9 Nijhoff wisselt wellicht van fractie r ft 4.95 6.99 4.49 2.19 1.99 Draagvlak Hart voor Groen ontbreekt In Soest zegt 55 nee tegen EU-grondwet Van Hofslot 'wraakt' bezwarencommissie NIJHOf Van de Graaf SUCCESVOL VERKOPEN? WOENSDAG 8 JUNI 2005 83e JAARGANG NO. 43 DEZE WEEK Opkomst ruim 68 Unieke mogelijkheid van politieke transfer Stortbui van bezwaren Bouwaanvraag afgewezen NU NAAR NIJHOf 20% korting op alle wandtegels, kluizen en brievenbussen V erkeerscontrole SOESTER KALENDER OPEL-©- "DE SOESTER" NU GROTE PLANTEN Woningmakelaardij -Taxaties Hypotheken - Assurantiën ^Hol Molenbeek Laten we het eens NIET over Europa hebben! DESKUNDIG ADVIES Teehnisi Verse zalmfilet Varkensfiletlapjes Domaine Favor Saucijzenbroodjes Clementines Bel voor een goed gesprek 035 6032737 REGIOMAKELAARS SOESTE cou Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 9,25 - Buiten Soest 18,50 - Losse nummers 0,65 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel 3 Verzet tegen bouw moskee gaat door. Bureau Zorgbemiddeling open. Stemming Europese grondwet. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel 4 Actueel 5 Vluchtelingenwerk Soest wil verder als sociaal-juridisch steunpunt. Provincie wil 21,5 miljoen uit geven voor 20 ecoducten. Hospice Soest vaart wel met Haringparty. Familieberichten 6 Op Soest 9 Ramp ging aan wegverbetering vooraf. Nieuwe natuurgidsen bij IVN. Veel belangstelling bij uitvaart pastor Herman Goddijn. Varia Een zeer ruime meerderheid van de Soester kiezers heeft vorige week - net als in de meeste an dere Nederlandse gemeenten - 'nee' gezegd bij het referendum over de Europese grondwet. In totaal bleken 12.652 inwoners (55,37 tegen te hebben ge temd; Voor stemden er 10.198 (44,63 In de loop van de dag tekende zich al ene ruime opkomst af. Uiteindelijk bleek die op 68,28 uit te komen. Dat is in elk geval heel wat meer dan bij de verkiezingen voor het Europees Parlement, vorig jaar, toen de opkomst ongeveer 35 be droeg. Bij de Tweede-raadsver kiezingen van 2002 haalde Soest een opkomst van ongeveer 65 dus de belangstelling van de kiezers lag in dezelfde orde van grootte. Ter vergelijking: de Tweede-Kamerverkiezingen van 2003 trokken zo'n 80 van de Soester kiezers naar de stembus. Het Soester referendum over het ecoduct (om het maar even kort te formuleren) haalde in januari j.1. een opkomst van 38 Om kwart voor tien waren woensdagavond de uitslagen van alle kiesdistricten binnen bij het hoofdstembureau in het gemeentehuis. In de raadzaal waren de uitslagen van de te levisie op groot scherm te vol gen, maar er was niet veel meer dan een handjevol geïnteres seerden - waaronder uiteraard veel plaatselijke politici. Bur gemeester Janssen was in zijn nopjes met de hoge opkomst en stelde tevreden vast dat zich bij de stemming geen enkele on volkomenheid had voorgedaan. Technisch en organisatorisch is het heel goed verlopen,' aldus Janssen, die verder vaststelde dat het onderwerp ook in Soest kennelijk 'leeft'. 'Nou,' stelde D66-raadslid Wim Roest vast, 'je kunt in elk geval zeggen dat het referéndum leeft...' De bur gemeester: 'Dat is een politie ke uitspraak en die doe ik dus niet.' Een nadere bestudering van de uitslagen per stemdistrict leert dat van de 25 stembureaus er slechts vijf een meerderheid aan voorstemmers telden. Die ble ken te vinden in Residence Sou- veraine, Credo en Mariënburg (alle drie Soestdijk) en de Lud- gerusschool en het parochiesec- tariaat aan de St. Willbrordsus- straat (beide Soest-Zuid). De conclusie ligt voor de hand dat ook in Soest de wat meer 'wel gestelde buurten' de meeste ja- stemmers hebben geleverd. Wellicht doet in Soest de unieke situatie zich voor dat een raadslid tijdens een zittingsperiode van vier jaar van partij wisselt. De primeur is dan weggelegd voor Gert Nij hoff die onlangs uit de fractie van Soest2002 stapte en binnen twee weken een besluit neemt over zijn politieke toekomst. Puur om procedurele redenen heeft hij burgemeester Koos Janssen te kennen gegeven dat hij doorgaat als Lijst Nijhoff. Binnen anderhal ve week tot twee weken hakt hij de knoop door. 'Er zijn drie mogelijk heden. Of ik stop helemaal, of ik ga alleen door of ik sluit me aan bij een andere fractie'. In het eerste geval zou hij zijn zetel ter beschikking stellen aan Soest2002 die dan een opvolger kan aanwijzen. Nijhoff laat niet het achterste van zijn tong zien, maar erkent dat hij de ambitie heeft om door te gaan in de ge meentepolitiek. Hij zegt het zich niet te kunnen voorstellen dat hij de laatste negen maanden voor de gemeenteraadsverkiezingen als eenmansfractie doorbrengt. Hij lijkt er dan ook de voorkeur aan te geven om zich te voegen bij een andere fractie. Nijhoff acht het niet ondenkbaar dat hij aanhaakt bij een college partij, maar hij wil geen politieke richting aangeven. Voert hij al ge sprekken of onderhandelingen? 'Je oriënteert je hier en daar.'-Wordt hij met open armen ontvangen? 'Ik heb nog niemand afwijzend zien reageren.' Twee weken geleden verliet Nijhoff plotseling de fractie van Soest2002. De avond voor de publicaties in de pers lichtte hij Teun Middelkoop in. Volgens de fractievoorzitter van de grootste oppositiepartij had Nij hoff niet meer gezegd dan: ik stop er mee en een bericht daarover heb ik al naar de pers gestuurd. In zijn verklaring aan de pers stelde Nijhoff dat de wijze van politiek bedrijven van Soest2002 niet past binnen zijn cultuur. Inhoudelijk wilde hij daar verder niets over kwijt. 'Het verschil van inzicht is meer een kwestie van stapelen, de oorzaak ligt in een aantal zaken, waardoor ik het voor mezelf niet langer kan verantwoorden deel uit te maken van deze partij.' 'Niet fatsoenlijk' Soest2002 dankte bij monde van Middelkoop de inzet en deskun digheid die Nijhoff in de afgelo pen ruim drie jaar inbracht. Maar het bestuur en de fractie van de partij herkennen zich niet in de motivering van diens besluit. De partij noemt het onbegrijpelijk en niet fatsoenlijk dat Nijhoff zijn ze tel blijft bezetten, terwijl hij niet met voorkeursstemmen is geko zen. 'Immers, de burgers hebben bewust hun stem gegeven aan Soest2002 en niet aan de heer Nij hoff, aldus Middelkoop. Nijhoff kan zich de teleurstelling van Soest2002 wel voorstellen, maar vindt niet dat het onfatsoen lijk is om de zetel te behouden. 'Ais dat zo zou zijn, dan zou het wel fatsoenlijk zijn geweest als ik 25 voorkeursstemmen meer had gekregen, want zoveel stemmen scheelde het geloof ik. Ik heb dit besluit genomen, maar heb er met veel mensen over gesproken en ik heb verder nog geen enkele nega tieve reactie gekregen', zegt het Soesterbergse raadslid. Hij sluit niet uit ik sluit niets uit') dat zijn naam in maart op de kies lijst van een andere partij staat. 'Als er eentje is die me wil hebben.' Stijlvol slot bevrijdingsfeesten. Griftland-leerlingen ontspan nen zich in afwachting van uit- Soesterberg Frisse start van avondvier- Soesterberg komt met eigen plan 'Hart voor Groen'. Verkeersfeest Postiljonschool. Enquête jongerenplek. Sport Kampioenschap MHC Soest onbetwist. Smeeing/BDC loopt zware averij op. Eemvogels: gezelligheid troef. Prikbord 17 Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. Anton van Hofslot, de Birkstraat- bewoner die volgens de gemeente illegaal een woning in zijn oude koeienstal heeft gebouwd, wil niet dat de gemeentelijke bezwaren commissie het bezwaar behandelt dat hij heeft ingediend tegen de afwijzing van zijn bouwaanvraag. Hij vindt die commissie partijdig. Van Hofslot heeft het College van B. en W. deze week schriftelijk op de hoogte gebracht van zijn 'wra king'. Hij wil dat zijn bezwaar be handeld wordt door een onafhan kelijke commissie van advies, zoals ook in omliggende gemeenten vol gens hem wel gebeurt, 'opdat on eigenlijk gebruik van de macht van het college kan worden voorkomen'. Hij is overtuigd geraakt van de par tijdigheid van de commissie in de inmiddels meer dan 15 jaar durende communicatie met de gemeente, 'die altijd onder verantwoordelijk heid van één en dezelfde ambte naar plaatsvond', zoals hij schrijft. Van Hofslot draagt geen nieuwe argumenten aan, maar meldt op nieuw dat de PPC destijds wel de gelijk bewoning heeft genoemd als een van de mogelijkheden voor het gebruik van het pand, maar dat de gemeente alle bouwmogelijkheden 'zonder de bereidheid tot con structief overleg' verwijderd heeft. En hoewel Soest de inrichting van het pand bestreed werd het intus sen voor de OZB wél als woning getaxeerd, aldus Van Hofslot, en moest hij die nog betalen ook. Volgens hem heeft wethouder Bart bouwen woonwaren. baarn minervaweg 3, tel. 035 54 86 111, vyww.nijhofbaarn.nl Krol op basis van onjuiste voorlich ting aan de raadscommissie R.Ö. de uitoefening van bestuursdwang door gedrukt en al bij voorbaat gezegd dat de bouwaanvraag zou worden ge weigerd, zoals Krol - aldus nog steeds Van Hofslot - de raadscommissie ook al onjuist had voorgelicht over de mogelijkheid van woningen in voormalige agrarische gebouwen. Geen enkel vertrouwen Van Hofslot meent dat het Col lege met zijn recente weigering van de bouwaanvraag een juridi sche uitspraak oneigenlijk gebruikt en daarmee de behandeling opzet telijk vertraagt. Hij heeft dan ook 'geen enkel vertrouwen in de be reidheid van het College om op enigerlei wijze aan het bezwaar te gemoet te komen'. Hij verzoekt B. en W. via mr. G. Spruit (voorzitter van de klachtencommissie) en me diator E. van Luxzenburg (die de gemeente heeft ingeschakeld om de uitoefening van de bestuurs dwang 'communicatief te begelei den', zoals het is omschreven) een onafhankelijke commissie van be zwaar in te stellen. Hij besluit zijn brief met de opmerking- dat dan weer wel - dat hij vertrouwt op de medewerking van het College. De politie heeft op maandagoch tend op de Stadhouderslaan en de Middelwijkstraat een gordel- en snelheidscontrole gehouden. In totaal werden 146 automobilisten gecontroleerd. Er werden twaalf bekeuringen uitgedeeld voor het niet dragen van de gordel en vier voor overschrijding van de maxi male snelheid van 50 km/u. De boodschap aan de commissie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu (ROVM) liet geen enkele ruimte voor twijfel; zet bet bestem mingsplan Hart voor Groen voor lopig in de ijskast. Op dit moment is er onvoldoende maatschappe lijk draagvlak voor in Soesterberg. Nog afgezien van de vele vragen, onzekerheden en onduidelijkhe den is het zeer de vraag of het plan in juridisch opzicht wel deugt. Ook daarom is het volgens een aantal insprekers beter om zorg vuldiger dan de gemeente tot nu toe heeft gedaan op de door en/of namens 67 belanghebbenden inge- diende bezwaren te reageren. Deze geluiden vielen maandagavond in het Cenakel in Soesterberg te be luisteren tijdens de hoorzitting over het bestemmingsplan Hart voor Groen. Een groot bezwaar was dat de bezwaarden de stukken voor de hoorzitting van 6 juni pas op 2 juni hadden kunnen inzien, de mees ten alleen via internet. Maar ook overigens is er tot nu toe sprake geweest van gebrek aan communi catie van de zijde van de gemeente, vonden sommige insprekers. Ook die moet volgens hen veel beter als de gemeente maatschappelijke haalbaarheid wil bereiken. Dit is zeker mogelijk, maar dan zou ook het al eerder door de Werk groep Toekomstvisie Soesterberg (WTS) gepresenteerde plan voor het dorp, aangevuld met die van het Comité Totaalplan Soesterberg nog eens tegen het licht gehouden moeten worden. Anders heeft het geen zin het aan de bevolking voor gelegde plan Hart voor Groen ver der in procedure te brengen. Een plan, waarvan -afgezien van de vele financiële onduidelijkheden- de fi nanciële haalbaarheid ook niet is I. Eén van de insprekers vóórspelde dat uitvoering van het plan financiële schade toebrengt aan de inwoners van Soest en Soesterberg. Het opofferen van natuur in Soesterberg voor aanleg van be drijventerrein en grootschalige woningbouw is een aanlag op het kwetsbare milieu van de Utrechtse Heuvelrug. Het plan heeft een sterk negatief effect op leven en wonen in Soesterberg. De betrokkenheid van de inwoners bij het plan is groot, wat wel is gebleken uit de opkomst bij het referendum over het ecoduct. Dit kwam uiteraard ook weer ter sprake, waarbij één van de inspre kers erop. wees dat juist voor de duurste oplossing is gekozen wat de locatie betreft. De gekozen plek, bij Sauna Soesterberg, vergt een investering van 18 miljoen euro. Hiervoor is volgens hem ge kozen omdat de maatschappelijke impact ('zo weinig mogelijk be trokkenen die weerstand kunnen bieden') hier het geringst is, terwijl een ecoduct bij De Meijerij (voor 12 miljoen) maatschappelijke pro blemen zou geven en bij Zon en Schild (9 miljoen) te veel bestuur lijke rompslomp. 'Bespaar die 6 tot 9 miljoen door voor de goedkoop ste oplossing te kiezen en steek dit Tientallen Soesterbergers hadden maandag wel wat aan te merken op het bestemmingsplan Soesterberg. De leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu luisterden en debatteren er dinsdag 14 juni over. Foto: Herman van Dam in de kern van Soesterberg, dan creëer je een maatschappelijk draagvlak,' zo kreeg de commissie als advies mee. (Lees verder op pagina Soester- berg) De Soester Kalender biedt vereni gingen en instellingen in Soest ge legenheid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'weekagenda' te melden. Donderdag 9 juni Geen opgaven. Vrijdag 10 juni Historische fietstocht VW, Steenhoffstraat 9B, 4,50. 13:00 Feest bij Arkemeyde, Hellingweg l. I 14:00 Vaderdagbingo 55+, De Klarinet, Klarinet 39, 3,00. Zaterdag 11 juni 21:00 Jazzconcert Sjoerd Dijk huizen Kwartet, Artishock, Steen hoffstraat 46A, 7,00. I Zondag 12 juni 11:30 Lustrumconcertfestival, Cenakel, Amersfoortsestraat 18, Soesterberg. 14:00 IVN-wandeling over Eng en Brink, start Oude Kerk, Toren straat 1. 14:30 Concert 'Toont Goed', Mariakerk, Burgemeester Gro- thestraat 76. 20:00 Cabaret Hassan's Angels: 'Schijn', Cabriotheater, Soester- bergsestraat 140, 15,00. 20:30 Film (digitaal), Artishock, Steenhoffstraat 46A, 3,50/5,00. Maandag 13 juni 20:30 Film 'Bin Jip', Artishock, Steenhoffstraat 46A, 3,50/5,00. I Dinsdag 14 juni 10:00 Open les Klein Soester (vrouwen)koor, Gildehuis, Steen hoffstraat 46. Woensdag 15 juni 10:00 Excursie Zonnestraal Hilversum, Soester Kring (start 9:00/9:15 uur NPB-parkeerplaats Pieter de Hooghlaan), 8,50. 14:00 Waterspelmiddag kinder boerderij Veenweide, Vedelaarpad 53, 1,00. 14:30 'Ali Baba en de zeven rovers', Cabrio-theater, Soester- bergsestraat 140, 5,00 (kinde ren met kortingbon Soester Cou- rant 3,50). 15:00 VW-paardendag, de Paardenkamp, Birkstraat 96, 5,50/7,00. 18:30 Presentatie kleutercursus de Hoge Hoed, Idea-theater, Wil- laertstraat 49. NEFKENS SOEST VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF HENKI .NEFK ENSÉS0'ESirLB IBirkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 d~£j CHEVROLET Kostverlorenweg 1 - Soest Tel. 035 - 6021064 www.soester.nl r 7^ 7u* 7^» 7#* 7^ 4* Heerlijk geurende L^Wf ENDEL pot maat 0 15 cm.... too POTGROND EN TUINAARDE grote baal1.00 Kwekerij Groeneveld 300 m na Scouting Buitenzorg ingang Kwekerij Groeneveld aan de linkerkant. Amsterdamseweg 57A Baarn. Tel.: 035 - 543 11 02 »i* 77^ 7^» Hol Molenbeek Soest Burgemeester Grothestraat 32 Jj/ Woning- en Assurantiemakelaars www.holenmolenbeek.nl 035 601 13 04 ...de Oosterse Dagen! Zaterdag 18 juni en zondag 19 juni is het weer Oosters gezellig bij 't Vaarderhoogt. Meer Oosterse informatie vindt u volgende week in deze krant! Installatie van alle topmerken AIRCONDITIONING. Snelle levering service - Onderhoud. Ook portable modellen direct uit voorraad. Zonder hak- en breekwerk. jSouis aan Airconditioning en luchtbehandeling Koningsweg 2-29, Soest - 035-6035650 E-mail: lgrift@tiscali.nl www.louisvandegrift.nl 500 gram De mooiste Franse rosé uit de Var Vers afgebakken 4 stuks 2 netten a 1 kilo C1000 versvoordeelmarkt Winkelcentrum 'Hartje-Zuid' Geldig t/m zaterdag, druk- en zetfouten voorbehouden- Dorresteinweg 72 b Soest Tel.; 035 - 601 28 83 funda NVM QUALIS "Kijk op onze site" www.buijsregiomakelaars.nl

Soester Courant | 2005 | | pagina 1