12.98 r1.69 2.49 'Luchtkwaliteit slecht, niet alarmerend' Coalitiefracties willen oude archief toch maar liever in Soest houden 1 Scootmobiel gestolen en volledig gesloopt Verzet KdK en Open Ankh tegen 'spookbestemming' Van de Graaf SUCCESVOL VERKOPEN? WOENSDAG 15 JUNI 2005 83e JAARGANG NO. 44 DEZE WEEK Bejaarde kan vrouw niet bezoeken Te veel stikstofdioxide en fijn stof voor duizend mensen jl'L K'. Jr jF? Wielrenner door auto aangereden Tasjesdief gezocht Janssen: 'Wat lokaal kan, moet je lokaal dóen' ïoo,- zomerkorting gratis hotelovernachting bij een HR-ketel' n| NIJHOf NU GROTE PLANTEN Woningmakelaardij -Taxaties Hypotheken - Assurantiën Hol Molenbeek SOESTER KALENDER Extra toezicht op naleving van bouwvergunning OPEL O Varkenshaas italia Rosato i Delmonte bananen del Salento Schouderkarbonade Rata frites 'DE SOESTER' Bel voor een goed gesprek 035 6032737 SOESTE COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 9,25 - Buiten Soest 18,50 - Losse nummers 0,65 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel Kruising Dalweg wordt ro tonde. Veel weerstand tegen speel plan de Eng. Duivengezin 'kraakt' barbecue. Column Visser. Actueel 5 Docent en organisator Henk ten Seldam (61) verlaat Griftland College. Informatieavond over bouwplan moskee. Familieberichten Een negentigjarige Soester is verbijsterd en ontgoocheld door het feit dat zijn scootmo biel is gestolen en volledig ge sloopt. Daardoor kan hij zijn vrouw, die is opgenomen in Daelhoven, niet meer zelfstan dig bezoeken. Het voertuig van de bejaarde man werd in de nacht van 11 op 12 juni ontvreemd bij Hons- bergen aan de Wiardi Beck- manstraat en later total loss te ruggevonden op het nabijgele gen industrieterrein. Volgens het slachtoffer is hier sprake van vandalisme door jeugd. De man vindt dat het hoog tijd wordt om hard op te treden en laat een duidelijke boodschap achter aan het adres van burgmeester Koos Janssen en de Stichting Balans. 'De burgemeester en Balans willen blijven praten met de jeugd. Slaap lekker burgemees ter en bestuursleden van Ba lans, in de wetenschap dat deze negentigjarige man zijn vrouw niet meer kan bezoeken. Vol gens mij zijn we uitgesproken en verdient dit tuig minimaal twee jaar tuchtschool', aldus de Soester. Het geval is ook doorgedron gen tot in politieke kringen. WD-fractievoorzitter Karei van Geet bracht de kwestie maandagavond ter sprake in de raadscommissie Bestuur en Middelen en eiste harde maat regelen. Hij wil dat er alles aan wordt gedaan om de daders op te sporen. Zij moeten daarna direct op passende wijze wor den gestraft, vindt Van Geet. £S*V. Varia i Afscheid van patiënten valt huisartsenpaar zwaar. Vervolgactie Bandah Aceh. Feestweek op Waterinkschool. Aanbod huurwoningen 8 Cultuur Droom-avonden in Cabrio. 0 Idea theaterzaal ondergaat metamorfose. PVO houdt Open Huis. Soesterberg Kontakt der Kontinenten en de Open Ankh - instellingen aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg - hebben verzet aangetekend te gen het voorgenomen raadsbesluit om het voorkeursrecht voor gron den in 'Apollo-Noord' te besten digen. Vooral het feit dat de ge meente eventueel een recreatieve bestemming kan geven aan het ter rein, waar eigenlijk woningbouw is gepland, stuit op bezwaren. Advocaat mevrouw S. Nuyten hield maandagavond in de raads commissie Bestuur Middelen een doorwrocht betoog, vanwe ge de omvang in sneltreinvaart, waarin zij duidelijk maakte dat er allerlei juridische haken en ogen aan het voorstel zitten. Eerder was er helemaal geen sprake van recreatieve doeleinden, maar van woningbouw. Dat kan echter niet vanwege het Streekplan, omdat het gebied buiten de rode con tour valt en daarom kiest het Col lege voorlopig voor de 'reservebe stemming recreatie'. 'Een spook- bestemming,' aldus de advocate. Dat kan alleen maar uitlopen op een hondenuitlaatplaats en/of een jongerenhangplek, vreesde ze. Ze dacht overigens dat het voorgeno men besluit de rechterlijke toetsing toch niet zou doorstaan. Ze vond ook dat het gemeentebe stuur niet zo verbaasd moest zijn dat KdK en de Open Ankh nu té gen het voorkeursrecht opkomen. Tot nu toe is er altijd alleen maar gesproken over woningbouw. Ver der was het volgens haar volstrekt nieuw dat de gemeente de grond 'loskoppelt' van de instellingen, die zich troüwens helemaal niet verzetten tegen woningbouw, maar wel tegen het gemak waarmee B. en W. alle gronden 'een nimmer te realiseren en onrendabele bestem ming' wil geven. Het is bovendien inbreuk op het eigendomsrecht van de instellingen. Grondverwerving is geen doel op zichzelf, maar een middel, aldus mevrouw Nuyten. Ze drong op nieuw overleg over de 'invulling' van het gebied, die zowel recht zal doen aan de belangen van de ge meente (Hart voor de Heuvelrug) als aan de belangen van de grond eigenaren. De commissie reageerde verder niet op het betoog. Plaatsvervan gend commissievoorzitter Ans Mann stelde vast dat de kwestie wel in de raadsvergadering van 23 juni aan de orde zou komen. Ongeveer duizend mensen wonen of werken in een omgeving in Soest waar de luchtkwaliteit niet aan de wettelijke grenswaarden voldoet. Op onder meer de doorgaande we gen is een overschrijding van stik stofdioxide vastgesteld. Volgens de gemeente is er geen sprake van een alarmerende vervuiling en zijn maatregelen niet noodzakelijk. Het gaat om de trajecten Vondel laan-Koningsweg, Vredehofstraat- Birkstraat, de Nieuweweg en de A28. Daarnaast is er een te hoge mate van fijn stof berekend voor de Van Weedestraat, de Steen- hoffstraat, de Middelwijkstraat en de Birkstraat (binnen de bébouw- de kom). Dat blijkt uit het derde rapport van de provincie Utrecht over milieuaspecten van verkeer en infrastructuur. Langs deze route staan ongeveer vierhonderd woningen en gebou wen. De gemeente schat het totaal aantal bewoners en werknemers op 950. Hoewel stikstofdioxide en fijn stof schade aan de luchtwegen kunnen veroorzaken en hooikoorts, aller gische en astmatische problemen kunnen versterken, is er geen re den tot paniek, stellen provincie en gemeente. Op basis van het Besluit Luchtkwaliteit is de lucht vervuiling niet ernstig genoeg om maatregelen te nemen, conclu deert Soest. De lucht boven Soester grond gebied werd ook gemeten op de aanwezigheid van onder andere benzeen en koolmonoxide. Daar bij werden geen overschrijdingen vastgesteld. In alle Utrechtse gemeenten wor den de grenswaarden van fijn stof overschreden. Grote boosdoener van de verontreiniging is het ver keer. In het toekomstscenario voor 2010 wordt er van uit gegaan, dat de luchtkwaliteit langs alle Soes ter wegen aan de wettelijke nor men zal voldoen. Die voorspelling wordt gebaseerd op de veronder stelling dat de motoren van auto's Het verkeer is er de oorzaak van, dat langs de A 28 en de doorgaande routes, zoals hier de Ossendamweg, in de gemeente de luchtkwaliteit niet aan de wettelijke norm,voldoet. Foto: Herman van Dam minder schadelijke stoffen zullen uitstoten. Ten opzichte van vorig jaar is er al sprake van verbetering. Toen werd bij zestien wegen in de ge meente Soest luchtvervuiling ge constateerd. Deze vooruitgang wordt toegeschreven aan meteo rologische omstandigheden. Door meer wind en lagere temperaturen is de vervuiling afgenomen, aldus de overheid. Avondvierdaagse groot succes. Noodlokaal gaat vooraf aan uitbreiding Caroiusschool. Sport 17 Jo Rullens nieuwe trainer StamSovoco. Vliegdorp toch naar 4e klasse. Platform, Federatie of 'fusie'? Prikbord Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. 19 Bijlagen Op 't Hoogt. Seniorenvaria. Getuigen gezocht Een 60-jarige wielrenner werd vrijdagmiddag omstreeks 13:00 uur door een auto met aanhan ger op de Van Weerden Poel- manweg aangereden. De be stuurder reed vervolgens door. De man op de fiets liep door de valpartij een forse hoofdwond op. De politie onderzoekt de zaak en verzoekt getuigen con tact op te nemen met de politie van het district Eemland noord; @0900-8844. Een jongen van circa 15-17 jaar oud op een zwarte oma- fiets heeft donderdag omstreeks 15:30 uur op de Korte Berg straat een tas van een 58-jarige vrouw uit Soest gestolen. De tas trok hij van haar schouder. Vervolgens ging hij er vlug van door in de richting van de Wal deck Pyrmontlaan. De jongen had zwart haar tot in de nek en een zwarte pet met klep op. De politie verzoekt eventuele getuigen contact op te nemen met het politiebureau Eemland noord; 0900-8844. in de Nuon Energiewinkel bouwen woonwaren. baarn minervaweg 3, tel. 035 54 86 111, www.nijhofbaam.nl. bel voor meer informatie over deze aanbieding met Nuon, telefoon 0800 20 21 of kijk op www.nuon.nl De meeste oppositiefracties (Soest2002, PvdA, D66) zijn er faliekant tegen, maar de partijen die het College steunen (GGS, WD, CDA) zijn er gewoon voor. En dus blijft het 'oude' Soester archief in Soest, in de kelder van het gemeentehuis, en verhuist het straks niet naar het Regionaal Historisch Centrum (RHC) dat in Amersfoort wordt neergezet. Dat alles ondanks het feit dat vrijwel alle deskundigen het erover eens zijn dat verhuizen veel beter én goedkoper is. De Soester politiek redekavelt al minstens anderhalf jaar over de archiefkwestie, maar durfde de knoop nooit door te hakken. De Heerlijk geurende LAVENDEL!!! pot maat 0 15 cml/v POTGROND EN TUINAARDE grote baa!1, 00 v V Van Breukelen, vast goed! 10' - Makelaardij, hypotheken en assurantiën krachtige Soester lobby van ar chiefgebruikers verzette zich he vig tegen de voorgenomen ver huizing, waarop o.a. van rijks- en provinciewege sterk wordt aange drongen. Voor de tegenstanders was de 'ontdekking' van WD- fractièvoorzitter Karei van Geet, dat de kosten van de aanpassing van de archiefkelder in het Soes ter gemeentehuis fors mee zouden vallen (geen 900.000 euro, hoog uit 300.000), koren op de molen, hoewel er met de verhuizing nog wel een behoorlijke besparing te verdienen is. Andere voordelen zijn: ruimere openstelling en gro tere deskundigheid. De coalitiefracties WD, CDA en GGS willen daarvan niet horen en in elk geval hun vriendjes bij het Soester archief niet voor het hoofd stoten, zo bleek maandag avond tijdens de discussie in de raadscommissie Bestuur Mid delen, die ditmaal werd voorgeze ten door Ans Mann (GroenLinks). Het College van B. en W. heeft het hoofd inmiddels in de schoot gelegd en de gemeenteraad voor gesteld nu maar af te zien van de verhuizing naar Amersfoort, ook al omdat het bestuur van de Kei- stad - dat de grootste kosten voor zijn rekening neemt - ervan uit gaat dat Soest toch niet meer mee doet. En Amersfoort wil het risico niet lopen dat daardoor onnodig hoge kosten worden gemaakt. Pas op de plaats Over de gewenste/vereiste bouw kundige voorzieningen in Soest be staat overigens nog alom onduide lijkheid. Een 'second opinion' bij het ministerie leverde niets tast baars op. Daarom wordt er op dat punt maar een 'pas op de plaats' Kwekerij Groeneveld 300 m na Scouting Buitenzorg ingang Kwekerij Groeneveld aan de linkerkant. Amsterdamseweg 57A Baarn; Tel.: 035-543 11 02 2$^^' Hol Molenbeek Soest Burgemeester Grothestraat 32 Woning- en Assurantiemakelaars www.holenmolenbeek.nl - 035 601 13 04 gemaakt. Wel zijn er klimatologi sche maatregelen nodig in de ar chiefbewaarplaats (stukken van 20 jaar en ouder), maar in de archief ruimte - dat is iets anders - kan het nog wel een poosje wachten. Dat scheelt dan weer een extra in vestering als het archief op een la ter moment alsnog naar het RHC verhuist B. en W. willen wel 100.000 euro uittrekken voor de digitalisering van de meest geraad pleegde archiefstukken. Daar is ook niemand tegen, maar het voorstel om het archief in Soest te houden stuitte op fel verzet van o.a. Wim Roest (D66), die zijn poging echter zelf al omschreef als 'sleuren aan een dood paard'. Hij wees erop dat alle argumenten voor de verhuizing pleitten en dat het 'historisch denken' niet bij de gemeentegrens ophoudt. Tijmen Koelewijn (Soest 2002) vond dat de tegenstanders van de verhuizing zich lieten leiden door 'onderbuik- gevoelens' en nostalgie. 'Maar wij moeten onze ratio gebruiken en onze hersens laten werken.' Vol gens hem is de verhuizing naar het RHC veel goedkoper, en als dat in de toekomst alsnog moet gaan gebeuren krijgt Soest vast en zeker een gepeperde rekening gepresen teerd. Ook Kees Verkerk (PvdA) sloot zich daarbij aan. Ans Mann (GroenLinks) hield zich als voor zitter op de vlakte, maar liet door schemeren dat ze in de komende raadsvergadering ook tegen het College-voorstel zou stemmen. Lees verder op pagina 3 De Soester Kalender biedt vereni gingen en instellingen in Soest ge legenheid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'weekagenda' te melden. Donderdag 16 juni Geen opgaven Vrijdag 17 juni 13:45 Poëziewandeling SLAS, Ewijckshoeve, Biltseweg (ver zamelen Prins Hendriksoord), 5,00/7,50. 14:00 'His Healing Love'-dienst met Martie Haaijer, Credo, Julianalaan 19A. 19:00 Open Tuinendag Groei Bloei, Prins Bemhardlaan 16 en Noorderweg 1, 1,00. Zaterdag 18 juni Naaldentocht Tempo Toer, start Industrieweg. 09:30 Open Dag Nordic Wal king, terrein MHC Soest, Bos straat. 10:00 Open Huis muziekvereni ging PVO, Rembrandtlaan 9. 11:00 Open Tuinendag Groei Bloei, Prins Bemhardlaan 16 en Noorderweg 1, 1,00. 14:30 'Baarnse avond', Li- ons Club Eemland, Pekingtuin (Baarn). Zondag 19 juni 14:00 Film ArtiDigitaal, Artis- hock, Steenhoffstraat 46A, 3,50/5,00. Maandag 20 juni 20:30 Film: 'Wilbur Wants to Kill HimselfArtishock, Steen hoffstraat 46A, 3,50/5,00. Dinsdag 21 juni 10:00 Open les Klein Soes ter (Vrouwen)koor, Gildehuis, Steenhoffstraat 46. Woensdag 22 juni 10:00 Spirituele wandeling, start: De Korte Duinen, Birk straat 108. 19.00 Soester jeugdtriathlon, Spleasure Centrum, Dalweg 181. De gemeenteraad van Soest heeft extra middelen beschikbaar ge steld voor toezicht op de bouw plaats. De extra controle is onder andere noodzakelijk om te kun nen vaststellen of de werkzaam heden overeenkomstig de bouw vergunning zijn voltooid. Dit be tekent dat iedereen die de afge lopen jaren een bouwvergunning heeft ontvangen, bezoek krijgt van een daartoe aangestelde bouwin- specteur. De inspecteur is namens burgemeester en wethouders ge machtigd om de bouwcontrole uit te voeren. Hij beschikt over een door de gemeente verstrekt legi timatiebewijs dat op verzoek zal worden getoond. Voor meer informatie hierover kan contact worden opgenomen met H. Ligtermoet van de afde ling Planologie en Bouwen van de gemeente, tel. (035) 609 36 21. MMW NEFKENS SOEST Wie onders - VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF ICOCISXSQ öSClédï? TSR571 Birkstraat 30 - 3768 HH Soestl Telefoon (035) 601 23 64 I Mooi droge rosé, 11,5 nu per fles zakken Geldig t/m zaterdag, druk- en zetfouten voorbehouden- CHEVROLET Kostverlorenweg 1 - Soest Tel. 035 - 6021064 www.soester.nl TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT voor een degelijke taaltraining ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - NEDERLANDS www.talenpraktikumamersfoort.nl Telefoon 033 - 4729097 REGIOMAKELAARS funda NVM QUALIS "Kijk op onze site" www.buijsregiomakelaars.nl

Soester Courant | 2005 | | pagina 1