Overzicht der week. BINNENLAND. BUITENLAND. Frankrijk. Na eene langdurige beraad slaging is in de nationale vergadering het "het meest moéten betalen. Was dat dan geen veel grooter onrecht. Och zegt misschien iemand het brood is er toch niet goedkooper oui geworden, de ac cijns had er gerust op kunnen blijvendaar zou niemand cenige schade bij gehad heb ben met uw verlof, kunt gij ook het be wijs leveren dat het brood niet duurder zou geworden zijn als de accijns was blijven be staan? lietvleesch is inde laatste driejaar ook met ongeveer 20 ct. per kilo opgeslagen! Wanneer het eens mogelijk was om op eenmaal alle bestaande belastingen op te heffen en daarvoor slechts een belasting in de plaats te stellen, namelijk een belasting naar het vermogen, zou er dan ook al ge lukte het aan eenigen om door oneerlijke middelen zich gedeeltelij!; aan hun verplich ting te onttrekken niet veel minder on billijkheid zijn dan op het oogenblik Wij staan hier voor een beginsel, en wel voor een beginsel dat door de meesten als goed erkend wordt, maar tegen de toepas sing waavran velen opzien - en geen won der! Bij eiken overgangsmaatregel zijn er altijd velen, die verliezen. In deze is dit inzonderheid het geval met de ambtenaren van den staat en van de ge meenten, en niet ten onrechte wordt daarop gewezen in het adres tegen het wetsvoorstel Blussé, dat bij de inwoners van Amersfoort gecirculeerd heeft. Maar wat verhindert den staat, en de gemeenten in navolging daar van, 0111 de tractementen van hun ambte naren een weinig te verhoogen? Geschiedt dit niet dagelijks? De rijzing in den prijs van de eerste levensbehoeften heeft reeds lang een wanverhouding gebracht in de jaarwedden der meeste ambtenaren en niets is billijker dan dat de vaste tractementen nu en dan eens in verhouding tot de omstandig- O O heden gewijzigd worden. Yan den anderen kant zal men toch ook niet beweren, dat de patentplichtigen geen gegronde redenen hebben om zich te bekla gen over den bestaanden toestand, en wan neer wij moeten toegeven, dat de handel stand in ons Vaderland boven andere door belasting bezwaard is, dan moeten wij als eerlijke mannen niet alleen de kwade kant opzoeken van een maatregel, die wordt voor gesteld om daarin verandering te brengen maar dan moeten wij ook een open oog heb ben voor de goede zijde van het wets voorstel. Welnu algemeen hoort men ten onzent klagen, dat de zoogen. couponknippers veel te weinig belasting betalenbij een belas ting op liet. inkomen of liever bij een be lasting naar het vermogen van de inwoners, zouden deze niet langer in hun bevoor rechten toestand blijven verkeeren! Dit is zeker een groote lichtzijde van het voorstel van onzen Minister van Finantiën. Langs o een anderen weg zou men daartoe moeilijk kunnen geraken, tenzij door een successie recht in de rechte liniemaar het zou de vraag zijn of tegen de invoering daarvan nog niet grooter bezwaren zouden opgeworpen worden dan nu het geval is tegen de inkom stenbelasting. AMERSFOORT, 5 JAN. 1872. Op den 1 Januari 1872 waren te Amers foort in behandeling 15 poklijders. Tot den 5 Jan. 12 uur bijgek. 4 19 Overleden 3 Hersteld 4 7 In behandeling gebleven 12 In 1871 bedroeg te Amersfoort het aantal geborenen 386huwelijken 88 echtscheidingen 1overledenen 571. Dit laatste hoog cijfer, vooral aan de pokziekte toe te schrijvenis aldaar nog nimmer bereiktzelfs niet in de jaren waarin cho lera asiatica heerschte. De verschillende hoofdstukkeu der be grooting zijn door de Eerste Kamer, som migezonder, andere na voorafgaande be raadslaging, aangenomen en door Z. M. be krachtigd. In onze W.-I. kolonie Curasao heeft ecne droevige gebeurtenis plaats gehad. De Heer Mr. Sassen was door den gouverneur van Curacao den Heer Wagner, uit zijne betrekking als Procureur Generaal ontsla gen. Zich verongelijkt achtende, bracht de Heer Sassen zijne zaak voor het Hof van Ju stitie, en toen dit 24 November 1.1. den Heer Sassen wegens eene aangelegenheid betref- f mde zijne zaak in 't gelijk stelde, legde de bevolking daarover hare vreugde aan den dag door hem bij het einde der zitting van het D of een bloemruiker aan te bieden en later vóór zijne woning de kreten van leve de Koningleve Sassenaan te heffen. De politie verbood dit en riep om het verbod krachtig te handhaven de hulp der militaire macht in. Het gevolg daarvan is geweest, dat de burgers met steenen geworpen, en de politie en de militairen van hunne vuurwa penen gebruik gemaakt hebben. Een per soon is gedood en negentien zijn er gewond, waaronder sommigen zeer ernstig. De aan voerder der militairen heeft ten slotte het huis van den Heer Sassen met het geweer vuur zijner dapperen laten bombardeeren, op grond, dat er uit genoemd huis een schot zou zijn gelost. De Heer Sassen heeft echter eene aanklacht wegens laster ingediend tegen een dagblad, dat het lossen van een schot uit zijn huis stelligerwijze heeft medegedeeld. Vele bewoners van Curasao hebben een adres aan Z. M. den Koning onderteekend, waarin zij hunne ingenomenheid met den Heer Sassen betuigen, en verzoeken, dat hem op eene eervolle wijze vergoeding moge worden geschonken voor het leed, dat hem is aangedaan. Ook bij ons is er eene droevige mili taire zaak voorgekomen, die echter nog niet geheel is afgeloopen. Wegens het schrijven van een stukje in een dagblad, haalde kapi tein Janssen zich het ongenoegen van zijn chef op den hals. De zaak kwam voor het Militair Gerechtshof en dit liet kapitein Janssen met eene kleine bestraffing vrij. Nu bracht de onlangs afgetreden minister van O O oorlog, de Heer Engelvaart, gelijk zulks bij militairen gebruikelijk is, de zaak van kapi tein Janssen voor een Raad van Eer. Zulk een raad wordt samengesteld uit willekeurig aangewezen officieren en moet beslissen of de persoon, over wien zij oordeelen nog wel langer waardig is in den officiersstand te blijven. Het onderzoek van den Raad van Eer had ten gevolge, dat de minister Engel vaart kapitein Janssen ontsloegen eene jaar- lijksche toelage van eene kleine driehonderd gulden toezeide, opdat hij met zijne vrouw en kinderen niet den hongerdood zou ster ven. Velen in den lande hadden daar de hoogte niet van; zelfs de leden der Tweede Kamer niet, en daarom verzochten dezen den toenmaligen minister aan eene commissie uit hun midden de stukken betreffende de zaak van Kapitein Janssen eens te laten zien. De minister dit verzoek niet best kunnende weigeren, stond het vriendelijk toe. Dezer dagen bracht die commissie rapport uit en verklaarde, dat de Minister van Oorlog ka pitein Janssen voor den Raad van Eer had laten komen wegens eene zaak, die door het Militair Gerechtshof was uitgemaakt van weinig beteekenis te zijn; dat de minister met verregaande toegevendheid te werk was gegaan jegens luitenant Keijzer die een stuk ten nadeele van kapitein Janssen had weten te lichten op eene wijze, als een eerlijk man niet pleegt te doen (luitenant Keijzer is tot heden den officiersstand nog niet onwaardig gekeurd); dat de zetel van den raad, tegen de duidelijke verklaring van de wet in, ver legd is geworden zonder dat de beschuldigde behoorlijk van tijd en plaats was ingelicht, en dat de minister met laakbaren spoed te werk is gegaan om kapitein Janssen te ont slaan. Óp grond dezer grieven, kapitein Janssen aangedaan, stelt de commissie aan de Tweede Kamer voor, de zaak zooals zij is, en den Heer Janssen in 't ongeluk te laten. Velen zijn nieuwsgierig te weten, of de Tweede Kamer dat doen zal. In vele gemeenten tracht men de zoo verderfelijke bedelarij op Nieuwjaarsdag te gen te gaan, door uit de opbrengst eener collecte, eene buitengewone uitdeeling van levensmiddelen aan de behoeftigeu te doen. Dit wilde men dit jaar te Schoorl, nabij Alk maar, ook eens beproeven. De predikant en de pastoor aldaar hadden te dien einde de handen ineen geslagen en eene commissie van notabele Catholieken en Protestanten bijeengebracht, om voor de regeling en uit deeling zorg te dragen. Op verzoek van de ontwerpers van dit plan wilde de Burge meester de bedelarij op Nieuwjaarsdag ver bieden, doch na liet inwinnen van het ge voelen van den gemeenteraad, is het niet ge schied, het Nieuwjaarwenschen geoorloofd verklaard en het goede plan der commissie in duigen gevallen. Welk een aangenamen indruk maakt dat eenvoudig verslag van de samenwerking van pastoor en predikant te Schoorl. Welk een onaangenaam contrast maakt daarmede de verdeeldheid, die over de voorgenomen feestviering van 1 April 1872 is ontstaan. De hoofdcommissie in den Briel en de sub- sommissies in zoovele andere gemeenten, waaronder ook Amersfoort, wenschen op dien dag de grondlegging van Neerlands on afhankelijkheid te vieren. De hoofdcommis sie, vreezende, dat de bijeen te brengen gel den niet zouden toelaten meer te doen, wilde in den Briel een standbeeld oprichten. De meeste sub-commissies daarentegen willen eene inrichting tot standbrengen om oude of verminkte zeelieden in te verplegen. Mocht dit plan meer en meer ingang vinden, dan zou de geloofsverdeeldheid op het punt dei- feestviering bijgelegd kunnen worden (want ook de ongelukkig geworden zeelui behooren O O O tot allerlei kerkgenootschappen), en men zou handelen in den geest van den Vader des Vaderlands, die te allen tijde aan de verschil lende geloofsbelijdenissen gelijke rechten wilde zien toegekend. Maar in zijn tijd en nog veel later zag men dat niet in. In ieder land wilde het kerkgenootschap, dat de meeste leden telde, of waartoe de vorst des lands behoorde, den boventoon voeren, en daardoor werden in ons land en in Zweden de Catholieken, in Spanje, Frankrijk en Oostenrijk de Protestanten onderdrukt, niet zelden mishandeld. Eerst in lateren tijd is men gaan begrijpen, dat menschen, die een verschillend geloof belijden, toch als staats burgers gelijke rechten kunnen hebben en eendrachtig en welwillend met elkander le ven. De voorgenomen nationale feestviering- kan dus niet het karakter hebben van ge loofsvervolging, maar van de grondvesting van Neerlands onafhankelijkheid. Onze voorouders hebben gestreden tegen de Spaan- sche overheersching en dat zij daarin niet verkeerd zagen, leert de geschiedenis van Spanje, dat onder Filips II en zijne eerste opvolgers zoowel zedelijk en verstandelijk als stoffelijk achteruitgegaan en verarmd is.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2