:en 5GEN lorlogsslachtoffers herdacht 'Verplichting aan hen die in de oorlog hun leven gaven' Kinderen enthousiast maken voor tennis door evenement Theatervoorstellingen Bob Salto in Militaire Luchtvaart Museum ,;a^y Activiteiten op ijsbaan' fxpositie 'Ontmoeting' van 'ie Majoor in Lelystad Kerkdiensten Medische dienst Hulpverlening Dorpshuis en bieb verhuizen Gewijzigde openingstijden publiekszaken en bieb ETNA 'ERT LPOOL m&nmmi i sSmfiSt i I I endelid moet rommen en |rafwerk'"doen |Lm. skeeleren en springkussens Meningen j van lezers! Oranjecomité bedankt! Abrona zoekt vrijwilligers voor Speelkanip Wegens herinrichting Dorpsplein Op 18 mei straattennis in Soesterberg PAGINA 1-1 :n bij de knog nen ant :ans ons. :d apparaat rad. t te voorspellen U wint altijd een fdprijs! Profiteer zaak". TRISCHFORNUIS NU met afzuigkap aktieprijs AGNETRON 'flijke prijs OESTERBERGSE COURANT WOENSDAG 11 MEI 2005 Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: tussen 18:30 en 19:30 uur C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 -602 18 41 iaEBCTri i 1 Kt?/.. -. e rooms-katholieke begraaf- jjalsaan de Kerklaan in Soester- L hebben Cees Vos en Johan ulhorst namens de Stichting 60 ir Bevrijding op 4 mei drie daar [graven oorlogsslachtoffers uit esterberg herdacht: B. van An ten (overleden 20 maart 1945), VM. Bluekens (overleden 22 Ji 1945) en J.G. Tammer (over- Hen 7 april 1945). Bij de korte en ftere plechtigheid waren ook na- ctaanden van de drie aanwezig. leen huiszoeking bij de Van An- len's op 6 maart 1945 vonden 1 Duitsers een achtergebleven [ngun. Van Angeren senior werd irvoor als enige man in huis gear ceerd. Toen junior dit hoorde, I hij zichzelf aan om zijn vader |t je leven nog lang niet voorbij ■Is je de 75 bent gepasseerd, be- Kjst Rie Majoor uit Soesterberg. j was vorige week in Galerie A Buch Of Art in Lelystad het stra- nde middelpunt van de goedbe- fhte opening van haar eerste jiositie. Majoor: 'Wat koint Ijn werk hier prachtig uit! Zelfs Izon schijnt deze dag een beetje kundiger.' leen druk gezinsleven, kreeg Rie Jhet uitvliegen van haar vijf kin nen meer tijd voor zichzelf. Zij is J energieke vrouw, die open staat tor nieuwe impulsen. Zij houdt ji bezig met yoga, gymnastiek en |g. Daarnaast is zij zich op latere Ttijd gaan interesseren voor de fcputer en schilderen. K schilderen is gaandeweg steeds pngrijker voor Majoor gewor- Zij is een regelmatige deel- nster van De Toets in Zeist, I cultureel centrum voor mensen I graag schilderen. Er worden sussen gegeven in onder andere iktmodcl, portret en stilleven, ■techniek die Majoor gebruikt, "t een eigen karakter gekregen, iar kleurgebruik is duidelijk en pt door zee. Het materiaal waar bet liefst mee werkt is acryl. Het kt vlot en droogt snel, zodat 25-jarige Soesterberger die ig jaar betrokken is geweest bij reeks inbraken in bedrijven Clubgebouwen in Soesterberg, taandag door de rechtbank in recht veroordeeld tot een jaar Tmgenisstraf waarvan de helft ^twaardelijk. Daarnaast moet hij 366 uur werk- en leerstraf speren en 1700 euro aan zoge- ^kde 'criminele winst' aan de Staat afdragen. Tegen de man was Het barst alweer een tijdje van de (viteiten op het evenementen- ein van de ijsbaanvereniging, JÖe hoek van de Banninghstraat Lde Kampweg. Er kan weer "op met of zonder handicap Jkeelerd, gerolschaatst en ge- ated worden. Sinds 1 mei is de atie ook 's avonds weer open, p 19:00 tot 21:30 uur. straks de halfpipe af is, gaat t ingang van 22 mei Martin nens, (Gemini 23, tel. 352276) angstellenden iedere maandag- Dnd bijzondere verrichtingen le- met het skeeleren, zoals rem- n en bochtjes draaien. Verder is mogelijk jeu de boules te spelen het speciale terrein. :t bestuur van de ijsbaanver- iging bruist van ideeën en heeft or de komende periode diverse tiviteiten gepland. 13 en 14 mei zijn er springkus- 1 - lm vrij te krijgen. Hij werd in Utrecht gevangen gezet. Nog voordat de ondergrondse een poging kon doen hem te bevrijden, werd hij in Loosdrecht gefusilleerd. Bij het (familie)graf las Vos een gedicht voor van Jacques Verstege, leer ling van 4HA van het Griftland College. Bij het graf van P. Bluekens met het opschrift op de steen 'Gevallen voor het vaderland' las Vos een ge dicht voor van Serhan Akday van dezelfde school. Bluekens werd na gevangenneming op transport gesteld naar Duitsland en is daar overleden. J.G. Tammer, de enige in een graf van de Nederlandse Oorlogsgraven Stichting, werd eveneens op transport gesteld naar Duitsland. Hij werd in Trier een andere laag er vrijwel direct overgezet kan worden. Naast stillevens en werken die op de natuur betrekking hebben, zijn ook fantasievolle schilderijen te bewonderen. De werken zijn op speciaal geprepareerd papier ge schilderd, ingelijst en voorzien van een passe-partout. Rie Majoor heeft haar expositie de titel 'Ontmoeting' gegeven. Contact met haar medemens is voor haar een belangrijk gegeven. Door het schilderen komt zij in contact met mensen die dezelfde hobby beoe fenen: oud, jong, man, vrouw, Ne derlander en allochtoon. Met deze expositie hoopt Galerie A Touch Of Art een bijdrage te kunnen le-, veren aan nieuwe contacten tussen mensen die geïnteresseerd zijn in de talenten van 'de ander'. De openingstijden van galerie A Touch Of Art zijn dinsdag t/m vrij dag van 12:00 tot 17:00 uur en op zaterdag van 10:00 tot 16:00 uur. Voor meer informatie: www. atouchofart.nl. Het adres is Schoe- penweg 46, 8243 PX, industrieter rein Noordersluis in Lelystadr Tel. 0320-245217. De galerie is tot en met 31 mei gratis toegankelijk. twintig maanden cel geëist waarvan vijf voorwaardelijk. De verdachte maakte deel uit van een bende die vorig jaar veel in braken pleegde in Soesterberg. De hoofdverdachte werd in maart al veroordeeld tot drie jaar cel. Een 19-jarige medeverdachte uit Amersfoort die veel minder op zijn kerfstok had, werd maandag veroordeeld tot vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf en een werkstraf van 240 uur. Deze ver dachte moet 250 euro 'criminele winst' afdragen. Tegen hem was 480 uur werken en twee maanden voorwaardelijk geëist. sens, waarop voor 5 euro de jeugd zich de gehele dag kan uitleven. Op 18 mei is er 's middags een tennis- clinic onder leiding van bondsme- dewerkers in het kader van jeugd en beweging. In de zomervakantie kunnen ge durende enkele dagen weer hut ten gebouwd worden. Precieze data worden nog gepubliceerd. Het bestuur werkt er dus hard aan om Soesterberg een levendig dorp te doen zijn. Om daaraan mee te werken kan men nog een aantal vrijwilligers gebruiken. Wie hier voor interesse heeft, is welkom op het terrein tijdens de openingstijden om contact te leggen met Johann, Marius, Maarten, Henny, Greet of Hans. Wie op een andere manier de club wil steunen, kan oud papier brengen naar de container bij het hek aan de Banningstraat. Graag zou ik via de krant een be dankje willen uitspreken aan de vrijwilligers van het Oranjecomi té. Van veel Soesterbergers heb ik vernomen dat ze graag een pluim op de hoed van deze mensen wil len steken voor het geweldig goed verzorgde Oranjefeest. Zoals deze mensen alles voor elkaar hadden, dat is een grote pluim waard. Aan gezien niet iedereen alle werkers kent, wil ik dit via de krant doen. Dus beste mensen: bedankt voor jullie enorme inzet om er wat moois van te maken. Bedankt namens heel veel Soesterbergers. Frans van Rossum. Al meer dan zes jaar organiseert Abrona iedere zomer een Speel- kamp voor zeer moeilijk lerende kinderen. Deze kinderen zijn ge baat bij een vakantieopvang waar activiteiten op maat worden aan geboden. Tevens wordt het gezin tijdens de lange zomervakantie een beetje ontlast voor de intensieve zorg die deze kinderen over het algemeen vragen. Het Speelkamp wordt gehouden op het terrein van locatie Sterrenberg aan de Amersfoortseweg. Op dit terrein kan het Speelkamp gebruik maken van de verschillende facili teiten van Abrona, zoals het zwem bad, de sportzaal, de kinderboerde rij, het bos en de speeltuin. In de afgelopen jaren was het Speelkamp een groot succes, mede dankzij de inzet van vrijwilligers. Ook voor dit jaar is de organisa tie op zoek naar vrijwilligers. Het Speelkamp vindt dit jaar plaats van 25 juli tot en met 29 juli, van 1 augustus tot en met 5 augustus en van 8 tot en met 12 augustus. Vrijwilligers kunnen zich ook voor een bepaalde periode of bepaalde activiteiten opgeven. De vrijwilligers werken samen met professionele begeleiders. De maaltijden en reiskosten worden vergoed; ook kunnen er vrije stu diepunten worden gekregen voor. een opleiding. Om geïnteresseerden een indruk te geven wat het Speelkamp is, wat de begeleiding van deze kinderen precies inhoudt én om ook andere vrijwilligers en medewerkers van het Speelkamp te ontmoeten is er op woensdagavond 22 juni een informatiebijeenkomst in zalen centrum 't Lichtpunt op het ter rein van locatie Sterrenberg in Huis ter Heide. Het programma begint om 17:30 uur met de mogelijkheid om een broodje te eten en een rondleiding over het terrein. Om 18:00 uur start de informatiebijeenkomst. Aanmelden is mogelijk tot maan dag 6 juni bij Hetty Schulz, mede werker Speelkamp, tel. (030) 687 70 94. Voor algemene informatie over het Speelkamp kan men con tact opnemen met Hetty Schulz of Saskje Adema, tel. (030) 687 70 94 of met Krista Pardoel, coördinator Speelkamp, tel. (06) 30624355. - Zaterdag 14 mei /zondag 15 mei (Pinksteren) Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 pastor R. Bouwman; communieviering; gemengd koor Prot. Kerk in Ned., Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra; ZWO-dienst Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra; avondmaal World Outreach Church (info locatie: 0346-35.04.58) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 0900- 43.01.430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, 030-69.95.952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, 35.24.67; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Namens de Stichting 60 jaar Be vrijding legden Cees Vos (links) en Johan Hilhorst vierde van rechts) in Soesterberg in aanwezigheid van nabestaanden bloemen op drie graven van oorlogsslachtof fers, hier van P.A.M. Bluekens. Foto: Eemland Pers door de Amerikanen bevrijd, maar was door ziekte zo verzwakt, dat hij overleed. Bij zijn graf las Vos een gedicht voor van Ilona Kok uit 4HC van het Griftland College. In een korte toespraak riep Vos de huidige generatie op ervoor te zorgen 'dat ook toekomstige gene raties de slachtoffers van het oor logsgeweld tot in lengte van dagen zullen herdenken.' Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 0900-88.44; alarmnummer: 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, ©035-60.31.119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, 06-30.18.93.17. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 35.19.40, b.g.g. 35.16.58 of 35.13.46. Amant thuiszorg en Amant christelijke thuiszorg (voorheen Thuiszorg Eemland) Huishoudelijke verzorging, verzorging en verpleging, gespeciali seerde verpleging, overbruggingszorg, persorienalarmering. U bent 24 uur per dag beschermd. 033-42.20.500; ook voor spoedeisende situaties tussen 17:00 en 08:00 uur en in de weekeinden. Amant uitleenservice Voor het lenen van hulpmiddelen en verpleegartikelen. Voor spoed- - eisende situaties 's avonds en in het weekeinde: 033-46.19.191. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: 033-29.94.669; dag en nacht bereikbaar. Eén op Eén Thuiszorg Particuliere en AWBZ-thuiszorg; gratis zorgadvies, 24-uurs bereik baarheid; vakbekwaam, snel inzetbaar, betaalbare zorg, 035- 54.12.016; buiten kantoortijden voor spoedeisende gevallen: 06- 51.54.03.73. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 35.23.91. Grof vuil, 0800-766.20.00. Om de beoogde woningbouw in Soesterberg op en rond het Dorpsplein zeker te stellen, heeft het college van Burgemees ter en Wethouders besloten de Wet Voorkeursrecht Gemeenten (WVG) van toepassing te verkla ren op de gronden van het Dorps huis, gelegen aan het Dorpsplein in Soesterberg. Met deze maatregel voorkomt de gemeente dat de gronden worden verkocht aan derden. Omdat Soest het betreffende perceel nodig heeft voor woningbouw, wordt met het voorkeursrecht de planning zeker gesteld. Functies van het Dorps huis krijgen een nieuwe plek bij de Banninghal aan de Banningstraat In verband met Pinksteren is het bibliotheekfiliaal in Soesterberg op Tweede Pinksterdag, maandag 16 mei, gesloten. Sinds 1 mei 2005 vervangt de bibliotheek de service van de dependance Publieksza ken in Soesterberg. Het filiaal heeft ruimere openingstijden dan de dependance Publiekszaken, waardoor inwoners er dus ook op andere tijdstippen voor gemeente lijke informatie terecht kunnen. Als gevolg van door de rijksover heid gestelde veiligheidseisen was het al enige tijd niet meer moge lijk om paspoorten en rijbewijzen af te geven bij het Soesterbergse loket van Publiekszaken. Hierdoor werd de dependance Publieksza- 'Juist omdat liet moeilijker wordt ons voor te stellen hoe het was in Soesterberg meer dan 60 jaar gele den, zijn we aan hen die toen hun leven gaven ten minste één ding verplicht: iets goeds te doen met de vrijheid die we hebben gekre gen; juist nu in een tijd van indivi dualisme en eigenbelang met die herwonnen vrijheid meer te doen dan alleen ons eigen belang te die nen, maar om op te staan tegen on recht overal.' 'Hier in Soesterberg, maar ook in de hele wereld. Dus niet alleen voor jezelf zorgen, maar ook voor anderen, tegen ons eigen belang in. Net als zij die toen gevallen zijn dat 60 jaar geleden ook deden, want zij wisten al: Vrijheid geeft verant woordelijkheid.' Dit was ook het thema van de herdenking. Dit zei loco-burgemeester Bart Krol vorige week bij de als altijd indrukwekkende en druk bezochte dodenherdenking bij het Verzets- monument op het Odijkplein. De herdenking was voorafgegaan door een speciale dienst in de Carolus kerk met medewerking van onder anderen het Sint Caroluskoor onder leiding van J.G. de Groot, organist E. de Zwart, soliste An- drea van Vuuren, dwarsfluitiste T. Sielhorst-Cammenga en altfluitist R. Melisse, en mevrouw B. van Ba- vel met declamatie. M. Bouwman sprak het herdenkingswoord. Na de dienst gingen de kerkgan gers te voet naar het monument aan het Odijkplein, waar een mi litaire erewacht stond opgesteld en Odeon koraalmuziek speelde. Michiel van Esseveld blies The Last Post, waarna twee minuten stilte volgde. Twee coupletten van het Wilhelmus door Odeon gin gen vooraf aan de toespraak door wethouder Krol. Hij herinnerde eraan dat er in de oorlogsjaren mensen zijn geweest die ondanks de enorme risico's voor zichzelf en Namens de Soesterbergse scho len legden drie scholieren een bloemstuk bij het Verzetsmonu- ment aan het Odijkplein in Soes terberg. Foto: Eemland Pers hun familie, dwars tegen hun eigen belang in, durfden op te staan. Ve len gaven daarbij hun leven voor onze vrijheid. Irene van Esseveld droeg het gedicht Ontmoeting van Jan Visser voor, als inleiding op de kranslegging. Achtereenvolgens legden wethouder Krol en gemeen tesecretaris Loes Bakker namens de gemeente Soest een krans, ge volgd door vertegenwoordigers van de krijgsmacht, de bevolking van Soesterberg, het Comité 60 jaar Bevrijding, de Soesterbergse scholen, de Raad van Kerken, de gezamenlijke ouderenbonden en het Oranjecomité Soesterberg. Een défilé langs het monument, waarbij particulieren ook bloemen legden, besloot de plechtigheid. in Soesterberg. Voor de biblio theek wordt naar een geschikte locatie in het centrum van Soes terberg gezocht. 'Uiteraard vindt de verplaatsing plaats in overleg met partijen', aldus de gemeente in een kort persbericht. De Wet Voorkeursrecht Ge meenten voor de gronden van het Dorpshuis in Soesterberg is van kracht sinds donderdag 5 mei door publicatie in de Staatscourant van 4 mei 2005. De gemeente heeft het besluit ook op de gemeentepagina in de Soester Courant van 4 mei opgenomen. De gemeenteraad wordt voorgesteld dit voorkeurs recht te bevestigen in de vergade ring van 23 juni. ken voornamelijk een informatie servicepunt. Een analyse van de klantenaantallen gaf aan dat het handhaven van de dependance niet efficiënt was. Mede door een taakstellende be zuiniging en de doelstelling meer te doen met minder middelen is gezocht naar een alternatief waar bij de dienstverlening optimaal zou zijn. Eén van de doelstellingen van de bibliotheek is het verstrekken van informatie. Door de dienst verlening van de dependance Pu bliekszaken onder te brengen bij de bibliotheek wordt de verleende kwaliteit gehandhaafd en zelfs uit gebouwd in verband met de ope ningstijden. De lawn tennisvereniging (LTV) Soesterberg wil terug naar de tijd dat ze meer dan 650 leden en een wachtlijst had in plaats van nu nog geen 400 beoefenaars. Ze wil dat bereiken door een ledenwerfactie, waarvan een tennisclinic voor de jeugd op woensdag 18 mei een be langrijk onderdeel is. De ledenwerfcommissie, bestaande uit Frans van Rijthoven en Charles Wessels, heeft dit straattenniseve- nement in samenwerking met de tennisbond, de KNLTB, opgezet. Van 14:00 tot 17:00 uur kan de jeugd hiervoor terecht op het ijs baanterrein op de hoek Kampweg Banningstraat. 'Kids sla je slag!' is het motto van deze jaarlijkse, landelijke campagne van de KNLTB. Het is voor het ze vende jaar dat het evenement bij 25 verenigingen in Nederland wordt gehouden, maar voor het eerst in Soesterberg. De bedoeling ervan is vooral de jeugd enthousiast te maken voor de tennissport. LTV Soesterberg telt nu 80 jeugdleden; het zijn er ooit 150 geweest. Door op de jaarmarkt op Koninginnedag en op de drie basisscholen in het dorp en op Zandbergen in Huis ter Heide de aandacht op de tenniscli nic te vestigen, hopen het bestuur en de ledenwerfcommissie op 18 mei op een grote opkomst. Frans van Rijthoven, zelf al dertig Op Tweede Pinksterdag, maan dag 16 mei, is er een spectacu laire theatervoorstelling te zien in het Militaire Luchtvaart Museum te Soesterberg. Bezoekers kun nen genieten van 'Bob Salto', een voorstelling over de gewaagde ca priolen van een vlieger in de jaren dertig. Tijdens de voorstelling neemt het Militaire Luchtvaart Museum de bezoekers mee terug naar de jaren dertig toen vlieger Bob van Staeve- ren met zijn Fokker D-21 de meest gewaagde capriolen uithaalde. Hij controleert de vliegwaardigheid van de bezoekers en verhaalt over vliegtuigen en de luchtvaartroman- tiek van zijn tijd. 'Bob Salto' wordt om 13:00 uur, 14:00 uur en 15:00 uur opgevoerd. Bob Salto wordt in de Snijdershal van het museum opgevoerd door Pandemonia Science Theater dat tevens de voorstellingen Vlucht van de Eeuw en Hollandse Heli Hel den verzorgt in het Militaire Lucht vaart Museum. De voorstellingen zijn, net als het museum, gratis te bezoeken. Tweede Pinksterdag is het museum geopend van 12:00 tot 16:30 uur. Scène uit de voorstelling Bob Salto die op Tweede Pinksterdag in het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg wordt opgevoerd. Foto: Mischa Keijser- Jeugd luistert en kijkt aandach tig naar hetgeen de tennisinstruc- teur voordoet. jaar lid waarvan een aantal jaren bestuurslid, heeft samen met col lega Wessels veel reclame gemaakt voor de clinic, na eerst een presen tatie hierover door de KNLTB te hebben bezocht op het bondsbu- reau in Amersfoort. Hij was met een enthousiast, te meer omdat het evenement helemaal door de bond zelf wordt georganiseerd en uitge voerd. Er wordt een speciale truck ingezet voor het vervoer van alle benodigde materialen, zoals rackets en ballen en voor het uitzetten van vier banen op het ijsbaanterrein. De jeugd kan er zonder plichtple gingen terecht: inschrijven is niet nodig. Wel wordt van de jongens en meisjes verwacht dat ze in sportkle- ding op de baan verschijnen. Daar worden ze in groepen verdeeld en vervolgens begeleid en geïnstrueerd door leden van de bond en van de tennisvereniging zelf. Het programma bestaat niet alleen uit les en demonstraties, maar ook uit toernooitjes. Na afloop krijgen degenen die meegedaan hebben ('we hopen toch wel op ruim hon derd kinderen', zegt Van Rijtho ven) als herinnering en als aanspo ring om zich als lid op te geven een T-shirt mee en een bidon. Vanzelfsprekend zijn leden van LTV Soesterberg ook met een stand aanwezig met promotiemateriaal en om vragen te beantwoorden. Daar naast hebben enkele oudere jeugd leden van de technische commissie aangeboden om de jeugd ook bezig te houden door technieken te leren en spelletjes te doen.

Soester Courant | 2005 | | pagina 15