rERS fyerdwenen Soest hervonden I mn Van boom naar beeld... /V\ ■ysSü Élr1 ZONNE BRIL? loest 50 jaar geleden) 'Doeproject' Rotaract voor kinderclub IKS Schlagerfestival van 'knotsen' Hospice praat met de buren Enthousiasme op schietbaan De nieuwe moskee op Soest* In historisch vliegtuig over de Heuvelrug De 25.000-ste inwoner. Soester dronken achter stuur optiek verkerk Muziek in Domkerk Bezoekers willen terugkomen bij Bentinck Fonds BOOGSCHIETEN 4 betalen ZONDAG 5 JUNI OPEN De grootste perkplantenkwekerij in de regio! .pagin, iwÓlNSDAG 1 JUNI 2005 SOESTER COURANT PAGINA 9 Deze week in Hervonden Soest een foto die is gemaakt in het cri sisjaar 1926. We zien afgebeeld ten enorm decor in het openlucht theater dat als achtergrond moest fflfflen voor het openluchtspel 'In fiet Teeken des Kruises'. Omdat op tal van andere plaatsen van nis land dergelijke opvoeringen massa's volk trokken, wilde men bok in Soest openluchtspelen gaan geen bijzondere voorwaarderB ng van enkele woningen met karakter. In die gevallen ere voorwaarden voor die I jegeven. Het betreft hier I ïgen, jongerenwoningen, iningen en woningen voor Voldoet u niet aan de in de I stelde voorwaarden, dan zin op de betreffende woning I t) verzoek wordt dan niet er met uw woonbon? g en juist ingevulde woon- i behandeld. Bovendien wordt of u aan alle voorwaarden 'oningzoekende doen nooit reacties mee. Indien er meer igezonden worden alleen de eegenomen in de verdeling, iarbij alles klopt worden door irde gezet. Als u bovenaan de t staat wordt de woning door ïrhuurder aan u aangeboden. a ie woning dan krijgt u via de I n huisvestingsvergunning van ioest, waarvoor u leges ad toet betalen. lid aat :teerd voor een woning, innen 5 werkdagen na i van de reactietermijn de verhuurder. Zondereen 'ief is het niet mogelijk de nnen te bekijken. Het heeft ntijds te informeren naar uw U NIET IN AANMERKING WEN VOOR EEN WONING J GEEN BERICHT!!! oningtoewijzing van de woningtoewijzingen egeven in een overzicht, aangegeven hoeveel reacties ing zijn ontvangen en of de ing of aan een voorrangs- oegewezen. u0p internet weergegeven op welke plaats men is geëindigd." «ngzoekenden vallen is het mogelijk be of sociale gronden een iring te verkrijgen. Slechts perkt aantal gevallen zal verklaring, die slechts van </oor een flatwoning, worden )rmatie hierover kunt u WVS of op de internetsite: mteverdelingnl Soest had immers al een theater, fejegen in een prachtige natuur en ^H|wilde het nieuw leven inblazen. H®|tiefncmer was de kunstschil- ^Hlacques Doeser. Er werd een geinité gevormd, bestaande uit de leren Pastoor Vossenaar, M. Iburg, jjj.van Nes, Mr.J.H. van Doorne, ^pee, C. Haver en J.J. Doeser. )lan was om in augustus 1926 aal vijf en mogelijk tien uit ingen te geven van 'Het Tee- les Kruises', naar de bekende fpman van Barlett. Het stuk speelt de omgeving van Rome, tijdens [rijd der eerste Christenen. De inning van het Christendom jet Heidendom. Er de eerste opvoering zou jtsvinden is er heel wat werk :t. Er moest een garantiefonds ien van 1200 gulden om zeker Ijn dat de kosten gedekt konden pen. Verwacht werd dat de ge- :nte ook zou meedoen. Na veel [oe in de gemeenteraad besloot voor 500 gulden garant te staan, onder voorwaarden dat twee isvoorstellingen zouden worden Jeven tegen ten hoogste 50 cent [tree. De 1200 gulden werden in- jdaad wel bijeengebracht, alleen er dat de Soesters zelf weinig Iden bijdragen. 'erder lezen we uit krantenknip sels, waar we al deze informatie Sandaan hebben, een gedeelte van eea promotiestukje van Pastoor Wossenaar in mooi proza: M|Soest valt nu niet zoo bijster veel te genieten, en het bijwonen van een werkelijk zeer schoon openluchtspel is toch een ander soort genieting dan een toertje in de zweefmolen bijvoorbeeld. Het gemeentebestuur zelf kan uit den aard der zaak ook maar weinig doen om de inwoners der gemeente eens een genoegen te doen; nog zelfs geen voorstel tot belasting verlaging. Er zijn in Soest zooveel dingen waarover te klagen en zoo weinig waarover te juichen valt, dan al leen reeds uit dit oogpunt, om de inwoners van Soest eens te doen genieten van iets artistieks. Iets wat in Soest nog nooit geweest is, en daarboven iets van opvoedende schoonheid, dat aanbevelingswaard is om verwezenlijkt te worden. Men heeft gezien, uit het adres dat de keuze is gevallen, op het bekende stuk: 'Het Teeken des Kruises'. Dit stuk heeft reeds vele successen be leefd als theaterstuk; als openlucht spel in het nog nooit opgevoerd. Ook hierin kan dus Soest de eerste zijn ertoe mede te werken. Het stuk behelst, zeer in het kort geschetst, de geschiedenis van een jonge christin uit den tijd van de christenvervolging, voor wie door een vervolger liefde wordt opgevat. Het behandelt dan den geestesstrijd van dien heiden, die getrokken wordt eenerzijds door zijn liefde tot die christin, die ook weer staat in den strijd tusschen haar liefde voor hem en haar geloof, en anderzijds zich teruggetrokken voelt door de ingewortelde begrippen van zijn ei gen godsdienst en zijn positie als Romeins krijgsman. Tenslotte over wint zowel de liefde, als het geloof en de Romein sterft den martel dood naast zijn geliefde, onder het uitspreken van zijn geloof in den God der christenen, tot welk geloof hem, zoals meermalen is geschied, de heldendeugden der christenen, in het bijzonder de levensreinheid van de christin Mercia, reeds tevo ren hadden getrokken.' Al met al zijn de 9 opvoeringen van 'Het Teeken des Kruises', in 9 tafreelen van Barett, bewerkt door de NV. Groot Tooneel, Directie: Uit de Soester Courant van Vrijdag 3 Juni 1955 rhoopt een serieuze klacht over de woningtoewijzing, - schriftelijk indienen bij s 276, 3760 AG Soest, ter e klachtencommissie. /ragen heeft over het >'teem dan kunt u daarvoor of op de internetsite: 32teverdeling nl Reactienummer 3 rden niet in behandeling genomen. «pi weet het nog niet, maar Poul Mèhorster van de Braamweg 20 fe de 25000ste inwoner van Soest. Dat hij dit niet weet is hem niet fcwalijk te nemen, want hij werd Zondagmiddag om 22 uur 10 ge- Boren en Dinsdagmorgen tegen tien uur aangegeven door zijn va der, de heer W. Niehorster, die niet jjomaar van het gemeentehuis weg kon gaan, maar even moest wach ten, omdat er wat gebeuren ging. Wieden 31 Mei 1955 verscheen voor mij, ambtenaar van de Bur- feelijke Stand in de Gemeente jSfoest".Deze woorden spreekt de Burgemeester zelden of nooit, maar Dinsdagmorgen was het een heel bijzonder geval. Toen had Soest 25.000 inwoners, hetgeen m dertien jaar een aanwas van 5000 betekent. In 1942 waren er 20.000, in 1923 10.000 en in ,1908 werd de vijfduizendste in woner ingeschreven. De Burgemeester sprak de vader toe en overhandigde hem een spaarbankboekje met f 50,- be stemd voor de jonge Poul. De eer ste burger van Soest wenste de laatste burger van Soest het aller beste op zijn levenspad, waarna de wethouders Van Zadelhoff en De Haan, de gemeentesecretaris, ae heer Festen en de heren Engel- barts en Peet de gelukkige vader ëveneens gelukwensten. Twee fotografen waren in de slaapkamer van het echtpaar Nie- ïorster aanwezig en de moeder Sonde haar jongste telg vol trots, erwijl haar man op het gemeen- fhuis was - en zo lang wegbleef was er een grote taart bezorgd, Saarop het getal 25.000 stond, Tbdat men ook op de Braamweg il vrij spoedig wist, dat Poul een feel bijzonder kind was. ölevrouw U. H. Niehorster-Chris- ensen was voor haar huwelijk Deense. In 1946 kwam ze haar acantie in Nederland doorbren gen en in 1948 werd zij de echt genote van de heer Niehorster, die i Amsterdam op het kantoor van Lewis Peat Holland N.V. werk zaam is. In 1949 werd Flemming gebo ren, in 1950 Bart, in 195? Gert, in 1953 het meisje Inger en nu had het eigenlijk weer een meisje moeten zijn, maar jongen Poul is ook hartelijk welkom. Vader, moeder en dokter Tervoert zijn best tevreden, want het is al les uitstekend verlopen, en Poul gelooft het wel. Hij trok zich van al die drukte niets aan en nam nog niet de moeite z'n ogen te openen, toen er een foto geno men werd. Direct na het bekend maken van de heugelijke gebeurtenis werden op verschillende plaatsen de vlag gen uitgestoken, ter ere van Poul Niehorster, de vijf en twintig dui zendste inwoner van Soest. Soester Bromfiets successen. Vorig jaar won de Soester brom fietsrijder B. Jurriëns de sterrit naar Ouwehands Dierenpark, door in 16 uur 440 kilometer te rijden. Dit was een prestatie die er zijn mocht. De heer P. Branderhorst, eveneens een Soestenaar, toonde zich echter op 2e Pinksterdag van nog beter bromfietshout gesne den door van 12 uur in de nacht tot 2 uur in de middag, dus gedu rende 14 uren, 480 kilometer te brommen en daarmede eerste te worden van 300 deelnemers, die de sterrit naar Rhenen maakten. Met 432 kilometer werd de heer Jurriëns thans vijfde. Deze sterrit was georganiseerd door de Nederlandse Bromfiets- bond ter gelegenheid van de Na tionale Bromfietsdag. Soester politiehond. Het certificaat "surveillancehond" werd met 379 punten behaald door de hond van de politie, welke is afgericht door de hoofd agent J.W. Kaspers. Het hoogste aantal punten was 386 en de der de plaats werd met 320 punten bereikt. Er waren 6 deelnemers, waarvan slechts de helft het cer tificaat ontving. Lemaire en Langenaken, zeer voor spoedig verlopen. Een bijzonder succes is geweest' dat Hare Majesteit de Koningin- Moeder, die eerst te kennen had gegeven maar een gedeelte van de voorstelling te willen bijwonen, zoo ingenomen was met het vertoonde, dat Zij tot het einde toe bleef. Aan het einde van de laatste op voering op woensdagavond werden de totaal 70 mensen die hadden meegewerkt nog eens uitgebreid bedankt. Het publiek was opge togen. De hoofdfiguren Marcus en Mercia werd een fraaie ruiker aangeboden. De dames en heren die een dubbelrol speelden, nu eens waren zij christenen en dan weer in de rol van hofhouding, kregen ook veel aplaus. De heren Pieper van Doorne, Doeser en Van Duren die een 'sprekende' rol hadden, iets wat tussen beroepsartiesten niet mee valt, werden uitgebreid bedankt. Verder werd de heer Koelink die zelf de verlichtingsapparaten had gefabriceerd en aangebracht, be dankt. En een speciale hulde voor de heer Doeser, de initiatiefne mer, die ook het hele decor had bedacht en geschilderd. Tot zover de opvoeringen in 1926, die vijf duizend bezoekers had getrokken vanuit Soest en omgeving. Gelukkig zijn er nu anno 2005 ook nog mensen die de laatste jaren ons openluchttheater nieuw leven heb ben ingeblazen. We noemen in het bijzonder mevrouw Berna Kousen maker. Ieder jaar weet zij met een aardig vol programma van toneel, zang, dans en muziek te komen. Aanstaande zondag houden zelfs de samen-op-weg-kerken van Soest hun dienst onder de blote hemel in Cabrio. Hopelijk wordt het zon nige zondag want het weer moet wel meezitten. Deze rubriek wordt namens mu seum Oud Soest verzorgd door Gijs van Brummelen. Reacties: tel. 6012158 of per brief aan de Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Een 29-jarige Soester heeft van de politie een rijverbod gekre gen van vijf uur. Hij werd tijdens een alcoholcontrole in de nacht van donderdag op vrijdag aan de Steenhoffstraat aangehouden. Uit de blaastest bleek dat hij te diep in het glaasje had gekeken. Tegen de dronkaard is een proces-verbaal opgemaakt. Vier eeuwen geleden Daar gaat het al mis: Gij Soest, Roomsch gebleven, Geeft af d'Oude Kerck Aan wie er niet is Gij ploegt dapper voort Schuilt, effent met eg Het land zo het hoort Er kabbelt de Eem Samen heet het op weg Erken nu de dip Geen twijfel, geen zemel Kerk leeg, toon begrip Geef Moslims er eentje Uw loon zij de hemel *Een Soester spiegeltje (4) Op zondag 5 juni biedt de Stichting Dutch Dakota Association de mo gelijkheid met een legendarisch vliegtuig, de DC-3 Dakota, over de Utrechtse Heuvelrug te vlie gen vanaf Schiphol. De geplande route voert deze zondag o.a. langs Bilthoven, Soest, Amersfoort, Veenendaal, Driebergen, Zeist, Utrecht en Breukelen. Tijdens de rondvlucht vliegt het toestel op 1500 voet (450 m.), een hoogte waarop de passagier volop geniet van de details in het miniatuurlandschap dat onder hen voorbij glijdt. Tevens zijn op deze zondag belangstellenden van harte welkom een bezoek te brengen aan de DDA-hangar die op deze 'Dakota Sunday' in het teken staat van luchtvaartkunst. Een historische vlucht is geen middel om van A naar B te ko men, maar een ervaring die een mensenleven meegaat. Gezeten in een comfortabele vliegtuigstoel genieten de passagiers van het for midabele uitzicht, het goedaardige brommen van de 14-cilinder 'Pratt Whitney' stermotoren en van de nostalgische sfeer van weleer. De rondvluchten, die zo'n 45 mi nuten duren, worden uitgevoerd met de PH-DDZ, één van de twee Dakota's van de Dutch Dakota As sociation. Per vlucht kunnen 25 passagiers mee. Deelname kost 125,00 per persoon. De vluchten vertrekken vanaf Schiphol-Oost. Stoel reserveren: afdeling reserve ringen DDA, (020) 60.41.845, of door een e-mail met contactge gevens te sturen aan dda@xs4all. nl, onder vermelding van 'Heu velrug'. Tijdens de Dakota Sunday, die op 5 juni van 13:00 tot 17:00 uur duurt, exposeren verschillende luchtvaartkunstenaars hun werk en is eveneens een groot aantal historische stewardessenunifor men te bewonderen. De toegang is gratis. De afdeling Eemvallei-de Heuvel rug van Rotaract - een club van jonge professionals (18-35 jaar) die is opgericht door de Rotary - heeft weer een actie. Rotaract organiseert sociale projecten en steunt goede doelen. Vriend schap en persoonlijke ontwikke ling staan voorop. Op dit moment telt Rotaract (af gekort RAC) wereldwijd in 151 landen zo'n 180.000 leden. In Ne derland zijn ruim 500 leden actief in zo'n 50 lokale clubs. Rotaract is een actieve, dynamische club. De opbrengst van trainingen gaat naar de bouw van basisscholen voor de allerarmsten in India. Lezingen en excursies worden in samenwerking met Rotaryclubs georganiseerd. De projecten die worden uitgevoerd zijn zeer divers. Ze zijn vooral gericht op fundraising of op het leveren van een directe bijdrage aan maatschappelijke doelen ('doe- projecten'). De Rotaractclub Eemvallei-de Heuvelrug (waarvan ook een aantal jonge Soesters deel uitmaakt) telt op dit moment 12 leden en draait verschillende projecten. Anna Jongbloed uit Soest is projectleider van het nieuwe 'doeproject'. Op 18 juni is er weer een activiteit: het opknappen van een Kinderclubhuis voor Stichting IKS. Deze stichting is eind 2001 ontstaan uit de sa menwerking tussen vier instellingen in Amersfoort (De Rotonde, Blijf van m'n Lijf, Inloop en Dagopvang en het Passantenverblijf). Kinde ren van jonge moeders horen hier zeker bij. Zij vormen de toekomst en moeten zich veilig voelen in een warme omgeving. Rotaract helpt hier een handje bij door het opknappen van een kinderclub die speciaal voor de kinderen gebouwd is. Rotaract zal zich inzetten voor een nieuw toilet, nieuwe vloerbedekking, een nieuw kleurtje op de wand, speelgoed etc. De klusdag waarop dat gaat ge beuren is 18 juni. Meer informatie: Anna Jongbloed, projectleider, e- mail: amersfoort@rotaract.nl. Voor de grootste en mooiste keus ga je natuurlijk direct naar de zonnebrillenwinkel van Optiek Verkerk. Kamp 78-80 Amersfoort Tel. 033-4721719 Rex Gildo, Heino en als klap op de vuurpijl Den- nie Christian gaven zaterdag en zondag het Schla gerfestival van de Plattelandsgenotsknotsen een extra dimensie. Het waren look-a-likes, maar het feest was er niet minder om. Ruim vijfhonderd mensen hosten en zongen mee. Het zomerfeest werd gehouden op het terrein van Rijk en Ida van Doorn aan de Birkstraat. Op de zaterdag vond er aan de Birkstraat een Hol lands Hitfestival plaats, waarbij klassiekers van on- In juni maakt kunstenaar Louis Nienhuis bij de Hazelaar een groot beeld van een tamme kastanje met een lengte van maar liefst drie me ter en een gewicht van 500 kilo. Het hout is afkomstig van het ter rein, gekapt tijdens de nieuwbouw in 2002. Met verschillende gereed schappen wordt het hout zowel machinaal als handmatig bewerkt. Als het beeld klaar is wordt het tentoongesteld bij de Hazelaar aan de Pimpelmees 1. Kom kijken en Louis Nienhuis aan het werk. raak geïnspireerd op donderdag 2 en 9 juni en zaterdag 4 en 11 juni, 11:00-16:00 uur (afhankelijk van het weer). Zo'n dertig toekomstige buren van het hospice aan de Julianalaan kwamen naar de informatieavond die het bestuur van het Hospice Soest-Baarn woensdag jl. belegde in de nabijgelegen 'Witte Boer derij' van de familie Smeeing. Na een korte inleiding van voorzitter Marjan Haak, waarin zij de plan nen uiteenzette, was er uitgebreid gelegenheid tot het stellen van vragen. Met name de parkeerproblematick kreeg veel aandacht. Sommige om wonenden vreesden dat de hoek Julianalaan/Prins Bernhardlaan wel eens onoverzichtelijker zou kunnen worden als er veel auto's geparkeerd worden. 'Er wordt nogal eens hard gereden en dat wordt met name voor kinderen gevaarlijk,' aldus de bewoner van een tegenovergelegen woning. Marjan Haak verwacht niet dat het hospice zoveel verkeer zal aantrekken, maar zegde toe dat aan dit punt uitgebreid aandacht zal worden besteed en dat overlast zal worden voorkomen. 'De buurt zal binnenkort een brief ontvangen waarin de plannen exact omschre ven staan'. Een andere omwonen de vroeg zich af of er regelmatig grotere rouwstoeten vanuit het pand zouden vertrekken. 'Een punt waar we ons nog op moeten beraden, maar we zullen er hoe dan ook voor zorgen dat er ook wat dat betreft geen overlast voor de buurt ontstaat,' aldus Marjan Haak na afloop van de vergade ring. 'Maar daarover nemen we in onze volgende bestuursvergadering een besluit en ook daarover zullen we de buren tijdig informeren. We moesten kiezen tussen een vroegtij dige kennismaking waarbij we het risico liepen niet op elke vraag een antwoord te hebben of een latere waarbij we besluiten zouden moe ten nemen zonder met de buren te hebben gepraat. Het eerste lijkt me verstandiger. Nu kunnen we al vroegtijdig rekening houden met de inbreng van onze buren'. Ook andere vragen over financiën, verbouwing, toelatingscriteria, de taken van de vrijwilligers en de professionele hulpverleners werden naar tevredenheid beantwoord. Het lijkt erop dat het hospice, met een paar kanttekeningen, welkom is aan de Julianalaan. Zaterdag 4 juni: werken van J.S. Bach, o.a. in de bewerking van Kagel en afkomstig uit het Orgel- büchlein (koralen die het kerkelijk jaar volgen). Het saxofoonkwartet opent en besluit het concert met delen uit 'Die Kunst der Fuge' van Bach in een bewerking van Frie- demann Graef. Uitvoerenden: Natan Heikens, sopraansaxofoon; Eefje Benning, altsaxofoon; Heiko Geerts, tenorsaxofoon; Sheila Gor ter, baritonsaxofoon; het koor van de Domcantorij o.l.v. Remco de Graas en Domorganist Jan Jansen. Het tweede deel van dit concert vindt plaats op 25 juni. Aanvang: 15:30 uur. Toegang gratis; bijdrage naar draagkracht (gem. 5,00). Soester Courant tachtig jaar thuis in Soes(terberg) De boogschutters van het Bentinck Fonds kunnen de komende tijd extra toeloop verwachten. Veel belangstellenden tijdens de open dag waren zo enthousiast dat ze aankondigden terug te zullen ko men op een van de clubavonden. Het waren vooral kinderen die, onder begeleiding, een kijkje kwa men nemen. Zij mochten natuurlijk zelf uitproberen hoe het is om op de roos te mikken. Het Bentinck Fonds schat dat de open dag zeker twintig nieuwsgierigen trok. Onder hen geen mensen uit de doelgroep van minder validen. Verder kwa men ook voetbalsupporters een kijkje nemen. Zij waren op sport park Zonnegloren voor een beslis singswedstrijd tussen twee clubs van buiten Soest. De boogschutters komen elke vrijdagavond bijeen op het terrein naast de staantribune van WZ'49. Tot het najaar zijn ze daar telkens van 19:30 tot 22:00 uur te vinden. Voor meer inlichtingen kan contact worden opgenomen met voorzit ter René Bouhuis, tel. 6022175, of penningmeester Pim van der Meer, tel. 5422079. der anderen Jacques Herb en De Havenzangers uit de boxen van de uitverkochte tent schalden. Gestoken in lederhosen kwamen veel feestgangers een dag later terug om te kijken en luisteren naar Duitse smartlap pen. Het cabaretduo Gart en Jans beet het spits af, Henkie Schlager zorgde voor de aftrap van het Duits talige deel. Carnavalsvereniging De Plattelandsge notsknotsen is van plan er een jaarlijks terugkerend zomerfeest van te maken. Let op de vele aanbiedingen in de kas! Kortenhoef, Kromme Rade 6, tel. 035 - 656 38 37. Iedere werkdag geopend van 08.00 tot 17.30 uur. Vrijdag koopavond tot 20.30 uur.

Soester Courant | 2005 | | pagina 9