Foto's veelplegers voor winkeliers Soest Vitaal i.o. legt bijltje neer SUCCESVOL VERK0 Weer 1000 voor Banda Aceh Kort geding voor inzage stukken moskeelocatie Veel steunbetuigingen, maar te weinig kandidaten CDA om na belofte compensatie clubs Toch container oud-papier "DESOESTER" Kruispunt Dalweg Steenhoffstraat twee dagen dicht V oorlichtingsavond over kunstwerk in Boerenstreek Bel voor een go< 03 Actiecomité: 'Ja, dit is oorlog' Voor proef van drie maanden Containers Nassauplantsoen morgen al naar postkantoor Actiedag van brandweer en Hartje-Zuid DEZE WEEK Preventieve actie vloeit voort uit aangescherpt beleid SOESTER KALENDER 'Aanhouding kost veel emotie. üiÉr-** jb Vanavond krijgen 29 Soester mid denstanders op het politiebureau foto's van mensen die zich regel matig schuldig maken aan win keldiefstal. Hierdoor worden de winkeliers en hun medewerkers in staat gesteld passende maat regelen te treffen als er een zo genoemde veelpleger in de zaak komt. Met de foto's dient discreet te worden omgegaan. Ze mogen niet zichtbaar worden opgehan gen. De uitreiking door de politie vindt vanavond plaats. Eerst moeten de winkeliers een convenant onder tekenen, waarin is vastgelegd dat ze zich aan bepaalde voorschrif ten en regels moeten houden. Zo mogen ze het signalement niet aan iemand anders verstrekken en als ze toevallig een van de veelplegers kennen, is geheimhouding geëist. 'Maar de winkelier of de mede werker kan de veelpleger nu wel herkennen en hem actieve begelei ding geven. Door deze klant met een te helpen en bijvoorbeeld te vragen wat hij nodig heeft, zal de veelpleger zich wel twee keer ach ter de oren krabben voordat hij toeslaat. Zo kun je het al onmoge lijk maken dat er iets wordt gesto len. Maar zolang de persoon geen delict pleegt, kan er verder geen actie worden ondernomen. Dit is een actie in de preventieve sfeer', zegt Hans Meuleman, woordvoer der van de politie Eemland noord. In Baarn, Bunschoten en Eemnes doen nog eens in totaal vijftig win keliers mee aan het project 'Stop de veelpleger'. Het is, net als zwaardere straf fen, een van de maatregelen die voortkomt uit het door justitie aangescherpte beleid ten aanzien van dieven die twee keer of vaker per jaar in aanraking komen met justitie. In dit geval gaat het om Soesters die regelmatig zijn gepakt voor diefstal uit winkels. Foto's van notoire inbrekers en autokra kers worden niet verspreid. Volgens de daderregisseur, die de veelplegers in de gaten houdt, wo nen er in Soest negentien mensen die zich regelmatig schuldig maken aan diefstal of inbraak. Eén aantal van hen zit momenteel een gevan genisstraf uit, eentje volgt in een gesloten inrichting een speciaal begeleidingstraject die hem weer op het rechte pad moet brengen. Dit traject zal voor veroordeel de veelplegers verplicht worden gesteld. De geregistreerde veel plegers zijn onlangs door justitie schriftelijk op de hoogte gesteld dat ze extra in de gaten worden gehouden door de politie. Houdt een veelpleger zich een jaar lang koest (exclusief de duur van een eventuele celstraf) dan schrapt de politie zijn naam van de lijst. Assortiment Dat niet iedere winkelier aan het project meedoet, heeft verschillen de redenen. Sommigen vinden het overbodig, omdat er niet of nau welijks spullen bij hen verdwij nen. Het hangt, volgens Meule man, mede af van het assortiment en de grootte van een winkel of ze last hebben van dieven'. Vooral supermarkten en grotere winkels, met name van audiovisuele appa ratuur, zijn vaak doelwit van men sen die niet van plan zijn om aan de kassa af te rekenen. Met het verspreiden van de foto's van de veelplegers, hoopt de politie dat de winkeliers beter kunnen anti ciperen op 'ongewenste klanten'. Ze beoogt hiermee te zorgen voor meer veiligheid in de winkelgebie den van de gemeenten in het dis trict. Emile Wortmann, voorzitter van de Winkelkring Van Weedestraat, spreekt van een heel goed initia tief dat de winkelier gerust kan stellen. 'Winkeldieven kunnen zich heel netjes of onopvallend gedragen en zelfs af en toe wat bij Geroutineerde winkeldieven kun nen zich onopvallend gedragen en toeslaan als ze aan de aandacht zijn ontsnapt. Opdat winkeliers veelple gers kunnen herkennen en preven tief kunnen handelen, krijgen ze onder voorwaarden foto's van no toire winkeldieven uitgereikt door de politie. (Foto is in scene gezet). Foto: Soester Courant je kopen. Het kan zijn dat die ene keurige klant straks een veelpleger blijkt te zijn.' Pagina 3: Ben van de Linden: 'We hebben er een neus voor. We rui ken het.' Soest Vitaal zal niet deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezin gen van maart 2006. De initia tiefnemers zijn afgehaakt, omdat er onvoldoende kandidaten te vinden zijn. 'Zonder maatschap pelijk draagvlak is er nu eenmaal voor Soest Vitaal geen politiek', aldus Cor Brinkers. Hij en Klaas-Jan Roodenburg wa ren er heilig van overtuigd dat de partij in oprichting volgend jaar ze ven zetels zou kunnen veroveren. De hoge ambitieuze plannen wer den getackeld nog voor de verkie zingsstrijd is losgebarsten. Slechts vier mensen stelden zich beschik baar voor een eventueel raadslid maatschap. Een lijst van minimaal twaalf kandidaten was een vereiste voor de voortrekkers. 'Misschien hebben we de lat te hoog gelegd, want we wilden graag mensen met bestuurlijke expertise en ervaring in de politiek. Verder gissen we zelf ook. Ik denk dat ge meentepolitiek geen trendy job is. Veel mensen vonden het een fan tastisch initiatief en reageerden en thousiast. Maar als je ze vroeg of ze wilden meedoen, gaven ze niet thuis. Dat is best frustrerend', zegt Brinkers. Soest Vitaal kwam begin dit jaar voort uit Gebukt onder Ecoduct, het actiecomité dat een referen dum afdwong en hoopte de pro cedurele voorbereidingen voor de aanleg van een ecoduct over de Amersfoortsestraat daarmee te kunnen blokkeren. Het kreeg bijna tienduizend stemmers achter zich, maar dat was net te weinig voor Als ze dat willen kunnen inwoners van Soest toch een minicontainer voor oud-papier thuis neerzetten. Twee weken geleden was een raad- smeerderheid nog tegen, maar het CDA sloeg donderdag als een blad aan een boom om. Max van Buiten gaf alsnog het fiat van zijn fractie, nadat wethouder Harry Witte de toezegging had gedaan, dat verenigingen en in stellingen gecompenseerd worden als ze minder inkomsten hebben uit het ophalen van oud-papier. Daardoor wérd de .'achterstand' van het raadsvoorstel omgezet in een 'overwinning'. Menige club, kerk en instelling haalt bij vaste 'leveranciers' pa pier op en krijgt vervolgens per verzamelde kilo subsidie van de gemeente. Deze regeling bestaat al jaren, omdat de gemeente er baat bij heeft wanneer het papier aan de bron wordt gescheiden. Hoe meer papier apart wordt afgevoerd, des te lager vallen de kosten voor af valverwerking uit. In een poging nog meer papier uit de algemene afvalbron te hou den, gaat de gemeente burgers een mini-container aanbieden. Zij zijn niet verplicht, maar vrij in hun keuze of ze vanaf volgend jaar er eentje bij htm woning willen plaat sen. Momenteel wordt amper 60 kilo papier per hoofd van de lokale bevolking gescheiden ingeleverd. Soest hoopt dit op te voeren naar 75 kilo en in de toekomst zelfs het landelijk streven van 85 kilo per inwoner te kunnen halen. 1 vV v** vu y^ aL y r 'i* 'i" NU GROTE PLANTEN Heerlijk geurende LAVENDEL!!! pot maat 0 15 cm.... 1,00 POTGROND EN TUINAARDE grote baal1.00 A, 'f Kwekerij Groeneveld "<1* 300 m na Scouting Buitenzorg ingang Kwekerij Groeneveld aan de linkerkant. Amsterdamseweg 57A Baarn. Tel.: 035-543 11 02 sv y^ av y^ av y^ av y^^'* _y^ V "j* 'ii* *7n* v OPEL-©- CHEVROLET KostverJorenweg 1 - Soest Tel. 035 - 6021064 www.soester.nl een rechtsgeldige uitspraak. Brinkers en Roodenburg had den hun vertrouwen in de geves tigde politiek inmiddels verloren en kwamen meteen met politieke ambities. Brinkers zou op de ach tergrond in de partij actief zijn, Roodenburg wilde de raad in en ambieerde zelfs het wethouder schap. Politiek moet op straat en niet in het gemeentehuis bedreven wor den. De burgers moeten veel eer der in de besluitvorming worden betrokken, vinden ze. Afgelopen vrijdag, een dag nadat de gemeen teraad het bestemmingsplan Hart voor Groen (waarin ook het eco duct is opgenomen) vaststelde, ga ven ze een persbericht uit, waarin staat dat ze de pogingen om een nieuwe partij op te richten, heb ben gestaakt. Toeval, zegt Brinkers over het moment van de medede ling. 'Twee weken geleden zaten we al te dubben van wel of niet. Toen hebben we nog een belron- de gedaan, maar dat leverde niets op en afgelopen woensdag (vorige week-red.) hebben we de knoop doorgehakt.' Zwaar teleurgesteld is Brinkers niet, jammer vindt hij het wel. 'Soest kan een frisse wind goed gebruiken, er zit geen enkele vita liteit in de gemeentepolitiek.' Gebukt onder Ecoduct en Soest Vitaal i.o. zijn niet meer. Als er de komende periode volgens de of ficiële weg wordt geageerd tegen Hart voor Groen, dan zal dat op persoonlijke titel gebeuren. 'Het enige dat nog rest, is dat iedereen voor zijn eigen belang opkomt', zegt Brinkers die zich kan voor stellen dat de politiek nu in zijn vuistje lacht. 'Ongetwijfeld zijn er raadsleden die nu zitten te gnif felen.' Het kruispunt van de Dalweg en de Steenhoffstraat is op maan dag 4 en dinsdag 5 juli afgesloten voor alle verkeer. Nutsbedrijven gaan dan aan de slag op en rond de kruising. Het betreft voorbereidend werk aan onder meer de gas- en elek- traleidingen, dit vanwege de ge daanteverwisseling van het kruis punt dat tussen 15 augustus en 18 september zal veranderen in een rotonde. Ook in die periode zal alle verkeer worden omgeleid. De Nutsbedrijven zouden op 15 augustus beginnen, maar hebben twee dagen extra nodig. Op 4 juli gaat het kruispunt om zes uur 's morgens dicht voor alle ver keer, dus ook (brom)fietsers. Dat blijft zo tot de volgende dag 16:00 uur. Bedrijven en instellingen in de directe omgevingen blijven bereik baar via de routes naar de krui sing. De omleidingroutes zullen met borden worden aangegeven. Ook buslijn 2 van Stadsvervoer Nederland volgt tussen genoemde tijden een andere route. In het gemeentehuis van Soest wordt donderdag 30 juni een voorlichtingsavond gehouden over het nieuwe kunstwerk in de Boe renstreek. Voor het eilandje in het Biezenveld, waar het kunstwerk zal komen, was oorspronkelijk 'De Vleermuisbunker' gepland. Maar onlangs trok de gemeente de bouwvergunning voor dit object in, omdat niet aannemelijk kon wor den gemaakt dat de bunker ook daadwerkelijk geschikt was voor bewoning door vleermuizen. De kunstenaar van de vleermuis bunker, de heer N. (Nout) Visser uit Den Haag, heeft een nieuw ontwerp gemaakt voor het ei landje in het Biezenveld. Dit ont werp draagt de naam 'Ecologische Burcht'. Het nieuwe ontwerp is besproken in de commissie Beel dende Kunst, een adviesorgaan van het college van B&W. Deze commissie heeft het college posi tief geadviseerd. Vervolgens heb ben burgemeester en wethouders het ontwerp vastgesteld. De voorlichtingsavond in het raa^ huis begint morgen om 20.00 De kunstenaar zal aanwezfr nefkens soest Wie anders 1 VOOR NIEUW en gebruikt Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 REGIOMAKELAARS De brandweer is wel gewend om niet water om te gaan, maar zater dagmorgen dreigde de actiedag voor de collega's in Banda Aceh letterlijk in het water te vallen. Aan het einde van de dag kon echter toch de balans worden op gemaakt: duizend euro erbij voor het goede doel. Tot nu toe is er tienduizend euro verdiend. Bij het opbouwen van de locaties voor de diverse activiteiten viel de regen met bakken uit de lucht, maar na de westerse 'moesson' konden onder een droge hemel de Stichting Brandweer Helpt... en de winkeliers van Hartje-Zuid beginnen met de activiteiten. Gro te publiekstrekkers waren de op- blaasglijbaan en de ladderwagen. Daarnaast wilde menigeen ook wel eens door rook lopen of poppen omspuiten. Iemand had er zelfs extra geld voor over als hij een echte brandweerman mocht nat spüiten en omwille van een ho gere opbrengst stelde een van de vuurbestrijders zich vrijwillig op als 'pispaal'. Het winkelcentrum in zuid kreeg al snel een Oosterse sfeer, mede door de optredens van Bunga Me- latti, de Indonesische dansgroep die viermaal demonstraties gaf op een podium. Dat gaf de bezoekers een bescheiden kijkje in de Indo nesische cultuur. In de winkels konden deelnemers meedoen aan een prijsvraag. De bedoeling was dat ze woorden ont cijferden en die in de juiste volgor de opschreven. Meedoen kon voor 1 euro en ook dat geld gaat naar de brandweer van Banda Aceh. Hoe precies het geld zal worden besteed bij het brandweerkorps in Viermaal trad Bunga Melatti op tijdens de actiedag voor de brand weer van Banda Aceh. De dans groep trok gaande de dag steeds meer publiek. Foto: Foto Bell de getroffen Indonesische stad, is nog niet vastgesteld. De Soes ter brandweerstichting overlegt daarover met de collega's in Apel doorn, met wie een samenwer kingsverband is aangegaan. Woningmakelaardij -Taxaties Hypotheken - Assurantiën Hol Molenbeek Soest Burgemeester Grothestraat 32 "^Hol Molenbeek Woning- en Assurantiemakelaars www.holenmolenbeek.nl 035 601 13 04 WOENSDAG 29 JUNI 2005 83e JAARGANG NO. 46 SOESTE CÖURAWT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 9,25 - Buiten Soest 18,50 - Losse nummers 0,65 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Het actiecomité Groenstrook Moet Blijven spant deze week een kort geding aan tegen de gemeente Soest. De rechter moet ervoor zorgen dat de actie voerders eindelijk alle gemeen telijke stukken kunnen inzien, die betrekking hebben op de nieuwbouwlocatie aan de Vrij- heidsweg van de Fatih moskee. Het is oorlog, maar die heeft de gemeente zelf over zich afgeroe pen, vindt voorzitter Marianne Krom van het actiecomité dat tot het uiterste zal gaan om de groenstrook langs de Vrijheids- weg te behouden. Bij voortduring zijn Krom en co. tegengewerkt door het col lege en ambtenaren, vertelde ze maandagavond de 65 belang stellenden op de informatiebij eenkomst. 'Ze nemen ons niet serieus. Als je vragen stelt, krijg je geen of vage antwoorden. Het is gewoon een bepaalde minach ting van de gemeente. En de politiek? Die hoor je niet, van avond is er geen enkel raadslid aanwezig.' Zelfs toen het comité via de Wet van Openbaarheid van Bestuur officiële stukken opvroeg, trok Soest op het Raadhuisplein alle vertragingsregisters open. Via een kort geding hoopt het actieco mité nu alsnog inzage te krijgen. 'We willen weten hoe de keuze voor deze locatie tot stand is geko men en welke andere plekken de gemeente het moskeebestuur heeft aangeboden. We willen kijken of dit besluit rechtmatig tot stand is gekomen', zei Krom maandag in ontmoetingscentrum Klaarwater. Nieuwbouw van een moskee, pri ma. Maar niet ten koste van de groenstrook, al decennia lang de bufferzone tussen wonen en wer ken in Klaarwater. Zouden er bo men moeten wijken voor bijvoor beeld een kerk of een sporthal, dan was het comité ook in verweer gekomen. Het actiecomité is in opperste staat van paraatheid, mobiliseert buurt bewoners en probeert onder hen geld in te zamelen om de dure juri dische procedures te kunnen beta len. In de nieuwsbrief, die op 1300 adressen wordt verspreid, is een bond voor donateurs afgedrukt. 'Als het moet, gaan we door tot de Hoge Raad', klinkt het strijdvaar dig. Het bestuur heeft uit eigen zak duizend euro in de kas gedaan, maar er is meer nodig. Krom: 'Nu zijn we bedelaars. Hartstikke fijn dat u er bent. Ik hoop dat u niet met lege zakken bent gekomen.' (Lees verder op pagina 3) De proef om de afvalcontainers van het Nassauplantsoen neer te zetten op het parkeerterrein bij het postkantoor aan de Steenhoff straat gaat morgen al in. Dat laat de gemeente in een persbericht weten. Ze zullen drie maanden op de nieuwe locatie blijven staan. Blijkt dat er in die periode minder afval wordt aangeboden dan op de hui dige plek op het Nassauplantsoen, dan verhuizen ze terug en worden ze ondergronds geplaatst. Nu de schoolvakantie van zes we ken voor de deur staat, lijkt het niet onwaarschijnlijk dat er in elk geval tot half augustus een kleinere hoeveelheid afval wordt gedumpt in de containers. Daarnaast is het de vraag hoe snel de burgers op de hoogte zijn van de verplaatsing en of ze wellicht voortaan een andere locatie dan het parkeerterrein kie zen om hun vuilnis te dumpen. De verplaatsing van de contai ners gebeurt op verzoek van de (buurt)bewoners van het Nassau plantsoen. Reeds jaren klagen ze over de overlast die de bakken aantrekken en het vuil dat ernaast wordt gedumpt. Zij zien de nood zaak van containers vlak bij hun woningen niet in. Op het parkeerterrein bij het post kantoor worden aanvullende maat regelen getroffen om het legen van de containers mogelijk te maken. Er worden drie vakken voorzien van een kruis om aan te geven dat er niet meer mag worden gepar keerd. Zodoende wordt ruimte ge creëerd voor de vuilniswagen van het Reinigingsbedrijf Midden-Ne derland. Op 't Hoogt Actueel 4 Actueel 5 Soester zet tanden in straat- juwelen. Berdien Stenberg fluitend naar werk. WallyLAN 3 'ongeëvenaard.' Familieberichten 6 Huurwoningen 8 Sport 15 Tweemaal goud op NK voor Tjerk Egtberts. Hitte kan snelheid niet drukken op jeugdtriatlon. Riebel: Houdini van het gravel. Prikbord 17 Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. De Soester Kalender biedt vereni gingen en instellingen in Soest ge legenheid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'weekagenda' te meiden. Donderdag 30 juni 20:00 Voorlichtingsavond over kunstwerk in Biezenveld Boe renstreek, gemeentehuis, Raad huisplein 1. Vrijdag 1 juli 13:30 VVV-rit met paarden tram, Steenhoffstraat 9b, 5,50/8,00. 14:00 His Healing Love gebeds dienst, gebouw Credo, Juliana- laan 19a. 22:00 Dancefestival met dj's, vj's en livemuziek, openlucht theater Cabrio, Soesterbergse- straat 140, 12,50. Zaterdag 2 juli 14:00 VW torenbeklimming, Oude Kerk, Torenstraat 1, 2,50/4,00. 20:15 Jubileumconcert Knijn, Cabrio, Soesterbergsestraat 140, Zondag 3 juli Geen opgave. Maandag 4 juli Geen opgave. Dinsdag 5 juli Geen opgave. Woensdag 6 juli 9:00 Vertrek voor wandeling Soester Kring over landgoed Monnikenberg in Hilversum. Verzamelen op parkeerplaats Pieter de Hooghlaan, 4,00. Actueel 3 Woningen en recreatie op Staringlaan. Straatfeest Jacob Catslaan en PC Hooftlaan. Column Visser. Op Soest 7 'Expositie voorrecht voor Soest.' Verdwenen Soest hervonden: deSPSV. Soesterberg 13 Kans geven aan jonge kunstenaars. Glide van zweefvliegers.

Soester Courant | 2005 | | pagina 1