Vluchtelingenwerk Soest wil verder als sociaal-juridisch steunpunt S^rjS S€12A_00r, Hospice Soest vaart wel met 12.400 bij Haringparty Behoefte aan nieuwe toiletten [ogelijk proef met containers op parkeerterrein postkantoor 7ACTUEEL Soester Vogelvrienden naar nieuw onderkomen verhuisd 'Zomer in je bol' met de Utrechtse Recreatiekrant Provincie wil 21,5 miljoen uitgeven voor 20 ecoducten Moordenaar Don 'Bosco1 Corlione ontmaskerd Vluchtelinge, HAR1MGRARTY 2005 ig 8 juni 2005 WOENSDAG 8 JUNI 2005 SOESTER COURANT ^Nieuw onderdak in Desmond Tutuschool PAGINA 5 VAKANTIEBEZORGERS EXTRA BELONING Vogelzang nu aan de Molenstraat Cabrio vraagt Soest om 20.000 euro Activiteiten in de provincie Supermarkt bevuilt riool cefshop.nl Koffiepads Drempels Overhees niet lager Geen subsidie bii het mietten en uitnemen heschermend tégen UV-stralms tgy. Hospice Soest <vö. ïeente Soest nmunicatie in I est 55) 609 34 55 bus2000@soest.nl w.soest.nl CHIKKING NIEUWEGRACHTll Soest, Raadhuispiein 7, ligt vanaf") werkdagen van 8:30 uur tot 13™ dagen van 8:30 tot 20:00 uur biih eentehuis, ter inzage de beschikt in: sterns BV beschikking: 'unning te verlenen aan Art 4 Tech gevestigd aan de Nieuwegracht 11' orschriften ter bescherming van hel te beschikking kan, binnen zes we ening van deze kennisgeving, worde idviseurs; den, die aantonen dat zij redelijker at zijn geweest tegen de ontwerp- denkingen in te brengen; edenkingen hebben tegen wijzigin- nemen van de beschikking ten op- ontwerp daarvan zijn aangebracht edenkingen hebben ingebracht te p-beschikking. Tioet worden gericht aan de Afdelii» ik van de Raad van State, Postbus s -Gravenhage. Zij die beroep instel hoek doen tot het treffen van een ening veneens binnen genoemde termijn 1 de voorzitter van de hierboven ge- an de Raad van State. dt na afloop van de beroepstermijn oor die datum een verzoek is ge- 1 van een voorlopige voorziening, rdt dan niet van kracht voordat op st. ndicaptenparkeerplaats 4STRAAT 147 'ethouders van Soest maken in ipaalde in artikel 26 van het Besluit 'a/ingen inzake het wegverkeer it zij besloten hebben: an bord E6 van bijlage I van het '°rd RZ-DP-75 nabij de woning 'at 147 te Soest een parkeerplaats 1 op te heffen. len kunnen tegen dit besluit be- t college van burgemeester en zes weken na de datum van de bezwaar dient te worden gericht B&W van Soest, Postbus 2000, ene bepalingen over bezwaar) en 1 7-2 (bijzondere bepalingen over ;emene wet bestuursrecht zijn van imaakt kan ook om een voorlopige gevraagd, als er tijdelijke maatre- •rmee niet tot de beslissing op het gorden gewacht. Het verzoek moet e president van de rechtbank te >05 3500 DA te Utrecht. 'echt verschuldigd van 136,- •ersoon of 273,- voor een rechts- n e ^'gemene wet bestuursrecht Onder grote belangstelling heelt 'buurtbewoner' burgemeester Koos Janssen afgelopen donder dag de feestelijke opening ver- - richt van hel nieuwe onderkomen van YluchtelingenWerk/Opvang Nieuwkomers Soest. Het nieuwe n NV kantoor is gehuisvest in de oude (maar verbouwde) Desmond Tu- j v - s tuschoolaan de Molenstraat. k Naast de gebruikelijk 'officials' wa- ren er ook heel wat klanten van het fl u VH kantoor, die door voorzitter Rudi h von Bartheld hartelijk werden ver- welkomd. Hij liet weten dat de me- 1 k dewerkers van Vluchtelingenwerk v^' aanvankelijk ingenomen ÊÊb' waren met de nieuwe plek, maar \W -gs|i jgk tk zich daarmee vandaag volop had- JÊT A. den verzoend nu sg tegenover burgemeester Janssen Wl jH& Over gebouw was spre- ken: 'Het is hier lichter, mooier, jjjMnRfr en In da tl W van lof aan het adres van Eddy de Ruiter van de gemeente Soest, die de verbouwing heeft begeleid. Het nieuwe onderkomen is al druk in gebruik, meldde Von Bartheld. Er zijn binnen de opvang van vluchte lingen en asielzoekers allerlei ont wikkelingen gaande, maar ondanks alle veranderingen hebben de cliën ten de?steun nog altijd hard nodig. Hij hoopte dat de nieuwe wet op de Inburgering de organisatie wat meer armslag zou geven. Steunpunt Vluchtelingenwerk wil zijn dienst verlening trouwens graag uitbreiden naar de autotochtone bevolkings groep en de organisatie uitbouwen tot een 'sociaal-juridisch steunpunt' waarop mettertijd alle zwakkeren in dé Söestcr samenleving een beroep in Soest voor de voor de maanden juli en augustus Aanmelden: tel. 601 41 52 kunnen doen, liet Von Bartheld weten. Hij sprak de hoop uit dat ook het gemeentebestuur serieus naar deze ontwikkeling zal kijken en dat het nieuwe gebouw echt een ontmoetingspunt zal worden voor iedereen in Soest, zowel autoch tonen als allochtonen. Dat zal niet lukken zonder de belangeloze inzet van de vrijwilligers, waarop Vluch telingenwerk voor zo'n belangrijk deel is aangewezen, aldus Von Bar theld, en de vaste medewerkers on der leiding van coördinator Ammy Langenbach. Burgemeester Janssen verwelkom de op zijn beurt met geestdrift zijn nieuwe 'straatgenoten'. Hij had wel begrip voor het feit dat Vluchte lingenwerk liever in de tijdelijke behuizing aan de Smitsweg was gebleven, waar de organisatie laagdrempelig gehuisvest was en goed bereikbaar voor de doel groepen, maar hij geloofde vast dat het ook op de nieuwe locatie wel zou wennen. 'Het gaat u hier vast wel bevallen...!' Volgens de bur gemeester hecht de gemeenschap van Soest veel waarde aan de inzet voor vluchtelingen, asielzoekers en minderheden in het algemeen, die in de plaatselijke samenleving hun weg moeten zien te vinden. Ménsenwerk 'Vluchtelingenwerk is ménsen werk,' aldus Janssen, die in dat verband vaststelde dat er soms heel wat moet worden ingepraat tegen V.l.n.r. Voorzitter Rudi von1 Bartheld, coördinator Ammy Lan genbach enburgemeester Koos Janssen. Foto: Herman van Dam. al te simpele opvattingen over 'vreemdelingen' die de laatste tijd opgeld doen. 'Het verdient de steun van mensen die hun hart en hun verstand op de goede plek hebben zitten. Het gaat niet om het getal, maar om het gevóel. Zo geven we populisme geen kans en laten we het hart winnen...' Hij bracht een toost uit (met een glaasje cola) en verklaarde daarmee het nieuwe on derkomen van Vluchtelingenwerk Soest officieel geopend. Sinds eergisteren hebbend Soes ter Vogelvrienden de beschik king over hun nieuwe onderko men aan de Molenstraat. Daar zijn ze gehuisvest in een gedeelte van de voormalige Desmond Tu tuschool. In verband met de ontwikkeling van Spoordal (het woningbouw project Koningsvogel) moest de vogelvereniging haar gebouw Vogelzang na 24 jaar verlaten. In 2000 begonnen de onderhande lingen met de gemeente over ver vangende huisvesting. Toen een maal het schoolgebouw ter sprake kwam en er ook overeenstemming was over de omvang van de ruimte daarin, kwam de verhuizing in een stroomversnelling. In opdracht van de gemeente werd een interne verbouwing uitgevoerd en leden van de Soester Vogel vrienden werkten hard aan de in richting van hun nieuwe honk. De vereniging is content met het resultaat en verwacht binnen twee weken de eerste activiteiten in het verenigingsgebouw te houden. Ze ker is dat er op 16 oktober een vogelbeurs zal plaatsvinden en dat medio november de jaarlijkse vo- geitentoonstelling te bekijken is. Beide zijn gratis toegankelijk voor Twintigduizend euro is nodig om in openluchttheater Cabrio toilet ten neer te zetten, die voldoen aan de huidige eisen. De gelijknamige stichting heeft daarom een subsi dieverzoek gedeponeerd bij de ge meente die eigenaar is van het ter rein aan de Soesterbergsestraat. Voorzitter Joan Heidinga van de stichting kwalificeert de huidige voorziening als een 'Derde We reldtoilet'. Zeker nu er regelmatig veel bezoekers in Cabrio zijn, is er daarom volgens haar dringend behoefte aan nieuwe, fatsoenlijke Het bestuur van het openluchtthe ater is zich ervan bewust dat de gemeente meer dan eens de hel pende hand heeft toegestoken. Zo financierde ze enkele jaren geleden voor een deel de overkapping van het podium. Structureel krijgt Ca brio 900 euro subsidie per jaar van Soest. Dat is onvoldoende om een nieuwe toiletvoorziening te kunnen aanschaffen. Cabrio exploiteert het uit 1938 daterende openluchttheater dat tot in de jaren zeventig veelvuldig werd gebruikt. Daarna werd het De Hollandse Nieuwe is weer in het land. Om dat te vieren orga niseerden de Koninklijke Horeca afdeling Baarn-Soest, de Soester Zakenkring en VNO-NCW Mid den dinsdag 31 mei de Soester Haringparty 2005. Sommige mensen kunnen er wak ker voor gemaakt worden, anderen moeten cr niet aan denken! Eén ding is wel zeker: de haring staat genoteerd in de bovenste regionen van de lijst van typisch Hollandse lekkernijen. Mede dankzij de plaat selijke sponsors als Visgilde Roel Hopman, Gommers Wijnimport, Video Centrum Nederland, Hil- ton Royal Pare Soestduinen en Heineken Brouwerijen in Houten kunnen de organisatoren van de Söestcr Haringparty 2005 zich meten met de top van Nederland. Dat geldt zowel de opbrengst voor het goede doel als het aantal be- Tgekers van dit jaarlijkse festijn, jfip beide fronten werden records gebroken. Tijdens het evenement "ragden of verstevigden meer dan j 160 representanten van bedrijfsle ven, maatschappelijke organisaties, overheid en politiek de gebruike lijke contacten. Maar daar was men niet alleen voor gekomen! De Nieuwe Haring moest worden geproefd en het eer ste, tonnetje voor het goede doel geveild. Dit keer was gekozen voor het Hospice Soest e.o. Na de ver welkoming door Kees Boerkoel als voorzitter van de Soester Zaken- kring nam burgemeester J.J.L.M. Janssen traditiegetrouw de hamer ter hand om als veilingmeester op te treden. Ook nu weer wist hij op een vlotte en geestige wijze de aanwezigen aan te zetten hun bie dingen uit te brengen. De horeca van Soest liet zich niet onbetuigd door spontaan dinerbonnen te ver strekken tijdens het opsteken van de biedingbordjes. De uiteindelijke teller bleef staan op 12.400,00! Cees en Wietske Verkerk, die op persoonlijke titel het laatste bod uitbrachten, wer den de gelukkige eigenaars van het eerste tonnetje Hollandse Nieuwe. In een aangename sfeer bleef men nog lang daarna 'napraten'. Cees en Wietske Verkerk (r.) legden beslag op het eerste tonnetje haring bij de Soester Zakenkring. Foto: Herman van Dam. Bladert zijn er zat... maar er is slechts één Soester Courant Gewest Eemland heeft meerdere malen geconstateerd dat een super markt aan de Dalweg herhaaldelijk de geldende milieuvoorschriften heeft overtreden. Het bedrijf loost onder meer afvalwater van het sla gerijgedeelte in het riool. De super markt heeft nog geen voorziening die vetten en overige afvalstoffen op een verantwoorde manier door het riool loost en heeft daarvoor al meerdere malen een berisping gekregen. Zolang het geen maatre gelen treft krijgt het een dwangsom opgelegd van 250,- per week. (tijdena kantooruren) Wethouder Harry Witte gaat met het Reinigingshedrijf Midden-Ne derland (RMN) bespreken of de ^afvalcontainers van het Nassau plantsoen naar het parkeerterrein aan de Steenhoffstraat kunnen worden verplaatst. Het gaat dan in lerste instantie om een proef voor twee tot drie maanden. Witte heeft omwonenden van de ifvalcontaincrs toegezegd contact Dp te nemen met het RMN. Over uiterlijk een week hoopt hij te kun nen aangeven of het reinigingshe drijf daaraan wil meewerken. Hij ïeeft gezegd hierover het advies van het RMN te zullen overne men. Gaat de proef door, dan zal nauw lettend in de gaten worden gehou den hoeveel afval er in de contai ners op het parkeerterrein bij het postkantoor wordt gedeponeerd. Is dat vergelijkbaar met nu aan het Nassauplantsoen, dan zou het ter rein bij het postkantoor de nieu we locatie kunnen worden. Is het aanzienlijk minder, dan zal Witte de conclusie trekken dat de proef niet is geslaagd en dat de contai ners terug moeten naar de huidige locatie. In beide gevallen komt er overigens in de nabije toekomst een ondergronds milieueiland, zo is de bedoeling. Volgens omwonenden zou een ondergrondse voorziening op het Nassauplantsoen echter het wortelgestel van een grote boom dwarsbomen. De huidige locatie bij het plant soen is bewoners van het Nassau plantsoen, de Dillenburglaan en de Beatrixlaan een doorn in het oog. Af jaren proberen ze de gemeente zover te krijgen, dat de containers worden verplaatst. Behalve het parkeerterrein aan de Steenhoff straat biedt uitbreiding van het ei land bij AH aan de Burgemeester Grothestraat volgens hen soelaas. De omwonenden ergeren zich aan het vuil dat naast de contai ners wordt achtergelaten en aan de overlast van het verkeer dat ze aantrekken. Ook zijn ze ver bolgen over de gebrekkige com municatie van de gemeente rich ting hen. Witte beloofde wat dat betreft beterschap. Tot twee jaar geleden stonden de afvalcontainers feitelijk illegaal aan het Nassau plantsoen, maar door de nieuwe woningwet is de plek volgens de gemeente vergunningvrij en kun nen de containers in principe blij ven staan. Aan de andere kant van de rijbaan liggen parkeerplaatsen die destijds zijn aangelegd, zonder dat daar ooit een formeel besluit over is genomen. In het kader van de inspraakprocedure op het ont- werpbestemmingsplan Soestdijk 2005 zijn de buurtbewoners in het verweer gekomen. Het is zomer, een periode waarin men volop kan genieten van de vele zomerse buitenactiviteiten die de provincie Utrecht biedt. Er is van alles te beleven voor jong en oud. Lees het in de Recreatiekrant en beleef het mee! De zomer biedt een grote variatie aan leuke activiteiten in de pro vincie Utrecht. Zoals het MidZo- merGracht Festival en Euro Games in de stad Utrecht, een eigentijds homocultureel evenement dat dit jaar voor de negende keer gehou den wordt. De voetballiefhebbers kunnen deze zomer ook hun hart ophalen in Utrecht. De 24 beste nationale jeugdteams van de wereld zullen in juni ruim drie weken lang zorgen voor een waar voetbalspek takel tijdens de FIFA WK-voetbal tot 20 jaar. Vergeet ook de Cul turele zondagen in Utrecht niet. Dat zijn bijzondere dagen met een groot scala aan aan muziek, dans, theater of film. Kortom, er staan weer genoeg leuke en bijzondere activiteiten op het programma. Familiedagen Op 18 en 19 juni worden in Amers foort de Amersfoortse Familieda gen gehouden. Twee dagen lang leuke familieactiviteiten waarin van alles te beleven is voor de gehele familie, zoals de familieboot, fa- milieklim, familiehuis en nog veel meer. Het idee daarbij is dat inwo ners van de stad hun familieleden, vrienden en/of kennissen voor deze familiedagen uitnodigen. Jaar van het Kasteel De Nederlandse Kastelenstichting heeft 2005 uitgeroepen tot 'Jaar van het Kasteel'. De provincie Utrecht haakt in op het themajaar met vele extra toeristische en cultu rele activiteiten. Zo zijn er verschil lende fietsroutes langs kastelen en buitenplaatsen of kunt u een nacht je logeren in landgoed Zuylestein. Voor kinderen worden in vele kastelen en buitenplaatsen speciale activiteiten georganiseerd. Tuinenmaanden In de maanden mei t/m oktober worden er tijdens de Tuinenmaan den weer veelzijdige activiteiten ge organiseerd en zijn de authentieke kasteeltuinen, bijzondere beelden tuinen, botanische tuinen of privé tuinen te bewonderen. In de Recre atiekrant staan de juniactiviteiten in de Utrechtse tuinen beschreven. In deze editie van de Recreatie krant ook een pagina activitei ten op de Utrechtse Heuvelrug, de evenementenkalender en de tentoonstellingsladder over juni. De krant is gratis verkrijgbaar bij VVV's, informatiecentra, musea en diverse attracties. Ook bij vele bibliotheken, hotels en campings in de provincie kan de krant worden opgehaald. Meenemen dus! Kijk voor meer informatie ook op www. utrechttoerisme.nl. Soester Courant overal thuis in Soest en Soesterberg min of meer teruggegeven aan de natuur, merkte Heidinga donder dagavond op. Berna Kousemaker blies het openluchttheater in 1993 nieuwe leven in. Met eigen geld financierde ze de eerste program mering. Inmiddels is Cabrio in het voorjaar en in de zomer weer vaak het decor van uitvoeringen en voorstellingen. Ook verhuurt de stichting het unieke theater voor onder meer feesten en bedrijfspre sentaties. Heidinga nam onlangs de voorzittershamer over van Kouse maker die tegenwoordig directeur van Cabrio is. Op de begroting van 2006 is geld gereserveerd voor Cabrio, maar Heidinga deed vorige week een klemmend beroep op de gemeen teraad om eerder een bedrag be schikbaar te stellen, zodat de toi letten op korte termijn vernieuwd kunnen worden. 'Misschien kan het worden betaald uit het overschot uit 2004, maar het maakt ons niet uit uit welk potje onze pot zal ko men.' Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 Sinds enige tijd zijn nu ook kof- fiepads met biologische koffie verkrijgbaar. Het is een melange van Robustabonen uit Tanzania en Arabicabonen uit Peru. Een mild kopje eerlijke en biologische koffie dus. De biologische Arabicabonen zijn afkomstig uit een gebied ten oosten van de Peruaanse Andes. Het verbouwen van koffie is daar voor de boeren een eeuwenoude traditie. De vaardigheden en het vakmanschap zijn van generatie op generatie overgedragen. Een lange tijd had men geen andere keuze dan over te schakelen op de bouw van cocaplanten (ingrediënten voor cocaïne). Dit kwam door de crisis in de koffiemarkt. Een groot aan deel (7500 koffieboeren) koos voor een andere weg. In hun organisatie COCLA weten zij het hoofd boven water te houden met de verbouw van biologische koffie. De organisatie Fair Trade impor teert deze kwaliteitskoffie o.m. voor de nieuwe biologische koffiepads. Naast deze pads zijn er ook Max Havelaar pads aroma (krachtig en geurig) en pads met cafeïnevrije koffie (een volle en aromatische koffiemelange). Openingstijden Wereldwinkel aan de Steenhoffstraat 9a: maandag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m za terdag 09:30-17:00 uur; S 035- 60.28.132 belangstellenden. Ook op zaterdag 3 september is iedereen welkom in Vogelzang aan de Molenstraat. De Soester Vogelvrienden nemen het gebouw dan officieel in gebruik. De om wonenden kunnen een uitnodiging verwachten voor 10 september. Zij kunnen dan kennismaken met hun nieuwe 'gevleugelde' buren. Wie een caravan heeft kan be ter de Sweelinckstraat, Hommel, Krekel en Libel in de wijk Over hees mijden; omdat daar de negen drempels te hoog zijn. Volgens het Wijkbeheerteam Overhees is het niet mogelijk om daar met een ca ravan en auto overheen te rijden zonder schade aan de onderkant op te lopen. Zij wil dat de drem pels worden verlaagd. De gemeente vindt dat niet nodig, volgens haar kan een personenauto er zonder veel problemen overheen. Het aan passen van de drempel kost circa 25.000 euro. 'Over lagere drempels rijdt het verkeer ook harder', aldus de gemeente. Gedeputeerde Staten van Utrecht (GS) willen 21,5 miljoen uittrek ken voor de aanleg van twintig ecoducten. Dit voorstel hebben ze voorgelegd aan Provinciale Staten (PS). Een van de beoogde passages voor dieren is die over de Amersfoort- sestraat in Soesterberg. De provin cie betaalt de aanleg, de gemeente Soest neemt de kosten op zich voor de verwerving van de gronden. Dat geld moet worden terugverdiend uit de exploitatie van de bouw van woningen en aanleg van bedrijven terreinen. Verder gaat het in de provincie om onder meer een ecoduct bij de Leusderheidc en Den Treek en een wildtunnel bij Amerongen. Het rijk is dit jaar begonnen met de bouw van een ecoduct over de rijksweg A28. GS willen tien passages nog voor 2010 realiseren. De andere wor den daarna aangelegd. Ze maken allemaal onderdeel uit van de ecologische hoofdstructuur die de provincie in samenwerking met ge meenten, ministeries en instellingen wil uitvoeren. Vorig jaar stelden GS vast dat er op twintig plaatsen knelpunten zijn tussen de natuur en provinciale we gen. Volgens GS zijn de ecoducten nodig om de natuurgebieden met elkaar te verbinden. 'Vol ongeloof en verdriet, vol woe de en wantrouwen moeten wij u helaas meedelen dat onze geliefde vader, de enige man in ons leven, de meest gevreesde man van de stad, ons op brute wijze is ontval len. In koelen bloede vermoord, ons alleen achterlatend.' Dat was de tekst boven de rouw kaart die de twee beeldschone dochters van Don 'Bosco' Corli one verstuurden aan alle ouders van de leden van Scoutinggroep Don Bosco. Met de uitnodiging ■voor een erfenisviering. Onder grote belangstelling vond afgelopen zaterdagavond de erfe nisviering plaats op de thuisbasis Mevrouw Gaizauskaite heeft aan de gemeente een financiële bijdrage van 3300,- gevraagd om daar van een tentoonstelling op te zetten met als thema het land Litouwen. Volgens haar zal deze een kennis en begripsbijdrage leveren over een land dat sinds een mei lid is gewor den van de Europese Unie. De ge meente geeft haar de subsidie niet, omdat de expositie geen duidelijk maatschappelijk cultureel belang heeft. 'In Soest worden regelma tig tentoonstellingen georganiseerd, die ook geen financiële bijdragen ontvangen', aldus de gemeente. Het 'maffioze' gezelschap dat zich bij Don Bosco van zijn crimi- neelste kant liet zien. van Don Bosco aan de Heideweg te Soest. Tegen half zes arriveerden de ruim dertig gasten in aangepaste maffiakledi], compleet met hoed en zonnebril. Bij het toegangshek wer den alle gasten binnengelaten na een uitgebreide controle door de beveiligingsdienst. Wapens moes ten worden ingeleverd. Na een fan tastische Italiaanse maaltijd ('Papa wilde dit zo') werd het videotes tament van Don 'Bosco' Corlione bekeken waarin hij zijn laatste wens uitsprak. Daarna moesten de zes concurrerende maffiafamilies in vier spelrondes proberen de beste te worden om zo het fortuin te erven. Ook moest de moordenaar ontmaskerd worden. De spanning tussen de families was te snijden. Er werden moordaanslagen beraamd en sluipschutters ingezet. Het was een spannende avond die door de leiding van scoutinggroep Don Bosco was georganiseerd voor de ouders, als onderdeel van de viering van het 75-jarig bestaan. Eerder deze maand waren er al de Open Dag en een groepsweekend. Als afsluiting van het jubileumjaar organiseert de leiding op 29 ok tober een reünie. Geef het door! Meer informatie: www.donbosco- soest.nl. i

Soester Courant | 2005 | | pagina 5