'Keihard onze stem laten horen IVI n r (99 130 49 99 Woningen en recreatie op Staringlaan Scheuren, springen en eten ?V' r s Visser RMN m beltok] Nog langer in cel of leerstraf? 'Aanhouding kost veel emotie' Graffity op motorkappen iACTUEEL r P •COLA, F7-UP H BIER riT MINI NIG MIX ROKKEN (OLLADE rOMATEN PAGINA 2 WOENSDAG 29 JUNI 2005 SOESTER COURANT PAGINA 3 Gemeente krijgt wind van voren in kwestie nieuwbouw moskee fles 1,5 liter lesjes a 30 cl liverse smaken pak 3x200 ml )«9 l/SPAGHETTI diverse soorten blik 400 gram per kilo 500 gram Eemvogels verhuizen naar Bosstraat of Henriëtte Blaekweg Voor wapenbezit, carjacking en inbraakpoging Gezellig straatfeest Jacob Catslaan en PC Hooftlaan ■mppip **M*fKËÊÊl8& Van Ben van der Linden mag justitie nog verder gaan Jongen vernielt invalidenwagen SAULE Vrouw dronken achter stuur Mugro vangt bot bij rechtbank 't Maandelijkse nieuws van uw reinigingsbedrijf T 14.00 UUR. 1.3 i.» O.6 O.4 ik 26 Aanbiedingen geldig van nn. 27 juni t/ro ia. 2 |ull 2005 ff 0.97/1 iter 1.48/1'rter 2? 32 1VVe moeten met z'n allen hier heel hard voor vechten en keihard onze stem laten horen. Het is een schan de dat de gemeente ons zo behan delt. Op alle brieven krijgen we geen antwoord. Die groenstrook mag er niet aan gaan, ondanks het vuile spelletje dat de gemeente speelt.' Martin Bibo riep maandagavond tijdens de informatieavond van het actiecomité Groenstrook Moet Blijven bewoners van Klaarwater op om krachtig te protesteren te gen de voorgenomen bouw van de Fatih moskee aan de Vrijheidsweg. Hij is geen lid van het actiecomité, maar vertegenwoordigt ongeveer driehonderd woningeigenaren die hebben aangekondigd een plan schadeclaim te zullen indienen als de moskee er toch komt. 'Ik ben daarvoor bij de wethouder geweest, maar die zei dat zulke claims voor rekening komen van de vergunninghouder. Toen heb ik een brief naar het moskeebestuur gestuurd, maar daar hoor je nooit van. Dat kennen ze niet.' Bibo beweert dat er nu al. verschil lende eigenaren zijn, die hun wo ning niet kunnen verkopen, omdat bekend is geworden dat de groen strook langs de Vrijheidsweg voor een belangrijk deel moet plaatsma ken voor de moskee en tenminste zestig parkeerplaatsen. Met enkele buurtgenoten heeft hij geprobeerd de groenstrook van de gemeente te kopen. Tevergeefs. Regentenpolitiek Bibo en het actiecomité hebben geen goed woord over voor de ge meente. Voorzitter Marianne Krom van Groenstrook Moet Blijven: 'Dit is regentenpolitiek. Als je zo met mensen omgaat, krijg je oorlog. Er liggen hier honderden brieven, die liegen er niet om. En toch hoor je niets. Het gemeentebestuur re ageert niet, de politieke partijen re ageren niet. Als ze eenmaal in het pluche zitten, lijkt het erop alsol ze niet meer kunnen communice ren. Voordat hij wethouder werd, was Harry Witte de luis in de pels. Luizen schijn je moeilijk te kunnen verdelgen. Sinds hij wethouder is, is hij niet meer aan het woord, be halve door zich laatdunkend over ons uit te laten.' Minachting Regelrechte minachting, zo ervaart het actiecomité de manier waarop de gemeente omgaat met de be zwaarmakers. De officiële proce dures beginnen in september, maar de messen zijn reeds geslepen. Niets zal het comité noch zullen de woningeigenaren aan het toeval overlaten om het huidige bestem mingsplan met hand en tand te verdedigen. De groenstrook staat er niet zomaar. Ze heeft de functie om het industrieterrein fysiek en vi sueel te scheiden van de woonwijk in Klaarwater. 'Iemand die een boom in zijn tuin wil kappen, krijgt geen vergunning, omdat dat het milieu zou aantas ten.' 'Als iemand zijn schuur verbouwt tot woning (Anton van Hofslot aan de Birkstraat-red.) treedt de gemeente op. Zelf gaat ze slor dig met haar groen op. Ze wil nu zomaar tientallen bomen rooien', aldus enkele reacties op de 'wil lekeur' van de gemeente. Een bewoner van de Wiardi Bcck- manstraat die longpatiënt is, was tijdens de hitte van vorige week blij dat de bomen er nog staan. 'Ze staan er voor de zuurstof pro ductie. Niet om mezelf op de borst te kloppen, maar ik heb honderd euro overgemaakt aan het actieco mité. Ik heb met mijn boerenver stand uitgerekend, dat als honderd mensen dat doen, er tienduizend euro is. Daar kun je heel wat mee doen.' Schijnvertoning Het overleg in de werkgroep die mocht praten over het nieuwbouw- plan, was volgens de participerende buurtbewoners een schijnvertoning. Over de locatie van de nieuwe mos kee viel niet meer te discussiëren, over het ontwerp van de architect (dat ze overigens best oké vinden) hadden ze niets te zeggen. De werkgroep kreeg alleen de keuze voorgeschoteld of de moskee op de hoek met de Koningsweg, dan wel nabij de Industrieweg gebouwd moet worden. 'Onze boodschap was duidelijk: wij kiezen niet. De gemeente doet alsof de bewoners akkoord zijn gegaan, maar dat is beslist niet waar', aldus een be stuurslid van Groenstrook Moet Blijven. De gemeente had ballen moeten tonen, vindt Marianne Krom. Ze had de nieuwe moskee op de hui dige locatie aan de Parallelweg moeten projecteren. Het actieco mité is ervan overtuigd, dat Soest en projectontwikkelaar Heilijgers dat niet aandurven, uit angst dat dit de verkoop van de (dure) woningen in Spoordal zou bemoeilijken. De Eemvogels weet nu zo goed als zeker dat er een verhuizing op sta pel staat. Of de korlbalpalen straks aan de Bosstraat of aan de Henri- ette Blaekweg komen te staan, is nog de vraag. Op het terrein dat de club aan de Staringlaan achterlaat, verrijst een nog onbekend aantal woningen, maar is ook ruimte voor recreatie gereserveerd. De gemeenteraad koos donderdag avond voor een combinatie van de door de PvdA voorgestelde wo ningbouw en het alternatieve plan van de buurtbewoners voor korf bal, een multifunctioneel clubhuis en speclvoorzieningen. Aan het college de schone taak om te on derzoeken welke ingrediënten bij elkaar passen voor een betaalbare maaltijd die iedereen zal smaken. Feit is dat de verplaatsing vaii De Eemvogels geld kost en dat zal moeten worden terugverdiend aan de exploitatie van woningbouw aan de Staringlaan. Op het eerste ge zicht lijkt de optie van de Henriëtte Blaekweg (bij Smeeing/BDC en De Gemshoorn) de goedkoopste, omdat de korfballers daar gebruik kunnen maken van de bestaande kleed- en clubruimte. Aan de Bos straat vergt de bouw van een nieuw clubhuis een grotere investering. Daar moet ook een groter en dus duurder kunstgrasveld komen, zodat ook MHC Soest er uit de voeten kan. Invloed De keuze die voor De Eemvogels wordt gemaakt, zal dus van invloed zijn op het type en het aantal hui zen dat aan de Staringlaan komt te staan, maar donderdagavond stelde wethouder Bart Krol dat minimaal veertig procent daarvan in de be taalbare sector moet vallen. Onder betaalbaar verstaat de gemeente in dit geval: koopwoningen tot twee ton euro en huurwoningen tot 440 euro per maand. Van sommige fracties mogen er best meer van dat soort worden gebouwd, en er zijn er zelfs die pleiten voor nóg goedkopere wooneenheden. Randvoorwaarden moeten nu wor den opgesteld en het ziet ernaar uit, dat de gemeente daarvoor wo ningcorporatie Portaal in de arm gaat nemen. Volgens de PvdA is er, nu gekozen is voor een com binatie, plaats voor 29 woningen. Als enige kiest de GGS vooralsnog voor de nuloptie. De grootste fractie in Soest ging honderd procent voor het Burgeri nitiatief, omdat ze geen voorstander is van koopwoningen op het hui dige korfbalveld. Als er gebouwd gaat worden, dan alleen in de goed kope huursector, aldus René Cor- beij. 'Kijk bij het onderzoek ook naar woningen voor jongeren vanaf honderdduizend euro.' Knelpunten De opstellers van het Burgerinitia tief worden betrokken bij het over leg, beloofde wethouder Krol. Felix Verschuren, woordvoerder van de (meeste) Soesters die in de oksel van de Birkstraat wonen, zal vast en zeker aanschuiven. Hij vindt het jammer dat niet eerst het Burge rinitiatief op zijn haalbaarheid is bekeken en de raad gelijk voor een Tegen een negentienjarige Soes- ter is woensdag voor de Amster damse rechtbank drie jaar gevan genisstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk, geëist. Volgens het Openbaar Ministerie heeft de man zich onder meer in Laren schuldig gemaakt aan zogeheten carjackings, wapenbezit, een in braakpoging in Baarn en een po ging in Soest een grill te stelen van een auto. Buiten het wapenbezit deed de 19- jarige dit alles met een 21-jarige man uit Baam. Die zou zich boven dien op 23 oktober vorig jaar nog schuldig hebben gemaakt aan de afpersingspoging en mishandeling van een aantal Soester padvinders en het doorrijden na een aanrijding. Ook tegen hem werd drie jaar, waarvan een half jaar voorwaar delijk geëist. Alle feiten werden door de verdachten bekend. Dat officier van justitie D. Goudri- aan tegen beiden dezelfde straf eiste, was tegen het zere been van J. Peters, advocaat van de boester. De reden van de officier om uit te gaan van 'gelijke monniken, gelijke kappen', ondanks dat de 21-jarige meer feiten ten laste waren gelegd, was dat de Soester een langer straf blad had. De advocaat vond echter dat een paar kleine vergrijpen uit het verleden dit niet rechtvaardig de. Hij benadrukte dat zijn cliënt veel minder agressief was dan de 21-jarige. Ook de belaagde pad vinders hadden verklaard dat de Soester steeds probeerde om zijn vriend, die zonder duidelijke aan leiding op hen in was gaan slaan, te kalmeren en weg te voeren. Opgestookt Beide verdachten, die door des kundigen als enigszins vermin derd toerekeningsvatbaar werden beschouwd, betuigden ter zitting regelmatig hun spijt en leken er van overtuigd nooit meer het cri minele pad op te zullen gaan. De twee hadden elkaar opgestookt in strafbaar gedrag en beseften nu ELKE WEEK EEN SOtSTEtóScOURANTj IN DE BUS? dat ze met meer mei eixaar om moesten gaan. Ze wilden graag in therapie en zo snel mogelijk weer aan het werk. Advocaat Peters vroeg de recht bank een straf gelijk aan het voor arrest op te leggen, met daarnaast een voorwaardelijke straf, de leerstraf 'Slachtoffer in Beeld', 240 uur werkstraf en elektronisch toezicht. De advocaat van de 21- jarige pleitte voor een straf gelijk aan het voorarrest en een voor waardelijke straf. De officier vond dit echter 'een hele optimistische insteek', voor haar waren de feiten te ernstig om de mannen al na acht maanden vrij te laten. Ze eiste dat ze aan de Laarder slachtoffers van wie ze onder bedreiging de auto had den afgepakt en aan het Soester slachtoffer dat een nieuwe grill moet kopen, in totaal ruim 2000 euro schadevergoeding zullen be talen. De mannen zeiden hiertoe bereid te zijn. Uitspraak: 6 juli. In de PC Hooftlaan en de Jacob Catslaan aten de meeste bewo ners zaterdag allemaal hetzelfde: sateetjes, shashlicks, hamburgers, worstjes en allerlei gerechten die je zo bij een doorsnee barbecue op de buffettafel tegenkomt. Maar tijdens het straatfeest gin&de aandacht uit naar veel meer zaken dan alleen de inwendige mens. In de 30-kilometerbuurt konden kin deren om het hardst in een skelter door de straat racen, en scheurden de wat ouderen op hun scootmo- biel of gemotoriseerde rolstoel over het asfalt. Niemand onder de joe lende en aanmoedigende bewoners die klaagde over de snelheden die werden bereikt tijdens de TT van Soest-Zuid. Tijdens het gezellige straatfeest gingen de gesprekken dieper dan het dagelijkse 'goedemorgen' of 'goedenavond' en 'warm hè'. De buurtbewoners leerden elkaar beter kennen, zo ze al niet vertrouwd met elkaar waren. Voor de kinderen waren er tal van activiteiten, waaronder zeepglijbaan en een stoepkrijtwedstrijd. Op een springkussen in de vorm van een kasteel konden de kinderen hun overgebleven energie kwijt. Lek kernijen lagen op de grill te braden, de kids gaarden hun worstje aan een stok boven een vuurkorf. Over één ding waren ze het allemaal eens, zo blijkt uit een officieuze enquête: voor herhaling vatbaar. Kinderen garen hun worstje bo ven een vuurkorf, ouderen maken een praatjesmullen van gegrild vlees of lessen hun dorst. In de pits staan de skelters klaar voor de straatrace. Foto: Evert van Brummelen Neem een abonnement: 9,25 per halfjaar! tel.(035)6014152 IK-r Ongeveer 65 (hoofdzakelijk oudere) belangstellenden woonden maandagavond de informatiebijeenkomst van Groenstrook Moet Blijven bij. Op het gemeentehuis zijn echter al 450 brieven bezorgd van mensen die proteste ren tegen het plan om de nieuwe Fatih moskee aan de Vrijheidsweg te bouwen. Foto: Foto Bell compromis is gegaan. 'Veel knel punten, zoals de ontsluiting van de nieuwe wijk, zijn niet opgelost. Er wordt voorbijgegaan aan de as pecten die wij benoemd hebben', aldus Verschuren die nog geen aantal woningen wil noemen, dat voor de buurt acceptabel zou zijn. 'We wachten met belangstelling het plan van de eemeente af.' In die visie van Verschuren is het vreemd, dat er op korte termijn geen alternatief is voor De Eemvo gels, terwijl het clubhuis op instor ten staat. De korfballers, die liever aan de Staringlaan zouden blijven, mogen plaatsnemen in de wacht kamer. De WD zei donderdag als enige expliciet dat er wel snel een oplossing moet komen voor de korfbalvereniging. Een week eerder had sportwethouder Harry Witte aangegeven, dat hij niet van plan is om een noodoplossing te regelen. Hij erkent dat het clubhuis allesbe halve in goede staat verkeert, maar dat de sporters het er gegeven de ontwikkelingen best nog een poosje kunnen uitzingen. Een 11-jarige jongen uit Soest is vorige week woensdag door de politie aangehouden voor vanda lisme. Buurtbewoners meldden dat twee jongetjes met een inva lidenwagen aan het Boekweitland aan het 'spelen' waren. Het jon getje was samen met een vriendje in de wagen gekropen en had met de knopjes zitten spelen en het een en ander vernield. Ter plaatse troffen de agenten de minderjarige Soester aan, die werd vastgehouden door een getuige. De jongen werd meegenomen naar het bureau. Hier bleek dat de fiets waar hij op reed mogelijk gestolen was. (Vervolg van voorpagina) Slijterij Ben van der Linden is een van de 29 winkels in Soest die meedoen aan het project 'Stop de veelpleger'. De ondernemer hoopt dat het goed uitpakt, maar heeft zo zijn bedenkingen. 'Die gasten zijn geraffineerd en verleggen hun werkterrein. Ze hebben alle tijd om iets nieuws te bedenken.' Toch doet Van der Linden mee, ook al zegt hij dat hij en de andere medewerkers een neusje hebben voor kwaadwillende bezoekers. 'We ruiken het als iemand op het verkeerde pad is. Dan mobiliseren we de medewerkers, maar daardoor ben je minder geconcentreerd op -je werk en naar je echte klanten toe. Behalve dat de veelpleger jou probeert te benadelen, is hij dus een storend element in de winkel', aldus Van der Linden. Er is nog wel eens een flesje drank achterover gedrukt in zijn winkel aan de Burgemeester Grothestraat. Het aantal aanhoudingen dat hij verrichtte, is allang niet meer op de vingers van een hand te tellen. 'Dat geeft enorm veel negatieve energie en zo'n aanhouding kost enorm veel emotie, om maar niet te spreken van de lichamelijke on gemakken. Je hart slaat tien keer sneller dan normaal. Niks erger is dan wanneer je iemand in een houdgreep houdt en je moet tien of vijftien minuten wachten totdat de politie komt. We zijn hier niet bang uitgevallen, maar je neemt soms onbekende risico's.' Grote steden Onder meer cameratoezicht heeft ertoe geleid dat er in de slijterij de laatste tijd weinig tot niets wordt ontvreemd. 'Maar die lui stellen hun raffinement bij. Ze komen met zijn tweeën en de een geeft de ander een seintje als hij kan toeslaan. Steeds vaker komen dit soort gasten met de trein uit de grote steden. Als ze pech hebben, worden ze gepakt en kunnen ze pas een trein later dan gepland naar huis. Want ze staan altijd zo weer op straat, dat is de praktijk', zegt Van der Linden. Maar volgens politiechef Hans de Groot ligt de tijd achter ons, dat de dader het politiebureau eerder heeft verlaten dan de gedupeerde die aangifte komt doen. Zwaardere straffen en de verplichting om een begeleidingstraject te volgen, zijn maatregelen die justitie heeft aan gekondigd wanneer een veelpleger weer heeft gestolen en in de kraag wordt gegrepen. De slijter, drankengroothandelaar en restauranthouder hoopt dat de daad bij het woord wordt gevoegd. 'Je weet op een gegeven moment dat het niet helpt om de politie in te schakelen. Bij mij is er na een procesverbaal nog nooit iets posi tiefs uitgekomen. Veelplegers gaan gewoon hun terrein verleggen of zoeken een andere vorm van cri minaliteit. De crimineel past zich aan. Hij heeft voldoende tijd om daar over na te denken. Je moet ze elektronisch gaan volgen, met zo'n enkelband, zodat het lastig voor ze wordt.' Donderdagavond vond de laatste cursusdag graf fiti spuiten van Stichting Balans bij De Schoof plaats. Jongeren in de leeftijd van 14 tot 18 jaar kregen een vijfdaagse cursus, waarbij ze leerden werken met graffiti. Eerst moesten ze op papier een schets ma ken, waarna ze het ontwerp op een groot stuk hout mochten spuiten als oefening voor 'de grote dag'. Donderdag mochten ze hun werk op een echte mo torkap uitbeelden. Het idee achter deze workshop was onder meer het weghalen van het taboe rond graffiti en om jongeren met elkaar kennis te laten maken via een activiteit, die ze erg aanspreekt. 'De workshop was een groot succes', aldus een medewerker van Balans. De vijf beste werken zijn nu te zien in de galerie van het Anna Paulownahuis aan de Burgemeester Gro thestraat 51. Foto: Herman van Dam 'Er is een belangrijke overeen komst tussen een machine en een gedicht. Allebei ordenen ze iets dat geordend kan worden', schrijft Marja Brouwers in haar roman 'Casino' (casino betekent volgens haar chaos). De roman is overigens een dik, onleesbaar boek met onmogelijke beschouwingen en een flinterdun Peter R. de Vriesverhaaltje over een moord en een opsporing. Een machine als een gedicht. Ons vakantiezw embad w ordt elke week gecontroleerd en behandeld door een Franse 'poolboy', zoals we hem noemen. De jongeman zet onder het water een soort stof zuiger aan, die twee uur lang over de bodem heen en weer glijdt en tegen de kanten opklimt om ook de w anden te cleanen. Ik kijk er gefascineerd naar. De robot, van het toepasselijke merk Aquabot, spreekt een onbegrijpe lijk taal waar ik niets van snap. Alles is poetry emotion. Waarom weet ik niet, maar ik moet denken aan de Soesterse Saulé Gai- zanskaité (1963) uit Vilnius. Ze las een paar weken geleden in de Plantage bij C-4 enkele gedichten in haar moedertaal waarin al haar gevoelens en haar liefde voor Li touwen tot uiting kwamen. Ze komt uit een gezin van tien kinderen, emigreerde in 1989 naar Holland (eerst Baarn en la ter Soest), spreekt vloeiend Ne derlands en uitstekend Engels, Russisch, Pools (goed) en Spaans (redelijk). Haar hobby's zijn piano spelen en lezen. Ze tolkt en vertaalt bij onder meer Poetry International en World Press Photo, begeleidt politieke delegaties en coördineert culturele uitwisselingen. 't Liefst zou ze in Nederland een bruggenhoofd willen bouwen voor een Litouws Cultureel Centrum. Ze had vergevorderde plannen voor een tentoonstelling in Artis- hock over Vilnius. De ambassadeur van Litouwen zou de expositie ko men openen. Op 't laatste moment ging het niet door. Wat er misge gaan is aan de Steenhoffstraat is onduidelijk. 'Ik voel me nog steeds gast in dit land, maar ik ga graag de dialoog aan niet de Nederlandse cultuur en zeg wat ik ervan vind.' Als Saulé poëzie voordraagt in haar moedertaal raak je geboeid door (Ie klankrijkdom, de passie die ze uitstraalt en proef je de nostalgie tussen de regels door. Al versta je er geen woord van. Die ervaring hebben we in Soest al eens eerder opgedaan met andere 'allochtone' Soesters en is voor herhaling vat baar. Maar ook de Nederlandse dichter Gerrit Kouwenaar is in staat in gewoon Nederlands met poëti sche middelen je brein te schonen van vastgeroeste taalelementen en clichébeeiden. Vraag me niet zijn mooie poëem totaal witte kamer bijvoorbeeld in mijn eigen woor den na te vertellen, want zo werkt het machientje niet. Neem eens een dichtbundeltje mee op vakantie! Cöte d'Azur, juni 2005. Een 63-jarige Soesterse is vorige week dinsdagavond op het Dal- plein aangehouden op verdenking van rijden onder invloed. Opval lend rijgedrag was voor de politie aanleiding om de vrouw te con troleren. Voordat de vrouw haar auto aan de kant tot stilstand had gebracht, botste ze tegen een paal tje en raakte haar auto beschadigd. Tijdens het gesprekje met de politie verklaarde de vrouw dat zij alcohol had gedronken. Omdat het blazen op het ademanalyseapparaat niet lukte, nam een arts een bloedproef bij haar af. De gemeente Soest mag een open baar parkeervak aan de Energie weg verwijderen. Dat besloot de Utrechtse bestuursrechter in de rechtszaak die Autosloperij Mugro had aangespannen tegen de gemeente. De sloperij, die ernaast is gevestigd, had beroep aangetekend tegen de plannen van de gemeente om de ongeveer 25 meter lange parkeer - strook te verwijderen. Het bedrijf voerde aan dat de gemeente de parkeerstrook nog maar enkele maanden geleden had aangelegd. Bovendien zouden niet alleen klan ten van de autosloperij gebruik ma ken van de strook, maar gebruikt het bedrijf het parkeervak ook voor het parkeren van zijn vrachtwagen met aanhanger. De rechter bleek echter van mening dat de gemeente terecht tot verwijdering van het parkeervak had besloten. Volgens de rechter was het 'onge lukkig' dat het kortgeleden gere aliseerde parkeervak weer moest verdwijnen. Maar in het belang van de 'revitalisatie' van het ge bied en de vestiging van Haringsma Hout- en Bouwmaterialen op het industrieterrein was het besluit 'niet onbegrijpelijk', aldus de rechter. Bovendien woog de rechter in het vonnis mee dat bedrijven in principe zelf zorg moeten dragen voor parkeergelegenheid van hun eigen voertuigen. Daarnaast hield hij rekening met het feit dat de ge meente in de buurt van de Ener gieweg weer nieuwe parkeervakken zal aanleggen. REINIGINGSBEDRIJF MIDDEN NEDERLAND Meer scheiden, minder afval Tijdens ons leven gooit één mens gemiddeld zo'n 45.000 kilo afval weg. De helft hiervan wordt ge scheiden en de helft verdwijnt in de container voor restafval. Hiervan kan zeker de helft nog hergebruikt worden. In totaal kan dus maar liefst drie kwart van het huishoudelijk afval worden hergebruikt. Deze informatie wordt verstrekt door het VROM, dat hierbij een oproep doet om meer en vaker afval te scheiden voor een schoner Nederland. Medewerkers van RMN zullen raar opkijken wanneer alle restafvaf- containers nog maar voor de helft gevuld zijn. Maar een kritische blik toont nog veel herbruikbare materia len in de meeste restafvalcontainers. Vooral kartonnen verpakkingen van levensmiddelen verdwijnen vaak tussen het restafval in de container en nemen veel ruimte in beslag. Misschien een leuke uitdaging om geen papier en karton meer in de restafvalcontainer te gooien en te bekijken hoeveel verschil het uit maakt. Meer scheiden, dubbele winst Ons huishoudelijk afval bestaat dus voor driekwart uit waardevolle ma terialen. Hergebruik en recycling besparen nieuwe grondstoffen. Daarnaast ontstaat er minder vervuiling om dat er minder afval verbrand of gestort hoeft te worden. Zo levert hergebruik een dubbel milieu voordeel op. En elke kilo afval die niet naar de verbrandingsoven hoeft, veel geld. Wist u dat Lege blikken en ook lege verfblik ken wel in de container bij het rest afval mogen? In de afvalverbrandingsinstallaties door middel van elektromagneten het blik uit het afval wordt gehaald waarna het als grondstof naar de hoogovens gaat? Tips: Vul lege blikken niet met ander afval, dat maakt het lastiger om het blik in de verbrandingsin stallatie te scheiden. Naast lege verfblikken mogen ook lege spuitbussen in de restafvalcontainer gegooid worden. Verfafval is chemisch afval. Ook als het verf op waterbasis betreft. Glas hoort in de glasbak, maar de metalen (stalen) deksels van bijvoor beeld jampotten kunnen bij het restafval. Voor de lunch op werk of op school kunt u beter een bo terhamtrommel of papieren zak gebruiken dan aluminium folie of plastic zak. Vragen over afval? Schrijf, mail of bel naar RMN. Dit eenvoudiger en goedkoper is dan blik apart in te zamelen? Postbus 203, 3760 AE Soest Telefoon 035 - 603 92 22 E-mail

Soester Courant | 2005 | | pagina 3