Vleermuizen hebben voorrang! Harrie Jacobs: 'Als je werkt vergeet je je sores' Volleybs Soest heeft cliëntenoverleg voor sociale zekerheid ZONNE BRIL? BMpert SCHOEMAKER van 11.00-17.00uw Hf' GROTE LAURA STAR Liefdevolle zorg in de laatste levensfase Opa en Oma Zorgverzekeringswet WOENSDAG 15 JUNI 2005 SOESTER COURANT PAGINA 16 Een nieuw redactielid Senioren en hun hobby (4) Nota's ziektekosten yynFNSDAG 15 JUNI jo Rullens wil c VOLLEYBAL SOFTBAL Openingsfase fataal voor softbalsters 60.19.190 AUTOSPORT optiek verkerk Hoekzema en V an de Vendel van de baan gereden FIETSSPORT - A.s. zaterdag 18 juni J V burg. GROTHESTRAAT 9, SOEST -TELEFOON 035 - 601 03 44 STRIJKDEMONSTRATIE! SeNIORENVaRIA suios stichting welzijn ouderen soest 1 -^JAARGANG, NUMMER 11 Maar eerst even dit... Een zeer belangrijke, om niet te zeggen een hoogst noodzake lijke voorziening, in gebouwen waar veel senioren wonen is een alarmeringssysteem. Bij cala miteiten, zoals onwel worden, vallen, noodzakelijke hulp van een dokter, die men zelf niet meer kan bellen, kan men dan door het drukken op een knop hulp in roepen. In Soest op de Vijverhof en in de Seniorenflat Honsbergen heeft men tot volle tevreden heid en met hulp van bijdragen en subsidie zo'n voorziening van hulpoproep. Om toerbuurt was binnen 5 minuten iemand van Thuiszorg, of van Daelhoven ter plaatse. Probleem Nu is er sinds kort echter een probleem. De subsidie is vanwe ge bezuinigingen, of misschien andere redenen stopgezet en als de bewoners van de 350 flats hun alarmering willen houden, dan zullen ze zelf voor de kos ten moeten opdraaien. Als iedereen mee doet komt dat uit op 5,25 per maand, maar kan oplopen tot 14,50 per maand als minder mensen meedoen. En dat zijn nog altijd 11,75 tot 31,40 oude Hollandse guldens. U kunt begrijpen dat dit ge geven een hoop onrust brengt bij de twee seniorenwooneen- heden. Het is nu eenmaal zo, dat niet iedereen een royaal pensioen heeft. Alarmering behoort tot de servicekosten en dus krijgt men hierop geen huursubsidie. Nu de vleermuizen In de omgeving van Venray in Limburg worden ongeveer 32 oude kazematten geschikt gemaakt om een 80- tot een 100-tal vleermuizen in de ge legenheid te stellen hierin hun winterslaap te houden. De kos ten bedragen 80.000,-bijna 1.000 per vleermuis. De sub sidie hiervoor wordt niet weg- bezuinigd, maar juist toegekend door de provincie Limburg en door de Europese Unie. De senioren in Soest zoeken het maar uit met hun alarmering in de levensloopbestendige wijk Klaarwater. De nodige subsi die is beter besteed aan arme vleermuisjes, welke nog nooit van nature in oorlogszuchtige kazematten hebben gewoond. LoukNachbahr Redactie SeniorenVaria Onder de vlag van het Neder landse Rode Kruis bestaan er in Nederland 170 werkunits die actief zijn onder de naam 'Vrij willige Terminale Zorg' (VTZ). Vrijwillige terminale zorg staat voor het thuis begeleiden van mensen in hun laatste levens fase. De coördinator van één zo'n groep, Soest/Soesterberg Baarn, is Marijke van den Berg. De redactie had een gesprek met haar, want de VTZ is een grotere bekendheid waard dan die van het moment. Vrijwillige terminale zorg Marijke van den Berg: 'Steeds meer mensen willen de laatste levensfase thuis doorbrengen in de eigen vertrouwde omgeving. Begrijpelijk, maar het spreekt vanzelf dat zo'n wens een zware belasting kan vormen voor fa milie en mensen in de naaste omgeving die zich bij die per soon betrokken voelen.' Natuurlijk is er reeds veel hulp aan huis in dit soort gevallen. Er is de eigen kennissenkring, soms familie, thuiszorg, verple ging enzovoort. Mantelzorg in brede zin. Vrijwillige terminale zorg is daar een aanvulling op, een ondersteuning. Maar ter minale zorg begeeft zich op een ander terrein dan het praktische van alledag. Er is de patiënt zelf in de eerste plaats die weet dat zijn laatste levensfase is inge gaan, maar in de meeste geval len is er ook een achterblijver die vaak eveneens hulp nodig heeft. De 15 onbezoldigde me- Vroeger dacht ik veel over later. Later als ik groot zou zijn. Wat ik dan allemaal wel niet ging doen. Vrijheid! Geen ouders meer die zeiden watje allemaal niet moest doen, geen leraren die zeiden wat je allemaal wel moest doen. Eten waar je trek in had, naar bed als je daar zin in had. Vrijheid om om te gaan met wie je maar wilde. Nu is 't later en denk ik veel aan vroeger. Wat een vrijheid! Hoeveel tijd had ik toen niet voor mezelf. En dan denk ik ook aan mijn moeder. Hoe vaak ze met ons op stap ging. Sorbets eten in de V&D. De boterham men met kaas, tomaat, zilver uitjes en mayonaise die tussen de middag al klaar stonden. De aai over mijn bol als het niet zo goed met me ging. De knuffel voor het slapen gaan. Maar ook hoe ze daar zat in haar paarse kuipstoeltje waar al meerdere sigarettengaten in gebrand wa ren. Hoe ze probeerde een boek te lezen op woensdagmiddag, één hoog, met drie kinderen om haar heen. Hoe vertwijfeld ze soms was, bedelend om een minuutje voor haarzelf. En dat we dat allemaal niet begre pen. We wisten dat het voor de avond weer over was. Dan kwam ze ons een kusje geven. En hoe we afspraken, dat als ik kinderen kreeg, zij de luiers zou verschonen want dat leek me zo vies. Vrijheid. Tja, ooit zong Janis Joplin 'Freedom is just another word for nothing left to loose'. Flower power. Maar zo waar. Vrijheid is eenzaamheid. Geen verplichtingen, maar ook geen warmte. Of toch. Ik denk aan de senioren van nu, de hippies van toen. Wat zouden zij den ken van de huidige tijd, waar werken belangrijker lijkt te zijn dan contact. Wat is er van hun idealen geworden, hebben ze het nu goed of kijken ze ook terug met heimwee. Voelen ze zich nog vrij. Tegenwoordig moet ik het zon der ouders stellen, dus geen hulp bij het verschonen, geen oppas, geen logeerpartijen, geen praten over vroeger. Ik kijk jaloers naar de mensen die dat wel hebben. Heel veel vlotte opa's en oma's, sommi gen mijn leeftijd, lijkt het wel. Maar eigenlijk zie je ze niet veel meer, die echte opa's en oma's, wachtend achter de geraniums op de komst van kinderen en kleinkinderen. Tegenwoordig heten het senio ren. Ik ken ze die dagelijks hun kinderen naar school brengen en senioren die liever een potje bridgen. Ik ken ze die samen gelukkig zijn en ook, die dat niet zijn. Nog steeds op zoek naar later, als ik groot ben. Senioren die nog vrolijk in de kroeg zitten, senioren die dat nog lang niet zijn of senioren die maar niet oud willen wor den. De meesten zijn ontzet tend actief. Stilzitten mag niet, rust roest! Als je ze op een ver jaardagspartijtje wilt hebben, moet je ze een jaar van te voren reserveren. Eigenlijk zoek ik een paar se nioren die tijd hebben om ge woon opa en oma te zijn. Voor mijn kinderen. En een beetje papa en mama. Voor mij. Linda Klein Redactie SeniorenVaria Marijke van den Berg is co ördinator van 'Vrijwillige Ter minale Zorg' van de afdeling Soest/Soesterberg en Baarn. dewerksters ('Inderdaad, alle maal vrouwen, helaas,' zegt me vrouw Van den Berg) waarover hier gesproken wordt hebben een speciale opleiding genoten om beide mensen terzijde te staan. Een scholing die 6 dag delen in beslag neemt en zowel theorie als praktijk behelst. De opgedane kennis wordt mede door een maandelijkse bijeen komst op peil gehouden. Teamwork Marijke van den Berg: 'Alle medewerksters van Soest/Soes terberg Baarn zijn op hun terrein specialisten. Wij vormen een hecht, bijzonder fijn team; er wordt nauw samengewerkt met familie, wijkverpleging, de huisarts, geestelijke ver zorgers en gezinsverzorging of ziekenhuis; samen maken we het mogelijk dat de betrokkene thuis zijn/haar laatste levens fase zoals hij/zij dat wenst kan doorbrengen.' Heeft mevrouw Van den Berg, die zelf ook af en toe mee het veld ingaat zoals dat heet, nog nieuwe vrijwilligers nodig? 'Nee, goed dat u het vraagt, dat heb ben wij momenteel niet. Wat wij met een interview als dit graag willen bereiken is meer bekend heid geven aan ons werk, dat het bestaat, dat wij misschien hulp kunnen bieden daar waar men feitelijk uitbehandeld is, daar waar men geen hulp meer verwacht te kunnen krijgen, en die is er dus wel.' Het telefoonnummer van de Vrijwillige Terminale Zorg is: 06-30.18.93.17. Meer infor matie kunt u vinden op www. palliatie.nl/eemland. Redactie SeniorenVaria Succesvol adverteren, het ligt voor de hand, dat doen ondernemers in de Soester Courant In de laatste SeniorenVa ria stond een oproep voor nieuwe redactieleden. Dit lezende begon het een beet je te kriebelen, dit had ik al zolang gewild! Het gekke is dat ik de seniorenpagi na niet vaak lees omdat ik (dom genoeg) denk: 'Dat is toch niet voor mij bestemd.' Maar deze keer toevallig dus wel. Ik ben heel graag bezig met taal: lezen, schrijven en studeren. Ik heb een poos als vrijwilliger bij Vluch telingenwerk geprobeerd nieuwkomers te helpen Nederlands te leren. Maar de vier vrouwen die ik toe gewezen kreeg, lieten me keer op keer voor niets naar Soest komen, dus dat was snel afgelopen met de pret. Op dit ogenblik zit ik in de derde klas van een Japanse taalcursus. Heel goed om mijn ouder wordende her sens bezig te houden. Nadat ik het telefoonnum mer in de oproep had ge beld en kennis had gemaakt met een van de redactiele den, kwam ik in contact met Stans Gehrels, directeur van de Swos. Zij legde me uit wat SWOS zoal doet in de gemeente Soest en dat er momenteel 350 vrijwilligers in diverse werkgroepen aan het werk zijn. Ik had er nooit bij stil gestaan dat het er zo veel zouden zijn. Om een lang verhaal kort te maken: dit is mijn eerste bijdrage aan SeniorenVaria en ik hoop van ganser harte dat ik dat voortaan mag blij ven doen. Ik ben er zeker van dat ik hierbij alle steun zal krijgen van mijn collega redactieleden. Sylyia van Moerkerken Redactie SeniorenVaria Het is eigenlijk heel oneerbiedig om in het geval Harrie Jacobs (78) van een hobby te spreken. Harrie is een gedreven en veel zijdig kunstenaar, die de kunst verstaat zijn emoties te uiten en te tonen via zijn schilder- en beeldhouwwerk. En emoties, vooral verdriet, zijn er te over als je enkelen van je meest geliefden kort na elkaar verliest. 'Ik word op de been gehouden door mijn creatief vermogen, als je werkt vergeet je je sores', zegt de man die een paar uur tijd vrij maakt voor een gesprek en honderduit vertelt over de manier waarop hij er in slaagt toch voldoening te vinden in het dagelijks bestaan. Harrie Jacobs was altijd al creatief in gesteld, hij heeft 36 jaar lang zijn boterham verdiend als ar chitect. Daarna volgde hij een aantal creatieve studies, waar door hij zich een groot scala aan kunstzinnige technieken eigen maakte. Zo werkt hij, al naar gelang zijn ingeving van het moment, met olieverf, houts kool of krijt, soms met Oost- Indische of drukinkt, maar vooral ook gemengd, hetgeen fantastische resultaten oplevert. En dan spreken we nog slechts over tekenen en schilderen. Momenteel ligt Harries inte resse vooral op het vlak van beeldhouwen. En ook hierbij weet hij zijn emoties duidelijk en op verschillende, originele wijzen zichtbaar te maken. Hij ziet zichzelf als een begena digd mens. 'Je hebt een gave gekregen en het is prettig die te kunnen ontwikkelen, om op die manier met je emoties te kunnen omgaan.' De volgende editie verschijnt op woensdag 7 september. Kopij uiterlijk op 8 augustus 2005 aanleveren bij de werkgroep Seniorennieuws p/a Dalweg 6, 3762 SP Soest, of bij de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) of per e-mail swos@planet.nl Per 1 januari 2005 zijn er administratieve veranderin gen inzake nota's ziektekos ten. U krijgt deze nota's nu persoonlijk in plaats van dat ze direct naar de verzeke ring worden gestuurd. Als u niet weet wat u ermee moet doen, bel dan de senioren- voorlichters van de SWOS: 035-60.27.997. Het ligt voor de hand dat ie mand met zulke talenten en zo'n grote productie ook aan exposeren denkt. 'Zeker,' zegt Harrie. 'Ik heb veel geëxpo seerd en ook veel uitstekende kritieken gekregen; maar nu heb ik er niet veel zin meer in. Het kost me te veel moeite en energie. Daar komt bij dat ik er gelukkig niet van hoef te leven.' Mede daarom accepteert Harrie ook geen persoonlijke opdrach ten. 'Mijn ervaring is dat een opdrachtgever nooit tevreden is. Ze bemoeien zich al met een eerste opzet en vanaf het begin al wordt je vrijheid als kunste naar aangetast. Ik heb daarmee veel ervaring als architect; nooit was het meteen goed.' Enorme collectie Harrie Jacobs werkt nog elke Harrie Jacobs kan zijn emo ties uiten via beeldhouwen; zijn collectie bedraagt meer dan 120 stuks en elk stuk heeft zijn eigen verhaal. dag. Zijn collectie schilderijen, schetsen, tekeningen en aqua rellen groeit nog gestaag. Het is maar goed dat hij in Soest-zuid een groot huis heeft gevonden. Want wie zijn verzameling op 2000 stuks schat zal niet ver naast de waarheid zitten. Ka mer, keuken, hal, trapopgang, overal vind je opgeslagen went. Maar op dit moment besteedt hij al zijn tijd aan beeldhou wen en een ruwe schatting geeft aan dat er, her en der in huis en atelier verspreid, meer dan 120 scheppingen moeten staan. Elk met zijn eigen verhaal. En' ook deze collectie groeit nog wekelijks. Wat gebeurt er met al deze kunstuitingen als Harrie komt te overlijden? Harrie: 'Ja, daar krijg ik 's nachts wel eens de kriebels van, want ik weet het namelijk ook niet. Het zal wel op verkoop uitdraaien.' Geluk kig maakt Harrie van dit punt niet zijn eigen probleem en ter wijl uw reporter met zijn aante keningen en foto-opnamen het huis verlaat gaat Harrie, zoals hij dat dagelijks doet, zijn eigen potje koken. Voor zichzelf al leen, dat wel. Redactie SeniorenVaria kringloopcentrum i SPULLENHULP De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035)60187 30 E-mail: spullenhulp@spullenhulp.nl Zie ook: www.spullenhulp.nl Rullens (54) is de opvolger van Derk de Saegher als hoofdtrainer van de dames van StamSovoco. Hij stond vorige week voor het eerst 00r de groep en heeft gesprekken achter de rug met alle speelsters. Met uitzondering van de Ameri kanen Moll.V O'Brien en Andrea Logan blijft in principe iedereen. Naar versterking voor de buiten- aanval wordt nog gezocht. De nieuwe oefenmeester van de Soester eredivisieploeg heeft con tacten, maar concreet kan hij daar over nog niet zijn. 'We zijn inder daad op zoek naar een degelijke buitenaanvalster en moeten kijken wie er nog vrij zijn, welke speelsters nog in het buitenland zijn en straks terugkomen', zegt Rullens die voor 1 juli duidelijkheid wil hebben over Een regelrechte afdroging dreig de aan de Bosstraat. Koploper Zuidvogels leek de dames van De Knickerbockers helemaal murw te slaan. In de eerste slagbeurt hield pitcher Jeanne Menning de schade beperkt tot 0-1, maar daarna vlo gen de line-drives en homeruns de Soester softbalsters om de oren. Na twee innings was het 0-8. Vanaf dat moment werkten De Knickerbockers aan het herstel. Honkslagen van Corrie en Sofie Nauwelaerts waren de inleiding voor nogal wat punten. Verder werd Menning op de heuvel ver vangen door Britt van der Vlag. Zuidvogels kon moeilijk van de wijdballen afblijven en mede door goede veldacties werd de Huizer ploeg snel aan de kant gezet. Met enkele rake klappen bezetten de Soesters in de gelijkmakende ierde inning alle honken en toen Brigitte Kalkhoven een grand slam iloeg, stroomden de punten bin- en. Zuidvogels pakte weliswaar iet 7-11 de zege, maar De Knic- ;erbockers hielden een goed gevoel over aan de manier waarop ze zich terugsloegen in de wedstrijd. Wjgl? êeniorenbitö U heeft ze vast wel eens zien rij den 'De Seniorenbus' en zich afge vraagd: 'Zou ik daar ook gebruik van kunnen maken?' Jazeker! Bent u 55 jaar of ouder en wilt u er eens op uit? Bel dan de Seniorenbus: (035) 60.19.190. Voor mensen die zelf geen aufo (meer) rijden en voor wie het openbaar vervoer te lastig is, is de Seniorenbus een uitkomst. Met de bus kunt u een bezoek brengen aan een vriend/vriendin, naar de - veijaardag van uw kleinkinderen, of gezellig in de diverse winkelcen tra in Soest een kopje koffie gaan drinken. Ook voor afspraken met tandarts, dokter, kapper etc. kan de bus u van dienst zijn. De bus haalt u thuis op en brengt u tot voor de deur van het adres waar u moet zijn binnen de gemeente Soest. Ook rijdt de bus naar Soes- terberg. Een ritje binnen Soest en Soesterberg kost 0,80. 's Mid dags rijdt de bus standaard voor het ziekenhuisbezoek naar Baarn. Redenen genoeg om er eens op uit te gaan. Het is aan te raden om minimaal één dag van tevoren uw ritje af te spreken. De Senioren bus is te bereiken op werkdagen van 09:00 tot 16:00 uur op 60.19.190. Dus aarzel niet en ver ras bijvoorbeeld uw kleinkind eens op haar/zijn verjaardag! Met ingang van 1 januari 2006 vindt er een complete vernieu wing van het zorgverzekering stelsel plaats. Het ziekenfonds, de standaardpakketpolis en de particuliere ziektekostenver zekering maken plaats voor de standaardverzekering. In het kort hierbij enkele belangrijke punten uit de nieuwe wet. Alle bestaande verzekerin gen vervallen per 31 december 2005; iedereen is verplicht zich tegen ziektekosten te verzeke ren; verzekeraars mogen niemand weigeren, ook niet degenen die een hoog gezondheidsrisico hebben; er komt een wettelijk stan daardpakket, samengesteld door de overheid; voor iedereen geldt dezelfde basispremie; voor degenen voor wie de (veel hogere) premie financi ële problemen oplevert komt er een zorgtoeslag; de nieuwe basisverzekering zal, volgens de minister, rond de 1100,- per volwassen per soon gaan kosten; kinderen onder de achttien jaar hoeven geen premie te betalen: de zorgtoeslag is afhankelijk van het inkomen; om voor deze toeslag in aan merking te komen moet men deze aanvragen bij de belas tingdienst; naast het standaardpakket (ongeveer vergelijkbaar met het huidige ziekenfonds) kan men zich voor allerhande niet genoemde behandelingen vrij willig bijverzekeren o.a. voor tandheelkundige zorg, fysio therapie e.d. In de komende tijd zullen zowel de Overheid als de zorgverze keraars meer gedetailleerde informatie verstrekken. Iedere verzekerde ontvangt van zijn zorgverzekeraar vroegtijdig een aanbod om bij hen de basisver zekering af te sluiten. U bent hieraan echter niet gebonden; iedereen heeft de vrije keuze om een andere verzekeraar te kiezen. TeunDuhen Redactie SeniorenVaria Voor de grootste en mooiste keus ga je natuurlijk direct naar de zonnebrillenwinkel van Optiek Verkerk. Kamp 78-80 Amersfoort Tel. 033-4721719 Met de overhandiging van een of ficiële benoemingsbrief heeft wet houder Bert Krijger vorige week het cliëntenoverleg sociale zeker heid van de gemeente Soest geïn stalleerd. Het gezelschap kan het College van B&W gevraagd en on gevraagd adviseren over zaken die de Wet werk en bijstand betreffen, zoals het beleid voor de verstrek king van bijzondere bijstand. Het overleg is in het leven geroe pen omdat de gemeente Soest veel ELKE WEEK EEN SOeSTURScOURANT, IN DE BUS? Neem een abonnement: 9,25 per half jaar! tel.(035)6014152 Tijdens de Marlboro Masters, het grootste autosportevenement van Nederland, hebben Kees van de Vendel en Pim Hoekzema uit Soest de vijfde race van de Seal Cupra Cup gereden. Tijdens de twee uur durende race op vrijdag legde Hoekzema met zijn teamge noot René Oudshoorn op het cir cuit van Zandvoort beslag op de derde plaats. Het was de vijfde po diumplaats voor het tweetal in ne' zoveel races. Van de Vendel (die achter het stuur afwisselt met Ro- bert Heuser) eindigde als achtste. Twee dagen later werd de korte race over twee ronden verreden Hoekzema lag tweede, toen hi door een onbesuisde actie van eei concurrent van de baan werd ge reden. Hij moest zich in het zie kenhuis laten onderzoeken, maa hij hield alleen pijn in zijn nek ei hoofd over aan het ongeval. Ver der was hij oké. Het uitvallen hai Wel tot gevolg dat Hoekzema ei Oudshoorn in het algemeen klas sement een plaatsje terugvielen e nu derde staan. Het cliëntenoverleg, geïnstal- yan de Vendei en Heuser staa leerd door wethouder Bert Krijgetï daarin tiende Van de vendel haa de in de korte race evenmin de f nish, omdat hij net als zijn plaatsge waarde hecht aan advies over de noot Hoekzema in de laatste rond voorbereiding, vaststelling, uit- van de baan werd gereden door ee voering en evaluatie van het ge- an c coureur. meentelij k beleid en ook over de dienstverlening en de communi-1 catie. Het cliëntenoverleg bestaat I uit acht personen. Vijf daarvan zijn j cliënten van de sociale dienst BBS of het gemeentelijk Uitstroom- enj Activeringscentrum (UAC) en drie NaalJentOCht leden vertegenwoordigen maat- schappelijke organisaties. TdllDO TOer De leden zijn: mevr. M. Biver; dhr. r u A. van Elmpt; dhr. F. Meischkc; Fietsen van de gedenknaald op c mevr. J. Nakanjako; mevr. F. Dar- grens van Soest en Baarn naar d vishi; mevr. W. Stekelenburg-Rui- van Apeldoorn. Het kan in georg. tenburg; dhr. B. Tieman en dhr. L. mseerd verband gedaan worden c de Vos. Om haar werkzaamheden zaterdag 18 juni want dan hou te kunnen uitvoeren ontvangt helTempo Toer de Naaldentocht, cliëntenoverleg over 2005 een sub-derde van de vter traditionele we, sidie van 2.000 euro. tochten- De rT"e ls 15°, k,loT ter lang en er kan gestart wordt I tussen 8:00 en 9:00 uur vanaf h clubgebouw van Tempo Toer a< de Industrieweg. Voor de (iel minder geoefende toerrijder zi er korterè tochten van uitgezet. Voor de 120 kilometer kan gest; worden tussen 9:00 en 10:00 ui voor de 80 kilometer tussen 9: en 11:00 uur en voor de 40 kil meter tussen 10:00 en 12:00 u Gedetailleerde routebeschrijving liggen klaar in het clubhuis van toervereniging.

Soester Courant | 2005 | | pagina 16