Een (nieuwe) auto kopen E Een natuurlijke woning vraagt om een natuurrijke tuin! Laat de natuur maar z'n gang gaan! Die eerste merel in de tuin was heel bijzonder! Doe mee! Meer vlinders en vogels in uw tuin door natuurlijk tuinieren Handige tips voor het kopen en gebruiken van een auto 'Een verbruik van 1 op 10...dat viel tegen!' ftFNSDAG 1 JUNI 2005 Ti G Lr^-wandeling iver Eng en Brink Kpenluchtconcert [n Amersfoort Van 't Raadhuisplein Quizvragen Meer informatie: Laat uw.tuin leven milieu 'wf centraal 0900-1719 milieu centraal geeft antwoord Tips voor meer leven in de tuin Brandstofbesparende tips van Het Nieuwe Rijden Een beter milieu Energie Personenauto Merk X Brandstofverbruik Onzulnig C02-ultstoot gram kn Het kopen van een auto is geen alledaagse bezigheid. Bij zo'n grote aankoop wilt u graag een goede keuze maken. Allerlei overwegingen spelen een rol, zoals prijs, comfort en prestaties. Maar denk ook eens aan het brandstofver bruik. Er zijn namelijk grote verschillen in energiegebruik tussen auto's van dezelfde gewichts- en prijsklasse. Hoe zuiniger de auto, des te lager zijn uw brandstofkosten. En hoe nieuwer de auto en hoe schoner de brandstof, des te minder vervuiling de auto veroorzaakt. Energielabel Het brandstofverbruik van een auto is makkelijk te herkennen aan het Ener gielabel. Auto's met Energielabel A, B of C zijn in hun klasse gemiddeld zuiniger dan andere auto's. Dit label staat sinds 2001 op alle nieuw verkochte personenauto's. Stel u rijdt 16.000 km per jaar. Een compacte middenklasseauto met energielabel B ver bruikt dan ongeveer 1150 liter benzine. Een compacte middenklasser met ener gielabel D verbruikt ongeveer 1380 liter. Dat scheelt al gauw bijna 300 euro per jaar. Bij een tweedehands auto vindt u het brandstofverbruik in het instructieboekje. Bouwjaar Nieuwe auto's stoten aanzienlijk minder schadelijke stoffen uit dan auto's van enkele jaren terug. De milieunormen voor nieuwe auto's zijn stapsgewijs opgevoerd. Wie regelmatig rijdt, doet er daarom goed aan een jonge auto te kopen. Wie erg weinig rijdt kan ook een wat oudere tweedehands auto kopen, mits die in goede staat van onderhoud verkeert. Type brandstof Bij het kopen van een auto heeft u de keuze tussen benzine, LPG (autogas) of diesel. Als u jaarlijks veel rijdt, is de keuze voor LPG met een zogenaamde G3-(derde generatiejinstallatie financieel voordelig. In vergelijking met diesel is LPG ook een schonere brandstof. De aanschafprijs en de motorrijtuigenbelasting zijn voor auto's met LPG hoger. Maar de literprijs van LPG is beduidend lager dan van diesel of benzine. Voor grotere auto's verdient u de extra kosten vanaf 20.000 km per jaar terug. Bij tweedehands auto's die al voor zien zijn van een G3-installatie, verdient u de extra kosten bij 10.000 km per jaar terug. Dieselauto's zijn in verhouding zuinig, maar veroorzaken meer luchtvervuiling, vooral door de uitstoot van schadelijke roetdeeltjes. Vanaf 1 juni 2005 geeft de overheid 600 korting op de aanschaf van een nieuwe dieselauto mét roetfilter. Kijk voor meer informatie op: Het brandstofverbruik van een auto is mak- www.milieucentraal.nl (Auto kopen). kelijk te herkennen aan het Energielabel. 'Tot voor kort dacht ik dat ik een rusti ge en dus zuinige autorijder was. Vooral dat laatste bleek niet het geval te zijn/ Aan het woord is Rick Verhoeven, 36 jaar en zelfstandig belastingadviseur. 'Voor mijn werk zit ik veel op de weg, onderweg naar klanten door het hele land. Ook privé gebruik ik mijn auto veel. Ik woon met mijn gezin in de Achterhoek, maar zowel mijn familie als die van mijn vrouw wonen in de Randstad. Hoeveel benzine ik verbruik per kilometer wist ik nooit. Als mijn tank bijna leeg was ging ik naar een benzinestation, zonder daar ver der bij na te denken.' 'Een tijd geleden zat ik met een vriend naar een voetbalwedstrijd op TV te kij ken. In de rust zagen we een spotje van Het Nieuwe Rijden. Wij dachten allebei dat wij behoorlijk zuinig reden, rond de 1 op 14. We besloten uit nieuwsgierigheid om een maand lang ons benzineverbruik bij te houden. Na een maand bleek het verbruik van mijn vriend 1 op 11 te zijn en dat van mij zelfs 1 op 10! En dat terwijl wij allebei in een moderne auto rijden. Dat bleek dus aardig tegen te vallen, dat zuinige rijden van ons!' 'Via de website van 'Het Nieuwe Rijden' kwamen we erachter dat het mogelijk is om een speciale rijstijltraining te volgen. Met z'n tweeën hebben wij zo'n een daagse training gevolgd bij ons in de buurt. De dag begon met een rit 'oude stijl' en na het theoriegedeelte volgde een rit 'nieuwe stijl'. Al was het in het begin even wennen, door het toepassen van de theorie in de praktijk, merk ik nu dat ik meer ontspannen rijd. En zuiniger natuurlijk, want ook dat hebben we uiteraard weer een maand lang gemeten. Wij blijken nu allebei veel zuiniger te rij den, namelijk 1 op 14. Die training verdie nen we zo dus al snel terug!' IEemland organiseert op zon- ii juni een cultuur-historische Pi-Itoï over Eng en Brink, met rSpimt de Oude Kerk (To- KSt ij. Daar staan om 14:00 §de gidsen klaar. De route is f i geschikt voor rolstoel en Kwwagen. De samenstellers van trootc hebben deze 'Sporen in lLidschap' genoemd. Al wan- lind zij" n°£ steeds sporen van K verleden te ontdekken, zoals Kt, wegpatronen (veldwegen) I ffafheuvels op de Eng. De Eng KL als landbouwgebied minder tiaiigrijk dan vroeger; de koren- Kun hebben plaatsgemaakt voor Eeultuur en de van grote afstand Subare molen de Windhond is Kt,venen. Maar het feit dat in het E, van Soest nog altijd zo'n 50 Klare aaneengesloten landbouw- Eied bestaat, dat gevrijwaard is E woningbouw, is uniek. Infor- Eje: 60.14.841. Let kader van 'Amersfoort Pro- Eoent op de Kaart' zullen de 85 K-e musici van het AJO Jeugd fcfonie Orkest Provincie Utrecht, ■jv. dirigent Peter Vinken op 11 fc hun thuisbasis trakteren op een Knluchtconcert met een selectie K het zomerprogramma, die het RjO ook tijdens hun tournee van Kt/m 25 juli door Italië laat ho- K. Vanaf 19:00 uur kan iedereen Eze 'opmaat' gratis bijwonen in E Park Randenbroek. Kt programma in Italië zal be- |,an uit 'Hodie Christus Natus Est' van Jan Pieterzoon Swee- Kck, 'Petrouchka' van Igor Stra- Kinsky (De pianosolo zal gespeeld Korden door het AJO-lid Daniël En der Hoeven, finalist van het ■prinses Christina Concours 2005) K de 5de symfonie van Dimitri Khostakovich. ■Concert in kerk ■Het gehele programma zal ten Kehore worden gebracht op zater- ISag 18 juni tijdens het jaarlijkse liomerconcert. Het vindt plaats in ■de St. Franciscus Xaveriuskerk in IAmersfoort. Kaarten hiervoor kos- Jten circa 7,50 en zijn op 11 juni Kerkrijgbaar tijdens het 'Amersfoort [(prominent op de Kaart'. Vanaf 13 ljuni zijn de kaarten te krijgen bij ■Van Hooren en Van Hees Muziek, I Zuidsingel 8A in Amersfoort of via leden van het AJO. De aanvang van het concert is 20:00 uur. De kerk is open vanaf 19:30 uur. Succesvol adverteren, het ligt voor de hand, dit doen ondernemers in de Soester Courant Luister jij wel eens naar die column fan de burgemeester? Column van de burgemeester? Ik ken alleen de column van Jan Vis ser op pagina 3 in deze krant en dat vind ik Nee, ik bedoel die column die d( burgemeester iedere woensdag morgen, en in de herhaling, op zon dagmorgen uitspreekt. Mij in het geheel niet bekend. Nou, dan zou je daar toch een naar moeten luisteren. Niet dat il bet altijd met hem eens ben hooi maar daar spreekt wel een zeker 'rots uit. Trots? la, trots, hij is trots op wat er in Soe; allemaal gebeurt. Dat laat hij in di column ook duidelijk blijken. Oh. Heb jij dat ook, dat je trots bei °P Soest? Jawel, je moet eens zien wat allemaal te doen is in Soest. C sportgebied bv. Er zijn in Nederlar twaalf volleybalteams die in eredivisie spelen en één daarv; komt uit Soest. Er is in Soesterbei da's ook Soest, een orkest dat tw keer kampioen van Nederland geworden in de hoogste klass Odeon, onder de bezielende leidi van Gerrit de Weerd. Er is een Grc Gaesbeeker Gilde met intemation; bekendheid en zo kan ik nog v even doorgaan. Ja« als je het zo bekijkt. Maar to beweren Soesters dat er in dit d( nooit wat gebeurt. Hoe komt dan? 6 &at is zo'n onzin. Artishock r j-n jazz- en bluesavonden. Ook beluisteren via Radio Soest, cou dat de reden zijn dat er zo wei fjensen komen? Hou toch op. En het openluchtthe Ubrio aan de Soesterbergsestraat fele zomer fantastische programrr Maarten Kooij en de Cantorij, "Juziekkring Eemland, het Cen; allemaal prachtige concerten faar kan ik trots op zijn, net al: burgemeester. Heb jij dat dan ni nou als ik op mijn kindere 8a». die vinden dat dus driel nJ*s, er is niks te doen in Soest cultuur en zo, maar daar hebbe fven geen boodschap aan. Die ,en 'ekkere muziek horen, tegei assen van de band aanleunen, jfan. Daar moet die burgemet eens over hebben, over een °or echte, ja hoe noem je dat °u ja iets voor de jeugd dus. 1 amo Soest iets voor de jeugd fjjuziekgebied? ec. niet echt. Wc hebben zc gevraagd mee te doen, ma< *0lnen niet ^"nen niet....? Laat uw tuin leven Elma Duijndam - Utrecht Ruim anderhalf jaar geleden kwamen we hier te wonen, in de Kersentuin. Want zo heet onze buurt. Een complex van 94 woningen in Leidsche Rijn - Utrecht. Een bijzondere buurt, omdat we er als bewo ners samen vorm aan hebben gegeven. Niet alleen aan de huizen - alle woningen zijn zwaar geïsoleerd en er zijn milieuvriendelijke materia len gebruikt bij de bouw - maar ook aan de groenomgeving. We had den hiervoor een wensenlijst. In de eerste plaats moest het een natuurrijke buurt zijn, waar we de geur van bloemen en kruiden wil den kunnen ruiken en het geluid van vogels en zoemende bijen wil den horen. Een omgeving die uitno digt en verrassend is. Kortom, een plek met een eigen karakter! Onze wensen hebben we voorgelegd aan een landschapsarchitect, die deze wist te vertalen in een mooi ont werp. Een ontwerp, waarin het open karakter van de tuin centraal stond. Geen dichtgespijkerde schut tingen, maar beplanting en gevlochten wilgentenen als afschei ding, zodat de dieren er makkelijk onderdoor kunnen. Daarnaast zijn er schuilplaatsen voor de dieren gemaakt, in de vorm van puinmuur- tjes bijvoorbeeld. In totaal hebben we vier gemeenschappelijke tuinen, met elk hun eigen karakter en thema, waar overal wat anders te beleven valt. Ergens in de winter van 2003 zijn we met de bewoners begonnen met de aanleg van de tuin. We plantten bomen en struiken, later kwamen de vaste planten. We zaaiden gras- en bloemenmengsels. Iedere keer na een tuinwerkdag was er weer een enorme sprong voorwaarts. Blij verrast constateerden we die eerste zomer hoeveel er al te genieten viel. 0e beplanting was goed aan geslagen en er bloeiden volop bloe men. We konden al snoepen van de frambozen en bessen en later waren er zelfs al wat appels! Voor mij was het heel bijzonder om de eerste merel in de tuin te horen, na zo veel maanden in de Kersentuin. Afgelopen winter bezochten hordes vinken, groenlingen en mezen de Kersentuin. Ze kwamen af op de zaden van uitgebloeide bloemen. Als je bedenkt dat het de winter ervoor nog één grote bouwput was, onvoorstelbaar! Weet u de antwoorden op onderstaande vragen? Surf dan naar www.laatuwtuinleven.nl en stuur uw antwoorden naar ons op. U maakt dan kans op een set tuingereedschap t.w.v. 250 euro! 1. Welke plant trekt vlinders aan? a. lavendel b. berenklauw 2. Welke meststof is beter voor de bodem? a. kunstmest b. compost 3. In welke periode kun je het beste de tuin bemesten? a. najaar b. voorjaar 4. Waarmee kun je slakken 'vangen'? a. bier b. wijn 5. Wanneer kun je het beste de tuin sproeien? a. 's ochtends b. 's avonds www.laatuwtuinleven.nl Wilt u meer tips en ideeën om van uw tuin een levendiger plek te maken? Kijk dan op de website www.laatuwtuinle- ven.nl. Heeft u zelf een gouden tuintip, laat het ons dan weten! De leukste tips worden beloond en plaatsen we ook op de site. De campagne 'Laat uw tuin leven' is een initiatief van: Dieren brengen levendigheid in de tuin. Wie wil dat niet, een tuin waar vogels badderen in een waterbadje en waar vlinders fladderen, op zoek naar wat nectar in de bloemen. Door bij de inrichting en het onderhoud van uw tuin rekening te houden met natuur en milieu, krijgen dieren meer kans en gaat uw tuin meer leven. Dit kan o.a. door te zorgen voor voldoende beschutting, voedsel en water in uw tuin. Ook de alledaagse ergernissen, zoals slakken en ongedierte, blijken dan reuze mee te val len. Een natuurrijke tuin, is namelijk ook een tuin waar weinig ziekten en plagen in voorkomen. Toen we hier kwamen wonen, lag er een grote betonnen vijver mid denin de tuin. Je begrijpt dat we er sindsdien het nodige aan gedaan hebben! De betonnen vij ver hebben we meteen gesloopt en vervangen voor een andere - veel natuurlijker - vijver. Met randjes langs de kanten waar kikkers en padden uit omhoog kunnen klim men. Ook hebben we een moeras je aangelegd. De vijver en het moeras trekken veel waterjuffers en libellen, maar ook watertorretjes en schrijvertjes. Salamanders, groene en bruine kik kers schuilen graag in de stenen, die we naast de vijver hebben gestapeld. In de winter houden we de vijver open als het vriest. De vogels heb ben dan tenminste nog één plek waar ze wat te drinken kunnen halen. We hebben overigens ont zettend veel vogels in de tuin, zo'n 25 a 30 soorten. Van merels en koolmeesjes tot goudhaantjes, boomkruipers en koperwieken die hier komen overwinteren! Bij bet raam, ligt altijd een vogelboek met een verrekijker klaar. We zijn niet heel actief bezig met het lokken van vogels naar onze tuin, maar in onze tuin voelen veel vogels zich thuis. Dat komt waar schijnlijk doordat we de natuur een beetje z'n gang laten gaan. Toch is het geen hele wilde tuin en hebben we er het nodige onder houd aan. We doen niet aan het winterklaar maken van de tuin, en knippen planten pas af in het voor jaar zodat de dieren er in de winter nog voedsel kunnen halen. Dood blad ruimen we ook niet op. Vorig jaar wilde ik een rottende boomstronk uit de tuin weghalen, toen er ineens allemaal salaman ders uit te voorschijn kwamen! Autorij den onnodig duur Autorijden kost veel geld. Zelfs in de goedkoopste tweedehands auto rijden kost al snel een paar honderd euro per maand. Deze kosten zijn vaak onnodig hoog. Veel automobilisten zijn zich hier niet van bewust. Maar door het kopen van een zuinige auto en door een bewuste rijstijl kunnen automobilisten flink besparen op de brandstofkosten. De besparing kan wel oplopen tot enkele honderden euro's per jaar. Bovendien is zuinig rijden beter voor het milieu. Met onderstaande tips van Het Nieuwe Rijden kunt u veiliger, zuiniger, comfor tabeler en meer ontspannen autorijden. Hiermee bespaart u al gauw 10 pro cent op uw brandstofkosten! Energiezuinig rijden is gunstig voor uw porte monnee. Bovendien is het beter voor het milieu. Onze energie komt vooral van gas, steenkolen en aardolie. Bij verbranding hiervan komt er kooldioxide (C02) in de lucht. Te veel kooldioxide leidt tot een verandering van het klimaat. Dit heeft grote gevolgen voor mens en natuur. Het wordt warmer op aarde, en er komen vaker extreme weersomstandigheden (als hevige regenval, hitte en droogte) voor. Schakel zo vroeg mogelijk op naar een hoge re versnelling. Voor benzine en LPG bij maxi maal 2500 toeren, voor diesel bij maximaal 2000 toeren. Rij zo veel mogelijk met een gelijkmatige snelheid en een laag toerental, in een zo hoog mogelijke versnelling. Kijk zo ver mogelijk vooruit en anticipeer op het overige verkeer.Zo voorkomt u dat u onno dig of abrupt moet remmen of gas geven. Moet u snelheid minderen of stoppen voor een verkeerslicht? Laat dan tijdig gas los en laat de auto in de versnelling van dat moment uitrollen. Vraag: Waarom moet ik mijn bandenspanning regelmatig controleren? Wat is de aanbevolen bandenspanning? Antwoord: Iedere autoband verliest geleidelijk lucht. Slappe banden geven meer weerstand. Daarom is het ver- V I I standig iedere maand uw bandenspanning te contro- jMH leren. Dit bespaart u jaarlijks al snel één tot twee volle pfgif I tanks brandstof. Uw voordeel kan dan oplopen tot Jm AjjB 125 euro per jaar. Ook heeft uw auto door te zachte banden minder grip op het wegdek. Met een langere remweg en een hogere slipkans tot gevolg. Voldoende lucht in de banden zorgt voor een betere wegligging en een kortere remweg. En zorgt samen met de schokdempers voor het opvangen van onregelmatighe den in het wegdek. De aanbevolen bandenspanning verschilt per auto. U vindt deze in het instructieboekje, op de deurstijl van uw auto of de binnenzijde van de tank- klep. U kunt het best de aanbevolen spanning voor een volgeladen auto op langere ritten aanhouden. Meet uw bandenspanning voordat u meer dan 3 kilometer heeft gereden.Tijdens het rijden wordt de band namelijk warm en loopt de spanning op. Meer weten over hoe u zuiniger kunt autorijden? Of tips voor het onderhoud van uw auto? Bel de Milieu Centraal Informatielijn 0900-1719 (15 cpm) of surf naar www.milieucentraal.nl. U vindt hier praktische informatie over de vele mogelijkheden om in het dagelijks leven rekening te houden met uw energieverbruik en het milieu. Dit artikel is tot stand gekomen in het kader van de campagne 'Het Nieuwe Rijden', een initiatief van SenterNovem en de ministeries van Verkeer en Waterstaat en VROM, zie www.hetnieuwerijden.nl Plant één of meer vlinderstruiken in uw tuin. Vlinders komen af op de nectar van de bloemen. Andere nectarrijke planten zijn: lavendel, hemelsleutel, enkelbloemige afri- kaantjes, herfstaster en koningin- nekruid. Plaats een vogelbad in de tuin. Vogels hebben water nodig om te drinken en te 'badderen'. Kies voor een bad met een schuin aflopende rand en een ruw oppervlak, zodat de vogels niet uitglijden. Plaats eens een levende haag als erfafscheiding in plaats van een houten schutting. Alle hagen zijn goede schuil- en nestelgelegenhe den voor vogels en insecten. Denk bij de inrichting van uw tuin ook eens aan een vijver. Deze biedt leefruimte aan een heleboel waterdieren. Waterjuffers en libel len brengen er hun jeugd door, maar ook waterkevers, kikkers en salamanders maken graag gebruik van een tuin vijver. Voorkom het gebruik van slakken- gif. Hier kunnen ook vogels, egels en kikkers aan dood gaan, die graag slakken eten. Houd slakken op een afstand door rond de plan ten die u wilt beschermen, een randje van koffiedik, kalk, zaagsel of eierschalen (ca. 5 cm breed) te strooien. Slakken kruipen namelijk niet graag door droge en scherpe produkten. Kies voor plantcombinaties die eikaars groei en bloei positief beïnvloeden. Zo werkt lavendel prima als anti-luis bij rozen. Bemest de tuin niet overmatig. Planten die teveel voeding krijgen en daardoor erg stikstofrijk zijn geworden, trekken bladluizen aan. Wees voorzichtig met het gebruik van kunstmest. De voedingstoffen komen snel vrij waardoor het risi co van overbemesten groot is. De planten 'verbranden' dan: ze krij gen gele bladeren en verwelken. Kies, bij bemesting, bij voorkeur voor compost. Het brengt voe dingsstoffen in de grond, verbe tert de structuur van de bodem en houdt het bodemleven gezond. Marianne van Sambeek - de Bilt len frame die omkleed zijn met cocosmatten. Hier groeien weer klimplanten, zoals japanse wijnbes en bramen, tegenaan. We kozen voor meerdere zitjes, in plaats van één groot terras, verspreid over de tuin. Afhankelijk van onze stemming, zoeken we een plekje in de tuin. Het is bovendien goed voor de planten, omdat er door deze opzet relatief weinig bestrating is. Vergeleken met ons kleine stadstuintje in Utrecht, is dit een enorm oppervlak en veel meer werk. Maar we genieten er met volle teugen van en vinden het ook ontzettend leuk dat we zoveel geleerd hebben de afgelopen jaren! Zet de motor ook af bij kortere stops. Start u weer, doe dit dan zonder gas tê geven. Controleer maandelijks de bandenspanning. Een band met een te lage spanning verhoogt het brandstofverbruik, verkort de levensduur van die band en beïnvloedt de wegligging van een auto nadelig. Maak gebruik van in-car apparatuur, zoals toerenteller, cruise control en boord computer. Kijk voor meer informatie op www.hetnieuwerijden.nl Automobilisten kunnen per jaar enkele honderden euro's besparen. We wonen sinds twee jaar in dit nieuwe - door onszelf ontworpen - huis in Lelystad. Het huis is helemaal opgebouwd uit natuurlijke en milieuvriendelijke materialen. Die uitstraling wilden we ook voor de tuin! We zijn lang op zoek geweest naar een tuin die ons aansprak en we hebben heel wat voorbeeldtuinen bezocht. Door de afwijkende maten van onze tuin - maar liefst 40 meter breed en 15 meter diep - was dat best lastig! Elly Theelen en Jeroen van der Sluis - Lelystad Bij toeval liepen we tegen een tuin aan bij ons in de buurt die we heel mooi vonden. Een hele natuurrijke tuin, die ook nog eens van een eco logische hovenier bleek te zijn! We hebben hem toen direct opdracht gegeven om onze tuin aan te leg gen. We wilden graag verschillende sferen in de tuin en de beplanting mocht best een beetje ruig zijn. Leuk voor ons, maar ook voor de die ren! De tuin kijkt uit op een rij hui zen. Om dit wat te camoufleren, hebben we een strook met reuzen- bamboes geplant achterin de tuin. Aan de zijkant hebben we een koko- wal geplaatst. Deze bestaat uit gere- cyclde kunststof buizen in een meta-

Soester Courant | 2005 | | pagina 18