Engeland. In den laatsten tijd wordt meer en meer geklaagd over onwelwillende en onvrijzinnige handelingen van sommige regeeringsambtenaren. Zoo v.rcigerde voor eenigen tijd de directeur van het telegraaf kantoor te Manchester een telegram over te seinen, omdat het, naar zijne meening, de gemoederen zou opwinden, en daarop is aan de directeuren der schouwburgen te Londen verboden in de pantomimes, die jaarlijks in de week na Kerstmis worden voorgesteld, afkeurende toespelingen op de regeering te maken. Er zijn zoo enkele ambtenaren, zelfs ambtenaartjes, die te weinig ontwikkeling hebben, om te begrijpen, dat zij zijn aange steld ten dienste van het publiek. Vroeger, toen de vorsten zich de onbeperkte heer schappij hadden aangematigd, was hun wil lekeur wet. Tegenwoordig nu de staats machten behoorlijk verdeeld zijn en elkan der in toorn kunnen houden, is de wil van een door geboorte aangewezen vorst door de openbare meening vervangen, en deze moet dus gelegenheid hebben, zich op eene gepaste wijze te uiten. Spanje. Ook hier is er eene partij van Oud-Katholieken gevormd. Telkens wisse len in dit ongelukkige land nieuwe ministe ries elkander af. Het bestuur kan er maar niet tot vastheid geraken. In de kolonie Cul a lieerscht sedert geruimen tijd een opstand, die maar niet te dempen is en waarbij zoo wel door de opstandelingen als door de Spaansche soldaten en overheden wreedhe den worden gepleegd. Amerika. Het congres te Washington, dat voor eenigen tijd verdaagd is, heeft het belangrijk besluit genomen, om beter toe zicht te doen uitoefenen op het beheer van 's lands gelden. Het verlangt, dat dit spaar zamer, ordelijker en eerlijker geschiede, dan tot nu toe dikwijls het geval was. Zoo wel in eene republiek als in eene consti- tutioneele monarchie moet men tegen be driegers op zijne hoede zijn. Maar onder beide regeeringsvormingen is het kwaad te keeren; in eene absolute monarchie moet men Gods water maar over Gods akker laten loopen. Afrika. De diamantstreken van Zuid- Afrika, waarop door den Oranje-Vrijstaat met allen schijn van recht aanspraak werd gemaakt, zijn op bevel van den gouverneur cler Engelsche Kaapkolonie geannexeerd. De Oranje-Vrijstaat heeft een zijner uitstekend- ste burgers, onzen voormaligen stadgenoot, den Heer Mr. Hamelberg, naar Londen afgevaardigd, om daar de belangen van den Vrijstaat bij het gouvernement te bepleiten. België. Het ministerie heeft aangekon digd, dat het nog in geen zes maanden zijne plannen omtrent de legerorganisatie kan mededeelen. Zoolang de deskundigen het onderling zoo oneens zijn over hetgeen er voor de verdediging des lands moet gedaan worden, is het ook maar beter te wachten. Men weet vooruit, dat anders ten slotte toch blijkt, dat de millioenen guldens, on- dertusschen zoo kostelijk voor andere zaken te gebruiken, verkeerd besteed zijn. Sweden. De koning van Zweden heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij aan alle vreemdelingen verboden wordt in den han del eenige betrekking te aanvaarden. Er wordt slechts uitzondering gemaakt voor die vreemdelingen, welke eene bijzondere vergunning des konings kunnen overleg gen, dat zij zich in het land mogen op houden. Een echt besluit uit den pruiken tijd! Gemakkelijk verkeer der volken on derling, dat is de richting van onzen tijd. Het stelsel van afsluiting is Chineesch Wetenschappelijke mededeelingen. Kerk- en Sclioolnieuws. MENGELINGEN. voorstel tot- het heffen eener inkomsten-be lasting verworpen. De tegenstanders dier belastingwezen op de Vereenigde Staten van Amerika, waar pogingen worden aangewend om ze af te schaffen, terwijl de voorstanders deden opmerken, dat de Vereenigde Staten hun gunstigen finantieelen toestand juist aan de inkomsten-belasting te danken hebben. Dat de oorlog verhooging van belastingen ten gevolge moet hebben, schijnt men alleen niet te kunnen begrijpen in 't Zuiden van Frankrijk, waar het minst van den oorlog geleden is. Daar althans vertoont er zich een geest van verzet tegen. Een volle, dat aan zijne regeering toelaat dwaze stappen te doen moet er zelf voor betalen. De krijgs toerustingen, die de president Thiers maakt, zijn zoo aanzienlijk, dat de aandacht, niet alleen van Duitschland, maar ook van an dere mogendheden er op gevallen is. Hoe veel beter zouden de gelden, die nu aan 't leger verspild worden, besteed kunnen wor den om bloei en welvaart te bevorderen. Merkwaardig is het verslag over de In- diaansche bevolking in de Vereenigde Sta ten, onlangs door den secretaris van het departement van Binnenlandsche Zaken aan President Grant overgelegd. De be volking van het Indianen gebied (ten Noor den door Kansas, ten Zuiden door Texas, begrensd) is 60,000 zielen sterk en be hoort tot de bloem der Indiaansche stam men. De bewoners zijn vrij beschaafd en men treft er goede huizen, nette boerde rijen en talrijke scholen aan. Verleden jaar werd er een congres gehouden, waarop men het besluit nam een bondgenootschap van Indiaansche stammen (er zijn in de ge- heele Unie bijna 300,000 Indianen) op te richten, en eene constitutie op te stellen naar het voorbeeld der Vereenigde Staten. De secretaris zegt daarvan in zijn verslag: »Ik hoop, dat deze constitutie door het congres zal worden goedgekeurd en 't land der In dianen een staat der Unie zal worden. Dan bestaat er ook grond om te verwachten, dat de stammen, die nog hier en daar verspreid zijn, zich metterwoon bij hunne stamgenoo- ten zullen vestigen, zoodat alle Indianen zich dan bij elkander zullen bevinden." Indien al de Indianen zich op het Indianen gebied vereenigden, zou er nog 73 H. A. land per hoofd zijn, vrouwen en kinderen mede ge rekend. DE GEMEENTE. Van waar komt het, dat in Frankrijk tel kens omwentelingen uitbarsten, terwijl in Rusland en Pruisen dergelijke dingen onbe kend zijn, of althans tot de zeldzaamheden behoorenHet antwoord hierop is door een Fransch schrijver (Fustel de Coulanges) aldus gegeven: omdat in Frankrijk de Hooge re gering zich met alles in den lande bemoeit, en dus ook van alles wat verkeerd loopt, of verkeerd schijnt te loopen, de schuld krijgt; terwijl in Rusland en Pruisen de gemeente raden eenen werkkring hebben, waarbinnen zij zich vrij kunnen bewegen, mits zij zich alleen met plaatselijke belangen bezig hou den, en zich niet met algemeene politiek be moeien. Deze inrichting der Russische en Pruisische gemeenten is niet nieuw, maar overoud, en heeft dus het voordeel, dat het volk er aan gewend is; en zij brengt te weeg, dat de burgers gewoon zijn voor hunne bijzondere belangen meer naar de ge meenteraden dan naar de Hooge regering te zien, zoodat deze voor de algemeene belan gen kan zorgen, zonder steeds met allerlei oproerigheden uit plaatselijke grieven ont staan te worstelen te hebben. Het is opmerkelijk, dat iets dergelijks in de oude geschiedenis voorkomt. In het Sy rische rijk was de Hooge regering ellendig, en er was aanhoudend oorlog tusschen kroon pretendentenen desniettegenstaande be vatte ditzelfde rijk vele bloeiende steden. Vanwaar dit? Omdat elke stad door haren door de burgers gekozene gemeenteraad be stuurd werddie voor de plaatselijke belan gen te zorgen had. Het is dus in het belang van de inwen dige rust, dat de Hooge regering zich zoo weinig mogelijk met plaatselijke belangen inlaat, maar deze aan de gemeentelijke be sturen overgelaten worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te 's Gravesande A. D. J. Scholten van Soesterberg. Benthuizen en Scheveningen E. A. Lasonder te Berkel en Rodenrijs. Leiden Dr. G. J. van der Flier van Heemstede. IJsselmonde en Lut- jewoude G. J. de Hoest van Amerongen. Wijeken en Leur E. F. H. Wolff te Ut recht. Polsbroek G. J. Vos van Katwijk aan Zee. Makkum J. Noordink van Olde- broek. Kockingen P. C. van der Horst van Zevenhuizen. Heicop en Boecop W. A. J. Lucas te Vaassen. Gorinckem M. Cohen Stuart, predik, bij de Remonstrantsclie ge meente te Rotterdam. Aan de Leur J. W. Leur te St. Pancras. Oud-Beierland E. K. Gunning van Nunspeet. Bennekom W. J. Geselschap te Delfshaven. Ressen en Door nik J. W. F. Königsfeldt te Rheden. Sprang C. Leffef te Eist. Heeg G. Boer te Ouderkerk a/d. IJssel. Bedankt voor Veenhuizen door A. Brouwer te Annerveen. Joure door S. Kal ina te Losdorp. Ottoland en Hoog-Blok- land door H. J. den Boer te Giessen Oud- kerk. Heino en Oudewater door S. H. J. de Wolff te Dalfsen. Groningen door H. V. Hoogerzeil te Driebergen. Drietal te Dordrecht I. H. L. Rooze- meijer te Middelburg; P. Huet te Dirks- land, en J. Vermeer Az. te Zwolle. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Joure J. Dekkers van Sckarnegoutum. Lioessens S. Sijpkens van Delfzijl. Aangenomen: naar Wezepe bij Hattem, door den candidaat L. M. A. Scheps te 's Gravenliage. Roomsch-C'atkolieke Kerk. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot pastoor te 's Ileerenhoek F. H. I. Wen nen tot pastoor te Haarlemmerliede J. Karstentot pastoor te Wieringen I. P. Mobrontot deken van Middelburg I. Eversteijn; tot deken van Delft P. W. van Oorte. Lager Onderwijs. Vacante plaatsen. Te Sneek aan de burgerschool voor meis jes, jaarw. f 450, adres voor 15 Jan. Ak- krumjaarw. f450, adres voor 15 Jan. te Oldeboorn- Tiel (R. K.) Eng. taal en wiskunde, adres onder C. aan C. W. van den Heuvel, boekh. Assendelft, jaarw. f350. Nederhorst den Berg, jaarw. f350. Ab coude, jaarw. f300. Een geestelijke waagde zich onlangs aan de moeilijke taaie om een gierigaard te overtuigen, dat het zalig is te geven. De gie- <D o o o rigaard luisterde met de meeste aandacht, en zeide toen de geestelijke had uitgesproken Indien gij het geven werkelijk zoo aange naam vindt, geef mij dan wat." De koster eener kerk vertoonde onlangs aan een reiziger eenige merkwaardigheden en daaronder ook een vuil zwart fleschje. Toen de reiziger het eenigen tijd bekeken had, vraagde hij wantrouwend: »en noemt ge dit nu een reliek?" Mijnheer!" ant woordde de koster verontwaardigd, »het be vat iets van de Egyptische duisternis." Wie is het waardigste lid van den staat Een wakker burger: Onder iederen vorm blijft hij de edelste stof. Göthe. Onlangs wandelde twee vriendinnen. Een smal paadje, dat zij langs moesten, nood zaakte haar achter elkander te gaan. Eens klaps struikelt de achterste en valt neder. De voorste keert zich om en zegt schertsend: »Zie zoo, trotschheid moet vernederd wor den," waarop de andere antwoordde»Maar hoogmoed komt voor den val Een Perzisch geleerde was in zijne jeugd gewoon een groot gedeelte van den nacht door te brengen met bidden en het lezen van den Koran. Eens, dat zijn vader hem daar mede bezig vond, zeide hij tot dezen: »Zie uwe andere kinderen gaan verloren in ou- godsdienstigen slaap»Zoon mijner ziel", antwoordde de vader, het is beter te slapen, dan wakker te blijven, om de fouten uwer broeders op te sporen."

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3