1905 -2005 Rabobank in Soest 100 jaar Fiets mee op 21 mei (fit H3 'LA oeft VN 24 Verdwenen Soest hervonden Prof. J. Waterinkschool viert 35-jarig bestaan Afghaanse gerechten in internationaal eetcafé Opknapbeurt voor huifkar Handicap.nl vraagt hulp :asual T i Keulen i r.5»; 115.0 IQPSOEST I Soest 50 jaar geledenScoutinggroep Don Bosco IN DE HOEK. Het is tijd voor een fietstocht met de Rabobank. NVM Collectanten zijn welkom 3 ORANGE l'POLO PA rLE -ode) atie/onderhoud erken des-specialist )p alle merken El... Ursus Parade PAGINA 6 WOENSDAG 18 MEI 2005 k. Activiteiten 55+ in De Klarinet Rabobank SOESTER COURANT Ur bUtb PAGINA 7 L rz r~i I Zaterdag Open Dag De Klarinet fialaps vywiJtichtiiigD3lans.nl DE MOEILIJKE JAREN VOOR DE VROUW. Mevr. O. van Andel-Ripke hield een lezing voor de leden van de Ned. Vrouwen Elec. Ver. en de Ned. Ver. van Huisvrouwen over „De moeilijke jaren van de Vrouw". De vice-pres. Van de N.V.E.V., Mevr. H. v. Veeren-Lohuizen, opende de zeer goed bezette bijeenkomst en heette de spreekster hartelijk welkom. De moeilijke jaren voor de vrouw zijn dit niet alleen voor haar zelf, maar ook voor haar gezin en om geving, aldus spr. In vroegere ja ren toen het gezin een veel meer besloten kring was en de belang stelling van de vrouw hierin haar levenstaak vond, was er vaak ie mand, die haar kon bijstaan in da gen van minder grote lichamelijke conditie. Nu heeft de doorsnee vrouw, naast haar huiselijke be zigheden, zeer vaak nog een grote medeverantwoordelijkheid. Dit moge zijn, dat ze werkt op kan toor, bij haar man in de winkel of zaak, in school of op een fabriek. In huis, de geestelijke steun voor man en kinderen; het gezelligste middelpunt; de opvoedster en - met de weinige hulp - wachten haar nog ontelbare andere taken. Al dit werk eist organisatie, want zij moet haar krachten verdelen. Het levensrhythme van de vrouw werd vroeger beschouwd als een bezwaar tegen het te werk stellen in de maatschappij, maar de en/a- ring heeft geleerd, dat de tegen woordige vrouw door training en het moeten werken veel van naar moeilijkheden kan overwinnen en dat de bezwaren veel van geeste lijke aard zijn. Ook na de 50-jarige leeftijd breekt er voor de vrouw nog een goede tijd aan, maar zij moet aanvaarden, dat er verande ringen komen in uiterlijk en inner lijk, die nu eenmaal behoren bij het levensrhythme van de natuur, waaraan niemand ontkomt. In Amerika toont men zijn ma gerte en zoutvaatjes met trots. Hier zou men zeggen „Ik word een matrone, dus dikker, maar dat is ook gezelliger. Laat ik er geen drama van maken en de zaak van de humorische kant bezien; ik heb deze veranderingen niet alleen". Geen angst voor ouder worden, dat maakt juist oud. De les, die de dames meekregen van de gezellige spreekster was: stel belang in het gezin, maar wees een zelfstandig mens en heb ook aandacht voor wat er in de wereld geschiedt. Leef mee met alles en neem een voorbeeld aan menige tachtigjarige, die vaak geestelijk jonger is dan een vrouw van 50 of 60. Voor wie zich de moeite heeft getroost de ellenlange verslagen te lezen over de Kamerzittingen, waarin het regeringsvoorstel voor Belastingverlaging en Huurverho ging werd behandeld, moet het toch wel duidelijk zijn geworden, dat er met onze democratie het een of ander aan de hand is. Er is iets halfzachts over onze volksvertegenwoordiging geko men, typerend voor het tijdbeeld „van de wieg tot het graf'. Weliswaar kan er in de Kamer nog voldoende en vrijuit worden ge sproken, maar U hoeft niet eens zo'n erge scherpzinnige lezer te zijn, om te bespeuren, dat niet de 2e Kamer haar wil aan de Rege ring oplegt, maar dat de Regering aan de Kamer de wet voorschrijft. Want wat kopen we nu voor de flauwe kul, dat sprekers vol af schuw en verontwaardiging ver klaren, dat ze tegen een regerings voorstel zijn, maar er in één adem bijvertellen, dat ze toch vóór het voorstel zullen stemmen. Wanneer deze houding moet worden goedgepraat met het argument, dat we de rust in ons land moeten bewaren en dat dit Kabinet door de verkiezingen van voorjaar 1956 toch demissi onair is, zouden we dan de tent maar niet sluiten en doen zoals onze Regering het belieft of goed dunkt? We hebben deze kool en geit sparende houding nu al een paar maal gezien. Oppositie blijkt geen oppositie meer te zijn en er wordt maar al te vlot gezwicht voor een ontstemd gezicht achter de rege ringstafel. Wanneer dit in onze democratie usance wordt, kunnen we de zaak heel wat eenvoudiger maken en zijn de verkiezingen weggegooid geld. Verrassende verschuivingen zullen er toch niet niet plaats hebben en ongeveer dezelfde heren ko men toch op ongeveer dezelfde zetels. Waarom dan dure verkiezingen, wanneer het de oppositie toch aan moed ontbreekt om een regeringsvoorstel te doorkruisen als een Minister een boos gezicht trekt? Wie ze toch ook weer, dat wij zo'n moedig volk waren en vechten te gen onrecht en dwingelandij? Ik zal in ieder geval, even naar de Duitsers schrijven, dat wij in de jaren '40-'45 veel van hen heb ben geleerd. H. OEKMAN. De Soester scoutinggroep Don Bosco, die dit jaar 75 jaar bestaat, gaat dat jubileum groots vieren. Niet alleen met de leden, maar ook met de inwoners van Soest. Op zaterdag 21 mei beginnen de feestelijkheden met een spette rende open dag. Tussen 10:00 en 16:00 uur staat deze dag boordevol leuke activi teiten: schminken, stuivertjesmarkt, rommelmarkt, springkussen, pop corn en suikerspinnen, mooie fiets tocht, 24 km (vertrek tussen 10:00 en 14:00 uur), 'rad van fortuin' met leuke prijzen, scouting work-' shops, breakdance workshop, pan nenkoeken bakken, pizza's bakken, kleurplaatwedstrijd, voorleeshoek, koffiecomer en nog veel meer. Een compleet programma is te zien op de website: www.donboscosoest. nl. Op 29 oktober organiseert Don Bosco een grote reünie. Daarvoor is de groep nog op zoek naar oud leden. Weet u nog mensen, of heeft u zelf ooit bij Don Bosco uw kno pen geleerd? Op de site staat een namenlijst met oud-leden, -leiding j en bestuursleden, waar iedereen kan zien of zijn gegevens al bij de organisatie bekend zijn. Wilt u op de hoogte gehouden worden, maar ontbreken uw gegevens of kloppen ze niet? Stuur dan een e-mail of bel op zaterdag, dan krijgt u t.z.t. een uitnodiging. Scoutinggroep Don Bosco, Heide weg 6B, Soest, S (clubgebouw) 035-60.23.246. De Professor J. Waterinkschool viert in de komende week een bij zonder jubileum. De school be staat 35 jaar. De leerlingen gaan op schoolreis en maken - samen met ouders en leerkrachten - een circusvoorstelling! De school is al 35 jaar een begrip in het Smitsveen en Klaarwater. In 1969 plaatste de vereniging voor Protestant Christelijk Onderwijs in Soest aan de Smitsweg twee schoolgebouwen geplaatst: de la gere school 'Prof. J. Waterink' en de kleuterschool 'Fluitekruid'. Op 1 februari 1970 werden beide gebouwen in gebruik genomen. Sindsdien heeft de ontwikkeling van de school niet stil gestaan. De school ziet het als haar opdracht dat kinderen zich in een veilige, on- derwijsuitdagende omgeving kun nen ontwikkelen. Niet alleen het leren, maar ook het samenleven is daarbij een belangrijk doel. Chris telijke nonnen en waarden vormen daarbij de leidraad. De school ver vult al 35 jaar een duidelijke func tie in de buurt en in Soest. Het jubileum wordt gevierd met diverse activiteiten. De kinderen gaan 18 mei op schoolreis; de groe pen 1 t/m 5 gaan naar het Dolfi narium in Harderwijk; de groepen 6 t/m 8 gaan naar de Efteling in Kaatsheuvel. Op maandag 23 mei I is er een vossenjacht en op dinsdag 1 24 mei een sportdag. Circus Op woensdagavond 25 mei wordt 1 een groot aantal ouders op school verwacht. Zij krijgen van 'Thea terbureau Giel van Dam' instruc ties over de circustechnieken en I de organisatie van een circus. Op donderdag 26 mei zullen de ouders samen met de leerkrachten en de 1 kinderen allerlei circusacts oefenen, j Om 14:00 uur wordt er die dag op school een echte circusvoorstelling gegeven voor ouders en alle andere belangstellenden. Op woensdag 11 juni is er voor het laatst voor de zomervakantie een internationaal eetcafé bij de Stichting Vluchtelingenwerk en de Stichting Balans. Na Marokko, Irak en Turkije staat ditmaal Af ghanistan centraal in de keuken. Amateur-koks met een Afghaanse achtergrond bereiden de gerechten. Het vlees is afkomstig van islamiti sche slagers. Medewerkers van Ba lans en Vluchtelingenwerk nemen de bediening voor hun rekening en doen ook de afwas. Het internationaal eetcafé vindt plaats in De Plantage aan de Smitsweg, die op 11 juni vanaf 18:00 uur open zal zijn. Een half uur later gaan de deelnemers aan tafel. Deelname kost 6,50. Re serveren is noodzakelijk en kan op maandag tot en met woensdag bij Marian Foppele van Balans, tel. 6099255. We hebben ook een foto die 16 juni 1993 ook al eens in deze rubriek heeft gestaan en gemaakt is voor het gemeentehuis in Bovenkarspel. Na men zittend v. l.n. r.1. Depostcommandant van de rijkspolitie Bovenkar spel; 2. De heer M.M. van Wely hoofd openbare lagere school Beetzlaan en leider van blokhoofden; 3. De burgemeester van Bovenkarspel. Staande de Blokhoofden v.l.n.r.: 1. Johan Vervat, rijwielhandelaar; 2. P. Schagen, schoenmaker; 3. Kees van Schalkwijk timmerman; 4. 5. 6. A. den Besten Beetzlaan; 7. Knecht van schoenmaker Schagen met lichte regenjas; 8. C. van de Broek, fietsenmaker; 9. Dirk Waal, ijzerhan del/huishoudelijke artikelen; 10. G.L.A. Nijhuis, hoofd Mariaschool; 11. deheerl.A. Damhuis, onderwijzer Mariaschool; 12. de heer H.G. Holtus, gepensioneerde Indiëganger; 13.?; 14. heer Pieper, hoofd van de RK-school, 15.?; 16. J.S. Rasch, aannemer, Lange Bergstraat, nu van Straelenlaan; 17. Zittend op hek: mr. J.H. van Doorne, advocaat (schrijver van het geciteerde dagboek). Bovendien zijn alle winkels, voor zover daar nog voorraad was aan wezig was, leeggehaald ten behoeve van onze militairen. Het zal dus verstandig zijn, maar niet zo gauw terug te keren en zeker niet alle maal tegelijk. Zo wordt onze vakantie nog met enkele dagen verlengd. Na de overgave aan de Duitsers willen we liefst spoedig naar huis. We zijn al met al hoogstens 14 dagen weggeweest en vrijdags keren we weer huiswaarts. Enkelen zijn al op eigen gelegenheid vooruitgegaan, maar de massa vertrekt in gevor derde autobussen. Het afscheid is allerhartelijkst, 's Middags rijden we het bijna onbeschadigde Soest binnen met een gelukkig gevoel weer echt thuis te zijn. Tot zover citaten uit het dagboek 'De Germanen in ons land' van mr. J.H. van Doorne sr. Nadere informatie over dit boek kan de belangstellende verkrijgen door de 'info-brief' over dit boek op te vragen bij de auteur, die u gratis wordt toegezonden. Zijn adres is: Hans van Doorne jr, Nieuweweg 74,1761 EJ, Anna Paulowna. We verwijzen u graag nog naar Museum Oud Soest waar nog tot 19 juni een tentoonstelling over de jaren 1940-1945 is te bezichtigen en waar u ook documentatie over de gedwongen 'vlucht' uit Soest kunt zien. Deze rubriek wordt namens Mu seum Oud Soest verzorgd door Gijs van Brummelen. Reacties: tel. 6012158 of per brief naar de Soester Courant. Geïnteresseerden it en gegevens over verhalefi oud-Soest ontvangen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest-Soesterberg ieder kwar taal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 6017065. Duizenden, misschien wel tien duizenden kinderen uit Soest en omgeving maakten de afgelopen decennia vanaf het Vedelaarpad een tochtje met de huifkar van de kinderboerderij. Het vervoermid del, dat wordt ingezet bij tal van activiteiten, heeft nu een opknap beurt achter de rug. Het houtwerk is compleet ver nieuwd en voorzien van een vro lijk kleurtje. Op het doek staat nu Stichting Balans, zodat de instelling de huifkar ook bij andere activitei ten de straat kan laten opgaan. Jarenlang werd de kar getrokken door wisselende pony's of paarden. Sinds de tweede helft van de jaren negentig wordt er een trekker voor gespannen. Voor bewoners van Overhees is de huifkar door de jaren heen een vertrouwd onderdeel van het straatbeeld geworden. Kinder boerderij De Veenweide (v/h De Vrije Teugel) rijdt de huifkar elke 1 vrijdagmiddag voor tijdens de ge organiseerde feestjes, maar bij tijd en wijle ook voor andere partijen en activiteiten. Bij de kinderfeestjes kan een thema worden uitgekozen, bij voorbeeld piraten of prinsessen. De deelnemers krijgen dan een mand ter beschikking, waarin al lerlei bijbehorende attributen te vinden zijn. Tegen een meerprijs kan men de kinderen ook een ritje met de huifkar laten maken. Informatie over deze activiteit, die op afspraak ook op andere dagde len kan plaatsvinden, is verkrijg baar op werkdagen (9:00-11:00 uur) via 6018136 of per e-mail: veenweide@stichtingbalans.nl De Rabobank in Soest bestaat 100 jaar! Dat vieren wij heel 2005 samen met u. Bijvoorbeeld op 21 mei met een 20 kilometer lange fietstocht die u door de mooie Soester en Baarnse omgeving leidt. Bij de start ontvangt u de route en versnaperingen voor onderweg. Natuurlijk drinken we ook ergens koffie en aan het einde van de rit is er ijs. Rijdt u mee? Vul dan onderstaande bon in of meldt u aan via info@sbe.rabobank.nl. Wij zien u vervolgens graag op zaterdag 21 mei tussen 10.00 en 12.30 uur bij het Rabobankkantoor aan het Kerkplein in Soest of de Eemnesserweg in Baarn. In samenwerking met. Ben de Bruin Voor de collecte (13 t/m 18 juni) zoekt Handicap.nl, de fondswer vingsorganisatie van de Algemene Nederlandse Gehandicapten Or ganisatie Ango), nog vrijwilligers in Soest. Wie wat tijd ter beschik king wil stellen om de jaarlijkse geldinzamelingsactie ook hier tot een succes te maken is hartelijk welkom. In Nederland wonen bijna twee miljoen mensen met een functie beperking. Zij doen vaak volledig en gelijkwaardig mee in de samen leving en willen hun leven inrichten zoals ieder ander. Maar zij krijgen hiertoe helaas nog lang niet altijd dezelfde mogelijkheden als niet-ge- handicapten. Door hulpmiddelen en dankzij diverse regelingen wordt een deel van de belemmeringen die ze ondervinden weggenomen, maar dat blijkt niet altijd voldoende. Sommigen vallen net buiten een regeling of komen voor kosten te staan die nergens vergoed worden. Een belangrijk deel van de mensen die op de armoedegrens leven zijn mensen met een handicap. De op brengst van de collecte is bedoeld voor deze mensen. Handicap.nl vraagt iedereen om te helpen en ook een steentje bij te dragen. Tienduizenden men sen gingen vorig jaar op stap om te collecteren tijdens de nationale collecte van Handicap.nl. Ango is een organisatie met zo'n 18.000 leden, mensen met een handicap die zelf opkomen voor hun rechten. Zij kunnen bij Ango terecht voor belastingadviezen en juridische bijstand. Ango biedt via de website www.handicap.nl, mensen met een handicap alge mene informatie en geeft het blad AanZet uit. Ango beschikt over het CBF-keur van het Centraal Bureau Fondsenwerving. Het geld komt dus gegarandeerd goed terecht. Men hoeft geen lid te zijn van Ango om een beroep te doen op het Ango-fonds. Wie in aanmer king wil komen voor financiële steun kan contact opnemen met het hoofdkantoor in Amersfoort, 033-46.54.343. Zie ook: www. handicap.nl. Wie zich in Soest als vrijwilliger wil opgeven voor de collecte kan bellen: (035) 60.16.911. >ut el. 035 - 601 29 98 rodka igfik vieux .7 liter liter Vrijdag 20 mei Fietsreis door China Op vrijdag 20 mei wordt in het ontmoetingscentrum een film over een reis door China vertoond, van 14:00 tot 16:00 uur; zaal open 13:30 uur. Toegang gratis. Dhr. C. Verhoef uit Baarn vertoont op groot scherm de film over de fiets reis door China die hij vorig jaar met zijn vrouw maakte. De reis gaat door het Zuid-Westen van China, met name door de provincies Yun-1 nan en Sichuan. Ze fietsten 2200 kilometer door de uitlopers van de Himalaya, met passen van meer dan 4000 meter hoog. Ze fietsten ook naar het Terracottaleger in X'ian, over de Chinese Muur en naar Beijing. Een indrukwekkende reis, waar dhr. Verhoef graag iets over wil laten zien en vertellen. Van harte welkom. Stuur deze bon in een envelop (postzegel niet nodig) naar: Rabobank Soest 8aarn Eemnes, Antwoordnummer 45,3760 VB SOEST Ja, ik wil graag op 21 mei de fietstocht rijden die de Rabobank heeft samengesteld. Aantal personen: ik vertrek van: Kerkplein, Soest Eemnesserv. eg, B-om Naam: Adres: Postcode en Plaats: J oV> d bent op een ider feest in uw topt. Staat uw i de tuin? snlijk? Wat is de rtementsrecht iden? Op wiens ig van de hypo- issen.nl/jbv gedaan te worden; we hebben hon ger als een paard. Geruchten In de "Streek" maken we de oorlog mee. Dat wil zeggen dat we er daar niets van merken alleen van wat we uit de krant of radio vernemen. We brengen de tijd door met wandelen en praten met vrienden en kennis sen over de oorlogstoestand. En oh die berichten die doorsijpelen. De gekste en meest fantastische geruchten doen hier de ronde. De een zegt dat Utrecht in brand staat, de ander komt met de mededeling dat men de Zuiderzeedijk heeft la ten springen om de Veluwe onder water te zetten. Bij de een is een munitieopslagplaats in zijn kippen hok gevonden, reden waarom hij op staande voet is gefusilleerd. Bij een ander is een geheime zender gevonden. Maar als een gemeenteambtenaar op de fiets rechtstreeks uit Soest overkomt, blijkt hij van niets te we ten. Om tactische aard zijn radio en krant sober met berichtgeving. De man uit Soest had in Amsterdam op het IJ-pont naast een sergeant van de motorbrigade gestaan die aan iedereen verkondigde dat er in Soest geen steen meer op de andere stond! Waarop hij nuchter had geantwoord: 'Dan moet dat het laatste halfuur gebeurd zijn, want twee uur geleden ben ik nog door Soest gereden.' De sergeant had zich verontschuldigd met een 'ze hebben mij dat verteld'. Er wordt veel te veel gekletst! Als de ooggetuige uit Soest in de (Streek aankomt zitten de evacués in korte tijd in drommen om hem heen in de gelagkamer van de oude dorps herberg en stormen de vragen op hem af. Ja, de huizen in Soest hadden ge trild op hun fundamenten, door het gedonder van het geschut dat steeds naderbij kwam. Hier en daar was zelfs een ruit gesprongen. In angstige afwachting hadden de ach terblijvers, behalve de vrijwilligers natuurlijk en de officiële autori teiten, zoals politie en brandweer, de naderende opmars aangehoord. Nog een paar uur en Amersfoort zou zijn gepasseerd. Tactisch teruggetrokken Uit de Eemstellingen was geen schot gelost. Toen het valse be richt doorkwam dat de Duitsers al in Amersfoort zaten, had de be manning van de stellingen de benen genomen. Of - zoals dat in militaire termen heet - zich tactisch terug getrokken op tevoren vastgestelde strategische punten. Eten was er niet in Soest zo ver telt onze dorpsgenoot/ooggetuige verder. Bakkers, kruideniers en slagers zijn eveneens geëvacueerd, zodat, wie zelf niets te bakken of te slachten heeft en geen voorraad heeft, het maar zonder brood, vlees of kruidenierswaren moet stellen.- Dinsdag 14 juni Koud buffet Op dinsdag 14 juni wordt in het ontmoetingscentrum een koud buf fet voor 55-pIussers geserveerd. Aanvang: 12:30 uur. De zaal is open vanaf 12:00 uur zodat men de gelegenheid heeft vooraf een glaasje te drinken. Prijs 4,00 per persoon. Op deze zomerdag wordt een koud buffet met als nagerecht vruchtensalade geserveerd. Opge ven bij de bar van het ontmoetings centrum vanaf donderdag 19 mei 10:00 uur, S 035-60.23,139. Uit de Soester Courant van Dinsdag 17 Mei 1955 viert 75-jarig bestaan Binnen een paar dagen moesten delen van Soest evacueren naar West-Friesland. Oudere Soesters kunnen zich dat nog goed herin neren. De bekende Soester mr. J.H. van Doorne sr. beschrijft dit alles in zijn 'Dagboek van een Soester dorpeling', getiteld 'De Germanen in ons land' (1940-1945). Wij citeren uit het dagboek: De uittocht naar Noord-Holland, het befaamde tuinbouwgebied bo ven Amsterdam, is begonnen. Alles E voltrekt zich volgens het opgestelde plan. Eerst het zuiden van Soest, dan het centrum en vervolgens het noordelijk deel. Het is een half uur lopen tot aan station Baarn, waar I vandaan de evacuatietreinen ver trekken. De meesten onder ons I gaan te voet. Fietsen kunnen niet worden meegenomen in de trein. Ouden van dagen en kinderen en zieken worden met auto's van par- I ticulieren en met autobussen weg gebracht. De treinenloop stagneert I nogal eens. Vaak moeten mensen I uren wachten voor hun trein is voorgereden en de achterstand I is niet meer in te halen, zodat de laatste groep die om acht uur moest I vertrekken, pas om middernacht wordt ingeladen. Wanneer het geregend zou hebben, zou dit een ramp zijn geweest voor de duizen den Soester mannen vrouwen en kinderen, die daar als een kudde schapen bijeengebracht waren op het stationsplein. De volgende dag is het onze beurt. Van de vorige dag is veel geleerd. Vooral het sjouwen met de bagage, (iedereen mocht 20 kg meenemen) was tegengevallen. De burgemees ter neemt terstond maatregelen. Vrachtauto's worden gevorderd om de volgende dag door de straten te rijden, waar ieders bagage, zorgvul dig ingepakt en voorzien van naam) adres en groepsnummer, voor zijn huis gereed staat. Ze worden met aparte goederenwagons vervoerd en bij aankomst kan iedereen zijn eigen bagage ophalen in een grote veilingloods. Deze tweede dag is iedereen tijdig aanwezig en om vier uur 's middags vertrekt de trein. Het is half een in de nacht als ons gezin aankomt in Bovenkarspel en wordt gegidst naar het huis van onze gastheer. We worden ontvan gen alsof we familie zijn, die komt logeren. De tafel staat gedekt, een geurige soep staat te dampen en de uitnodiging om maar direct te beginnen, behoeft geen tweemaal De oorlog was op 10 mei 1940 nog maar amper uitgebroken of Soest was al in rep en roer. Er waren ter verdediging van Nederland ver schillende verdediginglinies ge bouwd en één ervan was de Eemli- nie. Als deze in de gevechtshande lingen zou worden betrokken lag Soest in de vuurlinie. Er lag al een plan klaar voor evacuatie en dat werd na de inval door de Duitsers spoedig uitgevoerd.

Soester Courant | 2005 | | pagina 7