Groenstructuurplan maakt adoptie van groen in de wijk mogelijk mmmmi Soest wil duidelijk communiceren met burgers over regels op 't Hoogt PLAN TOT EN MET I JULI TE BEKIJKEN IN HAL VAN HET GEMEENTEHUIS Contact met de raad Ans Mann GROENLINKS Gemeenteraad behandelt Voorj'aarsnota op 23 j'uni woensdag IS juni Pagina 2 De Soester gemeenteraad heeft in april het nieuwe groenstructuurplan vastgesteld. Dit structuurplan is in nauwe samenwerking met een klankbordgroep totstandgekomen. In deze klankbordgroep zaten inwoners van Soest en leden van verenigingen en organisaties, ledereen kon zich opgeven voor deze klankbordgroep en reageren op de conceptplannen. Teun Middelkoop van Soest 2002 is voorzitter van de raadscommissie, waarin het groen structuurplan aan de orde is geweest. "Onze ambtenaren hebben een goed stuk gemaakt, waar door inwoners op een positieve manier mee is omgegaan. Veel opmerkingen zijn in het plan verwerkt." Middelkoop vindt adoptie van groen door inwoners van de gemeente een goede zaak. "Ze hebben het zelf als idee naar voren gebracht, dus moeten we het een eerlijke kans geven. Het geeft toch aan dat er betrokken heid is bij de woonomgeving. Er zijn mensen die hun twijfels hebben, maar ik vind dat het een kans moet krijgen. Als het onverhoopt niet werkt, kunnen we het altijd over twee of drie jaar terugdraaien. Maar ik verwacht niet dat het zover komt." Jan Weerdenburg is een van de Soesters die heeft deelgenomen aan de klankbordgroep. "We hebben opmerkingen geplaatst bij het ontwerp plan en die zijn voor zover mogelijk meegenomen." Jan maakt deel uit van het wijkbeheerteam Overhees- en houdt zich vanuit die hoedanigheid met name bezig met de groenvoorziening in de wijk. "Daarom vond ik het ook wel leuk om mee te praten. Een delegatie is onlangs naar Alphen aan de Rijn geweest om te kijken hoe ze daar omgaan met het adopteren van groen in de wijk door buurtbewoners. Dat is positief geweest en ik heb begrepen dat er hier in Soest nu een proefproject wordt gestart." VERGELIJKBAAR PROJECT Als de gemeente dat proefproject lanceert, zal het wijkbeheerteam Overhees niet lang daarna een vergelijk baar project starten. "Er is door het wijkbe heerteam al een bedrag voor gereserveerd, maar we willen de gemeente niet het gras voor de voeten weg maaien. Daarom wach ten we nog even. Je ziet dat het onderhoud in de wijk vrij stan daard is. Daar is niets mis mee, maar sommi ge plekken zijn wel heel erg 'bzasic'. Daar wil len we toch proberen verbeteringen aan te brengen." Loes de Groot uit Soesterberg heeft het idee om groen te adopteren naar voren gebracht op een van de avonden waarop het groenstructuurplan ter sprake kwam. "Ik ben verkeersouder op een van de scholen hier en merk dat er voor veel kinderen onoverzichtelijke situaties zijn als ze de bocht om moeten, omdat het groen het zicht belemmert. Er wordt wel gesnoeid, maar voor kinderen is de beplanting dan nog steeds te hoog om een goed overzicht te hebben. Daarom stelde ik voor dat we dat zelf bij gaan houden. In andere gemeenten gebeurt dat ook." GOEDE AFSPRAKEN Volgens Loes zijn andere ouders en enkele ouderen in de wijk bereid om de handen uit de mouwen te steken. "Dat moet toch moge lijk zijn op basis van goede afspraken met de gemeente. Je gaat rond de tafel zitten en stelt met elkaar vast wat wel en wat niet mag. Het mes snijdt aan twee kanten; de veiligheid wordt ver groot en bovendien wordt het aanzien van de wijk beter. Een het hoeft allemaal niet veel geld te kosten, met een klein budget is vaak al heel wat mogelijk." Voorafgaand aan de behandeling yan het groenstructuurplan kregen de leden van de commissie RVM, fietsend langs diverse groenvoorzieningen, een toelichting UITGANGSPUNTEN VOOR ADOPTIE VAN GROEN Uitgangspunten bij het in onderhoud geven van groen aan wijkbewoners zijn: Het groen mag geen deel uitmaken van de hoofd- of wijkgroenstructuur. Het groen moet openbaar blijven. De structuur en herkenbaarheid van de wijk moeten blijven bestaan. De gemeente stelt randvoorwaarden ten aanzien van inrichting en beheer. De gemeente adviseert met de vakkennis waar over het binnen de organisatie beschikt. De inwoners leveren een bijdrage door zelf werkzaamheid. PLAN TER INZAGE IN HET GEMEENTEHUIS Tot en met I juli kan iedereen het nieuwe groen structuurplan komen bekijken in de hal van het gemeentehuis. Het doel van dit plan is het geven van spelregels voor het behoud en de ontwikkeling van het groen binnen de bebouwde kom van de gemeente Soest. Kortom: hoe gaan we om met de lanen, bermen en grote groengebieden? Het plan vormt de basis voor zogeheten groenbeheer- plannen die naderhand op het plan volgen. Het groen in het stedelijke gebied van Soest biedt de inwoners speelruimte, ruimte voor ontmoeting en ontspanning. Stedelijk groen wordt gebruikt voor korte bezoekjes, wandelen, fietsen, joggen, de hond uitlaten, zomaar te zitten of te zonnen en ais doorgangsroute. Het groen is van groot belang voor de lichamelijke en geestelijke gezondheid van de inwoners. Een groen dooraderd stedelijk gebied heeft ook een belangrijke functie voor de dieren en planten die er vertoeven. Wilt u eens met een raadslid van gedachten wisselen, een vraag stellen of gewoon uw mening laten weten? Neem dan gerust contact op. Alle contactgegevens van raadsleden en hun fracties vindt u in de gemeentegids op pagina 20 t/m 23. Daarnaast vindt u in de gemeentegids informatie over bijvoorbeeld inspreken bij raads- en commissievergaderingen. Op de website van de gemeente Soest staan de gegevens van de raadsleden op www.soest.nl/smartsite3178.d ws Via de site kunt u ook eenvoudig e-mail aan raadsleden versturen en kunt u onder andere doorklikken naar de websites van de verschillende raadsfracties. Ook andere informatie van en over de gemeenteraad is te vinden op www.soest.nl Als je, zoals ik, geboren ben in 1936, dan ben je 'vooroorlogs'. De bevrijding in 1945 verloste ons niet alleen van de bezetter, maar daarna gelukkig ook ai doende van het vaak bedompte moralisme van de verzuiling. Mijn generatie was deelgenoot van een emancipatie, die midden van de jaren 60 van de vorige eeuw werd ingezet. De luiken werden flink opengezet en we maakten ook via vooral vakanties steeds meer kennis met verre landen, volken, culturen en zogenoemde exotische gerechten. De kruiden die nu in onze keukens gewoon lijk bij het eten worden gevoegd, zijn heel wat uitgebreider dan bij onze grootouders gebruikelijk was. Hadden zij dikwijls een moestuin, wij hebben tegenwoordig vaker een kruidentuin, zoals ik - als groot liefhebber van vooral oosters koken - een door mij gekoesterd kruidenhoekje in allerhande potten héb. Onze welvaart groeide gestaag en we wilden niet meer het vieze, zware werk doen en ook niet een voudig productiewerk aan de lopende band. Dat lieten we als het even kon over aan migranten uit verre, exotische landen. Nu, enige tientallen jaren later is de romantische mix in ons land van volken, culturen en gerechten een gegeven waar helaas steeds vaker in negatieve zin over wordt gesproken. Het lijkt wel of men figuurlijk terug wil naar uitsluitend de Hollandse boerenkool met worst. Een nostal gisch verlangen naar de zogenaamd 'goeie ouwe tijd' ontwaar ik nu, alsof het allemaal te veel van het goede is geworden. We dreigen minder tolerant te worden ten opzichte van elkaar en onszelf te zien als de maat der dingen. Een te individualistische manier van leven staat een gezonde maatschappelijke samenhang in de weg. Ik vind dat het herstellen van die harmo nieuze samenhang in de huidige samenleving de moeilijkste, maar ook meest uitdagende opgave is voor de politiek. Om bij de kruiden terug te komen; we kunnen er een spannende, smakelijke maaltijd van maken in het belang van de emancipatie van alle groepen mensen, maar dan moeten we heel veel liefde en kennis ontwikkelen om een heer lijke, goed gekruide politieke maaltijd op tafel te zetten. Ik geef het stokje voor de volgende column over aan Martin Oosterveen. JUNI/SEPTEM 15 juni: 23 juni: commissie Sport, Onderwijs en Welzijn gemeenteraadsvergadering De vergaderingen van juni zijn de laatste voor de zomervakantie. In juli en augustus zijn er geen raads- of commissievergaderingen. 5 september: commissie Bestuur en Middelen 6 september: commissie Sport, Onderwijs en Welzijn 7 september: commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu IS september: gemeenteraadsvergadering De commissie- en raadsvergaderingen beginnen om 19.30 uur. De vergaderingen vinden plaats in de raadzaal in het gemeentehuis van Soest. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in de hal van het gemeentehuis. Een compleet overzicht van de data waarop de commissies en de gemeenteraad vergaderen kunt u vinden op www.soest.nl LUISTER MEE OF LAAT VAN U HOREN U bent van harte welkom om tijdens de vergadering mee te luisteren vanaf de publieke tribune in de raadzaal. Ook is het mogelijk om aan het begin van de vergadering als inspreker te reageren op zaken die op de a staan of iets te zeggen over een onderwerp dat niet op de agenda staat. Wilt u gebruik maken van dit spreekrecht, dan moet u dat wel uiterlijk op de dag van de vergadering voor 12.00 uur laten weten aan de griffier van de gemeente Soest: (035) 609 34 11 Als onderdeel van de nota integrale handhaving heeft de gemeenteraad van Soest prioriteiten aangeven op welke gebieden gehandhaafd moet worden. Dat is nodig omdat het in de praktijk onmogelijk is te zorgen dat alle wetten en regels worden nageleefd. Ook de rechterlijke macht heeft erkend dat een gemeente als Soest niet alle regels kan handhaven. Maar dan is het wel noodzakelijk dat college en raad prioriteiten vaststellen. Het uitgangspunt van het handhavingsbeleid in Soest is dat de gemeente regels opstelt en daarover communiceert met burgers en bedrijven. Ook wordt toezicht gehouden en wordt bij eventuele overtredingen opgetreden. De gemeente Soest maakt duidelijk kenbaar wat ze van partijen verwacht die de regels moeten handhaven en ook wordt duidelijk kenbaar gemaakt hoe wordt omgegaan met overtreding van die regels. "Integraal handhaven is datje met verschillende specialisten goede regels maakt en" daarover op eén duidelijke manier communiceert. Iemand die een vergunning aan vraagt voor een evenement moet op één plek terechtkunnen en meteen duidelijk weten waar hij of zij aan toe is", vertelt Maijolein Schadé, hoofd algemene zaken van de gemeente Soest. ANDERE ACCENTEN De politieke partijen in de gemeenteraad van Soest zijn het met die visie eens, al worden er hier en daar wel andere accenten gezet bij de uitvoe ring van de handha ving. "Ik vind dat je er van uit moet gaan dat iemand die zichzelf iets aan kan doen minder belangrijk is dan iemand die anderen schade kan toebren gen", zegt Wim Roest van D66. 'Als je thuis dingen doet, waardoor jezelf gevaar loopt is dat minder belangrijk dan de café-eigenaar of beheerders van een schoolge bouw die anderen in gevaar kunnen brengen. Ik vind ook dat je strenger naar te hard rijden en door rood licht rijden moet kijken dan naar het niet dragen van autogordels. Bij de eerste twee voorbeelden brengen automobilisten anderen in gevaar, door geen gordel te dragen doe je vooral jezelf wat aan als er wat gebeurt." 'Als D66 willen we de burgers meer betrekken bij het handhaven. Bijvoorbeeld door de wijk- beheerteams ieder jaar in een vroegtijdig stadium te betrekken bij de prioriteitstelling. Zij kunnen dan - ik geef maar een voorbeeld - uitspreken of we als gemeente meer aandacht moeten besteden aan de coffeeshop of aan de verkoop van gas flessen", aldus Roest. MEER ZICHTBAARHEID OP STRAAT "Overlast in de wijken tegengaan heeft absolute prioriteit", zegt Tijmen Koelewijn van Soest 2002. "Maar ik denk dat er wel meer mag worden opgetreden dan nu, dus meer zichtbaar heid van de politie en de surveillanten. We moeten ook kijken of we de schade die jongeren veroorzaken kunnen verhalen op de ouders. Daar doen we nu te weinig aan. Daardoor voor kom je misschien vernielingen. Het belangrijkste is echter dat mensen zich veilig voelen en de straat op durven te gaan." IN ELKAAR SCHUIVEN Fractievoorzitter Karei van Geet van de VVD is blij dat de raad unaniem is in de prioriteitsstelling bij de handhaving. "Het ligt in het verlengde van het Veiligheidsbeleid waar we al een besluit over hebben genomen als raad. Het is nu zaak om het Veiligheidsbeleid en het beleid met betrekking tot handhaving in elkaar te schuiven." FINANCIËLE POSITIE GEMEENTE BETER DAN AFGELOPEN JAREN De gemeenteraad van Soest behandelt op donderdag 23 juni de zogeheten Voorjaarsnota. Deze nota bevat min of meer de aanpassingen op de begroting voor 2005, zoals die eind 2004 door de gemeenteraad is vastgesteld. De Voorjaarsnota vormt de basis voor de begroting 2006-2009. Daar werkt het college van burgemeester en wethouders in de zomermaanden aan. De gemeenteraad stelt deze begroting in het najaar vast. f <De Vooijaarsnota is in feite een actualisering van de huidige begroting", vertelt griffier Rien van Vliet. "Uit de nota blijkt dat de finan ciële positie van de gemeente flink verbeterd is in vergelijking met de afgelopen jaren. De resul taten van doorgevoerde bezuinigingen zijn merkbaar en er hebben zich ook enkele meeval lers aangediend, die structureel lijken te zijn." Het college heeft de gemeenteraad voorgesteld om extra geld te besteden aan wijkgericht werken, communicatie en veiligheid. Er wordt onder meer voorgesteld meer te investeren in het levensloopbestendig maken van de wijk Klaarwater en de preventiecapaciteit bij de brandweer uit te breiden. Ook is een investering nodig voor het landelijk op dezelfde manier organiseren van adresgegevens. Op basis van de huidige inschattingen blijft er na de genoemde investeringen nog geld over op de meerjaren begroting; 200.000 euro in 2006 en 600.000 euro in 2009. Daarbij wordt echter nog uitge gaan van een verhoging van de onroerënde- zaakbelasting (OZB) en de bezuinigingen die in 2004 en 2005 zijn vastgesteld. Rien van Vliet: "Bij de behandeling van de Vooijaarsnota geeft de gemeenteraad ook de kaders aan voor de begroting. De raad kan dan bijvoorbeeld besluiten de extra middelen voor bepaalde zaken inzetten, maar er kan ook besloten worden om eerdere bezuinigingen of de verhoging van de OZB ongedaan te maken." KOM LUISTEREN De gemeenteraad behandelt de Voorjaarsnota op donderdag 23 juni. Belangstellenden zijn van harte welkom om te komen luisteren hoe de raad de financiële middelen van de gemeente verdeeld.

Soester Courant | 2005 | | pagina 22