een centrum wordt, waarheen de produktie eener geheele streek toestroomt. Het kan echter ook gebeuren, dat de handel eener stad door het aanleggen van een spoorweg van stapel- in transitohandel overgaat, zoo als dit in meerdere of mindere mate met Groningen in het noorden, en met 's Herto genbosch in het zuiden van ons land heeft plaats gehad. Beide plaatsen waren, vóór het tot stand komen van ons spoorwegnet, stapelplaatsenvooral van koloniale wa ren, de laatste zelfs voor een aanzienlijk gedeelte van Belgie. Voor Amersfoort be hoeft men zoo iets natuurlijk niet te vreezen, daar de stad geen stapelplaats is. Amersfoort zal een groote transitohandel verkrijgen hetgeen wel meer beweging zal veroorzaken, en aan de stad een levendiger aanzien zal geven, maar betrekkelijk gering direct voor deel zal aanbrengen. Er zal echter meer levensvatbaarheid gegeven worden aan on- dernemingen van handel en industrie, om dat het groote bezwaar, dat de produkten niet, of slechts langs groote omwegen en op vrij kostbare wijze kunnen worden vervoerd, niet langer zal bestaan. Alles samengevat, blijkt het, dat we van den Oosterspoorweg zelf weinig direct voor deel hebben te wachten. Daarentegen maakt hij Amersfoort meer dan eenige andere plaats geschikt, om zich op groote schaal uit te breiden. Terrein is in overvloed voorhan den en tegen billijken prijs te verkrijgen. Daarvan moet gebruik gemaakt worden, en dat wel binnen korten tijd, daar het blijkt, dat andere gemeenten in onze nabijheid daartoe reeds aanstalten maken. We zou den het anders met leede oogen moeten aan zien dat de voordeelen van den nieuwen spoorweg uitsluitend door andere gemeen ten worden geplukt. En toch heeft Amers foort boven die gemeenten veel voor. Ver gissen we ons niet, dan bestaat het plan, om het garzizoen hier ter stede aanzienlijk te vermeerderen. Is Amersfoort gereed, om de nieuwe bewoners te ontvangen We sluiten met den wensch, dat Amers- foorts ingezetenen mogen inzien, wat de te genwoordige tijd van hen vordert, dat zij krachtig zullen voorttreden op den reeds ingeslagen weg van vooruitgang en allen zullen samenwerken met terzijdestelling van alle partijzucht. Dan zal Amersfoort zijn bloei niet te dan ken hebben aan den Oosterspoorweg, maar aan de energie en de eendracht zijner in woners. AMERSFOORT, 19 JAN. 1872. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN AMERSFOORT van 16 Jan. Voorz. Mr. A. G. Wijers. Tegenw. 13 leden; afw. de heeren Her schel en Methorst. De notulen der voorgaande vergadering worden na lezing goedgekeurd. Aan de orde is de behandeling van het tweede aanvullingskohier van den hoofdelij- ken omslag over 1871, ten bedrage van 36631/». De Voorzitter geeft te kennen, dat tegen dit kohier geene bezwaren zijn ingebracht, waarna het desbetrekkelijk ont- kleurigen blos plaatstoch vertoonde bij haar de volkomen blankheid nooit die zieke lijke tint, die er zoo vaak mee gepaard gaat. Haar oogen hadden eene zachte, donker grijze kleur, en waren door lange wimpers beschaduwd. Haar gestalte was slank, haar figuur bevallig, haar voetstap als muziek. Onder de leiding van hare fijn beschaafde moeder, en met behulp van de voortreffelijke en welgekozen bibliotheek van haren vader, had Ida eene uitmuntende opvoeding ge noten. Ik sprak nu van Ida, zooals ze op haar achttiende jaar was. Van de vijfjaren die er na den dood van den Heer Fane verliepen had wel is waar elk nieuwe bekoorlijkheden aan Ida geschonken en de kalme berusting in 't hart der weduwe versterkt, maar zij leverden weinig belangrijks op, en ik ga ze daarom hier met stilzwijgen voorbij. werp besluit wordt gelezen en met alge- meene stemmen goedgekeurd. Verzoek van den hulponderwijzer aan de armenschool, P. Boode, om verhooging zij ner jaarwedde. De plaatselijke schoolkom- missie, hieromtrent gehoord, vindt het bil lijk dat een hulponderwijzer die, gelijk de rekwestrant, een hoofdonderwijzersakte heeft verworven, een traktement geniete minsten, gelijk staande met dat van de an dere hulponderwijzers, waarom zij adviseert de bezoldiging met/ 50 te verhoogen. De burg. en weth. zich met dat advies vereeni- gende, stellen den gemeenteraad voor, de onderwerpelijke jaarwedde, te rekenen van den 1. Januari 1872, op 400 vast te stellen. Dienovereenkomstig wordt met algemeene stemmen besloten. De voorz. deelt mede dat de heer P. Hon- dius zijne herbenoeming, tot lid der kom missie van toezicht op het middelbaar on derwijs, heeft aangenomen, maar dat van dr. J. H. Croockwit, mede als zoodanig be noemd, bericht is ingekomen dat deze, O. I. hoofd-ambtenaar met verlof, bezwaar maakt zich de op hem uitgebrachte keuze te laten welgevallen. Tot de benoeming van een an der lid, ter vervanging van mr. P. VerLoren van Themaat, overgaande, wordt alsnu ver kozen jhr. mr. M. W. C. de Jonge met 7 st. terwijl de lih. L. E. Lagerwey 2, mr. S. J. A. v. Walchren, mr. C. A. van der Leeuw en de majoor van de genie F. P. Klijnsma ieder 1 st. verkregen en 1 briefje in hlanko was. Ingekomen is de goedkeuring van Gedep. Staten op de gemeente-rekening over 1870. Voor informatie. Proces-verbaal van kasopname bij den gem.-ontvanger dd. 10 Jan.op welk tijd stip in kas is bevonden 13239,861/2. De voorzitter zegt dat daaronder begrepen is eene som van p. m. ƒ3500 aan mandaten, bereids afgegeven doch nog niet uitbe- O O O taald. Ter sekretarie. Verzoek van de gem. vroedvrouw N. van der Welk, geb. Pronk, om eene gratificatie voor de waarneming der praktijk van de andere gem. vroedvrouw, sedert haar over lijden tot 1 Jan. Op voorstel des voorz. wordt z. h. o. besloten tot verzending aan B. en W.om advies. KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethou ders van Amersfoort, Gelet op art. 265 der gemeentewet, Doen te weten, dat het 2de aanvullings kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke Omslag) over het dienstjaar 1871 door den Raad is vastgesteld en ge durende acht dagente rekenen van he den, alle werkdagen 's voormiddags van 10 tot 1 ure des namiddags, op de Se cretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 17 Januari 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS KENNISGEVING. Nationale Militie. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Vroeg in den herfst van 1868 sloot Me vrouw Fane haar huis, en reisde met Ida naar Boston, om er den winter door te bren gen bij de vrienden van haren man, met welke zij steeds in vriendschappelijke be trekking was gebleven. Op dit tijdstip van Ida's leven begint ons eigenlijk verhaal. De Woburns hadden eene zeer drukke conversatie; toiletten, equipages, partijen en opera's vormden het hoofddoel van hun le ven, en Mevrouw Fane begreep spoedig, dat, wanneer ze bij hen haar intrek nam, Ida de vuurproef zou moeten doorstaan van de groote wereld met al hare bijkomende kwa len van late uren en verstrooide gedachten. De Heer Woburn en zijne vrouw waren even ingenomen met de schoonheid, de bekoor lijkheid en eenvoudigheid van hunne nicht als ze verbaasd waren, die onverwachte ga ven bij een eenvoudig dorpsmeisje te ont- Gelet op art. 26 der militiewet, Doen te weten, dat het register van inschrijving voor het jaar 1871 en de al- phabetische naamlijst, bevattende de in geschrevenen voor de lichting der nati onale militie over 1872, gedurende acht dagen, te rekenen van heden, 's voor middags van 10 tot 1 ure des namid dags, ter Secretarie voor een ieder ter lezing liggen, binnen welken tijd bij den heer Commissaris des Konings bezwaren kunnen worden ingebracht door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld pa pier, intedienen bij den Burgemeester der woonplaats. Amersfoort, den 19 Jan. 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Bevallen: 10 Jan. Johanna Spier, geb. Tammer, d 11 Jan. Geertruida van der Veer, geb. Kiersch, d. 12 Jan. Willempje Florijn, geb. Zwep, z. 14 Jan Gerritje van Leijenhorst, geb. van de Wetering, z. Pe- tronella Cornelia van Zwol, geb. Broekhui zen, d. Maria Witteveen, geb. van Dijk, d. 15 Jan. Johanna Beernink, geb. van Raait, d. Ondertrouwd: 11 Jan. Wouterus van de Water met Willemina Bauland. Overleden: 10 Jan. Henri van Goud oever, 61 j. Albert Blok, 49 j, wedr. van Anna Geertrui van Binnendijk. Cornelis van Mourik, 65 j. echtg. van Hendrika Ou- werkerk. 11 Jan. Adriana de Jong, 78 j. wed. Jan Molenaar. Maria Elisabeth de Boer. 47 j. wed. Matthijs Ekkerlein. Cor nelis Top, 15 m. Johannes van 't Hoen- derdaal, 2 j. 12 Jan. Everarda van Nim- wegen, 32 j. Anna Natter, 9 j. Catha- rina Elisabeth van Goudoever, 90 j. en 6 m. 13 Jan. Jakobus Veenendaal, 60 j. echtg. van Jannetje Lasterie. Hester Margaretha van Gelder, 6 d. Elisabeth Antonetta Verwoerd, 17 j. Gerrit Gertse, 64 j. echtg. van Dirkje Worst. 14 Jan. Betje van Gelder, 23 j. Hendrikus Vrolijk, 79 j. wedr van Johanna Geertruida Pel. 15 Jan. Gerritje Zijd veld, 4 m. Maria Ja- coba Dekker, 27 j. echtg. van Girrit Mul der. 16 Jan. Jacobus Arler, 18 m. 17 Jan. Johannes van Hattum,3 j. Op den 12 Januari 1872 waren te Amers foort in behandeling 8 poklijders. Tot den 19 Jan. 12 u. bijgek. 3 11 Overleden 5 Hersteld 2 7 In behandeling gebleven 4 HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal het Bestuur op Maandagden 22 ./awwan'aanst., 's namidd. van half twee tot half dr i e, zitting houden in een der localen van het raadhuis alwaar de belanghebbenden zich moeten. Ze waren trotsch op haar, ze hadden zelf geen dochter en wachtten met ongeduld het oogenblik af, waarop ze haar in de groote wereld zouden kunnen in leiden, waar zij, volgens hunne voorspelling, de schitterende ster zou worden, 't Was echter nog te vroeg in den winter: de eerste weken van Ida's verblijf in de stad werden dus in betrekkelijke rust doorgebracht, schoon zij er, bij vergelijking met haar kalm buitenleven, geheel anders overdacht. Haar tante trachtte haar echter te overtuigen dat het een bijzonder stille tijd was, en dat drie of vier kleine soirees in de week met veertig of vijftig menschen, en van tijd tot tijd een diner met morgenwandelingen en rijtoeren nog een erg saai geheel vormden. Wordt vervolgd.)

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2