R0TTERDA1OT ¥EER. INGEZONDEN. Wetenschappelijke mededeelingen. De Stroosnij machine. ADVERTENTIE N. J. L. van Ootmarsum. Van den lsten tot den 8sten Maart 1872 na middag 2 ure, zijn geene aangiften van pok lijders ter Secretarie ingekomenin behan deling, geene. Spaarbank. Het Bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 11 Maart 1872, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. De Secretaris A. J. BOS. In de procedure van G. J. Polman te zeist, als eischer, tegen de Crediet Vereeniging te Amsterdam, als gedaagde, waarin 14 Fe bruari 11. de pleidooien werden gehouden, wees de Rechtbank ter zitting van Woensdag 6 dezer het eindvonnis, waarbij de ingestelde eisch (medegedeeld in n°. 8 van dit Week blad) aan den eischer werd toegewezen en de gedaagde veroordeeld om binnen twee dagen na beteekening van het vonnis toete- stemmen in de doorhaling der hypotheek, het gelegde beslag op te heifen en de kosten van het geding te betalen, terwijl tevens de eisch in reconventie aan de gedaagde werd ontzegd met veroordeeling almede in de proceskosten. De Rechtbank overwoog o.a. dat het tus- schen partijen vaststond, en ook bleek uit de Rekening-Courant, dat de gedaagde op 30 September 1870 van den eischer niets anders te vorderen had dan het bedrag der acceptatie, welke in bezit was van eischer en door dezen overgelegd, zoodat toen alle schuldvordering op hem voor de gedaagde vervallen was, en geene latere promesse of acceptatie in dit geding het beslag kon wet tigen; dat de overgelegde acceptatie in dorso voorzien was van gedaagde's handtee- lcening, die voor blanco-endossement moest gelden, waaruit volgt dat dit eene erkenning van genoten waarde en eene overdracht van den eigendom der acceptatie in zich sloot (artt. 136 en 209 kooph.), zoodat eischer het bewijs had geleverd alles te hebben be taald; dat het door gedaagde aangeboden bewijs onaannemelijk is, omdat de eischer elke lastgeving om latere acceptaties inte- wisselen alsook iedere onderteekening van latere accepten had ontkend, terwijl ook uit het door gedaagde gestelde feit nooit die lastgeving zou kunnen blijken; en einde lijk dat de gedaagde, erkennende gewoon te zijn om hare acceptaties met hare handtee- kening in dorso te voorzien en aldus bij de Nederlandsche Bank te disconteren, zelve de gevolgen van zoodanige handeling moest dragen, kunnende die nimmer ten laste van den eischer komen. Bij een volgend vonnis, terzelfde zitting uitgesproken, vereenigde de Rechtbank zich met het gevoelen van den Heer officier van Justitie (in ons n°. 9 vermeld), dat nl. de verstooting door den man uit de gemeen schappelijke woning voor de vrouw geen grond oplevert om tegen haren man een eisch tot echtscheiding wegens kwaadwillige verlating intestellen, ook al bleek het, dat de man gedurende meer dan vijf jaren gewei gerd had zijn vrouw bij zich te ontvangen in het huis door hem bewoond. Ook was de Rechtbank met den off. v. J. van oordeel, dat de dronkenschap, waaraan de man zich in dien tijd mocht hebben schuldig gemaakt, niet geacht kan worden tot die grove belee- digingen, der vrouw aangedaan, welke aan haar recht zouden geven tot een eisch tot scheiding van tafel en bed tegen haren man. Welke is de beteekenis der aanstaande feestviering Die vraag stellen zich de Katholieken en met recht, want hun godsdienstig gevoel stoot alle medestemming af in een feit of beginsel, dat met de leer der Katholieke Kerk in strijd is. Kunnen zij feest vieren tot herdenking van een feit, dat als een begin wordt be schouwd van eene smartelijke onderdruk king, en tot herinnering aan personen wier daden hun afkeer moeten inboezemen? Neen! Mogen zij deel nemen aan eene feestvie ring, welke het recht van revolutie zou hul digen? Neen! Er is geen trouwe zoon der Katholieke Kerk die anders zou antwoorden. Doch men heeft ons gezegd: dat is niet de beteekenis van het feest; wij Protestanten zouden ons zelfs onthouden van eene feest viering, die grievend zou kunnen wezen voor onze Katholieke medeburgers. Wij zullen waken, dat zij niet in opschriften, optoch ten enz. beleedigd worden, en overigens do policie zal er zijn om krenkingen te voorko men, die gewis tot onlusten zouden aanlei ding geven. Neen, wij wenschen een feest, dat allen kunnen medevieren, zooals in 1863 en '65. Wij willen feestvieren om te toonen, welke groote waarde wij hechten aan ons vrij volksbestaan, vooral in onzen tijd nu de gebeurtenissen het als zoo vele spooksels aangrijnzen. Dat is de ware opvattingde Commissie der feestregeling kan er geen an dere hebben." Dus heeft men ons toegesproken en be tuigd, dat de Commissie die uitlegging zal bevestigen. Die beteekenis kan niet anders dan de goedkeuring van ons Katholieken wegdra gen. Wij hebben lief ons Vaderland en Vor stenhuis, Trouw aan den Vorst en liefde voor het Vaderland behooren tot het Ka tholieke gemoedsleven. Zoo dan willen wij ons gaarne vereenigen met onze medeburgers om den geest des Nederlandschen volks des te krachtiger te openbaren. Moge ons goed vertrouwen in de ontvan gen betuiging door de uitvoering van het feest gerechtvaardig worden, anders zou het wantrouwen eene diepe groeve delven tus- schen de burgers van hetzelfde Vaderland. Voor Vaderland en Koning! zij dan de bezielende gedachte van dit feest. Amersfoort, Maart 1872. Vele Katholieken. De landhuishoudkundige Mecchi be schrijft, in het Iersche weekblad voor den boerenstand, onder het opschrift. Maatre gelen, die de kosten dekken" de wijze waarop hij sinds geruimen tijd zijn vee onderhoudt en mest. Het kan niet anders, of bij het lezen van dat opstel moeten iederen kenner de oogen- blikkelijke voordeelen in het oog springen, die door zijn handelwijze verkregen worden. Het zou ook de beste aanbeveling zijn voor het werktuig, waarvan de afbeelding hierboven is geplaatst. De oude hakselmachine is genoeg bekend. Plaats nu in uwe verbeelding voor den bak of de slede van dat werktuig een paar rollen op haar buitenvlakte voorzien van uitstekende punten en op een afstand van 5 tot 10 centimeter van elkander verwijderd. Draaien deze rollen, zoo wordt het stroo medegevoerd, en zjj verrichten dus het werk dat door de vork der hakselmachine of door den stroosnijder in den bak wordt gedaan. Denkt gij u nu nog, dat vlak voor de rollen een rad, van twee of drie messen voorzien, wordt rondgedraaid evenals bij den bekenden snijboonenmolen, en deze beweging dooreen paar getande raderen overgebracht op de rollen zoo hebt gij een eenvoudige voor stelling van de eerste verbetering onzer ver ouderde hakselmachine. Het aldus verbeterde werktuig geeft veel tijdbesparing, doch heeft dit gebrek, dat men slechts één lengte van snijsel er door kan verkrijgen. Dit is het geval bij de werktuigen der kleinste soort, waarvan de prijs 27 bedraagt (fiS- De ervaring leert dat men minstens snij sel van tweëerlei lengte tot voedering noodig heeft. Om nu hierin te voorzien heeft men het werktuig zoo ingericht dat men een tweede rad kan inschakelen, waardoor de omwentelingssnelheid der rollen ten op zichte van die der messen een wijziging kan ondergaan. Om het werktuig interichten tot het ge bruik met stoom, is er aan het vliegwiel nog een losse en vaste riemschijf aangebracht, alsook een hefboom waardoor men de bewe ging der rollen kan doen ophouden, onaf hankelijk van de beweging der stoommachine. Mecchi vindt niet alleen veel baat in het fijnmaken van stroo, maar ook van hooi en alle veevoedering zooals boonen, wortelen, bieten, aardappelen enz. Voor 45 heeft men een werktuig, dat aan alle eischen vol doet (fig. 2) terwijl één dat voor stoom is in gericht, doch ook door 2 man behandeld kan worden, op 80 komt. Door het gebruik van de stroosnijmachine verkrijgt uien niet alleen zeer gelijkmatig haksel, maar ook een zeer groote hoeveelheid in den kortst mogelijken tijd. De grootste machine verwerkt per uur 140 kilo stroo tot haksel van 610 milli meter, de 2de verwerkt 100 kilo tot haksel van 36 millimeter. Wanneer het denkbeeld algemeen door gedrongen zal zijn dat het wenschelijk is fijn voeder aan het vee te geven, dan zal de stroo snijmachine bij geen landbouwer gemist kunnen worden. burgerlijke stand van amersfoort. Bevallen: 29 Febr. Cornelia Maria de Geest, geb. Permentier, d. Marga- retha de Bruijn, geb. Weerdenburg, z. Johanna Maria van de Vathorst, geb. van den Uithoorn, d. Anna Petronella Koe koek, geb. Schreuder, d. 2 Maart. Alijda van Appelen, geb. Coers, z. Geertrui de Roos, geb. Keereweer, d. 3. Johanna van den Ham, geb. van de Kamp, d. 4. Johanna Bieshaar, geb. van den Hengel, d. 5. Clasina Daal- meijer, geb. van Ekelen, d. Gehuwd: 6 Maart. Hendrikus Bijte- laar met Jacoba de Kamper. Overleden: 1 Maart. Hendrik Anto- nie van Ootmarsum, 21 md. 2. Gijs- bertus van Willigenburg, 6 wk. Wil lem van Hamersveld, 7 md. Hendrika Geertruida Bolland, 13 jr. 3. Teuntje van Veen, 10 jr. Antonie de Kruijf, 73 jr.wed. van Maria Theresia Grondel 4. Een levenl. k. van Coenraad Borman. 6. Marcus Jacob Cohen, 17 jr. De Heer en Mevrouw H. W. KALFF betuigen bij dezen hunnen op rechten dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden hij het overlij den van hunne geliefde Zuster. Amersfoort, 9 Maart '72. Vertrek van AMERSFOORTMaandag avond 11 Maart over Haarlem, Leiden, 'sHage, Delft, Schiedam naar Rotterdam. Vertrek van ROTTERDAM: Dingsdag 19 Maart over Gouda naar Amersfoort. De Commissaris van dit Veer houdt zit ting in het Wachtkantoor aan de Groote Koppel. De Veerschipper

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3