ipen Dag Idea: kom kijken! 'Carrousel van Liefde en Geluk' lij C4 in Idea-theater Spaanse kunst in Daelhoven NIETS TE DOEN? WORD VRIJWILLIGER! artióhoch CASUAL Provincie Utrecht brengt Cultuurhistorische Atlas 'Iedereen kan zingen!' Indrukwekkend concert van Nederlands Cantorij )ENSDAG 25 MEI 2005 SOESTER COURANT PAGINA 13 SCAPA DOYLe' bondag 29 mei, 13:00-16:00 uur )ver vrijheid, vol verhalen en muziek Kennismakingsles voor muziekcursus jonge kinderen Naar 'Het Landje' Tastbaar verleden vastgelegd Cursus wolvilten en zomerworkshop in de Bereklauw Wenskaarten Little Boogie Boy Bluesband Zaterdagmiddag in Cabrio Wie vergelijkt leest de Soester Courant Wijkvereniging houdt bingo out kunstencentrum, theater ibibliotheek houdt zondag 29 si zijn jaarlijkse Open Dag. Van JOO tot 16:00 uur zet Idea zijn Kren wijd open om een uitge- tide voorproef van het nieuwe feoen te laten zien. Iedereen n zich laten informeren over het fsusaanbod van het kunstencen- n en de bibliotheek. lor de jeugd zijn er allerlei ac- Jteiten en in het theater spelen sisten van Idea doorlopend Instellingen. Er is een boeken- hkt en de kunstuitleen opent de poonstelling 'Dieren in de kunst'. ■naast wordt er divers werk van Jsisten van de beeldende afdeling Jtoongesteld. fik dit seizoen biedt Idea tal van fiisende en inspirerende cursus- J op het gebied van dans, beel dde kunsten en theater. Zoals Hoge Hoed, een oriëntatiecur- I voor kleuters, breakdance en fcdance en de digitale cursus- i Photoshop en webdesign met Jeamweaver. In de diverse vaklo- jen, op het Digitaal Eiland en op perse andere plaatsen in Idea kan jen kennis maken met docenten, jet men cursisten aan het werk en i men informatie krijgen over de Rerse cursussen. Doorlopend zijn lallerlci kunstzinnige activiteiten |or de jeugd, zoals kinderatelier, ken, verkleden en daarna op I digitale foto in de decorhoek en jcusmaterialen uitproberen. Voor jideren vanaf 4 jaar is er de span- pde speurtocht naar de schat. fresentaties porlopend spelen cursisten van |ea voorstellingen in het theater. speelt toneelklas 3 van jeugd- featerschool Antares tweemaal de Jorstelling 'Groen' en spelen cur- Iten van de cursus Theater maken 1 voorstelling 'Airport'. Ook zal Jtch (een oriëntatiecursus theater lor jongeren met een multicultu- le achtergrond) enkele optredens jrzorgen. peater Idea heeft weer prachtige orstellingen geprogrammeerd. Er |n voorstellingen te zien voor alle jeftijden. Zowel de peuters als de Ldere kinderen komen aan bod. In weekenden biedt het theater de logelijkheid om met het hele gezin I genieten van familievoorstellin- fen, geschikt voor alle leeftijden. Nieuw dit seizoen zijn de Idea Ex tra voorstellingen, waarbij kinderen voor of na de voorstelling kunnen deelnemen aan een workshop of activiteit in het kunstencentrum of in de bibliotheek. Bibliotheek Tijdens deze speciale 'openings zondag' kan men gratis een dvd, cd, cd-rom of extra boek lenen. Bij de boekenmarkt kan men voor een klein bedrag afgeschreven boe ken aanschaffen. Wie wegwijs wil worden op de computer kan een cursus volgen in het omgaan met de computer, internetgebruik en e-mailen met hotmail. Tijdens de Open Dag kan men zich hierover informeren. Bij de kunstuitleen is iedereen van harte welkom om de tentoonstel ling 'Dieren in de kunst' te bezich tigen. De tentoongestelde werken zijn na de Open dag te bekijken tijdens de openingstijden van de bibliotheek/kunstuitleen tot en met zaterdag 4 juni. Ze kunnen worden gereserveerd en na de tentoonstel ling worden uitgeleend. Voor de jeugd is er een tekenopdracht. De beste inzending wint een gratis abonnement van drie maanden op de kinderkunstuitleen. Programma Van 13:00 tot 16:00 uur zijn er al lerlei doorlopende activiteiten. Op vaste tijden vindt een aantal pre sentaties plaats in Theater Idea. Informatie over het cursusaan bod Dans, Beeldende kunsten en voorstelling 'Carrousel van liefde en Geluk' is te zien in het heater van Idea op zaterdag 28 hei, op initiatief van Interculture le vereniging C4 en Idea kunsten- entrum, theater en bibliotheek. [>e voorstelling staat in het kader an zestig jaar bevrijding. ies vertellers en acht muzikanten uit Europa en Afrika doen hun ver- jaal. Over hun leven voor en na de ■eis. Over hun dorp, dat ineens een Boekje van de wereld werd. Over Bet beeld dat ze hadden van het Westen. Wat ze zagen toen ze aan- jkwamen. Over wat meeviel, en wat Biet. Over zichzelf, en over ons. Zij [ebben vrijheid leren kennen in al Éjn facetten. Deze voorstelling sluit heel goed aan bij het thema van iMe bevrijdingsdag 2005: Vrijheid delen is de kunst. Daarom delen jaj hun verhaal met het publiek in ^oest. De Carrousel van Liefde en Beluk is een afwisselende voorstel- pg met verhalen en muziek. Soms utobiografisch, soms verzonnen. Maar altijd meeslepend. nderen kunnen tijdens de voor telling deelnemen aan een van de workshops, geïnspireerd door de verhalen van de vertellers en ^juzikanten in de theatervoorstel- jpg. Voor 3 t/m 6 jarigen is er een nsworkshop, waarin de kinde- ■xen dansen op muziek uit diverse Telen van de wereld. De 7 t/m 9 rigen gaan aan de hand van een Op woensdag 8 juni is er bij Stich ting Balans een gratis kennisma kingsles voor de cursus Muziek op Schoot die na de zomervakantie van start gaat. De lessen zijn bestemd voor peuters van anderhalf tot en met vier jaar. Het is de bedoeling dat elk kind wordt begeleidt door een volwassene. Tijdens de 8 lessen van 45 minu ten beleven de kinderen muzikale avonturen en leren zo spelenderwijs te luisteren naar en te reageren op muziek. Er wordt gebruik gemaakt van eenvoudige instrumenten, zoals een oud blaaspijpje dat gevuld is met spliterwten. Docente Tanya Worron, die op een schooL werkt en twee koren leidt, zegt dat ook het sociaal-emotionele, de taal en de motoriek wordt ontwikkeld. Er is een groep voor kinderen van 1,5-2,5 jaar en één voor 2,5-4 jaar. In beide gevallen bedragen de kos ten 40 euro. Een voorproeve krijgen belangstel lenden tijdens de kennismakings les op 8 juni (9:30-10:00 uur) in buurthuis De Plantage aan de Smitsweg. Daarna kunnen vragen worden gesteld. Voor deze les kan men zich opgeven bij Balans, tel. 6099255. vertelling beeldend aan de slag met diverse materialen. De theatervoor stelling is boeiend voor kinderen vanaf 10 jaar. Verhalen 'De Carrousel van Liefde en Geluk' is ontstaan in de Broedplaatsen van St. Robinia en ZIMIHC, huis voor amateurkunst in Utrecht. Verha lenvertellers uit Congo, Kameroen, Mali, Somalië, Nederland, Irak, Spanje en Italië hebben onder lei ding van Bright Richards gewerkt aan de inhoud en presentatie van eigen verhalen. De verhalen wor den, op één na, in het Nederlands verteld. Muzikanten hebben eikaars muziek Ieren spelen. Vertellers en muzikanten vinden elkaar in enkele stukken die Klaas Mulder schreef voor de Carrousel. In de sfeer van 'De Carrousel van Liefde en Geluk' is er na de voor stelling voor het aanwezige publiek gelegenheid om nader kennis te maken met de acteurs van De Car rousel. Fardad Etemad, voorzitter van Intercultureel vereniging C4, zal de acteurs interviewen waarbij het aanwezige publiek eveneens wordt uitgenodigd vragen te stel len. Na de interviews presenteert C4 een optreden van de Turkse volks dansgroep van de stichting Balans: Hafrze Sanle, Malike Sanle, Hasan Yalcin, Zenap Gülec, Mehmet Ka- bay, Nevra Cabri, Göe'ïl Celikel, Suzan Celikel, Ugur Balei verzor gen een afwisselend optreden van Turkse traditionele dansen. Ook verzorgt C4 de 'Wcrcldhapjes'. De interculturele vereniging C4 organiseert regelmatig culturele bij eenkomsten om in Soest woonach tige, uit diverse culturen afkomstige groeperingen met elkaar in contact te brengen. Tentoonstelling Van 23 mei tot 4 juni is in Idea een tentoonstelling van de Wereldwin kel over de landen van de verha lenvertellers te zien. 'De Carrousel van Liefde en Geluk' is de 'kunst huisproductie' van 2004-2005. Dankzij de Kunsthuisproductie is het mogelijk elk jaar een bijzon dere voorstelling te maken met amateurkunstenaars binnen een Stichting Af De Soester Kring I Secretariaat: I SOGP KrommeM'eg 5 Tel. 035-6014403 Deelnemers aan de cursus The ater maken' in actie tijdens de voorstelling 'Airport'. Theater voor kinderen, jongeren en volwassenen door docenten van het kunstencentrum. Informatie over de cursussen Photoshop, webde sign met Dreamweaver en (digitale) fotografie op het digitaal Eiland. Een informatiespecialist van de bi bliotheek kan u alles vertellen over de cursussen Kennismaken met de computer, Kennismaken met inter net en E-mailen met hotmail. Voor algemene informatie en inschrijving kan men terecht bij de cursusad ministratie. Doen! Kinderatelier: kom zelf kunst maken, mozaïeken en nog veel meer! Circustechnieken oefe nen, probeer de diabolo, de één- wieler en het koord. Theaterhoek met schminken, verkleden en op de foto. Speurtocht naar de schat: Kijken. Diverse voorstellingen in theater Idea. Overal zijn cursisten in actie. Tentoonstelling 'Dieren in de kunst' en expositie van werk gemaakt door cursisten van de af deling beeldende kunsten. Acties... Maak kans op 50,- korting op een cursus bij inschrij ving tijdens de Open Dag. Maak bij aankoop van een theaterkaartje kans op een gratis kaartje voor een andere theatervoorstelling. Leen gratis een dvd, cd, cd-rom of ex tra boek. Zondag 29 mei belooft een fees telijke dag te worden, dus kom kijken! Op woensdagmorgen 1 juni start de Soester Kring met zijn zomerpro- gramma. De leden brengen dan een bezoek aan het tuincomplex 'Het Landje' aan het Wilgenpad, een zij pad van de Wakkerendijk 60, vlak bij de r.k. kerk van Eemnes. Deze tuin is door het echtpaar Brouwer in een aantal jaren van een stuk weiland omgetoverd in een tuin met watervalletjes en stroompjes en borders vol vaste planten. De rond leiding begint om 10:00 uur. Fiet sers naar Eemnes verzamelen zich om 9:00 uur op de parkeerplaats van de NPB-kerk aan de Pieter de Hooghlaan in Soest. Autorij ders en medepassagiers vertrekken vanaf dezelfde plaats om 9:30 uur. Fiets- en autoroutes worden uitge reikt bij het startpunt. Bijdrage in de kosten: 5,00 incl. rondleiding en koffie of thee met cake. professioneel kader. 'De Carrou sel van Liefde en Geluk' is hiervan een lichtend voorbeeld. Aanvang: 15:00 uur. Toegang: 2,50 (i.p.v. 7,50 dankzij een provinciale subsidie voor het pro ject Kleur in Cultuur). Per kaartje voor een volwassene kunnen maxi maal twee kinderen deelnemen aan een workshop voor 1,00 per kind. Voor kinderen van 3/6 jaar Workshop Dans vanaf 14:45 uur; voor kinderen van 7/9 jaar Workshop Beeldend Vormen vanaf 14:45 uur. De workshops zijn ge ïnspireerd door de verhalen van de vertellers en muzikanten. VRIJWILLIGERSCENTRALE SOEST DOE 'T GOED! 035 60 39 414 Steen hoffslnial 46, tel. 601 95 77 I Op zaterdag 28 mei wordt er een cursus wolvilten gegeven in De Be reklauw aan de Steenhoffstraat 63. Het wolvilten is een oeroude tech niek van 3000 jaar geleden. Tijdens de cursus wolvilten kun je deze oude techniek herontdekken en mooie dingen maken! 's Morgens wordt er een proeflap gemaakt en 's middags maken de cursisten een tas, bloem of een ceintuur. Tijd: 10:00-16:00 uur. In overleg, bij voldoende belangstelling, kan er op een woensdagavond ook een cursus wolvilten gegeven voor gevorder den. Neem voor beide cursussen contact op met De Bereklauw! Ook zal er onder kunstzinnige lei ding van Mieke Fielmich een drie daagse zomerworkshop gehouden worden op 15, 16 en 17 juli, van 10:00 tot 16:00 uur. Deze cursus richt zich op allerlei kunstzinnig werk in schilderijen, boetseerwerk en tekenwerk. Informatie: De Be reklauw, mevr. W. Hakvoort, 60.19.176; openingstijden: dins dag-vrijdag 10:00-12:00 en 14:00- 17:00 uur, zaterdag de hele dag. Bij verjaardagen, bijzondere gele genheden, blije en droevige gebeur tenissen is het altijd belangrijk om iets van ons te laten horen. Een wenskaart met een persoonlijke wens wordt dan altijd erg gewaar deerd. In de Wereldwinkel is een zeer gevarieerd aanbod aan wens kaarten te vinden. Er zijn mensen die sterk afhanke lijk zijn van de verkoop van hun producten, zoals de straatjeugd uit Haïti, leprapatiënten uit Nepal en mensen uit de opvanghuizen in Sri Lanka. Met de aanschaf van de kaarten die zij maken worden deze mensen gesteund in het opbouwen van een beter bestaan. De kaarten worden van gerecycled papier gemaakt. Hierbij gaat het om de bescherming van het subtro pisch bomengebied. Gehandicap ten worden ingezet bij de verpak king en er gaat een deel van de opbrengst naar het ziekenhuis in India. Naast losse kaarten zijn er ook fraaie cadeauverpakkingen. De Wereldwinkel heeft ook kaar ten van Unicef en het Lilianefonds. Unicef kan op de bekende terrei nen veel dingen doen voor schrij nende gevallen. Het Lilianefonds kan vaak op treffende wijze indi viduele hulp, vaak aan kinderen, verrichten. Welk type kaart dan ook, het is altijd zinvol voor de mensen die er mee geholpen worden. Openingstijden Wereldwinkel aan de Steenhoffstraat 9a: maandag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m za terdag 09:30-17:00 uur; 035- 60.28.132 'Wat is er vroeger aangelegd en gebouwd in de provincie Utrecht en wat is daar nu van over?' De Cultuurhistorische Atlas, Tast bare Tijd, beschrijft en verbeeldt de tastbare kenmerken in het Utrechtse landschap van het ver leden tot heden, méf een blik op de toekomst. De publicatie is bedoeld als in spiratiebron voor bestuurders en ontwerpers die zich met de ruim telijke ontwikkeling bezighouden. Tevens is het een kennisbron voor inwoners van de provincie Utrecht die geïnteresseerd zijn in de rijke geschiedenis van hun eigen leef omgeving. Deze week wordt de atlas gepresenteerd door Jan van Bergen, gedeputeerde Cultuur. De atlas vertelt voor het eerst in de geschiedenis een samenhangend verhaal over drie militaire linies en de tien historische landschap pen die provincie Utrecht rijk is. Speciaal gemaakte tijdlaagkaar- ten, historisch kaartmateriaal en vele luchtfoto's laten in vijf grote stappen door de tijd per landschap een grote verscheidenheid aan cul tuurhistorische waarden zien. Ook wordt bijzondere aandacht besteed aan hoe de provincie in de toe komst met haar culturele erfgoed wil omgaan. Geen statisch behoud van het erfgoed, maar een dyna mische herbestemming en herge bruik. 'Het historische landschap is immers niet een afgesloten boek, maar een leesbaar verhaal waaraan steeds weer nieuwe hoofdstukken worden toegevoegd', aldus Jan van Bergen. Meervoudig doel De Cultuurhistorische Atlas is op 8 maart door gedeputeerde staten vastgesteld en geeft een geactuali seerd en op inhoud gecompleteerd vervolg aan de nota 'Niet van Gis teren', vastgesteld in april 2003. Deze nota beschrijft uitgangspun ten voor het erfgoedbeleid die voor het eerst zijn opgenomen in het Streekplan 2005-2015. De atlas dient als een informatief en inspi rerend achtergronddocument van het Streekplan voor zowel beleids makers als een breed publiek. Het voortgezet onderwijs kan deze atlas als lesmateriaal gebruiken. Vanaf deze week zijn vele duizen den cultuurhistorische elementen op kaart en in beeld online beschik baar via www.provincie-utrecht, nl/chat. De website dient als bron voor behoud en nieuwe ruimtelijke ontwikkelingen. De atlas is vanaf 25 mei voor 29,50 verkrijgbaar bij de afdeling Verkoop van de provincie Utrecht door te bellen of te mailen naar Marleen Kars- sen: 030-25.82.228; e-mail: verkoop@provincie-utrecht.nl. Tevens is deze uitgave te koop in de boekhandel (ISBN 90 76092 400). Uitgever: PlanPlan in Am sterdam. Zaterdag 28 mei Hein 'Little Boogie Boy' Meijer werd geboren op 29 september 1973, wat betekent dat wc hier met recht kunnen spreken van een 'youngblood in blues'. Buiten het feit dat zijn gitaarspel fris en ener giek klinkt, is zijn stijl van spelen een natuurgetrouwe mengeling van de oude meesters. Zijn gitaarspel en zang klinkt doorleeft en als je luistert en je ogen sluit waan je je in de hoogtijdagen van de Chi- cago-blues. Zijn donkerbruine stem volgt de timing van zijn spel op unieke wijze, wat hem maakt tot een groots muzikant. Hein is inmiddels een wandelende juke box geworden, met daarin zoveel songs dat een gevarieerd repertoire tijdens optredens gegarandeerd is. Ter inspiratie zijn Hein en bassislc Monique de Jong een aantal keren afgereisd naar de Verenigde Staten, naar de blucsmekka's in Mississippi en naar Chicago. Daar kreeg hij ook zijn nickname 'Little Boogie Boy'. Vandaar dat Magie Slim met liefde een stukje schreef voor hun live-cd 'ln case you've got the blues'. En sterker nog: na een aan tal tours in Nederland en Amerika (o.a. de beroemde bluesclub 'The 'Zoobar' in Lincoln Nebraska) mèt Nick Holt, is nu de nieuwe cd 'Wc do it for the blues' samen met deze blueslcgende een feit. Little Boogie Boy Bluesband bestaat naast Hein uit drummer Harry Meijer en bassiste Monique de Jong. Deze ritmesectie legt de juiste timing in de bandsound die ontstaan is uit de jarenlange diep gewortelde interesse in de blues. Aanvang: 22:00 uur. Toegang: 10,00. Voorverkoop: 15:00- 16:00 uur aan de bar (zaal open 21:30 uur, zaal dicht 23:30 uur of eerder als de zaal vol is). Komende zaterdagmiddag (28 mei) presenteert Majel Lu stenhouwer - landelijk bekend van o.a. 'Kin deren voor kinderen' - een mee- zingprogramma met bekende en minder bekende liedjes, waaraan iedereen - jong en oud - kan mee doen. Voor de begeleiding is een band aanwezig en verschillende so- Majel Lustenhouwer tijdens het optreden met "Hits for Kids' bij de Witte Boerderij tijdens het Cultuur Festival. Foto Soester Courant. listen verlenen hun medewerking. Aanvang: 15:00 uur. Toegang: 5,00. Zondag 29 mei Primeur Artishock met India-concert De werkgroep India-Muziek pre senteert op zondag 29 mei om 15:00 uur een India-concert met het eerste gezamenlijke optreden van de wereldbekende artiesten Hariprasad Chourasia en Gwy- neth Wentink. Chourasia wordt werelwijd gezien als de grootste bansuri-(bamboefluit)-speIer van deze tijd. Hij is een zeldzame com binatie van iemand die traditiege trouw en vernieuwer is. Hij heeft op kenmerkende wijze de expressie van de Noord Indiase bamboefluit door zijn meesterlijke blaastech- niek verruimd. Hariprasad Chourasia werd in 1938 in Allahabad in een niet muzikale familie geboren. Zijn moeder overleed toen hij nog erg jong was. Zijn vader, die worste laar was, wilde niet dat hij musicus werd, de eerste zanglessen die hij kreeg van zijn buurman Pandit Rajaram vonden dan ook in het geheim plaats. Hij verliet All India Radio waar hij sinds 1957 was en stortte zich geheel op zijn carrière als uitvoerend musicus. Sindsdien is hij een zeer druk bezet muzikant op de internationale concertpodia. Hij verdiende in de loop der jaren dievsre belangrijke onderscheidin gen.. Gwyneth Wentink werd in 1981 in Utrecht geboren als dochier van Pandit Hariprasad Chourasia en Gwyneth Wentink. Hongaarse en Nederlandse musici. Als vijfjarige kreeg zij haar eerste harplessen en als achtjarige speelde zij al in 'De Doelen' te Rotterdam 'het concert voor fluit en harp van Mozart samen met Abbie de Quant en het nationaal jeugdorkest o.l.v. Viktor Lieberman. In 2000 behaalde zij haar eindexamendi ploma als uitvoerend musicus aan het Utrechts Conservatorium met de hoogst haalbare cijfers plus on derscheiding. Zij oogstte over de hele wereld veel lof met haar feno menale spel, zij speelde als soliste met vele grote symfonieorkesten maar ook met kleinere ensembles en gaf ook wereldwijd vele reci tals. Ook zij won in de afgelopen jaren diverse prijzen. Inmiddels heeft zij ook een cd-opname met solowerken voor harp gemaakt, die door het maandblad Luister met de 10' van de maand werd bekroond. Gwyneth Wentink heeft veel af finiteit met de Indiase klassieke muziek en momenteel studeert zij Sitar bij Darshan Kumari, die al eerder in Artishock te beluisteren geweest. Zij woont en werkt sinds 1972 in Nederland. Tijdens dit concert zal zij Pandit Hariprasad Chourasia en Gwyneth Wentink op tanpura begeleiden. Aanvang: 15:00 uur. Toegang: 10,00. Reserveren: 035- 60.21.625. In een zonovergoten kerk van de H. Familie in Soest-Zuid vond zondagmiddag het laatste concert van het seizoen 2004-2005 van De Nederlandse Cantorij plaats. Uitgevoerd werd de indrukwek kende liederencyclus die onze eigen Soester musicus, Maarten Kooij, componeerde ter gelegen heid van Bevrijdingsdag 1998. In de loop der jaren heeft hij deze inmiddels uit elf delen bestaande liederencyclus voor sopraan, alt, fluit en strijkorkest, gebaseerd op teksten die Pools-Joodse dichters Vanaf 23 mei exposeert de van origine Soester kunstenares Ul- rike van der Lee in verpleeghuis Daelhoven haar schilderijen, die zij gemaakt heeft in Barcelona. Naast Spaanse landschappen en stillevens toont de expositie ook recent werk van hedendaagse gangsters. Ulrike van der Lee werd 27 jaar geleden geboren in Soest en ging na het Baarns Lyceum rechten stu deren in Utrecht. Na de afronding van deze studie vertrok zij voor een paar jaar naar Barcelona, waar zij beeldende kunst studeerde aan de universiteit en tegelijkertijd de kunstacademie Sanisens bezocht. Vanaf september gaat zij haar op leiding tot beeldend kunstenaar vervolgen aan de Rietveldacademie te Amsterdam. De schilderijen die in Daelhoven te zien zijn omvatten stillevens en landschappen uit Catalonië. Het werk kenmerkt zich door een persoonlijk, soms fauvistisch kleur gebruik. Zoals haar in Catalonië bekende lerares, Teresa LLacèi, het zo typerend over haar werk verwoordde: 'Elk schilderij is een strijd.' Ulrike van der Lee Hoopt op de toeschouwers iets van deze strijd over te brengen. Gangsters Tevens toont zij recent werk dat gebaseerd is op afbeeldingen van 'hedendaagse gangsters'. In de portretten probeert zij de blik te vangen die gebrek aan emotie en/of onbereikbaarheid toont. Zij wil daarmee de crimineel een ge zicht geven door zijn karakter te tonen. De tentoonstelling is te zien vanaf 23 mei tot en met eind juli. Het werk is ook te koop. Ulrike van der Lee met een van haar schilderijen in Daelhoven. Foto Soester Courant. schreven tijdens de holocaust, op verschillende momenten uitgebreid met een nieuw werk. Zo ook zon dagmiddag, toen 'Ich habe besun- gen deine Augen' in première ging. Deze liederen van de lach en de traan zette Maarten Kooij op in ventieve wijze op muziek, in een stijl die weliswaar deed denken aan de Klezmermuziek, maar toch een geheel eigen klankwereld heeft. Dit herdenkingsconcert onder leiding van de componist zelf had geen betere uitvoering kunnen wensen. Veel respect dwongen de beide vocale solisten, Susanne Weide (sopraan) en Marianne Ketel (alt) af, die deze bijzonder fraaie en veeleisende muziek solistisch of samen met een eminent strijkorkest en de fluitiste Hanneke Provily ten _gehore brachten. Sommige liede ren vereisten een groot solistisch aandeel van violist Kees Paasen en cellist Maarten Jansen, die hierin een perfecte bijdrage leverden. Jammer, dat dit concert door het stralende weer geen grotere pu blieke belangstelling kreeg. De concertbezoekers die de zon even achter zich hadden gelaten, wa ren zo diep onder de indruk van teksten en muziek dat het na het wegsterven van de laatste tonen, nog minutenlang stil bleef. De serie zondagmiddagmuziek in de Kerk van de H. Familie wordt op 11 september voortgezet. M.W. de Geest Op zaterdag 28 mei vindt in De Klarinet een bingo plaats. Deze is georganiseerd door de wijkvereni ging Overhees en begint om 20:00 uur. De zaal van het ontmoetings centrum gaat een uur eerder open. Er worden elf ronden gespeeld en een bingokaart kost 3,50 voor leden en 7,00 voor andere deel nemers. Wie niets wint, maakt toch een kans op een prijs tijdens de loterij. Zondag 29 mei 'The Aviator' 'The Aviator' is het verhaal over één van de meest spraakmakende personen van de twintigste eeuw: die van de excentrieke miljardair, glamoureuze filmmagnaat, gewieks te industrieel en vliegtuigpionier Howard Hughes. Het is geen ge trouwe kopie van de werkelijkheid, maar de romantische vertaling van een dramatisch leven. Daarnaast is het vooral een typische Scorsese film. Scorsese deelt met Hughes een bijna obsessieve drang naar perfectionisme en de liefde voor groots opgezette filmprojecten. Wie 'The Aviator' ziet, zal na af loop niet het gevoel hebben dat hij nu weet wie Howard Hughes was. Scorsese gebruikt de historische fi- Maandag 30 mei 'Schildpadden kunnen vliegen' Eerst is er het drama, het verhaal in de film: In een vluchtelingenkamp in Iran, in Koerdistan eigenlijk, vlak bij de grens met Turkije, 'leeft' ook een groep kinderen. Ze doen wat om aan geld te komen, sporen landmijnen op en verhandelen die op de zwarte markt. Daarbij wagen ze wèl hun leven, het kost ze wèl ledematen. De leider van het stel is Kak Satellite (Soran Ebrahim), zo bijgenaamd omdat hij zorgt voor de schotelantennes in zijn dorp en de omgeving. De verhoudingen in die groep veranderen als er twee nieuwe kinderen in het kamp ko men wonen: Hengov (Hiresh Fey- sal Rahman) en zijn zusje Agrin (Avaz Latif). Aan die twee is het regiem van Saddam Hoessein niet ongemerkt voorbijgegaan. Op dat meisje, op Agrin, wordt Satellite, een puber nog, verliefd. Over dat stel kinderen, in die omgeving, onder die omstandigheden gaat 'Schildpadden kunne vliegen'. Scène uit 'The Aviator'. guur voora! om een eigen verhaal te vertellen. In 'The Aviator' is Hu ghes vooral een man die, geheel naar de Scorsese-traditie, ten onder gaat door zijn eigen toedoen. Het is naast een prachtig vormgegeven drama, ook het levende bewijs dat Scorsese nooit iets maakt zonder daar een bedoeling mee te hebben. 'The Aviator' is ook een soort we deropstanding van Lconardo Di- Caprio, die met deze film aantoont nog steeds een zeer talentvol acteur te zijn. Daarnaast speelt Cate Blan- chett (Oscar voor de beste bijrol) een zeer sterke rol als Katharine Hepburn. Aanvang: 20:30' uur. Toegang: 5,00; CJP/65+: 3,50 Reser veren: vrijdag en maandag 10:00- 13:00 uur, 60.29.367. Dan is er het reportage-element: wat gebeurt daar allemaal? In vrijwel alle besprekingen van deze film wordt uitgebreid ingegaan op de verschrikkingen van de oorlog. Maar die liet Goya ons al zien. En het NOS-journaal doet er vrijwel dagelijks verslag van. Deze Film- gids ontkent de gruwelen niet, maar wil het hier maar bij laten, u zult de ellende zelf wel zien in 'Schildpadden kunnen vliegen'. In een landschap met grimmige bergen, gehuld in mist en onder een grijze hemel spelen zich dan in de modder twee verhalen af met wederwaardigheden van kinderen/ hoofdrolspelers in een wel heel kin donvriendelijke situatie. Die ver halen weeft de regisseur dooreen, tot één dramawaarin hij laat zien hoe broer en zus Agrin en Hengov, oorlogsgetraumatiseerd als zij zijn, hun weg gaan. Hun weg, ja, maar waarheen? Een weg waarop zij in elk geval Satellite ontmoeten, de handige sodemieter, Aanvang: 20:30 uur. Toegang: 5,00; CJP/65+: 3,50. Reser veren: vrijdag cn maandag 10:00- 13:00 uur, S 60.29.367.

Soester Courant | 2005 | | pagina 13