Provinciale Staten Utrecht: praag 'betrokken' bestuur 'Klavertje 4' feestelijk geopend ioest hijst Utrechtse vlag Leerlingen ontdekken Soest 1350,- Dorine Wiersma haalt muziek uit stenen llotors Soest 20-jarige veelpleger voorgeleid bij justitie Liederencyclus van Maarten KooijbijNed. Cantorij M m ÏJfeü IfiMfr- EXTRA BELONING jschool Barneveld SPOEDCURSUS PRAKTIJK ïghouse Jubilee: €27,- Lezing tijdens Cultuur Festival ■B9 khandeling voorjaarsnota xcellence Award id.id.ip.fjia Crossen over de Nieuwegracht Pakketten Polen 21 mei en 28 mei Wie wat te zeggen heeftr rlnpf dat in de Soester Courant Zondag in H. Familiekerk jn Soest voor de voor de maatiden jiiiii, juli en augustus Aanmelden: tel. 601 41 52 PAGINa"]; ^ÓÉNSDAG 18 MEI 2005 '4^11 provincie bestaat 630 jaar SOESTER COURANT PAGINA 13 Wethouder Krol bekijkt posters op het Griftland college Foto: Herman van Dam jrs van beamode □rdeel: 189,- deel: 210 Exploitatieplan tenspieg.C KA-logo 11.395,- 300,- 350,- 250,- 500,- 500,- 100,- 150,- 10,- 575,- 45,- 14.222,- c 2.227,- 11.995," inkopen. Afgebeelde foto kan afwi|ken van ad strekt. Auto wordt in mei 2005 gere- ferland treden op als intermediair. Ford Credit tie in Tel om gegevens met betrekking tot kru id. BTW/ BPM, kosten r,klaar maken. verwiF ehouden. Bnien niet de Soester statenle- Tn Steef Klarenbeek en Gerard Jitters heeft burgemeester Jans- Ln gisteren (dinsdag 17 mei) de lovincievlag gehesen op het dak kn het gemeentehuis. Daarmee lerde Soest de 'verjaardag' van provincie mee. p 17 mei 1375 kregen de Standen -n Utrecht (later de Staten van Utrecht genoemd) invloed op het Istuur. Provinciale Staten willen fcarom voortaan op 17 mei aan licht besteden aan deze verj aar- lig, inmiddels dus de 630e. Ook in de 33 andere gemeenten van Utrecht werd de provinciale vlag gehesen, en ze mogen 'm allemaal houden. In Soest wapperde de rood-witte provincievlag gisteren naast het rood-wit-blauw met de oranje wimpel, omdat toevallig ook prinses Maxima jarig was. Volgens Steef Klarenbeek gaat het, in democratisch opzicht, heel goed met de provincie. Ook daar doen de bestuurlijke vernieuwingen (dua lisme) zich inmiddels volop gelden. Het Utrechtse provinciebestuur wil ook meer naar buiten treden en zich presenteren als de 'preste- Geologendochter en cabaretière Dorine Wiersma experimenteert met muziek en geeft tijdens het Cultuur Festival namens gale rie de Steenlinde een lezing over steen en muziek. Zij wordt subtiel jyjadimba begeleid door de virtuoze percus sionist Ton van Dort, die prach tige geluiden uit de onalledaagse ritmesectie tovert. Dat is redelijk logisch. Maar ze ont dekte dat de toon, als ze stukjes wegsleep aan het oppervlak, dus door de steen uit te hollen, lager werd. 4 Burgemeester Janssen en de sta tenleden Klarenbeek en Putters op het balkon aan de Dalwegzijde van het gemeentehuis. Foto: Soester Courant. rende provincie'. Vandaar dat zij van harte meewerkt aan projecten als 'Hart van de Heuvelrug' en de 'Agenda 2010'. Gisterenavond zou er in de Statenzaal ook nog een openbaar debat plaatsvinden onder het motto 'Halverwege - wat is er gebeurd en wat gaat er nog gebeu ren in deze statenperiode?'. Als je vader geoloog is en je bent zelf afgestudeerd musicus, dan heb je op het eerste gezicht weinig ge meen. Dat geldt niet voor Dorine Wiersma, die haar muziekkennis tegenwoordig botviert op aller hande natuursteen. Er loopt zelfs Na de klanksteen wierp ze zich op andere steensoorten. Bij een steen houwer in de buurt verzamelde ze afvalstukken Belgisch hardsteen. Deze bleken een werkelijk prach tige klank te hebben! Een compleet instrument van enkele octaven is echter behoorlijk zwaar om voor uitvoeringen te vervoeren. Ze ging daarom verder met experimente ren. Zo probeerde ze travertin, en hande natuursteen. Er loopt zeus ren. z,o een patentaanvraag. Cabaretière, zelfs keramische tegels. Bij het pro- Dorine Wiersma houdt er een in- tntvne van travertin ging ze voor teressante en bijzondere tweede natuur op na. Ze maakt muziek op allerhande eigengemaakte in strumenten van steen, in een zeld zame samensmelting van twee we relden. Van haar vader Dirk kreeg Dorine de liefde voor de steen met de paplepel ingegoten. Haar eigen talent dreef haar in de richting van de muziek. Maar het bloed kruipt Brugklasleerlingen van CSG het Griftland college hadden vorige week een veldwerkproject van Eng tot Eem. De opdrachten ver werkten de leerlingen in een grote lange poster, die ze vandaag aan wethouder Bart Krol lieten zien. De elf beste posters nam hij mee naar het gemeentehuis. Van 17 tot en met 27 mei worden ze daar in de hal tentoongesteld. In groepjes ontdekten de leerlingen hoe je aardrijkskunde, biologie en geschiedenis uit de boeken in de 'echte' wereld kunt toepassen en gebruiken. 'Leerlingen ontwikke len door zo'n project verschillende vaardigheden. Ze leren met elkaar samenwerken en ze leren wat meer over hun eigen woonomgeving. Ook konden ze deze week zien hoe je theorie en praktijk met elkaar kunt combineren', vertelt plaats vervangend directeur Marijke Bax van het Griftland college. De leerlingen moesten allerlei op drachten doen. In de Zuidereng en in de Eempolder onderzochten ze de grond. Ze bestudeerden weide vogels en brachten een bezoek aan de oude lindebomen bij de Oude Kerk. In een oude gerestaureerde Potstal luisterden ze naar een ver haal van een oude Soéster boer (einde 19de eeuw). Hij had de kle ding geleend van het museum Oud Soest. Al deze impressies verwerk ten de leerlingen in hun posters met behulp van foto's, tekeningen en verhaaltjes. Leerling Tim Heij vond vooral het Een forse financiële impuls voor Redelijke vernieuwing en trans- jlormatie, meer aandacht voor de Eroblematiek van de luchtkwa- ■teit, meer energie steken in de Realisatie van recreatiegebieden jondom de grote steden, geld om de wachtlijsten in de pleegzorg aan te pakken, meer energie om Streekproducten onder de aan- fiacht van winkels en inwoners te Brengen, een steuntjein de rug van Diantelzorgers, steun voor defini tief herstel van de piramide van musterlitz en concrete plannen [oor ecoducten. 2, Soest (hoek Dalweg). «wv.ford-eemlandmotors.nl let zijn hartenkreten van de di- erse politieke fracties in provin- jale staten van Utrecht. Ze kwa len vorige week naar voren bij de ;handeling van de voorjaarsnota an Gedeputeerde Staten. De sta- »n willen dat de provincie vooral ';n betrokken bestuur is. Op de ragen volgden in het debat toe- ïggingen van het college. In een guttal gevallen bleek er al iets van rc gevraagde beleidsaanpassingen -intensiveringen in de pijplijn zitten. De fracties reageerden /er het algemeen blij verrast en erzochten een volgende keer om jeer informatie vooraf. Iet de voorjaarsnota kregen Ge- eputeerde Staten aanvankelijk iet alle handen op elkaar. De iristenUnie sprak over een zeer f.vachtende houding van het col- [ge, GroenLinks was bang voor :t gevaar van een 'rentenierende /erheid' en bepleitte een andere mding. 'De provincie moet een aatschappelijk betrokken o ver bid zijn'. Kritiek was er ook op iet gemak waarmee na de recente ïzuinigingsoperatie nu weer al- xlei voorstellen op tafel kwamen jt uitbreiding van de formatie. 'Zo |oet het niet', aldus Rein Bijkerk kn GroenLinks: 'Als je ergens wilt jtensiveren, dan moet je elders ^rst kijken naar de mogelijkheid tei extensiveren'. Hij kreeg nadruk kelijk steun van de PvdA en WD op dit punt. tiniuleringsfonds Jok vanuit de collegepartijen lonken kritische geluiden, met ime met betrekking tot de manier iarop het college omging met het ^j recente Stimuleringsfonds. Dil ifonds, ingesteld na de verkoop van nutsbedrijven, is met instemming van de staten, bestemd voor een zestal thema's. Maar met de maniei f&aarop nu incidentele voorstellen fnb de politieke agenda terechtko men, leken vrijwel alle partijen niel &Iukkig. Provinciale Staten vinden dat versnippering op de loer ligt. en dat de staten juist betrokken moeten worden bij de nadere ka derstelling voor de besteding van het geld uit het Stimuleringsfonds. Ook werd er gevraagd om een ge degen risicoanalyse, een overzicht van de reserves en voorzieningen en een meer integrale strategische visie op hoe het financiële beleid de presterende en betrokken provincie ondersteunt. Het college van G.S. trok zich de kritiek aan en haastte zich bij monde van gedeputeerde ünanciën Jan van Bergen toe te teggen onmiddellijk na de zomei n dus voor de behandeling van Ie begroting 2006 met een notitie de staten te komen. Opcenten Vanuit de fractie van de Christen- Unie werd een poging ondernomen om de automatische tariefsstijging van de provinciale opcenten op de motorrijtuigenbelasting ter discussie te stellen. Alleen D66, SP en SGP waren overtuigd, en dus werd een motie verworpen en was daarmee het onderwerp weer afgevoerd en blijft er in de tariefsstelling sprake van de trendmatige verhoging. Op de vraag van de VVD naar de beloofde deregulering liet gede puteerde Lokker weten dat op dit. moment de stofkam door de be staande regelgeving gehaald wordt. Het ging daarbij niet alleen op de regelgeving in de groene sector, maar ook om na te gaan of vereen voudiging van de regels kan leiden tot een versnelling in de realisering van het woningbouwprogramma in de provincie. Nevenfuncties De SP greep de Voorjaarsnota aan om provinciale staten op te roepen de Commissaris van de Koningin Staal te vragen zijn nevenfuncties bij Nestlé, VNU en Twijnstra Gudde neer te leggen. Ook was er een motie om te pogen de CvdK zijn inkomsten uit nevenfuncties openbaar te doen maken. De com missaris vond het een merkwaar dige actie na zijn recente schrifte lijke informatie-uitwisseling met de SP. Hij vond de ingediende moties onzinnig en buiten de orde. Staal zei de landelijke discussie over openbaarmaking af te wachten en niet van plan te zijn de genoemde nevenfuncties, die allemaal na consultatie van de fractievoorzit ters aanvaard zijn, neer te leggen. De andere partijen distantieerden ach van de SP-actie. Maatschappelijke onrust De samenleving verandert en ook de provincie moet een antwoord geven op de maatschappelijke onrust, zo vinden Provinciale Sta ten. Stimuleringsvoorstellen voor stedelijke vernieuwing van VVD en GroenLinks moeten ook in dat licht worden gezien. Van de kant van het CDA werd met succes gepleit het thema integratie op de sociale agenda naar voren te halen, ook in het kader van de verande rende samenleving. De PvdA voelde zich uitgenodigd Twee mannen van een jaar of vijf entwintig uit Soest en Weesp kre gen beide een bekeuring van 260 euro wegens crossen over de Nieu wegracht. Woensdagavond trof de politie daar twee zwaar vernielde auto's aan. Na onderzoek bleken het auto's te zijn van de sloperij. De twee bestuurders waren tijdens het crossen bewust tegen elkaar opge botst en kregen een bekeuring voor fout in te gaan op de bestuurlijke toe komst van de provincie Utrecht. Afgesproken was eerst de WGR+- discussie in de Eerste Kamer af te wachten en daarna met elkaar de verdere toekomst te verkennen. Maar nu G.S. (voor hun beurt, volgens een aantal woordvoerders) zich uitgesproken hadden voor op- schaling tot landsdelen liet ook de PvdA weten daar voor te zijn. De andere partijen gingen er.niet op in en daarmee is de discussie over de verre bestuurlijke toekomst binnen het Provinciehuis doorgeschoven tot nader orde. Dompleinplannen? De ChristenUnie wist de tongen los te maken met de suggestie de plan nen vóór herbouw van de Domkerk of althans het doen ontwikkelen van plannen voor het Domplein weer op de rol te zetten. 'Zou de provincie het verschil kunnen maken om dergelijke plannen van de grond te krijgen?' aldus frac tievoorzitter Melis van de Groep. Verantwoordelijk gedeputeerde Van Bergen verwees naar de noti tie hierover van het stadsbestuur, zegde toe die door te zenden naar de commissie Zorg, Cultuur en Welzijn, waarop een motie over dit onderwerp van de tafel ver dween. Voor pleegzorg (initiatief CDA) en voor de verspreiding van een dvd/videoband over mantel zorg (initiatief D66) werden con crete bedragen van 165.000 en 30.000 uitgetrokken. waar het niet gaan kan en Wiersma wist haar yin en yang op zeldzame wijze te combineren. Het werk van haar vader bracht het gezin naar allerlei plaatsen op de wereld, onder meer Taiwan en Engeland. Vaak draaiden uitstapjes in de vrije tijd om bijzondere steen formaties. Na de middelbare school ging Dorine naar het Hilversumse conservatorium, waar ze gitaar studeerde. Daarna richtte ze haar eerste muziekgroep op, Escapades, die muziek maakte bij projecties van foto's van prachtige steenfor maties van... haar vader. Daarmee was de cirkel rond. Klanksteen Maar ze ging verder. Ze wilde de stenen ook kunnen horen, zeker toen ze van haar vader van het bestaan van fonoliet of klanksteen hoorde. Tot haar verrassing bleek er inderdaad een mooie toon uit de diverse brokken steen te komen die ze op een goede dag zelf uit een groeve in het Centraal Massief in Frankrijk haalde. Ze keerde terug met ruim 200 kilo aan klanksteen, waarna ze ijverig ging zagen, slijpen en uithollen, om gestemde stukken steen te krijgen. Zo ontdekte ze en kele opmerkelijke eigenschappen van de stenen. Hoe groter de stuk ken, hoe lager de toon, in principe. 'Station Soestdijk' van Gerd Wilfert. totype van travertin ging ze voor het eerst experimenteren met de ligging van de tonen. De klassieke manier van opbouw bij de vibra foon (metaal) en marimba (hout) is net als bij de piano. Onderop liggen de 'witte toetsen', bovenaan de 'zwarte toetsen'. Dorine rang schikte de tonen op een andere muziekinstrument ontstaat. Ze Somatische dagverzorging in Molenschot doopte haar vinding de 'madimba', - - -mm-m waarbij de 'dim' een woordspeling is op de in de muziektheorie ge bruikte aanduiding voor de toon ladder die door de ligging van de tonen ontstaat. Momenteel loopt een patentaanvraag. Water beklimmen van de Oude Kerk leuk, omdat ze helemaal naar bovenste punt van de kerk mochten gaan, waar zc een uitzicht hadden over heel Soest en omgeving. 'Ik vond het een leuk project. Voor de pos ters hebben we foto's gemaakt. In de mediatheek konden we informa tie vinden over de weidevogels die we gezien hadden', aldus Tim. Ook Iris Schaap vond het een leuk en leerzaam project. Iris: 'We heb ben door heel Soest gefietst en met een verrekijker hebben we weide vogels gezien, zoals de grutto. Ver der hebben wc de grond van Soest onderzocht. Bij de Eem is de grond weer heel anders dan bij de Eng. Ik wist niet dat Soest zoveel verschil lende grondsoorten heeft!' Dorine experimenteert nog steeds verder. Zo ontdekte ze bijzondere klanken wanneer een steen op en neer bewogen wordt in water, waardoor een glijdende toon ont staat. Ze fabriceerde een 'chimes' van bergkristal en werkt momenteel ook met vuursteen, dat alleen als nadeel heeft dat het kei- en keihard is. Wie meer van het instrumen tarium wil horen, kan terecht bij een van de voorstellingen 'Los', die Dorine door het hele land geeft. De lezing van Dorine Wiersma begint om 15.00 uur in het ge meentehuis en wordt verzorgd door Galerie de Steenlinde Soest zaterdag 21 mei 2005. Toegang gratis. Heel bijzonder is daar ook het schilderij 'Station Soestdijk', olieverf op doek 50x70 van de fijn schilder Gerd Wilfert. Deze Ber- lijnse schilder met Deense ouders is woonachtig in Zuid-Frankrijk en maakte dit werk speciaal voor Galerie de Steenlinde. Tijdens het Cultuurfestival wordt het voor het eerst in Soest getoond en het is ook te koop! Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 Op zaterdag 28 mei is er weer gelegenheid om pakketten voor familie en bekenden in Polen af te leveren bij de fam. De Groot, Di Lassostraat 40. Men kan er terecht tussen 09:00 en 12:00 uur. Infor matie: 60.24.77. Zaterdag 21 mei wordt weer de jaarlijkse culturele manifestatie gehouden. Ook de Wereldwin kel is dan met een kraam op het terrein achter het gemeentehuis aanwezig. Kunstenaars uit ontwikkelingslan den brengen in hun handnijver- heidsartikelen vaak hun cultuur over. Bijna altijd zijn het unieke producten. Voor zover de ver koopsters erin slagen zullen onder meer het wit zeepsteen uit Kenia, het serpentijnsteen uit Zimbabwe en houten beelden uit verschillende landen te zien zijn. Op zaterdag 28 mei, nationale fietsdag, zijn bij de VVV/ ANWB vestiging altijd veel deelnemers aanwezig. Als naaste buur wil de Wereldwinkel de vertrekkende of passerende fietsers graag een kopje Max Havelaar koffie of thee aan bieden. Ze hoopt dat het goed weer is en dat velen het 'terras' bezoe ken. Zowel bij goed als minder goed weer is de winkel uiteraard open. Ook nu zijn er weer leuke aanbiedingen. Een bezoek aan de kraam van de Wereldwinkel achter het gemeen tehuis of in de winkel aan de Steen hoffstraat 9a wordt zeker op prijs gesteld. Meestal komt men er niet met lege handen uit. Openings tijden Wereldwinkel: maandag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m za terdag 09:30-17:00 uur; S 035- 60.28.132. Een 20-jarige veelpleger in Soest bekende tijdens het politieverhoor dat hij vier van de acht personen auto's had vernield op de Van Hamelstraat en de Johannes Post- straat. Afgelopen woensdag werd hij voorgeleid bij justitie. Ook een 16-jarige Soester bekende hieraan meegeholpen te hebben. Hij mocht in tegenstelling tot de veelpleger vorige week dinsdag het politiebureau verlaten. De politie kreeg zondag 8 mei een melding dat er twee jonge man nen op de Van Hamelstraat bezig waren auto's te kraken. Ze ging poolshoogte nemen en herkende aan de hand van het signalement de Soesters. Ze werden aangehou den op verdenking van inbraak in tenminste zes auto's. Op dinsdag 10 mei is op Molen schot onder het toeziend oog van de vaste bezoekers, hun familie en genodigden, de feestelijke opening gevierd van de somatische dagver zorging'Klavertje 4'. Deze dagverzorging is gestart op 15 maart 1990 op de locatie Groot Engendaal. Wekelijks wordt de dagverzorging op dinsdag en don derdag bezocht door zo'n 12 nog zelfstandig wonende ouderen uit Soest. Alleenwonende ouderen die door hun lichamelijke achter uitgang niet meer in staat zijn om hun sociale contacten te onder houden komen hier weer in con tact met leeftijdsgenoten. Ook de verzorgende partners van ouderen krijgen op die manier een dag de gelegenheid om even onbezorgd een boodschap te doen of andere activiteiten te ontplooien, voor hen is de dagverzorging een uitkomst. Wegens een interne reorganisatie binnen de SZS werd de dagver zorging dit jaar verhuisd vanuit Groot Engendaal naar de vierde etage van zorgcentrum Molenschot. Omdat daar al een dagverzorging bestaat, die vooral bedoeld is voor de psychogeriatrische oude ren, werd een nieuwe naam voor de dagverzorging bedacht. In sa menspraak met de bezoekers van de dagverzorging werd de naam 'Klavertje 4' bedacht. Mede door het nieuwe uitzicht op het Dalplein (een knooppunt van 4 wegen) en het feit dat de dagverzorging nu op de vierde etage huist. Ook staat het klavertje 4-symbool voor geluk. De dagverzorging maakt je gelukkig, is de mening van de enthousiaste be zoekers. Als logo is gekozen voor een 'actieve' klaver, want de dag- verzorging draagt niet alleen bij tot wat geluk maar houd je ook actief. Met een uurtje gym, het bespre ken van de krant en diverse bak-, kook- en spel-activiteiten wordt het dagprogramma actief ingevuld. De aanwezige bezoekers zijn enthousi ast, ook over de nieuwe ruimte. Om deel te nemen aan de dagver zorging is een indicatie van het CIZ nodig. Lijkt het u ook wat om onze dag verzorging te bezoeken? Neem dan contact op met Molenschot, De deelnemers aan de dagver zorging hebben het prima naar hun zin. 60.99.666, of met het Zorglo- ket van de gemeente Soest, @60.93.155. Het laatste concert van het seizoen 2004-2005 van de Nederlandse Cantorij is een herdenkingscon cert. Het wordt op zondag 22 mei in de monumentale kerk aan de St. Willibrordusstraat in Soest Zuid gegeven. De indrukwekkende liederency clus 'Dichtungen eines ermorde- ten Volkes' voor sopraan, alt en orkest van Maarten Kooij is ge schreven naar aanleiding van de Bevrijdingsdag 1998. Het is dan de eerste keer dat hiervan een uit voering in Soest wordt gegeven. Kooij werd getroffen door ge dichten van Poolse Joodse dichters die in de periode van de holocaust werden geschreven. Deze gedich ten worden gekenmerkt door hun uiteenlopende stemmingen en in nerlijke conflicten. Zij vormen een synthese tussen de innerlijke vrij heid van het individu en de strijd om sociale gerechtigheid voor het volk. Het zijn liederen van vercen- Maarten Kooij en Kees Paasen tijdens de repetities. zaming en van hoop. Van een lach en een traan. De componist werd sterk geïnspireerd door de joodse Klezmermuziek maar wist toch een geheel eigen klankidioom te ver wezenlijken. De vele indringende uitvoeringen in de afgelopen jaren elders in ons land lieten grote in druk na. Naast de vocale solisten Susanne Weide en Marianne Ketel vertolken Maarten Jansen (cello), Kees Paasen (viool) en Hanneke Provily (dwarsfluit) de instrumen tale solistische partijen. Hanneke Provily bespeelt onder andere de zelden gehoorde altfluit. Het orkest bestaat uit een uitgebreid strijker- senscmble. Dit concert mag u niet missen! Aanvang: 15:30 uur. Vanaf 14:45 uur is er een kopje thee of koffie, en een toelichting door Maarten Kooij. i Harperpad 47 Soest (035) 602 "12 58

Soester Courant | 2005 | | pagina 13