iegers vechten voor basis Nieuwe school in Wostok gaat De Startbaan heten Cadeautje voor de ijsbaan: betonnen tafeltennistafel Amerpoint: le gezicht van noord Theater in luchtvaart- Kerkdiensten Medische dienst museum Herdenking overleden personeel Luchtmacht Hulpverlening Midzomernacht met Odeon Ford ixcellence Award jor blijvend gebruik minder geluidsoverlast commerciële toestellen ioesterbergse nbreng op Open Dagen KLu ïotor uitgevallen: voorzorgslanding F-16 op basis EL jubilee: n de tevredenheid van klanten te meten, hanteert Ford een professionele meetmethode ustomer Vïewpoint) die primair ïricht is op optimale dienstver- nng en het volledig voldoen aan e verwachtingen van de klant. 3e uitstekende prestaties van >uto Vandermeer en Eemland Motors - ruim boven het delijk gemiddelde! - hebben ileid tot de toekenning van de OESTERBERGSE COURANT WOENSDAG 22 JUNI 2005 Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: tussen 18:30 en 19:30 uur C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 -602 18 41 13.350,- 900,- 850,- 250,- 100,- 250,- 150,- 150,- 13.995,- 585,- 45,- 47,- 10,- f 500,- 15.182,- f 1.187,- €13.995,- 4A,?ebeelde '0,° kan van 'S °P J-5-2005 geregistreerd. n^ ^,'n erm€<,,a' Fwti Credit "««n deel iTW/^mTL"151 belrek,"n9 'o' ^ediet- •W BPM. hosten n|klaar mahen, verw^e- <nze manier van werken tot gen van cliënten die liggen in woon- en thuiszorg, JG0-VZ of niveau 3 opleiding ssingsvermogen en interesse ant kunt u terecht op rmatie over deze functie huizen op telefoonnummer iebrief en cv kunt u richten iijam Lems, Postbus 1599, .lems@amant.nl onder 4. Zaterdag 25 juni zondag 26 juni Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 pastor B. Tieman; communieviering; herenkoor Prot. Kerk in Ned., Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. R. Zandstra Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 mevr. H. Geschiere World Outreach Church (info locatie: 0346-35.04.58) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 0900- 43.01.430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, 030-69.95.952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, 35.24.67; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeiyweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 0900-88.44; alarmnummer: 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 035-60.31.119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, 06-30.18.93.17. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 35.19.40, b.g.g. 35.16.58 of 35.13.46. Amant thuiszorg en Amant christelijke thuiszorg (voorheen Thuiszorg Eemland) Huishoudelijke verzorging, verzorging en verpleging, gespeciali seerde verpleging, overbruggingszorg, personenalarmering. U bent 24 uur per dag beschermd. 033-42.20.500; ook voor spoedeisende situaties tussen 17:00 en 08:00 uur en in de weekeinden. Amant uitleenservice Voor het lenen van hulpmiddelen en verpleegartikelen. Voor spoed eisende situaties 's avonds en in het weekeinde: 033-46.19.191. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: 033-29.94.669; dag en nacht bereikbaar. Tijdens de zomervakantie in de maanden juli en augustus is er veel te beleven in het Militaire Lucht vaart Museum aan de Kampweg in Soesterberg. Iedere woensdag en zondag in juli wordt de voorstel ling 'Bob Salto' opgevoerd. Iedere woensdag en zondag van 1 tot 15 augustus kunnen bezoekers genie ten van 'Vlucht van de Eeuw', een spectaculaire voorstelling over meer dan een eeuw gemotoriseer de luchtvaart. Tijdens de voorstelling 'Bob Salto' die ook wel 'Van Staeverens vlieg instructie' wordt genoemd, neemt het Militaire Luchtvaart Museum de bezoekers mee terug naar de jaren dertig toen vlieger Bob van Staeveren met zijn Fokker D-21 de meest gewaagde capriolen uit haalde. Hij checkt bezoekers op hun vliegwaardigheid en verhaalt over vliegtuigen en de luchtvaartro- mantiek van zijn tijd. 'Bob Salto' wordt 3, 6, 10, 13, 17, 20, 24 en 27 juli om 13:00, 14:00 en 15:00 uur opgevoerd. De voorstelling Vlucht van de Eeuw' toont de bezoeker van het Militaire Luchtvaart Museum de hoogtepunten en ontwikkelingen in de geschiedenis van de lucht vaart. Van het eerste gemotori seerde toestel, de Wright-Flyer, tot de hedendaagse 'fly-by-wire' F-16 straaljager. Ook de techni sche ontwikkelingen op het gebied van vliegtuigen en motoren en de opkomst van de burgerluchtvaart worden op interessante wijze be licht. Deze theatervoorstelling geeft met behulp van filmfragmenten en geluidsopnamen een veelzijdig beeld van honderd jaar gemotori seerd vliegen. 'Vlucht van de Eeuw' wordt zondag 31 juli, woensdag 3 en 10 en zondag 7 en 14 augus tus om 13:00,14:00 en 15:00 uur opgevoerd. 'Vlucht van de Eeuw' is een the aterproductie die naar aanleiding van honderd jaar gemotoriseerd vliegen door Pandemonia Science Theater in samenwerking met het Militaire Luchtvaart Museum is ontwikkeld. De voorstelling heeft inmiddels duizenden bezoekers getrokken. Na de vakantieperio de zal de voorstelling 'Vlucht van de Eeuw' weer deel uitmaken van een programma dat het Militaire Luchtvaart Museum elke dinsdag en donderdagmiddag aanbiedt aan basisscholen, groep 8 en leerlingen uit het VMBO. Meer informatie op de website www.militairelucht- vaartmuseum.nl De voorstellingen zijn, net als het museum, gratis te bezoeken. Het museum is van dinsdag tot en met vrijdag van 10:00 tot 16:30 uur en op zondag van 12:00 tot 16:30 uur geopend. Op maandag en zaterdag is het museum gesloten. )ok vanuit Soesterberg was er in- ireng in de twee Open Dagen die le Koninklijke Luchtmacht afge- open weekeinde hield. Deze von- len plaats op de militaire vliegbasis }ilze-Rijen en werd door 375.000 lelangstellenden bezocht. Het the- na van beide dagen was: De Ko ninklijke Luchtmacht: één team één taak. De subthema's van deze Open Dagen stonden in het teken yan 60 Jaar Bevrijding en het 25- jarig ambtsjubileum van Koningin Beatrix. Op beide Open Dagen had Defensie ruim 4000 medewerkers ingezet. Volgens een voorlichter van Defensie zijn over beide Open Dagen slechts 51 klachten van ge luidshinder binnengekomen. Veel bekijks trok de Antonov 124, het op één na grootste transport vliegtuig ter wereld. Defensie huurt het van tijd tot tijd om Apaches en Cougars naar oorlogsgebieden over te brengen. Op beide open dagen was de Antonov voor het publiek opengesteld. Hoogtepunt van de beide vliegdagen vormde verder de zogenoemde Air Power Demonstration. Onder leiding van de majoor Grijspaard was het dit jaar een gecombineerd optreden van F16- jachtvliegtuigen, een aantal Apaches van de thuisbasis Gilze-Rijen, twee transport Chi nooks van het 298 Squadron en vijf Cougar transporthelikopters van het 300 Squadron afkomstig van Vliegbasis Soesterberg. Na de gesimuleerde aanval van de F-16's op de vliegbasis, had een aantal Apaches een aanvalspositie boven het veld ingenomen, zodat de Chinooks en de Cougars onge stoord de mannen van de infanterie en het transportmaterieel bestaan de uit een aantal jeeps konden af zetten om een stuk van het terrein te bezetten. De Battle of Britain Memorial flight vloog voor met de Lancas ter en twee Spitfires. Majoor-vlieger Wandert Brandsen gaf een spectaculaire demonstratie met de Apache. Verder gaven kapitein Gert Jan 'Goofy' Vooren van het 306 Squa dron van Vliegbasis Volkel en lui tenant-kolonel Ruud Huisman met de Pilatus PC-7 afkomstig van de Vliegbasis Woensdrecht met een geweldige show acte de présence. De Open Dagen werden afgesloten met het optreden van het inmiddels beroemd geworden team van de Red Arrows uit Engeland. Een toepasselijker naam voor een nieuwe school in Soesterberg had er nauwelijks gevonden kunnen worden: De Startbaan. Drie inzen ders, onder wie twee leerkrachten, leverden deze naam in naar aanlei ding van het verzoek van het team van de verdwijnende openbare basisschool Wethouder De Haan aan de Prof. Lorentzlaan om mee te denken over een andere naam voor de nieuwe school die straks in Wostok komt Zowel de leerkrach ten als de ouderraad en de mede zeggenschapsraad waren unaniem in de keuze van de nieuwe naam. Het veranderen van de naam van de school heeft de instemming van de nabestaanden van wethouder Klaas de Haan naar wie de school is vernoemd. Hij was van 1946 tot zijn plotselinge overlijden in mei 1975 wethouder voor de PvdA met onder meer onderwijs in zijn por tefeuille. Nu de school het oude gebouw aan de Prof. Lorentzlaan gaat verlaten, wilde men een nieu we naam, omdat die van wethouder De Haan vooral aan het gebouw is verbonden, zo redeneerde men. De bekendmaking van de naam, waarvan de familie J. van Schaik de eer kreeg in de vorm van een certificaat en bij de opening van de nieuwe school het eerste shirt met de nieuwe naam krijgt, was on derdeel van het thema Middeleeu wen, als eindfeest van het school jaar 2004-2005. De leerkrachten en ook sommige leerlingen waren gekleed naar wat met enige fanta sie destijds mode kan zijn geweest. Zij gaven vorige week extra cachet aan de fancy fair op het school plein, overdag voor de kinderen, 's avonds voor de ouders. Het evenement was ook opgezet om geld in te zamelen voor nieu we shirts voor de school en voor extra activiteiten. De opzet slaag de buitengewoon, want er kwam niet minder dan 1.200 euro bin nen. Niet alleen doordat hapjes en drankjes aftrek vonden, maar ook door de verkoop aan kraampjes van door de kinderen gemaakte werkstukken, en van boeken, puz zels en speelgoed. Voor de kinderen waren er overdag allerlei spelletjes. Tussendoor kon- Het onderwijsteam van de Wet houder De Haanschool liet geen twijfel bestaan over het thema van het afsluitende schoolfeest: de Mid deleeuwen. Foto's Eemland Pers den ze het prachtige zandkasteel bewonderen dat leerkracht Wie- ke van Leeuwen, die dit al vaker met veel succes heeft gedaan, sa men met een vriendin en assisten tie van de kinderen had gebouwd. Er was van alles te doen; springen in het luchtkussenkasteel, ballen gooien, de zenuwspiraal, grabbel ton, schminken, haar versieren, klinkerschuifelen, skilopen, koe- melken, babyfoto's raden van de leerkrachten en nog veel meer. Ook was er een heuse vuurspuwer. Kortom, het was een echt school feest waaraan zowel de kinderen als de ouders en de leerkrachten veel plezier beleefden. Dat is, be halve aan het schoolteam, vooral ook te danken geweest aan de me dewerking van de werkgroepen van ouders en de ouderraad. Ruim negentig jaar geleden werd op de vliegheide in Soesterberg de Koninklijke Luchtmacht opge richt. Daarmee ontstond het oud ste militaire vliegveld van Neder land, vliegbasis Soesterberg. Het is traditie om jaarlijks op 1 juli op 'de Bakermat' het overleden lucht- machtpersoneel te herdenken. De herdenkingsplechtigheid vindt plaats bij het uit 1923 daterende monument, ten overstaan van het Vaandel van de Koninklijke Lucht macht, een gewapende troep, de putaties van de Luchtmachtonder delen, het Hoofdkwartier Konink lijke Luchtmacht, autoriteiten, ge nodigden en nabestaanden. Tijdens de plechtigheid legt de Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten, luitenant- generaal D. Starink, een krans. Na een toespraak van generaal Starink worden de Nederlandse vlag en de luchtmachtvlag half stok gehesen. Hierna houdt het Hoofd Luchtmacht Predikanten een toespraak en spreekt het Hoofd Luchtmacht Aalmoezeniers een ge bed uit. Na het leggen van de krans volgt een minuut stilte. Vervolgens speelt de Kapel van de Koninklij ke Luchtmacht het Wilhelmus en worden de vlaggen in top gehesen, gevolgd door het overvliegen van vier F-16's in 'missing man-forma tie'. De plechtigheid eindigt met een défilé. Inwoners van Soesterberg en an dere belangstellenden zijn welkom bij de plechtigheid op de vliegbasis. Voor hen vertrekt om 10:15 uur een bus vanaf het Dorpsplein in Soesterberg naar de vliegbasis. Het afgelopen weekend stond voor symfonisch blaasorkest Odeon uit Soesterberg in het teken van twee grootse midzomernachtconcerten. Op zaterdagavond verzorgde het orkest onder leiding van dirigent Gerrit de Weerd een concert in het kader van het 100-jarig bestaan van de Rabobank Soest Baarn Eemnes. Enkele bijzondere solisten, onder wie wereldkampioen kunstfluiten Geert Chantrou en de zangeressen Maria den Hertog en Rosa- mint Faas werkten net als dansschool Gerla mee aan het zeer gevarieerde muzikale programma. Zondagmiddag werden directie, medewerkers en relaties van de Stam Groep in een zonovergoten Cabrio getrakteerd op een prachtige muzikale middag. [gezien van het feit dat de combi- e natuurgebied-zweefvliegveld jet uniek is, heeft zo'n vliegveld ji groot voordeel: commercieel Jegverkeer moet op grote hoogte Ë800 in plaats van 750 meter) Hjven, zodat de geluidsoverlast li passagiers- en vrachtvliegtui- D beperkt blijft. Dit is één van argumenten die het bestuur h de Amsterdamse Club voor Iveefvliegen (ACvZ) aanvoert in jn presentatie aan bestuurders en ilitici. ie piloot van een F-16BM leeft maandag om 13:57 uur •en voorzorgslanding op Vlieg- lasis Soesterberg gemaakt. Vol- ;ens een woordvoerster van het Ministerie van Defensie in Den aag was de motor uitgevallen, ie de besturing van het toe stel aandrijft. De piloot kon de loodstroomvoorziening in wer ing stellen, zodat een veilige oorzorgslanding gewaarborgd ■as. Volgens Defensie is het in it soort voorvallen standaard im op het dichtstbijzijnde vlieg- eld te landen. 'irect na de melding van het jprobleem aan de verkeersleider op de verkeerstoren werden de Iwegen rondom de vliegbasis voor korte tijd afgesloten voor alle verkeer. De F-16BM (een Itrainingstoestel voor twee vlie gers) was afkomstig van het 306 Squadron van de vliegbasis Vol kel. De beide vliegers konden na de voorzorgslanding het toestel veilig verlaten. Het ijsbaanterrein op de hoek Banningstraat-Kampweg in Soes terberg heeft er sinds vorige week een attractie bij: een tafeltennista fel. Niet een gewone, maar een wel heel stevige, namelijk van beton. Het is een cadeautje van de Gebr. Lensink in Soesterberg, die ook voor de plaatsing zorgde van het gevaarte dat twee ton weegt. Het op z'n plek zetten was dan ook niet een klusje dat in een handom draai was geklaard. Met mankracht zou het sowieso niet zijn gelukt, dus er moest een shovel aan te pas ko men om eerst het betonnen onder stel van de tafel in de juiste positie en op de juiste hoogte te krijgen en vervolgens het eveneens betonnen tafelblad zodanig te manoeuvreren dat daarna een begin gemaakt kon worden met de finishing touch: het uitlijnen en waterpas maken van de tafel. Volgens Marius van Ginkel van het ijsbaanbestuur was het idee van een tafeltennistafel tijdens één van de vele evenementen op het ijsbaan terrein spontaan gelanceerd door medewerkers van de firma Lensink. Zij kwamen niet alleen met het idee, maar zegden ook toe speci aal voor het voor veel jeugdacti- viteiten opengestelde en gebruikte terrein een speciale tafel te maken. En speciaal is 'ie dus, de betonnen Met de voorgenomen bouw van 'Amerpoint' dicht langs de Amersfoortsestraat wordt een belangrijke im puls gegeven aan de vitalisering van het bedrijventer rein Soesterberg-Noord De gezamenlijke ondernemers beijveren zich samen met de gemeente Soest al enige tijd vooreen verbetering van het aangezicht van dit be drijventerrein. Het gebouw wordteen beetje verhoogd in drie bouwlagen gebouwd en zal daardoor het beeld sterk bepalen. Business Center Amerpoint' is zo flexi bel ontworpen dat gebruikers al vanaf 125 vierkante meter als eigenaar over een zelfstandige unit kunnen beschikken. Huren is ook mogelijk Amerpoint' is een ontwikkeling van BMU Groep Bouw en Onderhoud, zelf al jaren gevestigd op het bedrijventerrein. Nassau Bedrijfshuis vesting uit Zeist en Meeüs Bedrijfshuisvesting uit Amers foort zijn bij het project betrokken als makelaars. Op de afbeelding een artist impression van Amerpoint, het gebouw dat langs de Amersfoortsestraat in Soesterberg- Noord is gesitueerd Voordeel: 196,- rdeel: 210,- Behoefte Op het nationaal zweefvliegcen- trum Teriet na huisvest Soesterberg het grootste aantal zweefvliegtuigen op één veld. Een bewijs dat de club voorziet in een behoefte in 'het westen', een bewijs dat ook gele verd wordt door de lange wachtlijst voor aspirant-leden, terwijl andere clubs moeite hebben hun ledenaan tal op peil te houden. Het bestuur van de ACvZ wijst er in 'Soester berg, van vliegbasis tot zweefvlieg- heide', de schriftelijke presentatie aan bestuurders en politici, op dat zweefvliegen geen elitaire sport is, maar voor iedereen betaalbaar. Voorbeelden Voor wie de combinatie natuur- gebied-zweefvliegsport afwijst, stelt de ACvZ dat zweefvliegen in natuurgebieden juist wel mogelijk is. Clubs die niet vanaf een mili taire basis vliegen, maken in bijna alle gevallen gebruik van een ter rein dat middenin de natuur ligt: Teriet, Salland, Venlo, Schinveld, Malden, Flevo, Axel, Haamstede, Kennemerland en Castricum, om enkele voorbeelden te noemen. Op Soesterberg maken de zweef vliegers gebruik van een grasstrip met een lengte van 1.500 meter en 200 meter breed. Verder zijn er een hangar, een werkplaats en een tijdelijk onderkomen als club gebouw voor het gebouw dat vo rig jaar door brand werd verwoest. Voor de toekomst wil de club graag een tweede grasstrip. Een tweeba nenstelsel geeft meer mogelijkhe den en is vliegtechnisch ook vei liger. Onder het hoofd 'Zweefvliegen en natuur' schrijft het bestuur van de ACvZ dat er duidelijke afspraken moeten worden gemaakt met ge meente, provincie en de eigenaar van het terrein. De club pacht in langdurige of zelfs eeuwigdurende erfpacht het terrein met het recht om de noodzakelijke gebouwen te realiseren. In goed overleg tussen de natuurorganisatie(s) zoals pro vinciale landschapsstichtingen, na tuurmonumenten en/of Staatsbos beheer worden afspraken gemaakt over het beheer. Dan gaat het over onderwerpen als maaien, toegang tot het terrein en de omheining. De terreinen zijn vaak voor het publiek beperkt toegankelijk. De reden hiervan is tweeledig. Het is voor de rust in een natuurgebied en het behoud daarvan soms goed om er geen mensen toe te laten, en an derzijds voorkomt dit ook dat zich gevaarlijke situaties voordoen. Het bestuur van de Amsterdamse Club voor Zweefvliegen zal ook gebruikmaken van de mogelijk heid zijn mening te geven tijdens de inloopavond over 'Hart voor Groen' in de Vredekerk in Soes terberg op dinsdag 28 juni, aan vang 19:30 uur. tafel die nu aan de kant richting Officiers Casino is geplaatst. Het duurde niet lang of de eerste gebruikers hadden de nieuwe at tractie al ontdekt en in gebruik ge nomen. Dat kon zonder problemen omdat de tafel is voorzien van de juiste belijning en een net. Het be stuur van de ijsbaan was de firma Lensink uiteraard zeer erkentelijk voor het genereuze gebaar en be dankte alle medewerkers op pas sende wijze. Doel ervan is het behoud van Soes terberg als zweefvlieghei door dit vast te leggen in het bestemmings plan Hart voor Groen. De ACvZ wil als betrokken partij in een zo vroeg mogelijk stadium meedenken en -praten over de mogelijkheden die zich gaan voordoen. De toekomst van de club is onze ker geworden door de sluiting van Soesterberg als militaire lucht machtbasis in 2007, nota bene in het jaar waarin ze als oudste club van Nederland 75 jaar bestaat. Daarom is ze een lobby begonnen om bestuurders en politici ertoe te brengen in het kader van het be stemmingsplan Hart voor Groen het besluit te nemen dat het zweef vliegen op Soesterberg ook na de sluiting van het vliegveld kan wor den voortgezet. Het bestuur wijst in de presentatie 'Van vliegbasis tot zweefvliegheide' op het milieuvriendelijke karakter van de sport, ook wel 'de groene luchtsport' genoemd. De ACVZ telt ruim 500 leden (70 procent in de provincie Utrecht), van wie er 200 actief vliegen. De club beschikt zelf over tien toestellen, (groepjes) indi viduele leden hebben er veertig in eigendom. Ze maken op jaarbasis ongeveer 7.000 starts. Nu het voortbestaan van steeds meer zweefvliegclubs in de Rand stad wordt bedreigd en enkele zelfs al zijn verdwenen, zou de toekomst van deze clubs voor een deel ver zekerd kunnen worden door op vang op Soesterberg. Dit zou dan het zweefvliegveld voor en van de Randstad kunnen worden. Niet al leen voor de gebruikers zelf, maar ook voor bezoekers, omdat het een toeristische trekpleister is. Door be langstellenden sponsorvluchten aan te bieden voor een rondvlucht van een kwartier, kan de club zelf in een gedeeltelijke dekking van de kosten voorzien. Een argument voor het behoud van (een deel van) het nieuwe Soes terberg als (zweef)vliegveld, is het feit dat Soesterberg 'de bakermat' van de Nederlandse luchtvaart is. De basis zou daarom best een his torisch centrum kunnen worden. In combinatie met het te verhuizen Militaire Luchtvaart Museum, nu nog op Kamp van Zeist, ontstaat een unieke combinatie voor dag recreatie en toerisme. Met de de finitieve vestiging van de ACvZ op Soesterberg behoudt Utrecht het enige vliegterrein in de provincie, stelt de club. Alle andere provin cies hebben minstens één vliegveld. Het 'nieuwe Soesterberg' kan straks ook een rol spelen in de organisatie van nationale-, Europese- en we reldkampioenschappen. Zweefvliegen en natuur gaan best samen, stelt de Amsterdamse Club voor Zweefvliegen, en deze foto lijkt dat te bevestigen. De betonnen tafeltennistafel werd vorige week geplaatst. Foto: Herman van Dam

Soester Courant | 2005 | | pagina 13