i 69 este! m k Omwonenden nauw betrokken bij voorbereiding nieuwe Fatih Moskee «fcragatSBSBOf Sociale Dienst BBS scherpt handhaving aan Burgerjaarverslag Druk doende Inwoners Soesterberg kunnen in bibliotheek terecht voor gemeentelijke informatie ANTWOORDBON I13 A. I Montalto lero d'Avola Is een omfietswijn van Nicolaas Klei >f Grecanico Chardonnay ovese Syrah 2 flessen a 75 cl. ELDERS 9.98 Nü 4.99 woensdag 15 juni 2005 n/of zetfouten voorbehouden. Soms heftig, constructief en gezellig. Zo vat onafhankelijk voorzitter Ed Graumans de samenwerking van de werkgroep van omwonenden en vertegenwoordigers van de Stichting Bedrijventerrein Soestdijk samen, die heeft geresulteerd in een rapport over de voorgenomen bouw van de Fatih Moskee aan de Vrijheidsweg. De Fatih Moskee Soest is momenteel nog gehuisvest in een oud schoolgebouw aan de Parallelweg. Toen duidelijk werd dat in het gebied Parallelweg woningbouw zou worden ont wikkeld, stemde het college van B&W erin toe mee te werken aan de oprichting van een nieuwe moskee, op de hoek van de Vrijheidsweg en de Koningsweg. Om de omwonenden al in een vroeg stadium te betrekken bij de inrichting van het gebied, werd er op 14 februari een werkgroep in het leven geroepen van omwonenden en ver tegenwoordigers van de Stichting Bedrijventerrein Soestdijk. Die heeft zich de afgelopen weken beziggehouden met de maat en het gebruik van de moskee, het aantal parkeer plaatsen en met de mogelijke inrichting van het terrein. Deze twee varianten van de nieuw te bouwen Fatih Moskee zijn op advies van de werkgroep van omwonenden en vertegenwoordigers van de Stichting Bedrijventerrein Soestdijk tot stand gekomen MISVERSTANDEN "Er leefden bij leden van de werkgroep veel vragen die we eerst moesten beantwoorden", zegt Ed Graumans. "Op vakantie in Turkije hoorden ze bijvoorbeeld vijf keer per dag, zeven dagen per week een gebedsoproep. Sommigen dachten dat dat hier ook het geval zou worden. Dat gebeurt slechts twee keer op een vrijdag, drie minuten per keer. Dat soort misverstanden moest uit de weg worden geruimd, voordat we concreet met de aanbevelingen konden aanvangen." Ook daarna bleven de discussies van de werk groep levendig, herinnert de voorzitter zich. Soms ging het er ronduit emotioneel aan toe. Maar met alle emoties en betrokkenheid, bleven mensen met elkaar in gesprek. En dan kom je ergens. In vier sessies zijn we uiteindelijk tot onze aanbevelingen gekomen." BEWUST VOOR PLEK GEKOZEN Het enige dat tijdens het overleg van de werk groep niet ter discussie stond was de locatie van de moskee. Er zijn weliswaar twee varianten gekomen, waarvan er één voorziet in een moskee op de hoek van de Koningsweg en één waarbij de moskee meer richting de Industrieweg is gesitueerd, maar dat het die plek zou worden stond vast. "We hebben bewust voor deze plek gekozen", licht Hans Bouwman, beleidsmedewerker van de afdeling Planologie en Bouwen, toe. "De moskee is een zogenaamde bovenwijkse voorziening, waar mensen uit heel Soest gebruik van maken. Er is daarom gezocht naar een centraal gelegen plek, die goed bereikbaar is. De nieuwe locatie ligt dicht bij een hoofdweg, er is een bushalte in de buurt en ook met de fiets is deze locatie goed bereikbaar. Goed, er zal wat groen moeten ver dwijnen, maar dat kan gecompenseerd worden. Zo wordt de parkeerplaats, die plaats biedt aan zeker zestig auto's, voorzien van graskeien en bomen, waardoor het groene karakter van de plek wordt gehandhaafd." INLOOPBIJEENKOMST Het rapport en de uitgewerkte varianten zijn in te zien bij de balie Bouwzaken in het gemeente huis van Soest, dagelijks van 8.30 - 13.00 uur en bovendien op donderdag van 13.00 - 20.00 uur. Deze documenten zijn ook in te zien via de website van de gemeente Soest: www.soest.nl/Fatihmoskee. Op maandag 20 juni zijn geïnteresseerden welkom tijdens een inloopbijeenkomst, waar vragen gesteld kunnen worden. Deze bijeenkomst wordt gehouden van 15.00 tot circa 21.00 uur in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1 in Soest. De omwonenden is begin juni via een nieuws brief gevraagd hun voorkeur voor één van beide varianten uit te spreken. Zij kunnen tot en met 15 juli 2005 hun reactie doorgeven aan de afdeling Planologie Bouwen. In de maanden juli en augustus worden de reacties verwerkt, om na de zomer de formele inspraakprocedure te kunnen starten. In september 2005 neemt het college van burgemeester en wethouders een principebesluit over de exacte plek van de moskee op de locatie Vrijheidsweg/Koningsweg. Nadat de raadscommissie RVM het principe besluit heeft besproken, wordt het bouwplan verder uitgewerkt en vindt de bouwaanvraag plaats. "WIE IN SOEST EEN UITKERING KRIJGT, HEEFT DAAR OOK RECHT OP" "Wie in Soest een uitkering krijgt, heeft daar ook echt recht op. Daar is ons beleid op gericht." Wethouder Bert Krijger is voorstander van het aanscherpen handhaving door de sociale dienst Bunscl Soest (BBS). "Daarmee creëer je degenen die er recht op hebben. Ik wil in Soest met betrekking tot uitki verjaardagsverl Ook kan de scheipere handhaving gemeentekas brengen, omdat de sinds de invoering van de Wet werk e: (WBB) een budget toegewezen krijgt e] tekorten niet langer door de rijksoverl bijbetaald. Krijger: "Dat is mooi meege: maar het belangrijkste is toch dat het geld terechtkomt bij die mensen die er recht op hebben." Dat vindt ook Wibo Rip, algemeen manager van de sociale dienst BBS. "Het gaat erom dat verant woord met gemeenschapsgeld wordt omgegaan. Dat betekent ook de cliënten goed informeren. Je hebt bijvoorbeeld een arbeidsplicht. Het is onze- taak dat de cliënten rechten en-plichten meeste mensen zullen ziöh laraan houden, maar m^Sullen er zijn die proberen tussenai®^® mazen van het net door te glippen. Daar gaan we proberen beter dan voorheen op te letten. Dat betekent bijvoorbeeld dat onze medewerkers alerter zullen zijn op een aantal zaken. Ze hebben daar trainingen voor gehad en kunnen zaken nu veel beter doorgronden. Ze moeten als het ware hun hand ervoor in het vuur durven steken dat iemand recht heeft op een uitkering." A BEWAARMAP "Cliënten zijn verplicht om alle informatie oper^: - inkomsten en samenstelling van het huishóuden, op te geven. Tot nu toe moest elke maand een inkomstenbriefje worden ingevuld, maar dat hebben we afgeschaft. Alleen als er verandermgëfi' in de situatie zijn, moeten mensen dat doorgeven", aldus Wibo Rip. "Dat kunnen ze doen via het mutatieformulier dat in de bewaarmap zit." De dat er over tafel gaan. bewaarmap is een losbladig systeem met alle ins en outs over werk, inkomen en uitkeringen. Cliënten krijgen die map bij de intake door een van de BBS-consulenten overhandigd. Omdat het systeem losbladig is, kunnen eenvoudig vernieu wingen worden aangebracht. Het is ook de bedoeling dat er een speciaal bmfetin gaat ver schijnen om de cliënten goea te informeren. VAKER HUISBEZOEKEN Een van de concrete zaken is dat de consulenten van de BBS vakerhuisbezoeken zullen afleggen. "In principe komen we controleren of iemand bij voorbeeld echt alleen woont als dat is opgegeven. Als er een indicatie is dat dat niet het geval is, zullen we het nader gaan uitzoeken. Bij mensen die zeggen dat ze samenwonen en dat netjes opgeven, hoeven we natuurlijk niet langs te De medewerkers van BBS zijn sowieso steeds W beter in staat om te controleren of er sprake is van eventuele 'witte fraude'. Wibo Rip: "We hebben toegang tot de bestandsgegevens van het Inlichtingenbureau. In dat computerbestand zijn gegevens te vinden als een uitkeringsgerechtigde tegelijkertijd in loondienst werkt. Ook zijn er digitale koppelingen met instellingen als de Kamer van Koophandel, Rijksdienst voor het Wegverkeer, de Belastingdienst, het Kadaster, ^^verzekeringsmaatschappijen en het Bureau -"Kredietregistratie." Na de intake van cliënten voert de BBS ook hercontroles uit en zullen ook regelmatig themacontroles plaatsvinden. Wibo Rip: "Bijvoorbeeld het thema vakantie. Gaat iemand op:éëri reguliere manier op vakantie of is iemand regelmatig langere periodes weg, waardoor degene zich aan de arbeidsmarkt ont trekt. Als we onze cliënten checken, horen ze achteraf altijd dat er een controle is uitgevoerd. Vaak kan dat via een briefje, maar als we iets tegenkomen wat verduidelijking nodig heeft, gaan we in gesprek." De medewerkers van Sociale Dienst BBS werken samen met een fraude- controleur die ook de rapporten bekijkt en tips kan geven hoe kwesties kunnen worden aangepakt. De nieuwe werkwijze van de Sociale Dienst BBS heeft er al toe geleid dat sommige cliënten hun aanvraag voor een uitkering hebben ingetrokken en dat een aantal uitkeringen is stopgezet. Het burgeijaarverslag 2004 is klaar. Met dit verslag informeert de burgemeester de gemeenteraad en de inwoners van Soest. Bijvoorbeeld over de mogelijkheden om invloed uit te oefenen op het gemeentelijk beleid en de uitvoering daarvan. Maar ook over de kwaliteit van de dienstverlening en de stand van zaken in de verschillende wijken van de gemeente Soest. U kimt het burgeijaarverslag aanvragen door een e-mail met uw adresgegevens te sturen naar: molea@soest.nl if vul onderstaande bon in en stuur deze naar: gemeente Soest, Communicatie, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest. Ja, ik wil het burgerjaarverslag 2004 thuis gestuurd krijgen. Naam: Adres: Postcode en woonplaats: Stuur deze bon op naar: gemeente Soest, Communicatie, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest Met het in gebruik nemen van de gemeentelijke informatiezuil heeft burgemeester Janssen de bibliotheek in Soesterberg officieel aangewezen als de plek waar Soesterbergers terechtkunnen voor informatie van de gemeente Soest. Onderdeel van de zuil is onder meer een computer met de website van de gemeente. Deze computer is gratis toegankelijk. Inschrijfformulieren worden - al dan niet met hulp van bibliotheekmedewerkers - bijvoor beeld gratis uitgeprint zodat de Soesterbergers meteen geholpen worden met de vraag waarvoor ze kwamen. Simone Bronkhorst is informatiespecialist bij de Idea-bibliotheek. "Je zag dat de mensen in het begin moesten wennen, maar al snel kwam men voor informatiefolders, 'ja-nee'-stickers en gemeentelijke beleidsstukken. Het is heel divers. We hebben ook de dienstverlening uitgebreid. We zijn nu op maandag, woensdag en vrijdag van twee tot vijf uur 's middags open. Op woensdag ochtend van tien uur tot half een, op vrijdag avond van zes tot acht en elke eerste zaterdag Uitgave gemeente Soest Afdeling Communicatie Raadhuisplein I 3762 AV Soest Telefoon: (035) 609 34 60 E-mail: postbus2000@soest.nl Zie ook: www.soest.nl MEER INFORMATIE Bezoek www.soest.nl Kijk op teletekst, Omroep Amersfoort, pagina's 151 tot en met 173 Kijk naar Tekst-TV op Omroep Amersfoort Bel de Servicelijn (035) 609 37 28. De servicelijn is 24 uur per dag, zeven dagen in de week, bereikbaar tegen het normale tarief. De servicelijn kunt u bellen voor: algemene, actuele informatie over gemeen telijke zaken, het stellen van vragen over gemeentelijk beleid of andere zaken en het inspreken van meldingen met betrekking tot de woonomgeving. Op dit moment is er algemene informatie beschikbaar over burgerzaken (reisdocumenten, rijbewijzen, geboorte aangifte, zorgloket, verhuizingen), sociale zaken, vuilafvoer, woningen (woonruimteverdeling, aankoop woningen, huursubsidie) en gemeentelijke belastingen. In de toekomst zal dit mogelijk worden uitgebreid met een aantal andere categorieën: Lees Op 't Hoogt, wekelijks met bekendmakingen elke woensdag in de Soester Courant (abonnementen), maandelijks de voorlichtingskrant, eveneens in de Soester Courant (huis-aan-huis verspreiding). De volgende voorlichtingskranten verschijnen op 7 september, 5 oktober (Begrotingskrant), 9 november en 14 december. van de maand van tien tot half een in de ochtend. Dus ook de mensen die werken, kunnen bij ons terecht voor gemeentelijke informatie. Deze extra dienstverlening past prima in het landelijke streven om de informatieve functie van de bibliotheek te versterken." VEILIGHEIDS VOORSCHRIFTEN "Doordat de bibliotheek deze taken overneemt, blijft de gemeente voor Soesterbergers redelijk dichtbij huis", zegt Koos Van Ekeren, medewerker publiekszaken van de gemeente Soest. "Voordien konden mensen in Soesterberg terecht op de dependance van het gemeentehuis, maar toen het vanwege verscherpte veiligheidsvoorschriften niet langer mogelijk was om paspoorten en rijbe wijzen vanuit de dependance te verstrekken hep het aantal bezoekers ook terug. Soms kwamen er maar vier of vijf mensen. Dan kun je beter kijken naar alternatieven. We denken dat dit een veel betere oplossing is voor de inwoners van Soesterberg. Informatievoorziening is immers ook voor de bibliotheek core business." ALLE VERTROUWEN Een deel van de bibliotheek heeft echt een aparte uitstraling, zodat duidelijk wordt dat het daar om de informatie van de gemeente gaat. Zowel Van Ekeren als Bronkhorst hebben er alle ver trouwen in dat de bibliotheek een prima plek is om gemeentelijke informatie te verstrekken. De eerste ervaringen zijn in ieder geval positief. Negatieve reacties zijn er niet geweest en de Soesterbergers weten stukje bij beetje de weg naar de gemeentelijke informatie in de bibliotheek te vinden. e wijkbeheerteams hebben de afgelopen maand hun inbreng gegeven aan de veiligheidsplannen van de gemeente Soest voor 2006. Hun reacties betroffen onder meer illegaal afval in containers, zwerfvuil in de wijk en het functioneren van de surveillanten en wijkagenten. Ook waren alle vijf wijkbeheerteams actief met Zomerschoon. Meer daarover leest u op pagina 3. De wijkbeheerteams van Smitsveen, de Eng en Overhees voeren overleg met de gemeente over een veilige fietsroute van de Wieksloot naar de Eng. Het verbreden van het fietspad Dorpsstreek is een van de onderwerpen van gesprek. In Klaarwater is het wijkbeheerteam actief in het project Wel Thuis. Binnenkort gaat dit team ook de eerste wijkkrant maken. Via de krant gaan zij zich voorstellen aan de wijk. In Overhees is de website www.overhees.com, gemeten naar de bezoekersaantallen, een groot succes. Op verzoek van het team gaat de gemeente nu onderzoeken of het haalbaar is om de onderdoorgang bij C1000 af te sluiten. Ook loopt in deze wijk op verzoek van het team en de Fietsersbond een project voor bijplaatsen van fietsvoorzieningen in de wijk. Het team in het Smitsveen overlegt met de gemeente over de bestemming van het Shellterrein. Ook zijn ze bezig met het ontwikkelen van een eigen website. Het wijkbeheerteam de Eng voert overleg met de gemeente en woningbouwvereniging Portaal over het plaatsen van een duiventil in de wijk. Ze hebben hier het wijkbudget 2004 voor gereserveerd. Soesterberg is druk doende met onderzoek naar de mogelijkheden voor een jongerenvoorziening in de wijk. Over dit onderwerp ontvingen alle bewoners van Soesterberg een enquête, om uit te vinden wat zij een geschikte locatie en voorziening vinden.

Soester Courant | 2005 | | pagina 21