Visser Soest vierde mooi bevrijdingsfeest expert GEOPEND Bevrijdingsconcert met PVO, Nardinc en Chorus Line Soest eert oorlogsslachtoffers Spectaculaire acties en aanbiedingen tijdens de jubileumweken! Let op uw brievenbus! 25 korting op: 10 korting op: 2E PINKSTERDAG VAN 11.00 - 17.00 UUR VI MEUBELEN Klassiek, eiken en modern GEBR. VAN WOERKOM Kopij vroeger inleveren Service voor alle merken PAGINA 3 WOENSDAG 11 MEI 2005 SOESTER COURANT Militaire colonne nam verkeerde afslag Hulde voor Joop Oversteegen Huisbezoek Soester komt om bij tocht op Noordzee Sobere hulde op begraafplaats Notoire kraker na straf onder behandeling 'Het was leuk en gezellig", aldus voorzitter Cees Vos. was een van de attracties N BEGRIP VOOR KWALITEIT, SERVICE EN PRIJS Vijverspecialisten van De Watertuin, Ecolan en de Groene Kamer staan voor u klaar met adviezen over: waterplanten, vijverfolie, pompen, vijveraanleg en beantwoorden ook al uw andere vijvervragen waterverbeteraars, vijverplanten vijverfolie en complete filtersystemen aanleg van uw vijver door De Groene Kamer TUIN ADVIES CENTRUM Dorresteinweg 72 b Soest 035-6012883 Wie vergelijkt leest de Soester Courant "4 ETAGES MEUBELEN met lift De dealer in uw regio voor fitform-fauteuils Steenhoffstraat 61 - Soest035-601 32 80 Kopij voor de Soester Courant van woensdag 18 mei dient ui terlijk vrijdag 13 mei, om 13:00 uur, beschikbaar te zijn voor de redactie. Dat geldt ook voor be richten die per e-mail worden aangeleverd. Kopij die later wordt aangele verd, loopt grote kans te blijven liggen. Een uitzondering wordt gemaakt voor verslagen van (sport)activiteiten die in het weekeinde plaatsvinden. Deze moeten uiterlijk zondagavond binnen zijn. Advertenties Advertenties (ook kleintjes) voor de editie van 18 mei kun nen tot vrijdag 13 mei, 15:00 uur, worden aangeboden. In verband met Tweede Pink sterdag is het kantoor van de Soester Courant op maandag 16 mei gesloten. SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Een mooi feest, waarop de orga nisatoren - de 'Stichting 60 jaar bevrijding Soest - in het alge meen met grote tevredenheid te rugkijken. De belangstelling voor de verschillende activiteiten wis- - selde nogal, maar volgens voorzit ter Cees Vos is het evenement als geheel zeker geslaagd. Alleen die 'blunder' met de militaire colonne feit hem danig dwars. Na de ingetogenheid van de 4 mei- herdenking mocht er op 5 mei ook I in Soest dit jaar weer eens worden I 'uitgepakt' om de bevrijding te vie- jf ren. De stichting was daarvoor al maanden geleden achter de scher- men aan het werk gegaan en had V zich verzekerd van de medewerking i van tal van organisaties en instel- lingen in en buiten Soest. Er kon dan ook weinig mis gaan, aldus I Cees Vos. I tiet feest begon donderdagmorgen I met het gezellige bevrijdingsontbijt I in de enorme feesttent achter het gemeentehuis, waar tegen de twee- j. honderd oudere Soesters werden onthaald op een eenvoudige maar feestelijke maaltijd. Opvallend was de 'bediening': daarvoor hadden zich o.a. de leden van het College van Burgemeester en Wethouders en een aantal gemeenteraadsleden beschikbaar gesteld. Ze kweten zich - dienstbaar aan het volk, zoals het hoort - met verve van hun taak, terwijl PVO op de ach tergrond voor de muziek zorgde. De maaltijd werd onderbroken door de aankomst van het bevrij dingsvuur, dat 's morgens in alle yroegte door de hardlopers van Pij nenburg en andere sportievelingen in Wageningen was opgehaald en ter plekke aan burgemeester Koos Janssen werd overhandigd. Het volgende evenement had een van de 'historische' hoogtepun ten van het feest moeten worden, maar het viel helaas nogal in het spreekwoordelijke water. De in tocht van de 80 geallieerde mi litaire voertuigen (bemand met 350 deelnemers in traditionele I Engelse, Amerikaanse, Canadese en Nederlandse uniformen) was op de St^dhouderslaan nog glori eus, maar eindigde vervolgens in een deceptie voor de talrijke be langstellenden verderop langs de route door Soest, die tevoren was bekend gemaakt. Op het kruispunt Van Weedestraat-Nassauplantsoen nam de colonne op aanwijzing van de politie de verkeerde afslag: naar rechts in plaats van naar links. De stoet reed vervolgens via de Bur gemeester Grothestraat en de Ko- ninginnelaan - waar niemand de colonne verwachtte - naar de Ko ningsweg en vervolgens Soest weer uit. In de tussentijd stonden langs de officiële route - Steenhoffstraat, Kerkstraat, (langs de Oude Am bachtenmarkt) en via Soest-Zuid Ien de Koningsweg - honderden mensen tevergeefs te wachten. Goede afspraken Cees Vos onderstreept dat er van uit Soest goede afspraken waren gemaakt met de organisatie van de Stichting Militair Depot en Bussum Bridgehead, die de politie Gooi en Vechtstreek de route hadden ver strekt. 'Het was echt een blunder,' aldus Vos. 'Er kon van alles fout gaan, maar dit toch niet... En we krijgen die 500 euro natuurlijk wel terug, maar daar doe je het toch niet voor? We waren net zo blij dat we op de drukke 5e mei zo'n colonne hadden binnengehaald...' Toen Vos in de gaten kreeg dat het fout ging nam hij direct contact op De mooiste eerste zin in de Ne derlandse literatuur staat in Harry Muliscb' 'Voer voor psychologen' uit 1961 en luidt: ik was achttien, toen er gebeld werd'. Met een kleine variatie hierop kan ik later in mijn biografie laten noteren: 'Ik was de zeventig al gepasseerd, toen er gebeld werd'. Voor de deur staat geen Jehova's getuige, maar een uiterst vriende lijk gemeenteraadslid, die vertelt gestuurd te zijn door de burgemees ter onder het devies 'De raad komt naar u toe'. Dit is een uitvloeisel van het nieuwe beleid dat er toe moet leiden dat de gemeente meer contact krijgt met haar inwoners. Burgemeester Janssen, zo meldt de krant, wil volgens de ambtelijke notitie 'Burgerparticipatie in Soest een stapje verder' de raadsleden en de Soesters per wijk met elkaar in contact brengen. Geopperd wordt de gemeenteraad af en toe in zijn geheel op fiets- of wandelexcursie de straat op te sturen om zo 'een gedachtewisseling op locatie' van de grond te tillen. De gemeente heeft een heel rijtje argumenten om de politici meer onder het volk te brengen. Pijnlijk voor de politieke partijen, die zelf nooit op dat idee zijn gekomen. Raadsleden gaan mogelijk lessen verzorgen op scholen, in de buurten vergaderen en 'misschien zelfs wel gewoon her en der aanbellen voor een praatje', laat de pers weten. Het raadslid bij mij op de stoep kijkt me een beetje verlegen aan met een blik van 'neemt u mij voor al niet kwalijk, ik kan er ook niks aan doen, we worden gestuurd.' Gastvrij zet ik de deur wagenwijd open en een kopje koffie. 'Mag ik u ons nieuwe verkiezings programma voor volgend jaar aanbieden? We hebben als poli tieke partij een apart hoofdstukje gewijd aan kunst en cultuur. Dat is enorm belangrijk voor het welzijn van de Soester gemeenschap en er gebeurt zoveel in ons dorp op dat gebied'. Ik ben aangenaam verrast, want vier jaar geleden circuleerden er nog verkiezingsprogramma's waarin de woorden kunst en cul tuur helemaal niet voorkwamen. Ik overweeg nog voorzichtig de massale vissterfte in de Soester vijvers ter sprake te brengen en de afschuwelijke betonnen fiets paden in de bossen of de levens gevaarlijke straatjuwelen, maar ik beheers me. Ik houd me in en laat het raadslid uit. Deze zegt ten afscheid: 'We hebben als gemeenteraad nog over wogen voor deze huisbezoeken een extern bureau in te schakelen, maar het valt mij alleszins mee. Ik reken <er op dat u in 2006 op mij stemt'. Op de avond van bevrijdingsdag gaven PVO, Nardinc en Chorus Line een speciaal bevrijdingscon cert in de Petrus en Pauluskerk. Het was een flitsend concert met vlotte muziek waarbij bekende melodieën uit musicals werden afgewisseld met werken van wat meer onbekende componisten. Muzikale hoogtepunten waren on getwijfeld 'Finlandia' van compo nist Jean Sibelius en 'The Mask of Zoito' van James Horner, gespeeld door de muzikanten van Nardinc en PVO, en de muziek van And- rew Loyd Webber en Simon and Garfunkel, gezongen door Chorus Line. Het oerhollandse 'Aan de Amsterdamse grachten', gezon gen door Chorus Line, bracht een enorme sfeer, waarbij door het pu bliek spontaan werd meegezongen, evenals het 'Geef mij nu je angst' van Guus Meewis, gecoverd van André Hazes, gespeeld en gezon gen door muzikanten en koor. Een ander hoogtepunt van de avond was de huldiging van Joop Oversteegen, die op deze avond precies 60 jaar lid was van PVO, wat volgens hem te danken was aan PVO zélf. Want als je eenmaal lid wordt van deze club kom je er niet meer weg, aldus Joop. De avond werd afgesloten met het bekende 'Het Dorp', ooit gezon gen door Wim Sonneveld maar nu door het Soester publiek, begeleid door muzikanten en koorleden van Bij een zeiltocht op de Noordzee is een 58-jarige Soester woensdag om het leven gekomen. De man sloeg, zo'n veertig zeemijlen uit de kust, door onbekende oorzaak over boord. Het lukte opvarenden niet hem uit het water te krijgen. De windkracht was op dat moment 6 tot 7, aldus de kustwacht die een zoektocht in gang zette. Daarbij werden ook schepen van de Ko ninklijke Marine en vissersboten in gezet. Het duurde twee uur voordat ze het slachtoffer hadden gevonden en hij per helikopter in allerijl naar het ziekenhuis kon worden ver voerd. Onderkoeling was de man noodlottig geworden. EXPERT SCHOEMAKER, SOEST, Burg. Grothestraat 9. Tel: 035-6010344 Tegen de tweehonderd, vooral oudere in woners van bevrijdingsontbijt. Dat werd geserveerd door B. W. en Soest en Soesterberg, genoten in de grote tent van het gemeenteraad. Foto: Herman van Dam. De militaire colonne - 80 voertuigen in authentieke Stadhouderslaan reed de optocht echter de verkeerde staat - arriveerde keurig op tijd in Soest. Vanaf de kant op. Foto: Herman van Dam. de bevrijdingsdag. De Soester jeugd kon volop genieten. Foto: Herman van Dam Nardinc, PVO en Chorus Line sa- Foto: Herman van Dam men. Uit naam van de bevolking van Soest heeft het bestuur van de 'Stichting 60 jaar bevrijding' op 4 mei 's middags een sobere hulde gebracht bij de graven van vijf oor- Na een uitputtende tocht vanuit Wageningen brachten bevrijdingsvuur naar Soest. Ze werden in de tent begroet logsslachtoffers, die hun laatste s hardlopers van Pijnenburg en andere sporters het door de burgemeester. Foto: Herman van Dam. elk daarvan werden bloemen neer gezet en enkele ogenblikken stilte in acht genomen. De bestuursleden Cees Vos, Johan Hilhorst, Gijs Kok en John van Kempen bezochten - op aanwijzing van begraafplaatsbeheerder Gerard Klifman - het graf van Henricus Van Breukelen, de enige van de vijf die ook in Soest geboren was en op 38-jarige leeftijd in Leusden werd omgebracht. Daarna volgde een bezoek aan het graf van Klaas Brons, geboren in Ainersfoort, die op 47-jarige leeftijd in Soest om kwam, van Johan Hendricus Hout man (geboren in Amsterdam), die als 55-jarige ook in Soest door de hand van de bezetter om het leven kwam, van Hendrik Johannes van Mill (geboren in Gorinchem), die in Arnhem stierf toen hij nog maar 36 jaar was, en van Piet Rubens, geboren in Hilversum, die in Soest op 25-jarige leeftijd ter dood werd Bij elk van de vijf graven werd enkele ogenblikken stilte in acht genomen. Foto: Soester Courant gebracht. Over de slachtoffers is in Soest weinig of niets bekend, aldus Cees Vos. 'Maar dat betekent niet dat ze op deze bijzondere dag geen aan dacht zouden verdienen.' Hij las aan het slot van de rondgang een treffend gedicht voor van Grift- land-leerlinge Claudia Parinussa, waarin o.a. de zinsnede voorkomt: 'Ik vind één minuut stilte nog steeds niet genoeg...' langstelling voor de Dance Classic Party (vrijdagavond) en het Hol landse Hitsfestival (zaterdagavond) was hij overigens weer goed te spreken. 'Je moet niet vergeten dat het ook moet groeien. Binnenkort gaan we met alle betrokkenen de gang van zaken evalueren en dan zullen we eens goed bekijken waar we van kunnen leren bij volgende gelegenheden.' Taak zit erop Of dat inhoudt dat de stichting zich opwerpt voor een jaarlijkse viering van het bevrijdingsfeest op deze schaal, kan hij niet zeggen. 'Onze stichting houdt op 5 juni op te bestaan. Dan hebben we als laat ste evenement nog het legerkamp op de Eng en de Oldtimerdag, en daarna zit onze taak erop.' Hij kijkt in elk geval met grote tevredenheid terug op de activiteiten van de af gelopen week. Het was een mooi bevrijdingsfeest. Wegens zeven autokraken, waar onder twee in Soest en Soesterberg, is een 36-jarige man uit Maarssen door de rechtbank in Utrecht ver oordeeld tot zes maanden gevange nisstraf en een behandeling in een psychiatrische inrichting. Wanneer de verdachte die behandeling niet afmaakt, wordt hij opgenomen in een inrichting voor stelselmatige daders. De man, die niet verslaafd is, is al 200 keer door de politie opgepakt. Hij was net vrij toen hij in novem ber in Soesterberg alweer de fout inging. De verdachte bekende. De rechtbank hield het vorige week dinsdag bij een tamelijk korte ge vangenisstraf, zodat de verdachte snel aan de slag kan met zijn be handeling. met de Soester politie, maar toen was het kwaad al geschied. 'Ik ben zelf nog in de auto gesprongen om de colonne op het Nieuwerhoek- plein tegen te houden, maar ik was net te laat.' Vos vindt het bijzonder jammer voor de talrijke Soesters - kinderen en volwassenen - die nu niets van de optocht hebben gezien. Gelukkig kon de plaatselijke jeugd zich 's middags vermaken tijdens het kinderfeest in de tent, waar van alles te beleven was. Over de belangstelling viel zeker niet te klagen, aldus Cees Vos. 'Het was leuk en gezellig.' De toeloop voor het popfeest, diezelfde avond, viel echter nogal tegen. Vos houdt het erop dat de jeugd na Koninginne dag misschien wat te veel feest in de benen had. Dat de toegangsprijs 13,50) nogal fors was, had vol gens hem eigenlijk geen belemme ring hoeven te zijn. 'Als je ziet wat er bij andere evenementen wordt gevraagd...' Over de publieke be-

Soester Courant | 2005 | | pagina 3