Overzicht der week. BINNENLAND. I draagt op 4 dagen van de week 6 uren, twee dagen 4 urenen op elk jaar ko ten in den regel 10 vacantie weken. Blijft dan voor de catechisatie geen tijd ge- |)eg over? En als de Heeren huu zin eens kregen, hun een geheele schooldag in elke week 3rd afgestaan, wat moet er dan van die me opgepropte en volgestopte jongens- !;rsens worden? Want aan de wet valt u eenmaal niets te veranderenen die phrijft de programma's voor admissie- en indexamen en den duur van den cursus oor. Zal het opproppen en volstoppen op og grooter schaal moeten geschieden of allen de Heeren dan ook te gelijk peti- ionneeren om den driejarigen cursus in en vierjarigenden vijfjarigen in een zes- irigen tc veranderen Hun medelijden met ie hersenkassendie wel is waar overla- .en zijn, maar toch nog zulk eene schro- nelijke leegte toonen op 't punt van aesthe- ische en ethische ontwikkeling, maakt jeze laatste gissing zeer waarschijnlijk. Van de zijde van een blad, dat onder mze kerkelijke organen de nieuwe richting vertegenwoordigt, hadden we geen drijven gewacht, tot het uitoefenen van pressie op id en Staat, die gelukkig het standpunt van I inmenging in kerkelijke zaken is te boven f (gekomen. Wij hopen van harte, dat, in- jdien er ooit op de grieven, door de Heeren ingebracht, wordt gelet, dit niet geschieden (zal langs den door hen ingeslagen weg. We rekenden het niet noodig de namen ■der schrijvers van het bedoelde stuk te vermelden, daar deze tot de quaestie zelve niets afdoen. Wie er belang in stelt, kan ze in het aangehaalde nommer van het N. K. W. vinden. (Ons refereerende aan ons in het eerste nommer gegeven programmastellen wij onze kolommen gaarne open voor eene repliek op het bovenstaande stuk. De Redactie.) De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den voorma- ligen Staatsraad Gouverneur der provincie Utrecht van den 27 Februari 1828, No. 8 Az. (Proviuciaalblad No. 43); Herinneren den eigenaars of huurders dat zij verplicht zijn vóór den lsten Febru ari aanstaande de poppen en andere rupsen nesten uit de booruen, heggen en doornbos- sclien te doen halen, op de hoete bij art. 471, no. 8, van het wetboek van strafrecht vast gesteld, en die poppen of rupsennesten da delijk op een afstand van 195 meters vau de huizen of bosschen, te doen verbranden. Wordende de ingezetenen wijders op merkzaam gemaakt, dat met het midden vau opgemelde maand Februari de opne ming zal plaats hebben in hoeverre aan ge dachte wetsbepaling is voldaan. Gedaan te Amersfoort, den 6 Jan. 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 12 JAN. 1872. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dingsdag, den 16 Januari 1872, des namiddags half twee. Punten van behandeling: 1. Tweede aanvullings-kohier van den lioofdelijken omslag over 1871. 2. Rekest van den hulponderwijzer aan de armenschool P. Boode, om verhoo ging zijner jaarwedde, met advies van de plaatselijke schoolcommissie. 3. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op het middelbaar on derwijs. BURGERLIJKE STAND VAN'J AMERSFOORT. Bevallen: 7 Jan. Geertruida van Gel der geb. Hijmansd. 9 Jan. Neeltje Kokgeb. van Lienden. z. Aartje Don ker, geb. Hageman, d. Overleden: 6 Jan. Everardus Veld huizen, 16 md. Agatha Kerkhoff, 5 md. Maria Christina Salm, 66 jr., wed. Petrus Engelen. 7 Jan. Jacobus Hen driks 4 md. 8 Jan. Adriana Maria Putman32 jr.gehuwd met Antonius Bartholomew Hendriks. Franciscus Overdijk, 2 jr. Everdina Hendriks, 7 jr. Dirk de Graaf, 16 md. Jacob Gerhard Rodijk, 24 jr. 9 Jan. Geer truida Smit, 14 dg. Op den 5 Januari 1872 waren te Amers foort in behandeling 12 poklijders. Tot den 12 Jan. 12 u. bijgek. 9 21 Overleden 3 Hersteld 10 13 s In behandeling gebleven 8 Het laatst uitgegeven Adresboek voor Amersfoort dagteekent van het jaar 1867 zoodat de behoefte aan een nieuw zich hoe langs zoo meer doet gevoelen. De boekhan delaar A. M. Slothouwer te Amersfoort daartoe van verschillende zijden aange spoord, heeft nu op zich genomen, bij ge noegzame inteekening voor de uitgave te zorgen van een Adresboek, dat weder door den heer J. C. Leinwebergriffier der ge meente-secretarie, wordt bewerkt en in het begin der volgende maand kan worden tege moet gezien. Het zal even als vroeger, behalve het adres en de betrekkiug of het beroep van in woners naar alphabetische orde ook nog aanwijzen de namen der kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten, den Gemeenteraad en de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Een werk van groot belang is voltooit: de brug over het Hollandsch diep bij de Moer dijk is ingewijd; grootscher werk is voor de spoorwegen nog niet ondernomen en op gaf nieuwe veerkracht aan zijn verzwakt lichaamhet doffe oog begon weder te schit teren, en het teringblosje op de wangen maakte plaats voor een meer gezonden en natuurlijken gloed. Men zag hem bezig in zijn tuin nooit zonder de kleine Ida, wier helder stemmetje met het morgenlied der vogelen wedijverde; en als het later werd, en eene frissche, verkwikkende koelte de druk kende warmte van den middag had vervan gen, kwam het lichte rijtuigje voor, en reed de zieke, door vrouw en kind vergezeld, naar de geurige pijnbosscken. Een schaduwrijk plekje gaf daar gelegenheid om met volle teugen te genieten van de onverstoorbare harmonie die allesbezielende schoonheid van de in zomerdosch getooide, eeuwig jeug dige wouden. En menig dorpeling hield 's avonds aan de deur zijn schreden in, als hij mevrouw Fane eene zachte en liefelijke melodie voor haren zieken man hoorde zingen. Zoo verliepen er twee jaren, en toen de hoop op herstel meer dan ooit eene blijde verwachting van volkomen genezing was geworden, nam de verraderlijke kwaal plot seling een nieuwe en noodlottige gedaante aan. In allerijl werden de doctoren uit de stad ontboden maar vóór zij kwamen, was alles reeds voorbijen mevrouw Fane was een weduwe Een weduwe! Er is in al den schat der taal geen ander woord, dat zulk een trooste- looze verlatenheid uitdrukt! Hoe dikwijls gaau we het achteloos voorbijhoe dik wijls hooren we het noemen, zonder dat zelfs een enkele gedachte van sympathie bij ons opkomtHelaaseerst wanneer we den bit teren drinkbeker van het scheiden ten bo dem toe hebben leeggedronken wanneer we zich het graf hebben zien sluiten over de voorwerpen onzer teederste liefde, onze hoop, onze steun, onze gids op aarde; eerst wanneer we gestaan hebben bij dien kleinen heuvel, nieuw hebben we onzen alouden roem van knappe waterbouwkundigen schitterend gehandhaafd. Belangrijk is de reuzenarbeidwant de kortste vaste weg, die Noord- en Zuid Nederland zal verbinden, nadert zijnvol- tooing, de brug te Dordrecht zalhopen we, spoedig gereed zijn; het ontwerp van het stationsgebouw aan de Beurs te Rot terdam is klaar en die voor de viaducten tusschen de Hoogstraat en de Boompjes zullen zich niet lang meer laten wachten. Het gevaarlijk Hollandseh Diep, dat eens het leven kostte aan een dapperen telg uit ons geliefd vorstenhuis, en nog voor weinig jaren bij den geweldigen Pinkster- storm een boot met 40 personen verslond, heeft zijn schrik verloren en zal aan ons verkeer geen hinderpalen meer in den weg kuunen leggen. Verwonderlijk en te beklagen tevens, zooals het N. v. d. D. terecht opmerkt is het, dat de werklieden, die de brug hiel pen bouwen den feestrit niet hebben me degemaakt; zij hadden eene betere waar deering hunner diensten mogen verwach ten en de verstandhouding tusschen pa troons en werklieden in 't algemeen zou er beter door worden. In Dordrecht liep de geheele feestelijke opening af zonder andere blijken van sym pathie dan het uitsteken van vlaggen en het houden van een open tafel in een der sociteiten. In het Bijblad der Landbouw-Cou rant komt eene verhandeling voor over de Landbouw-tentoonstelling te Wolverhamp ton (Engeland). Dr. L. Mulder voegt baarbij een na schrift, waarin hij aanraadt elk jaar een flinke landbouw-tentoonstelling te houden en daarmede reeds in dit jaar te beginnen en wel de eerste Nationale tentoonstelling uitgaande van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw in 1872, de tweede vau de Friesche Maatschappij in 1873. de derde van de Gelderse/ie in 1874 en de vierde van de Zeeuwsche in 1875. Deze zouden dan kunnen gevolgd wor den door eene -eerste internationale tentoon stelling, te Amsterdam in 1876. De onvermijdelijke kosten daaraan, hoopt hij, zullen kuunen bijeengebracht worden door landbouwers, en hen, die in den land bouw belang stellen. Van de 15 antwoorden, die ingekomen zijn op de uitgeschreven prijsvraag over 's lands verdediging zijn er 13 aanstonds ter zijde gelegd en de beide andere no. 4 en no. 11 der bekrooning niet waardig gekeurd. No. 4 zal waarschijnlijk openbaar ge maakt worden. 't Is jammer, daar de onzekerheid in ons stelsel ons reeds zoo vele millioenen heeft gekost. Te Zaandam hebben 22 dames zich vereenigd tot een vrouwenvereeniging voor stille armen. Zij wil de huiszittende armen ondersteunen tot wering van bedelarij; eenige der leden belasten zich om de armen in hunne die de gedaante bevat, welke we boven alles lief hadden, het hart, dat ons zoo trouw en eerlijk beminde eerst dan kunnen we al den weedom begrijpen, dien dat woord in het zwaar beproefde hart opwekt. De we reld eischt zoo veel van ons allen, en laat dikwijls aan weduwen en treurenden slechts weinig tijd voor de »weelde der smart." Hare zorgen en hare verantwoordelijkheid vermeerderen; hare kinderen vorderen ener gie en zelfvertrouwen van haar; de tranen die ze zoo gaarne zou storten, moeten wor den teruggehouden in haar reeds zoo ver- uö kropt hart; ze moet glimlachen met een traan in het oog, en alleen uitgaan in den strijd des levens, om vol hoop en geduld te strijden voor hen die de dood vaderloos heeft gemaakt. Neen niet alleen! De Vader der weezen is eene hulpe in den dag der droefheid. Zijne liefde zal haar leiden Zijne liefde haar pad op aarde effen maken Wordt vervolgd.)

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2