Groen licht voor Hart voor Groen 09 99 39 vanaf vandaag met héle hoge kortingen Overbeek benoemd tot Ridder Buren rijden gedupeerde man Minicontainer in versnipperaar Vis§er 'Gemeente sloopt te veel...' u 1 ACTUEEL ALGONIT SLETTEN LASSIE JITMANIA SULTANA KIPFILET OMMERS PERFEKT TISSUE ETPAPIER 3? Soest2002 wil van college risico-analyse op papier Mcw^rvan Zijp O Koninginnelaan 22 Soestdijk CO ^PnoO Tientallen bezwaren en alternatief plan ter zijde geschoven Artsenechtpaar neemt afscheid in de Emmakerk 'Geen ondergrondse containers op Albert Hahnweg' 'Vandalisme in Klaarwater is bar en boos' 'Motiveer clubs om meer papier te verzamelen' Epilepsiecollecte Soest: 3400 Klachten bezorging Soester Courant De Windhond Meningen van lezers I Van Hofslot overweegt stappen pagina 02 PAGINA 2 WOENSDAG 22 JUNI 2005 SOESTER COURANT PAGINA 3 g meer gouden munt aanbiedingen vindt u in onze folder! brillant 3 in 1 3 pak illa, meergranen, mediterrane rijst pak Oï4 a diverse soorten literpak diverse soorten pak 219 gram 0? per kilo per stuk 01 pak 24 rollen >99 Ondanks protesten uit voorname lijk Soesterberg (69 schriftelijke bezwaren) en een alternatief plan van bewoners uit deze dorpskern, zal de gemeenteraad morgenavond instemmen met het bestemmings plan Hart voor Groen. Tevens zal het zijn goedkeuring geven aan de ondertekening van de bijbeho rende clusterovereenkomst met de provincie Utrecht en de gemeente Zeist. Het bestemmingsplan, dat on derdeel is van een veelomvattend plan voor de Utrechtse Heuvel rug, kan op de steun rekenen van alle fracties, met uitzondering van Soest2002 en de PvdA. Met vijf van de 27 zetels kunnen zij in ruimtelijke ontwikkeling van de vliegbasis Soesterberg (sluit eind 2007) aan de orde is. Onlosmakelijk Alle aspecten zijn volgens de ze ventien deelnemende partijen aan Hart voor Heuvelrug (ministeries, provincie Utrecht, gemeenten en instellingen) onlosmakelijk aan elkaar verbonden. Het geld dat wordt verdiend aan woningbouw en de aanleg van bedrijventerrein wordt aangewend om elders in het gebied de natuur te ondersteunen en te versterken. Dat principe wordt niet alleen in Soest, maar ook op grondgebied van andere gemeenten toegepast. Volgens de voorstanders is het plan raad echter geen potten breken of in balans. Maar de PvdA en vooral Soest2002 zien verschillende finan ciële gevaren. Tijmen Koelewijn vindt dat de clusterovereenkomst, Artsenechtpaar Overbeek neemt afscheid in de Emmakerk. Dokter Overbeek heeft een koninklijke onderscheiding gekregen van bur gemeester Janssen. Foto: Herman van Dam Vrijdag nam het artsenechtpaar Overbeek afscheid in de Emma kerk aan de Regentesselaan, na ruim 35 jaar huisartsenpraktijk in Soest. De afscheidsreceptie werd door honderden patiënten bezocht. Geëmotioneerd werden handen geschud en zo nu en dan moest een traan worden weg geveegd. Burgemeester Janssen benoemde dokter Overbeek uit naam van Hare Majesteit de Ko ningin tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en speldde hem de versierselen op die bij deze onder scheiding behoren. Namens de patiënten sprak Ed van Westerloo op de receptie. Hij prees de heer en mevrouw Overbeek om hun kunde en dankte hen voor de vele goede zorgen voor het wel en wee van de patiënten. Doktersas sistente Brenda overhandigde na-, mens de patiënten een liber ami- corum, dat bestond uit twee dikke boeken. De goede wensen gingen gepaard met vele cadeaus. Om half vijf nam burgemeester Janssen het woord. Namens de Soester gemeenschap prees ook hij de heer en mevrouw Overbeek. Dokter Overbeek werd onder meer geroemd vanwege zijn bijzondere rol voor de in Soest gevestigde buitenlanders. De gastarbeiders in de jaren zeventig en later de asiel zoekers, die bij hem altijd welkom waren. Ook riep de burgemeester in herinnering dat de heer Over beek van 1970 - 1984 voorzitter van de EHBO Soest is geweest. Hij begeleidde tevens de Koninklijke Paleis Sportvereniging en was actief als begeleider van jeugd hockey teams in Soest en Baarn. Voorts was dokter Overbeek voorzitter van de HU MIN, de Vereniging van Huisartsen in Midden-Nederland. Op internationaal terrein heeft dokter Overbeek zich verdienste lijk gemaakt voor de oprichting van een mama polikliniek op Cu- ragao. Tijdens een bezoek aan hun dochter die enige tijd in Ivoorkust woonachtig was, hebben de heer en mevrouw Overbeek zich verdien stelijk gemaakt door het spontaan geven van duizenden inentingen. Bedankt Later op de middag bedankten de heer en mevrouw Overbeek hun patiënten voor het vertrouwen dat ze 35 jaar lang in hen gesteld heb ben. Ook de collega's, de speci alisten en de apothekers werden bedankt voor de samenwerking. Mevrouw Overbeek betrok ook haar kinderen in de hulde. Liep het spreekuur van de artsen Overbeek soms een kwartier of in zeer drukke tijden soms wel een half uur uit; de receptie, die tot zes uur gepland was duurde tot ver na zeven uur. bestemmingsplannen verscheuren. Dat bleek vorige week tijdens de behandeling in de commissie ruim telijke ordening. Kort samengevat bevat het bestem mingsplan zogenoemde groene en rode elementen. Het maakt de weg vrij voor de volgende doelstellin gen: Een ecoduct over de Amers- foortsestraat. Woningbouw in Apollo- Noord. Aanleg bedrijventerrein aan de Richelleweg. Natuurontwikkeling op locaties (militaire) Jessurunkamp en voor malig Kodakterrein in Soestduinen en in het Soesterveen. De ontwikkeling van bedrijven terrein Soesterberg-noordoost is er nog niet in opgenomen, omdat die pas zal plaatsvinden, zodra de die na morgenavond spoedig zal worden gesloten, te veel onduide lijkheden bevat en is bang dat Soest straks met de financiële strop zit. Een garantie dat er in Soesterberg woningen gebouwd zullen worden, is er niet, denkt hij. Koelewijn is er in elk geval niet gerust op, net zo min als Cees Verkerk van de PvdA. 'Er zijn betere en goedkopere op lossingen', stelde Koelewijn die het antwoord moest schuldig blijven toen hem werd gevraagd welke dat dan wel mogen zijn. Hardop denkend suggereerde hij dat je uit de bouw van villa's op het Kodak- terrein ook een slaatje kunt slaan. Maar dan krijg je er geen groen voor terug, en dat is op die plek juist de bedoeling, gaven CDA en D66 hem van repliek. Margreet van Roomen (CDA): 'Soest en Soesterberg zijn voor ons De opmerkingen van wethouder Bart Krol dat de gemeente eigen lijk geen financiële risico's loopt bij het bestemmingsplan Hart voor Groen hebben Soest2002 niet ge rustgesteld. De fractie vraagt het college nu om een risico-analyse. Tegenvallende grondprijzen (voor woningbouw), hogere kosten van het ecoduct, langdurige bezwaren procedures en milieuaspecten vor men volgens Soest2002 een bedrei ging voor de exploitatie. De partij is bang dat de gemeente tijdens de uitvoering van het bestemmings plan veel geld zal verspelen. Daarom vraagt Soest2002 aan het college op schrift te stellen wat de risico's zijn met betrekking tot alle uitgaven en opbrengsten. Ook wil het weten wat de planologische ri sico's zijn als het gaat om de rode en groene projecten van het plan. Gevraagd wordt om een scenario in het meest negatieve en een in het meest positieve geval. het belangrijkst, maar we zijn een kleine schakel in een groot project. We kunnen niet zomaar dit of dat uit het plan slopen. Dit is de enige manier om woningen in Soester berg te realiseren, zoals we al heel lang willen.' Risico's Volgens wethouder Bart Krol loopt Soest geen risico's. Ook niet als er geen of minder woningbouw zal plaatsvinden, waardoor er minder geld binnenstroomt. Zolang er nog geen geld is 'verdiend' uit de ioae%ojecten, zat oe provincie de groene projecten voorfinancieren, zei Krol vorige week. Mochten de projecten binnen de gemeentegrenzen per saldo verlies opleveren, dan zal dat worden ge dekt uit de opbrengsten van andere projecten op de Heuvelrug. En als er onvoldoende geld is, dan bekij ken alle partners of er ergens in het gebied nog een mogelijkheid is een winstgevend project van de grond te krijgen. Als er helemaal niks gebeurd, maar dat kan Krol zich niet voorstellen, dan heeft Soest alleen ambtelijke uren verspeeld. Dat is overigens op zich ook geen 'kattenpis', want alleen vorig jaar kostte Hart voor Heuvelrug al 300 duizend euro meer aan ambtelijke inzet dan was begroot. Het is de bedoeling dat dit geld straks bij de uitvoering van Hart voor Heuvelrug wordt terug verdiend, want ook de manuren die 'Soest heeft geïnvesteerd, worden terugbetaald. Als de opbrengsten uit Hart voor Groen toereikend zijn. In een 'open brief aan wethouder Harry Witte, die begin mei in de Soester Courant is gepubliceerd, maande buurtbewoner Auke Vis- „v „„j..... ser de wethouder om openlijk een mobiel onlangs werd gestolen en Uit verschillende hoeken krijgt de bejaarde Soester, wiens scoot- De huishoudens in Soest krijgen niet de keuze of ze thuis een mi nicontainer willen plaatsen. Een (krappe) meerderheid van de gemeenteraad ziet er geen heil in om de burgers, na de bakken voor gft- en restafval (én de kca-eni- mer), met nog een container op te zadelen. Dit ondanks het feit dat de inwoners de container ook zou den mogen weigeren. Het college had gehoopt meer oud-papier gescheiden te kunnen inzamelen als er bij de mensen een speciale bak zou worden neergezet. Soest loopt ver achter als het gaat om het apart aanbieden van papier- afval. De landelijke norm is 60 kilo per inwoner per jaar, het streven is zelfs 85 kilo per hoofd van de bevolking. Het college mikte op 75 kilo, maar zijn voorstel voor de minicontainer kan na de discussie van vorige week in de papierver snipperaar. De coalitiepartijen VVD en CDA en de oppositiepartijen Soest2002 en Lijst Nijhoff, samen goed voor 15 van de 27 zetels, zijn daarvoor 'verantwoordelijk. Behalve dat er her en der op centrale punten in Soest papierbollen staan, vinden ze dat de inzameling via de verenigin gen moet blijven lopen. De clubs krijgen subsidie van de gemeente per kilo. Volgens de WD leveren aparte containers bij de mensen thuis geen rendement op. Peter Hoebee refereerde aan Baarn, waar het experiment om die reden wordt stopgezet. Efficiënter De vergelijking met deze buurge meente gaat niet op, vindt Hans van Schaik van ChristenUnie/SGP. Daar wordt het papier door de ge meente zelf opgehaald, in Soest ge beurt dat, meent Van Schaik, veel efficiënter door het Rcinigingsbe- drijf Midden-Nederland (RMN). Medewerker Schram van het RMN beweert dat de containers wel de gelijk een positieve invloed zullen hebben. In zijn woonplaats heeft negentig procent van de bewoners in zijn wijk thuis een papiercon tainer staan en bevestigen daar de mensen van de reinigingsdienst dat er sindsdien minder papier bij het restafval wordt gedumpt. Tot een dergelijke conclusie komt ook Rolf-Jan Sielcke (D66). De inzameling via de verenigingen levert onvoldoende op en daarom zijn de containers in de ogen van D66 dc enige reële mogelijkheid om de doelstelling te halen. Het vertrouwen dat er via de clubs meer papier kan worden opgehaald is eveneens verdwenen bij GGS en de PvdA. Namens deze laatste par tij heeft Cees Verkerk bij zijn eigen club (S.O. Soest) de ervaring opge daan dat het niet lukt om hiervoor genoeg vrijwilligers te 'ronselen'. De VVD denkt dat de clubs te enthousiasmeren zijn wanneer het beloningssysteem wordt aangepast (meer subsidie naarmate er meer oud-papier wordt verzameld). GroenLinks vindt elke poging om de verenigingen te prikkelen de moeite waard en geeft vooralsnog daaraan de voorkeur. De conclusie van de discussie is dat er niets anders op zit voor de gemeente om dat te gaan proberen, want de minicontainers komen er niet. foutje zijnerzijds recht te zetten. Witte had ontkend dat hij iets wist van een protest van de om wonenden van het pleintje Albert Hahnweg/Zwaluwenweg, waar de gemeente van plan was onder grondse glas- en papiercontainers te plaatsen. Visser voelde zich een beetje te kijk gezet tegenover zijn mede-buurtbe woners. De wethouder heeft hem inmiddels geantwoord met de me dedeling dat hij zich de brief tijdens de behandeling van de kwestie in de commissievergadering 'met de beste wil van de wereld' niet kon herinneren en Visser zijn excuus aangeboden. Volgens Witte wordt er, gelet op de locatie, nog bekeken of (1) het punt in de totale inzameling kan. worden gemist; of (2) dat er langs de Beetzlaan misschien een betere plek gevonden wordt, of (3) dat de huidige situatie - hoek Schrikslaan - voorlopig zo blijft. 'In ieder geval is de door jullie gewraakte plek niet meer aan de orde,' aldus Witte. De collecte voor het Nationaal Epilepsiefonds (6-11 juni) heeft in Soest een bedrag van 3407,30 opgebracht. De collecte wordt ge bruikt voor wetenschappelijk on derzoek, voorlichting, begeleide vakanties en individuele hulp. vernield, hulp. Inmiddels zijn er al twee plaatsgenoten die hem bij toerbeurt naar Daelhoven bren gen. Daar wordt zijn vrouw ver pleegd. Viermaal per week bezocht hij haar op zijn scootmobiel. Nadat die anderhalve week geleden werd ontvreemd en total loss werd terug gevonden op het industrieterrein, kon de negentigjarige man geen kant meer op. Een meelevende buurman onder nam direct actie en bracht de ge dupeerde enkele keren naar diens vrouw en haalde hem ook weer op. Vrijdag kreeg de redactie van de Soester Courant een telefoontje van mevrouw Gruizinga. 'Wat ver- Indien u op woensdag om 18:00 uur de Soester Cou rant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18:30 uur naar ons kantoor bellen 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18:30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoord apparaat inspreken. In dat geval krijgt u de krant de volgende dag in de namid dag bezorgd. schrikkelijk dat dit is gebeurd. Ik wil die meneer graag vervoeren Het contact werd gelegd en nog dezelfde middag reed ze naar het verpleeghuis om de Soester op te halen en terug te brengen naar Honsbergen. Dat kwam goed uit, want de buurman kon toen zelf niet en zal de komende periode even min als chauffeur kunnen fungeren. Zowel hij als mevrouw Gruizinga zeggen daarom dat ze hulp kunnen gebruiken van anderen. 'Ik denk dat er meer mensen zijn, die willen helpen. Die mogen mij best bel len hoor', aldus de Soesterse die te bereiken is op telefoonnummer 6012067. De gedupeerde Soester is helemaal blij met het spontane initiatief van zijn medeburgers. 'Wat word ik toch fijn geholpen.' 'Daar zijn we toch voor op deze wereld', zegt mevrouw Gruizinga die overmorgen haar passagier weer zal ophalen. De rest van deze week pendelt de buurman heen en weer en elke zaterdag wordt de man door een zoon gereden. De man heeft inmiddels een nieuwe scootmobiel aangevraagd, maar het is niet bekend hoe lang hij daarop moet wachten. Vandalisme Het was alweer de derde keer dat in korte tijd een scootmobiel werd gestolen en/of vernield. Deze gevallen staan niet op zichzelf in Klaarwater. Een bewoonster van de wijk zegt dat het momenteel bar en boos is en dat er sprake is van een golf van vandalisme. Voor de 33e keer vierden 600 van de ruiin 1200 molens in ons land op zaterdag 14 mei 2005 de Nati onale Molendag. In de toekomst komt daar de Soester molen op de Eng bij: 'De Windhond'. Met de zelfde naam bouwde een zekere Cles Albertsz. in 1475 een houten standaardmolen op den Engh, om dat hij daar het windrecht mocht uitoefenen. In 1682 bezocht de gemalin van stadhouder Willem 111 het ge vaarte in gezelschap van de be faamde Constantijri Huygens. Hij Icon met zijn verrekijker 'over de Stichtse heuvels op den clock van den Domtoren sien hoe laat het was'. De andere kant op zag hij de schepen op de Zuiderzee varen. In 1737 verving Gerrit Varekamp de houten molen te midden van de wuivende korenakkers door de stenen stellingmolen. In 1904 werd Hannes Smits de eigenaar van 'De Windhond'. Naar deze familie is onlangs het Smitsplein genoemd bij de Smitsweg. In de Oude Kerk is een grafsteen waarop drie wind honden staan afgebeeld. Daar ligt een van zijn voorvaderen begraven: Willem Smits, Molenaar van Soest 1789. In 1911 bezocht Koningin Wïlhel- mina met de kleine Juliana 'de ste nen reus' op de Eng. 'De Koningin onderhield zich op minzame wijze nog eenige oogenblikken met het molenaarsgezin, dat naast de mo len woonde, waarna de mulder op den wensch van het Prinsesje de molenwieken nog even krijgertje liet spelen. Vriendelijk namen de Hoge Gasten van den molenaar afscheid. Mij is gesteld, dat de eenvoudige man bij dat afscheid even gulhartig als naïef gezegd zou hebben: Uwe Majesteit moet het maar eens gauw komen hervat ten'. Zo meldde T. Pluim in 'Eigen Haard' (1923). Smits verkocht in 1917 zijn eigen dom aan zijn collega/concurrent van 'De Vlijt' (Kerkebuurt) de molenaar Mulders. Voor een ap pel en een ei heeft deze omstreeks 1926 'De Windhond' tevergeefs aan het gemeentebestuur te koop aangeboden, maar de gemeente zag er geen brood in. In 1930 werd de molen totaal ge sloopt. Nog een paar jaar en Wirn de Kam, voorzitter van de stichting 'De Windhond' (al sinds 1977), zal voor prinses Amalia de molenwie ken krijgertje laten spelen. 'Zijn het niet de kappen van de koplampen van auto's, die ze er af slopen, dan worden de auto's wel 'voor de lol' beschadigd. Of invalidenkarretjes worden omge gooid, waardoor schade aan au to's ontstaat. En nu is deze me neer de dupe, waardoor hij niet meer zelfstandig zijn vrouw kan bezoeken.' De buurtbewoonster verwondert zich erover dat niemand iets heeft gezien of dat getuigen zich niet durven te melden. 'Ik hoop dat de gemeente nu echt actie gaat on dernemen, want het woonplezier vergaat je wel op deze manier.' In de wijk is er op en rond de Wil lem Speelmanhof twee jaar grote overlast van hangjongeren geweest. Auto's werden bekrast, huizen wer den met eieren bekogeld en de be woners ondervonden hinder van intimidatie en allerlei treiterijen. Toil <*61*611 Zelf is de buurtbewoonster an- derhalve week geleden slachtoffer Weer een knap staaltje speurwerk geworden van vandalisme. On bekenden staken de banden van haar caravan lek. 'We durven de caravan niet eens meer op een par keerplaats neer te zetten om hem in te richten voor de vakantie, maar we kunnen hem ook niet voor de eigen deur neerzetten. Dus ben je afhankelijk van grote parkeerplaat sen waar geen toezicht is. Voordat je het weet, zit je met een grote schadepost. Ik hoop dat de mensen alert worden en meteen melding maken van dit soort dingen. Ho pelijk worden de daders dan snel gepakt en aangepakt!' van de politie. Terwijl de heren za terdagnacht (11 op 12 juni) druk waren met het controleren van fietsverlichting cn auto's op de Bosstraat, werd bij Honsbergen voor de derde keer een scootmo biel vernield cn total loss achterge laten door een stelletje lafbekken met het IQ van een regenworm. Volgens Roy Sheldon van de Stich ting 'Onbalans' zou het probleem al twee jaar geleden zijn opgelost. Droom maar fijn verder met je zwaar gesubsidieerde clubje Bla, bla, bla. J.V. ten Haaf H:'S Het unieke bedeltjes systeem! M juwelier Van Weedestraat 145, Soest - Telefoon (035) 602 06 70 Bij de sloop van de illegale wo ning van Anton van Hofslot aan de Birkstraat, die na veel juridisch getouwtrek vorige week door de gemeente werd voltrokken, zijn volgens de betrokkene grove fou ten gemaakt. Van Hofslot denkt erover de gemeente daarvoor nog juridisch aan te spreken. Bij het 'terugbrengen in de oor spronkelijke staat' van de voorma lige stal, waarin Van Hofslot zijn woning had, zijn bijvoorbeeld ook dc originele vloer en de tussenvloer vernield, aldus de zeer veront waardigde bewoner. Daarnaast is - volgens hem - zonder noodzaak ook het hek en het straatwerk voor het gebouw zwaar beschadigd. Hij beschikt naar zijn zeggen over een originele bouwtekening van de stal, waarop precies valt na te gaan hoe ver de gemeente bij de sloop had mogen gaan. De grens is volgens hem duidelijk overschreden. Of hij de gemeente formeel aansprakelijk gaat stellen weet hij nog niet. 'Ik blijf aan de gang...' Van Hofslot woont sinds de af- Anton van Hofslot in zijn 'ge stripte woning'aan de Birkstraat. Foto Soester Courant. braak van het geheel met zijn gezin in een tijdelijk onderkomen. Hij re kent erop dat het gemeentebestuur hem met voorrang aan vervangende woonruimte zal helpen. Hij is ove rigens nog dagelijks op het terrein achter de Birkstraat te vinden. 'Ik moet het toch in de gaten houden. Als er niemand meer op let wordt ook de rest van m'n eigendommen hier nog vernield.' een super UIT verkoop

Soester Courant | 2005 | | pagina 3