SÏÏSS Cultuur Festival: 'Eén groot feest!' Rinke Tolmanprijs 2005 voor missiezuster Gertrude Vlaar \w~ 2 betalen ZONDAG 29 MEI OPEN bieding Kleding bij Spullenhulp voor de halve prijs Heldere informatie over zorg rondom sterven De grootste perkplantenkwekerij in de regio! Rinke Tolmanprijs 2005 Het sprakeloze landschap PAGINA m WOENSDAG 25 MEI 2005 SOESTER COURANT PAGINA 11 toeristische atie, hotel- en ereserveringen GARANTIE IJl Hl nIH ww.servavolvo.nl Evenement trekt meer dan vijfduizend bezoekers Netwerk Palliatieve Zorg Eemland Amnesty Soest vraagt om hulp 'Het sprakeloze landschap' Het sprakeloze landschap Vijver In e-mail s.v.p. foto's/plaatjes apart houden ECLAMEKRANT KWEKERIJ AANBIEDING VAN DE WEEKj (geldig 26 t/m 29 mei) Let op de vele aanbiedingen in de kas! Kortenhoef, Kromme Rade 6, tel. 03S - 656 38 37. Iedere werkdag geopend van 08.00 tot 17.30 uur. Vrijdag koopavond tot 20.30 uur. age foort het landschap sprakeloos. Volgens de burgemeester leverden de tal rijke gedichten voor de prijsvraag het bewijs dat het sprakeloze land schap wel degelijk van zich doet speken. 'Rinkc Tolman zou ervan hebben genoten...' Burgemeester Janssen overhan digt de Rinke Tolmanprijs - een geldbedrag van 250 euro en een oorkonde - aan winnares Gertru- de Vlaar. Foto Soester Courant. steeds leger wordt het land het gras is overvloedig roept om grage gravers zucht naar snuivende koppen het wordt steeds stiller rondom de boerderijen waaruit de boeren zijn vertrokken naar onbekende oorden het land keert in zichzelf weet niet waaraan het schuldig is heeft enkel weelde voortgebracht in harmonie met mens en dier zo arm haar eens zo rijk bestaan zo onbevrucht het leven nu een voile van weemoed bedekt het sprakeloze land Gertrude Vlaar, Utrecht De burgemeester maakte vervol gens in omgekeerde volgorde de drie winnaars bekend. De derde prijs ging naar de Vlaming Jos van der Veken uit Merksem voor zijn gedicht met de titel 'Vijver'. De tweede was voor Nelleke van Tuijl uit Waalre, die ook 'Het sprakeloze landschap' als titel had gekozen. De eerste prijs was voor Gertrude Vlaar (78) uit Utrecht, die volgens de jury de Rinke Tolmanprijs 2005 ook echt verdiende. Mensbeeld Het juryrapport: 'De dichter schetst de verbijstering en het verdriet om het landschap dat steeds leger en stiller wordt. Ze vraagt zich af waar de dieren en de boeren gebleven zijn. Ze vergelijkt de huidige situ atie met vroeger en zet in een sluier van treurnis de rijkdom en weelde van destijds tegenover de armoe en het levenloze van nu. Het gedicht munt uit door eenvoud, heldere beelden en emotie. Kernvraag is: heeft het landschap daar zelf schuld aan? Een gevoel dat bij mensen wellicht leidt tot inkeer. Zo ver andert het beeld van het sprakeloze landschap in een mensbeeld, wat het gedicht een extra dimensie, een extra laag bezorgt.' Uit het korte gesprekje van bur gemeester Janssen met de zeer verraste winnares bleek dat zij als medische missiezuster tientallen ja ren in Zuid-Afrika en Kenia heeft gewerkt en sinds ongeveer 15 jaar 'in ruste' in Utrecht woont. Haar familie had altijd op een boerde rij geleefd en ze was bepaald niet gelukkig met de veranderingen in het landschap. 'Ik ben blij dat m'n grootvader er niet meer is; hij zou 't niet kunnen verdragen...' Ze beloofde de burgemeester dat ze gedichten zou blijven schrijven. ele informatie kunt u pnemen met de reser- en informatieafdeling terdam Toerisme ureau: 4004040 0,40 p.m.) ir van maandag t/m idens kantooruren. :servations@atcb.nl Jtelovernachtingen en zelf ook rechtstreeks n via de website: terdamtourist.nl kt u onze informatie- dagelijks geopend) of cepunten in de regio: splein ver Centraal Station) Centraal Station 2) )lein 1 eidsestraat) dam Airport Schiphol, I Tourist Information nsthal 2) snd, Koestraat 9 js gesloten) m, Zaanse Schans beemster, weg 185 Damplein 1 am. Zeestraat 37 isor van het themajaar n, Stad aan het water 2005 "sterdam Diamond Group. daarnaast Canat Bus. Stad aan het water 2005 j vee bijzondere fiets- en I Stad aan het water - Te j de gloednieuwe ontdek- j Amsterdam 'Naar de Oost j u bij aanschaf van de di 5,-), gratis een poster j leerde plattegrond van augustus 2005. De aan- informatiekantoren van j de voorraad strekt. i sterdam.! bieden van verzet tegen een offi cieel persoon.' Het verblijf in de gevangenis verloopt zodanig dat de gezondheidstoestand van de onderwijzeres zowel lichamelijk als geestelijk hard achteruit gaat. Amnesty International beschouwt Li Thi Hon Lien als gewetensge vangene, omdat ze uitsluitend ge vangen zit vanwege het vreedzaam uitoefenen van haar fundamentele rechten. Daarom voert Amnesty actie voor haar onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijlating. In de maand juni wordt er een handtekeningenactie gehouden voor haar vrijlating in de kerken van Soest en Soesterber^ Kringloopcentrum Spullenhulp houdt op 25, 26 en 27 mei weer een textielinzameling in Soest en Soesterberg. Daarom ruimt Spul lenhulp de winkel op. Deze week kost alle kleding in de winkel slechts de halve prijs! In de winkel van Kringloopcentrum Spullenhulp zijn onder meer ge bruikte jurken, broeken en schoe nen van een prima kwaliteit te vinden. Ook vindt men er allerlei huishoudelijke artikelen, speelgoed en meubels. De winkel is inmiddels vermaard om zijn grote collectie tweedehands boeken. Kringloopcentrum Spullenhulp' is gevestigd aan de Schans 20 te Soest. De winkel is open van dins dag tot en met vrijdag van 11:00 tot 17:30 uur; zaterdags van 9:00i tot 15:00 uur. Informatie: 035-60.18.730; zie ook: www.spullenhulp.nl. Voor het gratis ophalen van andere, nog bruikbare goederen belt u de Kringlijn: S 0800-57.46.454. en 6 maanden extra ak en aandrijfassen. emet. 05-'04 €41.900.- 05-'04 29.900,- earl 01-'03 26.950,- ll-'Ol 19.500,- Tl 07-'01 19.500,- tallic 01-'05 39.950,- 01-'04 36.500,- c 07-'02 28.900,- arl 07-'01 18.900,- 02-'00 16.900,- 02-'02 14.900,- letallic 09-'98 8.900,- ic 04-'00 9.900,- ic 0l-'04 25.900,- tallic 07-'01 13.900.- lic lO-'OO 11.900,- tallic 02-'03 18.900,- 02-'00 8.750.- ic 06-'02 6 14.900,- 05-'00 8.950,- 07-'97 8.900,- lic 06-'01 29.500,- lic 03-'00 7.900.- .ic 09-'00 27.500,- lic 11-'99 7.450.- net. 02-'03 €26.900,- 10-'98 6.950,- c 0l-'04 23.900,- ic 11-'95 7.950,- Wm EST, 035-603 70 47 Sinds kort is er een folder voor mensen in de laatste (terminale) levensfase en hun naasten, met een overzicht van de zorg die in de regio voor hen beschikbaar is. Zo staat in de folder op een rij welke hulpverleners betrokken (kunnen) zijn bij de terminale fase. Ook geeft de folder informatie over diverse instellingen waar iemand terecht kan en wat deze te bieden hebben. Verder komt het onder werp 'financiering' ter sprake en er is aandacht voor rouw en nazorg. Geïnteresseerden kunnen de folder onder andere opvragen bij huisarts of wijkverpleegkundige. Uit onderzoek is gebleken dat de meeste mensen ervoor kiezen om thuis te sterven. Maar wat te doen als de zorg thuis te zwaar wordt voor de naasten? Dan kan er een beroep gedaan worden op vrijwil ligers of is een opname in een in stelling te overwegen. Maar welke dan? En welke kosten zijn daaraan verbonden en hoe is dit te regelen? Op deze vragen geeft de folder ant- woord. Daarnaast vindt de lezer er hoe hij of zij aan meer informatie kan komen. 'Gedurende het hele leven maakt de mens keuzes en bepaalt veelal zelf wat goed voor hem of haar is. Maar op het sterfproces rust vaak nog een taboe', zegt Christien van Ark, coördinator van het Netwerk Palliatieve Zorg Eemland. 'Toch is het zeker van belang de eigen stem te laten horen over wensen ten aanzien van de laatste zorg. Vooral ook om onnodige opna mes en onrust te voorkomen. De folder kan ondersteunend zijn bij een gesprek hierover tussen hulp vragers, hun omgeving en de hulp verleners.' De folder is te verkrijgen bij de huisarts, maar komt ook te liggen in bijvoorbeeld bibliotheken en bij zorgloketten. Daarnaast zullen huisartsen, wijkverpleegkundigen, geestelijk verzorgers of specialisten de folder uitreiken op het moment dat daar aanleiding toe is. Netwerk De folder is een product van het Netwerk Palliatieve Zorg Eem land en het Integraal Kankercen trum Midden Nederland (IKMN). In het Netwerk Palliatieve Zorg Eemland werken zorgorganisaties gezamenlijk aan een geïntegreerd en op maat gesneden aanbod van (terminale) palliatieve zorg. In het netwerk zijn vertegenwoordigd: Regionale Huisartsenvereniging (RHV), Hospice Döme, Meander Medisch Centrum, Amant thuis zorg, Overleg Verpleeg- en Verzor gingshuizen (OVVE) en Vrijwil ligers Terminale Zorg (VTZ). Tal van religieuze groeperingen en kerkgenootschappen in Vietnam worden belemmerd in het vrijelijk belijden van hun godsdienst. Dat geldt ook voor leden van de Chris telijke Mcnnonietenkerk. Al jaren demonstreert zij tegen de beper king van godsdienst. Regelmatig worden anders gelo vigen mishandeld en gearresteerd. Zo ook de 21-jarige onderwijzeres Le Thi Hon Lien. Ze werd zodanig geslagen dat ze in het ziekenhuis behandeld moest worden. In no vember werd ze ook nog tot twaalf maanden gevangenisstraf veroor deeld. De aanklacht leidde: 'Het De 78-jarige oud-missiezuster Gertrude Vlaar uit Utrecht heeft afgelopen vrijdagavond in het ge meentehuis de Rinke Tolmanpo- ezieprijs 2005 van de gemeente Soest in ontvangst genomen. Zij won met het gedicht 'Het spra keloze landschap' (het thema van de wedstrijd) de eerste prijs, die werd uitgereikt door burgemees ter Janssen. Tweede prijs tomeloos spreek jij, sprakeloos landschap in alle talen, ik luister en zie hoe adembenemend mooi je bent Derde prijs jij, schilderij, vol zichtbare kleuren oogverblindend bewonder ik jij, parfum, vol bedwelmende geuren ademloos adem ik De zon zit op het netvlies van het water te lonken tussen eendenkroos cn lis naar wolken uit een welig land van later waar elke dag een zomerzondag is: jij, concert, vol symfonische deunen verstomd luister ik ik zie, ruik en hoor hoe een aquarel van dorpen onder bomen hangt op zijn kop en in zichzelf gekeerd aan oevers waar nog nooit een mens kon komen maar waar het hart steeds weer zijn dromen meert. de horizon glooit de bloem bloeit de vogel tooit de koe loeit het water kabbelt de boom ruist de muis knabbelt de stroom bruist sprakeloos landschap ik kijk toe en Juister vol ontzag zwijg ik Nelleke van Tuijl, Waalre De stilte laait van zonverzadigd koren dat hunkert naar het zingen van de zeis en laat mijn ziel wel duizend vogels horen hier neergestreken uit het paradijs! Ontwakend in ccn wad van warme kruiden veegt plotseling een onbezonnen puit met vege rimpelringen en geluiden het vijverlandschap van mijn dromen uit. Jos Van der Veken, Merkserti (B.) i De kunstmarkt trok wel heel veel kijkers, maar of het allemaal ook kopers waren... Majel Lustenhouwer presenteerde 'Hits vor Kids" bij de Witte Boerderij. De Klarinet j;: Klarinet 39, tel. 6023139 Internetcafé met zomerkorting EJet computer-internetcafé voor 55+ in De Klarinet heeft een zo- nerkortingskaart. De op naam :e stellen kaart kost 4,00 en is verkrijgbaar bij de bar van het cen trum. Hiermee kunnen bezoekers onbeperkt gebruik maken van de computer tijdens de openingstij den van het Internetcafé. In de komende maanden zijn dat: dins dag 14:00-16:00 uur, woensdag 10:00-12:00 uur en donderdag 10:00-12:00 uur. Dan is er een begeleider aanwezig om de deelne mers op weg te helpen. Loop gerust eens binnen als u interesse heeft. De begeleider kan helpen met spel letjes, briefjes schrijven, internetten en e-mail versturen. Ontmoetingscentrum De Klarinet, Klarinet 39, 035-60.23.139. Donderdag 2 en 9 juni Sieraden maken Op de donderdagen 2 en 9 juni (09:30-12:00 uur) worden er in het ontmoetingscentrum workshops sieraden maken gegeven. Onder begeleiding kan men mooie sier raden maken. De kosten zijn 5,00 per keer, exclusief materiaal. Men kan ook voor één workshop inschrijven. Graag tevoren aanmelden bij de bar van het centrum. Succesvol adverteren, het ligt voor de hand, dat doen ondernemers in de Soester Courant 0 Het Eemland-kwinlei zorgde met de Schubertiade voor een welluidend slotakkoord. 0 De jongste jeugd van Soest vermaakte zich met kinderspelen en een draaimolen. >2" De raadzaal was geheel gevuld met deelnemende dichters en andere belangstellenden, die tien door de jury genomineerde gedichten voor geschoteld kregen. De bijeenkomst - georganiseerd door de Stichting Literaire Activiteiten Soest en aan gekondigd als 'opmaat' voor het Cultuur Festival dat de volgende dag zou plaatsvinden - werd na de verwelkoming door SLAS-voorzit- ter Nelleke Streefkerk geopend. Ze wees erop dat het sinds 1993 de vijfde keer was dat de prijs, ver noemd naar de beroemde Soester bioloog/dichter/schrijver (1891- 1983), werd uitgereikt. Daarna volgde een interessante lezing over het onderwerp 'Land schap en tijdsbeeld' door dr. Boudewijn Bakker, die een stu die heeft gemaakt van een aantal 17e-eeuwse Nederlandse land schapsschilders. Met voorbeelden op een projectiescherm - die in de raadzaal nauwelijks te zien waren omdat de kwiklampen van de bode niet gedoofd mochten worden - il lustreerde hij de stelling dat er in zeer veel schilderijen veel symbo liek verborgen is, die de opper vlakkige beschouwer gemakkelijk ontgaat. Net als in de poëzie zijn in de schilderkunst van de Gouden Eeuw - met een totaal ander we reldbeeld dan het onze - allerlei 'lagen' te onderscheiden. Vrijwel elk detail heeft een morele of po litieke boodschap. Hij stelde dan ook vast dat de meeste, op het oog 'inhoudsloze landschapjes' juist een bijzonder rijke inhoud hadden. Vervolgens was het woord aan de tien genomineerden die - voor zover aanwezig - hun ingezonden dichtwerk voorlazen zonder dat op dat moment al duidelijk was wie de prijzen hadden gewonnen. Tussendoor zong JudiGor twee Hebreeuwse liederen en speelde pianist Harry Schram een stuk van Debussy. Genesis Burgemeester Janssen sprak in een korte toespraak zijn waardering uit voor de SLAS en vooral voor de jury - Nelleke Streefkerk, Trees Nelissen, Werner Paans en Jan Vis ser - die aan de beoordeling van de 275 inzending een enorme klus hadden gehad. Het thema van de poëziewedstrijd had hem doen denken aan Genesis, het bijbelse scheppingsverhaal, waarin het op de dag dat de mens verschijnt met - de komst van de mens met de stil te van het landschap gedaan lijkt Verder wees hij op de voortdu rende verandering en ontwikkeling van het landschap, waarin de mens aanvankelijk volstrekt afhankelijk is van de natuur, maar daarvan op den duur steeds meer afstand neemt en het land in cultuur brengt - 'als heerser, ontginner, landbou wer'. Daardoor ontstaat landschap en dat gaat nog iedere dag door, al dus Janssen. En hoewel stilte soms ver te zoeken is maken verbazing en bewondering de beschouwer van hebben kan Visser niet zeggen. 'Ze hebben in elk geval promotie voor zichzelf kunnen maken.' Hij spreekt waarderende woorden voor iedereen die zaterdag op een of andere manier in touw is geweest om het evenement goed te laten verlopen, en heeft vooral lof voor de bode die de organisatoren de hele dag door faciliterend terzijde stond. 'Dat mag wel even gezegd worden.' Al met al heeft Visser een zeer goed gevoel over dit derde Cultuur Festival in successie. 'Het was voor mijn gevoel echt één groot feest. Ik heb alleen niet zo veel gemeen teraadsleden gezien, dacht ik...' Eind juni steken de organisatoren de koppen bij elkaar om de zaak te evalueren, zoals dat heet. Het zal er ongetwijfeld op neerkomen dat er in 2006 in Soest wéér een Cultuur Festival komt. Van tijd tot tijd bereiken ons via de e-mail persberichten en aankondigingen waarvan de tekst ook foto's of andere plaatjes bevat. In het alge meen is het lastig, soms zelfs onmogelijk om die te lezen. Ons dringend verzoek aan de 'leveranciers' is dan ook om foto's/plaatjes (bij voor keur in jpg-formaat) voort aan apart te houden van de tekst (liefst in Word) en ze als losse bijlage mee te stu ren. Wij rekenen graag op ieders medewerking. 'ie ze precies geteld heeft (en oe?) is niet bekend, maar volgens et bestuur van het Cultuurplat- jrni Soest - organisator van het erde Cultuur Festival - moeten «gelopen zaterdag meer dan vijf duizend bezoekers op het evene nent in Soest zijn afgekomen. Dat Jj„ er dan (weer) behoorlijk wat neer dan de vorige keer (4500), en bet Cultuurplatform consta- leert dat met veel genoegen. «et zat dan ook in alle opzichten mee. Het weer was voortreffelijk, de organisatie liep op rolletjes en n wanklanken of problemen was SJeen moment sprake. Iedereen had ook duidelijk naar zijn zin, en dat gold zowel voor de talrijke be- ittjekers - jong en oud, de meesten uit Soest maar duidelijk ook heel ®at 'lui van buiten' - als voor de ca. 800 medewerkers die op een of andere manier hun steentje bijdroegen aan het welslagen van het geheel. 'Het is allemaal heel vlot verlopen,' aldus bestuurslid Jan Visser na afloop. 'En ik heb alléén maar enthousiaste reacties gehoord.' Vanaf het opwekkende openings woord van burgemeester Janssen, die 's morgens om elf uur het op het Raadhuisplein verzamelde volk opriep zich inderdaad te laten in spireren (zoals het motto van het Cultuur Festival dit jaar luidde) tot de laatste klanken van het Spring- pop-concert in de late uren van de zaterdagavond was het een komen en gaan van mensen, zonder dat er overigens sprake was van momen ten van topdrukte. Er was een ge stage stroom van belangstellenden, die min of meer over de hele dag was uitgesmeerd. Veel van het goede Er is geen beginnen aan om de onderscheidene activiteiten te be lichten. Daarvoor was het aanbod te groot, te veelomvattend en te gevarieerd. Geen mens kon - van wege de parallelle programmering - dan ook alle onderdelen bekijken of beluisteren, wat voor sommigen wellicht een beetje een teleurstel ling was omdat ze daardoor ook heel interessante dingen moesten missen. In dat opzicht was het Cultuur Festival misschien niet té veel, maar toch wel véél van het goede... Zowel op het Raadhuisplein (aan de voorkant) als in de tuin (aan de achterkant) was nagenoeg de hele dag door openluchtmusea in allerlei genres - van hoempapa tot Ierse ballads - te horen. In de raad zaal ging het er vaak wat stemmi ger aan toe, tot en met de stijlvolle 'Schubertiade' aan het eind van de middag. Ook de kunstlczingen in de commissiekamer (een nieuw ini tiatief) trokken in het algemeen een 'volle bak'. En bij de Witte Boer derij was het vooral de jeugd die de show stal, o.a. met 'Hits voor Kids' onder leiding van de geestdriftige Majel Lustenhouwer. De enige 'wanklank' tijdens Springpop - het popconcert dat zaterdagavond op het Raadhuisplein plaatsvond - was dat er om een uur of tien een flinke bui overtrok, waarna de belangstelling van het jonge volk iets leek te zijn afgenomen. Soort reünie Ook de beeldende kunstenaars, die op de kunstmarkt hun pro ducten aan de man probeerden te brengen, waren volgens Visser tevreden over het verloop. Voor degenen die ook vorig jaar en het jaar daarvoor present waren was het een soort reünie. 'Heel gezellig allemaal.' Of ze ook veel verkocht

Soester Courant | 2005 | | pagina 11