de ^Vekerij ■1 Zomerschoon Soest 2005 n 23 juni Jubileum Adviescommissie Milieubeheer Soest de aad Soest onderzoekt tevredenheid over service "DIT IS EEN UNIEK GEBIED MET PRACHTKANSEN" "Mensen halen steeds vaker alles uit de kast op zo'n dag" ■HM VlinderviMendelijk bermbeheer in Soest: hier wonen vlinders! juni Pagina 2 :en dachten tellen of aten rust acties tegids op arnaast itegids >orbeeld en ïgen. e i de isleden op site3178.d 1 ook n en kunt u ikken naar racties. tie van en id is te 3t.nl in vroegtijdig stadium itstelling. Zij kunnen rbeeld - uitspreken of acht moeten besteden verkoop van gas- D OP STRAAT ngaan heeft absolute ilewijn van Soest 2002. "Maar ik denk dat er wel meer mag worden opgetreden dan nu, dus meer zichtbaar- I heid van de politie en de surveillanten. We moeten ook kijken of we de schade die jongeren veroorzaken kunnen verhalen op de ouders. Da ar doen we nu te weinig ij aan. Daardoor voor kom je misschien ijkste is echter dat en de straat op durven N ui Geet van de WD is s in de prioriteitsstelling ft in het verlengde van r we al een besluit i raad. Het is nu zaak en het beleid met g in elkaar te schuiven." REN van de onroerende- e bezuinigingen die in :steld. ehandeling van de emeenteraad ook de oting. De raad kan dan e extra middelen voor maar er kan ook besloten inigingen of de verhoging maken." delt de Voorjaarsnota op ngstellenden zijn van nen luisteren hoe de elen van de gemeente Soest is weer zomerschoon... 15 basisscholen en even zoveel bewonersgroepen staken 27 en 28 mei de handen uit de mouwen om Soest nóg gezelliger, schoner en veiliger te maken. De leukste bewonersinitiatieven beloonde de gemeente Soest met de Soester Straatstuntprijs 100 euro handje contantje. Drie straatstuntprijzen waren beschikbaar, maar... omdat de jury er niet goed uitkwam werd een van de prijzen verdeeld in 2x 50 euro. De prijswinnaars zijn: Wijkbeheerteam Overhees, omdat ze heel veel energie gestoken hebben in de organisatie van een anti-hondenpoepactie (100 euro); Bewoners van de Draailier, die met elkaar de speeltuin in hun straat een opknapbeurt gaven (100 euro); Bewoners van Dalstaete, omdat die jaar in jaar uit meedoen aan Zomerschoon en ook tussen tijds veel aandacht schenken aan de omgeving van Dalstaete (50 euro); Wijkbeheerteam Klaarwater, omdat dit team wederom een leuke actie op touw wist te zetten (50 euro). SCHOLEN De volgende scholen deden mee aan Zomerschoon: Wethouder de Haanscbool St. Carolus De Ludgerus De Postiljon De Egelantier Van der Hucht - Llbelle De Daniëlschool Van der Hucht - Valeriaan De Buut Prof. J. Waterink De Wegwijzer De Achtbaan De Driesprong Prins Willem Alexanderschool De Werveling STRIJD VOOR MEER CONTACT Een buurt waarin men elkaar kent. voelt veiliger en prettiger aan. Samen iets schoonmaken, samen iets opknappen, mét elkaar brunchen, sporten of barbecuen... het zijn allemaal Zomerschone activiteiten. Kinderen van De Achtbaan zochten contact met alle senioren uit Honsbergen: alle oudere bewoners konden gratis hun bloembak laten vullen. STRIjD TEGEN HONDENPOEP Honden zijn leuk, maar hun drollen horen niet op straat. Is ook nergens voor nodig, want Soest heeft meer dan voldoende uitlaat- en losloopterreinen, waar de hondenpoepstofzuiger alle hondenpoep opruimt. Op alle andere plekken in Soest moeten baasjes gewoon zelf even de poep van hun eigen hond opruimen. Kinderen van de Van der Hucht - Valeriaanschool en kinderen van De Buut in Overhees maakten allerlei propagandamateriaal om hondenbaasjes op te voeden. Op uitnodiging van het wijkbeheerteam Overhees demonstreerde Hondensportvereniging Amersfoort op zaterdag 28 mei, wat honden al niet kunnen als ze maar goed worden opgevoed. En Eemland Diervoeders deelde gratis honden- poepopruimzakjes uit. Geen hondenbaasje in Soest heeft na deze Zomerschoon nog een goede smoes... STRIjD VOOR EEN MOOIERE BUURT Je kunt op je uitzicht mopperen, maar je kunt ook zélf iets doen om je omgeving op te fleuren. Bewoners van de Jan Thijssenhof en kinderen van De Egelantier staken de handen uit de mouwen, plantten vrolijke bloemen en trokken knalkleurige verf uit het blik, waardoor hun buurt er na Zomerschoon weer heerlijk fleurig uit ziet. En op de hoek van de Dalweg/Rubenslaan is met Zomerschoon een prachtig wandschilderij onthuld: gemaakt tijdens het 3e Cultuurfestival. STRIjD TEGEN ZWERFVUIL Gewapend met bezems, prikkers, vuilniszakken en werkhandschoenen werkten zo'n 3500 Soesters aan een nog schoner dorp. Ook in Soesterberg werd hard gewerkt. De kinderen van de drie scholen daar maakten onder meer een groot bord. 'Hou Soesterberg schoon' staat er op. Die boodschap werd nog eens extra onderstreept doordat al het in Soesterberg ver zamelde zwerfvuil tentoon werd gesteld. Het dorp- beheerteam had in de winkelstraat van het dorp een kraam ingericht vol 'gevonden voorwerpen'. SPONSORS BEDANKT! Bakker Piet Schat trakteerde ook dit jaar ieder school kind op een overheerlijke krentenbol. Rolette Reclame en Belettering nam 50 van de productiekosten van het wandschilderij op zich. Hans Niezen Video en Fotografie deed voor dit wand schilderij gratis de opnamen, de bewerking en de aflevering. Portaal betaalt 50% van alle kosten voor het wand schilderij, de gemeente de andere helft. Eemland Diervoeder deelde gratis hondenpoepzakjes uit. En de centrale afsluiting van Zomerschoon was extra feestelijk dankzij bijdragen van: keurslager de Bruin, C1000 Overhees, Primera Overhees, groenteboer Eduard van de Hoef, kaasspecialist R. van Essen, bakker van de Heijden en wijkbeheerteam Overhees. Yan 19 april tot en met 18 mei heeft de gemeente Soest een telefonisch klanttevredenheidonderzoek laten uitvoeren. Met de resultaten van het onderzoek wil de gemeente zo gericht mogelijk verbeteringen aanbrengen in de dienstverlening. De dienstverlening kan dan goed worden afgestemd op de wensen van de klant, waardoor de gemeente efficiënter kan werken. Het ging in het onderzoek niet alleen om een 'rapportcijfer', maar ook om beter inzicht te krijgen in wat inwoners van de gemeentelijke dienstverlening verwachten. Ruim 925 inwoners zijn de afgelopen weken bevraagd over de verschillende vormen van gemeentelijke dienstverlening. Daarnaast heeft ook een zogenaamd 'spiegelonderzoek' plaats gevonden. Ruim de helft van de medewerkers en bestuurders van de gemeente Soest is gevraagd hoe zij denken over de verwachtingen van hun klanten. Dat spiegelonderzoek moet aantonen of de verwachtingen in het gemeentehuis dezelfde zijn als de verwachtingen van inwoners. De eerste resultaten van het onderzoek worden eind juni verwacht. Daarna worden verbeterplannen uitgewerkt. Hierover kunt u in de volgende Op 't Hoogt (7 september 2005) meer lezen. De Adviescommissie Milieubeheer Soest bestaat dit jaar een kwart eeuw. Al die tijd was Hans Kampf lid van de commissie, die bestaat uit Soesters die deskundig zijn op milieugebied. De laatste acht jaar fungeert hij als voorzitter. Voor Op 't Hoogt blikt hij terug en vooruit. "Dit gebied is ecologisch zo uniek, daar moet zorgvuldig mee worden omgegaan. En dat gebeurt ook." <<Een jaar of 25, 26 geleden, werd het welzijn en het welgevoelen van mensen in toenemende mate belangrijk gevonden. Niet alleen sociaal moest er goed voor mensen worden gezorgd, ook het inzicht dat natuur en milieu belangrijk waren voor het welzijn, won aan populariteit", verklaart Hans Kampf de oprichting van de adviescommissie. "We waren toen nog onderdeel van de welzijnsplanning en onze voorzitter was de wethouder. Het was de bedoeling om vanuit de verschillende milieuactiegroepen een platform te creëren, waarin verschillende aspecten vertegen woordigd waren. Onze taak was, en is, om de politiek gevraagd en ongevraagd te advise ren over alle kwesties die van invloed kun nen zijn op het gemeentelijk milieube leid. Toen waren de meest urgente kwesties bijvoorbeeld de lucht verontreiniging en de stankoverlast van de zware industrie die toen nog in de buurt stond. Maar ook de weg over de Eng en de uitbreiding van Soest. Waar gingen we bouwen en waar niet?" GEVRAAGD EN ONGEVRAAGD De commissie geeft gevraagd en ongevraagd adviés. "Vaker gevraagd dan ongevraagd. Dat heeft te maken de hoeveelheid tijd die in een volwaardig advies gaat zitten. Maar dat neemt niet weg dat we in de wandelgangen en in gesprekken ook veel ideeën kunnen opwerpen", aldus Kampf. Altijd ligt er aan het advies de zorg Dat zou zonder de commissie allemaal anders zijn. Zonnegloren was heel belangrijk voor ons, met het oog op de éénheid van het gebied. En dat zetten we door. Er liggen schitterende kansen TROUWEN OP LOCATIE STEEDS POPULAIRDER instrument wordt. Het Steeds meer inwoners van Soest maken gebruik van de mogelijkheid om op een andere locatie te trouwen dan op het gemeentehuis. De verwachting is dat van de ongeveer 160 huwelijken dit jaar er dertig tot veertig op locatie zullen plaatsvinden. Het initiatief om op locatie te trouwen is afkomstig van de drie Buitengewone Ambtenaren van de Burgerlijke Stand (BABS), die vier jaar geleden een enquête hebben gehouden onder trouwlustige Soesters. Daaruit kwam naar voren dat er zeker belangstelling voor is. Inmiddels zijn op heel veel plekken in de gemeente Soest huwelijken voltrokken. Bij ver schillende restaurants, openluchttheater Cabrio, de Oude Kerk en ook bij mensen thuis in de turn. "Ik weet nu dat Soest hele mooie tuinen heeft zegt Marian Nekkers. Zij is een van de drie BABS'en in Soest. Met haar acht jaar ervaring verzorgt ze samen met haar collega s Hellen van der Veldt (12 jaar ervaring) en Janny Voogt (27 jaar ervaring) dat in Soest de huwelijken worden voltrokken. "Mensen halen steeds vaker alles uit de kast op zo'n dag. Daar hoort voor verschillende mensen ook een bijzondere locatie bij", aldus Marian Nekkers. "Je merkt dat steeds meer mensen hekend raken met het fenomeen en dat het voor restaurants bijvoorbeeld ook een commercieel Marian Nekkers, buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand, trouwt bet bruidspaar Bruggeman-Hop op locatie in Eetvilla van den Brink. hele feest kan nu op dezelfde plek worden gehouden." HARDER WERKEN Voor de BABS'en betekent een huwelijk op locatie harder werken dan een huwelijk op het gemeen tehuis. Marian vertelt dat ze op het gemeentehuis net een huwelijk heeft voltrokken waarbij het bruidspaar in een vracht wagen kwam aanrijden. "Maar hoe je het wendt of keert, het gemeentehuis is altijd een soort thuiswedstrijd. Alles is geregeld, je weet hoe het gaat en je kimt een deel van het werk aan de bode overlaten. Bij een huwelijk op locatie moet je maar kijken hoe het loopt, het vergt aanzienlijk meer improvisatievermogen." In de afgelopen paar jaar heeft Marian geen echte extreme locaties zien passeren. "Uiteindelijk kiezen de meeste mensen nog voor het gemeentehuis. Om uiteenlopende redenen, bijvoorbeeld omdat ze het formeel vinden of omdat hun ouders daar ook getrouwd zijn. Eigenlijk zijn alle locaties geschikt, zolang het maar niet gevaarlijk is. We gaan niet met een duikboot de Eem in en voltrekken geen huwelijk al hangend aan een luchtballon. We eisen tegen woordig bij de huwelijken op locatie de aanwe zigheid van een goede ceremoniemeester. Iemand waar we duidelijke afspraken mee kunnen maken. Dat word je door schade en schande wijs, zo gaat dat nu eenmaal met nieuwe dingen." TROMPETTERKORPS Een van de mooiere huwelijken op locatie maak te Marian mee in de Oude Kerk, waar twee leden van het Trompetterkorps met elkaar trouwden. De leden van het muziekgezelschap speelden steeds nummers tussen de onderdelen van de huwelijksvoltrekking door. "Hartstikke mooi, maar je hebt dan wel een zeer strakke regie nodig. Ze hadden dat huwelijk moeten opnemen, het had zo op televisie kunnen worden uitgezonden." Van links naar rechts: Peter Veen, oud voorzitter van de Adviescommissie Milieubeheer, Hans Kampf, de huidige voorzitter en burgemeester Janssen tijdens de jubileumvergadering van de commissie. ten grondslag: hoe ver kijkt een gemeente bestuur vooruit? "Met name voor natuur en milieu is een lange- termijnvisie erg belangrijk. De meeste politici zijn van nature geneigd in verkiezingsperiodes te denken. Als commissie proberen wij de gemeente er van te doordringen ook aan de volgende generaties te denken." NUT EN NOODZAAK Over welke kwestie de commissie zich ook wil uitspreken, een advies kan pas worden gegeven na zeer uitgebreide bestudering van alle aspecten. "Wij kijken naar nut en noodzaak. Als commissie kijken wij naar internationale en nationale afspraken die zijn gemaakt, richtlijnen, nota's, noem maar op. En dat vertalen we naar lokaal niveau. Wij zijn niet politiek. Wij praten met de politiek. En dat gaat gelukkig erg goed hier in Soest. We hebben een vertrouwensband met veel ambtenaren en staan op goede voet met de poli tieke vertegenwoordigers. We zijn altijd heel serieus genomen. Ik durf rustig te stellen dat Soest er heel anders had uitgezien zonder de adviescommissie De afgelopen 25 jaar heeft de commissie veel adviezen opgevolgd zien worden. "We hebben vooral consoliderend gewerkt. We zijn niet blind en niet zuiver idealistisch. We weten dat er gebouwd moet worden. Wij proberen te voor komen dat het op de verkeerde plekken gebeurt. De Soester Duinen is een aardkundig monument, de laatste zeventig hectare van de Eng is niet volgebouwd en dat is nu een uniek stukje grond. voor de toekomst. Heel de Heuvelrug is een belangrijk project. We moeten zorgen dat er van c Rijn tot aan het Eemmeer één aansluitend stuk natuur ligt." Vacature Adviescommissie Milieubeheer In de gemeente Soest bestaat sinds 1980 de Adviescommissie Milieubeheer. Dit is een niet-politieke commissie, die het gemeentebestuur (het College, de Raad en de relevante ambtelijke afdelingen) gevraagd en ongevraagd adviseert over het gemeentelijk milieubeleid in de meest brede zin. Dit is in 1998 vastgelegd in een verordening waarin de taak, de samenstelling en de werkwijze van de Adviescommissie Milieubeheer is beschreven. De commissie bestaat uit maximaal negen leden die vanuit hun beroep, deskundigheid en interesse willen meedenken over: milieubeleid, milieutechniek en milieuonderzoek ecologie, natuurbeleid, natuurbeheer en landbouw planologie, landschap, leefbaarheid natuur- en milieueducatie in de gemeente Soest. De commissie vergadert als regel maximaal 10 x per jaar, 's avonds. Als gevolg van het niet langer beschikbaar zijn van één van de zittende leden willen wij in contact komen met enthousiaste kandidaten die willen deelnemen aan (integrale) advisering met betrekking tot één of meerdere van de genoemde beleidsvelden. De commissieleden moeten in de gemeente Soest wonen. Met name de onderwerpen natuur en milieu, in relatie tot ruimtelijke ordening, dan wel de relatie met het Soester bedrijfsleven en de landbouw zijn op dit moment ondervertegenwoordigd. Om u een indruk te kunnen geven van het werk van de commissie sturen wij u op uw verzoek graag het jaarverslag 2004 en de verordening toe. Voor meer informatie over deze vacature kunt u terecht bij de secretaris van de Adviescommissie Milieubeheer, Hans de Jong, telefoon (035) 6093539, e-mail: jonga@soest.nl. Als u geïnteresseerd bent vragen wij u, in verband met de komende vakantieperiode, zo snel mogelijk te reageren op deze advertentie. Het is mogelijk dat het gesprek, in overleg met u, naar een later moment wordt verschoven. U kunt uw reactie tot uiterlijk 30 juni sturen naar: de voorzitter van de Adviescommissie Milieubeheer, Hans Kampf, p/a Postbus 2000 3760 CA Soest Of via de e-mail naar: jonga@soest.nl. Soest is in 2005 met een nieuw maaibeleid gestart. Hierin staat vlindervriendelijk bermbeheer riog'-meer centraal. Rijdt u voor uw plezier eens over de Koningsweg en geniet dan van de wilde bermen. Vlindervriendelijke bermen zorgen niet alleen voor meer soorten vlinders, maar ook veel andere insecten en dieren profiteren van deze bermen. ^INDER VAAK MAAIEN v^lö|(lervriendelijke bermen zijn zonnige bermen llpjarin veel verschillende soorten bloemen en planten staan. De meeste planten kunnen er niet tegen wanneer zij wekelijks gemaaid worden. Bovendien kunnen planten niet gaan bloeien wanneer zij steeds kort worden afgemaaid. Een vlindervriendelijke berm wordt daarom maar een of twee keer per jaar gemaaid. Vlindervriendelijke v* r A* ïf bermen zijn veel ruiger dan gemaaide bermen, maar ook veel kleurrijker. NIET ALLES MAAIEN Zoiïdèr te maaien groeit een berm dicht en ver dwijnen de bloemen. Bovendien kan dit verkeers- önvëilige situaties opleveren. Alle kruispunten in Soest worden dus zeker vier keer per jaar gemaaid. Alles in één keer maaien is slecht voor de vlinders omdat alle eitjes, rupsen en poppen worden vernield. Door bij elke maaibeurt een deel (10 tot 20%) van de planten' te laten staan, zorgt de gemeente dat de berm vlindervriendelijk blijft. Dit heet gefaseerd maaien. Voorbeelden ziet u langs de Koningsweg en aan de oevers van een aantal vijvers in Overhees. Ook in de winter wordt niet alles gemaaid. De eitjes van bijvoor beeld het zwartsprietdikkopje overwinteren in het gras. Als vóór de winter alles wordt gemaaid verdwijnt deze vlinder. VLINDERS IN SOEST Öm erachter te komen of het nieuwe maaibeleid effect heeft, heeft Henk de Knegt (uitvoerder Wijkbeheer van de gemeente Soest) de vlinder- stichting gevraagd een viinderwaarnemings- netwerk op te zetten in Soest. Ongeveer vijftien vrijwilligers lopen op dit moment een keer per week langs een vaste route waar ze vlinders tellen. Wilt u ook helpen of bent u geïnteresseerd in de locaties van vlindervriendelijke bermen in Soest? Neem contact op met ons. U kunt ook individuele vlinderwaarnemin gen, bijvoorbeeld uit uw eigen tuin, door geven aan de vlinder- stichting. Bezoek voor een uitleg over hoe dat werkt de website: www.vlinderstichting.nl of www.vlindernet.nl Meer informatie over vlindervriendelijke bermen in Soest: Natuur en Milieucommunicatie Soest Johan Simon, (035) 609 32 02 Pauline van Norden (035) 609 34 54 E. milieucentrum@soest.nl I. www.soest.nl/nmcsoest ADRES: V* Molenstraat 157, Soest TELEFOON (035) 602 25 30 E-MAIL: milieucentrum@soest.nl WEBSITE: www.soest.nl/NMCSoest OPENINGSTIJDEN: dinsdag, woensdag, donderdag van 13.00 - 16.30 uur

Soester Courant | 2005 | | pagina 23