Overzicht der week. BINNENLAND. BUITENLAND. Frankrijk. De Nationale Vergadering heeft, na het verwerpen van het voorstel tot het heffen eener belasting op de inkomsten, een bewijs van zelfstandigheid gegeven door, in strijd met den bepaald uitgedrukten wil van den niet slechts ouden, maar ook verou derden president Thiers, het regeeringsvoor- stel tot het heffen eener belasting op de Voor de Terloting ten behoeve van de vernieuwing des orgels in de Evang. Lutli. Kerk te Amersfoort, heeft de Kerkeraad dier gemeente van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Hendrik der Nederlanden twee sier lijke bronzen beelden ontvangen. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal het Bestuur op Maandagden 5 Februari aanst., 'snamidd. van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, terwijl inlichtingen des wege te bekomen zijn bij de ondergeteeken- den, en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren Mr. J. van der LeeuwB. E. Her schelW. A. Croockewit en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. R. A. W. Baron VAN IIEECKEREN, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. B. LEINWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Bevallen: 26 Jan. Jannetje van de Lodijk, geb. van den broek, z. Geer- truida Willemse, geb. Polhout, z. 29 Jan. Hermina Fortuin, geb. van Helmer horst, z. en d. 30 Jan. Sara Mozes de Vries, geb. Quiros, twee d. Ondertrouwd: 25 Jan. Hendrik Buijs met Johanna van Veen. Lam mert van Kolfschoten met Stijntje van Middendorp. 27 Jan. Teunis van Daal met Hermina Prins. Gehuwd: 31 Jan. Gijsbert Koller met Aaltje van Eeden. Lijmen Kok met Maria van der Veen. Hendrik Bennink met Jakanna van de Water. Anthonij Smorenburg met Alijda Frei- link. Gerrit de Groot met Johanna Kraan. Overleden: 25 Jan. Alijda Weste- meijer, 5 j. 27 Jan. Willem Evert van de Hoef, 15 m. Cornelis van den Brand, 80 j. Alijda Meijer, 79 j. wed. Johan nes Burgman. 28 Jan. Franciscus van Wandelen, 8 j. 29 Jan. Een levenl. k. van Gerrit Wijnands. 30 Jan. Hendrik Jan Ouwerkerk, 3 j. Gerrit van Raait, 51 j. geh. met Gijsberta de Jong. 31 Jan. Antkonie van den Uithoorn, 59 j. geh. met Mechteld Gijsberta Schenkbergen. Naar het Utr. Dagblad verneemt, is tus- schen den Rijn- en den Staatsspoorweg overeengekomen, om voortaan de goederen wagens bij Utrecht over en weder te laten doorloopen en elkander wederkeerig met wagens te helpen, zoodat de klachten, die vaak werden gehoord, dat men op het station van de eene maatschappij geen wagens kon krijgen voor het vervoer naar de andere, daardoor zullen ophouden. D.e onlangs opgerichte gaarkeuken te Deventer werkt uitnemend, in 8 dagen tijds werden er 1800 portiën verkocht; thans is er gelegenheid gegeven tot het nemen van wekelijksche abonnementen. Te Middelburg is de regeling der feestelijkheden, bij gelegenheid van de ope ning der spoorweglijn Goes-Middelburg- Vlissingen op 1 Maart, opgedragen aan het Bestuur der Ver«eniging »Uit het volk voor het volk." Het heeft reeds een voorloo- pig plan opgemaakt; het wil namelijk op de Groote Markt een kolossale tent oprichten tot ontvangst der verschillende autoriteiten, het geven van concerten, enz.verder zul len er volksspelen zijn, illuminatie, vuur werk, enz. Wij juichen deze plannen zeer toe en verheugen ons, dat het volk zijn aan deel in de vreugde ruimschoots zal ontvan gen het gebeurt, helaas! maar al te dik wijls, dat het bij zulke gelegenheden geheel wordt vergeten. De magnetiseur Rijfkogel, vroeger te Nijmegen, thans te Amsterdam wonende, en door de Arrondissements-Rechtbank te Nij megen wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde tot een gefldboete van f 300 veroordeeld, is van dat vonnis in hooger be roep gekomen. Wij zien met verlangen de beslissing te gemoet, welke door het Pro vinciaal Gerechtshof in Gelderland daarom trent zal worden genomen. Men meent stellig te weten, dat Z. M. de Koning de dit jaar te houden Heiligerlee- feesten zal bijwonenook heeft Z. M. een aanzienlijke gift bestemd voor een asgl voor oude en verminkte Nederlandsche zeelieden, dat zal opgericht worden ter nagedachtenis aan de inneming van den Briel. Indien dit in deze stad kon gevestigd worden, in plaats van het veelbesproken monument, zoude er een einde kunnen komen aan den noodlot- tigen twist, welke over dat punt thans in ons Vaderland heerscht; en eindelijk zoude dat gedeelte der bevolking, hetwelk thans meent zich van alle deelneming te moeten ont houden, zich zeker niet terugtrekken, waar het geldt het tot stand brengen eener wel dadige inrichting, zonder zich af te vragen, waarom juist nu en niet op een' anderen tijd daartoe wordt overgegaan. Te Haarlem zijn in het afgeloopen jaar door pokken aangetast 61 personen, waarvan 13 overleden. Van de overledenen waren er 7 nimmer gevaccineerd en 3 niet gerevaccineerd. Eenige bewoners van Terschelling hebben de aandacht hunner landgenooten gevestigd op de behoefte, die zich op dat ei land aan zeevaartkundig onderwijs doet ge voelen. Aan onderwijs besteedt die gemeente jaarlijks reeds eene som van f 6000doch voor de varensgezellen en Terschelling levert een belangrijk contingent aan het zee wezen is beter onderwijs noodig, dan tot nog toe kon gegeven worden. Met een som van f 3000 zou de commissie reeds gebaat zijn. Het doel is goed't is daarom, dat wij de aandacht op de oproeping vestigen, welke door de HH. Altena, Gorter, Wichers, Reedeker en Brons Boldingh aan het Nederlandsche volk wordt gedaan. delen, ook bij ons te landegoede winsten af te werpen, nog altijd schijnen er menschen genoeg te vinden te zijn, die met hun gezond heid durven spelen, die niet aarzelen om handen vol geld uit te geven voor iets, waar over de wetenschap den staf gebroken heeft. Moge dit spoedig anders wordenmoge dit woord daartoe iets bijgedragen hebben Naar aanleiding van het bovengenoemde werkje van Dr. Wittsteinzullen we van tijd tot tijd de bestanddeelen opgeven, waar uit sommige geheime geneesmiddelen thans zijn samengesteld. AMERSFOORT, 2 FEBR. 1872. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op art. 7 der wet van 4 Juli 1850 Staatsblad no. 37), regelende het kiesrecht, Noodigt de inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij elders in de rijks directe belas tingen over het loopend dienstjaar zijn aan geslagen, daarvan vóór den 15 Februari aan staande te doen blijkendoor overlegging van de aanslagbiljetten ter Secretarie, waar toe hun alle werkdagen, van 'svoormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, de gelegenheid is opengesteld. Amersfoort, den 1 Februari 1872. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 6n Februari 1872, des namiddags ten één ure. Punten van behandeling: 1. Advies op het rekest van de vroed vrouw N. van der Welk, geb. Pronk, om eene gratificatie. 2. Ontwerp-adres aan de Tweede kamer der Staten-Generaal, betrekkelijk het ont werp van wet der rechterlijke indeeling. 3. Kohier van den hoofdelijken omslag over 1872. 4. Ontwerp-besluiten tot afschrijving van de kohieren van den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting over 1871, wegens ver trek, enz. We vernemen, dat de bewoners der oran jestraat alhier, wier gehechtheid aan het Koninklijk huis herhaaldelijk gebleken is, reeds druk bezig zijn zich voor te bereiden om het belangrijk feest van de inneming van den Briel door de Watergeuzen feeste lijk te vieren op den eersten April aanstaande. Op den 26 Januari 1872 waren te Amers foort in behandeling 3 poklijders. Tot den 2 Febr. 12 u. bijgek. 2 5 Overleden 1 Hersteld 0 1 In behandeling gebleven 4 van hen, die we liefhebben, 't Was moge lijk de gedachte aan alles, wat haar dit lied herinnerde, die haar bewoog zij kon ten minste nauwelijks hare tranen bedwingen bij het zingen van de schoone, diep gevoelde woorden. Voor het einde van het lied, en zonder dat ze het wist hield ze op, en bleef half droomend, half in gedachten bij het in strument zitten. Een diepe zucht in haar nabijheid deed haar opschrikken. Snel omziende ontmoette haar blik dien van een heer, die tegen de porte-brisée leunde, en haar met gespannen aandacht aanzag. Dikwijls kunnen wij ons van onze in drukken geen rekenschap geven. Ida wist dadelijk, dat het Lionel Ward was, schoon ze hem nooit gezien had, en niet eens wist, dat hij weer in 't land was teruggekeerd. Maar tevens schoot de gedachte aan haar gelijke nis met zijn overleden vrouw als een blik semstraal door haar geest en in haar angst, om hem dien indruk te besparen, wendde zij haastig haar hoofd af, stond van de piano op, en verliet onmiddelijk de kamer. Bijna, op het zelfde oogenblik kwam Me vrouw Dean binnen en zag tot haren schrik haar neef, bleek en ontroerd, zoo als hij op een stoel was neêrgevallen. »In Gods naam, tante," riep hij »zeg mij toch wie dat is, die zoo op mijn arme Emely lijkt: haar stem en haar oogen en dan dat lieden hij hield de handen voor 't gezicht en weende als een kind. Beste Ljonel!" zei Mevrouw Dean, en drukte hem de hand, «hoe ongelukkig, dat ge mijn jonge vriendin zoo onverwacht hebt ontmoetJa waarlijk, ze heeft veel van onze Emily, en niet alleen in haar uiterlijk, maar ook wat haar geest en haar hart betreft. Ik had er u op moeten voorbereiden. Dat lieve meisje, dat ge juist gezien hebt, is Ida Fane, de eenige dochter van een oude vriendin van mij." Logeert ze bij u tante vroeg Lionel. »Neen, ze logeert dezen winter bij de Wo- burn's, maar ze komt bijna iederen dag hier. Die gelijkenis met Emily trof mij toen ik haar voor 't eerst ontmoette: of ik daarom of alleen om haar zelfs wil haar zoo hartelijk lief heb gekregen, weet ik niet; maar zeker is het, dat ze mijn hart geheel gestolen heeft. Ze eet van middag bij ons; ge moet uw best maar doen, om die aandoening te onder drukken." Wordt vervolgd.)

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2