Hypotheek oversluiten interessant? korting Vaste vrijwilligers zijn onmisbaar Nu, Kleuters in de wolken Nieuwe acties voor Banda Aceh aan eare Wijkschouw Smitsveen: kansen voor de wijk 50-jarig jubileum Unicef 'Geef Marokkanen ruimte in Desmond Tutuschool' Wethouder: 'Geen gratis ritten ophalen grof huisvuil' PAGINA 4 WOENSDAG 22 JUNI 2005 SOESTER COURANT PAGINA 5 Eemland Motors 3gpi> Soest WÊ —5Altijd tekort bij Zorgpalet/Daelhoven Brandweer en Hartje-Zuid zamelen zaterdag geld in Turkse vrouwen enthousiast lagere oversluit kosten historisch lage hypotheek rente Soester opgepakt Winkeldiefjes aangehouden Bosmarathon geen subsidie Wijkbeheerteam De Engh: COSBO hamert op oplossing voor ouderen Het is tijd voor de Rabobank. Beukenlaan 80-82 Soest Telefoon 035 - 750 18 20 www.ford-eemlandmotors.nl 40% op de voorjaars-/ zomercollectie* *M.u.v. standaardartikelen Soest, Soesterbergsestraat 51, 030 - 601 24 00 Hulpvragen Ook de volgende hulpvragen voor een vrijwilliger staan nog open bij mensen die 'zorg aan huis' krijgen. Voor een 83- jarige alleen staande heer, die in de wijk Soesterveen woont, zou het fijn zijn als er op de maandag- of dinsdagmiddag een vrijwilliger bij hem zou komen voor wat gezelligheid, bijvoorbeeld bij mooi weer samen buiten wan delen. Een sociaal praatje is ook erg belangrijk voor hem. Samen foto's kijken, een kopje thee of koffie drinken en iets lekkers daarbij bakken is een pré! Hij heeft vroeger bij Foxboro ge werkt, een oud-collega komt hem ook nog wel opzoeken. Hij is toenemend vergeetachtig en gedesoriënteerd in tijd. 1 a 2 uur bij hem zijn kan veel goed doen. Voor een dame, die in een aanleunwoning van een ver zorgingshuis woont, wordt naar een 'puzzelaar' gezocht. Zij zit in een rolstoel en is half- zijdig verlamd. Ze doet nog vaak kruiswoordpuzzels, liefst samen. Iemand die, met mooi weer, met mevrouw kan gaan wandelen zou geweldig zijn, en verder nog samen en/of voor lezen. Dat zou het beste in de ochtend kunnen. Informatie: Erica Stanton, Dael- hoven, donderdag 13:00-17:00 uur, 60.36.300. zelfgemaakte vlieger van de aarde weer terug naar de wolken vlie gen. De lucht kwam voor de vele toeschouwers zeker ook tot leven door een prachtig decor van 4 bij 2 meter, waarin de kinderen zichzelf levensgroot een plekje in die prach tige lucht hadden geschilderd en getekend. Na afloop ontbrak onder luid applaus zelfs de gezamenlijke buiging niet! Ook volgend jaar staat De Hoge Hoed voor kleuters weer op het programma bij Idea, uiteraard met een ander thema. Kinderen die vóór 1 mei 2005 vier jaar zijn geworden kunnen meedoen in het nieuwe seizoen. De lessen beel dende kunsten duren 60 minuten, de lessen van de overige disciplines duren 45 minuten. Lestijd: woens- Kleuters in actie tijdens de voor stelling 'Brrr.... wat is het koud'. dag 13:00-13:45/14:00 uur. De cursus wordt gegeven in samenwer king met Muziekschool Soest. In deze cursus leren kleuters op een speelse manier kennen waar hun belangstelling ligt. Kleuters die meteen willen dansen, kunnen hun hart ophalen bij kleuterdans. Voor kinderen vanaf 6 jaar biedt Idea cursussen op het gebied van zowel dansante vorming, als toneel, tekenen- en schilderen of kinder atelier. Informatie/inschrijving: Idea, Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, (035) 60.95.829, www. ideasoest.nl. Sluit nu uw hypotheek over bij de Rabobank. En profiteer van de historisch lage hypotheekrente en ons aantrekkelijke actie-aanbod. Wij verzorgen nu namelijk deskundig en snel uw nieuwe hypotheek voor het totaal bedrag van slechts 720,-*. Bel nu voor de actievoorwaarden of een afspraak, telefoon (035) 609 63 19. Op zaterdag 25 juni voeren de brandweer Soest en meer dan dertig winkeliers in Hartje-Zuid samen actie om geld in te zame len. De opbrengst komt ten goede van de Stichting Brandweer Soest helpt.... Deze ondersteunt de we deropbouw van de brandweer op Banda Aceh in de provincie Aceh op het eiland Sumatra in Indone sië. De stichting is opgericht naar aan leiding van de tsunami die vorig jaar op Tweede Kerstdag Zuidoost Azië in diepe rouw bracht. Ook de brandweer van Banda Aceh werd zwaar getroffen. Bijna 20 procent van het korps (10 van de 54 brandweermensen) is om het leven gekomen. Zaterdag staan er diversen acti viteiten op het programma. De brandweer Soest is aanwezig met de ladderwagen. Bezoekers kunnen tegen betaling een korte rondvlucht maken in het bakje van de ladder wagen. Ook kan men ervaren hoe het is om met adembescherming in de rook te lopen. Daarnaast is er een spuitpoppenfestijn. De brand weeractiviteiten starten om 10:00 uur en stoppen om ongeveer 15:00 uur. Op het plein bij Charvida zal de dansgroep Bunga Melati een vier tal optredens van een half uur ver zorgen. Deze beginnen om 10:30, 12:00, 13:30 en 15:00 uur. De winkels zullen worden voorzien van Oosterse tinten en er komen kraampjes te staan, waarin de win keliers hun waren aanbieden. Een belangrijk onderdeel van de Wie vergelijkt leest de Soester Courant activiteitendag en eigenlijk al de week ervoor is de slagzinwedstrijd of speurwedstrijd. Verspreid achter de etalages van de deelnemende winkels liggen nu al papieren do minostenen met daaronder een woord. Als de woorden in de juiste volgorde op het bij dezelfde win keliers verkrijgbare invulformulier worden gezet, ontstaat een slagzin. De formulieren kunnen op zaterdag 25 juni tussen 10:00 uur en 15:00 uur bij de brandweer op Hartje- Zuid worden ingeleverd. Deelna me kost 1 euro per formulier en is onbeperkt. Hoe meer formulieren worden ingeleverd, hoe meer kans en hoe hoger de opbrengst voor het goede doel. De deelnemende win keliers hebben veel leuke prijzen beschikbaar gesteld. Tussen 15:30 en 16:00 uur zal op het plein bij Charvida de prijsuitreiking plaats vinden. Op woensdag 8 juni vond een wijkschouw plaats in de wijk Smitsveen. Het thema van de wijkschouw was 'kansen voor de wijk'. Met dit thema was de wijk schouw anders dan anders, omdat een wijkschouw normaal gaat over klachten in de wijk (o.a. kapotte stoeptegels). Een groep Turkse vrouwen van de Smitsweg/Varenstraat reageerde enthousiast, wat uniek was, want tot nog toe deden zij niet mee aan de schouw met de gemeente. Ze gaven wel eens klachten door aan de opbouwwerkster Judith Loffeld, maar zelf meelopen was nog nooit gebeurd. Tijdens de wijkschouw kwamen er verzoeken om extra verlichting, picknickbanken, een hinkelbaan, knikkerpotjes, bloemen in de borders en een pierebadje. In het bijzonder gaven de vrouwen aan dat er op de speelplekken Varen straat en Smitsweg veel kinderen moeten kunnen spelen. Ze vinden de speelplekken te klein voor het grote aantal kinderen. Hun wens is meer speeltoestellen. Het wijk- beheerteam heeft 4800 gere serveerd uit het wijkbudget voor het honoreren van wensen uit de wijkschouw. Het is nog niet bekend waar het geld aan uitgegeven gaat worden. Jeu-de-boulesbaan Ook voor de buurtbeheerder van Portaal, Jan Veldhuizen, waren er veel vragen. Dit varieerde van fietsen die op de galerijen staan, tot kapotte verlichting in één van de hallen. Bewoners uit de Vcenbesstraat gaven aan dat zij de jeu-de-bou lesbaan weer in ere willen herstel len. Deze is nu overwoekerd door groen. Zij gaan eerst kijken of er meer bewoners zijn die hier het jeu-de-boulesspel willen gaan spe len. Als er voldoende draagvlak is gaat de gemeente kijken of ze geld heeft om de jeu-de-boulesbaan op te knappen. t Droomkoor dat optreedt bij tvoering van 'Macbeth Shakespeare-klassieker be- t voor toneelgroep de Droom nder regie van Maartje van irsfoort zal de Droom dit jaar schitteren in twee voorstel- :n. vang (vrijdag en zaterdag): 0 uur. Toegang: 10,00. rten bestellen via www.de- >m.nl of telefonisch op werk- :n (19:00-21:00 uur): ©033- •0.850. Óp woensdagavond 15 juni lieten de kleuters van de Hoge Hoed vol overgave zien hoe voor hen de lucht tot leven kwam. Tijdens deze oriëntatiecursus hebben ze spelendenvijs kennis gemaakt met de verschillende expressiemoge lijkheden van de vier kunstdisci plines: beeldende kunsten, dans, muziek en theater. Met het thema 'Lucht' als rode draad leidde dit tot het theater stuk 'De wolkenkinderen', waarin de Wolkenkoningin hen aan het werk zet en het laat sneeuwen en regenen. Waarin de kinderen dansen onder de paraplu en met de wind. Ook zingen ze onderweg allerlei liedjes, zoals 'Tjoep, zegt de vlieger' wanneer ze met hun wezigheid van vrijwilligers zoals Els volgens Gonny van onschat bare waarde. 'Mijn leven berust op de pijlers van familie en vrienden, maar in zeer hoge mate ook op die van de verpleegthuiszorg en van Els!' Wie geïnteresseerd is in het vrij willigerswerk in en vanuit Dael- hoven kan contact opnemen met Gonny XVabeke en Els Weste- neng (l.). Foto: Soester Courant. coördinator Erica Stanton, die elke donderdag tussen 13:00 en 17:00 uur te bereiken is op 60.36.300. Zorgpalet Baarn/Soest biedt de vrijwilligers ook ondersteuning en deskundigheidsbevordering. 15 oest.nl 24 en 124a :t bestuursrecht kunnen /eerd bezwaarschrift irift wilt indienen, dan ;n gericht aan burge- >est. Postbus 2000, hrift moet binnen 6 we- tendmaking worden t gemeentehuis, Raad- er, Groen en Infrastruc- 4 MAKEN/ VEG ergunning verleend voor uitweg (inrit): (let grote regelmaat staan er in Soester Courant oproepjes van orgpalet Baarn-Soest (Daelho- en), waarin vrijwilligers worden litgenodigd om wat tijd beschik- iaar te stellen voor een - regelma- ig - bezoekje aan ouderen oï lang- urig zieken. Omdat er eigenlijk Itijd een tekort aan zulke vaste rijwilligers is, laten we u kennis naken met twee Soesters die tref- eiul duidelijk kunnen maken waar Jet bij deze bijzondere vorm van vrijwilligerswerk om gaat. Jionny Wabeke-Folders, die al ëen aantal jaren ernstig ziek is en Jangzamerhand volledig is aange wezen op 'Zorg aan huis' (de 24- lurs verpleging die vanuit Daclho- len wordt geboden), is sinds vorig jtar geheel aan bed gebonden. Ze lijdt aan chronische reumatoïde Irtritis en een bactcriële infectie. Bovendien heeft ze nekwcrvellctsel jvaardoor haar leven feitelijk iedere Bag of ieder uur gevaar loopt. Eén Verkeerde beweging kan fataal zijn. lik moet echt heel voorzichtig zijn,' pldus Gonny. 'En ik ben totaal af hankelijk van hulp, zelfs voor het ;rabben van m'n neus...' 3onny krijgt al vier jaar elke week Irouw bezoek van vrijwilligster Els Vesteneng uit Soest. In het begin nam Els haar nog wel eens mee naar buiten, in de rolstoel, voor een boodschapje in de buurt of een wandelingetje in de frisse lucht. Dat kan nu niet meer, maar Els komt nog steeds elke woensdagmiddag langs en biedt Gonny dan het ple zier van haar gezelschap, met altijd wel een goed gesprek, of kleine dingetjes waar de professionele verzorgsters - over wie Gonny overigens vol lof spreekt - door tijdgebrek niet zo snel toe komen of die er soms bij inschieten. Gelukkig kan Gonny ook een be roep doen op de kring van buren en vrienden, maar ze is heel blij met het regelmatige bezoek van Els. In de loop der jaren hebben ze een heel vriendschappelijke band gekregen. 'Vriendinnen...? Ja, dat kun je wel zeggen!'. Ze verstaan elkaar heel goed, vooral ook als het om de belangrijke vragen van het geloof en het leven gaat - die zijn er, in de omstandigheden waarin Gonny verkeert, natuurlijk volop - maar ook over gewone, alledaagse dingen in de maatschappij. 'Je bent vaak zo heel erg met je ziekte be zig, maar het is belangrijk om ook over andere dingen te praten.' Ze kunnen het dus uitstekend met elkaar vinden. Gonny: 'In het begin van Soest maken in artikel 26 van het Besluit :ake het wegverkeer en hebben: onderbroken gele streep n/erbod in te stellen aan itenkampweg over een kruispunt met de ijke richting, in tegen dit besluit van burgemeester en :n na de datum van de dient te worden gericht Soest, Postbus 2000, ingen over bezwaar) en mdere bepalingen over et bestuursrecht zijn van n ook om een voorlopige als er tijdelijke maatre- t tot de beslissing op het iwacht. Het verzoek moet ?nt van de rechtbank te i DA te Utrecht, ichuldigd van 136, •f 273, voor een e Algemene wet be- s maken bekend dat zij de er van de Wet milieube- bedrijven milieubeheer gsweg 2-37 Soest ijven milieubeheer ïrlorenweg 5e Soest In een brief aan het College van B. en W. heeft het wijkbeheerteam de Engh vorige wijk een pleidooi ge houden om de Marokkaanse ver eniging onderdak te verlenen in de voormalige Desmond Tutuschool, waar al diverse sociaal-culturele instellingen gehuisvest zijn. Het WBT wijst op een eerdere brief, waarin het liet weten zich ernstig zorgen tc maken over de toekomst van allochtone sociaal- culturele verenigingen in Soest, met name de Marokkaanse vereniging op De Engh. 'Nog steeds zijn wij als Wijkbeheerteam van mening dat dit soort organisaties een cru ciale rol vervult (organiseren van belangen en aanspreekpunt) op weg naar meer sociale samenhang in onze wijk. Het instrument van de (project)subsidie kan daarbij voor zien in een zeker toezicht en een mogelijkheid tot beïnvloeding.' Hoewel het WBT vraagtekens plaatst bij het door College en gemeenteraad ingezette beleid, gelooft het nog steeds dat overleg en begrip voor eikaars standpun ten de beste remedie is. 'De afge lopen tijd heeft de Marokkaanse Vereniging zelf een aantal acties ondernomen om het voortbestaan van hun organisatie veilig te stellen. Hen kan daarom geen inactiviteit worden verweten, aldus het WBT. 'We vallen in herhaling als we nog eens nadrukkelijk aangeven dat deze organisatie zich niet alleen laat leiden door lijfsbehoud, maar zeker ook door wijkbelangen die zii delen met ons WBT.' Nog niel bestemd De bnetsennjvers wijzen vei vuigeus op de plannen voor de inrichting van het toekomstige Desmond Tutucentrum, de voormalige Des mond Tutuschool aan de Molen straat. 'Wij ontdekten dat op deze plannen minimaal één ruimte nog geen nadere bestemming heeft. Wellicht zou u willen overwegen om deze nog niet bestemde ruimte te benutten voor samenkomsten van de Marokkaanse en Turkse sociaal-culturele verenigingen, die nu op straat staan. Wat niet hoeft te betekenen dat de zoektocht van deze verenigingen naar een meer permanente gelegenheid wordt ge staakt. Wij denken hierover graag met u mee,' aldus het wijkbeheer team De Engh. zat ik er wel tegenaan te hikken - elke week vond ik wat veel, met het risico dat het een soort automa tisme zou worden en dat we elkaar zouden gaan claimen, op een of an dere manier. Maar ik kijk nu elke week uit naar het bezoek van Els. Het is een vast punt, de woensdag middag. Die houd ik ook vrij. M'n vrienden weten dat. Dan maak ik geen andere afspraak...' Els is nog niet zo lang vrijwillig ster. Het was haar oudste dochter - die in de verpleging werkte en veel eenzaamheid zag onder zieken en ouderen - die haar een paar jaar geleden aanmoedigde om dit 'dankbare' werk op zich te nemen. 'Ik had zelf eerst een druk gezin, maar toen ik wat meer tijd voor mezelf kreeg ben ik wel gaan na denken over wat ik zou kunnen doen, en via een stukje in de krant ben ik toen bij Daelhoven terecht gekomen. 'Het moet klikken - dat is een belangrijke voorwaarde voor een goed contact tussen de patiënt en de vrijwilliger,' zegt Els. 'Als het niet klikt neem je na een poosje weer beleefd afscheid. De allerbe langrijkste voorwaarde is dan ook dat je open en eerlijk tegen elkaar bent. Dat je, als er problemen zijn, die gelijk uitpraat en opruimt. Je kunt niet doorgaan als er irritaties zijn. Je moet investeren in elkaar en aanvoelen als er wat is.' Aan welke eisen een vrijwilligster moet voldoen is eigenlijk niet zo mak kelijk te zeggen. 'Het hangt erg af van de hulpvrager. De een heeft liever gezelschap van iemand die ook over wat diepere zaken praat dan een ander. Dat 't klikt heeft soms ook gewoon met toeval te maken.' Niet vrijblijvend Niet alleen Gonny beleeft veel po sitiefs aan het wekelijks contact met Els, het werkt dus ook andersom. 'Als ik weer naar huis ga heb ik altijd een gevoel van dankbaarheid. Ik kom graag bij Gonny. Ook thuis leven ze altijd erg mee.' En Gonny: 'Je moet echt niet te licht denken over deze vorm van vrijwilligers werk. Het is beslist niet vrijblijvend. Je hebt er ook weinig aan als ie mand die je verwacht opeens niet komt opdagen. Dan kun je geen relatie opbouwen.' Gonny steekt de vrijwilligers graag een pluim op de hoed, maar onder streept ook graag haar waardering voor de professionele hulp ('Zorg aan huis', de verpleegthuiszorg) die ze zeven dagen per week krijgt, evenals de ambulante nachtzorg. 'Dit werk verdient veel meer waar dering. Juist door deze vorm van zorg kan ik thuis blijven. Dat is voor mij ongelooflijk belangrijk, zodat ik niet de rest van m'n leven zit opgesloten in een kamertje van twee bij drie...' Daardoor heeft ze de garantie dat ze altijd thuis kan blijven. 'Dat is geweldig...' Naast die professionele hulp is de aan- Een 34-jarige man uit Soest werd vorige week woensdagochtend aangehouden vanwege een ver moedelijke inbraak. Een getuige zag de man over een hek klimmen en gaf dat door aan de politie. De man werd vervolgens opgepakt en meegenomen naar het bureau voor verhoor. Het is nog niet bekend of er daadwerkelijk goederen zijn gestolen. Personeel van een levensmiddelen winkel aan de Nieuwstraat in Baarn betrapte vorige week maandagmid dag vijf meisjes in de leeftijd van 12 tot 16 jaar uit Baarn en Soest op het stelen van tabakswaar. Ze zijn meegenomen naar het politie bureau, waar de ouders van de kin deren op de hoogte zijn gesteld. Op zondag 9 oktober wordt er voor de zesde keer de Pijnenburg Bos marathon gehouden. A.V. Pijnen burg vraagt daarvoor een bedrag van 600 euro. De gemeente geeft aan de activiteit geen subsidie, om dat die al meerdere malen heeft plaatsgevonden. n 8.30-12.30 uur. Soester Courant veel gelezen veel geprezen De reinigingswagens zullen niet vijfmaal per jaar gratis het grof huisvuil ophalen in de gemeente. In plaats van een bezuiniging van 70 duizend euro zou dan verlies worden geleden. Dat zegt wethou der Harry Witte in een reactie op een brief van het COSBO. Het Centraal Overleg Samenwer kende Bonden van Ouderen was teleurgesteld omdat het geen reac tie had gekregen op zijn voorstel. Voorheen werd het grot huisvuil op de afgesproken dag gratis weg gehaald. De burgers konden het op straat neerzetten en hadden verder nergens omkijken naar. Sinds 4 april krijgen huishoudens een re kening van tien euro gepresenteerd voor het ophalen van grof huisvuil. Dat bedrag moeten ze ter plekke betalen en dat kan alleen met de pinpas. Doel: dekking van de kosten en be tere gescheiden inzameling (lagere verwerkingskosten) maar bovenal dat de inwoners hun spullen zeil bij afvalbrengstation De Schans afgeven of Spullenhulp inschake len. Deze kringloopwinkel haalt het grof huisvuil wel gratis op, maai alleen als de spullen geschikt zijn voor hergebruik. Het COSBO vindt de nieuwe me thode zeer nadelig voor ouderen. Afgezien van de rompslomp met de pinpas zijn de ouderen in veel gevallen niet in staat om zelf hun huisvuil weg te brengen, aldus de COSBO. De inrichting van een brengplaats in de buurt van Soesterberg ol Zeist is niet haalbaar. Wel zou de firma Tammer, aldus het COSBO, bereid zijn het grof vuil in Soester berg volgens de oude methode op te halen. De personeelskosten zou dan de gemeente voor haar reke ning moeten nemen. Witte vertelde vorige week dat er nog geen over leg is geweest met dit bedrijf. Hij gaf aan dat, twee maanden na de invoering van het nieuwe sy steem, al merkbaar is dat het Rei- nigingsbedrijf Midden-Nederland minder verzoeken krijgt om uit te rukken voor grof huisvuil. Volgens de controleur heeft dat niet geleid tot meer gedumpt afval op onei genlijke plaatsen. Evenmin is Spul lenhulp tot dusver geconfronteerd met een overaanbod van spullen. Of er in de afgelopen twee maan den meer afval is gebracht naar De Schajis, is niet bekend. Tot nu toe werd 52 procent van het afval in Soest gescheiden ingele verd. Over twee jaar moet dat 56 procent zijn. Intussen heeft het COSBO ander maal een dringend beroep gedaan op het gemeentebestuur om een maatregel te bedenken die zowel in financiële als in praktische zin voordeliger is voor de ouderen. -jarig jubileum van Uni cef Nederland op 20 juni is op spectaculaire wijze gevierd in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag in aanwezigheid van Hare Majesteit de Koningin. Samen met de Nederlandse en internationale ambassadeurs van Unicef en een aantal vrijwilligers werd dit feest gevierd. Zondag 26 juni op TV2 om 21:15 uur zal Ivo Niehe in een heel bij zondere tv- show stilstaan bij wat Unicef heeft weten te bereiken voor de kinderen wereldwijd. Paul van Vliet, Trijntje Oosterhuis, de De Unicef stand bij AH in de Smitshof, waar in april jl. voor 1000,- verkocht werd. diva's Angelique Kidjo, Shakira en Jörgen Raymann treden dan op. Unicef doet een beroep op de jongeren om dc komende vijftig jaar het werk van Unicef voort te zetten. Om lid te worden; 070- 33.39.300. Bij de Unicefwinkel in Soest kan men naast wenskaarten en cadeauartikelen ook nog de nieuwe brochure afhalen. De win kel is dagelijks geopend; Q35- 60.10.466. Rabobank Soest Baarn Eemnes

Soester Courant | 2005 | | pagina 5