Frankrijk. »Hebt toch achting voor u zeivensprak eene week geleden de presi dent der Nationale Vergadering tot leden, die over de vraag of zjj eene interpellatie over het ontsnappen van gevangenen in behan deling zouden nemen of niet, langer tijd be raadslaagden dan noodig zou zijn gewe'est om de zaak zelve af te handelen, en elkander bij die gelegenheid den gepasten raad gaven zich in 't gekkenhuis te laten opsluiten. »FIebt toch achting voor u zeiven!" Het is verblijdend, te midden van zooveel onzin weer eens een woord op zijn pas uit Frank rijk te vernemen, want die vermaning van den Franschen president is een schoen, die evenzeer volksvertegenwoordigers in andere staten past, of geeft niet menige vergadering van zulke heeren den indruk van eene beurs, waar men heen gaat, om dc zaakjes, die men met andere bezoekers heeft, af te doen Moet de achting, die een volksvertegenwoordiger heeft niet zoover gaan, dat hij zijn eigen persoon vergeet uit zuivere belangstelling in het vaderland? Een andere wijze zet uit de Nat. Verg. is het besluit der commis sie voor het budget om voor te. stellen 60 millioenop de belachelijk hooge begrooting voor oorlog te schrappen, Misschien begin nen de Franschen in te zien, dat zij Europa genoeg kanonvleeseh hebben geleverd. De commissie in wier handen de voorstellen zijn gesteld ter beteugeling van de dronken schap, heeft daaruit een wetsontwerp getrok ken, waarin de volgende bepalingen voor komen Wie in staat van kennelijke dron kenschap wordt aangetroffen, wordt beboet, en bij herhaling in hechtenis genomen; dit laatste geschiedt ook met hem, die in be schonken toestand aan de stembus komt. Blijkt de dronkaart onverbeterlijk te zijn, dan worden hem het stemrecht en andere burgerlijke rechten ontnomen. Ook worden er straffen bepaald tegen tappers, die toelaten, dat hunne bezoekers zich te buiten gaan, of dronken lieden in hun huis toelaten. Eunstnieuws, enz. Wetenschappelijke mededeelingen. Kerk- en Schooinieuws. lig en teer puntmaar we moeten liet cr voor over hebbenbetalen we het liever met een stille zueht voor onze verdediging, dan met een halfgesmoorden vloek als oorlogs- contributieen in dat geval zeker nog veel meer. Maar aan alles is een maar als dat vele geld nu maar goed besteed wordt Moge de nieuwe Minister van Oorlog hier toe de rechte man op de rechte plaats zijn Met vertrouwen zien wij zijne daden te ge moet! Naar het Dagblad verneemt, heeft Z. M. de Koning zich bereid verklaard het be schermheerschap te aanvaarden over de te 's Hage op te richten Ambachtsschool;, en aan de commissie tot oprichting dier school een bijdrage van f1500 geschonken. Het Prov. Gerechtshof in Gelderland heeft eergisteren bevestigd het vonnis der Arr.-Rechtbank te Arnhemwaarbij de magnetiseur Rijfkogel wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunst tot eene geld boete van f300 veroordeeld werd. De opmetingen in en om Utrecht, voor den weg en het station van den Oosterspoor weg, waarmede de ingenieurs dier maat schappij zich in de laatste dagen onledig hielden, zijn thans afgeloopen, zoodat men volgens het Utr. Dagblad verwachten mag, dat binnen kort met de werkzaamhe den een aanvang zal gemaakt worden. Niettegenstaande te Haarlem de prijs van het gas met 1 Januari 1872 verlaagd is tot f 2.55 per 1000 Eng. kub. voeten en deze dus veel lager is dan in veel plaatsen van ons land, hebben de gasverbruikers, die door deze prijsvermindering volgens het contract weder voor 10 jaren verbonden zijn, eene meeting gehouden waarin de volgende besluiten zijn genomen 1°. De bestendiging van den tegenwoor- digen toestand is niet wenschelijk. 2°. Het besluit van den Haarlemschen gemeenteraad om eene stedelijke gasfabriek op te richten, is een goed besluit. 3°. Het is wenschelijk, dat door de Regee ring dezer stad die oprichting zooveel mo gelijk bespoedigd en de concessie, om gaslei dingen door de straten te leggen, aan de be staande gasfabriek opgezegd worde. Volgens het Handelsblad is te Hoorn de Amsterdamsche poort voor afbraak ver kocht en is men reeds druk bezig die te •slechten. Op deze poort is de bekende daad van kinderlijke liefde van Lambert Meliszoon afgebeeld't is te wenschen, dat dit gedenk stuk voor geheele vernieling bewaard blijve. Tegen den 12den jdezer is te Sneek eene vergadering belegd met het doel om een adres aan de Regeering te richten tot wijziging of intrekking van de wet op de besmettelijke ziekten van het rundvee, wel ke wet vooral bij de landbouwers van den Zuidwesthoek van Friesland veel misnoegen verwekt. Daarentegen is in eene vergadering der leden van het Veewaarborggenootschap te Baarderadeel een adres aan Z. M. vastge steld, waarin er, met het oog op de geschie denis der longziekte in Friesland, op wordt gewezen, dat de afmaking enkel van zieke runderen niet in staat is om de ziekte te keer te gaan en dus te willen bepalen, dat al het rundvee, dat van de besmettelijke longziekte wordt verdachtmoet worden afgemaakt. Z. M. heeft de benoeming van Mr. C. W. Opzoomertot hoogleeraar aan de Leidsche hoogeschool op zijn verzoek in getrokken met herbenoeming tot lioog- leeraar aan de hoogeschool te Utrecht. - De Hooge Raad, Kamer van Strafza ken, heeft heden verworpen het beroep in cassatie van Du Mosch, te Utrecht, tegen het arrest van het Prov. Gerechtshof in die provincie, wegens het collecteeren in buiten 's lands aangelegde loterijen. Met belangstelling vernemen wij, dat bij gelegenheid der gedenkwaardige natio nale feesten, die aanstaande zijn, bij den uit gever H. C. A. Campagne te Tied een volks boek het licht zal zien, waarin de merkwaar dige gebeurtenissen van die dagen aan het volk worden verhaald, van de hand van den heer W. J. Hofdijk, buiten twijfel een dei- meest bevoegde schrijvers over dit tijdperk onzer geschiedenis. Het boek zal door om vang en prijs bestemd en geschikt zijn om te komen onder het bereik van een ieder, die uit degelijke bron wil voorgelicht worden, wanneer hij wat naders omtrent de geschie denis van die dagen van worsteling en strijd wil weten. Tielsche Ct.) BUITENLAND. Engeland is in moeilijkheden gewikkeld met Amerika. Toen in 1865 de burgeroor log in de Vereenigde Staten geëindigd was, eischte dit rijk eene schadevergoeding van Engeland, omdat deze staat het beruchte ka perschip Alabama in zijne havens toegela ten, en aldus gesteund had, om aan den han del en de koopvaardijvloot der Noordelijke staten zulk een gedeelten slag toe te brengen. De Engelschen, die op eene goede verstand houding met Amerika den hoogsten prijs stellen wel inziende, dat aan hun handel, ingeval van een oorlog met dit rijk, door de kaapvaart een onherstelbareu slag zou kun nen worden toegebracht, en zij daarvoor geene vergoeding zouden kunnen krijgen door met gelijke munt te betalen, omdat de zeehandel van Engeland, dien der Vereenigde Staten ver overtreft hebben zich geneigd betoond eene vergoeding te geven. Jaren lang werd men het maar niet eens over het hoeveel, en om nu toch een einde aan de zaak te maken, kwam men bij een verdrag, te Washington gesloten, overeen, dat het bepa len der som zou worden overgelaten aan eenige scheidsrechters, te Geneve te verga deren. Nu zijn dezer dagen de Amerikanen met eene vordering voor den dag gekomen die ongeveer driemaal zoo groot is als de oorlogskosten, die Frankrijk aan Duitsch- land moet betalen. De reden daarvan is, dat de Amerikanen niet slechts vergoeding voor de directe, maar ook voor de indirecte schade, door de Alabama toegebracht, eischen. Maar dat is de bedoeling der Engelschen niet ge weest, die zich vast voorgenomen schijnen te hebben daarin nooit te bewilligen, en zich reeds tot het kabinet van Washington gewend hebben om de zaak in der minne te I schikken. Of de Engelschen niet verstandi ger zouden hebben gedaan wat eerder de tanden te toonen aan de Amerikanen, die niet veel last van bescheidenheid hebben, blijft de vraag. L.l. Donderdag, trad Dr. E. D. Pijzei op als spreker in de vergadering van het depar tement Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Verdeeling van den arbeidzoowel in de samenleving van de menschen als in die van de dieren was het onderwerp van deze onderhoudende en leerzame verhandeling. Door verschillende voorbeelden stelde spreker de voordeelen in het licht, die het gevolg zijn van een goede verdeeling van den arbeid, n.l. toenemende en betere productie, maar tevens wees hij op de gevaren, welke aan een consequente toe passing van dit beginsel in de menschelijke maatschappij verbonden zijn. Eenzijdigheid op welk gebied ook leidt tot een bekrompen wereldbeschouwing, alleen door algemeene ontwikkeling wordt een vrije, ruime blik verkregen. Na de pause droeg de Heer Ledeboer een gedicht voor. Als tegenhanger van het onlangs door ons vermelde over het toenemen der dron kenschap in Engeland, deelen wij het vol gende mede over alcoholmisbruik in Frank rijk, dat wij aan het weekblad Isis ontleenen: Bij de Académie de Médecine te Parijs is een statistiek ingediend van personen, die wegens krankzinnigheid, door misbruik van alcohol veroorzaakt, in het krankzinnigen gesticht Sainte-Anne te Parijs zijn opgeno men. Dat getal is in de laatste jaren voort durend toegenomen: in 1855 bedroeg het 34 (12 °/0 van het geheele aantal opgeno- menen) in 1871 200 (25 °/0 van het geheel.) In Mei 1871 (de laatste dagen der Commune) was die verhouding verschrikkelijk. Terwijl zij in Maart en April nagenoeg gelijk was aan die van dezelfde maanden van 1870, steeg zij in Mei tot 56 °/0, tegen 27 °/0 in Mehl870. Uit een rapport van Bergeron, gelezen in een der volgende zittingen, blijkt dat de ge vallen van krankzinnigheid door misbruik van alcohol veroorzaakt, ook in het overige Frankrijk in een onrustbarende mate toe nemen. In het departement de la Sarthe was in 1869 het jaarlijksch gebruik van alcohol viermaal grooter dan in 1856. Daarmee gaat bijna gelijk op de verhouding van krankzin nigheid door alcohol tot het geheele aantal gevallen van krankzinnigheid. In 1856 wa ren van de 100 gevallen van krankzinnig heid 5 door alcohol veroorzaakt; dit aantal nam steeds toe, tot het in 1869 15 °/0 be droeg. In het departement Morbihan was die verhouding in de laatste vijftien jaren van 8', 87 °/0 tot 18 °/0 toegenomen. In les Cötes du Nord was de verhouding van 1856 tot 185S 10, 61 °/0 en van 1868 tot 1870 25 °/0. Yan de honderd krankzinnigen wer den vijf-en-twintig het door den alcohol, dus één van de vier. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Haarlem, Dr. P. S. van Ronkel te Zutfen; te Schoonclijke, J. Vis ser te Fort Bath; te Baarland, (Prov. Zeeland) A. Booms Gzn. te Schipluiden; te Polsbroek, (Classis Utrecht) N. War- molts te Eete Noordivijk aan ZeeW. II. van der Linden te Hooge Zwaluwe;te Helder, A. C. H. Calcoen te Nieuwe Nie- dorpte Kootwijk, H. Slothouber te Rand wijk en Lakemond. Aangekomen-: naar St. Laurens en Brig- davime, door J. D. Sigal te Lage Zwaluwe; naar Exmora c. a., door W. H. G. Gar dens te Oostermoernaar Middelburg, door G. J. de Yos te Goes. Bedankt: voor Hervelcldoor H. W. Creutzberg te Vlissingen; voor Op- en Neder-Andeldoor H. J. den Boer te

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3