OESTERBERGSE ans geven aan jonge kunstenaars 95. 12™ 12?9 irs Soest reweld dreigt Soesterberger maanden zijn vrijheid te kosten Kerkdiensten J Glide van zweefvliegers Medische dienst Driehonderd geslaagden voor zwemdiploma Hulpverlening 12f9 Oude Russische iconen in klooster Cenakel Zeg maar...: Zeg maar! PAGINA 1p| n nieuw kunstcentrum in Soestduinen mmer 7, schil! oed.nl f 959 Vechtpartij Politie bekeurt 58 bestuurders Inloopavond bij laatste repetitie PVO op 4 juli Bijeenkomst voor slechthorenden iSr-'J'* COURANT WOENSDAG 29 JUNI 2005 Redactie-adres: Jan van SteendeJaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: tussen 18:30 en 19:30 uur C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 £.y-:Wj gustus ALVE PRIJS Zaterdag 2 juli zondag 3 juli Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 communieviering, parochianen gaan voor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 10:00 pr. Peter Denneman en pr. Joke Litjens Prot. Kerk ia Ned., Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. J.T.R. Drop, Putten Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 mw. C. De Peuter World Outreach Church (info locatie: 0346-35.04.58) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 0900- 43.01.430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, 030-69.95.952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, 35.24.67; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Net als voorgaande jaren houdt de Amsterdanische Club voor Zweef vliegen een tweedaagse wedstrijd. De 'Amstel Glide' wordt gehouden op zaterdag 2 en zondag 3 juli op de vliegbasis Soesterberg. Tijdens de wedstrijc wordt bij de start zowel gebruik gemaakt van de lier als het sleepvliegtuig. Aan de wedstrijd wordt deelgenomen door ongeveer 75 zweefvliegers. Dt vluchten zullen op beide dagen tussen 12:00 en 19:00 uur plaatsvinden. De foto geeft een beeld van zweefvliegen in 1933. Het eerste toestel van dt Zweef club Soesterberg wordt ingevlogen. Foto archief Eemland Pen Ilassic lHM4:l Dfimfado- geldig t/m 09 juli 2005 I v W BOTTELIER..NL idaard uitgerust met: 3, inclusief EBD/EBA cherrnstripperi" op de flanken M rdcompuler fr deurvergrend. afsl.bed. reling Jib afdekhoes bagageruimte :tr bedienbare ramen voor tron startblokkering PATS fdsteun. voor (antkvhiplash) ede sleutel afst. bediening slraps airbags bestuurder, voor- sagier, zij/curtainairbags >teJb stuurkol. (verttcJaxiaal) den armsteun voor aar carrosseriegarantie ar volledige fabrieksgarantie ar Ford Assistance a uitgerust met: ich LM velgen, Easy Sound em 6000 (radio/CD-speler), «allak, electr. bedienb. en 'armb. buitenspiegels. Dit is slechts één oorbeeld van onze ?le mondeo-jubïlee aanbiedingen. 24.995,- 27.787,- 1.500,- 26.287,- 5 3.292,- €22.995,- tr- Cre<ft neemt deel aan n voorbehouden. >ek Dalweg). mlandmotors.nl j noemt het 'mijn paradijs', eldhouwer Burney die met zijn rtner Ingrid, kasteelvrouwe van steel Ophemert, aan de Van ;erden Poelmanweg in Soest- inen de plek heeft gevonden het voor hen hélemaal is. Niet or hen alleen trouwens, want ze llen ook anderen betrekken in rust en de ruimte die zij er heb- n gevonden, jonge kunstenaars oral. Zo'n zes keer per jaar wil- 1 zij schilders, musici, beeld- mwers en andere kunstenaars informele sfeer 'met gezellige, ike mensen' de kans geven zich kker los' te presenteren in wat willen ontwikkelen tot een niet- mmercieel kunstcentrum. De Schreeuw heet dit beeld, dat 1 bijzondere bestemming heeft vertelden dit vorige week tij- ns het werkbezoek van burge- :ester Koos Janssen en cultuur- thouder Harry Witte aan hun g naamloze atelier. Beide ge en tebestuurders waren hiervoor genodigd tijdens een kennisma- ïgsavond voor nieuwe inwoners, at doen ze in Soest echt leuk. s je dat vergelijkt met andere meentes -ik heb wel zo hier en ar gewoond- dan komt de opzet Soest er wel erg bovenuit.' eldhouwer Burney is altijd cre- ief geweest. Hij had van jongs af behoefte om te schilderen, din- te maken, te creëren. 'Als één van de leerlingen op de middel bare school iets aan de tekenleraar vroeg terwijl die druk was, zei-ie tegen mij: 'Kun jij even kijken.' Na zijn schoolperiode wilde hij graag naar de Rietveld Academie, net als bijvoorbeeld Kees Verkade die bij hem om de hoek woonde en bij wie hij regelmatig op z'n atelier kwam. Hij was gefascineerd van z'n beel den. Verkade werd echter niet toe gelaten ('helemaal verkeerd inge schat') en Burney wel, maar tijdens de loting tussen de 160 aanmelders voor veertig plaatsen viel hij alsnog buiten de boot. Architectuur Hij ging zich bekwamen in archi tectuur, werd architect, maar na verloop van jaren kwam hij tot de conclusie dat het werk hem be klemde. 'Als je creatief bent, is het in dit land wel een beetje lastig om te maken wat je graag wilt maken.' Het buitenwerk, gebouwen ontwer pen, bewel hem op den duur niet meer. Hij zocht het dan ook in de binnenhuisarchitectuur, waarin hij veel meer vrijheid en mogelijkhe den had om zijn ideeën vorm te geven. Een bewijs daarvoor is te vinden in een in Barcelona uitgege ven en wereldwijd verspreid boek over de mooiste winkelinrichtingen van Europa. Daarin zijn van hem als enige Nederlandse architect vier projecten opgenomen. Na een burn-out organiseerde hij creatieve avonden in zijn atelier in Rumpt, waar hij toen woonde. Oud-tv-omroepster Audrey van der Jagt was daar ook. Zij wilde een beeldje van was maken. 'Zo is het begonnen, want toen jeukten m'n handen. Ik kon het niet nala ten om daar allemaal dingen van te zien. Ik deed er wat mee en zij zag dat een beeldje een echt beeldje kon worden als je het iets anders in elkaar zou zetten. Audrey zei toen: Joh, waarom begin je er zelf niet mee. Zij is degene geweest die me geïnspireerd heeft om met beelden te gaan werken.' Het leerproces bij mensen is één van de drijfveren voor z'n beel den. 'Er zit altijd een verhaal ach ter. Het hele leven is gewoon een leerproces. Het is de bedoeling om dat sterk te laten uitkomen in m'n beelden, waarin ik mijn gevoel wil weergeven.' De man die zichzelf geen kunstenaar noemt ('Rem- brandt was een kunstenaar, Karei Appel die zichzelf ook zo noemt is voor mij de grootste oplichter van deze eeuw') wil dat zijn beel den kracht uitstralen: 'Een beeld is niet zomaar een beeld. Wat je veel ziet, zijn poppetjes, maar dat is nog steeds geen beeld. Wanneer het dan wel een beeld is? Dat is een kwestie van gevoel.' Dat geldt trouwens voor elke vorm van kunst. Kunst is voor Burney 'een emotie die je teweeg kunt brengen door middel van iets wat de mensen raakt, roert, beroert en ontroert.' Als één van de voor beelden noemt hij zijn beeld De Schreeuw. Dit had te maken met gebeurtenissen uit zijn verleden. Een kennis raakte er zo door ont roerd, dat z'n vrouw later belde om het te kopen om het haar man ca deau te doen. Burney werkt vanuit zijn gevoel, naar een ontwerp dat hij al he lemaal in zijn hoofd heeft zitten voordat hij het construeert, er een wasmodel van maakt en het ten slotte in brons laat gieten 'en dan staan ze hier.' Beelden in opdracht maakt hij zelden (uitzondering zijn de borstbeelden van Wim Kok en Wim Duisenberg; voor het laat ste kreeg hij opdracht van Johan van den Berg die hem had gese lecteerd voor het kunstcircuit van Staal Bankiers) en voor een goed doel. Belangstelling van wethouder Witte, burgemeester Janssen voor het beeld Liberation in de tuin van de galerie aan de Van Weerden Poelmanweg. Rechts beeldhouwer Burney en zijn parmer Ingrid. Foto Eemland Pers Lichtelijke paniek Hij had inmiddels zijn partner leren kennen tijdens een serie 'Ontmoe tingen met markante persoonlijk heden.' Eén van hen was Burney met een verhaal over 'van architect tot kunstenaar.' Omstandigheden leidden tot het besluit om zijn vo rige woning met prachtige tuin en mooie oude boomgaard in de Be tuwe aan de Linge te verkopen. 'Dat ging zo snel dat ik lichtelijk in paniek raakte, want wat moest ik nu?' Door toeval hoorde hij over het huis in Soestduinen. De vorige bewoners waren van plan ooit naar Nieuw-Zeeland te emigreren. Vaste plannen waren er nog niet totdat spontaan een kiwi in de tuin begon te groeien. Dat was voor de bewoners het teken om inderdaad te gaan. Burney en zijn partner zijn van plan om in de nog te bouwen 'Kunstkas' naast de woning een galerie in te rich ten waar bezoekers op afspraak de beelden kunnen bekijken. De bedoeling is verder dat bezoekers bij het verlaten van de kas een beeldentuin in lopen. Als het aan Burney en Ingrid ligt, is het in het najaar zover. Voor informatie over het nieu we kunstcentrum telefoon 035- 5882666. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 0900-88.44; alarmnummer1.1.2. V ri j willigershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, S 035-60.31.119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, 06-30.18.93.17. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 35.19.40, b.g.g. 35.16.58 of 35.13.46. Amant thuiszorg en Amant christelijke thuiszorg (voorheen Thuiszorg Eemland) Huishoudelijke verzorging, verzorging en verpleging, gespeciali seerde verpleging, overbruggingszorg, personenalarmering. U bent 24 uur per dag beschermd. 033-42.20.500; ook voor spoedeisende situaties tussen 17:00 en 08:00 uur en in de weekeinden. Amant uitleenservice Voor het lenen van hulpmiddelen en verpleegartikelen. Voor spoed eisende situaties 's avonds en in het weekeinde: 033-46.19.191. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: 033-29.94.669; dag en nacht bereikbaar. Eén op Eén Thuiszorg Particuliere en AWBZ-thuiszorg; gratis zorgadvies, 24-uurs bereik baarheid; vakbekwaam, snel inzetbaar, betaalbare zorg, 035- 54.12.016; buiten kantoortijden voor spoedeisende gevallen: 06-51.54.03.73. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 35.23.91. Grofvuil, 0800-766.20.00. Zaterdagochtend omstreeks half drie kreeg de politie een melding dat er gevochten werd bij een ho recagelegenheid aan de Radema kerstraat. Agenten troffen op straat ruim der tig mensen aan. Zij waren niet aan het vechten, maar het was wel dui delijk dat er een flinke ruzie had plaatsgevonden, waarbij verschil lende personen met elkaar op de vuist waren gegaan. Twee jongeren van 16 en 20 jaar uit Soesterberg werden aangehou den, omdat ze mogelijk betrokken waren geweest bij het handgemeen. Op het politiebureau zouden ze la ter worden verhoord. De politie heeft op diverse locaties in het district Eemland noord ver keerscontroles uitgevoerd. De con troles vonden onder andere plaats op de Rademakerstraat, Amers foortsestraat en de Banningstraat. In totaal kregen 58 bestuurders een bekeuring voor het rijden zonder APK, het niet dragen van de au togordel, het niet handsfree bellen, het negeren van een gesloten ver klaring en het niet kunnen tonen van een rijbewijs. Ruim 300 kinderen, ook uit Soes terberg, die in december zijn ge start met de wekelijkse zwemcur- sus of met de vakantiesnelcursus bij Zwemschool Water en Ko in Zeist, hebben inmiddels met suc ces afgezwommen voor het A- en B-diploma. De trotse bezitters van de zwemdi ploma's kunnen dus in de komende zomervakantie al veel plezier be leven in het zwembad of het bui tenwater en zich daarin naar har telust uitleven. Naast de wekelijkse zwemcursussen, waarbij de deelne mende kinderen in vijf maanden worden opgeleid voor het A-diplo- Het borstbeeld van Wim Kok. Tegen een 35-jarige man uit pesterberg is eergisteren bij de Utrechtse rechtbank vijftien maan- én gevangenisstraf, waarvan vijf baanden voorwaardelijk, geëist Ipegens mishandeling en poging pt zware mishandeling. De Soes terberger zou in maart met twee Jersonen op de vuist zijn gegaan bij een kroeg in Amersfoort. olgens een medewerker van de oeg raakte hij op 26 maart met le verdachte slaags nadat hij hem n de toiletruimte had betrapt op iet gebruik van cocaïne. De Soes- erberger zou de barmedewerker daarbij een kopstoot hebben ge geven en hem in zijn hoofd heb ben gebeten. Nadat de man op hardhandige wij ze uit de kroeg was gezet, zou hij op straat een andere cafébezoeker tegen de grond hebben geslagen, om hem daarna nog enkele ma len in het gezicht te schoppen. Het slachtoffer moest twee dagen ter observatie in het ziekenhuis blij ven, maar hij bleek uiteindelijk geen ernstig letsel te hebben op gelopen. Dat de man geen zwaar letsel had opgelopen, was volgens officier van justitie mr. W. Nijkerk 'wonder baarlijk' te noemen. De aanklager twijfelde niet dat de verdachte de dader was. De man was op straat aangehouden aan de hand van het signalement dat door een getuige was opgegeven. In zijn eis hield Nij kerk er rekening mee dat de ver dachte in het verleden vaker voor geweldsdelicten is veroordeeld. Vergist Volgens raadsman mr. J. Dassen viel niet uit te sluiten dat de getuige zich had vergist. Dat zou stroken met het feit dat op de schoenen en de broek van de Soesterberger geen bloedvlekken waren aangetroffen. Die hadden er moeten zitten als de verdachte degene was geweest die het slachtoffer op straat in het gezicht had geschopt, aldus de ad vocaat. Van de mishandeling van de bar medewerker in het toilet was he lemaal niemand getuige geweest, aldus Dassen. Bovendien had het slachtoffer geen signalement van de dader gegeven. Pogingen om de barmedewerker als getuige op de zitting te krijgen, waren mislukt. De man werkt niet meer in de Amers- foortse kroeg en is spoorloos ver dwenen. Ook de politie heeft hem niet meer kunnen vinden. De Soesterberger zei zelf dat hij on schuldig was, hoewel hij zich naar eigen zeggen niks meer kan herin neren. Hij was die nacht dronken. Volgens de man kan hij niet in het toilet zijn betrapt op het snuiven van cocaïne. Hij zou geen drugs gebruiken. De rechtbank doet maandag 11 juli uitspraak. In de Ceciliakapel van het kloos ter Cenakel aan de Amersfoortse straat in Soesterberg houdt Milatz Ikonen in samenwerking met het conferentiehotel van donderdag 7 tot en met zondag 10 juli een expo sitie over oude Russische iconen vanaf de vijftiende tot en met de negentiende eeuw. De expositie omvat circa honderd houten iconen met voorstellingen uit het leven van Maria en Chris tus. Ze komen uit Moskou en het noorden van Rusland, uit de schil derdorpen van Palech, uit ortho doxe kerken. Verder is er een grote collectie bronzen reis-iconen van circa tweehonderd stuks vanaf de dertiende eeuw.Van elke geëxpo seerde icoon is een duidelijke om schrijving aanwezig die onder meer de datering en betekenis van de icoon weergeeft. De toegang van de expositie is gratis. Vaak wordt geschreven en beweerd dat de Oosters Orthodoxe Kerk het alleenrecht had om iconenvoorstel lingen voor te dragen en te lega liseren, en wel op basis van onder meer het Oude en Nieuwe Tes tament. Gedurende de afgelopen eeuwen is een beperkt aantal ico nenvoorstellingen ontstaan dat niet door de kerk, maar wel door de orthodoxe bevolking van Rusland werd voorgedragen. De orthodoxe bevolking had behoefte aan her kenbare voorstellingen die echter niet direct of soms helemaal niet herleidbaar waren uit de evangeli sche teksten. Vaak was er vanuit de gelederen van de Orthodoxe Kerk grote weerstand tegen deze voor stellingen, maar onder druk van de bevolking werden ze toch op genomen in de iconenkunst. Door deze tweespalt tussen kerk en ge lovigen zijn de voorstellingen vaak zeer zeldzaam, omdat veel iconen schilders monniken waren die de leer en de uitgangspunten van de kerk toch trouw bleven. Tijdens de expositie worden onder meer twee iconen getoond die de tweespalt tussen kerk en gelovigen weergeven, namelijk een Melkvoe- dende Moeder Gods uit de Oekra- ine uit de negentiende eeuw en een Christus als Hogepriester uit Sint Petersburg uit de achttiende eeuw. Bij de Melkvoedende Moe der Gods-icoon houdt Maria het Christuskind op haar schoot. Het kind zit genoeglijk te drinken waar bij het zijn beide handen om haar borst houdt. Vooral in de Rus- sisch-Orthodoxe kunst, waar het mystieke boven het lichamelijke stond, is dit thema zeer zeldzaam en zeer omstreden geweest. Ook de Christus als Hogepriester-icoon stuitte op fel verzet en tegenstand. Christus werd voorgesteld als beeld van David, met koninklijke gewa den en een bisschoppelijke omo- forion. In het Concilie van 1553- 1554 werd deze icoon ter sprake gebracht door ene Viskovaty die zich fel verzette tegen deze voor stelling. Naar de letter en geest van de iconenkunst had Viskovaty ge lijk, echter hij kreeg het niet. De voorstelling werd opgenomen in de iconenkunst: het Russische volk had het pleit gewonnen. ELKE WEEK EEN IsOESreRiCOURANTJ IN DE BUS? Het stopwoord kan zich soms manifesteren in taalgebruik van elitaire aard, als een visitekaartje van meneren, die gezaghebbend zijn en achtenswaard. Minister Luns was een van die personen, die in zijn volzinnen herhaaldelijk zijn welbespraaktheid fraai placht aan te tonen met zijn beroemde term bepaaldelijk. Niet bovenal, bij uitstek of met name neen(l), deze woorden waren Luns te min, stereotiep verscheen steeds het voorname bepaaldelijk in des ministers zin. En wat ziet men na Josephs dood gebeuren(?)...: Bepaaldelijk verdwijnt niet in zijn graf, het blijft, het zal Luns' naam voor eeuwig kleuren...: en daarvoor neem ik diep mijn petje af! Wat staat hier tegenwoordig tegenover(?...: Iets dat beslist niet stemt tot vrolijkheid! Het taalbesef verarmt, verschraalt, wordt pover, het heeft een tijd vol kommer ingeleid. Men weet zich niet meer helder uit te drukken, een zin beginnen gaat nog, maar o wee(!): het eind ervan te vinden, wil niet lukken en dan verhult men deze zwakke stee met weet je, ik bedoel of even kijken, dus, eigenlijk, ennuh, begrijp me goed, die samen met in elk geval doen blijken hoe spreektechniek aan kracht heeft ingeboet. Ultieme topper aller lege kreten, die men als stopwoorden definieert, is echter zeg maar, dat wordt rondgesmeten, dat elke praatgraag zinloos ventileert. Van hoog tot laag, elkeen die spreekt of babbelt, zegt steeds weer zeg maar, doch de luisteraar komt niet aan bod, want er wordt doorgebrabbeld,..: zeg maar is geen appel aan hem of haar. Dus laat ik u bij dezen, zeg maar, weten, dat zeg maar, zeg maar, taal totaal bederft, doch men bepaaldelijk nooit zal vergeten, wijl dat woord, zeg maar, dank zij Luns nooit sterft. Kond le Bisck 13 juni 2005 Elk geslaagd kind reageerde vol trots na het in ontvangst nemen van het zwemdiploma. ma, organiseert Zwemschool Water en Ko ook vakantiesnelcursussen. Voor de vijfmaandencursus die in augustus begint, zijn nog enkele plaatsen vrij. De zwemcursussen voor de zwemdiploma's A en B worden gegeven in het zwembad van Hotel Oud London, aan de Woudenbergseweg in Zeist. Meer informatie over de zwem school is te vinden op www.wa- terenko.nl of via telefoonnummer 0318-504750. Wie wil kennismaken met PVO en meer wil weten over de mogelijk heden voor muziek spelen, kan op maandag 4 juli vrijblijvend de laat ste repetitieavond van dit seizoen bezoeken. De muziekvereniging houdt dan tevens een inloopavond. Van 19:00 tot 19:45 uur oefent het studieorkest, en van acht tot kwart voor negen het harmonieorkest. Of het nu gaat om slagwerk-, percus sie- of blaasinstrumenten, mensen die er een bespelen of dat graag zouden willen doen, worden be slist wijzer in het gebouw van PVO aan de Rembrandtlaan 9. Wie lid wordt, kan desgewenst een instru ment huren. Ook bestaat de mo gelijkheid les te nemen bij profes sionele leerkrachten. PVO telt ongeveer honderd leden die spelen bij de slagwerkgroep, het studieorkest, het harmonieorkest, de Big Band Blow, de Eemlander Blaaskapel en of het dweilorkest WBAWWW. Een kleine groep formeert daarnaast het koperen semble. Op donderdag 30 juni houdt de afdeling Amersfoort e.o. van de NWS de laatste bijeenkomst van dit seizoen. Slechthorenden kunnen dan met al hun vragen terecht in het Audiologisch Centrum aan de Zangvogelweg 150 in Amersfoort. Ook familieleden van slechthoren den zijn welkom. Voorlichters van de NVVS zitten tussen 10:00 en 12:00 uur klaar om bezoekers te woord te staan over bijvoorbeeld gehoorverlies, maar ook over hoor- hulpmiddelen en of die vergoed worden. In september worden deze bijeenkomsten voortgezet op iedere laatste donderdag van de maand. Voor meer informatie: Rennie van Moolenbroek-Balder, tel. 033- 4943686.

Soester Courant | 2005 | | pagina 13