Landbouwwerktuig-en. Overzicht der week. BINNENLAND. Zeven kinders en een wijf, Zijn zijn daaglijks tijdverdrijf. dat was inden goeden ouden tijd en een boer is geen arbeider, maar wees sjouwer man, eet in 't zweet uws aanschijns uw on- 'geboterd brood, heb elf kinderen en spreek, als gij kunt, dan nog van tijdverdrijf. We gelooven voetstoots dat Murk aan vrouw Mark op zijn geweten kon verklarenvolko men voldaan te zijn. Ook gaf bij baar zon der omwegen te kennen, dat zoo .zij hem eoit weder mét kroost mocht zegenen, het mocht dan een eenling zijn of een tweeling, of een drieling, of wat ook, hij het zeker ergens in het water zou werpen. Zij moest het nu zelve maar wetenl Yoor meer kroost jden kost te verdienen, daartoe was hij niet in staat. Maar dat is monsterachtig! Ja, doch niet monsterachtiger dan gij en ik zouden zijn, als we geboren en getogen waren in de omgeving van Murk en con sorten; en, dat we 't niet vergeten, hoe groot moet de-onverdiende armoede niet zijn-die zoo radeloos, zoo wanhopig maakt Nog tans, N°. 12 komt ondanks en onbe wust van de vreeselijke bedreiging zijns va ders en als de gezegende echtgenoot, van 't werk thuiskomend, 't dozijn voltallig vindt, neemt Murk zwijgend den jonggeborene op om hem te verdrinken. Een politicman moge met een gezicht zoo koud als de wet, dreigen: dat staat gelijk met moord", Murk antwoordt»Neendat is niet waar. Ik heb er al elf thuis. Dit moet toch van honger sterven, 't Is het best, dat ik het die moeite bespaar." En beweert dan weer de handhaver der orde»Maar gij zijt bij de wet verplicht het in het leven te houden," Murk en alle Mur- ken zullen met hem in billijke verontwaar diging -teruggrauwen»Verplicht? ver plicht Zeg mij maar eerst hoe. DaaT ginds (in huis) zijn de overigen, meer dood dan le vend. Als het parlement zich met ons be moeit, waarom zorgt het dan niet voor hen? Gij weet, wat ons loon bedraagt en gij weet, dat ik niet meer kan krijgen." Durft iemand met den Wijsgeer uit het boek de onbarmhartige vraag tot Murk richten: »Welk recht hadt gij eene arme vrouw te trouwen en beidenenz?" dan schrijf ik bescheidenheidshalve alleen deze paar woorden over: »ïïebt ge ooit een kind gehad?Moeten wij nog meer als beesten leven, dan nu reeds het geval is?" Murk zou Murkje van kant helpen. Een oploop van allerlei slag van menschen heeft hem 't verhinderd, 't Kind blijft vooreerst in leven, maar hoe? Slot volgt. Onder de menschen, die door handenar beid in hun onderhoud moeten voorzien is bij ons de loer voorzeker de man, die wel het minst geniet, van de voordeelen die door het gebruik van de nieuwere werktuigen verkregen worden. In andere landen ja zelfs in sommige streken van ons vaderland zien wij een gretig gebruik van landbouwwerktuigen maken. Wat mag dan de reden zijn dat bij de over- groote meerderheid der boeren de werktui gen onzer voorouders gebruikt worden, werktuigen waarvan het gebruik behalve veel oefening en krachtsinspanning ook zoo veel tijd vereisclit. Wanneer men het aan een boer vraagt zoo is het antwoord meestal, och mijn grootva der deed het ook zonder en het ging toen even goed. De redenen waarom die werktuigen zoo weinig gebruikt worden, zijn naar onze mee ning de volgende. Ie. Zijn de meeste boeren bang voor iets dat nieuw is en vooral bevreesd om geld uit te geven voor iets waarvan zij geen ©ogen blikkelijke voordeelen zien. 2e. Hebben die menschen als het ware een aangeboren afkeer van alles wat machine heet. Het is ons plan in deze courant achtereen volgens de beschrijving op te nemen van die werktuigen, welke voor den boerenstand van hoog belang zijn, en die men helaas nog veel te weinig aantreft. Wij hopen dat er ten minste enkelen door bewogen worden eens de proef met zulk een werktuig te nemen. Wie ze in werking wil zien, raden wij aan eens een kijkje te nemen bij de firma Pcignet &Cie. specialianten in Landbouwwerktuigen, Warmoesstraat te Amsterdam. In het volgend nommer zullen wij aanvan gen met de beschrijving van de verbeterde stroo snijmachine. AMERSFOORT, 1 MAART 1872. KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 246 der gemeentewet Doen te weten, dat het oorspronkelijk kohier der plaatselijke directe belasting op de HONDEN over het dienstjaar 1872 voor- loopig vastgesteld is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 16 Februari 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJEES. Naar wij vernemen heeft de Luit.-Kolonel de Villeneuve het commando van het Rege- ment Rijd.-Artillerie reeds overgenomen en hebben gisteren ten één ure gezamentlijke officieren van het genoemde Corps en het garnizoen hunne opwachting gemaakt aan den Heer Kolonel van Tuyll van Seroosker- ken nieuw benoemden Gouverneur der Resi dentie. Naar wij vernemen heeft zich op verzoek der subcommissie, die zich belast heeft met het bijeenbrengen van gelden voor het ge- denkteeken en het asyl van den Briel, eene andere commissie gevormd, met het doel om plannen te ontwerpen en, bij voldoende deelneming der ingezetenen, te verwezen lijken, opdat ook hier de inneming van den Briel feestelijk herdaeht worde. Wij hopen, dat ook hier gedeeld zal wor den in de geestdrift, die op zoovele andere plaatsen van ons land heerscht. Een natio nale feestviering toch, waarbij alle standen dezelfde gevoelens aan den dag leggen voor dezelfde zaak, werkt weldadig na, omdat zij diegenen, die door hunne maatschappelijke positie wat scherp van elkander zijn afge scheiden eenigszins nader tot elkander brengt. Moge de commissie spoedig hare plannen mede kunnen deelen, en daarbij zoo juist den geest weten te vatten van de ingezete nen, dat dezen zich opgewekt gevoelen door ruime geldelijke bijdragen de uitvoering mogelijk te maken. Op den 23 Februari 1872 waren te Amers foort in behandeling 2 poklijders. Tot den 1 Maart 12 u. bijgek. 0 2_ JfL Overleden 1 Hersteld 1 2 In behandeling geen HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal het bestuur op Maandagden 4 Maart aanst. 'snamidd. van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, terwijl inlichtingen des wege te bekomen zijn bij de ondergeteeken- den, en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren Mr. J. van der LeeuwB. E. Her schel, W. A. Croockewit en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. R. A. W. Baron VAN HEECKEREN, President. AL. VAN BEEK, Penningmeester. J. B. LEINWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Bevallen: 22 Febr. HendrikaWelling, geb. Steenbeek, z. 23. Geertruida Kam- meijer, geb. Veenendaal, z. Johanna van Dam, geb. van 't Groenewoud, d. 25. Hermina WilhelminaSmit, geb. Veenendaal, d. 26. Jantje Modderman, geb. de Groot, z. Ondertrouwd: 23. Febr. Jonkheer Willem Carel Godin de Pesters met Jonk- vrouwe Aigline Gabriëlle Doulce Elisabeth de Girard de Mieiet van Coehoorn. Gehuwd: 28. Febr. Hermanus van Me teren met Johanna Snijders. Overleden: 20 Febr. Jan Hermanus Fortuin, 3 weken. Trijntje van den Burg, 4 m. 21. Jaeoba van den Heuvel, 4 j. 6 m. 22. Maria Koekoek. 29 j. gejh. met Gerrit van den Brink 23. Hendrika Huur- deman, 16 m. 24. Een levenl. k. van Pie- ter Koning. Margrietha Bikkelenberg, 71 j. wed. Abraham Gravel. 26. Een levenl. k. van Wilhelmus Johannes van Beek. Barbara Dijkman, 40 j. geh. met Gerrit Wouterse. 28. Johannes van Doorn, 5 m. Op verscheidene plaatsen in ons land is de zelfde vraag aan de orde gesteld, welke ook in de stad onzer inwoning op het oogenblik hangende is webedoelen, deloonsverhoo- ging der werklieden. Zoo hebben de tim mermans- en metselaarsbazen te 's Hertogen bosch besloten het loon hunner knechts van af 30 Maart a.s. te verhoogen met 1 cent en het zoo te brengen op 12 cent per uur, de bazen zullen in plaats van IS1/* 15 cent in rekening kunnen brengen. Te Brielle is hun loon verhoogd met 20 cent daags en te Venlomet l eent per uur. Te Utrecht heb ben de sigarenmakers op de fabriek van den Heer van der Heijden het werk plotseling gestaakt; zij hebben het intusschen thans hervat, hoewel hun beweging in het eerst van ernstigen aard scheen te zullen worden. Een meer navolgenswaardig voorbeeld heb ben de werklieden van de terra-cotta-fabriek aldaar gegeven door zich aan te sluiten bij de vereeniging Orde, Vrijheid, Recht, hoofd zakelijk met het doel om daardoor beter on derwijs voor de kinderente kunnen bekomen. Voor eenigen tijd werd het gerucht verspreid, dat te Doesburg de veepest weder was uitgebroken, het is gelukkig gebleken, dat hier een dubbel misverstand heeft plaats gehad: In het gehucht Doesburg, gemeente Ede, zijn vier runderen afgemaakt, die de longziekte hadden. De deelneming in de geldleening der Leeuwarder Vereeniging Help u zeiven heeft

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2