verleidelijk lekker! Zacht zomerfruit, M Wat zit er in uw vuilniszak? Afval scheiden doe ik zonder na te denken' Ontdek de zonnige zomerfruitweken bij De Groenteman Pas op met wilde vruchten! Kersenclafoutis Wentelteefjes met zomerfruit Meer scheiden, minder afval geeft antwoord Zomerfruitsalade met honingyoghurt 3n* Tips van de groenteman Tips van de groenteman Tips van de groenteman Afval scheiden de moeite waard om geld... Doe de afvalrace milieu centraal Mijn beroep: vuilniszakken controleren 250 gram aardbeien 200 gram rode bessen 100 gram blauwe bessen 100 gram frambozen 4 eetlepels witte basterdsuiker 1 klein of half stokbrood 2 eieren 1,5 dl volle melk 1 zakje vanillesuiker 1 theelepel kaneelpoeder 30-40 gram boter Door ffllma van Hoeven Bij zomerfruit denkt u vast aan zoete vruchten in mooie kleuren. Vol smaak en vitamines. Bij de groenteman vindt u alle soorten zomerfruit. Fluwelige rozerode frambozen, dikke blozende rode bessen met dat tintelend frisse zuurtje, prachtige donkerpaarse bramen vol zoet sap, sappige kersen. Met zomerfruit koop je eigenlijk een cadeautje voor jezelf. Mmm... zomerfruit is pure verwennerij. En nog gezond ook! Je koopt zomerfruit natuurlijk 't lekkerst bij De Groenteman. Dus ontdek de zonnige zomerfruitweken bij De Groenteman. Dessert voor 4-6 personen Het lijkt zo leuk, bosbessen en bramen plukken. Vroeger zaten er vaak mieren en wormen in. Tegenwoordig is er een ander probleem: wilde bramen en bosbessen kunnen besmet zijn met een ziekte afkomstig van vossen: de vossenlint- worm. Dit kan voor de mens heel schadelijk zijn. Wees dus voorzichtig! Kdpui SLUUL, Frambozen, kleine smaakjuweeltjes Frambozen zijn heel teer. Ze hebben een fluweelzacht huidje dat snel kapot stoot, waarbij het rijke, geurige sap vrij komt. Rijpe frambozen verklap pen zichzelf: ze hebben del meest rijke, verfijnde en elegante geur van al het zomerfruit. TipS van de groenteman Koop frambozen op de dag dat je ze wilt eten, of hoogstens 1 dag eerder. Ze gaan snel in kwaliteit achteruit. Was frambozen niet. Ze gaan snel stuk en verliezen door het wassen smaak. •Combineer frambozen liefst met wat neutraler smakend, maar wel heel zoet (en niet zuur) fruit, als peren of perziken en sommige meloensoorten. Dan komt de rijke smaak het best tot uiting. Was het zomerfruit (op de frambozen na). Ontkroon de aardbeien en snijd ze in de lengte in vieren. Houd 4 kleine bessentakjes apart, ris de rest. Meng het fruit, op de 4 bessentakjes na, met 2 eetlepels basterdsuiker. Snijd het stokbrood in 12 schuine sneetjes van 1 cm dikte. Klop in een kom de eieren met melk, vanillesuiker, de rest van de basterdsuiker en kaneelpoeder los. Schep de stokbroodsneetjes hierin om en laat ze weken, zodat al het vocht wordt opgenomen. Smelt de helft van de boter in een koekenpan en leg hierin zoveel mogelijk sneet jes brood. Bak ze op halfhoog vuur onderop droog en bruin, keer ze en bak de andere kant goudbruin. Bak zo de rest van de sneetjes brood ook goudbruin. Verdeel de broodsneetjes over vier of zes borden, schep het fruit erbij. Bestuif de borden met poedersuiker, met behulp van een zeefje (bron: Suikerstichting). Mierzoete donkerpaarse bramen Bramen zijn familie van- frambo zen, alleen zijn de besjes paars- j blauw van kleur. Bramen zijn J over het algemeen zoet. De smaak is stevig en rond, het sap vrij dik in de mond. Ze zijn geurig en sappig. TipS van de groenteman Bramen zijn niet zo teer als frambozen. Ze blijven, in de originele verpakking, 3-4 dagen mooi. Bramen zijn onverwacht lekker in combi natie met appel. Maak bijvoorbeeld appeltaart en strooi er op het laatst, net voordat de taart de oven uitkomt, verse bramen over. Rode bessen moet je rissen 'Aalbessen' is de ouderwetse naam voor rode bessen. Rode bessen groeien in lange trosjes onder elkaar. Ze zijn helderrood van kleur, glanzend en doorzichtig. In elk besje zitten een paar zaadjes. Rode bessen zijn op een aangename manier zuur. Maar je knijpt er wel je ogen bij dicht. Maak de bessen op tijd schoon, v zeker 1 uur voor het eten. Was de bessen eerst, nog aan de trosjes. Ris de besjes van de steeltjes (handig: met een vork!). Schep ze na het rissen om met 1-2 eetlepels suiker per bak van 500 gram. 200 gram rode bessen 200 gram aardbeien 200 gram frambozen 100 gram bramen 1 eetlepel poedersuiker 1 eetlepel limoensap 150 gram Griekse yoghurt 1 zakje vanillesuiker Was de bessen en ris ze boven een kom. Snijd de aardbeien in de lengte in vieren en schep ze met de frambozen en bramen bij de bessen. Strooi de suiker er over, voeg het limoensap toe en schep het fruit voorzichtig om. Klop de Griekse yoghurt los met de honing. Verdeel de vruchtensalade over 4-6 schaaltjes en serveer de honingyoghurt erbij (bron: Nederlandse Zuivel Organisatie). Dessert of warm gebak voor 6-8 personen 500 gram verse kersen boter g 2 eetlepels basterdsuiker CQ Verwarm de oven voor op 200 graden en vet een ronde quichevorm van 20 cm dik in met boter. Was de kersen, ontpit ze en verdeel ze over de quichevorm. Zeef de bloem in een kom, voeg basterdsuiker en zout toe. Klop de eieren los met de kof fieroom en klop dit, al schenkend, bij de bloem. Klop het tot een glad, vrij dik, beslag. Schenk het beslag gelijkmatig over de kersen. Zet de quicheschaal onder in de oven en bak de clafoutis in ongeveer 20-25 minuten goudbruin en gaar. Bestrooi de clafoutis uit de oven meteen met poedersuiker (gebruik daarbij een zeef). Bewaar bessen, in de originele verpak king, in de koelkast. Ze blijven 2-3 dagen goed. Bosbessen zijn stiekem blauwe bessen geworden Bosbessen komen nog maar heel zelden op de markt. Bosbessen groeien per stuk onder een blad en zijn daardoor lastig te plukken. Daarvoor in de plaats is de blauwe bes of 'blueberry' gekomen, afkomstig uit Amerika. Hij wordt volop geteeld in Brabant, want hij heeft heidegrond nodig. De bessen hebben een matte, donkerpaarse kleur alsof er een dauwlaagje op ligt. Ze zijn gemakkelijk te oogsten, omdat ze in trossen bij elkaar aan vrij hoge struiken groeien. De smaak van blauwe bessen is lekker (minder vol dan die van echte bos bessen). Omdat het schilletje vrij stevig is, knappen ze in de mond open, waarna het zoete sap als een bommetje vrij komt. •De blauwe bes is goed houdbaar. In de koelkast blijven ze tot wel 10 dagen goed. Blauwe bessen zijn extra gezond. Ze heb ben een beschermende werking tegen uri neweginfecties. Bovendien bevatten ze veel anti-oxidanten en vitamine A, B en C. •Schep ook eens een handje blauwe bes sen door een salade met kaas, dat smaakt verrassend lekker! Naar rijpe kersen klimt men hoog Dit oude gezegde geeft aan dat kersenbo men hoge bomen zijn. De uitdrukking geeft ook de waarde van de kersen aan: iets wat waarde heeft, daar heeft men wel wat voor over! Maar hoge kersenbomen hebben een paar nadelen: ze zijn moeilijk tegen vorst te beschermen, vogels uit de bomen hou den is ondoenlijk en het plukken van de kersen is niet alleen veel werk en dus duur, maar ook risicovol. Kersen worden vaak op laagstam gekweekt. Maar steeds vaker komen de kersen ook uit het buitenland. Kersen onderscheiden zich van ander zomerfruit om twee redenen: 1. Ze worden in grotere verpakking of vaak zelfs los, in kistje, per gewicht verkocht. 2. Er is een veel duidelijker verschil in ras sen, op kleur maar ook op smaak. TipS van de groenteman •Bewaar kersen het liefst uitgespreid in een wijde kom, zodat ze niet te veel op elkaar drukken en zet ze in de koelkast. Kersen ontpitten is lastig, maar gaat een stuk sneller met een kersenontpitter. Doe wel een schort voor, want kersensap geeft nare vlekken. Aardbeien, de kroon op het hoofd van al ons fruit Aardbeien zijn de meest populaire zomer vruchten. De twee lekkerste rassen in Nederland zijn de Lambada en de Elsanta. De groenteman kan u precies vertellen welke soort hij in zijn winkel heeft. De Lambada is een vroege soort. Pas een jaar of 15 op de markt, maar vanaf het begin een succes door het sap pige, zachte vruchtvlees. Lambada's zijn vrij langwerpig van vorm met het kroontje hoog op het hoofd. De Elsanta is juist meestal mooi rond en heeft een lekker zoete smaak met een ver fijnd aardbeienaroma. Het kroontje zit ste vig op de vrucht, waardoor ze vrij lang houdbaar zijn. Elsanta is al jarenlang het belangrijkste aardbeienras in ons land. Aardbeien kopen en bewaren Koop aardbeien liefst zo rijp mogelijk, dan zijn ze mooi van kleur en smaak. Gave, verse aardbeien zijn in de origine le verpakking een dag of 5 houdbaar in de koelkast. Wil je ze in eèn koelkast bakje overdoen, leg ze dan op een dik laagje keukenpapier, om kneuzen te voorkomen. •Aardbeien wassen Eigenlijk hoef je aardbeien niet te was sen. Wil je dat toch, was ze dan als de kroontjes er nog op zitten, dan lopen ze niet vol met water. Laat aardbeien ook nooit in water staan, want het zijn net sponsjes: ze zuigen water op. En dat geeft, logisch, een waterige smaak. Aardbeien eten Haal aardbeien een half uur voor je ze gaat eten uit de koelkast en laat ze op temperatuur komen, desnoods in de zon. Dan komt de rijke geur en smaak snel los en geniet je echt! •Aardbeien proeven Goede aardbeien zijn zo zoet, dat je er geen suiker over hoeft te doen. Wel even tueel een klein beetje citroenrasp, want dat verhoogt juist de smaak! Ontbijthapje of toetje voor 4-6 personen Hf PE GLAS6A* Ga jij nog op vakantie? Ik? Natuurlijk ga ik op vakantie. Nou, zo natuurlijk is dat niet. 1 zijn duizenden mensen die hel maal niet met vakantie gaan. Ga jij met vakantie? Op vakantie bedoel je. Nee, ik zeg altijd op vakantie. Oké, maar ga jij? Ja, in juli, maar hoezo ga duizenden niet op, uh, met vakanl Mogen ze niet? Ze willen wel maar ze hebben ge geld om te gaan. Alles gaat op a vaste kosten en dat beetje ex vakantiegeld is net genoeg vr nieuwe schoenen. Ach, joh? Zeker weten. Geen geld en dai moet eens zien wat zo'n gemee weggeeft. Weggeeft? Dat zal toch nog meevallen. Ik hoor als maar dat moet minder, we moeten bezuinii Voor nieuwe dingen is geen j en voor een huis voor m'n doel moet ik op zoek in Amersfoor zo. Heb je geprobeerd in het Spooi een huis voor haar te huren? Spoordal? Lees jij geen krant c Heb je niet gehoord wat c gebouwd gaat worden en wat gaat kosten en... Tuurlijk lees ik de krant, maar lees je ook maar één nienin; vaak alleen van tegenstander Weet je wat jij moet doen, je i eens luisteren naar het verslag de gemeenteraadsvergadei morgenavond. Dat kon wel heel spannend worden, dan gat over geld en bouwen, veel gel weinig bouwen. Gaat het ook over die koribs soins? Moeten die nou weg o len ze gewoon weg? Nou, ze willen in ieder geva betere kleedruimte hebben. I kot dat ze nu hebben kun gasten bijna niet ontvangen.^ Wat is dat toch raar hè. Als je naar de hockeyers, de voetba de softballers, man die he prachtige velden, mooie k ruimtes maar... Ja, in Soest zeker, ma: Soesterberg denken ze daai anders over. Dat zijn ook een Eemvogelnesten waar ze daa toe moeten. Nou als je daar meer van wil dan nioet je naar de raads1 ?.®ringgaan. Wanneer? Donderdag vanaf 19.30 uur gemeentehuis Pan kan ik niet, ik moei klusse. Nou, luister dan naar Radi» vanaf 19.00 uur. Kan je o ren. Goed hè, die verslaan alles! Soort afval Hoeveelheid Gescheiden Deel in restafval per persoon ingezameld (in kilo's, per jaar) (in kilo's, per jaar) (in kilo's, per jaar) GFT 190 106 84 Oudpapier en -karton 131 68 63 Verpakkingsglas 26 21 5 KCA 1,8 1,3 0,5 Textiel 10 3,5 6,5 Scheidingswijzer glas: Wei in de glasbak: •flessen van wijn, sappen, bier zonder statiegeld potten van pindakaas, jam, spaghettisaus, kruiden parfum- en medicijnflesjes Niet in de glasbak: •ovenschalen, koffiekannen en ander hittebestendig glas •drinkglazen •theekopjes, bloempotten en ander porselein •jeneverkruiken, aardewerk en andere stenen producten •spiegels, ruiten, TL-, gloei- en spaarlampen Scheidingswijzer papier Wel bij het oudpapier: •kranten, tijdschriften, reclame drukwerk (zonder plastic hoesje) (ver?ster)enveloppen dozen van PC's, schoenen, was- poeder, diervoeding •doosjes van hagelslag, thee, eieren, lampen e.d. •golfkarton, papieren zakken/tassen Niet bij het oudpapier: nat, vuil en/of vet papier en karton, zoals pizza- en taartdozen drankenverpakkingen en ander geplastificeerd papier •behang plastic zakken/tassen sanitair papier (gebruikt) Het lijkt zo simpel: glas in de glas bak, fruitschillen bij het gft. Maar bent u echt op de hoogte van alle afvalscheidingsregels? In welke afvalbak hoort bijvoorbeeld een oude videoband? Of een oude stof zuiger? Test uw kennis op een speelse manier in "De Afvalrace". Het spel vindt u op: www.milieucentraal.nl Voedselresten, verpakkingen, kranten, oude apparaten en noem maar op. Alles wordt op den duur afval. Iedere dag produceren we per persoon anderhalve kilo. Twintig jaar geleden was dat nog minder dan één kilo per persoon per dag. De laatste jaren is het gelukt om de hoeveelheid afval per persoon niet verder te laten groeien. Ook al is afvalverwerking in Nederland goed geregeld, het blijft belangrijk om afval goed te scheiden en om minder weg te gooien. Jaarlijks ontstaat er in huishoudens 549 kilo afval per persoon. Dit is inclusief het grof vuil dat u naar het gemeentelijk afvalscheidingstation brengt. Zorgvuldig scheiden Afvalscheiding kunnen we zorgvuldiger aanpakken. Het blijkt dat er nog veel glas, papier, gft en KCA in de vuilniszak met restafval terecht komt. Afval dat huishou dens wel gescheiden inleveren, zoals gft en papier, is vaak vervuild met zaken die er niet in thuis horen. Het recyclebedrijf moet dan vooraf de vervuiling uit de afvalstroom halen. Gescheiden afval dat heel erg vervuild is, is niet geschikt voor Huishoudelijk afval in 2003 hergebruik. Als u twijfelt kunt u bij uw gemeente informeren waar en wanneer u de verschillende soorten afval in kunt leveren. Minder afval Het voorkomen van afval verkleint de milieubelasting van afvalverwerking. En als we producten langer gebruiken, zijn er minder grondstoffen, water en energie nodig om nieuwe producten te maken. Ook dat is winst voor het milieu. Laat daarom kapotte spullen repareren als dat mogelijk is. En bruikbare spullen die u afdankt kunnen via een kringloopwinkel een nieuwe eigenaar krijgen. Annemieke (38) en Willem (41) Brouwer hebben een dochter, Nienke van bijna 5 en een zoon Thijmen van 8 jaar. Voorheen hadden ze twee volle vuilniszakken met afval per week. Sinds ze voedselresten gescheiden inza melen hebben ze nog maar één volle zak per week. "Het leek me zo'n geklieder om schillen, gebruikte koffiefilters en ande re voedselresten apart te houden. Nu heb ik een plastic schaal op het aanrecht staan waar ik alles in gooi. Eén of twee keer per dag gooi ik dit in de groene con tainer." Op de school van de kinderen is vorig jaar aandacht besteed aan het thema 'gescheiden papierinzameling'. Sindsdien hebben Nienke en Thijmen op de slaap kamer een doos neergezet voor hun oud papier. Ook in de bijkeuken staat zo'n doos. "Je staat versteld hoeveel papier ze gebruiken om te tekenen en te vou wen", aldus Annemieke. "Zelf neem ik niet altijd de tijd om het plastic dat om reclamefolders zit eraf te halen. Maar als de kinderen dat zien, krijg ik op mijn kop, en halen ze het er zelf vanaf." Vuurvast glas mag niet in de glasbak. Het is namelijk anders gehard en heeft een andere samenstelling dan verpakkings glas. In het recyclingproces zouden er brokjes, niet-gesmolten vuurvast glas in het gesmolten glas terecht komen. "Laatst was er een glazen ovenschaal gebroken. Omdat de stukken niet in de glasbak paste, heb ik deze naar het afval scheidingstation in onze gemeente gebracht. Daar vertelden ze me dat vuur vast glas bij het restafval hoort." Het was iedere keer een kleine omscha keling, maar het heeft de familie Brouwer niet veel moeite gekost om hun eigen berg restafval aanzienlijk te verminde ren. "Vroeger ging er bij ons veel op één hoop, maar inmiddels scheiden wij veel afval zonder erbij na te denken." Bijna de helft van het huishoudelijk afval leveren we gescheiden in. En dat is de moeite waard! Milieuwinst Afval bevat veel waardevolle materia len. Hergebruik bespaart het gebruik van nieuwe grondstoffen en energie. En er ontstaat minder vervuiling omdat er minder afval verbrand of gestort hoeft te worden. Lagere afvalstoffenheffing Recycling is ook financieel aantrekke lijk. Glas en oudpapier zijn goed recy clebaar, als ze maar gescheiden wor den ingezameld. Elke kilo glas en oudpapier die toch in het restafval terecht komt, wordt als restafval bij dé afvalinstallaties verbrand. Het ver branden van afval is per kilo 9 euro cent duurder dan het recyclen. Hoe minder restafval uw gemeente te ver werken krijgt, hoe minder kosten ze maakt. Door mee te werken aan het scheiden van afval, en dus minder afval te produceren, helpt u mee de afvalstoffenheffing te verlagen. Dat betekent lagere kosten voor u! Vraag: Waarom zijn er bij ons in de gemeente geen bakken voor blikin- zameling? Antwoord: Voor het herge bruik van blik verpakkingen is het niet nodig om deze apart te houden, zij mogen bij het restafval. Magneten doen het werk voor u en halen conserven en alle andere blik ken bij de verbrandingsinstallaties uit het restafval. Daarna worden van het teruggewonnen blik weer nieuwe metalen producten gemaakt, onder meer verpakkingen. Zo bereiken we nu al 82% recycling. Heeft u andere vragen over afval, ver pakkingen en het milieu? Bijvoorbeeld of kurken bij het gft- afval mogen? Bel de Milieu Centraal Informatielijn 0900 - 1719 (15 cpm) of surf naar www.milieucentraal.nl. U vindt hier praktische informatie over de vele mogelijkheden om in het dagelijkse leven rekening te houden met energie en milieu. Dit artikel is tot stand gekomen in samenwerking met SVM*PACT. Meer informatie vindt u op www.svm-pact.nl Eureco is een bedrijf dat, vaak in opdracht van een gemeente, bekijkt wat er zoal in ons huishoudelijk afval zit. Twee afvalsorteerders, die inmiddels 10 en 3,5 jaar werkzaam zijn bij Eureco gaven ons een kijkje in hun keuken. De verschillen in huishoudelijk afval zijn groot. In grote steden scheiden de mensen hun afval minder goed dan in kleinere gemeenten. Maar ook in plattelandsge meenten wordt niet altijd goed gescheiden. "Je kan eigenlijk precies zien waar het afval vandaan komt. Zit er veel gft-afval in de vorm van etensresten in de vuilniszak, dan is de kans groot dat deze uit het centrum van een grote stad komt. En afval van plat telandsgemeenten bevat veel vaker puin en sloophout", aldus één van de sorteerders. Ook merken ze verschil tussen midden standswijken, waar huishoudens hun afval beter scheiden, en de rijkere wijken. "In de vuilniszakken van de rijkere wijken treffen we van alles aan dat ook gescheiden inge leverd kan worden, zoals lege wijnflessen, kranten en folders maar ook ongebruikt voedsel als luxe broodjes, een netje uien of een half lege pot met rode kool." Het valt Eureco op dat er elk jaar meer gft in het afval wordt aangetroffen. Een betere scheiding van bijvoorbeeld glas en papier kan een grote besparing van grondstoffen en energie opleveren. Maar ook de afvalstoffenheffing zou lager kun nen als iedereen het huishoudelijk afval beter zou scheiden. Hoewel veel mensen in meer of mindere mate hun steentje bijdra gen aan afvalscheiding, is nog niet ieder een op de hoogte van de juiste regels die voor deze afvalscheiding gelden. "Bij Eureco zien we dat er veel plastic, papier, en blikjes in het gft-afval terechtkomen. En in het oud papier treffen we vaak plastic, drankenkarton, luiers en andere zaken aan, die daar niet in thuishoren". Uit onderzoek blijkt dat batterijen en ander klein che misch afval nog te vaak in de vuilniszak worden gegooid. Over de vraag wat het meest vreemde voor werp is dat ze ooit zijn tegengekomen hoe ven de afvalsorteerders niet lang na te denken: "een dode boa constrictor van 6,5 meter lang en 22 kilo. Dan sta je toch even raar te kijken."

Soester Courant | 2005 | | pagina 16