Droom-avonden in Cabrio met meesterwerk 'Macbetli' Idea-theaterzaal ondergaat complete metamorfose W ursisten ROC taalvaardig KOM OP DAN WORD VRIJWILLIGER! PVO houdt 'Open Huis' Zomerconcert SMG voor De Regenboogboom Uniek en intiem Techno Hardstyle evenement Soester cultuurconsulent Coco Michels vertrekt aru6h0CK I WOENSDAG 15 JUNI 2005 SOESTER COURANT PAGINA 13 Shakespeare in Soest op 24 en 25 juni Met steun van bedrijven en fondsen Fotoalbum Cultuurfestival Geslaagd experiment toneel in AP-huis Vereniging C4 extra subsidie cultuurfestival Zaterdag aan de Rembrandtlaan Zondag 26 juni, Gildezaal Cursus voor wedstrijdbridge in De Klarinet Vrijdag 1 juli in Cabrio In e-mail s.v.p. foto's/plaatjes apart houden ArtifümDigitaal Open tuinendagen bij Groei en Bloei Wereldwinkel Vaderdag PRISmA (Jrj lll.ffl.wcin letten Volksuniversiteit Soest 'Etymologie en taalverandering' 1 Chronograaf it Schtoe (bodem Edelslaal Massieve I In de dagen rond de midzomer, Op vrijdag 24 en zaterdag 25 juni, tót Toneelgroep de Droom in het schitterende openluchttheater Cflbrio op herhaling. Na het 'Soes- ter debuut' van twee jaar geleden (met 'Measure ïor Measure') en YÓrigjaar (met 'Pericles, Prins van Tynis1)) begint de traditie van de Droom in Soest serieuze vormen ■en. De Droom doet zeker Rer onder voor andere be- ■openluchttheater-tradities Ierland. ■peares kortste en bloedig- gedie, 'Macbcth', vertelt het B van een dappere Schotse Bi - Macbeth - aan wie door Bsen wordt voorspeld dat hij op een dag koning zal worden. Het verhaal van Macbeth is gruwelijk, 1nog steeds zeer actueel. Bin nen het verhaal is de regisseur op ■^Bjiaar dc link met het heden om de essentie van Macbcth nog me^ herkenning te geven. Eeimwoering van Toneelgroep de Proom en het Droomkoor (muzi- ■SRjeiding: Norien Siemons uit Soest) in de unieke openlucht-am- biance van Cabrio staat, zoals in Mandermaal bleek, borg voor net te missen ervaring. Onder «sionele en bezielende leiding Igisseur Maartje van Amcrs- ieen voorstelling die zeer de eite waard is bij te wonen. Het is stilaan traditie geworden dat het publiek bij de voorstellin gen van de Droom op de tribunes picknickt. Om die reden gaan de deuren van het theater om 19:00 uur al open; de voorstelling begint telkens om 20:30 uur. Het is aan te raden om, behalve een eventuele pickniclmiand, in elk geval een zit kussentje en iets tegen de muggen mee te nemen. Vorig jaar vonden honderden toe schouwers hun weg naar openlucht theater Cabrio. Parkeren (gratis) is geen probleem, maar om teleurstel ling en lang wachten aan de kassa Vorig jaar voerde De Droom met veel succes 'Pericles' uit in het Soester openluchttheater. te voorkomen, raadt de Droom be langstellenden aan tijdig kaarten (a 10,00) te bestellen. Dat gaat het snelst en het gemakkelijkst via de website van de toneelgroep, www. de-droom.nl, waar ook informatie te vinden is over de productie en dc locatie. Wie niet beschikt over internet kan op werkdagen van 19:00 tot 21:00 uur via S 033- 49.40.850 reserveren. Jdea- kunstencentrum, theater en Iwwiiotlieek - werkt op dit moment jflpeen grondige vernieuwing van leater. Vanaf september pre- ert Idea voorstellingen voor ugd én voor volwassenen in theaterzaal. Op dit moment al hard gewerkt om de ite mooier en professioneler aken, zodat de voorstellingen beter tot hun recht komen. ens dc Theater Driedaagse van 9 tot en met zondag 11 sep- ber biedt Idea de gelegenheid op feestelijke wijze kennis te .en met het vernieuwde theater de voorstellingen voor volwas- n. Het theater van Idea kent lange geschiedenis. In 1978 dc Stichting Wijk(diensten) Centrum Soesterveen het Dorps - I huis De Borg in gebruik. De ope- hing werd verricht door koningin Ijtoen nog prinses) Beatrix. Wat flK de theaterzaal is fungeerde jds ontmoetingsruimte, waarin de (Wijkbewoners konden genieten van bingo, kaarten en biljarten. In itember 1985 werd het gebouw :rgenomen door Cultureel Crea- :f Centrum C-drie. In de theater- lal werden nog geen professionele irstellingen vertoond, wel veel :ale toneeluitvoeringen. Ook eigen dans- en balletcursussen !rden in deze zaal gegeven. In de lekeinden werd de ruimte soms getoverd' tot feestzaal, ilgens het jaarverslag van '85 :rd de zaal gebruikt voor cur- isen, theateractiviteiten, feesten, is, jazz-optredens en kinderacti- :iten. In 1989 kwam er een vaste igrammering. Van oktober tot stonden er zo'n tien profes- rnele voorstellingen per seizoen I het programma. Ook werd er In professionele geluidsinstalla tie aangeschaft. In 1994 kreeg C- drie een uitschuifbare tribune met echte theaterstoelen. Het speelvlak op een podium was daarmee ver leden tijd; dat maakte plaats voor een vlakke vloer. De mogelijkhe den van het theater waren divers. De zaal werd onder meer gebruikt voor uitvoeringen van cursisten en professionele voorstellingen. Professioneel podium Inmiddels is het Idea-theater een podium voor professionele theater groepen en culturele organisaties. Jeugdtheaterscholen en amateur gezelschappen theater en dans uit Soest en omgeving presenteren er hun eindresultaten. Culturele instellingen organiseren er discus sieavonden, forums en auteurs lezingen. De zaal is regelmatig gevuld met basisschoolleerlingen die komen kijken naar een edu catieve voorstelling. De jongeren die deelnemen aan het multicul turele theaterproject Pitch volgen hier hun lessen. En natuurlijk biedt Idea zelf maandelijks jeugdfilms en ongeveer 30 prachtige voorstellin gen per jaar. De vernieuwing van het theater is mogelijk door werving van fond sen, onder andere het Prins Bern- hardfonds en het KFHeinfonds, en door samenwerking met bedrijven. Het bureau Matchpoint brengt sa menwerking tot stand tussen lokale bedrijven en organisaties die een bijdrage leveren aan de lokale sa menleving. Dat doet Matchpoint door vraag en aanbod op creatieve wijze aan elkaar te koppelen. De bedrijven Middelman Wonen, schildersbedrijf Zestoo, bouwbe drijf René de Bruyn, praktijkschool de Baander en Arnold Haagens Elektrotechniek werken mee aan deze opknapbeurt. Als dank voor hun bijdrage zijn de personeelsle den van deze bedrijven een avond te gast tijdens een speciale theater avond in het vernieuwde theater. Nieuwe impuls Om de kwaliteit van de voorstellin gen zoveel mogelijk tot hun recht te laten komen, worden belangrijke theaterfuncties vernieuwd. Het the ater krijgt een nieuwe vloer en de sfeerverlichting, de theaterspots en de geluidsapparatuur worden gemoderniseerd. De inrichting en de uitstraling van het theater krij gen een nieuwe impuls. Daardoor wordt het voor spelers en bezoekers een prettige culturele ambiance. De veranderingen komen de beleving en kwaliteit van de voorstellingen ten goede en verbeteren daarmee ook de mogelijkheden van het theater. Het publiek krijgt vanaf september dan ook een gevarieerd aanbod aan voorstellingen in een sfeervolle en professionele zaal. Met deze me tamorfose is Idea klaar voor de toekomst. Vl/ Meijer Orthopedie uw aanmeetpunt in Soest voor uw steunkousen, steunzolen, bandages, borstprothesen en corsetten. Middelwijkstraat 29, 3764 CD Soest Telnr. 035 - 582 6727 Alles op afspraak (ook voor thuisaanmetingen) Op woensdag 8 juni presenteer den ROC-cursisten uit Soest en omgeving in het Orlandogebouw hun taalstage. Met toneelstukjes en slogans uit het bedrijfsleven demonstreerden zij hun taalvaar- ligheden in drie groepen: opvoe- ling, zorg en winkelbedrijf. Een voorlcesmoeder op een ba sisschool en een verzorgende in een verpleeghuis overtuigden het publiek in geslaagde rollenspelen. Slogans uit de supermarkten wer den begeleid door tromgeroffel en de cursisten voegden daar hun zelf gemaakte varianten aan toe. De stagebegeleiders van het ROC slagen er ieder jaar weer in om een goede plaats te vinden voor hun cursisten Nederlands als Tweede Taal. De deelnemers gaan een aantal weken werken op een basis school of peuterspeelzaal, in win kels of in verpleeg- en verzorgings huizen. Daar leren de cursisten de Nederlandse taal te gebruiken in werksituaties. Hebt u ook het Cultuurfestival Soest bezocht dit jaar? Kijk dan gauw op de website van het Cul- tuurpunt: www.cultuurpuntsoest.nl. Rachid Finge, Coco Michels, Aad Post en Evert Sluiter hebben foto's van het afgelopen Cultuurfestival 2005 gemaakt. Wie foto's daarvan wil laten afdrukken kan contact opnemen met Anita Vreugdenhil, 035-60.95.833, of mailen naar: cultureleagenda@cultuurpuntsoest. nl. Men krijgt dan een voor het afdrukken betere kwaliteit foto toegemaild. Het experiment met kleinschalig toneel in galerie Anna Paulowna- huis (Burgemeester Grothestraat) is geslaagd. Het was afgelopen zaterdagavond volle bak op deze nieuwe mini-toneellocatie. In de intieme ruimte van de galerie werd de komedie 'Art' opgevoerd. Drie boezemvrienden, voor een avondje bijeen, debatteren, grappen, huilen en bevechten elkaar zelfs, omdat een van hen bijna honderdduizend euro heeft neergeteld voor een wit schilderij. Of is het toch niet echt wit? Een tragikomedie over sno bisme, vriendschap en eerlijkheid. Frederik de Groot in de rol van Mark, Bartho Braat als Ivan en Ernst Zwaan als Antrios vertolk ten de rollen van de gezworen ka meraden. Gezien het succes wordt een herhaling overwogen. Voor het nieuwe seizoen staan optredens van theater De Draad gepland. De interculturele vereniging C4 krijgt een éénmalige subsidie van 225 euro uit het integratiebudget van de gemeente Soest voor hun programma tijdens het cultuurfes tival van 21 mei jl. Het programma was namelijk gericht op integratie. De vereniging C4 had al eerder een subsidie ontvangen uit het potje maatschappelijk cultureel belang. VRIJWILLIGERSCENTRALE SOEST DOE'T GOED!: 035 60 39 414 Op zaterdag 18 juni houdt mu ziekvereniging PVO 'Open Huis'. Van 10:00 tot 12:00 uur zijn be langstellenden welkom in het verenigingsgebouw aan de Rem brandtlaan 9. Heb je altijd al een instrument wil len bespelen of bespeel je al een instrument en zoek je een leuke vereniging, dan ben je van harte welkom. Dat geldt voor zowel mensen met een voorkeur voor slagwerk/percussie-instrument als voor mensen met een voorkeur voor blaasinstrumenten. Heb je zelf nog geen instrument, dan kun je het van de muziekvereniging huren. Ook kur je via PVO les krijgen van De Klarinet' professionele leerkrachten. PVO bestaat uit ongeveer 100 en thousiaste muzikanten die spelen bij de slagwerkgroep, het studieor kest, het harmonieorkest, Big Band Blow, De Eemlander Blaaskapel of de WBAWWW band (het dweil orkest). Verder vormt een klein groepje enthousiastelingen nog een koperensemble. Zaterdag 18 juni zal het studie orkest van zich laten horen. Dat orkest bestaat uit mensen die pas een jaar een instrument bespelen, maar ook uit mensen die al jaren spelen maar hun theoretische en/of praktische kennis weer een beetje willen ophalen. Op zondag 26 juni geeft het Soes ter Muziek Gezelschap (SMG) zijn jaarlijkse zomerconcert, waarvan de opbrengst naar een goed doel gaat. Er is dit jaar gekozen voor Stichting De Regenboogboom, een in 1992 opgerichte onafhan kelijke, niet gesubsidieerde stich ting die zieke kinderen helpt. Kinderen die te maken hebben met ziekte, trauma en handicap worden geholpen om te ontdekken dat zij op eigen kracht een innerlijk gevoel van veiligheid en vrijheid kunnen scheppen. De kinderen worden bezocht (door vrijwilligers) in zie kenhuizen en instellingen en wor den o.a. met behulp van een met kristallen en bloemen versierde boom, liedjes en verhaaltjes van hun pijnlijke situatie afgeleid. Op de middag van het concert, 26 juni, komt er iemand van de stichting om nog meer te vertellen over deze bijzondere werkwijze. Ook wordt cr een verloting van grote en kleine prijsjes gehouden, waarvan de opbrengst ook aan de Stichting De Regenboogboom ten goede komt. Het blaasorkest onder leiding van dirigent Peter Schoenmakers zal verschillende muziekstukken met als thema 'water' ten gehore bren gen. Het krijgt daarbij ondersteu ning van twee accordeonspelers (m/v), die ook nog zullen soleren. Verder is er een presentatie van het leerlingenorkest, dus komt allen op deze boeiende en gezellige middag. De entree is gratis, men kan vrijwil lig een bedrag aan het goede doel schenken. Aanvang: 14:00 uur in de Gildezaal, Steenhoffstraat 46. Soesters van 55 jaar en ouder kun nen zich nu al opgeven voor een cursus wedstrijdbridge die op 15 september van start gaat in De Klarinet. Op twaalf donderda gen wordt van 9:30 tot 12:00 uur lesgegeven volgens het systeem Barry Westra. In deze vervolgcur sus worden sommige aspecten uit de vorige boekjes klaver-ruiten harten herhaald en verder komen onder meer diverse spelregels aan de orde. Doel van de cursus is de kloof tussen club en thuis bridgen te verkleinen. In het ontmoetingscentrum wordt regelmatig gebridged, dus deel nemers kunnen zo aanschuiven. Deelname aan de cursus kost 90,00 exclusief het lesboek. Voor inlichtingen en inschrijving kan contact worden opgenomen met Anja van Vliet, op woensdag- en vrijdagochtend, tel. 6023139. Dan kunnen ouderen ook meer in formatie krijgen of zich inschrijven voor de cursus Country Linedance die op 8 september begint in De Klarinet. In deze lessen is plaats voor 15 tot 18 personen. Omdat er bij Country Line op lijn wordt gedanst in een groep, heeft men geen danspartner nodig. Deze cur sus bestaat uit 30 lessen op donder dagmorgen en kost 60,00. Op vrijdag 1 juli vindt in het open luchttheater Cabrio aan de Soes- terbergsestraat in Soest een uniek en intiem Techno en Hardstyle evenement plaats. Vijf jongeren uit Soest en Baarn hebben met ondersteuning van de gemeente Soest en lokale sponsors het initi atief genomen om sinds lange tijd weer een evenement te organise ren voor houseliefhebbers. Het openlucht-evenement biedt plaats aan 250 liefhebbers en zal duren van 22:00 tot 04:00 uur. Het bezoekersaantal en de duur van het evenement maken het tot een uniek feest. Deze avond zullen DJ's: SandR (bekend van o.a. Tijd voor Techno, Queensday party's, T-Time, Boomerang party's), Wou ter de Moor (nationaal bekend van o.a. Subculture, Night of Techno, Boomtown, Mainstage closingpar- ty) en Damage (bekend van o.a. Warlock, The battles, Mushroomz, BLOEI Afd. SOEST Taaistagiaires maakten varian ten op bekende reclameslogans. -Directeur Gemma Hellevoort be nadrukte nog eens hoe belangrijk het is de taal vooral buiten de school te oefenen. De cursisten leverden het bewijs door zelfver zekerd en op een originele manier hun vaardigheden te laten zien aan het publiek in hef schoolgebouw aan de Di Lassostraat. Met ingang van 1 augustus aan staande heeft Coco Michels haar baan als cultuurconsulent opgezegd om aan een nieuw avontuur te be ginnen bij een reclame- en com municatiebureau in Leusden. Met erg veel enthousiasme begon ze 2Vi jaar geleden aan het project Cultuurpunt in een (tijdelijke) func tie, die toen nog helemaal nieuw was in Soest. Haar gemeentelijke en provinciale opdracht was om in twee jaar tijd een Cultuurpunt op te zetten binnen Idea en tevens het lokale culturele veld te onder steunen. Het Cultuurpunt is inmid dels gerealiseerd. Zowel het fysieke Cultuurpunt binnen de muren van Idea als het virtuele Cultuurpunt (website) heeft zijn kleurrijke plek gevonden. Het is aan een nieuw aan te stellen cultuurconsulent om het project Cultuurpunt op de inge zette weg verder te ontwikkelen. Het project Cultuurpunt is zeker geslaagd. Om ervoor te zorgen dat de waardevolle functie behouden blijft, heeft de gemeenteraad eind vorig jaar besloten voor de komen de drie jaar het Cultuurpunt en de functie van Cultuurconsulent te continueren. Onder de bezielende begeleiding van Marianne Hou- kamp, directeur van Idea, zullen Idea en de nieuw aan te stellen cultuurconsulent het project Cul tuurpunt dan ook voortzetten. 'We vinden het bij Idea erg jam mer dat Coco gaat vertrekken. We zullen haar creatieve, inspirerende bijdrage aan de activiteiten en het beleid van het Cultuurpunt en Idea zeker missen. We gaan ons uiter ste best doen om op korte termijn een goede opvolger in de functie van cultuurconsulent aan te stellen. Bovendien zorgen we ervoor dat de expertise en het opgebouwde netwerk door Coco zorgvuldig zal worden overgedragen binnen Idea, om de continuering van de diverse projecten en initiatieven veilig te stellen', aldus Marianne Houkamp. 'Ik heb er alle vertrouwen in dat Soest met de inzet van Idea, de ge meente en haar cultureel actieve inwoners de functie van het Cul tuurpunt zal continueren. De pro vincie heeft het Cultuurpunt Soest als voorbeeldproject aangemerkt in het kader van de bibliotheekver nieuwing. Idea zal in het project 'Uit-in-Utrecht-punten' binnenkort de eerste stap gaan zetten in de richting van Cultuurpunten, gekop peld aan regiobibliotheken', aldus Coco Michels. Cultuur heeft een belangrijke functie in onze hectische wereld,' vervolgt ze. 'Ook in Soest. Kunst en cultuur kunnen verschillende culturen en groepen mensen ver binden. Mensen kunnen hun eigen identiteit op unieke wijze vertalen in onder andere muziek, beeldende kunst en poëzie, waardoor mensen weer anders naar elkaar kunnen kijken. Kunst en Cultuur zorgen voor verdieping en het Cultuurpunt wil dat graag structureel blijven on dersteunen en stimuleren'. Steenhoffstraat 46, fel. 601 95 77 Zondag 19 juni Een kinderlijk enthousiaste spons woont in een ananas op de bo dem van de zee, en hij verdient de kost als manusje van alles bij een fastfood restaurant. Hij hoopt als veelvuldig 'employé van de maand' eindelijk promotic te krijgen, maar die gaat net aan zijn sponzige neus voorbij. Desondanks neemt hij het op voor zijn gierige werkgever als deze beschuldigd wordt van hel stelen van de kroon van koning. Maandag 20 juni Film: 'Wilbur Wants to Kill Himself Regie Lone Scherfig Wilbur, een jaar of dertig, is ma nisch suïcidaal. Hij onderneemt zelfmoordpogingen met het gemak waarmee iemand anders een bor rel inschenkt. Zelfs de zelfmoord- praatgroep in het ziekenhuis wordt wanhopig van hem. Maar of hij nu probeert zich te vergiftigen, te plet ter te laten storten, te verhangen of wat dan ook, Wilburs beschermen gel is sterker dan hijzelf. Niet dat Wilbur zo'n loser is. Inte gendeel, zijn pit en charme maken hem populair, vooral bij vrouwen. Maar Wilbur heeft geen oog voor de liefde. Vreemd genoeg is Wil burs oudere broer, Harbour, met wie hij samenleeft, juist een optimist zonder weerga. Ze hebben samen een vervallen, stoffige boekenwin kel geërfd - de enige herinnering aan hun onlangs overleden vader. Dan krijgt Harbour een relatie met Alice en een mooie toekomst lijkt epen te liggen. Maar lang duurt het Samen met zijn vrie.id de zeester gaat hij op weg om de kroon te vinden. Deze animatiefilm is een combi natie van heerlijk maffe Hawaii- muziekjes, schitterende kleuren in een adembenemende fifties-stijl, gecombineerd met een Frans-Ame rikaanse Jacques Cousteau-achtige voice-over. De algemene bood schap aan jong en oud: Geloof in jezelf en het komt allemaal goed. Om jong en oud de kans te geven naar deze film te komen kijken, draaien we hem niet in de avond, maar 's middags om 14:00 uur. Helaas voor de allerkleinsten: we draaien wel de originele Engelse versie. Aanvang: 14:00 uur. Toegang: 5,00; CJP/65+: 3,50. geluk niet, want Harbour wordt ziek. En wonder boven wonder, naarmate Harbour zwakker wordt, neemt Wilburs kracht te overleven juist toe. Dat 'Wilbur Wants to Kill Himself over trieste zaken gaat - depres sie, ziekte, eenzaamheid - betekent niet dat de Deense regisseuse Lone Scherfig zo zwaar op de hand is. De ellende wordt verlicht door haar montere vorm van zwarte humor. De film is een komedie, liefdesver haal en melodrama tegelijk. Geen gemakkelijke combinatie, maar Scherfig slaagt in haar opzet. Ze vindt een knappe balans tussen wrange observaties en karikaturale overdrijving. Het vreemde verhaal met zijn wonderlijke karakters is daardoor niet ontwrichtend, maar komt volslagen vanzelfsprekend Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+: 3,50. Reserve ren: vrijdag en maandag 10:00- 13:00 uur, 60.29.367. Zie ook: artishock-soest.nl. Scène uit 'Wilbur Wants to Kill Himself'. D-energy Houseclassics, In Con- troll) een optreden verzorgen. Naast de gemeente Soest onder steunen de volgende bedrijven het evenement: Hydrotest syste men Soest, Hooijer ijzerwaren en gereedschappen Soest, de Soester Gieterij, de Jong accountants Soest, Bouwbedrijf Peter van Asch Soest, Expert Schoemaker Soest, Boomer Fashion Baarn, Eetcafé Petershof Baarn en Fitline body health studio Baarn. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Idea Soest, Willaertstraat 49, 60.95.829, www.ideasoest.nl. Ze kosten 12,50 en zijn alleen be stemd voor 18 jaar en ouder. Infor matie: zie www.140bpmatcabrio.tk. Op vrijdag 17 juni (19:00-21:00 uur) en zaterdag 18 juni (11:00-17:00 uur) zijn in Soest 21 privé-tuinen opengesteld voor publiek. Leden van de plaatselijke afdeling van Groei en Bloei gunnen dan belangstel lenden een blik in hun tuinen die onderling verschillen. Er zijn twee startpunten voor de twee open tuindagen: Noorder- weg 1 en Prins Bernhardlaan 16. Op deze adressen krijgt men een lijst met de tuinen en een platte grond van Soest waarop deze zijn gemarkeerd. Deze paperassen zijn tevens entreebewijs en kosten voor niet-Ieden 1,00. Sommige tuinen zijn alleen op vrijdagavond of op zaterdag te bezichtigen. ,£5V qOED£ ZAM„ Steenhoffstraat 9'\ tel. 602 8132 Eenmaal in het jaar is het een dag voor vader. 'Dan komt het hele huisgezin een stapje nader bij va der.' Heel lang geleden hoorde je dit lied op de radio; onbekend wie dit zong. Zondag 19 juni is het dan toch echt zo. Natuurlijk wordt va ker aan vader gedacht, maar in de week voor zaterdag 18 juni kan men in de Wereldwinkel terecht om voor hem iets te kopen. Gedurende die week zelfs met een korting op alle artikelen. Stap gerust binnen en ontdek dat er uit vele landen verschillende artikelen voor vader aanwezig zijn, zoals portemonnaies, portefeuilles, bureauartikelen, boe kenleggers, boeken, cd's, briefope ners, pennen en potloden. Ook kan men een leuk mandje samenstel len met artikelen uit de 'chocola- dehoek'. En wat te denken van de wijn uit Chili of Zuid-Afrika. Kort om, er zal altijd iets te vinden zijn. Heel belangrijk is dat de artikelen voor een eerlijke prijs gekocht zijn. De makers en maaksters hebben geld voor hun waar gekregen en daarbij ook waardering. Zaterdag 18 juni hoopt de Wereld winkel bij goed weer op het terras voor de winkel het één en ander te laten zien. Er is tevens gelegen heid de verschillende wijnen te proeven. Openingstijden Wereld winkel aan de Steenhoffstraat 9a: maandag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur; 035-60.28.132. "alleen voor echte mannen" horloger |uwelier Rembrandtlaan 18 - Soest - Tel. 035-6014785 Di Lassostaat 65", tel. 6022195 Het cursusprogramma van Volks universiteit Soest voor het nieuwe seizoen is verschenen. Geïnteres seerden kunnen het afhalen bij de Volksuniversiteit zelf en bij diver se adressen, onderaan dit bericht vermeld. Ook kan het programma worden bekeken op de website www.volksuniversiteit.nl/soest. De Volksuniversiteit zal de lezers regelmatig berichten over de ver schillende cursussen. Een van de vele nieuwe cursussen is de cursus 'Etymologie en taal verandering'. In deze cursus van acht avonden wordt op een speelse manier nagedacht over de Neder landse taal. Wie nadenkt over taal komt al snel tot de vraag waar de woorden vandaan komen en hoe ze zich hebben ontwikkeld. De ety mologie is de wetenschap die zich bezighoudt met de oorsprong en de geschiedenis van woorden. Soms veranderen woorden ingrijpend van betekenis. Zo was de 'maarschalk' in de Middeleeuwen niet meer dan een paardenknecht, terwijl het woord later de hoogste rang in het leger werd. En Vondel kon zonder enig misprijzen over 'mijn wijf spreken, terwijl dit woord in onze tijd vrijwel uitsluitend in min achtende zin te gebruiken is. Maar niet alleen onze woorden schat verandert, óók de grammatica is aan veranderingen onderhevig. Dat is te zien aan de oprukkende vormen 'hij hep' en 'hun hebben' en aan het verdwijnen van het mee werkende voorwerp ('ik' pas die schoen niet in plaats van 'mij' past die schoen niet). In de cursus wordt onderzocht waar de nieuwe woorden vandaan komen die dagelijks onze taal 'ver rijken'. Ook wordt stilgestaan bij onderwerpen als volksetymologie, de oorsprong van de namen van de seizoenen, de maanden van het jaar en de dagen van de week. Verder kijken we naar de vaak interessante achtergronden van sommige van onze spreekwoorden en gaat de docent in op enige grammaticale veranderingen. Docent is drs. Bert Jansen, neerlandicus, sinds enige jaren samensteller van de jaarlijkse Soester Taaltest. De cursus start op maandag 3 oktober. Cursustijd: 20:35-22:05 uur. Cursusprijs: 59,00. Informatie: Volksuniversiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3765 EB Soest, S" 602.21.95 (inspreken kan altijd), e-mail: vu-soesl@csnet.nl; maandag t/m donderdag 9:00-12:00 uur. Het programma is ook af te halen bij de VW, de bibliotheek, het gemeente huis, bij boekhandels en verschillende supermarkten.

Soester Courant | 2005 | | pagina 13