FAMILIENVATER. SCHOUWBURG Mt UIT DE HAND TE KOOP. BUITENLAND. Engeland heeft op zijn bodem het on noemelijk aantal voorbeelden van verkeerd begrepen godsdienstigheid weder met een treffend geval zien vermeerderen. In Leices tershire hebben eenige daglooners tot eene werkstaking besloten met het doel om hoo- ger loon en minder werkuren te verkrijgen. De werkstakers smeekten bij monde van hun voorzitter 's Hemels zegen op hunne samen zwering af. Intusschen is het lot der arbei ders in Engeland veeltijds bedroevend. Zoo is er in Yorkshire weder eene steenkolenmijn in brand geraakt, die waarschijnlijk alleen te blusscken zal zijn door den mijnput dicht te werpen: vierhonderd arbeiders loopen door die r&mp zonder werk. Lord Stansfeld heeft eene belangrijke wet betreffende de openbare gezondheid bij het Lager Huis in gediend. Zij bestaat uit twee afdeelingen. In de eerste wordt gehandeld over de plaat selijke gezondheidscommissiën en hare ver DuitscRland. In Meiningen gaan er stemmen op tegen eene wet van 1835, krach tens welke het iemand veroorloofd is zijne dienstboden, die zich niet naar zijn zin ge dragen, eene lichamelijke tuchtiging toe te dienen. En in het Pruisische Barmen, te genover Elberfeld, werd dezer dagen een schooljongen van elf jaren door de politie uit de school gehaald en geketend naar de ge vangenis gebracht, omdatomdat de Oostenrijk. Nadat de keizer in -zijne troonrede eene wet had toegezegd omver be tering aan te brengen in den toestand der lagere geestelijkheid, heeft een ultramon- taansch afgevaardigde, Pater Greater, ver klaard, dat de geestelijken liever van honger sterven, dan weldaden van de regeering te ontvangen. Hoe weinig echter zelfs geeste lijken aan geestelijk voedsel genoeg heb ben, blijkt daaruit, dat er, ondanks 's Paters schoone, klinkende woorden, gedurig ver zoekschriften van geestelijken bij de regee ring inkomen om verhooging van trakte ment te verkrijgen, terwijl in Boheme eene vergadering van pastoors is gehouden, waarop tegen Greaters woorden geprotes teerd is. Italië. Te Rome is een merkwaardig twistgesprek in 't openbaar gehouden tus schen drie Katholieke en drie Protestantsche godgeleerden over de vraag of Petrus wel in Rome geweest is. In zooverre is men het eens geworden, dat er geen sprake van Icon zijn, dat Petrus 25 jaren lang aan 't hoofd der christengemeente te Rome zou hebben gestaan. Het publiek betoonde zooveel be langstelling, dat er tot f50, voor eene plaats is betaald. Amerika. Het congres van Bolivia heeft als grondwetsartikel aangenomen: »De staat omhelsd den Roomsch-Katholieken gods dienst en draagt de kosten van den eeredienst. Eene andere godsdienst is over het geheele gebied des lands verboden. Of men daar ook ten achteren is Kunstnieuws, enz. Kerk- en Schoolnieuws. AD VERTENTIËN. IN AMICITIA t© Amersfoort. Dienstagf 5 Marz 1872. Ein Grltickliclier de verwachting overtroffen, in plaats van de o-evraagde f40000 hebbende inschrijvingen reeds een bedrag van f 44 000 bereikt. Men hoopt nu het voorgenomen plan op grooter schaal te kunnen uitvoeren, namelijk honderd in plaats van vijftig arbeiderswoningen te stichten. Maakten we in ons vorig nummer met genoegen melding van de overeenkomst, ge troffen tusschen de commissiën te Brielle en te Utrecht, thans kunnen we zeggen, dat de schoone vruchten dier ééndracht zich reeds ruimschoots openbaren. Reeds is te Brielle een groot huis aangekocht, dat met den tuin ruim 1200 vierk. meter groot is. Zoo belooft het feest te zullen worden, wat het zijn moet, een nationaal feest. De kolossale verhooging van het ta rief voor het goederenvervoer die onlangs door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is ingevoerd, werpt voor de maatschappij weinig voordeelen af. Zoo, schrijft men uit Roermond, staan thans circa 15 wagens naar bevrachting uit te zien, ter wijl, men vóór deze maatregel genomen was, zulk een wagen eenige dagen te voren moest 'bestellen. Mijnheer de Redacteur! Wat is 't toch veel gemakkelijker op een anders week te vitten dan zelf iets goeds te doen, en wat is 't gemakkelijk een stok te vinden als men een hond wil slaan. De Nij- Jcerker Courant vindt aanstoot in mijn be richt van hier, opgenomen in 't vorige No. van uw weekblad. Ik ben niet op de hoogtede Heer T. en zijn kinderen, 't is bespottelijk! Net of 't niet zeer gemakkelijk is dat een zetter een F voor een T aanziet. Wat verder die kinde ren betreft, 'k beken het, 't is eenigszins on duidelijk, maar als de Nijkerker Courant het niet had willen vinden, dan had ze 't zeker wel opgenomen zooals ik 't bedoeld heb. Taalkundig is 't meen ik toch zuiver, al is 't niet zeer duidelijk. De 'wijze waarop zij echter kritiseert is beneden alle kritiek. Waarom geeft zij zelve dan geen kritiek over de dingen die hier gebeuren, 't Is waarlijk schande dat een lo kaal blad zoo weinig over lokale belangen schrijft. Of kan ze misschien geen kritiek leveren? Men zou 't waarlijk opmaken uit haar aanhoudend stilzwijgen over concerten enz. Somtijds heeft ze wel eens kritiek ge leverd', maar was die dan zooveel beter dan de mijne? Maar komaan, NijkerJcer Courant, toon eens wat ge kuntLever dan toch ook eens kritiek, opdat ik daaruit eens kan af kijken hoe ik 't eigenlijk moet doen in 't vervolg. Schelden is al zeer gemakkelijk Beter doen heeft wat meer in. Er is de vo rige week hier nog meer gebeurd, waarover ik het stilzwijgen moest bewaren, daar mijn brief voor 't afdrukken uwer courant weg moest. De Nijkerker zwijgt daarover even zeer als over 't andere. Maar ik zal haar ge legenheid laten de schade in te halen door mijn kritiek daarover tot een volgend num mer te bewaren. A. Uw Nijkerker Correspondent. plichtingen, in.de tweede over de werkzaam heden van een centraal comité van controle. Dit comité is verantwoordelijk, en moet dus controle uitoefenen. Aan de verschillende commissiën wordt de macht gegeven maat regelen te nemen tot het reinigen van de ri vieren, om kanalen te doen aanleggen tot bevordering van de openbare zindelijkheid enz. Voorts moeten zij een wakend oog hou den op de zuiverheid van het drinkwater, bedorven voedsel in beslag nemen, in tijden van besmettelijke ziekten toezicht houden op de hospitalen, geneesmiddelen keuren enz. Of Nederland aan zulk eene wet geene behoefte zou hebben? jeugdige misdadiger de schooltasch van den zoon eens invloedrijken heers had beschadigd door er een slag op te geven. Nederland en Duitschland zijn twee. Aan de niet-werkende leden van de hier bestaande Muzielcvereeniging kunnen wjj mededeelen, dat aanstaanden Dingsdag over acht dagen voor hen een vocaal- en in strumentaal concert zal worden gegeven, 't Schijnt, dat ongelukkige omstandigheden dit tot nog toe verhinderd hebben. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Heemse H. W. Eigeman, Emer.-Pred. te Leiderdorp.; te Wychen en Leur H. M. Bruna, te Hemmen en Malden; (toez. van beroep) naar Hijlaard H. A. F. Heinecken, te Ankeveente Driehuizen en Zuid-Schermer W. van Dam, Cand.te Makkum G. J. Noomente Bruinisse; te dessen en Rijswijk J. Kromsigt, te Cort- genete Herveld F. A. van Loenente Katwijk aan Zeete Berlicum J. J. Swijg- huisen Reigersberg te Wier; te Schoonre- woerd E. A. Lasonder, te .Berkel en Ro denrijs; te Sprang A. J. Kan, te Heer- jansdamte Varik G. J. van Lindonk, te Nieuw-Loosdrecht; te Berlicum en Ros malen (N.-Br.) A. R. Blok, te Ravestein; te Benthuizen W. Zegerste Alphen a/d Rijn; 4i Augustinusga F. J. Stroman de Gravete Kollumerzwaagte Hattum W. Fliegenthart, te Vreeland; te Scheveningen J. Noordink, te -Oldebroek; te Oudewater J. J. Eigeman, te Loosduinen; te Maas sluis P. C. van der Horstte Zevenhuizen; te Dordrecht J. G. Knotnerus, te Ylst toez. van beroep naar Driel W. Snellen, te Neede; te Groningen Dr. J. P. Gerth van Wijk, te Kampen; te Arnemuiden Dr. J. Kooij, te Zelkem. Bedankt voor Zaandam door Dr. G. J. van der Flier, te Heemstede; voor Ouxl- Beijerland door J. II. Guldenarm, te Oost- hem c. a.voor Noordwijli aan Zee door W. A. van der Linden, te Hooge Zwahiwe; voor Baarland door A. Bouma, te Schip luiden voor Scheveningen door E. B. Gun ning, te Nunspeet; voor Kootwijk door H. Slothouber te Randwijk; voor Eemnes- Buiten door J. H. Gravenstein, te De Bildt; voor Heeg door H. E. Gravenmeijerte Onstwedde; voor den Helder door A. G. H. Calkoente Nieuwe Niedorp; voor Rotterdam door Dr. G. J. van der Flier, te Heemstedevoor Otteland door A. H. Duval Slothouwer te Kralingenvoor Pols broek door N. Warmolts, te Ede. Aangenomen: naar Haarlem door P. S. van Ronkel, te Zutfennaar Garnwerd en Oostrum door R. Cremer', te Loppersum; naar Weerselo door Hoogklimmer, te Het Laar (Pruisen)naar Ommeren door J. Ganndun, te Dieden. Christelijk Geref. Kerk. Beroepen te Oud-Beijerland D. van Brummen; te Schoonebeek G. Hemkes, te Leek. Bedankt: voor Cappelle door P. Dier- manse, te Westmaas. Aangenomen naar Vroomshoop door H. J. Schoolland, te Blijka. Roomsch-Kath. Kerk. Geene mutatie. Benoemd tot Leeraar in de Wiskunde aan de Latijnsche school te Zwolle de Heer A. Boxmanleeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool aldaar; tot Hoofdonderwijzer aan de Stads bewaarschool te Zutfen, Mej. J. C. Hoogendoorn te Leiden. BfrECTSOlE VOKSTKS^SHIII^tó- Direction. A_. VAN DIER. Lustspiel in 2 Aufzügen von C. A. Görner. Vorher Lustspiel in 2 Aufzügen von R. Benedix. Aanvang ten 7 ure. Prijzen der Plaatsen, buiten inteekening le Rang f 1,50 2e Rang 75 Cents. Entreekaarten zijn aan het lokaal Amicitia verkrijgbaar. Het be spreken der plaatsen a 10 Cents geschiedt bij Loting Dingsdag 5 Maart des middags te één uur precies. De Ondernemer W. ïfOTHOF. Een groot folio BlJBEL, dmk El zevier, met fraaij KOPEREN BESLAG en goed geconserveerd. Zeldzaam Exem plaar. Aanvrage franco onder het motto Bijbel bij den Boekhandelaar A. M. Slothouwer te Amersfoort.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3