BUITENLAND. Frankrijk. Te Parijs heeft zich een ver- eeniging gevormd met het doel om degelijk onderwijs onder de vrouwen te verspreiden. De bekende schrijvers Laboulaie en Jean Macé zijn leden van het bestuur, en vele aan zienlijke vrouwen hebben zich als donatrices doen inschrijven. Deze voortreffelijke maat regel zal intusschen slechts eene halve wel daad zijn, indien er niet tevens veel, zeer veel gedaan wordt om den mannen degelijker on derwijs te bezorgen. Wat toch moet men van deze denken, als een veel gelezen blad, Figaro, in allen ernst het oprichten van speelbanken in Frankrijk aanbeveelt, op grond, dat daardoor aan de Duitsche speel banken, door de te openen concurrentie, een groot nadeel zal worden toegebracht. Hoe bedroevend voor een land, als een aanzienlijk dagblad een onzedelijken maatregel aanprijst, om aan den lagen hartstocht van wraak te Engeland. De Engelschman Samuel Baker, die door zijne reizen en ontdekkin gen in Afrika een welverdienden naam heeft verworven, en met goedvinden van den on derkoning van Egypte,jaan 't hoofd van eene kleine legerafdeeling pogingen aanwendt om den slavenhandel in de Nijlstreken te keer te gaan, heeft onlangs een verslag van zijne handelinsren naar Engeland gezonden. Het is hem gebleken, dat zelfs Egyptische ambtenaren zieh aan den slavenhandel schuldig maken, en van dezulken had hij dan ook veel tegenwerking ondervonden. Met zijne 1000 man en 10 veldstukken was het hem gelukt het vervoeren van slaven te gen te gaan. Verscheidene schepen, die met slaven den Nijl afzakten, had hij in beslag genomen, de slaven bevrijd en de handelaars in boeien geklonken. Met een inlandsehen stam had hij oorlog moeten voeren, en eene muiterij onder zijne soldaten had hem ge noodzaakt er 300 van weg te zenden; op de overige kon hij nu ook staat maken. Pruisen. De landdag heeft de wet be treffende het staatstoezicht op de scholen met eene meerderheid van 52 stemmen goed gekeurd. Menig warm woord is er nog ge sproken, eer het zoover was. Nadat de ul- tramontaan Reichensperger getracht had te betoogen, dat de kerk zich altijd zeer verdienstelijk had gemaakt jegens de school, noemde hij het onrechtvaardig haar thans allen invloed te ontnemen. De heer Vircho w gaf toe, dat de kerk ten tijde van Karei den Grooten gunstig op het onderwijs had ge werkt, dat echter die invloed voortdurend minder gunstig, en eindelijk nadeelig was geworden. Dezelfde afgevaardige gaf de re den, waarom lhj vóór de wet stemde, mét België. Aan het onderzoek in de afdee- lingen van het voorstel over de schoolplicht namen slechts 47 van de 120 leden deel. Zulk eene verregaande onverschilligheid dei- volksvertegenwoordigers moet noodwendig tot groote volksrampen leiden. Ook in Italië. is men ontevreden over de volks vertegenwoordiging. Nauwlijks de helft der leden woont de zittingen bij Een Tu- rijnsch blad zegt, dat men dan ook nauwlijks van Italiaansche volksvertegenwoordiging kan spreken, daar bij het bovenstaande nog komt, dat de welgevende arbeid in weinig meer bestaat dan in het houden van vele, lange en weinig ter zake doende redevoerin gen. Spanje. Bij de ontevredenheid, die in Spanje heerscht komt nog, volgens een En- gelsch blad. dat de paus aan de bisschoppen bevel heeft gezonden de regeering bij de aan staande verkiezingen tegen te werken, om dat zij de vervanging van het kerkelijk door het burgerlijk huwelijk heeft doorgedreven- Rusland. Polen heeft zijne nationaliteit moeten verliezen, omdat de boeren er, zelfs nog ten tijde van den opstand in 1830, dooi den adel in den toestand van lijfeigenen wer den gehouden, en geen grond in eigendom mochten bezitten. Onder de Russische heer schappij veranderde dit, en nu doet zich in den laatsten tijd herhaaldelijk het merk waardig verschijnsel voor, dat boeren zich vereenigen om adellijke goederen in publieke veiling te koopen, om ze vervolgens in hoe ven te splitsen, en dan onder elkander te verdeelen. Wat dus reeds op het einde dei- middeleeuwen in ons land plaats had, het verval van den adel en de opkomst van den boerenstand, ziet men nu in Polen gebeuren. Kunstnieuws, enz. opterichten gedenkteeken, komt langzamer- liand tot bedaren. Toch zijn er nog, die met Cats konden zeggenEn ik en weet niet, en ik en weet niet hoeGenoeg, er wordt geld verzameld; zeer velen willen er een Oude- Zeemanshuis van oprichten en zijn toch ook niet tegen de nimf, wier vader de heer J. Ph. Koelman, in eene flinke brochure zijn kind tegen de bijtende spotternijen van de booze wereld verdedigt. Vlissingen wil hare eigene bevrijding vieren en wel met 1400 De stad gaf de eene helft, en de burgers brachten de andere bijeen. Dat is de kunst juist, zal men met Harpagon zeggen, »veel te eten voor weinig geld." Dr. Nuijensdie zich eerst zoozeer bezwaard gevoelde .'om met zijne landge- nooten den len April 1572 als den ge boortedag onzer volksvrijheid te herdenken en te vieren, heeft nu verklaard, dat zijne bezwaren bij naweging niet zwaar zijn en dat hij dus ook feest wil houden. Vleesch of visch? De heer Westerwoudt, lid der prov. Staten van N.-Holland, volgens zijne eigene verklaring behoorende tot »de zoogenaamde streng orthodoxe Katholieken," verklaart zich in eene brochure tegen de eenzijdig heid van den heer Thijm, ten aanzien der feestviering Ofschoon hij de vervolging der Katholieke voorvaderen niet kan goedkeu ren (en welk protestant kan dat?), noch zich verheugen over de zege van het pro- testantismus, zegt hij, van harte in de feestvreugde te kunnen deelen, omdat »wij onze staatkundige vrijheid te danken heb ben aan den opstand tegen Spanje en de inneming van den Briel daartoe de eerste stap was." De heer Hoogenboom uit Utrecht heeft onder anderen de prijsvraag beant woord, of ons land zich met goed gevolg tegen eenen overmachtigen vijand zou kun nen verdedigen. Zijne oplossing is bekroond. Wij zijn benieuwd van eenen deskundige te hooren, of we sterk genoeg zijn of kun nen worden, om de vreemde bruinvisschen, dolfijnen, enz. buitendijks te houden. In Amsterdam, waar (in beide betee- kenissen) veel te veel stilstaand water is, verheffen zich stemmen tegen het onder-' wijzen op de school door kweekelingen. Men begint te begrijpen, dat zij in en niet voor de klasse behooren, dat een kweeke- ling-onderwijzer even ongerijmd is als een kweekeling-dominé, een kweekeling-koning, een kweekeling-burgemecster enz. Half leerling half leeraarIn Gronin gen heeft men deze halfslachtige wezens, wel niet uit de wereld, maar toch uit de stad gebannen. Er mag in Amsterdam nog wel een beetje meer strooming zijn. Volgens besluit van den Minister van Oorlog zijn de militairen voortaan niet langer verplicht naar de kerk te gaan. Hunne zielen zullen dus niet meer op kommando op een bepaalden tijd verzorgd en gevoederd worden. Wat zeer goed is! Aan de Militaire Academie te Breda zijn voor den nieuwen cursus 101 plaatsen open en er hebben zich nog slechts 27 eandidaten aangemeld. Moet men dit tee lten treurig noemen of verblijdend? Het bekende lid der Tweede Kamer Mr. Leopold Hoffmansbeklaagt zich in de Venloosche Courant dat hij niet her benoemd is als kantonrechter. Volgens een bericht uit Limburg aan de N. Rott. Ct. liet de heer H. zich aan zijne betrekking al te weinig gelegen liggen en zag men hem overal behalve, waar hij wezen moest om zijn ambt, volgens zijn gezworen eed, naar behooren te vervollen. Een kundig ijverig en onpartijdig Katholiek is in zijne plaats benoemd. De runderpest neemt in Friesland weer op onrustbarende wijze toe. Op ruim twintig stallen zijn 500 runderen aangetast. Onze Amersfoorter Collega toont door zijn stukje »geven en nemen" dat hij van 'i Laatste geen afkeer heeft. Zijn verma kelijk en geestig opstel mist slechts één regel: De redacteur der A. Ct. heeft dit stuk letterlijk overgenomen uit »Het Ha mertje" van 11 Februari. kunnen voldoen!en daarbij niet eens weet. dat het in de lucht schermt, want de speelbanken worden in Duitschland eerlang opgeheven. Ongelukkig neemt in Frankrijk de ontevredenheid tegen de regeering en de Nationale Vergadering met den dag toe. De gezeten burgers verlangen te weten, of uit den voorloopigen toestand eene republiek of eene monarchie te voorschijn zal komen, en nu geeft de Nat. Verg. telkens eene nieuwe voorstelling van hartstochtelijk geknibbel over persoonlijke aangelegenheden, terwijl men uit de houding der regeering moet op maken, dat zij zelve niet recht weet, wat zij wil. Te midden dier ontevredenheid is nu nog de ijverige en kundige Bonapartist Rou- her op Corsika tot lid der Nat. Verg. geko zen, waardoor de vrees voor het geheime werken der Bonapartisten sterk is toegeno men, Met dit doel, zegt men, verkoopt de ex-keizerin hare diamanten. Nieuwe rampen hangen Frankrijk boven 't hoofd, indien de Nat. Verg. niet spoedig een beter begrip van hare roeping krijgt. Zeer te recht werd zij onlangs vergeleken bij een man, die, ter wijl zijn huis in brand stond, er alleen over bekommerd was, dat een zijner schilderijen scheef hing. de volgende woorden te kennenDezen keer leg ik mijnen bedenkingen tegen de almacht van den staat het zwijgen op, om een noggrooter kwaad te voorkomen, name lijk, dat de kerk almachtig worde." Het. bestuurder Sociëteit Amicitia bezorg de verleden Zaterdag aan oud en jong een recht aangenamen avond. Het door hen ge geven kinderbal was zeer geanimeerd, en het goede voorbeeld van de jeugd werd latei- door de volwassenen met ijver opgevolgd. De Heer Rauh kweet zich voortreffelijk van de leiding van het bal. We hopen, dat het bestuur der Sociëteit door den algemeenen bijval, dien deze feestviering vond, tot eene herhaling zal worden aangemoedigd. Hebt ge u Dingsdag avond bij de tooneel- voorstelling in Amicitia geamuseerd? - Geamuseerdjuist, dat is het rechte woord. Ik heb mij best geamuseerd. Wij zijn ont haald op twee kluchtenwaarvan het eerste, Der verwunschene Prim, in minder beschaaf den vorm, als Krelis Louwdoor onze vade ren der vorige eeuw genoten is. En bij die kluchten kon men eens hartelijk lachen (eene waarlijk niet te versmaden bezigheid in 't leven), want het betere gevoel werd niet in 't minst gekwetst door voorstellin gen van, of toespelingen op hetgeen laag en gemeen is. Maar er zit niet veel in die twee stukjes, vond een Mijnheer wel zoo had die Mijnheer dan niet tweemaal het woordje Schwank op 't program zien staan? Gaat men geen kluchten zien om zich te amuseeren d. i. van het muizen (pein zen) te verpoozen? Van lui, die altijd mui zenissen in 't, hoofd hebben, kan men ook geene gezonde critiek verwachten. Staan wij liever even stil bij den heer Cassmann, die de zaak beter begreep, en in beide kluch ten de hoofdrol meesterlijk vervulde. Mejuf- vrouw Wolff stond hem daarbij uitstekend ter zijde, evenals Mevrouw Fensterer, wier spel bijna wat overdreven was. Recht jam mer was het, dat de toehoorders door de af wezigheid van muziek ook de liederen moes ten missen, vooral het Schistcriied. Bij zulk eene geringe opkomst was het echter niet billijk muziek en liederen te eischen, en moest men met hetgeen gegeven werd te-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3