Schout weigerde pater bijstand pastoor 'Van heidehut tot residence' egerkamp en Oldtimerdag: 4/5 juni Soest 50 jaar geleden) EHBO-Soest scoort weer hoog [otors Soest Belgische bonbons en stedelijke tafereeltjes Uit de historie van Soest(erberg) Afsluiting van bevrijdingsfestiviteiten PAGINAS WOENSDAG 25 MEI 2005 SOESTER COURANT PAGINA 9 leel ubilee: Ford xcellence Award nWJTTïl SOEST. Wilde dieren Met de KBO op luxe cruise Hulpmiddelen Het effect van Hoya's multifocaal glas Wildschut Optiek voor het z RUSTPLAATS van T. PLUIM [Balans INBEGREPEN ZIJN: APK keuring Kosten vier- gastester APK afmeldkosten Olie verversen Oliefilter vervangen Portieren smeren Ruitensproeier- vloeistof bijvullen Accu-conditie O Dynamo (5> Ruitenwisserbladen <5> Bandenspanning O Remblokdikte, voor en achter <3> Versnellingsbak- olieniveau Stekkerdoos V-snaar of multieriem Luchtfilter/ bougies Remvloeistof Koelvloeistof Koppeling werking en vrije slag Onderzijde auto VOOR ÜW ZEKERHEID! Vergeet niet uw deel 1 mee te nemen. 'oordeel: 196,- deel: 210,- de tevredenheid van klanten meten, hanteert Ford een rofessionele meetmethode stomer Viewpoint) die primair icht is op optimale dienstver- g en het volledig voldoen aan verwachtingen van de klant, uitstekende prestaties van ito Vandermeer en Eemland 'lotors - ruim boven het elijk gemiddelde! - hebben eid tot de toekenning van de 13.350,- 900,- 850,- 250,- 100,- C 250,- 150,- 150,- 16.000,- "/- 2.005,- 13.995," 585,- 45,- 47,- io,- 500,- 15.182,- 7- 1.187,- €13.995,- kopen. Afgebeelde foto kan atwiiken van strekt. Auto ordt in mei 2005 qere- rtand treden op als intermediair. Ford Credit in Tiet om gegevens met betrekking tot kre- BTW/ BPM. kosten rijklaar maken, verwit- ie regelmatig in archieven igevens zoekt over Soest, mt meer dan eens de naam en van T. Pluim. Hoewel Ij in Baarn woonde, ging zijn Iteresse niet alleen uit naar de geschiedenis van zijn eigen Woonplaats. Als er banden wa tt met andere plaatsen, zoals est, Het hij niet na ook daar- er te publiceren. Soest heeft ian ook niet alleen aan domi- e J.J. Bos (1817-1913) een :hat aan historische gegevens danken, ook Pluim legde een el vast van wat zich in het •rieden in Soest afspeelde. uim was eerst onderwijzer aan Oosterschool in Baarn, later >ofd van de Westerschool. Niet inder bekend was hij als schrijver in novellen, gedichten, letterkun- ge studies, schoolboeken (zijn alboekjes werden in Transvaal op alle gouvemementsscholen Oost-Indie officieel ingevoerd), door zijn vele publicaties over geschiedenis. Deze werden ge- indeld in het boek 'Uit de ge- hiedenis van Baarn', verschenen zijn overlijden in 1931. Eén van |n ook voor Soest interessante jdragen volgt hieronder: icttegenstaande het verbod van overheid kwam in augustus 389 op Soest dijk een Minnebroe- :r aan om er zijn zuster te be- >eken. Maar al op de tweede dag erd hij door de Schout van Baarn ivangen genomen en te Soestdijk een particuliere kamer gezet de elke nagt en dag door eenen of vee dienaars bewaard wierd'. Al- Drens iets over het droevige lot an deze geloofsheld te vertellen, :rst iets over wie hij was. anciscus Vlamincx was in 1656 Turnhout (België) uit God- ruchtige ouders geboren. Hij oelde zich al vroeg tot de gees- ïlijke stand aangetrokken. Op 0-jarige leeftijd trad hij dan ook i de Orde der Minnebroeders in $n begon het volgende jaar zijn tudie in de godgeleerdheid in het onvent van Brussel. In 1689 werd ij tot priester gewijd. <1amincx werd gezonden naar het looster te Megen in Noord-Bra- jant. Hier predikte hij met grote ver onder zijn Minnebroeders, naar ook in plaatsen waar toen ïog de rooms-katholieke gods- lienst heimelijk werd geduld of elfs verboden was. Vooral in die plaatsen was het gevaarlijk voor edere priester die zich er waagde. Bij ontdekking werd hij in hechte nis genomen en niet eerder in vrij heid gesteld dan dat een bedrag van 600 gulden was betaald. Dat was voor die dagen een gigantisch bedrag, dat geloofsgenoten niet zomaar bij elkaar konden krijgen. Sommige priesters zaten dan ook lange tijd in gevangenschap. Niet vrijkopen Maar de vurige ijver van pater Vlamincx liet zich door dat gevaar niet afschrikken. Integendeel, men hoorde hem toen al meer dan eens zeggen dat hij in geen geval vrijge kocht wilde worden indien hij ge vangen genomen zou worden: 'Hij wenschte voor het Catholyk geloof alles te lijden wat er zouden kun nen voorvallen, ja ook de grootste tormenten (=kwellingen)'. In 1689 werd hij door pater Au- gustinus a Castro Gardiaan van het klooster in Megen naar Am- merzoden in de Bommelerwaard gezonden, waar hij voortaan preekte. Spoedig vernam hij hier dat zijn tante te Soestdijk her trouwd was. Daarom verzocht hij aan zijn overheid 'te mogen gaan naar Soestdijk, een dorp in het bisdom Uytrecht om de kinderen van zijn overleeden oom in het katholyk geloof te versterken en voor perijkel gevaar van verlei ding) te bewaren.' Dat verlof werd hem toegestaan. In augustus 1689 kwam hij te Soestdijk aan, waar hij al na twee dagen gevangen werd gezet. Nauwelijks was dit Petrus Codde, de Apostolische vicaris-generaal van Holland (die toen feitelijk de waardigheid van Aartsbisschop bekleedde) en de Overste van de Minnebroeders in Amsterdam ter ore gekomen, of zij besloten op uitdrukkelijk verzoek van pater Vlamincx de losprijs van 600 gul den aan de Schout van Baarn niet te betalen, maar hem 'tot meer dere glorie van God en van het waarachtig catholyk geloof in de gevangenis te laten.' Dit besluit stemde Vlamincx tot grote blijdschap, want nu had hij_ de gelegenheid 'de oprechtheid van zijn geloof te staven met het verduren eener harde gevangenis, ja, misschien met den dood.' Hij schreef dan ook aan zijn moeder in Turnhout: 'Ik wil u kennelijk maken met blijdschap in den H. Geest omdat ik gevangen worde gehouden niet als een schelm of dief, maar omdat ik priester ben.' En in een volgende brief schreef hij: 'Al is het dat mijn gevangenis nog duurt, mijn patiëntie (geduld) duurt ook nog, en dat niettegen staande de koorts die ik nu een half jaar heb gehad.' Hij wenste, zo vervolgde hij, 'voor Christus te lijden, ja, den marteldood te ondergaan, niet willende de vlugt neemen, opdat de Dienaars en anderen die mij bewaaken, om mijnentwille niet zullen te lijden hebben.' Zoals hij zelf liet weten, had een slepende koorts hem aangetast. Zijn krachten namen af. Hij kreeg slechts karig en ongeschikt voed sel, 'want met scherp bier en sterk gezouten varkensvleesch moet ik tevreden zijn, somtijds wel suyvel (boter of kaas) daarbij gevoegt wordende.' Toch onderging hij ge troost zijn lijden: hij beschouwde het als gezonden van God, om zijn geloof te beproeven. De Schout van Baarn dreigde een paar keer hem in de kelder van de gevangenis op de Brink in Baarn op te sluiten, misschien wel in de hoop dat de pater de losprijs zou laten betalen. Maar een godvruchtige vrouw, Antonia Geurtsen, wist telkens de Schout hiervan te weerhouden. De Schout had namelijk meer dan eens zijn afkeuring erover uitgesproken dat de toenmalige koning van Frank rijk de protestanten in zijn land vervolgde. 'Welnu', zei Antonia Geurtsen, 'en wat doet gij met de Katholieken?' Pastoor uit Soest Vlamincx genoot ook veel vriend schap van de pastoor uit Soest, Jo- hannes Haegen, die (in 't geheim) ook Baarn bediende. 'Deesen pas toor heeft den pater nu en dan be- sogt en een boeksken met gebeden verschaft, waaruit de gevangene dagelijks las. Maar als hij in het einde zijns levens denzelfven heer Pastoor verzogt bij hem te hebben, is dit door de Schout geweigerd.' En toch hoefde de gevangene en kel toestemming te geven om de losprijs van 600 gulden, die al lang Hoezeer onderwijzer Pluim in zijn woonplaats Baarn werd ge waardeerd, bleek wel in 1932 bij de overdracht aan de familie van het door de burgerij geschonken grafmonument. Foto: archief Eemland Pers voor hem klaar lag, aan de Schout ter hand te stellen om direct de ge vangenis te kunnen verlaten. Maar dit streed tegen zijn beginsel. Hij was er immers van overtuigd, dat hij het hem door God gezonden lijden geduldig moest dragen tot meerdere glorie van zijn Heer en zijn geloof. Een overtuiging die door niets of niemand aan het wandelen werd gebracht. Eindelijk zou deze overtuiging zijn dood tot gevolg hebben. Na acht maanden gevangenschap en gedul dig gedragen lijden overleed hij als een martelaar voor zijn geloof op Hemelvaartsdag 1690 in zijn ge- De Baarnse onderwijzer T. Pluim (geboren 1864 Renswoude, overleden 1931 Baarn) die voor het vastleggen van geschiedenis ook over de grenzen van Baarn keek en ook menig verhaal over Soest schreef. Foto: archief Eemland Pers vangenis. 'Op des Heeren Hemel vaart is hij meede opgeklommen uit zijn vergankelijke gevangenis en geniet hij nu de Hemelsche vrij heid', zei een tijdgenoot van hem. 'Sijn dood lichaam agt daagen boven aarde geweest hebbende, is 's nagts in de kerk van het dorp Baerne begraaven, in dewelke de Catholyken eertijds plagten ha ren Godsdienst te doen, maar nu gebruikt wordt door de Geusen.' (Deze kerk op de Brink werd in de nacht van 25 december 1580, toen de katholieken op het punt stonden de Kerstmis te vieren, door de Hervormden in bezit ge nomen. Het duurde tot ongeveer 1730 voordat de katholieken in Baarn een eigen kerkje kregen, en nog tot 1830 voor zijn een eigen kerkhof mochten aanleggen). Zo vond de vrome, jonge pater Vlamincx een dood zoals hij die had voorzien en gewenst, daar mee getuigenis gevend van zijn vaste geloof. Nog in augustus van hetzelfde jaar (1690) werd zijn dood in het kapittel (vergadéring) van de Minnebroeders in Leuven herdacht. Daarover staat geschre ven: 'Sedert ons laatste kapittel, drie jaar geleden gehouden, zijn in deze provincie (Neder-Duits- land) 89 fraters overleden, onder wie de eerwaarde frater Francis- cus Vlamincx, die in den kerker voor het Catholyke loof is gestor ven.' En dezelfde Gardiaan van het klooster in Megen die hem nauwelijks een jaar daarvoor als hoopvol prediker had uitgezon den, tekende in het kloosterboek zijn dood met deze gloedvolle, in 't Latijn geschreven, woorden aan: 'Op het feest zelf van 's Hee ren Hemelvaart in het jaar 1690 stierf in de achtste maand van zijn gevangenschap te Soestdijk bij Utrecht ter plaatsen zijner ge vangenneming na een koorts van zes maanden de eerwaarde Pater Franciscus Vlamincx, verkondiger van 't Woord Gods en lid van ons klooster, een voorbeeldig en ijverig man, die, opdat zijn bloedverwan ten niet van het Katholieke geloof zouden afvallen, met toestemming zijner overheid zich daarheen had begeven en daarna werd gevangen en opgesloten, liever voor Chris tus lang en geduldig armoede en gebrek wilde lijden dan bevrijd te worden door onbillijke beloften en geschenken. Hieruit mogen wij godvruchtig aannemen dat hij, met Christus opgenomen, ons, als wij in gelijke omstandigheden mochten komen, een uitstekend voorbeeld van geduld heeft ach tergelaten.' 'Van Heidehut tot Residence' is een gewaardeerde, tweewekelijks verschijnende rubriek. De schrij ver, Jan van Steendelaar, beschikt zelf over een omvangrijk archief waaruit hij gegevens kan putten. Daarnaast bezoekt hij archieven in Soest maar ook daarbuiten. Verder leveren gesprekken en bijdragen van lezers interessante verhalen op. Elke keer probeert de schrijver waar mogelijk een link te leggen naar de actualiteit. Hiervoor zijn tips, geschreven artikelen, boeken, tijdschriften, ansichten en foto- of ander illustratiemateriaal uiterst welkom. Uiteraard worden des gewenst de spullen na reproduc tie onbeschadigd aan de eigenaar geretourneerd. Contact met de schrijver is mogelijk via telefoon 06-22450173 of e-mail wanadoo.nl Uil de Soester Courant van Dinsdag 24 Mei 1955 Kinderboerderij Vedelaarpad 53, tel. 60181 36 Kinderen veranderen woensdag 1 juni in een wild dier als ze meedoen aan de inloopmiddag van De Veen- weide. Ze kunnen hun eigen kos tuum maken, zich laten schminken en een middag als een tijger, een zebra of een giraffe door het leven gaan. De kinderboerderij aan het Vedelaarpad gaat om 13:45 uur open en het programma is tussen twee en vier uur. Deelname kost 1,00. SCHITTEREND TAFELTENNIS IN LUDCARDIS. De hoofdschotel van het sma kelijke tafeltennismenu, dat de vereniging „Shot" in Ludgardis voorschotelde, vormde zonder twijfel de demonstratiepartij tus sen Bert Onnes, 17 jaar, en Paul Gimbel, de kwieke veertienjarige, die veel te laat aankwam, omdat hij niet wist, dat je in Baarn moet uitstappen, wanneer je van Frank rijk naar Soestdijk moet. Bert Onnes is jeugdkampioen van Nederland, Frankrijk en Engeland, Paul Gimbel is jeugdkampioen van Amsterdam en zij hebben la ten zien, hoe tafeltennis gespeeld moet worden. Het begon als demonstratie, maar het groeide uit tot een wedstrijd, ornaat Paul met z'n felle aanvallen Bert dwong het arsenaal van zijn kunnen tenvolle uit te putten. Meters stond hij achter de tafel, met grote zekerheid de ballen terug slaande, die de kleine Paul krachtig in de hoeken plaatste. Lang blijft dit soms doorgaan, tot de backhand ineens plaats maakt voor de forehand, de sterkere On nes met een sprong tot de aanval overgaat en Gimbel in de verdedi ging dringt, die de jeugdige Am sterdammer dan weer snel in een aanval omzet. Listige dropshots, die haast niet over het net schijnen te kunnen, rallies zonder eind, waarbij bei den tegen de tafel staan en de bal heen en weer roffelt, tot één der spelers kans ziet de ander in de verdediging te dringen en hem met machtige slagen steeds verder naar achteren drijft, hem dwingt tot steeds groter inspan ning, tot tenslotte een onbereik bare slag een punt brengt. Dit was geen demonstratie, maar een sportief gevecht op hoog niveau, waaraan spelers en toeschouwers hun genoegen hadden en dat niets weg had van de demonstratiepartijen van sommige geroutineerde cracks, die spelen met het air van: „Zie je, zo doen wij dat". Onnes won de eerste game met 21-15 en het lag voor de hand, dat Paul Gim bel de tweede moest winnen. Dat gebeurde ook, maar er was weinig van te merken, want de tweede game was al even aardig als de eerste en ook bij dit spel viel veel te genieten. Met 21-16 zegevierde de jongste. De beslis sende game is gewonnen door Bert Onnes, maar hij heeft er voor moeten vechten tot het laatst De stand kwam van 14-13 op 18-17 en 19-18 en Paul vocht voor tien om te winnen. Met 21-18 moest hij echter de vlag strijken. E)e stichting 60 jaar bevrijding te Soest sluit in het weekend van 4 en 5 juni de bevrijdingsfestiviteiten af liet een grote Oldtimerdag en een egerkampje anno 1940-1945 op iet evenemententerrein 'De Eng'. [Iet legerkampje staat er op 4 en 5 uni; de Oldtimertour vindt plaats lp 5 juni. gyorig jaar werd er in de gemeente loest een Oldtimerdag georgani- :erd die in het teken stond van [e viering van 975 jaar Soest. Deze ig was zo succesvol dat er van vele [anten werd gevraagd om ook dit lar iets dergelijks te organiseren, len aantal vrijwilligers uit Soest as ook nu weer bereid om dat te pakken. Het ziet ernaar uit t deze dag weer net zo succesvol ordt als de Oldtimerdag in 2004. Dit jaar zal de Oldtimertocht in het teken staan van 60 jaar bevrijding, in combinatie met het 100-jarig be- aan van de Rabobank Soest, die Is hoofdsponsor optreedt. Andere onsors zijn Procar, Garage De 'oren, Bouwbedrijf van de Grift, en van der Linden b.v., Auto- :hade Stalenhoef te Soest, ral- Jyborden Sign Studio uit Almere en het Katholiek Vrouwen Gilde ran Soest. )eze unieke oldtimerdag wordt •eorganiseerd door een door de itichting 60 jaar bevrijding inge- itelde werkgroep, bestaande uit eden van de stichting 60 jaar be vrijding, leden van het Katholiek Vrouwen Giiae, een medewerker yan de Rabobank Soest en enkele Tijwilligers uit Soest. 3ezien het 100-jarig bestaan van le Rabobank heeft de organisatie gesloten een tocht te organiseren 100 oldtimers. Inmiddels zijn zelfs meer dan 100 oldtimers geworden. Meer dan 100 jaar au totechniek zal onder begeleiding van de politie Soest, in colonne- verband, door Soest en omgeving rijden. Zo'n 70 personenauto's en 40 militaire voertuigen zullen zich laten zien. De deelnemerslijst is we derom bijzonder. Hier zullen we een tipje van de sluier oplichten en noemen we een paar merken te weten: Nash, Packard, Lagonda, Bugatti, Bentley, Aero, Spartan, Gmc, Willys en Dodge. Gasten Omdat dit jaar in het kader staat van de viering 60 jaar bevrijding zijn door de organisatie om mee te rijden voor deze dag uitgenodigd een groep Indische Nederlanders die in het voormalig Nederlands Indië de oorlog van dichtbij hebben meegemaakt en een groep vetera nen uit de jaren 1940-1950. Deze gasten worden getrakteerd op een geheel verzorgde dag. Daarnaast Soest (hoek Dalweg). v-ford-eemlandmotors.nl ■af zijn verschillende organisaties be naderd die voornamelijk met vrij willigers werken. Deze organisaties zijn uitgenodigd vrijwilligers voor te dragen die zich al jaren lang in zetten voor hun medemens. In het totaal zullen zo'n 135 genodigden (Indische Nederlanders, vetera nen en vrijwilligers) meerijden. De vrijwilligers zijn afkomstig uit de organisaties zoals, de Zonne bloem, het Rode Kruis, de EHBO, de maaltijdbezorging, de SWOS en de verschillende ontmoetingscentra voor ouderen. Deze dag zullen de voertuigen zo wel door een vakjury als een pu blieksjury worden beoordeeld. De voertuigen die als de mooiste van de dag worden gekozen ontvan gen een prijs uit handen van bur gemeester Janssen en de directeur van de Rabobank Soest. Oude glorie Wie de oude glorie van weleer wil zien komt op 5 juni naar het gemeentehuis van Soest. De voer tuigen komen daar vanaf 10:00 uur aan en worden er geparkeerd. Vanaf dat moment zijn de voer tuigen ook al te bezichtigen. Om streeks 12:00 uur gaat de tocht van start op de Dalweg. Vanaf 14:00 uur kan men de stoet weer bij het gemeentehuis terug verwachten. Tot ongeveer 17:00 uur zullen de voertuigen bij het gemeente huis blijven staan om bezichtigd te worden. Een ieder is van harte welkom. Op het terrein is ook een drankje, een hapje of een ijsje te verkrijgen. De personenauto's zul len voor het gemeentehuis worden opgesteld. De militaire voertuigen krijgen een mooi plekje op de par keerplaats naast de vijver van het gemeentehuis. De voertuigen wor den zodanig opgesteld dat iedereen ze van dichtbij kan bekijken. Het belooft een zeer groot spektakel te worden. Als u naar het gemeente huis komt, kom dan zoveel mo gelijk lopend of op de fiets. In de omgeving kan er op de reguliere parkeerplaatsen geparkeerd wor den, bijv. bij de sporthal Beukendal en het Spleasure centrum. Route De route van de stoet loopt via de .volgende wegen: Start voor het I gemeentehuis van Soest (12:00 uur); vandaar via Dalweg naar Steenhoffstraat, Stadhouderslaan, door Baarn via Torenlaan, Java- laan, Bosstraat, Eemnesserweg, Wilhelminalaan, Gerrit van der Veenlaan, Amsterdamsestraatweg, Biltseweg, weer terug naar Soest: Koningsweg, Di Lassostraat, Wil- laertstraat, Obrechtstraat, Van der Weijdenstraat, Insingerstraat Den Blieklaan, le Heezerlaantje, Wieksloterweg OZ, Dolderseweg. Ook Soesterberg zit in de route, via de Amerfoortsestraat, Radema- kerstraat, Prof. Lorentzlaan, Van Angerenstraat, Kampweg, Richel- leweg, en dan via Van Weerden Poelmanweg, Ossendamweg, Schoutenkampweg, Verlengde Ko~ lonieweg over de Eng, Molenweg, Molenstraat, Albert Cuyplaan, via de Dalweg terug bij het gemeen tehuis. Legerkampje Nogmaals: iedereen is van harte welkom om dit evenement van dichtbij bij te wonen. Een bezoek aan de Oldtimerdag is mooi te combineren met een bezoek aan het legerkampje anno 1940-1945 dat op 4 en 5 juni staat opgesteld op het evenemententerrein 'De Eng'. Het legerkampje zal op 4 juni in de ochtenduren worden opgezet. Vanaf 12:00 uur is het te bezichtigen, evenals op zondag 5 juni vanaf 10:00 uur tot ongeveer' 17:00 uur. Het kampje wordt ge realiseerd door de 'Living Historie Group'Holland' en wordt op deze dagen bewoond door zo'n 40 per sonen die de periode 1940-1945 als hun hobby hebben gekozen. Het voertuigenpark zal bestaan uit zo'n 10 oldtimer militaire voertuigen die eveneens te bezichtigen zijn. Voor de jeugd liggen er 30 zoge naamde pub tentjes klaar om onder leiding van de leden van de eerder genoemde vereniging opgezet te worden. Het is de bedoeling dat de tentjes worden opgezet door kleine groepjes jongeren (basisscholen). Als de 30 tentjes opgezet zijn wor den ze weer afgebroken zodat weer nieuwe groepjes jongeren aan de slag kunnen. Zo verschijnt er naast de grotere tenten telkens weer een tentenkampje van 30 pubtentjes. Voor de ouders een unieke' ge legenheid om de activiteiten van hun kinderen op film of foto vast te leggen. Op 4 en 5 juni: twee grandioze publiekstrekkers, op loopafstand van elkaar! De Soester EHBO heeft weer hoog gescoord tijdens de jaarlijkse Na tionale Vaardigheidsproeven, ge organiseerd door de Koninklijk Nederlandse Vereniging EHBO. De Soester ploeg, die op 23 april winnaar was geworden van het district Utrecht en daardoor was afgevaardigd naar de landelijke wedstrijd, heeft afgelopen zater dag in Oostvoorne de 4e plaats gehaald. De opdrachten, die uitstekend wa ren opgezet, en de ongevallen die op realistische wijze werden na gespeeld door de lotusvereniging, waren bepaald niet makkelijk. Er werd op een hoog niveau gespeeld en geholpen. De Soester EHBO- ploeg bestond uit Alie Berends, El len van Haren-v.d. Breemer, Otto van der Steeg en begeleider Jeroen Tuenter. Zij waren opgeleid door de EHBO-docenten F. Hoogeweg en T. Jansen, die werden bijgestaan door de Lotus-spelers Jolanda Tu enter en Erica Stokwieler. De Soester EHBO vereniging kan terug kijken op een geslaagd sei zoen en hoopt dan ook dat er in september weer nieuwe aanmel dingen komen van mensen die opgeleid willen worden tot goede EHBO'ers. Inlichtingen/opgave: 035-60.30.053 (na 19:00 uur) Wie vergelijkt leest de Soester Courant OC Klaarwater, Wiardi Beckmanstraat 475, tel. 60106 07 Voor slechtziende en blinde men sen van 55 jaar en ouder is er don derdag 26 mei een informatiebij eenkomst. Een medewerker van Visio, geeft informatie over allerlei hulpmiddelen, demonstreert deze en laat de ouderen ze uitproberen. Ook worden vragen beantwoord. Visio is een partner in zorg, onder wijs en revalidatie voor slechtziende en blinde mensen. De bijeenkomst wordt gehouden in ontmoetings centrum Klaarwater aan de Wiardi Beckmanstraat en begint om 10:00 uur. De toegang is gratis. Lentebingo Vrijdag 27 mei is er in Klaarwa ter een lentebingo. Die begint om 19:30 uur. Een speelkaart kost 3,50 inclusief een kopje kof fie/thee. Vrijdag 6 mei vertrokken 120 KBO-leden voor een week met drie bussen van Eemland-Reizen vanuit Soest naar Roermond om scheep te gaan op de 'Prinses Juli- ana'. De tocht voerde ons door een lentegroen landschap. We genoten van het fluitenkruid, dat als ge borduurde randen langs sloten en vaarten prijkt, van bloeiend kool zaad, weiden vol paardebloemen en bomen vol bloesem. De cruise ging van Roermond naar Maastricht, waar we de basiliek van Onze Lieve Vrouw bezochten. Terug op de boot genoten we van wortelsoep, vis, kip en kletskoppen met ijs toe. Een wandeling over het dek deed ons stil staan. De ontel bare lichtjes van bruggen, straten en de oude stad, weerschijnend in het water geven een sprookjesach tige indruk. In Luik kregen we vanwege Moe dertjesdag, zoals ze dat in België noemen, een heerlijke doos bon bons en gebak bij de koffie. Met een bustocht gingen we naar Di- nant. Een geweldig mooie rit door de Ardennen met vlakken verza digt geel van bloeiend koolzaad. In Dinant is de Notre Dame de la Meusse het bekijken meer dan waard. Van Luik voeren we via de Maas en het Albertkanaal naar de stad Hasselt. Langs de oever vallen de kolossale gebouwen meteen op en we verwonderden ons over de diepte van het kanaal, dat door dwangarbeiders en werklozen des tijds gegraven is. Van het mooie Hasselt gingen we naar Antwerpen. De haven daar is net een octopus met tentakels. Minstens zeven armen, zogenoemde kaaien, met sluizen en bruggen als toegang naar zo'n kade met aan weerzijden enorme industriële bedrijvigheid. Door oponthoud bij de sluizen kwamen we ruim twee uur te laat in de stad. We hadden alleen nog tijd om met een boemeltreintje te rammelen over de kasseien om zo Antwerpen te bekijken. Het is een stad van bankiers, kooplieden, han delaren, diamantairs, zilversmeden, Signors, studenten en kunstenaars, die allemaal een stempel gedrukt hebben op de stad. Na een heer lijk vijfgangendiner speelden we die avond een quiz met vele strikvra gen waar maar enkele oplettende spelers onderuit wisten te komen. De tocht ging verder via de Vol- keraksluizen en de Oosterschelde naar Willemstad, een oud vesting stadje. Donderdag 12 mei voeren we naar Arnhem. Het uitzicht bo vendeks was adembenemend mooi. Wat een weidsheid en schoonheid kenmerkt het Hollandse rivieren landschap. Onderweg bezochten we zowel Gorcum als Nijmegen. Het slot van de reis werd anders dan we ons hadden voorgesteld. Een geniepige medereiziger, die waarschijnlijk al in Soest ongezien aan boord was gekomen, had z'n sporen nagelaten bij vijfentwin tig reizigers. Ze waren besmet geraakt met een virus, dat ze vol afschuw uitspuugden. Gelukkig hadden we Florence Nightingale bij ons, die luiers wist te bemach tigen, want ook op die plek moest er behoedzaam met de kwelgeest worden omgegaan. Met veel dank aan mevrouw en meneer Korte en onze verpleegster aanvaardden we de reis naar Soest. De fijne, mooie, interessante en gezellige reis was ten einde. Bep Rademaker en Cor Kniest Hoyalux iD is een geavanceerd brillenglas voor veraf en dichtbij dat zorgt voor een comfortabel zicht, in alle richtingen en op alle afstanden. U kunt weer natuurlijk zien, zonder steeds met uw hoofd heen en weer te moeten bewegen. Kom eens langs voor meer informatie over dit verbazingwekkende brillenglas. -HOYA HOYALUX Zuidpromenade 14 - 3768 EM Soest 035-6022212 - www.wildschutoptiek.nl

Soester Courant | 2005 | | pagina 9