelecom.nl Inder leiding van de Soester com- onist, arrangeur en musicus Jean an Vugt treedt The New Venture Consort tijdens het komende Cul- jur Festival (zaterdag 21 mei) in t gemeentehuis op. Met als vaste Bezetting fluit, viool en piano voert pet naast werken van Van Vugt |elf ook klassieke muziek uit. <arin Basting (fluit) studeerde aan Üe Hogeschool voor de Kunsten Utrecht bij Abbie de Quant en gehaalde cum laude het Tweede Fase diploma. Ze nam veelvuldig deel aan nationale en internationale fluitconcoursen en volgde master- blasses bij o.a. Wil Offermans, \urèle Nicolet, William Bennett, Peter-Lukas Graf, Jéan-Claude jérard en Patrick Gallois. In 1997 ze met harpiste Gwyneth Ventink het duo Arpa Aulos op, 2001 werd dit uitgebreid naar |iet trio Arpa Aularco met cellist Maarten Jansen. Karin gaf recitals net pianiste Marianne Boer en fregelmatig verzorgt zij optredens net organist Ko Zwanenburg. Als ^uitdocente is zij verbonden aan nuziekscholen in Cothen en Go- frinchem. Sinds 2002 is ze fluitiste yan het New Venture Consort. Tessa Badenhoop (viool) studeer de aan de North Carolina School pf the Arts in de V.S., en aan de fonservatoria van Düsseldorf, Keu- i en Amsterdam bij Alexander iCerr. Zij behaalde in 2002 daar haar postgraduate diploma. Zij fetudeerde kamermuziek bij het Mban Bergkwartet aan de Mu- fcikhochschule Köln. Ze haalde de prijs bij het concours 'Jugend nusiziert', Duitsland, en won een |>eurs aan de Accademia Chigiana i Siena. Ze volgde masterclasses bij H. Krebbers, T. Brandis, G. Carmignola, m. Fried en I. Ozim. Tijdens haar studie maakte zij deel uit van het Duits National Jeugd orkest, het Gustav Mahlerorkest (opgericht door Claudio Abbado), het Kölner Kammerorchester en de Kölner Philharmoniker. Sinds 2000 is zij als eerste violiste verbonden aan het Nederlands Philharmonisch Orkest. Sinds begin 2004 is zij lid van het New Venture Consort. Jean van Vugt (piano) studeerde piano aan het conservatorium te Utrecht bij Sas Bunge en Herman Uhlhorn. Ook studeerde hij com positie, direktie en lichte muziek. Hij werkte als producer en editor voor onder andere Imusici, Alfred Brendel, Camerata Trajectina, Mitsuko Uchida, Wibi Soerjadi, Gergiev en het Combattimento Consort. Ook was hij producer van alle geestelijke Bach cantates (60 cd's). Jean componeerde musicals en kamermuziek voor verschil lende bezettingen. In 2002 kwam zijn nieuwe cd 'Memories to the future' uit. In datzelfde jaar richtte hij het New Venture Consort op. Hij schreef honderden kinderliedjes die op cd verschenen zijn. Van de concertserie in Kasteel de Hooge Vuursche te Baarn geeft hij leiding aan de artistieke commissie. Jean heeft een opname en postproductie bedrijf en beschikt over een eigen studio. In 2004 trad het Consort onder an-1 dere op in de Singel te Antwerpen, het Concertgebouw te Amsterdam en live vanuit de Spiegelzaal in het Concertgebouw op radio 4. Het New Venture Consort: v.l.n.r. Jean van Vught, Tessa Ba denhoop en Karin Basting. ercurius Golfkarton efoon 035 - 609 53 00 efax 035 - 609 53 11 AND DEVEL0PMENT Tngr gevestigd aan de Koningsweg in Soest nT zeggen dat wij voor iedere website een nform uw wensen, r. (035)-6032305 F. (035J-6032308 info@reto Wdonk Trappen b.v. leidsweg 2 - 3762 ER Soest >n 035 - 601 35 91. Fax 035 - 601 91 47 verdonktrappen@tiscali.nl et is traditie bij de Muziekkring emland om ieder seizoen, samenwerking met de Academie 'oor Muzikaal Talent, een concert e'laten verzorgen door jeugdige musici. Dit jaar presenteerden :ich maar liefst zeven muziekstu- ienten, in de leeftijd van zeven tot negentien jaar. De werken van het zeer gevarieerde programma werden ingeleid door Erika Waardenburg, die tevens de, diverse uitvoerenden aan het pu bliek voorstelde. Er werd door al len met veel inzet en muziekplezier gespeeld, maar voor mij vielen twee instrumentalisten extra op. Eerst de 15-jarige Timo Tromp, die grote in druk maakte met zijn interpretatie van de klarinetsonate van Francis Poulenc. Zo'n technische perfectie, virtuositeit en fantasie hoort men op die leeftijd niet veel. wordt gegeven. Natuurlijk is het de bedoeling dat het samenspel ook 'naar buiten' ten gehore wordt ge bracht. Er zal dus in de toekomst regel matig worden opgetreden, wat op zichzelf een feest is en waar de deelnemers ook steeds weer naar toe werken. Beide groepen kunnen nog plm. vijf personen uit Soest en omgeving plaatsen, want Muziek Plezier wil wel een 'regio'-orkest blijven. Er is geen verplichting om iedere week aanwezig te zijn, ieder kan aan de hand van een muziekroos- ter steeds weer zien wat er op het programma staat. De minimum leeftijd is 20 jaar; of jonger onder begeleiding. M.P. maakt met één groep diver se soorten muziek, van pop, rock en swing muziek tot schlagers en meezingers. Deze groep komt op vrijdagavond in Amersfoort bij el kaar. Hier kunnen nog diverse ko- perblaasinstrumentalisten worden geplaatst, maar er is ook ruimte voor bespelers van dwarsfluit en klarinet en sax. Bij de snaarinstru menten is nog plaats voor diverse gitaristen (ak.), mandoline, man- dola, banjo en ukelele. M.P.-klassiek komt op donder dagavond in Leüsden bij elkaar en speelt lichte muziek, operette, opera-aria's en musicals, maar ook meezingmelodieën zoals 'Op de grote stille heide', 'Cent Mille Chansons', 'In't stille dal', 'Edel weiss' enz. Deze groep is in april gestart, dus het is leuk om nu nog in te stappen. Instrumenten? Viool, altviool, cello en contrabas, hobo, fagot, dwarsfluit en enkele koper blazers (trompet, hoorn, bariton en bas). Door de Weense muziek in het programma is in deze groep is ook plaats voor twee bespelers van de citer (natuurlijk ook gratis te leen). Het is een onbekend in strument maar zeer geschikt voor iemand die bijvoorbeeld al een snaarinstrument bespeelt. Het is mogelijk om binnen afzienbare tijd 'eenvoudig' op de citer in groeps verband Lehar- of Strauss-melo- dieën mee te spelen. Les, opleiding en hulp wordt op donderdagmid dag gegeven in Hoevelaken. Tot slot is er plaats voor een ope rettezangeres; bij de andere groep nog enkele zangers a la Frans Bau- er, André Hazes of Vader Abra ham. Wie interesse heeft en ook meteen mee zou willen doen moet wel vóóraf contact opnemen om er zeker van te zijn dat er die avond een muziekboek is voor het betref fende instrument. Alle informatie: 033-25.34.385. Tijdens het 3e Cultuur Festival op zaterdag 21 mei is er voor kinderen in de basisschool leeftijd van alles te doen bij de Witte Boerderij aan de Soes- terengweg 8, op de Engh. Er is een podium waar regelmatig optredens zijn. Aan een deel van die optredens kun je zelf meedoen. Wat dacht je van 'Hits for Kids'? Onder leiding van Majel Lustenhouwer (de dirigent van 'Kinderen voor Kinderen') kunnen 80 kinderen uit de groepen 3-6 van de basis school een paar liedjes met hem instuderen tijdens een workshop en die na drie kwartier uitvoeren op het grote buitenpodium. Of misschien wil je wel liever djembé spelen? Voor 15 kin deren uit de groepen 5-8 van de basisschool is dat mogelijk. Hou je meer van met je handen bezig zijn? Dan kun je meedoen aan een workshop vliegers ma ken: 16 kinderen uit groep 6-8 kunnen daaraan meedoen. Meld je voor deze gratis work shops drie kwartier van tevoren aan op het binnenplein van de Witte Boerderij bij de kraam van Idea. Ook kun je de hele dag bij de kraam van Balans meewer ken aan een groot schilderij of aan andere knutselactiviteiten. Ben je graag met je lichaam bezig? Misschien is het dan iets voor je om mee te doen met de circusactiviteiten of de Oud-Hollandse Spelen? Altijd al eens Clipdance willen probe ren? Dat is ook mogelijk in een workshop voor 20 kinderen uit groep 7-8. Of wil je gewoon kijken naar uitvoeringen? Bijvoor beeld Streetdance en Ballet door Balletstudio Sylvia, de Jeugdtheatergroep Antares of de Vulkaanband? De kleinsten kunnen ook nog een gratis ritje maken in een Oud-Hollandse Kinderdraaimolen. Het Cultuurplatform heeft in samenwerking met de drie grote organisaties in Soest die zich óók voor kinderen inzetten - de Stichting Balans, Idea en de Muziekschool - een aantrek kelijk programma voor kinderen gemaakt, waarin ze zich op al lerlei manieren kunnen bezig houden. Nog even de tijden van de workshops: 12:00-12:45 uur: workshop djembé; 13:15-14:00 uur: workshop 'Hits for Kids'; 13:15-14:00 uur: workshop vliegers maken; 15:15-16:00 uur: workshop Clipdance. Kijk verder voor alle details van de activiteiten in de boekjes die tijdens het Cultuur Festival overal verkrijgbaar zijn. Inlich tingen: cultuurplatformsoest@ planet.nl. HOOGPOLIGE TAPIJTTEGELS UIT EIGEN TAPIJTFABRIEK li <«ihI, Uavw, zwart, tijdelijk p.t 50 x 50 an Z00« V-D. «TVWOE» VAM HEUGA UWTTKCU Utrechtseweg 4, RENSWOUDE 1000 m2 tapijitegelshowroom Méér dan 560 kleuren en dessins 0<t www.vanheugten.nl Tel: 0318-571225 AJl,d benrinekoslen vergoeding binnen Nededond Steenhoffstraat 9A, tel. 6012075 Steenhoffstraat 46, lel. 601 95 77 Zondag 15 mei Deze meesterlijke film had eigenlijk al eerder in december 2004 moeten draaien. Door een ongelukkige ver wisseling ging dat helaas niet door. Daarom nu in de herkansing. In de vorige film van Michel Gondry, 'Human Nature' (2001), kwam een commercial voor die een middel aanprees om pijnlijke herin neringen uit te wissen: Lacuna. Dit korte fragment blijkt een opmaat te zijn voor Gondry's nieuwe film, 'Eternal Sunshine of the Spotless Mind'. Scenarioschrijver Charlie Kaufman is vooral bekend gewor den door 'Being John Malkovich', waarin we konden afdalen in het verbeeldingsrijke brein van de ac teur. Ook in deze tragikomedie krijgen we toegang tot het hoofd van een personage. In een opwel ling besluit Joel in zee te gaan met Lacuna Inc., nadat hij gehoord heeft dat zijn ex-geliefde Clemen tine alle herinneringen aan hun tumultueuze relatie heeft laten uitwissen door dit obscure compu- terbedrijfje. Maar in de loop van dc behandeling beseft hij dat hun verhouding ook veel waardevolle momenten kende en probeert hij uit alle macht de mooie herinnerin gen te bewaren en te verstoppen in andere hoeken van zijn hoofd. Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+: 3,50. Reser veren: vrijdag en maandag 10:00- 13:00 uur, 60.29.367. Zie ook: artishock-soest.nl. Scène uit 'Eternal Sunshine of the Spotless Mind'. tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 0249 Het laatste concert van het seizoen 2004-2005 van de Nederlandse Cantorij vindt plaats op zondag 22 mei. Het is een herdenkings concert, zoals gewoonlijk in de monumentale kerk aan de St. Wil- librordusstraat 19. De liederency clus 'Dichtungen eines ermordeten Volkes' voor sopraan, alt en orkest is door onze plaatsgenoot Maarten Kooij geschreven naar aanleiding van de Bevrijdingsdag 1998. Vele uitvoeringen vonden in de af gelopen jaren plaats o.a. bij Radio Soest in mei 2004. De gedichten die aan deze cyclus ten grondslag liggen werden tijdens de holocaust door Poolse Joodse dichters ge schreven. Deze boeiende gedichten zijn kenmerkend door hun uiteen lopende stemmingen en innerlijke conflicten. Zij vormen een synthese tussen de innerlijke vrijheid van het individu en de strijd om sociale ge rechtigheid voor het volk. Deze Joodse Poolse poëzie heeft een heel eigen en afwijkend ka rakter van gedichten uit andere landen zoals de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten uit deze pe riode. Drieëneenhalf miljoen Jo- Op woensdag 18 mei vanaf 15:00 uur kunnen kinderen met hun ouders een spannend bosavon- tuur beleven! Dit uitje organiseert VW/ANWB Soest in samenwer king met Milieucentrum de Kwe kerij. De aanvang is om 15:00 uur bij het Milieucentrum aan de Molenstraat. In de Landschappen- tuin gaan de kinderen zelf met hun ouders op onderzoek uit; er zijn vragen en puzzeltjes over alles wat er te zien is in de miniatuurtuinen van Soest. Er is ook een lekker glas limonade. Na dit bezoek (of de volgende dag bijvoorbeeldkunnen de kinderen samen met hun ouders de wande ling 'De Lange Duinen' gaan lopen, om alle planten en dieren in het echt te gaan bekijken in het bos. Deze wandeling wordt meegegeven bij het entreebewijs. Deelname: 3,00 per kind/volwassene. Te voren opgeven bij VW/ANWB Soest, Steenhoffstraat 9B, 60.12.075. 'Naar de top' Onder begeleiding van gids Mien van den Hengel kan men op woensdag 18 mei om 13:30 uur de toren van de Oude Kerk beklim men. Vanaf de toren heeft men een prachtig uitzicht, bij helder weer is zelfs de Dom van Utrecht te zien! De prijs is voor volwassenen 4,00 en vóór kinderen 2,50. Tevoren opgeven bij VW Soest, ©60.12.075. Maandag 16 mei Heel Spanje keek ademloos toe toen in 1988 de videobeelden werden uitgezonden van de laatste minuten van Ramón Sampedro die voor het oog van de camera een einde aan zijn leven maakte. De 54-jarige Sampedro was 30 jaar daarvoor door een ongelukkige duik in ondiep zeewater verlamd geraakt tot aan zijn hoofd en sleet sindsdien zijn dagen in bed in het huis van zijn broer, met uitzicht over de groene heuvels van Ga- licië. Maar vooral strijdend voor een waardig einde, voor euthana sie,- een ondenkbare zaak in het katholieke Spanje van die tijd -, tot aan het Europese Gerechtshof toe. Toen zijn strijd vergeefs bleek, pleegde hij zelfmoord, daarbij ge holpen door een twintigtal vrienden die allemaal iets bijdroegen dat op zich niet strafbaar was. Dat Sampcdro's lijden en strijd toch zo invoelbaar voor ons wordt gemaakt, is vooral te danken aan de fenomenale manier waarop de 35-jarige Javier Bardem zijn perso nage vertolkt, alleen maar acterend met zijn gezicht. Terecht werd hij door de jury van het Filmfestival van Venetië uitgeroepen tot de beste acteur. Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+: 3,50. Reser veren: vrijdag en maandag 10:00- 13:00 uur, 60.29.367. Zie ook: artishock-soest.nl. Scène uit 'Mar Adentro'. Maarten Kooij. Dan de 19-jarige violiste Lisa Ja cobs. Zij behaalde enkele weken geleden de eerste prijs op het twee de internationale Heifetz-concours, dat in Litouwen werd gehouden. En voor haar vertolking van het vi oolconcert van Mendelssohn kreeg zij ook nog de publieksprijs. Voor waar geen kleine prestatie. Deze middag speelde ze de Chaconne van Bach. Dit werk voor viool solo is een toetssteen voor iedere violist. Ze gaf dit werk een mooie vertolking, prachtig van opbouw. We zullen nog wel veel van haar horen. Het zeer talrijke publiek genoot zichtbaar van al het gebodene en uitte dit met enthousiast applaus, waarna alle executanten gezamen lijk besloten met een dans uit de Irish Suite van Nico Brandon. J.W. Op zondagmiddag 22 mei brengt meesterverteller Peter van der Lin den bij de Stichting Levenskunst in Soest zijn verhalen ten tonele. Het optreden vindt plaats in de NPB- kerk aan de Rembrandtlaan 20 (ook ingang en parkeerplaats aan Pieter de Hooghlaan). Meester-verteller Peter van der Linden weet als geen ander een publiek te betoveren met de rijk dom aan sferen en stemmingen die sprookjes uit allerlei landen te bieden hebben. Dat laat hij al jaren zien tijdens de solovoorstellingen die hij geeft in zijn theatertje in Den Haag. Hij is een rasverteller, naar wie je wel móet luisteren; elk sprookje is spannend. Alleen al vanwege zijn stem is hij fascinerend en onnavolgbaar. De sprookjes zijn altijd verrassend en soms spannend én dramatisch, dan weer poëtisch en geheimzinnig of nuchter en grappig. Op 22 mei zal hij het pu bliek in Soest boeien met Indiaanse en Joodse meesterverhalen. Daarbij brengt hij tevens muziek op bam boefluiten ten gehore. Peter van der Linden (1923) speelde aanvankelijk in toneel groep Theater van Hans Croiset te Arnhem en richtte in 1971 met Erik Vos toneelgroep De Appel op. Met deze Haagse toneelgroep excelleerde hij in tal van succesvol le voorstellingen. Vanaf 1983 legt hij zich in zijn 'Theatertje Thuis' toe op het vertellen van levens verhalen en sprookjes uit allerlei windstreken en culturen. Peter won Peter van der Linden. diverse prijzen, waaronder de pres tigieuze Louis d' Or en de Albert van Dalsum-toneelprijs. De Stichting Levenskunst Soest werd in januari 2005 opgericht met als doel het organiseren van bijeenkomsten op het gebied van spiritualiteit en cultuur. Daarbij richt de Stichting zich op thema's met als raakvlak 'de kunst het leven te leven', maar ook gericht op de kunst en cultuur in het leven. Bij elke bijeenkomst is er gelegenheid elkaar na afloop onder het genot van een glaasje te ontmoeten. Aanvang: 15:00 uur. Toegang: 8,00, inclusief een glas na af loop. Informatie: Stichting Levenskunst Soest, Bert en Marijke Smit: ©60.19.815, e-mail: stichtinglev enskunstsoest@planet.nl den spraken in Polen het Jiddisch. Drieëneenhalf miljoen die de strijd aanbonden met het heersende anti semitisme en met de eigen klerikale reactie. In dit land ontstond poëzie die nauw met het Joodse volk was verbonden. Zij geeft het gehele scala van lijden, gevoelens en hoop weer. De grote dichters kwamen tussen de twee wereldoorlogen niet uit een universitair milieu. Het waren arbeiders, rebellerende adepten uit de talmoedscholen, autodidacten, vlees en bloed van het volk. Maarten Kooij koos de liederen van vereenzaming en van hoop, van de traan en een lach. Dit concert mag men niet missen. Aanvang: 15:30 uur. Vanaf 14:45 uur is er een kopje thee of koffie en geeft Maarten Kooij de toelich ting. De Europese Wereldwinkeldag (14 mei) heeft dit jaar als thema 'chocolade en kinderarbeid'. Er wordt nog steeds door de choco ladefabrieken cacao gebruikt van plantages waarop jonge kinderen keihard moeten werken. Lange werkdagen, zware en gevaarlijke omstandigheden, geen goed toe zicht en geen tijd voor school, spelen of rusten. Helaas zijn er nog steeds geen harde afspraken te maken over deze vorm van kin derarbeid. Gelukkig biedt de Fair Trade organisatie een alternatief. De chocolade projecten van Fair Trade voldoen aan de voorwaarden van Max Havelaar. De arbeiders kunnen door het bie den van een meerprijs voor de pro ducten, werken aan hun ontwikke ling. En ook de kinderen hoeven daardoor niet meer te werken voor de kost. Een goede reden om de eerlijke chocoladeproducten extra te promoten. Er worden nog veel meer van dat soort artikelen onder de aandacht gebracht. Misschien goed om in het kader van de Eu ropese Werëldwinkeldag daar eens speciaal op te letten. In de Wereldwinkel aan de Steen hoffstraat 9a is iedereen van harte uitgenodigd. Openingstijden: maandag 13:00- 17:00 uur; dinsdag t/m zater dag 09:30-17:00 uur; ©035- 60.28.132. Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv KWALITEIT SERVICE bij al uw installatiewerk LOODGIETER SANITAIR GASONDERHOUD CENTRALE VERWARMING ELEKTRA VERHUUR GASTOESTELLEN Tevens L"""n W-* Uneto-Vni ry Laanstraat 34a - Soest Tel.: 035 - 601 24 72 Fax:035-601 11 87 Woensdag 18 mei Dialezing over De Ware Graal Bij uitgeverij Aspekt in Soesterberg verscheen een bijzonder boek van Jan Smulders: 'De Ware Graal en zijn valse hoeders'. 'Een wereld primeur. De onthulling van het Graalgeheim', zegt Perry Pierik van Aspekt. Na alle commotie rond 'The Da Vinei Code' van Dan Brown is de wereld nog altijd even onwetend over De Graal als voor heen. Eeuwenlang blijken geheime organisaties via deze informatie het Graalgeheim verborgen tc hebben gehouden. De gevolgen van de ont dekking van Jan Smulders voor de wetenschap zijn nog niet te over zien. Hij schreef een boek met een Darwinistisch karakter. Eerdere ontdekkers die het Graalgeheim in code probeerden door te geven betaalden deze onthulling met hun leven. Smulders toont grote civiele courage met dit schokkende, fasci nerende boek. Aanvang: 20:00 uur. Toegang: 5,00 .Reserveren is aan te beve len (de filmzaal van Artishock telt 60 zitplaatsen). 6019577. Zo'n twintig Soester poëzieliefheb bers verzamelden zich afgelopen vrijdagmiddag op het parkeerter rein bij het Prins Hendriksoord, nét over de gemeentegrens bij de Biltseweg. Daar startte de eerste aflevering van de poëziewande- lingen die de SLAS dit voorjaar op het programma heeft staan. Onder leiding van Hans Kruis wijk maakte het gezelschap een interessante rondgang over het terrein van wat nu nog een 'her stellingsoord' wordt genoemd (tot juni). Van de zomer verandert het grote huis van eigenaar. Ook na men de deelnemers een kijkje in het interieur. Kruiswijk was goed gedocumenteerd en kon een hoop, vertellen over de geschiedenis van het imposante gebouw, het om ringende landgoed en de vroegere bewoners. Op gezette tijden werd de 'excur sie' onderbroken voor een - al dan niet passend - gedicht, voorgelezen door de bestuursleden van de stich ting die zich in Soest bezighoudt met het organiseren van literaire activiteiten, zoals deze. De poëzie varieerde van Vasalis tot Vestdijk en van Achterberg tot Kopland. De SLAS zorgde onderweg ook voor een bescheiden hapje en drankje. Op vrijdagmiddag 20 mei is de tweede poëziewandeling bij het Prins Hendriksoord. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Het aantal deelnemers is beperkt tot twintig. Gids Hans Kruiswijk geeft tekst en uitleg over het landgoed rond om het Prins Hendriksoord Foto: Soester Courant Deelname kost 7,50; SLAS- vrienden betalen 5,00. Opgeven bij boekhandel Van de Ven, Zuid promenade 1 60.12.419). De derde poëziewandeling - op vrijdag 17 juni - wordt gehouden in en rondom de Ewijckshoeve (aan de overkant; start vanaf dezelfde parkeerplaats aan de Biltseweg, even voorbij de Embranchcments- weg). Dan staat de poëzie van de Tachtigers - die destijds frequent op het landgoed verbleven - op de voorgrond.

Soester Courant | 2005 | | pagina 13