na 69 39 79 99 I Visser Verzet tegen bouw moskee gaat door Hogere drempel referendum Plannen genoeg voor de Staringlaan Bureau Zorgbemiddeling open Soest2002 wil snel aanpak van overlast en vernieling buurtpark VOORDELIG! T WIPE i DESIGN APPELEN ISMflDDEL :S LUIERS ZIEBONEN BIEFSTUK <0 YOGHO IRTDRANK ièï-Mi 4Veel burgers in de fout met bestrijdingsmiddelen' Actiecomité: 'Kosten gelijk maar inkomsten hoger' PAGINA? I WOENSDAG 8 JUNI 2005 SOESTER COURANT PAGINA aj NVM zak 5 kilo Honderden buurtbewoners kondigen planschadeclaims aan Zo stemde Soest over de Europese grondwet In e-mail s.v.p. foto's/plaatjes apart houden Waterschap constateert overtredingen Meningen van lezers I Gemeenteraad scherpt verordening aan Inbrekers Archief Soest Gehaktdag Raad debatteert deze maand over toekomst korfbalterrein Automobilisten onder invloed Alleen achter een goede naam staat NVM PitoO log meer gouden munt aanbiedingen vindt u in onze folder! pak 2 rollen 0 0.19/kilo ie, pak 1500 gram, tabiets 30 stuks of aar, flacon 1500 ml 21 Flex of Convertibles pak 500 gram 01 500 gram 4 aardbei of perzik literpak Het verzet tegen de beoogde bouw van de Fatih moskee aan de Vrij heidsweg kent geen grenzen. Hon derden Soesters hebben schrifte lijk geageerd tegen de voornemens en zuilen na de zomervakantie, wanneer de officiële inspraakpro cedure van start gaat, massaal van zich laten horen. locster M.G. Bibo heeft een poosje ;eleden in zijn eentje al vierhonderd landtekeningen verzameld en op iet gemeentehuis afgegeven. Het gaat daarbij om zowel eigenaren ils huurders van woningen aan de ohannes Poststraat en omgeving. lun voornaamste bezwaar is dat de oenstrook langs de Vrijheidsweg jgedeeltelijk moet plaatsmaken als "iet gebedshuis voor de Turkse is lamieten wordt gebouwd. Ook voor de zestig geplande par keerplaatsen zal er eerst gekapt loeten worden. Bibo vreest dat er uiteindelijk wel honderd par keervakken komen, zodat er nog meer kaalslag zal plaatsvinden. De omwonenden verwachten dat veel meer moskeebezoekers de auto zul len nemen, omdat ze straks verder weg wonen. Bibo denkt zelfs dat ook Baarnse Turken naar de Soes- ter moskee zullen komen, omdat de bouw van een gebedshuis in hun woonplaats onlangs is afgeketst. Bibo is een van de buurtbewoners die nu uitkijkt op de bomen die in de jaren zeventig werden geplant. Hij stelt nadrukkelijk dat het pro test niet is gericht tegen de moskee als zodanig. 'Natuurlijk gun ik deze mensen hun moskee. En een mi naret hoort daarbij, maar niet op deze plek. Als er een kerk, een sportcentrum of een school zou worden gebouwd, waren we ook in verweer gekomen. De groenstrook mag niet worden aangetast. Kap pen van bomen is geheel in strijd met het groenstructuurplan. Dat plan zou vanaf maandag ter in zage liggen in het gemeentehuis, maar toen ik daar kwam, wisten ze nergens van.' Politiebureau Volgens Bibo en vele andere buurt bewoners zijn er genoeg alterna tieve locaties in Soest te vinden, waar de moskee kan worden gere aliseerd. Bibo noemt onder meer '-t pk Vf v* j 7- - v. Stemdistrict Voor Tegen 1 Gemeentehuis 358 44,14 453 55,86 2 le v.d. Huchtschool 438 48,99 456 51,01 3 Résidence Souveraine 601 58,07 434 41,93 4 Credo 668 59,91 447 40,09 5 Emmakerk 337 36,63 583 63,37 6 PWA-school 328 36,90 561 63,10 7 Molenschot 487 47,14 546 52,86 8 Mariënburg 463 56,19 361 43,81 9 De Rank 470 46,17 548 53,83 10 Ludgerusschool 632 60,31 416 39,69 11 Parochiesecretariaat 641 52,76 574 47,24 13 3e v.d. Huchtschool 456 43,30 597 56,70 14 De Plantage 344 40,42 507 59,58 15 De Open Hof 454 40,46 668 59,54 17 O.C. Klaarwater 454 42,19 622 57,81 18 O.C.De Klarinet 278 39,94 418 60,06 19 De Bron 327 32,31 685 67,69 20 De Buut 363 37,27 611 62,73 21 Insingerschool 471 42,36 641 57,64 22 'De Zwaluw' 390 38,50 623 61,50 Soesterberg 25 De Drie Eiken 403 43,76 518 56,24 26 Carolusschool 346 33,89 675 66,11 27 Officierscasino 489 40,85 708 59,15 Totaal gemeente Soest 10198 44,63 12652 55,37 Opkomst 56,32% 63,20% 77,91% 79,10% 61,02% 71,35% 66,18% 70,03% 69,02% 73,53% 75,76% 68,16% 53,54% 69,89% 70,46% 68,57% 67,22% 67,59% 70,18% 70,85% 66,50% 63,97% 72,27% 68,28% Van tijd tot tijd bereiken ons via de e-mail persberichten en aankondigingen waarvan de tekst ook foto's of andere plaat jes bevat. In het algemeen is het lastig, soms zelfs onmogelijk om die te lezen. Ons dringend verzoek aan de 'leveranciers' is dan ook om foto's/plaatjes (bij voorkeur in jpg-formaat) voortaan apart te houden van de tekst (liefst in Word) en ze als losse bijlage mee te sturen. Wij rekenen graag op ieders medewerking. Redactie het politiebureau ('dat wordt maar gebruikt door een paar recher cheurs') en het gebouw van me ander Medisch Centrum aan de Dalweg. De aanwezige diensten kunnen desnoods verhuizen naar Meander, of omgekeerd naar het politiebureau', aldus de Soester. Hij maakt deel uit van de burger werkgroep die het gemeentebestuur adviseert over het plan. Bibo vindt dat er helemaal niets is gedaan met de opmerkingen en suggesties van de buurtbewoners. Er liggen nu twee varianten, maar geen van die twee komen uit de koker van de omwonenden. Zij willen het liefst dat de moskee elders in Soest wordt' gebouwd, maar zijn voor de eerste bespreking al geconfronteerd met het uitgangspunt dat de moskee aan de Vrijheidsweg moet komen. Dienstwoning Afgezien van dat feit vinden de buurtbewoners dat er beslist geen dienstwoning voor de imam en een winkel bij de moskee gebouwd mogen worden. Als het gebeds huis dan per se toch aan de Vrij heidsweg zal komen, dan geven ze de voorkeur aan de hoek met de Industrieweg. Daar staan minder bomen. Van de hangplek voor jon geren, die er onlangs is neergezet, wordt volgens Bibo nauwelijks ge bruik gemaakt. 'Ik heb zelf vierhonderd handte keningen verzameld, maar ik sta ook volledig achter het actiecomité Groenstrook moet blijven. Ik be grijp het probleem van het moskee bestuur, maar dat kan en mag niet betekenen dat de leefomgeving van de bewoners wordt aangetast.' Bibo stelt dat 150 mensen uit de buurt op het gemeentehuis hebben aangekondigd dat ze een claim voor planschade zullen indienen. Als het tot een bouwvergunning voor de moskee komt, dan zal de gemeente daarin volgens de standaardformu le laten opnemen, dat de vergun ninghouder moet opdraaien voor eventuele planschade. De groenstrook langs de Vrij heidsweg mag niet worden aan getast, vinden buurtbewoners. Ze zijn tegen de bouw van een moskee of welk ander gebouw dan ook op die locatie. Medewerkers van Waterschap Vallei Eem constateren gere geld overtredingen bij het gebruik van bestrijdingsmiddelen, vooral door particulieren. Ze lezen de ge bruiksvoorschriften onvoldoende en gebruiken de bestrijdingsmid delen te dicht bij wateren, op de sloottaluds of zelfs in sloten. Dat is strikt verboden. Meestal gaat het om het middel Round Up. Dat mag bijvoorbeeld wel op verhardingen worden toe gepast, maar niet in of bij water. Als het middel in het water terecht komt, verstoort dat het natuurlijk evenwicht in het water en kan het waterplanten of -dieren doden. Dat is zeer ongewenst omdat het de waterkwaliteit negatief beïnvloedt. Het waterschap vermoedt dat het merendeel van de overtredingen uit onwetendheid voortkomt. Op de verpakking staat vaak alleen hoe en waar het mag wel worden toegepast, maar niet expliciet dat het niet in of bij watergangen mag worden gebruikt. Op grond van de Wet verontreiniging oppervlakte wateren is dat verboden. Ook agrariërs maken zich af en toe schuldig aan het gebruik van bestrijdingsmiddelen te dicht langs sloten en op sloottaluds. Agrari-r ers zijn na de uitgebreide voor lichtingscampagne over het zoge heten Lozingenbesluit open teelt en veehouderij wel op de hoogte van de regels. Als het waterschap een overtreding constateert bij een agrariër of een burger, kan die een proces-verbaal verwachten. Het Openbaar Ministerie bepaalt de hoogte van de boete. Het is niet meer zo gemakkelijk oni een referendum in Soest af te dwingen. Met een groot aantal wij zigingen in de verordening heeft de gemeenteraad een hoge drem pel opgeworpen voor het houden van een volksraadpleging over een raadsbesluit. Niet minder dan 75 artikelen zijn in de nieuwe referendumverordening opgenomen. In de oude stonden er slechts vijftien. Zelfs menig raadslid vindt dat de nieuwe verordening voor velen niet of nauwelijks te begrijpen is. Het aantal verwijzin gen naar hoofdstukken, artikelen (eerste lid, onder a, b, c of d, derde alinea, vierde gedachtestreepje) uit de Gemeentewet zijn niet op de vingers van tien handen te tellen en maken de verordening 'onlees baar'. Burgemeester Koos Janssen heeft de gemeenteraad beloofd om een samengevatte, begrijpelijke versie te laten opstellen, zodat de burger weet waar hij aan toe is. Doel van de aangescherpte verordening is, dat niet zomaar voor elk 'wisse wasje' een duur en tijdrovend refe rendum kan worden afgedwongen. Raadsbesluiten die te maken heb ben met bijvoorbeeld belastingen,- personen of gemeentebeleid vallen buiten de mogelijkheden. Hetzelfde geldt voor het uitvoeren van wet ten, bindende voorschriften die onderdeel uitmaken van bestem mingsplannen, of besluiten die be trekking hebben op civielrechtelijke oveeenkomsten. Voor de PvdA ging de belofte van Janssen overigens niet ver genoeg. De fractie pleitte donderdagavond voor uitstel van besluitvorming, maar kreeg daarin alleen de frac ties van Soest2002 en D66 mee. GGS, WD, CDA, GroenLinks en CU/SGP vonden dat niet nodig en stemden in met het voorstel van het college. De verordening betreft het cor rectief raadgevend referendum. De oude was vastgesteld in 2002 en gekoppeld aan de landelijke Tij delijke Referendumwet die per 1 januari jl. is vervallen. Omdat in 2003 al bekend was dat de Tijdelijke Referendumwet zou worden teruggedraaid, stelde de gemeente toen een eigen referen dumverordening vast, die ook nu van kracht zou zijn. De ervaringen met het in januari gehouden refe rendum zijn echter van dien aard, dat de gemeente het nodig vond de bepalingen aan te scherpen. Om een referendum af te dwingen is in eerste instantie de steun van 0,7 procent van de stemgerech tigden nodig. Dat komt neer op circa 250 handtekeningen. In de tweede ronde moeten ongeveer 2500 handtekeningen worden in gediend, alvorens het licht op groen kan worden gezet. Om de uitslag van een referendum rechtsgeldig te maken, moet de meerderheid uit minimaal dertig procent van de stemgerechtigden bestaan. Dan nog kan de raad bepalen of ze de uitslag al dan niet overneemt. Soest2002 wil opheldering van het college over herhaaldelijke vernie lingen aan buurtpark Koningsva ren en de overlast door jongeren die er vertoeven. De partij heeft andermaal vragen gedeponeerd bij het college, en verwacht dat er op korte termijn actie wordt on dernomen. Mede aanleiding voor de vragenlijst zijn uitspraken van een gemeen teambtenaar die in de Gooi- en Eemlander: 'Het lijkt hier wel een oorlogsgebied', zou hij hebben gezegd. En: 'We zijn even gestopt met herstellen.' En: 'Het buurtpark was bedoeld om jongerenoverlast op te lossen, maar blijkt nu zelf overlast te creëren.' Het buurtpark wordt stelselmatig gesloopt, is de conclusie. Onder meer de oevers van de watergangen moeten het voortdurend ontgelden. Soest2002 wil weten hoe het zit met de gebruiksregels die zijn op gesteld voor het park dat tussen de Koningsweg en de Valeriaan- straat ligt. Een jaar geleden, toen Soest2002 ook al aan de bel trok, waren die nog niet besproken met de doelgroep. De partij vraagt of dat inmiddels is gebeurd. Tevens verzoekt ze het college uit leg te geven over hoe het er voor staat met de beheergroep, waarin behalve een wijkcoördinator, een wijkagent en medewerkers van Stichting Balans ook vertegenwoor digers van de jongeren zitting zou den nemen. 'Wat zijn de concrete resultaten en welke ervaringen zijn er met betrekking tot de naleving van de regels?' vraagt Soest2002. Ze wil van burgemeester en wet houders op een rijtie kriieen hoe vaak er het afgelopen jaar sprake is geweest van overlast en hoeveel de schade bedraagt als gevolg van vandalisme in het buurtpark én of er gerelateerde schade is aan woningen in de buurt en aan de naastgelegen basisschool. Volgens Soest2002 is het 'presti gieuze en geldverslindende buurt park' een fiasco gebleken. De partij voelt zich nu dan ook in de ma ling genomen door het college dat vorig jaar nog niet kon aangeven wat de concrete schade in de eerste zes maanden was. In die periode werd zesmaal melding gemaakt van overlast. Soest2002 wil nu ook van het col lege horen welke maatregelen het op korte termijn zal gaan nemen om overlast en vandalisme tegen te gaan. Hulde aan die grandioze speur ders van de politie regio Eemland Noord voor het inrekenen van die inbrekers in Baarn. Als je met zo veel overmacht komt, moet je toch haast wel op het goede spoor zit ten. Nu begin ik pas te begrijpen dat gordelcontroles en snelheids controles zoveel personeel vragen. Daar komt namelijk ook het nodige bij kijken. Verder heb ik er wel begrip voor als er iets fout gaat. Als je zo vaak het verkeer controleert, dan ga je namelijk het echte speurwerk ver leren. J.V. ten Haaf Met verbijstering hebben wij kennis genomen van het artikel dat, onder de kop 'Genealogenclub: Archief Soest naar historisch centrum Eem land', in de Soester Courant van 1 juni 2005 verscheen. De brief in kwestie, die ik bij een bijeen komst van de afdeling Utrecht van de NGV via de secretaris te horen heb gekregen, heb ik mondeling met een aantal van de bestuursle den van de afdeling Amersfoort bij een bijeenkomst in Hoogland be sproken en daar mijn ongenoegen kenbaar gemaakt. Het feit dat de afdeling Amersfoort van het NGV met zo'n brief in de openbaarheid treedt stelt ons zeer teleur. Namens wie spreekt de NGV in het adres aan de Soester gemeen teraad? Namens de 70 Soester NGV-leden? Heeft men die ge consulteerd? Neen! Heeft men de Historische Vereniging Soest/ Soesterberg, die een groot aantal NGV-leden telt, vooraf geraad pleegd? Neen! Ledenraadpleging vooraf, zeker in een kwestie als deze, behoort tot de elementaire beginselen van demo cratische besluitvorming. Wij heb ben de Soester NGV-leden van de afdeling Amersfoort, voor zover zij lid zijn van onze Historische Ver eniging, wél benaderd - zij tonen zich juist een groot voorstander van behoud van het archief in Soest. Onze leden verlangen gespeci aliseerde kennis over Soest. De vakkundigheid en kennis in Soest verschilt in niets van die welke bij de archiefdienst Amersfoort wordt geboden. Op de genoemde goede bereikbaarheid met het openbaar vervoer valt wel wat af te dingen. Er is geen rechtstreekse treinverbin ding tussen Soest en Amersfoort. De reiziger die gebruik maakt van de busverbinding is minimaal een uur kwijt om bij het toekomstig Regionaal Historisch Centrum te komen. In Soest stopt de bus voor de deur van het gemeentehuis. De samenwerking op genealogisch gebied tussen Soest en Amersfoort is altijd goed geweest en zal wat ons betreft zo blijven. Wij betreuren het tenslotte dat de vereniging, in plaats van te streven naar samenwerking en harmonie, een werkwijze toe past die de onze niet is. W. Kouters -felhouder Bert Krijger heeft vo rige week donderdag, samen met de Baarnse ambtenaar mevrouw C. Coumou, het startsein gegeven voor het Bureau Zorgbemiddeling. Daarin werken Zorgpalet Baarn- Soest (o.a. Daelhoven en de Wiek slag) en de Stichting Zorgcentra Soest (Molenschot, Groot Engen- daal en de Heybergh) samen bij de toewijzing van zorg in of vanuit een van de instellingen. Volgens SZS-directeur Felix Thie- me, die éen kort welkomstwoord sprak, is het bureau een goed voorbeeld van de uitstekende sa menwerking tussen de beide orga nisaties, die in Soest 'als door een navelstreng' aan elkaar verbonden zijn. 'Eén plek om je aan te mel den voor zorg is herkenbaar voor alle betrokkenen, en vooral voor de mensen die zorg nodig heb ben. Zijn collega Ad Witlox van Zorgpalet wees erop dat er in het werkgebied zo'n 500 individuele indicatiestellingen pl aatsvi nden 'Een enorm aantal!' Hij stelde met genoegen vast dat de aanmelding via het bureau nu 'gestroomlijnd' kan verlopen. Ook hij was goed te spreken over de samenwerking tus sen beide organisaties, diëvolgens V.l.n.r. wethouder Krijger van Soest, dhr. Thieme SZSdhr. Witlox (Zorgpalet) en mevrouw Coumou van de gemeente Baarn. Foto: Herman van Dam. hem zo'n 95 van de zorg in Soest- voor hun rekening nemen en iedere zorgvrager bieden wat deze nodig heeft, van zware (verpleeghuis), en lichter zorg (verzorgingshuis) tot de lichtste vorm: de dagverzorging. Wethouder Krijger en mevrouw Coumou verrichtten de officiële opening met de overhandiging van een indicatieformulier aan de heren Thieme en Witlox. Als een goudenregen kwam het bericht onlangs uit de hemel val len (penny's from heaven) dat de gemeente Soest bijna 6 ton euro overhoudt over 2004. Niemand snapt het, niemand be grijpt het. De Volkskrant van 19 november 2004 liet in een artikel weten dat er grote vraagtekens geplaatst kunnen worden bij menige gemeentebegro ting in ons land. Er worden voor beelden gegeven van zogenaamde sluitende begrotingen die in werke lijkheid helemaal niet sluitend zijn. Het artikel meldt dat tussen 2000 en 2002 verschillende gemeenten veel meer geld binnen kregen dan zij uitgaven maar dit met handig heidjes voor hun burgers onzicht baar wisten te maken. Oud-hoogleraar accountancy Hans Blokdijk zegt in het artikel: 'Ge meenten hebben een schandaal a la Ahold of Enron nodig. Dat zou de boel opschudden en accountants wekken'. De Volkskrant had het topje van een ijsberg ontdekt. Hoog tijd om uit de doeken te doen dat bij veel gemeenten en provincies de boe ken niet kloppen. De gemeente-- lijke belastingen en heffingen gaan omhoog, de bezuinigingen nemen toe en ziedaar: de kas loopt weer over. Al wekenlang maakt het accoun tantsbureau Deloitte in paginagrot? advertenties in de grote dagbladen bekend dat Den Haag in een wet heeft vastgelegd dat het verplicht wordt om naast de gebruikelijke cijfers ook te controleren of alle uitgaven en opbrengsten volgens de geldende regels tot stand zijn gekomen. Deloitte is er blijkbaar klaar voor en schrijft: 'De betrokkenheid van de burgers bij de politiek moet gro ter worden. Dat begint met vertrou wen. Hoe geloofwaardig is een overheid als ze niet aantoonbaar kan werken volgens haar eigen regels'. De registeraccountant drs. Leó Verhoef uit Wijk bij Duurstede bood de raadsleden in Soest een cursus aan in de begrotingsleer. Niet nodig vinden ze hier, want we hebben immers sinds januari 2005 een eigen 'onafhankelijke' Rekenkamer... Dit nieuwe gezelschap staat onder leiding van een oud CDA-raadslid uit Zeist en is gepokt en gemazeld in het oude-jongens-krentenbrood— systeem van de gemeentefinanciën. Wat er in Zeist de laatste jaren op dit gebied allemaal is misgegaan, wilt u niet weten. Hoe komt het nou, dat ik weinig vertrouwen heb in deze Soester Rekenkamer? Ik wacht op gehaktdag. Wie vergelijkt leest de Soester Courant i I 'Goed, leuk, heel positief, blij met initiatief, een boeiende ontwik keling.' Het burgerinitiatief voor het terrein aan de Staringlaan kan rekenen op een serieuze behan deling van de gemeenteraad. Dat beloofden de fracties donderdag avond op enthousiaste wijze. Op dinsdag 14 juni (commissie ruim telijke ordening) en donderdag 23 juni (gemeenteraad) gaan ze inhoudelijk op het voorstel in. Felix Verschuren van het actieco mité vertelde namens zo'n twee honderd huishoudens dat zij open staan voor suggesties en aanvul lende ideeën. Voornaamste doel stelling van het comité is dat het korfbalterrein aan de Staringlaan ook door de wijkbewoners kan worden benut. Het huidig onderkomen van De Eemvogels zou vervangen moeten Soester Courant veel gelezen veel geprezen De politie heeft zondag in Soest tweemaal een automobilist uit het verkeer gehaald, omdat deze in beschonken toestand achter het stuur was gekropen. Na een tele fonische tip hield ze om tien over zes 's avonds op de rotonde bij het gemeentehuis een 51-jarige Soester aan. Zijn adem rook naar alcohol, maar op het bureau weigerde de man medewerking te verlenen aan de ademanalysetest. Daarom werd zijn rijbewijs ingevorderd en kreeg de man behalve een rijverbod van 24 uur een proces verbaal. Hij zal zich in een later stadium moeten verantwoorden voor de rechter. Later op de avond zag de politie een bestuurder slingerend over de Biltseweg rijden. Ze hield hem aan en kwam tot de conclusie dat de man uit Werkhoven ruim twee maal zoveel alcohol in zijn bloed had dan is toegestaan. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur en een proces verbaal. worden door een multifunctioneel gebouw, waarvan behalve de korf ballers ook denksporters en darters gebruik kunnen maken. Doorde weeks zou het clubhuis plaats kunnen bieden aan wijkgerichte activiteiten en naschoolse opvang. Voor buiten hebben de bewoners een korfbalveld, een trapveldje en speelvoorzieningen in gedachten. Zonder in te gaan op de inhoud stelde Wim Roest (D66) donderdag dat hij blij is met het initiatief van de burgers. 'Ze blijven niet hangen in de protestfase, maar komen met een goed opgebouwd plan.' René Corbeij (GGS) zei dat hij zit te po pelen om er over te gaan praten. Dan moeten, aldus de raad, ook de financiële aspecten op een rijtje staan. Want alles staat of valt met de beschikbare centjes. Het Burgerinitiatief is een reactie op het plan van de PvdA voor betaalbare (huurwoningen) aan de Staringlaan. Volgens de regels moet het burgerinitiatief eerst worden behandeld, maar sommige fracties benadrukten dat het college bij de voorbereiding op de discussie ook de ideeën over woningbouw moet laten meespelen. De politici denken dan in eerste instantie aan goedkope huurwoningen. Vervanging De Eemvogels zelf volgt de ontwik kelingen allemaal op de voet, laat zich niet uit over de mogelijkheden, maar wenst dat er snel vervanging komt van het clubhuis dat in be labberde staat verkeert. Tot de derde week van april voerde het korfbalbestuur hierover besprekin gen met de afdeling sport van de gemeente, maar dat overleg werd abrupt afgebroken, toen eerst de PvdA en daarna de buurtbewoners van de Staringlaan met plannen op de proppen kwamen. Korfbal voorzitter Ward Stef- fens betreurt deze opschorting en hoopt dat er op korte termijn een oplossing komt, al is het maar in eerste instantie in de vorm van een noodaccommodatie. 'In het huidige clubgebouw kunnen we onze te genstanders en leden eigenlijk niet meer ontvangen', aldus de preses van de club die zaterdag aan de Staringlaan het dertigjarig bestaan vierde. Eemweg Binnen het Sportplatform, dat een adviserende rol heeft op het ge meentehuis, leven overigens nog weer andere ideeën. Die komen op het volgende neer: Voor de Eemvogels kan een accommodatie worden gerealiseerd op en naast het weiland van de Peters Baan. Aan de Eemweg kan dan meteen een baan worden gerealiseerd voor het in opkomst zijnde skeeleren en mogelijk kan het clubhuis voor De Eemvogels in combinatie worden gebouwd met een nieuw onderko men van de Peters Baan dan wel de schaatsvereniging Eemland. 's Win ters kan het terrein gewoon onder water worden gezet voor het geval het flink gaat vriezen. Verhuizing van De Eemvogels naar de Bosstraat, zoals de PvdA - voorstelt, is geen optie, meent het Sportplatform. De korfballers zoij- den daar een kunstgrasveld moe- ten delen met MHC Soest, maar j de hockeyclub heeft dat veld in zijn geheel nodig om de thuiswedu strijden van de jeugd te kunnen 1 afwerken. Nu is de kans, vindt het Sport- i platform, om de ooit uitgesproken wens tot clustering van buiten sporten aan de Eemweg gestalte te geven Voorwaarde voor het plan is dat er geld wordt gegenereerd. Dat zou kunnen door aan de Sta- ringlaan huizen te bouwen. Het Sportplatform heeft zijn visie ndg i niet op schrift gesteld, maar het is niet uitgesloten dat er nog voor het politieke debat over de Staringlaah J een advies de deur uitgaat. i Realisering van het plan van omwonenden voor het korf balterrein kost 640.000 euro. Dat heeft het actiecomité laten berekenen. Het heeft ook de dekking van deze investering al op een rijtje staan. Voor een multifunctioneel ge bouw van 150 vierkante meter en een net zo grote aanbouw voor kleedruimten, douches en opslagruimte voor De Eemvo gels is 360 duizend euro nodig. Met de herinrichting van het terrein (aanleg verhard terrein met tafeltennistafel, groot dam bord, groot schaakbord en een zandbak met klimtoestel) is een bedrag gemoeid van 30 duizend euro. Een trapveld van kunstgras kost 90 duizend euro en voor de bouw van 12 parkeergarages, de herinrichting van het parkeer terrein en de aanpassing van het hekwerk wordt 80 duizend euro begroot. Voor bijkomende kosten (zoals milieuonderzoek en architect én onvoorziene uitgaven) zal Soest nog eens 80 duizend euro moeten uitgeven, aldus het actiecomité. Totaal: 640 duizend euro. De plannenmakers wijzen er op dat de gemeente al 300 duizend euro heeft gereserveerd voor de vervanging van het clubhuis van De Eemvogels. Als ze de nieuwe garages voor 20 mille per stuk verkoopt, levert dat 240 duizend euro op. Het restant van de investering kan worden gedekt uit subsi dies. Volgens het comité is er 50 mille te halen bij de Stichting Johan Cruijff Courts KNVB velden en eenzelfde bedrag bij Buurt, Onderwijs en Sport im puls (BOS). Verder verwacht het comité dat de huurinkomsten van het multifunctioneel gebouw hoger zullen zijn door intensiever ge bruik (onder meer naschoolse opvang). De suggestie wordt gedaan dat Soest in navolging van de provincie de accommo datie op deeltijd beschikbaar stelt aan personeel van bedrij ven. 'De structurele exploitatie kosten zullen vergelijkbaar zijn met de huidige kosten, met dien verstande dat de kosten per ge bruiker aanzienlijk zullen dalen', aldus het comité in zijn financi ële onderbouwing.

Soester Courant | 2005 | | pagina 3