6.99 1.98 2.39 5.99 1.59 In Memoriam pastor Herman Goddijn Avondvierdaagse verloopt weer prima Burgerplan Staringlaan in raad JAARLIJKSE GROTE ZOMER KUNST- EN ANTIEKVEILING ^VEIUNÊGtBBIIWWlll2llll[lHllfF rvrj marderhOMi NU NAAR NIJHOf NIJHOf Van de Graaf SUCCESVOL VERKOPEN? WOENSDAG 1 JUNI 2005 83e JAARGANG NO. 42 DEZE WEEK "DE SOESTER" Winkeldieven in trein opgepakt Fracties: 'Woningbouwplan PvdA onhaalbaar' SOESTER KALENDER OPELS 15% korting op het hele assortiment verf gratis alle gordijnstof op maat gemaakt DESKUNDIG ADVIES Technis Woningmakelaardij -Taxaties Hypotheken - Assurantiën Hol Molenbeek het Sam assortiment r 25% korting mi» r. Gemarineerd satévlees Galia meloenen Hollandse nieuwe haring Page toiletpapier Paardenworsf Bel voor een goed gesprek 035 6032737 REGIOMAKELAARS OESTERSCQVRAOT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mall: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 9,25 - Buiten Soest 18,50 - Losse nummers 0,65 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel 3 Twee varianten voor Fatih moskee. Referendum verdeelt politiek Soest. 'Zomerschoon'knapt Soest op. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel 4 Varia 5 Laatste festiviteiten bevrijding. Evenemententerrein de Eng krijgt speelplaatsen. Schilderij op flat onthuld. Genealogenclub: 'Archief Soest naar historisch centrum Eemland.' Familieberichten 6 Varia 7 Veelzijdig jubileum BC Eem land. Apollo maakt geslaagde Tour de Chant. De Boshoeve wil promoveren. Huurwoningen 8 Op Soest 9 Verdwenen Soest hervonden": openluchtspel. Hospice praat met de buren. Van Boom naar beeld. Cultuur 13 Gezellige drukte bij Idea. r"4 v Peter van der Linden met 'De Wolkenberg' in Cabrio. Soesterberg 15 Kunstwerk van 'dorpsafval' onthuld. Senioren zijn voor consultatie bureau. Informatiepunt gemeente in bieb. Sport 17 Sportonderzoek onder 8800 Soesters. Eén punt genoeg voor MHC. Educatieve jeugdviswedstrijd. Prikbord Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. 19 ■CE? CHEVROLET Kostverlorenweg 1 - Soest Tel. 035 - 6021064 www.soester.nl In de nacht van zaterdag op zondag 29 mei, om 4 uur in de morgen, is in het St. Elisa- beth-ziekenhuis in Amersfoort pastor Herman Goddijn over leden. Hij was al geruime tijd heel kwetsbaar wat betreft zijn gezondheid. Toch kwam dit be richt voor iedereen onverwacht Hermanus Martinus Maria Goddijn was 76 jaar. Bijna 25 jaar was hij pastoor en het ge zicht van de Mariaparochie in Soestdijk. Een man met een missie Herman Goddijn werd gebo ren op 12 maart 1929 in een groot, katholiek gezin. In 1942 ging hij naar het seminarie, om dat hij zich geroepen voelde tot het priesterschap. In 1948 deed hij zijn intrede bij de paters HH. Harten. Na de gebruike lijke studieperiode ontving hij in 1954 de priesterwijding. In 1956 werd hij - tot zijn grote vreugde - uitgezonden naar de missie, naar Brazilië. Daar was hij eerst leraar Frans en Engels, om nog wat extra tijd te krijgen de taal te leren. Daarna werd hij leraar op het Klein Semina rie en vervolgens theologiedo- cent op het Groot Seminarie. De bisschop benoemde hem tot vicaris-generaal (rechterhand van de bisschop). Hij was mis sie-overste voor een gebied van 12.000 km. Helaas kon hij op dat niveau zijn werk niet voort zetten vanwege een ernstig auto ongeluk. Drie jaar kon hij nog als pastor werkzaam zijn in Rio de Janeiro, maar daarna kwam hij terug naar Nederland. Hij werd 50 jaar toen de Mariakerk geopend werd en Herman zijn intrede deed als pastoor. Ruim 25 jaar is hij actief geweest in de Mariaparochie te Soestdijk. In december 2003 bestond de Mariakerk 25 jaar, en was pas tor Goddijn 75 jaar. Een jaar later, in 2004, vierde hij in zijn parochiekerk, te midden van vele parochianen en familiele den en bekenden, zijn 50 jarig priesterfeest. Pastoor Goddijn kwam in sep tember 1978 naar Soestdijk, toen de Mariaparochie het heel moeilijk had en vanwege finan ciële perikelen in een crisissitu atie verkeerde. De oude kerk was afgebroken, de nieuwe kerk in aanbouw. De benoeming van pastoor Goddijn was voor de Mariaparochie heel beslissend. Door zijn bezielende leiding en zijn warme menselijke betrok kenheid bij het wel en wee van de parochie én de parochianen bloeide de parochie weer hele maal op. Padre Hermano, zoals hij wel liefkozend werd genoemd, was een priester van de oude stem pel. Uit roeping, 24 uur per dag en 7 dagen per week be schikbaar. Trouw ten einde toe. Het liefst zou hij 'in het harnas sterven'. Hij liet zich maar al te vaak leiden door zijn werk en zijn gedrevenheid, in plaats van te luisteren naar de goed be doelde adviezen in verband met zijn gezondheid. Hij bleef, toen zijn krachten afnamen en hij tot zijn verdriet niet meer kon voor gaan in vieringen, toch meele vend aanwezig in zijn 'kudde'. Dat hij er ook was als enkelen van zijn parochianen voorgin gen was typerend. Hij heeft veel bewondering geoogst door de manier waarop hij omging met zijn ziekte en ouderdom. In zekere zin was hij - net als paus Johannes Paulus II met zijn af takelende gezondheid - voor vele ouderen een voorbeeld. Als pastor voor ouderen was hij een van hen, met'de nodige lichamelijke beperktheid De laatste De parochie Maria Onbevlekt Ontvangen te Soestdijk heeft veel te danken aan deze pas toor en herder. Formeel was hij niet de laatste pastoor, want na zijn afscheid gingen de vier pa rochies van Soest samen verder als een personele unie. Op dit moment is pastor Jan Beekman 'pastoor' van de samenwerken de vier parochies van r.k. Soest. Maar in de beleving van vele parochianen is Herman God dijn 'de laatste pastoor van de goede, oude tijd'. In 2006 zal de Mariaparochie opgaan in hét gefuseerde geheel van ka tholiek Soest. De vier parochies gaan dan samen verder, met één nieuwe naam. Pastor Goddijn was twintig jaar geleden ook een van de initi atiefnemers voor de oprichting van een afdeling van de Ka tholieke Bond voor Ouderen (KBO) in Soest, en een groot aantal jaren de moderator, ofwel de geestelijk adviseur in woord en daad. Hij schreef regelmatig een kolom in het 'Soester Ven ster' en ging talloze malen voor in de KBO-vieringen in de Ma riakerk. Vanwege zijn gezond heid werd hij gedwongen zijn bestuursfunctie neer te leggen. Toch bleef hij met grote be langstelling het wel en wee van de KBO-afdeling volgen. Afscheidsvieringen De avondwake is op woensdag 1 juni om 19:00 uur in de Ma riakerk. Een half uur tevoren en na de wake is er gelegenheid om afscheid te nemen. De gezongen uitvaart vind plaats op donder dag 2 juni om 11:00 uur. Een half uur van te voren kan men nog een laatste groet brengen. Na afloop is de teraardebestel ling om 15:00 uur in Breda, op de begraafplaats van de congre gatie van de paters van de HH. Harten. Er gaat een bus vanuit Soest naar Breda. Belangstel lenden kunnen zich melden bij Peter Majoor, 60.17.672. 'Prima verlopen.' Kort maar krachtig vatte Henk Krops van de plaatselijke regelingscommis sie de 24e editie van de Soester avondvierdaagse samen. Beter dan vorige week hadden de weersom standigheden niet kunnen zijn. Donderdag trok het défilé duizen den mensen naar de route waar over ruim 2200 deelnemers met bloemen naar het eindpunt aan de Bosstraat wandelden. Onder de toeschouwers ook een delega tie van het gemeentebestuur die bij de hoofdingang van het raadhuis vele handen schudde. Tevredenheid over de vier rou tes van 5 en 10 kilometer en geen wanklank. De avondvierdaagse bezorgde velen weer plezier. Henk Krops maakte tijdens de vier wan delavonden veel foto's. Deze zijn vanaf morgen te zien in de biblio theek aan de Willaertstraat. Het evenement is nog maar net voorbij of de organisatoren beraden zich reeds over volgend jaar. Dan is de avondvierdaagse van maan dag 29 mei tot en met donderdag 1 juni. Omdat het dan de 25e keer Twee mannen van 37 en 47 jaap uit Utrecht zijn vorige week (fins dag opgepakt in de trein vanwege het stelen van goederen uit een winkel aan de Soesterbergsestraat. Rond een uur of drie kreeg de po litie een melding van de gestolen waren. Agenten vernamen dat de daders met de trein waren vertrok ken. De trein werd op de Eiken laan in Soest tot stilstand gebracht. Beide mannen zijn meegenomen voor verhoor. is, krijgt de vierdaagse een speciaal tintje. De aankleding wordt nog bedacht, maar zeker is het dat op de laatste avond alle deelnemers beginnen en eindigen op het evene mententerrein De Eng. 'We willen die avond in het dorp blijven', zegt Krops. Die locatie biedt de organi satie bovendien de gelegenheid om nevenactiviteiten te organiseren. Een lint van wandelaars trekt voorbij. Langs de route van het de- filé stonden donderdagavond dui zenden mensen. Foto: Herman van Dam Voordat er over woningbouw op het korfbalterrein aan de Staring laan verder wordt gesproken, gaat de gemeenteraad het eerst heb ben over een burgerinitiatief van buurtbewoners. Morgenavond komt hun plan aan de orde in de raadsvergadering die om 19:30 uur in het gemeentehuis begint. Het actiecomité dat een gro te meerderheid in de wijk zegt te vertegenwoordigen, ziet extra huizen helemaal niet zitten, om dat meer auto's zullen leiden tot grotere verkeersonveiligheid. Bo vendien wordt dan een streep ge trokken door de laatste mogelijk heid voor speelvoorzieningen. De buurtbewoners pleitten voor een nieuw clubhuis voor korfbalver eniging De Eemvogels dat tevens kan worden benut voor wijkge richte activiteiten en naschoolse opvang. Ook dammers, schakers en darters zouden er terecht kun nen. Buiten is er in het plan ruimte gereserveerd voor een korfbalveld, een trapveldje en diverse speelat- tributen. Aan dat laatste is volgens de bewoners dringend behoefte in de buurt waar driehonderd kinde ren tot 16 jaar wonen. Het burgerinitiatief is een reac tie op het plan van de PvdA voor betaalbare woningen op het korf balterrein. De partij pleit voor 39 woningen, aanvankelijk voor tien appartementen van 125 dui zend euro en 29 woningen voor circa 185 duizend euro. De PvdA vindt ook dat de woningcorpora ties SCW en Portaal bij de plan ontwikkeling betrokken moeten worden, in de hoop dat er huur woningen in het plan geïntegreerd kunnen worden. De opzet van de PvdA werd vo rige week door de overige frac ties afgedaan als 'te kort door de bocht'. Soest2002 en D66 juichen het weliswaar toe dat de PvdA het initiatief neemt om betaalbare huisvesting van de grond te krij gen, maar inhoudelijk is het vol gens zowel het college als zeven van de acht fracties onhaalbaar. Randvoorwaarden Dat de gemeente het terrein voor 1 miljoen moet verkopen en van de opbrengst een nieuwe korfba laccommodatie en een kunstgras veld op de Bosstraat-West moet fi nancieren, gaat de overige fracties te snel. Ze willen inzicht in onder meer de marktwaarde van het ter rein en daarnaast de randvoorwaar den voor eventuelé woningbouw opstellen, voordat er verder wordt gesproken. Als er al gebouwd gaat worden, dan gaat de voorkeur uit naar goedkope huurwoningen. Die blijven betaalbaar, ook als de huurder verhuist. Als de gemeente de grond goedkoop van de hand doet, zodat er betaalbare koop woningen kunnen worden gerea liseerd, betekent dat indirecte sub sidie voor de eerste bewoners. Zij zouden immers na enkele jaren de huizen met forse winst verkopen. 'Niet volbouwen' GGS vindt sowieso dat de plek zich niet voor huizenbouw leent. 'We moeten Soest niet volbou wen', aldus René Corbeij. Cees Verkerk van de PvdA zei dat zijn partij liever aan de randen van Soest zou bouwen, maar dat mag nu eenmaal niet. Wil Soest toch een gaatje prikken in de krappe woningmarkt, dan zal ze locaties binnen de bebouwde kom moeten opofferen, doceerde hij. Lees verder op pagina 3 De Soester Kalender biedt vereni gingen en instellingen in Soest ge legenheid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'weekagenda' te melden. Donderdag 2 juni 13:00 Zomerlunch, De Planta ge, Smitsweg 311, 3,50. 19:30 Vergadering Gemeen teraad, gemeentehuis, Raadhuis plein 1. Vrijdag 3 juni 14:00 'His Healing Love'-dienst met Martie Haaijer, Credo, Juii- analaan 19A. Zaterdag 4 juni 12:00 Legerkamp '40-'45 op de Eng. 20:15 Pianoconcert Misha Fo- min, Cenakel, Amersfoortsestraat 18, 13,00/15,00. 20:30 JazzClub Artishock: Per ron 5 B, opening expositie Gefke Koelbloed, Artishock, Steenhoff- straat 46A. Zondag 5 juni 10:00 Oldtimers op Raadhuis plein (start optocht 12:00). 12:00 Legerkamp '40-'45 op de Eng. 14:30 Jazzsessie Plus, Artis hock, Steenhoffstraat 46A, 4,50. 15:00 Peter van der Linden: 'De Wolkenberg', Cabrio-open- luchttheater, Soesterbergsestraat 140, 7,50. 20:30 Film 'Vera Drake', Artis hock, 3,50/5,00. Maandag 6 juni 19:30 Inspraakavond 'Hart voor Groen', Cenakel, Amersfoortse straat 18. 20:30 Film 'Vera Drake', Artis hock, 3,50/5,00. Dinsdag 7 juni Geen opgaven. Woensdag 8 juni 09:30 'Muziek op schoot' voor peuters, Balans, De Plantage, Smitsweg 311. 10:30 Taalstage-presentatie, ROC, Orlando, Di Lassostraat 65. 13:30 VW, kaarsen maken, De Punt, Orlando, Di Lassostraat 65, 7,00; 13:30 VW, paardendag, de Paardenkamp, Birkstraat, 5,50/7,00. 19:00 Wijkschouw Smitsveen; start bij De Plantage, Smitsweg 311. 20:00 Lezing Guus Kruis, ho meopathie bij CARA, Molenstraat 8C, 4,00. NEFKENS SOEST VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF HEI>IRI;NEEKEN S-SOESTsBV IBirkstraat 30 - 3768 HH Soestl Telefoon (035) 601 23 64 bouwen woonwaren. baam minervaweg 3, tel. 035 54 86 111, www.nijhofbaarn.nl Kijkdagen: Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Vrijdag 19.00-22.00 uur I 1.00-17.00 uur I 1.00-17.00 uur t/m aanv. 19.00 uur Installatie van alle topmerken AIRCONDITIONING. Snelle levering service - Onderhoud. Ook portable modellen direct uit voorraad. Zonder hak- en breekwerk. 0otiis oan Airconditioning en luchtbehandeling Koningsweg 2-29, Soest - 035-6035650 E-mail: lgrift@tiscali.nl wwwJouisvandegr ift. nl In het openbaar zullen ca. 3000 kavels aan kunst, antiek, schilderijen, goud, zilver, kleingoed en diversen verkocht worden. Vaartweg 109, Hilversum. Tel: 035-6247170, Fax: 035-6231623 Internet: www.vanzadelhoff.nl, E-mail: info@vanzadelhoff.nl Hol Molenbeek Soest Burgemeester Grothestraat 32 Woning- en Assurantiemakelaars www.holenmolenbeek.nl 035 601 13 04 Vaste planten uit Vaste planten worden de TREND! kuipplant op het terras gebruikt worden. Vaste planten van het internationaal bekende merk Sam bij u in de tuin. Daarmee haalt u kleurige, fleurige kwaliteit van de hoogste standaard binnen. Ontelbaar veel soorten, ontelbaar veel kleuren. Daar heeft u veeI plezier van! ..j' (varkensvlees) kilo 2 slufcs 3 stuks Voo rdeelpak 32 rollen 250 gram C1000 versvoordeelmarkt Winkelcentrum 'Hartje-Zuid' Geldig t/m zaterdag, druk- en zetfouten voorbehouden- op alle vaste planten uit een PüliSi v - goed uitgezocht Sam jfÜI assortiment, die uw tuin het hele ^ADVIES CENTRUM 7 Dorresteinweg 72 b Soest Tel.: 035 - 601 28 83 tjaar door voorzien van kleur. funda NVM QUALIS "Kijk op onze site" www.buijsregiomakelaars.nl

Soester Courant | 2005 | | pagina 1